Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Yaşasın Ateizm !

Aurel

Önerilen İletiler

• Cevaplar 505
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Baştan şunu belirteyim, bir iletiye cevap vermezden önce lütfen o iletiyi sonuna kadar okuyun..:)

İlk cümleye takılıp hemen klavyeye yapışmak, diğer cümlelerdeki önemli açıklamaları görmemize engel olur..

Gelelim tasarıma..

Öncelikle tasarımı görmek gerekiyor, tasarımı görüp kabul ettikten sonra, tasarımın kimin yaptığı konusuna gelebiliriz..

Tasarımı kimin yaptığı konusunu tüme varım medoduylada çözebiliriz aslında.

Yada eleme usulüyle..

Mesela derizki, tasarımı madde yapamaz, neden yapamaz çünkü kendiside tasarımdır, örneğin bir atomun içindeki cerayan eden olaylar akla durgunluk verecek derecede karmaşık ve ve entegredir..

Önemli olan, tasarım mı yoksa katrilyonda bir bile olasalıklığı olmayan tesadüf mü..?

Sorualara cevap verirken yada ararken lütfen tüm ideolojilerden sıyrılalım ki, objektiflik sağlansın..

Saygılar..

Sayın Kral,

Yine metafizik görüşleri bilimle tanımlamaya, bilimsel göstermeye çalışıyorsun.

Epistemolojiye(bilginin kökeni) yabancı olanlar doğru söylediğini sanacaklar ama doğru değil söylediklerin.

Tüme varım ilkesinin tanımına bakalım :

Aynı sınıftan olguların/deneylerin aynı sonuca varması.

İki Örnek:

*Tüm madenler ısındığında genleşir.

Defalarca çeşitli madenlerle yapılan denylerin verdiği bir sonuç, yasa oluşturmuştur.

Bakır, gümüş, çinko vs. ısınıp genleşiyorsa tüm madenler genleşiyordur.

*Maddesel tüm yeni oluşumlar eski nitel değişik bir yapıdan gelmiştir.

Tasarımın bunla ne alakası var.

Bir de tasarımın anlamına bakalım;

Bir eserin yapısını önceden düşünüp "var olan materyallerle" ona bir yeni görünüm vermek.

Dikkat edersen burada var olan materyaller kullanılmakta.

Yani tasarımda, yok olandan var edilemez tanımı var bilimsel olarak.

Bu bilimin tanımı.

Bu şekildeki bilimsel tanımları, ruhsal (masalımsı) bilgilerele birleştirmen, konuyu bilmeyenleri inandırır.

Hiç bir madde yoktan var olmadığı için tüme varım ilkesine alamazsın.

Madde devinimle yeni halini alır.

Evrende hiç bir madde yokturki, daha önce nitelik olarak başka bir halde bulunmasın.

Ancak nicel değişimler, nitelik olarak yeni biçimini oluşturmuştur.

Yani madde hiç bir zaman yoktan var olmamıştır.

Yoktan var olmak, çaydanlığın içinde dev oluşumuna benzer bir masaldır.

Çaydanlıktan dev çıkarsa, yoktan da evren oluşur.

Senin açıklamaya çalışacağın tümevarımla ispat buna benzer bir şey olacak.

Bu tanımlama, tümevarım tanımlamasımıdır sayın Kral ?

Tüm bilim adamları, yaratılış tezinin saçma olduğunda hem fikirdirler.

"Sorulara cevap verirken yada ararken lütfen tüm ideolojilerden sıyrılalım ki, objektiflik sağlansın.."

Al bir saçma görüş daha !..

Bilgiden soyutlanıp "objektif" olmak nerede görülmüş sayın Kral.

Objektiflik kısaca; iki alternatif (karşıt) kavramın/bilgilnin yanlışlanmasıyla geriye kalan doğrulardır.

İdeolojinin anlamı; değişik alanlarda düzenlenmiş/yapılanmış bilgi bütünüdür.

Anacak ne varki, yine bilimsel ve bilim dışı ideolojiler (kurgular) vardır sayın kral.

Kavramları bilmiyoruz. Daha bilinçli olmak gerek.

Yanlış bilgilendirmenin vijdan azabı vardır.

