Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Hrant DİNK öldürüldü...

burble

Önerilen İletiler

Arkadaşım bize karşı yapıldığında" hepimiz Türküz" dememeleri aslında onların ırkçı olduğunu kanıtlamıyor mu acaba?Üstelik ermeni sorunu ile ilgili bir tartışma açılırsa -ki bir kaç başlık açıldı -bu olayla ilgili görüşlerimi belirtmiştim açılırsa gene çekinmeden söylerim söyleyeceklerimi ama bu ayrı bir konu bana göre.Ve Hrant Dink in her söyleminin doğru olmadığını da yazımda belirttim zaten.

sevgili gelincik, sende söylüyorsun zaten Hrant Dink'in bütün söylediklerine katılmadığını, bizde aynı şeyi söylüyoruz Hrant Dink'in fikirlerine katılmasak da ölümünün adice olduğunu söylüyoruz, sonuçta bir insan diyoruz, dili, dini, ırkı ne olursa olsun vahşet diyoruz...

Bilinç altında aslında başka şeyler yatıyor derken bazılarınız tepki gösterdi görüyorum ki hiç yanılmamışım.Bazılarınızın neyi eksik kalmış biliyor musunuz önünüzde bir mehteran bölüğü . :(

Ve arkadaşlar kalemiyle mücadele eden bir adamla eline silah almış bir teröristi nasıl aynı kefeye koydunuz merak ettim doğrusu bu nasıl bir mantıktır anlayamadım çünkü iddaa ettiğiniz gibi ben ve benim gibi düşünen arkadaşların mantığı ile inanın hiç örtüşmüyor.

Sizin cümleleriniz kadar afilli olur mu bilemem ancak ben yaşamıma veda ederken insan kalmayı başarabilmenin ve gerçek bir vatansever olabilmenin verdiği iç huzuru ile gözlerimi kapamak istiyorum.

''bilinç altında aslında başka şeyler yatıyor'' dediğinde tepki gösteren olarak cevap vermek istiyorum:

konu ikisini aynı kefeye koymak değil, konu gerçek bir TÜRK olabilmek diyoruz... ikisinin de nüfus cüzdanında T.C yazıyor ama fikirleri ve düşünceleriyle gerçek bir TÜRK olamadıklarını kanıtlıyorlar...

bizlerde gözlerimizi kapayıp,yaşamımıza veda edip, ruhumuzu teslim ettiğimizde insan kalmayı başarabilmenin, gerçek bir vatansever ve gerçek bir TÜRK olabilmenin huzuru ile göçeceğiz buralardan...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 383
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Vatanını,Bayrağını,Ulusunu,Milletini savununca,hainler için yorum yapınca Kafatasçı oluyorsun...Herkesin düşüncelerini rahatça söylenebileceğini savunanlar,size bazı yakıştırmalarda bulunanlara cvp verince,düşüncelerinizi belirtince önümüzde bir tek Mehteran Takımının olmadığını söylüyorlar....Mehteran Takımı anlı şanlı bir Osmanlı Askeri Bandosudur....Kimsenin kimseyi aynı kefeye koyduğu yoktur...Elbetteki cezası neyse çekecektir...Kimse o kişinin yaptığının doğru olduğunu savunmadı burda...Savunulacak bir durumuda yoktur...

Allah herkese son nefesinde bile insan kalabilmeyi,vatanseverliğini kaybettirmesin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendizi boşa yoruyorsunuz arkadaşlar,ne söylerseniz söyleyin,ne yazarsanız yazın her iletinizden farklı bir mana çıkartıp kendilerince yorumlar ekleniyor gördüğünüz gibi.

Herşey bittide sıra mehterana geldi eleştirilmeyen bir o kalmıştı onuda es geçmeyelim diye düşünmüş arkadaşımız nasılsa oda Türklere özgü birşey ya,hiç birşeyi eleştirmeyeceksin yanlışta olsa susacaksın elini kolunu bağlayıp oturacaksın kısacası yıllardır Türk halkından istenen şeyler zaten bunlar burda bizden istenen şeyler,ne güzel demiş Üstad"biricik selamet yolu tarihte sormayın,görmeyin,geçinden gelir.

