Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

NAMAZINDA NİYAZINDA KATİL / LER... (Din adına tarih boyunca sayısız cinayet işlendi... uzak ve yakın tarihimizde de din adına sayısız cinayet işlenmi)

DİPNOT

Önerilen İletiler

Allah, müminlerden, canlarını ve mallarını, kendilerine cennet vermek üzere satın almıştır: Allah yolunda çarpışacaklar da öldürecekler ve öldürülecekler. Bu, Tevrat'ta da, İncil'de de Kur'ân'da da Allah'ın kendi üzerine yüklendiği bir ahittir. Allah'dan ziyade ahdine riayet edecek kim vardır? O halde yaptığınız alışveriş ahdinden dolayı size müjdeler olsun! Ve işte o büyük kurtuluş budur. (Tevbe 111)

Yukarıdaki ayet (ve benzer ayetler) olduğu müddetçe "katlivacip" ler olacak ve bu vecibeyi yerine getiren maşalar da olacaktır. İslam bu durumu Allah yolunda ölmeyi ve öldürmeyi farz kılarak legalleştirmiştir. İntihar eylemcilerinin de, katillerin de müsebbibi işte bu ayetlerdir. Siz istediğiniz kadar "yanlış anlaşılıyor" diye feryat edin.

İslam'ın barış ve sevgi dini olduğu bir aldatmacadan başka bir şey değildir. Zira öğretisinin her köşesinde kendinden olmayana karşı kin vardır, öfke vardır. Kendinden olmayana karşı üstünlük sağlamak için savaş vardır, kan vardır.

"Ortalıkta fitne kalmayıp, din tamamıyla Allah'ın dini oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vazgeçerlerse muhakkak ki, Allah yaptıklarını görür." (Enfal 39)

Bu ayet yalnızca Mekke ve Medine için mi geçerli? (Aslında evet... İslam'ın yalnızca araplara inmiş bir din olduğunu kabul ederseniz bu soruya "evet" yanıtı verebilirsiniz. Peki ya "İslam tüm insanlık içindir" derseniz?.. )

Kendinden olmayanı katlivacip görmek ne zamandır barış ve sevginin kapsama alanına giriyor? İşine geldiğinde "Kur'an tüm zamanlar için bir rehberdir" diyenler, işine gelmediğinde ne diye "o zaman öyle olması gerekiyormuş" , ya da "o ayetler İslam'ın ilk kuruluş yılları için geçerlidir" sözlerine sığınıyorlar?

Kabul edin ya da etmeyin, bu ülkede işlenmiş cinayetlerin azımsanamayacak kadar büyük bölümü "Allah" ve "din" adına işlenmiştir. İslam buna "Allah yolunda ölün, öldürün" diyerek izin vermiştir çünkü. Hatta ölenler için sonsuz bir cennet bile vaat etmiştir. İnkar edebilir misiniz? Sizce Allah yalnızca Mekke ve Medine'nin mi savaşlar yolu ile islamlaşmasını istedi? Siz "İslam'ın yayılması için bu gerekliydi" diyerek geçiş döneminin kanlı olmasını kabul edebiliyorsanız, elbette bugün de birileri çıkıp "kanlı mı olacak, kansız mı" deme cüretini gösterecektir. Peki o zaman siz bu adama hangi gerekçe ile karşı çıkacaksınız?

Laik Türkiye Cumhuriyeti'ne "dinsiz" diyerek cihat çağrıları yapanlara hangi gerekçe ile karşı çıkacaksınız? Bu insanlara İslam'ın barış ve sevgi dini olduğunu hangi ayetlerle anlatacaksınız? Bunu, Muhammed'in henüz üç beş kişiyi yanına topladığı ve diğerlerinin bu grubu tükürükleriyle boğacağı dönemde gelen "senin dinin sana, benim dinim bana" ayetiyle mi yapacaksınız?

İslam barış ve sevgi dini olmadığını daha kuruluş ve genişleme dönemlerindeki kanlı savaşlarla göstermiştir. Barış ve sevgi dininin tanrısı olduğunu iddia eden bir tanrı, dininin kuruluşunu kanla değil, gönderdiği peygamberin çevresindekilerin kalplerini İslam'a açarak yapmalıydı. Yapamaz mıydı? Bu konuyu "Allah'ın hikmetinden sual olunmaz" diye geçiştirmek, barış ve sevgi adına da söyleyebilecek sözün olmadığının göstergesidir.

İslam, barış ve sevgi dini olmadığını kuruluş ve yayılma dönemlerindeki kanlı savaşlarla göstermiştir. Dahası, öğretilerinde de Allah adına savaşmayı, öldürmeyi ve öldürülmeyi legal kılmış, cennet vaadiyle de teşvik etmiştir. İnsana değer veren, sevgiyi ön plana çıkardığını iddia eden hiç bir ilahi öğretinin kanla yayılma lüksü yoktur. Bu durum, o öğretinin özünde barışçıl olmadığının en büyük göstergesidir...

Daha nereye bakıyorsunuz?

Birşeyi merak ediyorum benimde ateist arkadaşlarım var hiç birinin ağzından bu yukardaki gibi cümlerler duymadım hiç bir zaman benim inancımı sorgulamaz yargılamazlar şimdi merak ettiğim bu arkadaşlarım bizlerden çekiniptemi bu yukarda ki gibi konuşmuyorlar yoksa gerçekten inanmadıkları birşeyle ilgilenmiyorları?Yada bu forumda mevcut olan ateistler sadece buradamı bu şekilde konuşuyorlar yoksa gerçek yaşantılarındada müslüman arkadaşlarına bu yukardaki gibi söylemlerde bulunuyorlarmı?Kimse müslüman arkadaşım yok diyemez herhalde sonuçta müslüman bir ülkede yaşıyoruz bu kaçınılmazdır.

Sanal alemin rahatlığımıdır bu ifadeler çünkü inanıyorum ki kimse bir dostunu bir arkadaşını hatta ailesinden birini bu şekilde konuşarak incitmez,incitmek istemez çünkü yukardaki yazı gerçekten haddini aşmış bir yazı kınıyorum.