Not: "Okumadan klavyeye yapışmak" deyimi ile "Anlamadan balıklama atlamak" benzeşiyormu ? :)

Selamlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sen hiç kuranı kerimi o kudunmuda böyle yalan yanlış şeyler iftiralar atıyorsun kuranı kerime yaptığın çok yanlış ve bunlara rağmen biz müslümanlar inananlar yinede sizin inanmayışınıza saygı duyuyorsak sizde saygı duyun:!!!! yaptığın hiç hoş ve doğru bir şey değil...

İnanna'nın söylediği herşey Kuran'da yazıyor. Bence sen oku Kuran2ı da, iftira mıymış gerçekmiymiş gör.

Ama hayalinde ulvi, güzel bir İslam ve Kuran yaşatmak istiyorsan, Kuran okuma. Kuran'ı kendi dilinde anlayarak okuyan her insanın dinden çıkacağını iddia ediyorum.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnanna'nın söylediği herşey Kuran'da yazıyor. Bence sen oku Kuran2ı da, iftira mıymış gerçekmiymiş gör.

Ama hayalinde ulvi, güzel bir İslam ve Kuran yaşatmak istiyorsan, Kuran okuma. Kuran'ı kendi dilinde anlayarak okuyan her insanın dinden çıkacağını iddia ediyorum.

Saygılar.

:clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cennet Bedava Cehennem Parayla

--------------------------------------------------------------------------------

Cennet bedava, Cehennem parayla...

* Namaz kaç para?

* Abdest kaç para?

* Şehadet kaç para?

* Namuslu yaşamak kaç para?

* Kur’an okumak kaç para?

* Terbiyeli olmak kaç para?

* Şerefli yaşamak kaç para?

* Günahtan korunmak kaç para?

Bir de Cehennemin Fiyat Tarifesine Bakalım;

* Namussuzluk parayla

* Kumar parayla

* İçki parayla

* Zina parayla

* ******** parayla

* Haramların hepsi parayla

* Cehenneme giden bütün yollar parayla...

Birileri parayla Cehennemi kucaklıyor da, bedava Cennet’e gelmiyor.

Hem Cehennem'e girmek için sadece para da yetmiyor başka bi takım vasıflarınız da olsması lazım;

* İnkârcı olacaksın.

* Kur’ân-ı Kerîm’i beğenmeyeceksin.

* Dinin emirlerine karşı geleceksin.

* Allah’ın emirlerini yaşamaya değer görmeyeceksin.

* Bu asırda Kur’ân-ı Kerîm bizi idare edemez, diyeceksin.

* İçki, kumar, zina, hırsızlık, hortumculuk günah değil diyeceksin.

* Fâiz alıp-vereceksin.

* Rüşvet alıp-vereceksin.

* Yalan, dedi-kodu, gıybet, iftira, dalga, dubara ile sarmaş dolaş olacaksın.

* Haram-helâl tanımayacaksın.

* İnsanları aldatacaksın.

* Namaz, oruç, zekât gibi ibâdetlerin semtine bile uğramayacaksın.

* Yetim malını zimmetine geçireceksin.

* Eline geçen imkânları ve fırsatları har vurup harman savuracaksın; yani israf edeceksin.

* Kul hakkını zimmetine geçireceksin. Bu hakla ahirete göçeceksin.

* Konuştuğun zaman yalan söyliyeceksin. Vaad ettiğin zaman yerine getirmiyeceksin. Sana emanet edilene ihanet edeceksin.

* Karının, kızının, oğlunun derbeder yaşantısına göz yumacaksın.

* Menfaatin için mukaddesatını ve mukaddeslerini satacaksın.

* Kendin ve aile efradın için Müslümanca yaşanacak bir ortam oluşturmayacaksın.

* Neslin bozulmasına zemin hazırlayacaksın.(özellikle bu madde birçoğumuzu ilgilendiriyor galiba)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın tonguç,

Tabi ki nize inan demiyoruz.

Google var, online birsürü Kuran var, seç beğen oku.

Git Kuran oku diyoruz. Dediğimiz bu.

Oku ki, kafanda yaratılan "ulvi din, barış ve hoşgörü dini" esasen neymiş gör.

Dinsizler olarak ironik bir şekilde müslümanlara Kuran okumalarını tavsiye ediyoruz.

Ben sana insanı neden katliama teşvik eder Kuran ben yazayım bir iki ayet, gerisini de sen araştırıver, tekrar tekrar her yeni gelen yormasın bizi.