Ama neylersin işte yapamıyoruz huyumuz kurusun yanlış gördüğümüzü söylemek gibi bir huyumuz var işte suçluyuz,suçumuz biz Türk'üz demek suçumuz üzerinde hepimiz ermeniyiz yazan bir pankartı eleştirmek.

Boşverin arkadaşlar uzatmaya değmez dedim ya ne yazılırsa yazılsın herkes yazılanı değil anlamak istediğini anlıyor.

Tamam biz suçlu olalım cezası ne olursa olsun kabul edelim,Türk olmanın bedeli ağırdır çünkü herkes o yükü taşıyamaz.

Sevgiler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili arkadaşım

Bir kürt ben kürdüm dediğinde saygı duyuyoruz, ermeni ermeniyim dediğinde saygı duyuyoruz, falanca ne olduğunu söylediğinde de saygı duyuyoruz ama türk'üm dediğimizde biz ırkçı oluyoruz... ben bunu anlayamıyorum.

Bu yazı oldukça düşündürücü oluğu kadar,bir o kadarda haklı.

Şöyleki sayın arkadaşım;

Yıllarca yurt dışında ırkçılarla mücadele veren biri olarak şunu söyleyebilirim.

Almanyada bir alman "ben bir almanım" dediğinde ben ne hissediyorsam,yada yanımdaki yıllardır dost olarak geçindiğim alman arkadaşım bana verilmek istenen mesajdan ne demek istenildiğini anlayıp utana sıkıla bana dönüp biz sizinle yaşamaktan memnunuz diyorsa eğer,galiba buradaki diğer etnik kökenli arkadaşlarda "ben türküm" dediğinizde sanırım benim bir zamanlar almanyada duyduğum derin yalnızlığı duyup rahatsız olabilirler,türk arkadaşlarınızında tepkisine birde bu açıdan bakınız.

Şuna bir kere kesinlikle inanmalısınız diye düşünüyorum;

Yurt dışında "ben türküm" demekle,türkiyede "ben türküm" demek arasında o kadar fark varki.

Bunu ancak almanyanın izbe bir sokağında ağızları her daim bira kokan onlarca sarhoş dazlağın arasında kaldığınızda biraz önce "vatanı senmi çok seviyorsun yoksa benmi??? "diye tartıştığınız bir ülkücü arkadaşınızla ağzınız burnunuz kırıla kırıla çemberi yardığınızda anlayabilirsiniz.

Lütfen şunu bir düşünün;

Bulgaristanda bir türkün karşısına dikilen bir bulgarın "ben bulgarım" deyişini

Yunanistanda karaağaçta bir yunanlının yine bir türkün karşısına dikilip "ben yunanım" deyişini

Bie dazlağın "ben almanım" deyişini

Le pen in öğrencilerinden birinin burası fransa "ben fransızım" deyişini,

Empati..biraz empati..

Şunu unutmayın lütfen;

almanyada solingende yakılan bir türk ailesinden sonra yürüyen binlercee alman..

hala "alman"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendizi boşa yoruyorsunuz arkadaşlar,ne söylerseniz söyleyin,ne yazarsanız yazın her iletinizden farklı bir mana çıkartıp kendilerince yorumlar ekleniyor gördüğünüz gibi.

Herşey bittide sıra mehterana geldi eleştirilmeyen bir o kalmıştı onuda es geçmeyelim diye düşünmüş arkadaşımız nasılsa oda Türklere özgü birşey ya,hiç birşeyi eleştirmeyeceksin yanlışta olsa susacaksın elini kolunu bağlayıp oturacaksın kısacası yıllardır Türk halkından istenen şeyler zaten bunlar burda bizden istenen şeyler,ne güzel demiş Üstad"biricik selamet yolu tarihte sormayın,görmeyin,geçinden gelir.

Ama neylersin işte yapamıyoruz huyumuz kurusun yanlış gördüğümüzü söylemek gibi bir huyumuz var işte suçluyuz,suçumuz biz Türk'üz demek suçumuz üzerinde hepimiz ermeniyiz yazan bir pankartı eleştirmek.

Boşverin arkadaşlar uzatmaya değmez dedim ya ne yazılırsa yazılsın herkes yazılanı değil anlamak istediğini anlıyor.