Akşam TRT de kınalı kuzular diye bir dizi vardı ona baktım ölmek üzere olan bir ecnebi askerimiz başında kuran okuyan hocaya soruyor ben ölürsem şehitmi olucağım yoksa ölüp gidecekmiyim?Hocanın cevabı tokat gibi,ben şayet bir ateist olsaydım o diziyi mahkemeye verirdim çünkü öldükten sonra yok olma inancının nasıl bir insanda mevcut olduğunu tarif ederken hoca kullandığı kelimeler hiç bir inançsızın kabulleneceği kelimeler değildi.

Şu iletiyi okurken o dizi senaristi haklımı diye düşünmeye başladım,benmi insanları tanımakta zorluk çekiyorum yoksa insanlarmı kendilerini çok iyi kamufle edebiliyorlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 153
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Şu iletiyi okurken o dizi senaristi haklımı diye düşünmeye başladım,benmi insanları tanımakta zorluk çekiyorum yoksa insanlarmı kendilerini çok iyi kamufle edebiliyorlar.

Suheda, benim de dindar olan arkadaslarim var, fakat din konusunu actigim zaman verdikleri cevap ben buna inaniyorum lutfen bu konuda fazla konusmayalim diyorlar. Eee, o zaman da bana elbette bu konuyu acmamak dusuyor. O yuzdendir ki onlar beni boyle, ben de onlari oyle kabul ediyorum. Fakat sunu da belirteyim ki benim dindar dedigim arkadaslarim fanatik degiller. Sapla samani ayirmasini biliyorlar.

Bir iki arkadasin gonul kalbini acmak elbette guzel olurdu fakat buradaki amac daha fazla insana hitap etmek, sanirim. Yoksa burada ne isimiz olabilirdi? Yeter ki insanlar anlasinlar yasadiklari dini toplu halde degil bir birey olarak yasamalari gerektigini. Cunku bir insan Allah ile kendi arasina fuzuli bilgileri ve kisileri sokarsa hem Allah'a hem kendine saygisizlik etmis oluyor. Zira o araya sokulan kisiler ve bilgiler Allah'i oyle bir tarif ediyor ki ve Allah'ta bu kisiler araciligi ile insani oyle bir tarif ediyor ki inanilacak gibi degil. Bir din kitabinda yer alan Allah'in sozleri guzellikler, iyilikler, yarattigi insanlari ayirici degil, birbirine yaklastirici sozler olmali, savas ve oldurme konulu mevzularin bir din kitabinda isi olmamali. Savas ve oldurme konulari Allah'in bir peygamberinin degil, tarihcilerin isi olmali.

Ben bir deistim. Yaraticiya inaniyorum, haaa, bu yaraticinin yaraticisi, onun da yaraticisi... olabilir, bu ihtimalleri goz onunde bulunduraraktan inaniyorum ve bu sadece bendeki bir duygu. Fakat benim inanma tarzim Cennet ve Cehennem uzerine kurulu degil. Bu dunyadaki iyilikler, guzellikler uzerine kurulu. Diger tarafta ne olacagim umurumda bile degil. Sayet bu dunyada yaniliyorsam ve sizlerin inandigi gibi bir Cehennem varsa ve ben orada yanacak olacaksam varsin yanayim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bir deistim. Yaraticiya inaniyorum, haaa, bu yaraticinin yaraticisi, onun da yaraticisi... olabilir, bu ihtimalleri goz onunde bulunduraraktan inaniyorum ve bu sadece bendeki bir duygu. Fakat benim inanma tarzim Cennet ve Cehennem uzerine kurulu degil. Bu dunyadaki iyilikler, guzellikler uzerine kurulu. Diger tarafta ne olacagim umurumda bile degil. Sayet bu dunyada yaniliyorsam ve sizlerin inandigi gibi bir Cehennem varsa ve ben orada yanacak olacaksam varsin yanayim.

İşte bu kadar..

Birşey tam anlamıyla bu kadar güzel ifade edilebilir...

Tebrikler sevgili dostum muki...

Sevgi ve saygılarımla... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'ın insanları yaratma amacı kulluk olunca..

Allah'ı bilmeyen onu tanımayan ve ona savaş açanları elbette tehdit edecek ve onlar için cehennemi yaratacak..

Düşünün örneğin ben bir düzine kukla insan yaptım ve bunlara akıl verdim fikir verdim ama onları uyardım..

Dedimki bir birinize kötülük yapmıcaksınız, beni sizin bir yaratıcınız olarak tanıyacaksınız ve emirlerimi yerine getireceksiniz..

Eğer bana karşı asi olmazsanız size sonsuz güzellikler vereceğim ve bir dahada size hiç bir şey emretmeyeceğim.

Tersini yapar isyan ederseniz size ceza vereceğim..

Olan biten hepsi bu..

İnsanları üzmemeli, insanlarla iyi geçinilmeli..

Bilimle ilgilenilmeli, refah için çalışılmalı..

Allah'a isyan edilmemelidir..

Ve son olarak Kur'an-ı Kerimde geçen şu bahsettiğiniz ayetlerin savaş hali için olduğu bilinmelidir..

Durduk yere savaş olmaksızın ve sizin ırzınıza, canınıza, malınıza zararı dokunmaksızın herhangi bir inanmayana zarar verilemez..

Şiar budur islam budur..

Lütfen islamı kendi kaynağından öğreninz..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin xlark tades, neden hep sunu okuyun, bunu okuyun, bilgileriniz galiba sadece ateist kaynaklar, lutfen Islam'i kendi kaynagindan ogreniniz gibi seyler yaziyorsunuz anlamiyorum. Sizin kaynaginiz hangi Islam, benim kaynagim hangi Islam. Iki cesit kaynak mi var ki, bana Islam'i kendi kaynagindan ogreniniz diyorsunuz. Ha sizin kaynaginiz hangi Islam kaynagi onu da soylerseniz sizin Islam kaynakli yazilara bakarim. Bakalim orada savas hakkinda, ganimet hakkinda, kadin hakkinda, ustunluk hakkinda baska seyler mi yaziyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Durduk yere savaş olmaksızın ve sizin ırzınıza, canınıza, malınıza zararı dokunmaksızın herhangi bir inanmayana zarar verilemez..