Nisa Suresi 89 Onlarla eşitlenesiniz diye kendilerinin küfre saptığı gibi küfre sapmanızı istediler. O halde, Allah yolunda göç edecekleri vakte kadar onlardan dostlar edinmeyin. Eğer yüz çevirirlerse onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün. Bir daha da onlardan ne dost edinin ne de yardımcı.

Tevbe Suresi 5 O haram aylar çıktığında artık müşrikleri, kendilerini bulduğunuz yerde öldürün. Yakalayın onları, kuşatın onları, tüm geçit noktalarını tıkayın onların. Bunun ardından tövbe eder, namazı gereğince kılar, zekâtı verirlerse, yollarını açın onların. Kesin olan şu ki, Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.

Eflatun renkli yerlerden de anlaşılacağı gibi, öldürülmememnin tek yolu müslüman olmaktır.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evrim teorisinin bilimsel bir tarafı yoktur..

Evrim üzerine küçük bir araştırma yaptığınızda şunu görürsünüz..

Teorinin kaynağı da bilimsel deliller falan değildir..

Teori, materyalist felsefenin bilimle desteklenmeye çalışılmasından ibarettir..

Evrim teorisini destekleyen bir tane bile bilimsel bulgu olmamasına rağmen felsefik boyutta savunulmaya çalışılmaktadır..

Zaten ne zaman delil istesem, hiç bir zaman delil getiren olmadı..:)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zaten ne zaman delil istesem, hiç bir zaman delil getiren olmadı..:)

:stuart:

Her canlıda hücre bulunması, her hücrenin yapısının benzer veya aynı olması bir delildir.

DNA yapısının her hücrede benzer olması bir delildir.

Uçak, otomobil, gemi, jet-ski, tren, dozer, matkap, saç kurutma makinesi, mikser, çamaşır makinesi, jenaratör ilk bakışta birbirine benzemez.

Ama hepsinin motordan evrimleştiği/geliştirildiği bir gerçektir.

Canlılar da böyledir.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

orada demek isterki sadece allah için savaşın yani size dinle ilgili savaş açılırda onlar savaşı başlatırsa ozaman savaşın sonuna kadar..bu başkabir ayette daha detaylı bir şekilde yazıyor...

Müslüman: Allah öyle demek istemiyor!

Allah: hayır,öyle demek istiyorum!

Müslüman: Yok yok, kesin başka birşey diyorsun!...

Allah: İncire, zeytine börtüböceğe and olsun ki öyle demek istiyorum!

Müslüman: Yok yok, sen bana bırak.. walla başka birşey diyorsun!

Allah; Sen benden iyimi bileceksin,bu kuran apaçık ve kolay anlaşılır diye kaç tane ayet indirdik.

Kamer 17. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

Kamer 32. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

kamer 40. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

Müslüman; Yaw olurmu ama senin dediğin şekilde anlaşılınca , ateistler kurana eleştiriyorlar.

Allah; Sen benim avukatımmısın ?

Maide 105 Ey iman edenler! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda olunca sapan kimse size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah'adır. Artık O, size yaptıklarınızı bildirecektir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her canlıda hücre bulunması, her hücrenin yapısının benzer veya aynı olması bir delildir.

DNA yapısının her hücrede benzer olması bir delildir.

Birincisi DNA daki protein her canlıda aynı değildir..

Bu kesinlikle evrime delil teşkil etmez..

Tüm canlıların DNA sı aynı farzetsek bile bunun neresi evrime teşkil eder..?

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Müslüman: Allah öyle demek istemiyor!

Allah: hayır,öyle demek istiyorum!

Müslüman: Yok yok, kesin başka birşey diyorsun!...

Allah: İncire, zeytine börtüböceğe and olsun ki öyle demek istiyorum!

Müslüman: Yok yok, sen bana bırak.. walla başka birşey diyorsun!

Allah; Sen benden iyimi bileceksin,bu kuran apaçık ve kolay anlaşılır diye kaç tane ayet indirdik.

Kamer 17. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

Kamer 32. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

kamer 40. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

Müslüman; Yaw olurmu ama senin dediğin şekilde anlaşılınca , ateistler kurana eleştiriyorlar.

Allah; Sen benim avukatımmısın ?