Tamam biz suçlu olalım cezası ne olursa olsun kabul edelim,Türk olmanın bedeli ağırdır çünkü herkes o yükü taşıyamaz.

Sevgiler.

Sizin bir başlığınıza rastlamıştım daha önce.

Orda size cevap yazma gafletinde bulunmuştum ne yazıkki;ama o muhteşem cevabınızı görünce aklımda yer etmiştiniz.

Tahrik edici vede tarif edemediğim bir şekilde tehlikeli bir üslubunuz var.

Paylaşmak vede öğrenmekten uzak,dikte edici.

Eleştiriydi bu sadece.

Türk düşmanlığı değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Arkadaşlar,

Eğer biri bir T.C. Vatandaşını ırkından, dininden, seçiminden veya düşüncesinden dolayı öldürüyorsa bende o ırktanım gelsin benide öldürsün...

.

.

Gerisi boş benim için .... Güzel uğurladık güzel davrandık kapitalizme biz seni takip etmeyeceğiz dedik....

Ne kadar güzeldi...

Çok teşekkürler sevgili by_x_man, :clover::clover::clover:

Bunu anlamayanlar aslında ne denmek istendiğini çok iyi biliyorlar ama anlamak istemiyorlar.

Çünkü onlar için Türk vatandaşı olup olmamanın bir önemi yok. Yani, Ermeni=Gavur.

Onlar için İran, Irak, Afganistan, Libya, Suudi arabistan vatandaşları bile Türk vatandaşı bir Ermeniden binlerce kez daha değerlidir.

Çünkü, Ermeni=Gavur.

Bu insanlar, ümmetten olmayanı milletende saymazlar. Aslında saymalarını bırakın, sayamazlarda günah çünkü.

En Ermeni benim, benide öldürün. En Hrant benim, benide öldürün. Bu dünyada benden daha Ermeni, benden daha Hrant kimse yoktur.

Tekrar teşekkürler sevgili by_x_man.

Kezi şad gısiremgor imin hokis Hrant Ahparik.,

Esa Hayem, Esa Hrant'nem. :clover::clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Ben'de Hırant'ım"

"Ben'de Ermeni'yim"

"Irk" olarak bir "Ermeni" değilim... Ne olduğum önemli değil ve kimselerin ne olduğu da beni ilgilendirmiyor... Tek bildiğim ve önemli olan "Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı" olarak bir "Türk" olduğum...

Hırant Dink bir röportajında Anadolu'da rastladığı bir olayı anlatıyordu ve buradaki bir deyişi onun ölümünün sloganı oldu:

"Su Çatlağını Buldu"

Ve o röportajında Hırant Dink, Anadolu Kültürüne olan hayranlığını şöyle ifade ediyordu:

"O ne büyük bir anlamdır yarabbim... O ne geniş, ne derin bir anlamdır. Anadolu insanı bu işte ve ben oturup ağladım."

Biz belki Hırant Dink'in öldürülmesi ile "Manevi" ve "Fahri" olarak "Ermeni" oldum/olduk... Bu da dünyaya at gözlüğü ile bakan birilerine dokundu...

Ancak Hırant Dink bir Türk Ermenisi idi ve Bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak, Vatandaşlık bağı ile herşeyden çok bir "Türk"tü...

Şimdi bu noktada aklıma; "Hırant Dink öldürülmeseydi keşke" keşkesinden başka bir "keşke" daha geldi...

"Keşke -Bizde Ermeniyiz- lafzı, Yanlış Anlayanlarca Irki bir anlama büründürülmeseydi..."

Dünyaya "Irk" ve "Kafatasçı" gözlüğüyle bakan insanlar, normal olarak!!! (kendi doğaları gereğince/at gözlüğünden ne kadar görebiliyorsanız dünyayı...) bu lafzı da "Irkçı" bir anlama bürümüşlerdir. Çünkü dünyaya nasıl bakarsanız öyle görürsünüz her lafzı.