Şiar budur islam budur..

Lütfen islamı kendi kaynağından öğreninz..[/b]

Saygılar..

Sayın arkadaşım,kendi kaynağınızdan

müslümanların asr_ı saadet bile dedikleri dört halife döneminde,dört halifenin kaçının hangi yollarla öldüğünü yazarmısınız??

En barışçıl olduğu anlarda dahi bakalım neler olmuş??

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gercekten cok haklısın ben tanrıya ınanıyorum olumden sonra bır hayat oldugunada.ama bu dunyada ıyılıkler ve guzellıkler ıcın yasıyorum.ınsanlar tarafından ıyı bır ınsan olarak tanınmak dogruluktan yana olmak pıs cıkar menfeat ılıskılerıne gırmeden yasamak.bunun sonucunda cehenneme gıdeceksem de gıdeyım.mesela ben oldukten sonra tanrı bana desekı sen bu sekılde yasadıgın ıcın cehenneme gıdeceksın sana bır sans daha verıyorum deyıp tekrar benı dunyaya gonderse ben yıne bu yasamı secerım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslamın şartlarından birisi namazdır. Bir müslüman için bunun terki söz konusu olamaz. FAKAT bu iman için yeterli de DEĞİLDİR.BİR İNSAN NAMAZINI GEÇİRMEDEN KILIYOR, DİĞER EMİRLERE RİAYET ETMİYORSA ONUN MÜSLÜMANLIĞINDAN BAHSEDİLEMEZ :excl: YEZİD DE NAMAZINI KILARDI AMA

HZ. HÜSEYİN'İ ŞEHİT ETTİ.BİZ YEZİD'E MÜSLÜMAN DİYEMEYİZ.

...

Hrant DİNK cinayetini din için yapılmış gibi gösteren, bir anlam çıkartmışsınız. KÖR MÜSÜNÜZ YOKSA GÖRMEK Mİ İSTEMİYORSUNUZ :excl: CİNAYET IRKÇILIK(MİLLİYETÇİLİK DİYORLAR) İÇİN İŞLENMİŞTİR.

SELAMETLE...

Bu dünya tarlasına ne ekersen, Ahirettede onu biçersin.

çok açık bir ifade ama ben yinede açayım;

"İyilik yapmaya geldik biz bu dünyaya bazıları bu amaçtan sapsada

Bu sapanlar zannetmesinler ki iyilik yapanla kötülük yapan aynı karşılığı alacak

Orada herkes yaptığıyla karşılanacak."

"- Onlar, ne ticaret ne de alis-verisin kendilerini Allah'i anmaktan, namaz kilmaktan ve zekât vermekten alikoyamadigi insanlardir. Onlar, kalplerin ve gözlerin allak bullak oldugu bir günden korkarlar.

-Çünkü (o günde) Allah, onlari yaptiklarinin en güzeli ile mükâfatlandiracak ve lütfundan onlara fazlasiyla verecektir. Allah, diledigini hesapsiz riziklandirir.

- Inkâr edenlere gelince, onlarin amelleri, issiz çöllerdeki serap gibidir ki susayan onu su zanneder; nihayet ona vardiginda orada herhangi bir sey bulamamis, üstelik yanibasinda da (inanmadigi, kendisinden sakinmadigi) Allah'i bulmustur; Allah ise, onun hesabini tastamam görmüstür. Allah hesabi çok çabuk görür. "

NE KADAR ANLATILSADA BAZILARI YİNE DE ANLAMIYOR.

aklıma bir kıssa geldi onu sizinle paylaşmak istiyorum:

"Bir adam kafasına koymuş, eşşeğini konuşturacak. Adam bütün gününü eşşekle geçirir olmuş ve böyle yıllar geçmiş. Yıllar geçmiş geçmesine de eşşekte hiç bir değişiklik olmamış-eşşek yine konuşmayan bildiğimiz eşşek-Bir gün bir alim bu adamın yanına gitmiş ve ona şöyle demiş:'Sen bu eşşeğe konuşmayı öğretemeyeceksin ama o sana susmayı öğretecek'" cahile birşey öğretemezsin, boşyere onun için çeneni yorma. SELAM DE GEÇ :excl:

SELAMETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir insan nefsi müdafa gerekleri olmadıkça hiç bir cana kıyamaz, bu Allah'ın bildirdiği emirdir, bir insanı haksız yere öldürmek bütün insanlığı öldürmek gibidir.

halifelik döneminde insanlar haksız yere birbirini öldürmemişmidir. elbette öldürmüştür, dünyanın her döneminde insanlar çeşitli amaçlar uğruna canlara kıymıştır, kıymaya da devam ederler... Hz. Hüseyin'i ve Hz. Hasan'ı öldüren insanlara da müslümanlar diyorlardı ama aklı başında bir insan bunu asla kabul etmez oradada bugün olduğu gibi iktidar ve hırs için çeşitli maskelerle bu kanlar dökülmüştür. hatta insanlar Allah'ın gönderdiği peygamberleri öldürmeye teşebbüs etmiş sonra da onun getirdiği dini kendi çıkarları uğruna kullanmıştır. günümüzde de olan budur, birileri kullanır birileri kullanılır, ahmaklar doldurulur canlı bomba yapılır ya da ellerine silah tutuşturulup can aldırılır ve onlara bunu hak için yaptığı öğütlenir...

ancak adaletli düşünenler ve vicdana sahip olanlar dışında bazıları yapılan her kötülüğe bir sebeb gösterirler, kimi din için der, kimi milliyetçilik için der... oysa işten kar edenler başkadır, onları kimse görmez... söz dönüyor dolaşıyor hep müslümanlara getiriliyor, sanki namaz kılan insan her şeyiyle doğru yoldaymış gibi, eline bayrak alan herkes sanki vatansevermiş gibi kafalar karıştırılır... hemde çok güzel karıştırılır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir insan nefsi müdafa gerekleri olmadıkça hiç bir cana kıyamaz, bu Allah'ın bildirdiği emirdir, bir insanı haksız yere öldürmek bütün insanlığı öldürmek gibidir.