Maide 105 Ey iman edenler! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda olunca sapan kimse size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah'adır. Artık O, size yaptıklarınızı bildirecektir

brete sordugum soruyu siz cevaplarmısınız sevgili katakuta

tonguç sende bi sormadın ya

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrinin bilimsel bir tarafi yoktur...

Tanri uzerine kucuk bir arastirma yaptiginizda sunu gorursunuz,

Tanrinin kaynagida kuran filan degildir...

Tanri,Vicdansal dusuncenin icine bilide katilip biraz kkorku ve birazda tehditle onumuze konulmus halidir...

Tanriyi kanitlayan bir tane bile bilimsel bulgu olmadigi halde,onu degil felsefik,bilimsel boyuttada kanitlamaya calisiyorsunuz...

Zaten ne zaman delil istesem,her seferinde karsimiza bu evrimle ciktiniz...

Yani Evrimi yalanliyorsunuz,gordugunuz gibi Tanriyi evrim kelimesini kaldirip kendi cumlelerinizin

icine koyunca,sizin evrim yalan olayi tanri yalan olayina geldi....

Buna ne diyceksiniz acaba....

Çok yerde aplikasyon hatası var..

Biraz daha gayret..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

20 yilda olan bir olay olmadigina gore,hayvanlar bunu asla tekrar basaramazlar,cunku millarlarca yila ihtiyac vardir

Evrimcilerin tüm sermayeleri işte bu :

ZAMAN...

Milyar kavramı sanıyorum, bir evrimcinin işine yaradığı kadar,

yeryüzünde başka hiç kimsenin işine bu kadar yaramıyordur.

Belkide sırf bu nedenle ateistlere , ''dehri'' denilmiş. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evrimcilerin tüm sermayeleri işte bu :

ZAMAN...

Oysa bu kadar büyük bir olsalığın gerçekleşmesi için, zaman sonsuz olsa yine olmaz..

Yani bırakın kainatı, bir tek hücre bile sonsuz zaman olsa tesadüfen böyle kompleks yapıya sahip olamaz..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın '_AngeL_Cara',

Daha fazla açıklama yapmana da gerek te yok.

Dünya görüşleri başlığı altında epey uzun analizler yapılmıştı.

İnsanlar genelde iki dünya görüşü temsil ediyorlar.

Sende bu görüşlerden idealizm'e ait "ezoterizm" i savunuyorsun.

Daha önceki kıstlı bilgimle yetinmeyip araştırdım.

Nihayetinde mistizmden gelen sır/giz bilgileri ve metafizik görüş.

Bu tür bilgilerle biz materyalistler ilgilenmiyoruz.

Duyumlarımızla algılayamadığımız olgulara ait bilgi bizleri pek ilgilendirmiyor.

Bilimsel görüşte gizlilik ve sır olamaz.

Ruh bilgileri de böyle bir metafizik kurgu.

Allah ve Tanrı kavramı sizde ayrılıyor.

Bizim tanımımızda sadece yaratıcı kavramı.

Tüm inançlardaki yaracı kavramı da aynı bizler için.

Bu farklı kavramlar yerel kültür farklılığından oluşmuş.

Kızılderi kültüründe "manitu" en üstün yaratan.

Sizler için de Arap kültüründeki "Allah" en üstün yaratan.

Türk dini şamanizm de ise "Ülgen" en üstün yaratıcı.

Her kültürün yaratıcısı kendine göre en üstündür.

Bunlara yerel kültürlerin "benci" düşünceleri diyoruz.

Enerji konusunda;

Her maddenin kendine has bir enerjisi vardır.

Bu enerjinin belirginliğini mıknatıslarda bariz bir şekilde görebilirsin.

Enerji maddeye, madde enerjiye dönüşebilir bilimsel olarak.

Selamlar.

Evet sen de kendince haklısın, öyleyse tartışalıcak birşey de yok. Herkes kendi istediğine inansın.