Demek istediğim, umarım bu "Ben Ermeniyim" tümcesi amacından saptırılmaz ve umarım söyleyen herkes bu tümcenin "Bir Irka" mensuben değil de bir serzeniş ve fahri olarak kullanıldığının farkındadır. Ve umarım bunun bu anlama geldiğini "Anlayamayanlar"da en kısa zamanda anlarlar ve idrak ederler.

Ben Hırant Dink'in hayranı falan değilim... Ancak kötü bir insan olduğuna inanmıyorum. Belki yanlışları falan vardı, bilemiyorum; ancak sonuçta "Fikir Üretebilen" bir insandı, "Düşünebilen" bir insandı ve bu yüzden öldürülmesi çok büyük bir kayıptır.

"Kendi Başbakanını Asan Devlet" (Menderesçi değilim) ünvanına "Kendi Aydınını Koruyamayan Devlet" ünvanını ekledik defalarca... Bu zaten çok yüz kızartıcı... Umarım Hırant Dink'in ölümü bu Yüz Kızartıcı ünvanın defalarca alınmasının artık sonuncusu olur...

Daha kaç kere Aydınımıza sahip çıkamayacağız?

Ve bir anımı anlatmak isterim: Yedek Subay olarak askere gittiğimde, Yedek Subay Öğrenciliğimi (Acemiliğimi) yaparken, aynen bizim gibi rütbe alacak olan Ermeni-Hıristiyan bir Yedek Subay Öğrenci arkadaşımız vardı... Kuramızı çekeceğimiz güne kadar birbirimize alışmıştık bir bölük olarak. Kura töreni oldu, kuralarımızı çektik ve ayrılacağımız vakit geldi... Ve o Ermeni arkadaşım; Türk, Kürt, Laz, Çerkes arkadaşlarından ayrılacağı için "Ağlamaya" başlamıştı... Tabi bizde... İşte o an herkes Ermeni, herkes Türk, herkes Kürt, herkes Laz, herkes Çerkes olmuştu... Ve herkes Hıristiyan ve herkes Müslüman ve herkes İnançsız olmuştu... Yani birbirimiz için yalnızca ve yalnızca "İnsan" olmuştuk... Mümkünse ben ömür boyu da herkes için "İnsan" olmaya devam edeceğim... Herkeste benim için öyle görünecek...

Hırant Dink'in yukarıdaki röportajını dinlediğimde bu anım yine aklıma geldi ve ömrümce de unutamayacağım en güzel anımdır bu benim...

Umarım "Ben Ermeniyim"in ne demek olduğunu anlatabilmişimdir...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hrant Dink’in ailesini ziyaret eden AKP nin basbakanina Hrant Dink’in hanimi su soruyu sordu;301.madde ne olacak?Basbakan bu soruya kesin yanit vermekten kacindi...

Insanin oturup düsünesi geliyor,Ziyaretin amaci bassagligi dilemektir,ama gelin görün ki Hrant Dink’in hanimin esinin en büyük sorunu 301.maddedir.Gülmemizmi gerekir aglamamizmi bilemiyorum..

Forumdaki arkadaslardan birisi,herkes biz ermeni’yiz,biz Kürd’üz,biz suyuz biz buyuz dediginde problem olmuyor ama birisi cikip ta biz Türk’üz dediginde,milliyetci,fasist,irkci oluyor ve tepki görüyor.Ben Türk’üm,soran oldugunda verecegim cevap,benim Türk oldugumdur.Türkiye’nin vatanim olmasini inkar edemem,bayragimi da inkar edemem,benim bunlari inkar etmeyisimi birileri irkcilik fasistlik olarak yorumluyor veya öyle anlamlara cekiyorsa bence o birilerinin Türk’lüge allerjileri vardir,Ben Türk olusumu baska milliyetlerin aleyhinde kullanirsam,Türk oldugum icin baska milliyettekilerin yasama haklarina toplu kasitta bulunursam irkciyimdir.Irkciliktan anlayan arkadaslara bir sualim olacaktir;Otobüste ki 33 Türk askerini kursuna dizen zihniyet mi irkcidir yoksa ülke sinirlarini kendi amac ve ideolojileri dogrultusunda degistirmek amaciyla asker sivil cocuk kadin demeden katledenlerle savasanlarmi irkcidir?Ve bir sual daha;Ülkenin zayif durumundan faydalanip Rus’larin amaclarina hizmet ederek bundan kendilerine cikar saglamak icin Anadoluda köyleri basip coluk cocuk yasli demeden hunharca katleden,camilere doldurup diri diri atese veren,hamile kadinlari süngülerle delik desik eden ve yarim milyondan fazla Türk’ü katledenler mi soykirim yapmislardi yoksa onlarin bu kanli eylemlerini önlemek amaciyla onlari göcettiren,onlarin kurduklari askeri birliklerle carpisan Türk’lermi soykirim yapmislardi??