halifelik döneminde insanlar haksız yere birbirini öldürmemişmidir. elbette öldürmüştür, dünyanın her döneminde insanlar çeşitli amaçlar uğruna canlara kıymıştır, kıymaya da devam ederler... Hz. Hüseyin'i ve Hz. Hasan'ı öldüren insanlara da müslümanlar diyorlardı ama aklı başında bir insan bunu asla kabul etmez oradada bugün olduğu gibi iktidar ve hırs için çeşitli maskelerle bu kanlar dökülmüştür. hatta insanlar Allah'ın gönderdiği peygamberleri öldürmeye teşebbüs etmiş sonra da onun getirdiği dini kendi çıkarları uğruna kullanmıştır. günümüzde de olan budur, birileri kullanır birileri kullanılır, ahmaklar doldurulur canlı bomba yapılır ya da ellerine silah tutuşturulup can aldırılır ve onlara bunu hak için yaptığı öğütlenir...

ancak adaletli düşünenler ve vicdana sahip olanlar dışında bazıları yapılan her kötülüğe bir sebeb gösterirler, kimi din için der, kimi milliyetçilik için der... oysa işten kar edenler başkadır, onları kimse görmez... söz dönüyor dolaşıyor hep müslümanlara getiriliyor, sanki namaz kılan insan her şeyiyle doğru yoldaymış gibi, eline bayrak alan herkes sanki vatansevermiş gibi kafalar karıştırılır... hemde çok güzel karıştırılır...

YANLIŞ BİR BİLGİ VERİYORSUN; YEZİD (ve onun gibiler) müslüman DEĞİLDİR.

...

Boş yere parmaklarımı yormayacağım bir şeyler açıklamak için herşey ortada zaten.

SELAMETLE

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

YANLIŞ BİR BİLGİ VERİYORSUN; YEZİD (ve onun gibiler) müslüman DEĞİLDİR.

...

Boş yere parmaklarımı yormayacağım bir şeyler açıklamak için herşey ortada zaten.

SELAMETLE

Allah'ın nazarında müslüman değiller elbette ama kendilerini büründürdükleri kimlik malesef İslammış gibiydi... Emevilerin olduğu gibi, bilgi yanlış değil sizin yorumunuz yanlış... parmaklarınıza yazıksa yazmasaydınız yok değilse o zaman siz de bildiğinizi aktarın...

selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim burda anlamadığım tek şey neden her konuyu yada olayı dinle kıyaslamanız????

Evet haklisiniz benim anlamadigim ,,anlamak istemedigim,.,anlamakta zorlandigim

Yüce TANRIMIZI .,,Neden bu kadar olaylarin icine cekmeyi calismalari eger kulum,,

diyorsan.,,bu cesareti KIMDEN.,ve neden almak arzusu yatiyor.,.!!!

AVRUPADA.,.bir insan örnegin Alman vatandasligina geciyo ve alman oluyo olurkende

kimse onun gözlerin icine bakmiyo ,.,acaba hiristiyanmi oluyo diye.,,.,

Alman oldu diye sadece gurur duyo.,.,ya bizlerde.,.!!! ya bizlerde,.,.,

Evet Avrupada yasayan Müslüman toplumu huzurla oranin vatandasligina gecebiliyo

EVET BIZLER HEP BIRSEYLERIN PESINDEYIZ YARATICILIKTAN UZAK.,.,.

iyi cocuk kötü cocuk diye köse kapmaca oynuyoruz,.,.

Sen eger HOSGÖRÜ.,.yü kavrayamadiysan hayat,ta neyi kavrayacaksin,!!!

Saygilar

:shuriken: yamyam frankfurt

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ateist ne demek? Sahipsiz kuzular mı?

Bir de eve girenler vardı ya...

Biz tartışırken kuzuları yiyorlar.

Hani Halk koyundu ya.

Bu kuzular Halkın kuzuları.

Olsun yesinler mi?

İyi

Vakti gelince...

Eeee?

Halk beslediği koyunu kesip yer.

Hani maaşlarını veriyoruz ya.

Onlar halkın kuzuları.

Semirsinler bakalım daha ne kadar...

Halk Kahramanımız Nobel abimizin otu bitti diyorlar.

Amerikan otuna alışmış herhal... Sanırım o gerçek bir Müslüman.

Vatansever, Halk Ozanı yanılıyor muyum yoksa? Belki de Türk'tü hı ne dersiniz?

Aramızdan ayrılanı Biz yemezsek Kurtlar yer.

Ya da kendi kendini yer. Kafam çok karıştı ya hu?

Eve gireni gördüm az önce, Yok beeee kuzuymuş.

He bizim kuzu. Büyüyüp Cumhurbaşkanı olcam diyor.

Kuzu işte ne anlar. Koyun olacağını bilmiyor.

Mersin deki çiftçi var ya onun Allahı var be.

Biliyor bu kuzu birgün büyüyecek. koyun olacak. Yok koç olacak.

Bir de şu var ki, Tanrıya şükür komik var. Yoksa hepden tımarhane Dünya.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'ın nazarında müslüman değiller elbette ama kendilerini büründürdükleri kimlik malesef İslammış gibiydi...

Evet buraya bende katılıyorum. Kendilerini müslüman gibi görüp yaptıkları herşey mübahmış gibi davranıyorlardı. Ama bu onların görüşü İslam alemine göre Yezit ibni muaviye müslüman değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Marcus..

[ulusal direnci oluşturan Aydınlanma Devrimi 'ni yok etmek isteyenlere fırsat doğdu;

Sevgili H. Çetin'e sevgi ve saygılarımızlar..

sorun burda işte ulusal direnç ve aydınlanma !!!

İslam'ın kuşatıcılıgı resmi ideolojinin ulasalcı anlayışından kat be kat daha kapsayıcıdır.

şimdi burdan kalkıp da hadi herşeyi bir kenera bıraktık, Hıran'tın öldürülmesini müslümanlara yamamaya çalışmak da ne oluyor.