Yalnız şunu bi kaç sözüm olacak. Bilimsel yaklaşalım; bilimde herşeyin sebebi ve sonucu vardır, başlangıcı ve sonucu öyle değil mi? Allah yoksa şayet bana en başı anlat o zaman, bilimle açıkla, dünyanın oluşumunu biliyoruz da ilk insanı anlat, hadi bilim insann maymundan evrimleşmiştir diyor o zaman sen bana ilk maymunu anlat nasıl oluştu?? Bana ilk dinazoru anlat nasıl oluştu, birden bire nasıl??? Peki bana evreni tanımla. Gerçekten evren sonsuz mu, nedenini açıkla! Evrenin başlangıcı ve sonu nerde bana bunu açıkla. Bilim herşeye mantıklı bi açıklama getirmeli. Nerden bileyim sonsuz olduğunu, belki sonu var ama bulamadıkları için sonsuz dediklerini nerden bileyim! :) Biraz zorlayıcı bir düşünce..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Enerji konusunda;

Her maddenin kendine has bir enerjisi vardır.

Bu enerjinin belirginliğini mıknatıslarda bariz bir şekilde görebilirsin.

Enerji maddeye, madde enerjiye dönüşebilir bilimsel olarak.

Selamlar.

Her maddenin kendine has bir enerjisi vardır, evet doğru buna bi sözüm yok katılıyorum. Ama enerjinin ilk ortaya çıkışı.. Enerji yokken, birden bire nasıl oluşmuş? Neyden oluşmuş, bunu nasıl açıklıyor bilim? Daha doğrusu açıklamıyor, çünkü orada sınırı bitiyor, daha fazlasını açıklayamaz.

Meyve ağaçtan gelir, ağaç tohumdan, tohum topraktan, toprak yeryüzünden, yeryüzü dünyadan, dünya enerjiden (patlama), enerji... bilim burda takılıyor işte. Enerji neyden geliyor..? Yokken nasıl ortaya çıkmıştır..?

Aslında bilim ve din ayrılamaz bir bütündür! Ancak birlikte düşünüldüğü sürece herşeyin sebebine ulaşılır ve evren anlaşılabilir!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burada katilmiyorum ikisini birlikte alirsaniz dini engellemis olursunuz din ve bilim birlikte alinamaz...

Bilim mantiksal daha dogrusu maddeci gerceklere dayanir ama dinde maddecilik yoktur daha cok maneviyat vardir..

Saygialrimla :)

Evet bilim maddeci gerçeklere dayanır fakat dini engellemiş olmuyorum ve hatta Kur'-an'da da bilimin önemi vurgulanır. Bence bilim adamları farketmeli Allah kavramını ve daha da inançlı olmaları gerekir, o kadar araştırma yapmalarına rağmen gözleri kapalı bakıyorlar sanırım :)

Maddeyle açıklanamayacak yerde fizikötesi girer işin içine, ikisi de varolmanın sebebidir, sadece fizikötesi var diyemediğimiz gibi, sedece madde de var diyemeyiz, bu yüzden ben bu ikisinin birbirinden ayrılamayacağını düşünüyorum. Çünkü varolmamın da iki sebebi budur, ben hem maddeden bir insanım ama aynı zamanda, ruhum fizikötesi, bende nasıl bir bütünse gerçekte de ayrılamaz bir bütündür, ama asıl gerçek olan ve ebedi olan fizikötesi haldir. Madde yok olup gider, geçicidir. Burada ayrım yapılabilir :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama bu maddeci gercekler dini engeller aksi halde Tanri nasil oldu sorusuna cevap verilirdi....Kuranda bilimin onemi vurgulanmiyor kuran bilim kitabi da degildir...Bakin bunu hep derim eger kurani bilim kitabi yaparsaniz Krani Hipotez yani bir teoride yapmis olursunuz...Yanlis miyim?

Aslında vurguluyor;

ZÜMER/9- “De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp düşünürler."

BAKARA/269- “Kime hikmet verilmişse şüphesiz ona çokça hayır verilmiştir.Bundan ancak akıl sahipleri ibret alır.”

“Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün ardarda gelişinde temiz akıl sahipleri için gerçekten ayetler vardır.” (3/190)

“İşte biz, aklını kullanabilen bir kavim için ayetleri böyle birer birer açıklarız.” (30/28)

HADİS-İ ŞERİFLER:

“İlim elde etmek her Müslüman kadına ve erkeğe farzdır.”

“İlim aramak için bir tarafa yönelen kimseye Allah,cennet yolunu kolaylaştırır.”

“Muhakkak ki alimler, peygamberlerin mirasçılarıdır.”

“Hikmet(ilim), mü’minin kaybolmuş malıdır,onu nerede bulursa alır.”

“İlim öğrenmek,beşikten mezara kadar farzdır.”