Türkiye Cumhuriyeti üzerine düsen agabeylik görevini layikiyla yerine getirmek icin bütün bu gecmisi unutarak Ermenistan’a dostluk elini uzattiginda bu eli tutmak icin Ermeni’lerin önsartlari ile karsilasmistir,bu ön sartlar;Türkiye soykirimi tanimalidir ve Dogu bölgesinde bazi illeri Ermenistan’a vermelidir!!Bugün dünyanin bircok ülkesinde Türkiye’dekilerde dahil olmak üzere Ermeni’ler ve yandaslari Ermenilerin bu isteklerinin gerceklesebilmesi icin cirpinmaktadirlar.*Biz 1,5 milyon Ermeni’yi ve 30.000 kürdü katlettik*diyerek agzi kulaklarinda Nobel’i alan ve Istanbul’daki Ermeni konferansinda Türk’ler Ermeni’leri katletti diyen aydinlar ki(Bunlardan birisi,bir zamanlarin Devgencinin yönetim kadrosunda calismis olan Taner Akcam)bunlarin kimler olduklarini ve gecmislerini artik herkes bilmektedir,yukarida parantez icindeki isim ayni zamanda 30.000 inanimizin katlinden sorumlu PKK sefinin en yakin arkadaslarindanda biridir.Bunlari neden yazdigima gelince;Ermeni ve PKK davasina kimlerin katkilarininoldugunu bir kere daha zikretmek amaciyladir.

Tekrar ayni seyi söylüyorum;Hrant Dink’in asil katilleri Türk halkinin bagrinda yasayipda Ermeni soykirimi olmustur diyenlerdir.Silahin 17 yasinda bir gencin kendini bilmezin elinde olmasi tetige basmasi fiilin islenmesidir,bu fiilin islenmesine kadar ki evreleri iyi incelemek gerekir.

Türkiye’de daha cok demokrasi özgürlük olmasi hepimizin rüyasidir,herkesin kardescesine birbirine kenetlenmesi en güzel bir seydir ama bunlar asla birilerinin keyfi icin ve bir millete karsi olmamalidir.

Saygilarla

*Türkiye’nin istikbali;Milliyetinden cikmis,hasletlerini yitirmis,taklit etmek icin

Dogu’dan Bati’dan garabet maddeleri arayan zavallilara birakilamaz.*

Dündar Taser

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bişey çok dikkatimi çekiyor: Hrant Dink'i savunanlarınız dahi neden ''her konuda O'na katılıyorduk'' diyemiyor... hepiniz de ''tamam yanlışları vardı'' ya da '' kendisine katılmadığımız fikirleri vardı'' diyor... -_-

oldukça ilgnç arkadaşlar var burda

burda yanlışlık nerde sayın arkadaşım

kayıtsız şartsız kabul etmek bir erdemmidir

yada bazılarını kabul etmemek bir eksiklikmidir

ne demek istediğinizi biraz daha açarsanız eğer şu çok dikkat ettiğiniz şeyin önemini bizde kavrayalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hrant Dink sadece Agos gazetesi genel yayın yönetmeniydi. Bir gazeteciydi. Ermeniydi ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıydı.

Ulusumuzun tarihine yönelik hiçte tarafsız sayılamayacak Ermeni tezlerini destekler birtakım açıklamalar yaptı ve ister beğenin ister beğenmeyin hukuka aykırı hareket etti(301). Mevcut bir kanunu ihlal etti. Böylece adı toplumun daha çok kesimine ulaştı. Doğal olarak Anti-Turk olan yurt içi ve yurt dışı odaklarca desteklendi.