şurda burda kaç tane adam bulabilirdiniz ki bu yorumu yapan,ya da kabul edecek, beş ya da on kişi en fazla

yorumda degil aslında saptırma sadece gerçeklerin saptırılmaya çalışılması ameliyesi

medyanın da üstüne yoktur hani iş bu çarpıtma işinde

aslında o kadarda açık ki herşey görmemek için sadece saptırma niyeti taşımak lazım.

bu başlıgın altına yazı yazmak bile boşa vakit

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hıristiyanlığın geçmiş yıllara ait sabıkasından dem vuranlar,20.Yüzyılın islam adına işlenen cinayetlerle dolup taştığını dillendiriyor.

Uzak ve yakın tarihimizdeki din adına sayısız cinayetl işlenmekte olduğu dile getiriliyor. (PKK nın cinayetleri bu manada solda

sıfır kalıyor) Şimdi bu tarz kişilerin bakış açılarını irdeliyeceğim. (admin izin verirse tabi)

20.yüzyıl çoğunlukla hristiyan kökkenli ve aslında hiçbir tanrı inancına sahip olmayanların yıkımlarıyla geçti.Stalin,Hitler,Mussolini,Pinoche,

Barbar Kenan gibiler 20.yüzyılda ne adına cinayet işlediler.Yoksa onların yaptıklarını cinayetten saymıyormuyuz.Yoksa yanlızca sizin

kafa yapınıza uygun insanlar öldürlüncemi cinayet oluyor günümüz dünyasında.ABD nin Irakta geçen yıl ölü sayısı 650 binlerdeydi.

Şimdi 850 binlerle ifade ediliyor.Fazlası var azı yok.ABD ve Bush da size göre müslüman ve bunca insan sizin ufak inançsızlığınıza meze

edilecek öylemi.(!)Ermeni asıllı bir vatandaşımız öldürüldü,hepiniz ermeni

oldunuz.Ne insanlar öldürüldüde imzalarına şov amacıyla yüklenmesi ötesinde bir amaç taşımadı.Vatan sevmek ve ulus millet gibi

kavramlara uzak olmaz günümüz modası şimdi.Burunlarından kıl aldırmayanlar parisin renkli şaraplarını yudumlarken "Halk ekmek

kuyruğunda bekliyenler"e (Biz sizi anlıyoruz sizinle omuz omuzayız) demeleri bu toplumda ne kadar kabul görebilir sizce.

Bir takım konular başlığı altında yazdıklarınızın Atatürkçülük ve onun değerlerine bağlılığınızla bir ilgisi yok.Bir evrim teorisidir

takmış duruyorsunuz.Dünyada evrim karşıtları bile artık bu ********** sıkıldı.Bir bizim ülkemizin ilerici unsurları vazgeçmedi.

Her türlü düşünceyi batı entellektüelinden alma alışkanlığı olan bu tembel ve duyarsız güruh,yeri geldiğinde en ateşli cumhuriyet

savunucusu olmakta bir beis görmez.Soyumuzun sopumuzun nereden geldiğiyle bu denli ilgili olan kesim.Farketmez onuda tanrı

yarattı denmesine inanılmaz bir tepki veriyor.Bir köpürdüşmüşlük bu denli olabilirmi.

Atatürkçülük arkasına saklanarak gerçekleştirilen ikiyüzlülükten midemiz bulandı artık.Acizliğin bu denli perdelenmesi onursuzlukla

eş değerdir.Bu kişilerin Atatürkçülük adıyla inanan insanlara hakertvari davranmalarını bırakmalarını istiyoruz.acizliğin ve fikir üretme

becerisinden yoksun olmanın korunağı M.Kemal olamaz.Olmamalıda.Sizin Atatürkçlüğünüzü kabul etmiyoruz.Bunu faşizan bir kafanın

ürünü olarak niteliyor ve kesin bir dille reddediyoruz.Toplumu rencide eden toplumu yok sayan yalnızca kendi kafalarının dikine

(sözüm ona Atatürkçüler) göre fikir üretenler toplumun büyük bir kesimini s......rederek nasıl oluyorda Atatürkçü düşünceyi savunabiliyorlar.

Marjinalliğin,kifayetsizliğin adını,kafasındaki düşmanı (islam) sövmenin yeni adı oldu Atatürkçülük..

Ben dinsizim ama ATATÜRKÇÜYÜM,

Ben tahammülsüzüm ama ATATÜRKÇÜYÜM,

Ben bu toplumun değerlerini hiçe sayıyorum ama ATATÜRKÇÜYÜM,

Ben bilimselciyim ama bilim adına en ufak bir faydam olmadı ama olsun ben ATATÜRKÇÜYÜM,

Ben bürokrasinin kanını emdim ama ATATÜRKÇÜYÜM,

Ben devletin çalışmadan parasını bankamatikten çektim ama ATATÜRKÇÜYÜM

Ben bu ülke için en iyisini bilirim,aksini iddia edersen yersin kafana postalı çünkü ben ATATÜRKÇÜYÜM,

Ben Aallahsızlığın en güzel değer olduğunu kabül ediyorum.Allahsızlar asla insana ve hayata zarar vermezler( tarih bunun örnekleriyle doludur(!) )

Ben yine ATATÜRKÇÜYÜM,

Bu günkü hükümette ATATÜRKÇÜYÜZ diyor. ( Yok aslında birbirlerinden farkları)

Tüm bunlardan sonra imzamdaki o yüce insanın sözlerini kaldırmak zorunda kalacağım.

Çünkü tiksinmeye başladım....Bunları gördükçe ben ATATÜRKÇÜ değilim diyorum....

Not: Sevgiler saygılar ibaresinden sonra üsttekine salvo yapmak şark kurnazlığıdır.Biz köylüyle kent soylu

arasındaki ayırımı birbirinden ayırırız.Gerçek saygıyıda saygısızlığıda anlarız.Bu tarz iki yüzlü tavırlara gerek

yok.Benim bu forumda kimseye eyvallahım yok.Açıkça tartışmaktan gocunmam............

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hıristiyanlığın geçmiş yıllara ait sabıkasından dem vuranlar,20.Yüzyılın islam adına işlenen cinayetlerle dolup taştığını dillendiriyor.