“ İLMİN YARISI, SORU SORMAKTIR.”

“ Mahşerde alimin mürekkebi, şehidin kanından Mizan’da daha ağır gelir.”

“ BİR SAATLİK TEFEKKÜR (HİKMETLİ DÜŞÜNÜŞ ) 60 YILLIK NAFİLE İBADETTEN DAHA HAYIRLIDIR.”

“Alimin uykusu, cahilin ibadetinden daha hayırlıdır.”

“İlim, Çin’de dahi olsa gidip alınız.”

“Bir alim, bir konuda görüş bildirdiğinde bu yorumu doğru ise 10 sevap, yanılır ise 1 sevap alır.”

Din, insanın, Allah’la olan ilişkisini açıklayan ve düzenleyen bir gelenektir. Dinin en önemli özelliği ise, bilgi kaynağının insan-ötesi, hatta madde-ötesi oluşudur. Allah’tan gelen bir bilgiye, yani vahye dayanır. Bu vahyi kabul etmenin yolu ise iman etmek, yani inanmaktır. (Bazen buradaki “inanç” kelimesinin, “hiç bir kanıt olmaksızın, körü körüne inanmak” anlamında yorumlandığına rastlayabilirsiniz. Ama aslında çoğu din, özelikle de İslamiyet, “iman” derken körü körüne inanmayı değil, akılcı kanıtlar görerek ikna olmayı kast eder.)

Bilim ise, insanoğlunun herhangi inanca veya geleneğe değil, sadece deney ve gözleme dayanarak içinde yaşadığımız evreni ve onun işleyişini anlama çabasıdır.

Felsefe ise, insanların dinlerin de cevap getirdiği evrenin ve hayatın anlamı, niteliği gibi sorulara salt akıl yoluyla cevap aramasıdır. Elbette belirli bir dine inananan insanların bu inancı temel alarak felsefe yapmaları mümkür; Hıristiyan veya İslam felsefesinde olduğu gibi. Ancak dinlerin bildirdiği esasları reddeden, dahası bunlara karşı çıkan felsefeler de vardır.

Dikkat edilirse din, felsefe ve bilim farklı bilgi kaynaklarına dayalıdır. Dinin kaynağı vahiy, felsefenin kaynağı akıl, bilimin kaynağı ise deney ve gözlemdir.

Dolayısıyla bazıları bilimin felsefe ve dinle ilişkisini tartışmaya gerek bile görmez; bunların “ayrı alanlar”da olduğunu belirtirler. Çokça tekrarlanan bir klişeye göre, bilim şeylerin “nasıl” var olduğu ile ilgilidir; din ve felsefe ise “nasıl” değil “niçin” sorusuna cevap arar…

* * *

Bu yaklaşıma “klişe” dedim, çünkü mesele biraz daha yakından incelenirse, aslında bilimin yolunun zaman zaman din ve felsefe ile kesiştiği görülecektir.

Bu kesişmenin en bariz ortaya çıktığı alan ise, “köken” problemidir. Yani evrenin ve canlılığın kökeni… Kainatın nasıl var olduğu, yaşamın nasıl ortaya çıktığı soruları.

Çünkü Kur’an-ı Kerim veya Kitabı Mukaddes gibi İlahi kitaplar bizlere suyun kaç derecede kaynadığı gibi teknik bilgiler vermezler; ama evrenin ve yaşamın Allah tarafından yaratıldığını bildirirler. Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslamiyet gibi İbrahimi dinlerin ortak temeli, felsefede “Teizm” (yani “Tanrıcılık”) olarak da bilinen bu görüştür. Teizme göre sonsuzdan beri var olan, tek bir mutlak varlık vardır. O, Allah’tır ve evreni canlıları O yaratmıştır.

Teizm evrenin ve yaşamın Allah tarafından yaratıldığını savunurken, ateizm hiç bir yaratılış olmadığını, maddenin sonsuzdan beri var olduğunu ve hep var olacağını, evrenin düzeninin ve içindeki canlıların da doğa kanunlarının ve rastlantıların bir eseri olduğunu savunur.