Şimdi soruyorum "Aydın" ne demektir. Bu şahıs kendisini "Aydın" addetmemizi sağlayacak hangi fikirleri üretmiştir? Ülkemizin düşünce ve sanat hayatına ne gibi katkılar yapmıştır?

Yoksa Sadece Gazeteci olması veya Türkiye'nin resmi tezlerine karşı birtakım açıklamalar yapması(ki bu açıklamalar hangi bilimsel tezlerle desteklenmiş muamma) bir insanın "aydın" olarak tanımlanması için yeterli (hatta olmazsa olmaz)mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben Hrant'ı savunmuyorum ben Hrantı vuran zihniyetin karşısında duruyorum...

Düşüncesinden dolayı öldürülen insanların hakkını savunuyorum...

Böyle şeylerin bu ülkeye hiç bir yarar getirmeyeceğini gösteriyorum...

Ve vuranlarada diyorum ki:

DÜŞÜNCESİNDEN, DİNİNDEN, SEÇİMİNDEN DOLAYI HER KİMİ VURURSANIZ BEN O OLUR DÖNERİM ARENAYA, BENİ DE VURUN....

Saygılar

:clover: :clover: :clover: :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ulusçuluk-milliyetçilik anlayışları çerçevesinde seyreden bir münazaranın, gavur=ermeni mantıgı dayatarak İslamın 'ümmet' anlayışının ü sünden anlamadıgı belli olan yaklaşımlar artniyet taşımıyorsa koyu bir cehalet barındırıyordur, bu kesindir.İslamın, hertüründen görünürlerinin ezilmeye çalışıldıgı bir ortam da hangi 'akıllı' düşünüşle soruna dahil edilemeye çalışılabilinirki.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Ben'de Hırant'ım"

"Ben'de Ermeni'yim"

"Irk" olarak bir "Ermeni" değilim... Ne olduğum önemli değil ve kimselerin ne olduğu da beni ilgilendirmiyor... Tek bildiğim ve önemli olan "Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı" olarak bir "Türk" olduğum...

Hırant Dink bir röportajında Anadolu'da rastladığı bir olayı anlatıyordu ve buradaki bir deyişi onun ölümünün sloganı oldu:

"Su Çatlağını Buldu"

Ve o röportajında Hırant Dink, Anadolu Kültürüne olan hayranlığını şöyle ifade ediyordu:

"O ne büyük bir anlamdır yarabbim... O ne geniş, ne derin bir anlamdır. Anadolu insanı bu işte ve ben oturup ağladım."

Biz belki Hırant Dink'in öldürülmesi ile "Manevi" ve "Fahri" olarak "Ermeni" oldum/olduk... Bu da dünyaya at gözlüğü ile bakan birilerine dokundu...

Ancak Hırant Dink bir Türk Ermenisi idi ve Bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak, Vatandaşlık bağı ile herşeyden çok bir "Türk"tü...

Şimdi bu noktada aklıma; "Hırant Dink öldürülmeseydi keşke" keşkesinden başka bir "keşke" daha geldi...

"Keşke -Bizde Ermeniyiz- lafzı, Yanlış Anlayanlarca Irki bir anlama büründürülmeseydi..."

Dünyaya "Irk" ve "Kafatasçı" gözlüğüyle bakan insanlar, normal olarak!!! (kendi doğaları gereğince/at gözlüğünden ne kadar görebiliyorsanız dünyayı...) bu lafzı da "Irkçı" bir anlama bürümüşlerdir. Çünkü dünyaya nasıl bakarsanız öyle görürsünüz her lafzı.

Demek istediğim, umarım bu "Ben Ermeniyim" tümcesi amacından saptırılmaz ve umarım söyleyen herkes bu tümcenin "Bir Irka" mensuben değil de bir serzeniş ve fahri olarak kullanıldığının farkındadır. Ve umarım bunun bu anlama geldiğini "Anlayamayanlar"da en kısa zamanda anlarlar ve idrak ederler.

Ben Hırant Dink'in hayranı falan değilim... Ancak kötü bir insan olduğuna inanmıyorum. Belki yanlışları falan vardı, bilemiyorum; ancak sonuçta "Fikir Üretebilen" bir insandı, "Düşünebilen" bir insandı ve bu yüzden öldürülmesi çok büyük bir kayıptır.