Uzak ve yakın tarihimizdeki din adına sayısız cinayetl işlenmekte olduğu dile getiriliyor. (PKK nın cinayetleri bu manada solda

sıfır kalıyor) Şimdi bu tarz kişilerin bakış açılarını irdeliyeceğim. (admin izin verirse tabi)

20.yüzyıl çoğunlukla hristiyan kökkenli ve aslında hiçbir tanrı inancına sahip olmayanların yıkımlarıyla geçti.Stalin,Hitler,Mussolini,Pinoche,

Barbar Kenan gibiler 20.yüzyılda ne adına cinayet işlediler.Yoksa onların yaptıklarını cinayetten saymıyormuyuz.Yoksa yanlızca sizin

kafa yapınıza uygun insanlar öldürlüncemi cinayet oluyor günümüz dünyasında.ABD nin Irakta geçen yıl ölü sayısı 650 binlerdeydi.

Şimdi 850 binlerle ifade ediliyor.Fazlası var azı yok.ABD ve Bush da size göre müslüman ve bunca insan sizin ufak inançsızlığınıza meze

oldunuz.Ne insanlar öldürüldüde imzalarına şov amacıyla yüklenmesi ötesinde bir amaç taşımadı.Vatan sevmek ve ulus millet gibi

kavramlara uzak olmaz günümüz modası şimdi.Burunlarından kıl aldırmayanlar parisin renkli şaraplarını yudumlarken "Halk ekmek

kuyruğunda bekliyenler"e (Biz sizi anlıyoruz sizinle omuz omuzayız) demeleri bu toplumda ne kadar kabul görebilir sizce.

Bir takım konular başlığı altında yazdıklarınızın Atatürkçülük ve onun değerlerine bağlılığınızla bir ilgisi yok.Bir evrim teorisidir

takmış duruyorsunuz.Dünyada evrim karşıtları bile artık bu ******** sıkıldı.Bir bizim ülkemizin ilerici unsurları vazgeçmedi.

Her türlü düşünceyi batı entellektüelinden alma alışkanlığı olan bu tembel ve duyarsız güruh,yeri geldiğinde en ateşli cumhuriyet

savunucusu olmakta bir beis görmez.Soyumuzun sopumuzun nereden geldiğiyle bu denli ilgili olan kesim.Farketmez onuda tanrı

yarattı denmesine inanılmaz bir tepki veriyor.Bir köpürdüşmüşlük bu denli olabilirmi.

Atatürkçülük arkasına saklanarak gerçekleştirilen ikiyüzlülükten midemiz bulandı artık.Acizliğin bu denli perdelenmesi onursuzlukla

eş değerdir.Bu kişilerin Atatürkçülük adıyla inanan insanlara hakertvari davranmalarını bırakmalarını istiyoruz.acizliğin ve fikir üretme

becerisinden yoksun olmanın korunağı M.Kemal olamaz.Olmamalıda.Sizin Atatürkçlüğünüzü kabul etmiyoruz.Bunu faşizan bir kafanın

ürünü olarak niteliyor ve kesin bir dille reddediyoruz.Toplumu rencide eden toplumu yok sayan yalnızca kendi kafalarının dikine

(sözüm ona Atatürkçüler) göre fikir üretenler toplumun büyük bir kesimini s......rederek nasıl oluyorda Atatürkçü düşünceyi savunabiliyorlar.

Marjinalliğin,kifayetsizliğin adını,kafasındaki düşmanı (islam) sövmenin yeni adı oldu Atatürkçülük..

Ben bilimselciyim ama bilim adına en ufak bir faydam olmadı ama olsun ben ATATÜRKÇÜYÜM,

Ben bu ülke için en iyisini bilirim,aksini iddia edersen yersin kafana postalı çünkü ben ATATÜRKÇÜYÜM,

Ben Aallahsızlığın en güzel değer olduğunu kabül ediyorum.Allahsızlar asla insana ve hayata zarar vermezler( tarih bunun örnekleriyle doludur(!) )

Ben yine ATATÜRKÇÜYÜM,

Tüm bunlardan sonra imzamdaki o yüce insanın sözlerini kaldırmak zorunda kalacağım.

Not: Sevgiler saygılar ibaresinden sonra üsttekine salvo yapmak şark kurnazlığıdır.Biz köylüyle kent soylu

arasındaki ayırımı birbirinden ayırırız.Gerçek saygıyıda saygısızlığıda anlarız.Bu tarz iki yüzlü tavırlara gerek

yok.Benim bu forumda kimseye eyvallahım yok.Açıkça tartışmaktan gocunmam............

Bu sözlerin üzerine eklenecek başka bir söz yok mükemmel bir yazı olmuş tebrikler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet Bütün aklı selimlerin de kabul ettiği üzere dinler kullanılmaktadır.

Alet edilmektedir...

Öyleyse bizler alet olmayacağız.

İnsanlarımızı, din adına yüzlerce yıl katletmiş olan kötü zihniyetler Türk'ten uzak olsun.

Allahın gücü bütün kötülükleri var etmeye ve yok etmeye yeter.

O isterse insanları kullanmadan bu işleri yapacak güçtedir.

Onun Türklere ihtiyacı mı var.

Arap alemi elenin kirini suyla yıkasın.

Avrupalı, Amerikalı ve İsrailli'de öyle yapsın.

Çeşme başına yani...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

takmış duruyorsunuz.Dünyada evrim karşıtları bile artık bu ********* sıkıldı.Bir bizim ülkemizin ilerici unsurları vazgeçmedi.

Ben yine ATATÜRKÇÜYÜM,

İyi güzel de sevgili marcus

Konunun tartışma yeri burası değil...

Bu adres...

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...c=83444&hl=

Neysi konumuza dönersek; siz içi boşaltılmış bir Atatürkçülüğün kafası karışmış kurbanlarındansınız bana göre..

Bu forumda birçok Atatürkçülüğü/Kemalizmi felsefe edinmiş birçok arkadaşımız var..

Fakat hiçbirimiz bu sizin yazmış olduğunuz düşüncelerin tuzağına düşmüş kişiler değiliz...