Cunku bilim kanunlasmadikca teoridir ve din kitaplari da kanitlanmamistir....ve ayrica BIlim adamlari bilimdisi olaylara inanmaz,oysa kuran bunlarada yer verir....YANI BILIM ADAMLARI TARAFSIZDIR.....Bilim ici ve bilim disi olamaz hic bir sey

Haklısın bu konuda.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her maddenin kendine has bir enerjisi vardır, evet doğru buna bi sözüm yok katılıyorum. Ama enerjinin ilk ortaya çıkışı.. Enerji yokken, birden bire nasıl oluşmuş? Neyden oluşmuş, bunu nasıl açıklıyor bilim? Daha doğrusu açıklamıyor, çünkü orada sınırı bitiyor, daha fazlasını açıklayamaz.

Meyve ağaçtan gelir, ağaç tohumdan, tohum topraktan, toprak yeryüzünden, yeryüzü dünyadan, dünya enerjiden (patlama), enerji... bilim burda takılıyor işte. Enerji neyden geliyor..? Yokken nasıl ortaya çıkmıştır..?

Aslında bilim ve din ayrılamaz bir bütündür! Ancak birlikte düşünüldüğü sürece herşeyin sebebine ulaşılır ve evren anlaşılabilir!

Sayın '_AngeL_Cara',

Tartışma azminde olman çok güzel.

Ama ne yazıkki zamanlarımız uyuşmuyor.

Sağolsun la_boheme benim yerime size değerli cevaplar vermiş ama benim ilavelerim de olacak tabiki.

Sayın Cara alıntıladığın fikirler keşke senin fikirlerin olsa idi.

Mustafa AKYOL'dan kopyalamışsın. İnan sen ondan daha iyi yazıyorsun.

Çünkü seninkinde araştırma azmi var onda yok.

"O", hoş karşıla ama, "kemikleşmiş" artık. Araştırma amacı kalmamış.

Değişmez, kalıpsal görüşleri var. Hep onlarla savunuyor.

Oysa, bilimde her şey değişiyor. Fikirden maddeye, her şey.

Değişmeyen hiç bir şey yok. Değişmeyen tek şey değişkenlik.

Yani "doğrular" bugünün kabulleri. Gelecek için değişebilir.

Tabi milyonca yıl alcağını da kabullenmek gerek.

Sosyal olgular/doğrular daha çabuk değişmekte

Bu, böyle bilinmeli.

"Sende kendince haklısın" fikrin ilk bakışta doğru sayın Cara,

Ama ne varki, herkesin haklı olduğunu sandığı bakış doğru değil.

Bu yüzden ölçümleri de yanlış olmakta.

Her haklılığı kendimize kural yaparsak, herkes haklılığı ile bir tarafa çekecektir.

Bu da, toplumsal yaşamda kargaşalar oluşturacaktır. Hatta döğüş ve kavgalar.

Oluşmuşta nitekim.

Bu yüzden, haklılığın referans kaynağı "bilimsel doğrular" olmalı.

Bunları kabullenirsen eğer, ilk oluşuma ait kısaca söyleyeceklerim var.

Eğer istersen ayrıntılara da ayrıca gireriz senle.

Hoş bir tartışma üslubun var.

İlk oluşum, metafizik bilgilere göre (inançlar) sihirli değnekle olmuş.

Değneği kaldırmış "ol" demiş olmuş.

Ama bilim, bu "yoktan ol demiş olmuş"u kabul etmiyor.

İnançlılar bindiği dalı kesiyor.

"Ol demiş olmuş", mantığa da sığmıyor, bilimde kabul etmiyor.

Yaratmanın anlamı; bir maddeden başka bir madde veya eser yaratmak ise kabul edilebilir.

Ancak yoktan var etmek yada yok etmek düşünülebilirmi ?

Çaydanlığın içinden dev çıkartmaya benzer. (Sayın Kral o yazıya cevap vermedi.)

Kocaman evren sihirli değnekle nasıl var edilip yok edilebilir.

Bunlara artık çocuklar da inanmıyor.

Felsefi olarak bu iki tezi karşılaştırırsak;

Bir şeyi yoktan var edip yok etmek mantıksal olmayacaktır.

Var kabullenmek ve sürekli var düşünmek daha doğru olacaktır.

İdealistelr bu konuda da bindiği dalı kesiyorlar.

"Yoktan var olmayı" kabul edip soracaksak eğer....

Var edenin de nasıl yoktan var olduğunu da sorgulamalıyız o halde.

Bu da bizi, maddenin de daha evvelininde sonsuzca var oluşuna götürür.