"Kendi Başbakanını Asan Devlet" (Menderesçi değilim) ünvanına "Kendi Aydınını Koruyamayan Devlet" ünvanını ekledik defalarca... Bu zaten çok yüz kızartıcı... Umarım Hırant Dink'in ölümü bu Yüz Kızartıcı ünvanın defalarca alınmasının artık sonuncusu olur...

Daha kaç kere Aydınımıza sahip çıkamayacağız?

Ve bir anımı anlatmak isterim: Yedek Subay olarak askere gittiğimde, Yedek Subay Öğrenciliğimi (Acemiliğimi) yaparken, aynen bizim gibi rütbe alacak olan Ermeni-Hıristiyan bir Yedek Subay Öğrenci arkadaşımız vardı... Kuramızı çekeceğimiz güne kadar birbirimize alışmıştık bir bölük olarak. Kura töreni oldu, kuralarımızı çektik ve ayrılacağımız vakit geldi... Ve o Ermeni arkadaşım; Türk, Kürt, Laz, Çerkes arkadaşlarından ayrılacağı için "Ağlamaya" başlamıştı... Tabi bizde... İşte o an herkes Ermeni, herkes Türk, herkes Kürt, herkes Laz, herkes Çerkes olmuştu... Ve herkes Hıristiyan ve herkes Müslüman ve herkes İnançsız olmuştu... Yani birbirimiz için yalnızca ve yalnızca "İnsan" olmuştuk... Mümkünse ben ömür boyu da herkes için "İnsan" olmaya devam edeceğim... Herkeste benim için öyle görünecek...

Hırant Dink'in yukarıdaki röportajını dinlediğimde bu anım yine aklıma geldi ve ömrümce de unutamayacağım en güzel anımdır bu benim...

Umarım "Ben Ermeniyim"in ne demek olduğunu anlatabilmişimdir...

Saygılarımla...

Kusura bakma ama "Hepimiz Ermeniyiz" sloganının manasını izah etmeye çalıştığın yukarıdaki yazında pek te başarılı olduğunu belirtemeyeceğim. Aslında burada tartışılan konu Hrant Dink'in kim olduğunun,neden öldürüldüğünün doğru algılanması ve değerlendirilmesidir. Cinayet sonrası yaşanan ve toplumun her kesiminden gelen tepkilerdir. Suçluların kim olduğu nasıl yakalandığıdır. İşlenen suçun niteliği,yeri ve zamanlamasıdır. Hadiseye karşı içte ve dışta sergilenen yaklaşımlardır. Bunların ötesinde şahsın cenaze merasımi ve merasimin nasıl gerçekleştiği ve öncesinde yapılan birtakım eylemleride doğru analiz etmek gerekir.

Şunun altını hemen çizmek gerekir ki Türk insanının diğer insanlardan daha hoşgörülü olma hele kendisine karşı aleni ve düşmanlık beslediği tüm Dünyaca bilinen bir topluma karşı hoşgörülü olmak gibi bir misyonu helede mecburiyeti hiç yoktur. Elbette cinayet hem hukuki hemde ahlaki açıdan kabul edilebilir bir eylem değildir ve "insan" olma paydasında birleşen herkes bunu kınayacaktır. Suçlu veya suçlular yakalanıp adalet karşısına çıkarılıp gerekli cezayı alacaklardır. Bu zaten hukuk devleti olmanın kaidesidir. Ancak hiçkimse Türk halkından ve devletinden bunun ötesinde birşey beklememelidir. Türk halkı Ermeni halkına göre zaten çok daha barış sever ve toleranslı bir halktır.

Türk halkının ermenilere olan kızgınlığının nedeni Ermenilerin Türk halkına karşı sergiledikleri bitmez tükenmez ve bıktıran düşmanca tutum ve politikalarıdır. Ermenistan sırf tarihte yaşandığını iddia ettiği sözde soykırımın öcünü almak adına bizlerle akraba olan Azerbaycan topraklarını yasadışı olarak işgal etmiş binlerce azeriyi katletmiş ve sürmüştür.

Azerbaycanın bir kısım toprağı hala Ermeni işgali altındadır.