Öncelikle bunun bilin lütfen...

Gelelim içi boş Atatürkçülüğe (Kemalizme)

Bu nedenle içi boş bırakılmış Atatürkçülük, ona en büyük ihanettir.

Bazı şeyleri somuta indirgeyip açık açık söylemek gerekir, hem de hiç çekinmeden.

- Atatürkçülük çağdaş uygarlık mı? O zaman çağdaş uygarlığın tanımını iyi yapmamız gerekir.

- Çağdaş uygarlık insan haklarıdır, toplumsal haklardır, ülkeler arasında karşılıklı çıkarların korunması ve dengelenmesidir.

- Çağdaş uygarlık bazı bireylerin diğerlerini; bazı ülkelerin diğer ülkeleri (ve toplumları) sömürgeleştirmelerine karşı çıkmaktır.

- Atatürkçülük iktisadi, siyasi, askeri ve kültürel sömürüye karşı durmak, bunun gereklerini yapmak, bu fikirleri açık açık savunmak demektir.

- Atatürkçülük antiemperyalist bir davranış ve düşünce biçimidir. Demokrasinin bu doğrultuda olması gerekir; uygarlığınsa bu çizgiyi koruması en vazgeçilmez koşuldur. Halkçılıksa, halkların emperyalizme karşı direnmesidir; bu düşüncenin savunulmasıdır.

Yoksa gericilik, çağdışılık, doğmacılık demek değildir...

Evet bana göre;

Ben dinsizim ama ATATÜRKÇÜYÜM,__________________________________________________ Olunamazmı..

Ben tahammülsüzüm ama ATATÜRKÇÜYÜM,____________________________________________ Olunamazmı..

Ben bu toplumun değerlerini hiçe sayıyorum ama ATATÜRKÇÜYÜM,__________________________ Hiçbir Atatürkçü bunu böyle düşünmez..

Ben bilimselciyim ama bilim adına en ufak bir faydam olmadı ama olsun ben ATATÜRKÇÜYÜM,______ Olunamazmı

Ben bürokrasinin kanını emdim ama ATATÜRKÇÜYÜM,_____________________________________ Bunu yıllardır yapan zihniyet siz daha iyi bilirsizini..

Ben devletin çalışmadan parasını bankamatikten çektim ama ATATÜRKÇÜYÜM__________________ Bunu yapan zihniyette belli..

Ben bu ülke için en iyisini bilirim, yersin kafana postalı çünkü ben ATATÜRKÇÜYÜM,______________ Atatürkçülük demokrasidir

Ben yine ATATÜRKÇÜYÜM,___________________________________________________________Buna cevap verme gereği dahi duymuyorum.

Bu günkü hükümette ATATÜRKÇÜYÜZ diyor.___________________________________________Ve bizde yiyoruz değilmi..

Sevgili Marcus...

Atatürkçülük içi boş bir heykelden veya gösteriden ibaret bir maske değildir. ''Ben Atatürkçüyüm'' deyip de gerisini getirmeyenler, onu bir maske gibi kullananlardır. Hem de kendi pisliklerini örtmek için...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kavramlara uzak olmaz günümüz modası şimdi.

Siz buna "irdeleme" mi diyorsunuz? Ben daha iyi bir tanımlama yapacağım: Şovenizm... Bu tabir buraya yazdıklarınız için çok daha yerinde bir tabir olur.

Burada fikirlerini yazan insanların kendi kafalarından ölenler için feryat edip, başkalarını önemsemediklerini mi sanıyorsunuz? Ya da ABD'nin Irak'ta yaptıklarını desteklediğini mi sanıyorsunuz? İnsan başkasının kapısının önündeki pisliğe laf etmeden önce, kendi kapısının önünü temizlemelidir bayım. Aksi takdirde başkasına laf etmeye hakkınız yoktur. Biz önce kendi kapımızın önünü temizleyeceğiz...

Burunlarından kıl aldırmayanlar parisin renkli şaraplarını yudumlarken "Halk ekmek

takmış duruyorsunuz.Dünyada evrim karşıtları bile artık bu ********* sıkıldı.Bir bizim ülkemizin ilerici unsurları vazgeçmedi.

Açılımı "******" ve "******" anlamına gelen "******" lafını size aynen iade ederim... Evrim teorisini batı entellektüelitesinin bir ürünü olarak görmek de, acaba doğu entellektüelitesinin bir ürünü mü? Eğer öyleyse, ben sonuna kadar batı entellektüelitesini takip edeceğim... Zira bu kadar basit ürünler sergileyen bir fikrin entellektüellikle uzaktan yakından alakası yoktur.

15. yy dan itibaren temelleri atılan aydınlanma çağı ile birlikte batı medeniyeti her anlamda bizi rüzgarıyla savurmuşken, elinde oyuncak etmişken, bunu ar kabul etmek yerine , "tukaka" ilan edip sırtını dönmek ne zamandır gerçek Atatürkçülük ile özdeşleşti acaba? Hedeflenenin bu medeniyetleri geçmek olduğu aşikarken, bunu önünü göstermekten aciz, bir at gözlüğü bile olamayacak gözlüklerle mi yapmayı planlıyorsunuz?

Marjinallik ??? !!!

Siz Atatürk'ü hiç tanımamışsınız ki, yukarıdaki sözleri neye dayanarak söyleyebiliyorsunuz? Atatürk'ün attığı her adıma, yaptığı her icaraate bakın, marjinalliğin izlerini göreceksiniz.

Bir hırsıza "hırsız" demek hakaret değildir bayım... Asıl hakaret, bilimin geldiği noktayı sırf dogmatik inançlarını tatmin için reddederek asılsız ithamlarda bulunanlara karşı, bilimden yana tavır koymayı pespayelikle itham etmektir. Daha bunun ayrımına varamadan üstüne bir de "onursuzluk" u eklemişsiniz. Asıl onursuzluk da, toplumda genel kabul görmüş fikirlere aldırmadan kişisel fikirlerini ortaya koyanları karşıt fikir üretmeksizin acizlikle suçlamaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

takmış duruyorsunuz.Dünyada evrim karşıtları bile artık bu ******* sıkıldı.Bir bizim ülkemizin ilerici unsurları vazgeçmedi.