Yoktan yaratma olamaz. Bu idealizm'e has bir kurgudur, masaldır

Madde süreç içerisinde nicel olarak değişip, sonrada nitelik değiştirir.

Bu yüzden, bilim ve inançlar kesinlikle örtüşmezler.

Birleştirmeye çalışmak saçmalamaktır.

Son zamanlarda bunu idealistler de kabullendiler artık.

İnançların görüşleri, bilimsel doğrulara tamamen alternatiftir.

İnançlar sadece inanılır. Doğrulanıp yanlışlanamaz.

Bu ilke bilim'e aittir.

Selamlar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"bilimsel doğrular"

Evet, bütün mesel bu..

İdeolojilerden bağımsız bilimsel doğrulara ihtiyacımız var..

Materyalist felsefenin, her ne surette olursa olsun yaratan inkar edilecektir, sadece madde vardır zihniyetinin, bilimle özdeşleştirilmeye çalışılması bilim değildir..

Sürecince binlerce çark hareketleri olan bir teoriyi varoluş kökeni gibi sunulmaya çalışılması, bir tane bile bilimsel veri yokken kanıtlanmış bir şey gibi sunulması ise bunun bilim değil, bir ideoloji olduğunun açık göstergesidir..

Zaman tesadüflere eksi yönde etki eder..

Tesadüfen bir araya glemesi gereken iki hücre bir araya gelemedikleri an niteliklerini kaybederler çürürler yok olurlar..

Ya bir araya gelecekler ya gelecekler, bu sadece iki hücre örneğiydi, oysa bahsedilen komplekksliklerde milyonlarca hücrenin olması gereken yerde olmaları gerekmekterdir..

Evrimin bütün argümanlarına en ince ayrıntısına kadar cevap verilmiştir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tasarimin nasil,yani yaraticisinin nasil ortaya ciktigini kanitliyamazlar...

Peki maddenin nasıl var olduğu, kanıtlandı mı..?

Eğer big-bang diyecekseniz..

Biraz daha düşünün..

Sıfır hacimli, çok yoğun nokta..?

Bu yoğunluk nereden ve neden..?

evet bilim big-bangın ötesine gçemiyor.

Bilimsel olarak bu nokta neden var ve hangi etkileşimler bu noktayı oluşturdu..?

Bu soruya bilim cevapsız kalıyorsa, sen neye göre inanmıyor yada inanıyorsun..?

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayin Kral bakin Big Bang'i bir kenera koyun

ben dini Ve ALlahi koyuyorum

Yoktan varolmadan bahsediyorum

hadi buyuk batlama yanlis diyelim bilimde hersey kesin degildir

kanunlastirilmadikca

yercekimi

suyun kaldirmasi

bunlarin hepsi kanundur

ama evrim bir teoridir

ve Allahda bir teoridir

kanitlanmamistir...

Benim ogrenmek istedigim tek sey tanrinin nasil var oldugu

Tanrinin nasil var oldugu bilinirse ozaman maddeninde varligina inilir...

Anlatabildim umarim...

Umarim yine DNA yi yada Buyuk patlamayi karistirmadan kisa ve oz bir cevap verirsiniz...

Saygilarimla....

Bende diyorumki, hadi Allah'ın ezeliyetini kanıtlayamadık..

O zaman siz maddenin neyini kanıtlamış olursunuz..?

Madde ezeli mi olmuş oluyor..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın '_AngeL_Cara',

Sayın Cara alıntıladığın fikirler keşke senin fikirlerin olsa idi.

Mustafa AKYOL'dan kopyalamışsın. İnan sen ondan daha iyi yazıyorsun.

Çünkü seninkinde araştırma azmi var onda yok.

Şunu sölemeliyim ki ben fikirlerimi savunuyorum gerek kendi kelimelerimle gerekse örnek vererek, gerekse alıntı yaparak. Eğer tam okursan ben dinin bilimle olan ilişkisini göstermek için, o yazıyı alıntı yaptım, yani kendi düşüncelerimi savunduğum ve aynı şekilde düşündüğüm için alıntı yaptım. Zaten alıntı yaptığım da gayet belli oluyor ki ben de belli olmasın diye uğraşmadım, kendimi tamamen açıklayabilmek için kendi düşüncelerime de yer verdim fakat alıntı yapmakta da bir sakınca görmüyorum.

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.