Ben yine ATATÜRKÇÜYÜM,

Ellerine sağlık, seninle ne kadar da çok tartıştık, çoğu zaman uzlaşamadık fakat tertemiz bir yüreğin olduğuna inancım sonsuzdur ne kadar da güzel açıklamışsın herşeyi...Ayın iletisi budur derim ve ben bozan bir şeyi boşa demem....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence ayin en anlamsiz iletisi olmus.

Ataturk hakkinda hemen hemen her kesimden insanlar birseyler soyluyor, fikir yurutuyorlar. Turk ocagina giriyorsunuz, hemen karsinizda unlu irkci Nihal Atsiz ve onun yaninda Ataturk'un posteri, bu cemiyetin insanlarina gore Ataturk keskin bir milliyetci. Bir baska kesimden insanlarin yanina vardiginizda bu sefer Ataturk ve cagdisi olan Lenin yanyana, milli mucadele yillarinda ikisinin de yardimlastiklarindan, Ataturk'un aslinda devrimci oldugundan, kurdugu cumhuriyetin ileri noktasinin sosyalizm oldugundan bahsediyorlar. Diger bir kesim de Ataturk'un soylenenin aksine, dindar bir insan oldugunu ileri suruyorlar. Diger bazilari da aslinda Ataturk'un bir din dusmani oldugunu, memlekette muslumanlara zulum ettigini dile getiriyorlar. Her kesim Ataturk'un soyledigi sozleri ve fikirleri dayanak yapma egiliminde.

Benim kanaatimce artik Ataturk'u gomme vakti geldi. Ataturk Turkiye Cumhuriyeti kurucusu olarak tarihte hak ettigi yeri aldi. O insanin da rahata, huzura ihtiyaci var. Her kesim insanin agzina sakiz olmasina, kendi ideolojilerini hakli cikarmak icin bu yuce insanin kullanilmasina gonlum elvermiyor. Ideoloji ne olursa olsun, bu insanin arkasina gizlenerekten, bu insani dayanak yaparaktan degil, mertce ortaya cikip kendi ideolojilerini kendi sozleri ile dile getirmeleri gerekir.

Benim gordugum ve anladigim Turkiye'de iki dayatma var. Biri kemalizm digeri din dayatmasi. Artik baska seylerle ugrasmanin vakti geldi geciyor. Bari cok fazla gecmeden onlem alsak diye dusunuyorum. Bu ulkeye demokrasiyi oturtma zamani da coktan geldi ve bunu kavramlarla oynasmadan, oynamadan, yok laikmis, yok humanistmis, yok milliyeciymis, yok ulusalciymis, yok oymus, yok buymuslari politikaya alet etmeden. Ve bu kavramlarla oynamak ve bundan dolayi cikan en ufak fikir catismalari dahi emperyalistlerin ekmegine yag surmus oluyor.

Ataturk'u milletin vicdani ile basbasa birakalim ve din'i yasamak isteyenler de bunu kendi iclerinde bir birey olarak yasasinlar. Kutuplasmalar, toplu halde yasanan veya yasanmak istenen dusuncelerden kaynaklaniyor diye dusunuyorum. Bu kutuplasmayi birakip ulkemize milletimize yararli birer insan olalim. Ulkemizde din, dil, renk ayrimi yapmadan baris icinde yasayalim.

"Yurtta baris, dunyada baris" en sevdigim deyim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sorun burda işte ulusal direnç ve aydınlanma !!!

İslam'ın kuşatıcılıgı resmi ideolojinin ulasalcı anlayışından kat be kat daha kapsayıcıdır.

şimdi burdan kalkıp da hadi herşeyi bir kenera bıraktık, Hıran'tın öldürülmesini müslümanlara yamamaya çalışmak da ne oluyor.

şurda burda kaç tane adam bulabilirdiniz ki bu yorumu yapan,ya da kabul edecek, beş ya da on kişi en fazla

yorumda degil aslında saptırma sadece gerçeklerin saptırılmaya çalışılması ameliyesi

medyanın da üstüne yoktur hani iş bu çarpıtma işinde

aslında o kadarda açık ki herşey görmemek için sadece saptırma niyeti taşımak lazım.

bu başlıgın altına yazı yazmak bile boşa vakit

Arkadaşım

İslam'ın kuşatıcılığından kastınız nedir açarmısınız?

ve bana İslam ülkeleri arasında hiç bir birliktelik olmamasının nedenlerini söylermisiniz?

şunu unutmayın ulus bilincinde olmadan kendinizi hiç biryere koyamazsınız, ben müslümanım ve bütün müslümanlarla kardeşim diyerek ütopik bir söylemden öteye geçemezsiniz. bütün müslümanların farklı mezheplerinde yine ayrılırsınız... Bir başka ülkeye gidip orada onlardan biri olarak yaşayamazsınız, önce bir milletin parçasıyız hepimiz, inançlarımız ise bağlayıcı bir unsur olamaz, inançların bağlayıcı olamadığını hemen her dinin içinde bulunan farklı görüş ve yaklaşımlarla nasıl ayrıştıklarını görüyoruz... inanç bağlayıcı olsa mezhep ayrımına girilmekte... hatta ondada yetinmeyip küçük gruplara ayrışmaktalar.

ulusalcılık mensubu olduğun vatanı ve onun içinde bulunan bütün unsurlarıyla, farklı inançta ve görüşte olsalarda bir arada yaşamakta olan insanların dayanışmasıdır. ben hristiyanım, ben müslümanım, ben yahudiyim diyerek nasıl bir topluluk kuracaksınız ve nasıl bir ulus olacaksınız.

insanların inançlarıyla ilgilenmek yerine onların bütün insanlığa ne verdiği ve ne aldığıyla ilgilenirsek çok daha doğru bir şey yapmış oluruz... kaldı ki, dinlerin ardına saklanıp insanları sömürmekte oldukça kolay... ne kadar bunu kabullenmek istemesekte, gerçekte olan budur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.