Dünya'nın neresine giderseniz gidin Türklere karşı nefret tohumları eken ermeni yapılanmaları ile karşılaşırsınız. Her aklı başında Türk vatandaşı bilir ki ermenilerin asıl amacı Türklerin sözde soykırımı tanımasının çok ötesindedir.

Ermenistan ve ermeniler düşmanımın düşmanı dostumdur felsefesi ile Türkiye'ye karşı birtakım terör örgütlerine dolaylı ve doğrudan destek verirken hatta üs vazifesi görürken özellikle Yunanistan ile ve Güney Kıbrıs Rum yönetimi ile Askeri iş birliğine gitmiştir.... Azerbaycan ile İran arasında Hazar denizinde kriz patlak verince Ermenistan İran'a da yaklaşmıştır.

Şimdi hal böyle iken yapılabilecek hiçbir açıklama birtakım Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları'nın (Ermeni kökenli değilse) "Hepimiz Ermeni'yiz" şeklinde pankart taşımasını ve sözkonusu törenin bu derece show a dönüştürülmesini izah edemez. Bu tip pankartlara tepki gösteren insanları "ırkçı" veya "kafa tasçı" olmakla itham etmekte oldukça vahim bir yaklaşım olarak nitelendirilebilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilinç altında aslında başka şeyler yatıyor derken bazılarınız tepki gösterdi görüyorum ki hiç yanılmamışım.Bazılarınızın neyi eksik kalmış biliyor musunuz önünüzde bir mehteran bölüğü . :(

Ve arkadaşlar kalemiyle mücadele eden bir adamla eline silah almış bir teröristi nasıl aynı kefeye koydunuz merak ettim doğrusu bu nasıl bir mantıktır anlayamadım çünkü iddaa ettiğiniz gibi ben ve benim gibi düşünen arkadaşların mantığı ile inanın hiç örtüşmüyor.

Sizin cümleleriniz kadar afilli olur mu bilemem ancak ben yaşamıma veda ederken insan kalmayı başarabilmenin ve gerçek bir vatansever olabilmenin verdiği iç huzuru ile gözlerimi kapamak istiyorum.

Türklüğe hakaret eden bir insanı bazı kişilerle aynı kefeye koymam'dan daha doğal ne olabilir sevgili gelincik.? eğer kimliğimize karşı bir art düşünce varsa bir vatansever olarak birşekilde tepki vermek görevimizdir.Dediğim gibi gece yağmuru arkadaşımızın verdiği linke bir tıklarsanız kimler aynı kefede kimler değil görürsünüz.

Çok teşekkürler sevgili by_x_man, :clover::clover::clover:

Bunu anlamayanlar aslında ne denmek istendiğini çok iyi biliyorlar ama anlamak istemiyorlar.

Çünkü onlar için Türk vatandaşı olup olmamanın bir önemi yok. Yani, Ermeni=Gavur.

Onlar için İran, Irak, Afganistan, Libya, Suudi arabistan vatandaşları bile Türk vatandaşı bir Ermeniden binlerce kez daha değerlidir.

Çünkü, Ermeni=Gavur.

Bu insanlar, ümmetten olmayanı milletende saymazlar. Aslında saymalarını bırakın, sayamazlarda günah çünkü.

En Ermeni benim, benide öldürün. En Hrant benim, benide öldürün. Bu dünyada benden daha Ermeni, benden daha Hrant kimse yoktur.

Tekrar teşekkürler sevgili by_x_man.

Kezi şad gısiremgor imin hokis Hrant Ahparik.,

Esa Hayem, Esa Hrant'nem. :clover::clover::clover:

Sevgili evrensel Elhamdülillah müslümanın ve tabikide ermenistanla saydığınız devletleri bir tutmam ermenistan ile onları bir tutmam için ne sebep var acaba açıklarmısınız.?Ermenistanı sevmem için hiçbir neden bulamıyorum ben kanımca.

:clover:

Hala ne demek istediğimizi anlamayanlar bu yazıyıda okurlarsa iyi olur...

Biz adam öldüren teröristlerden veya verdiğiniz başka örneklerden bahsetmiyoruz...

Biz ayakabısının altı delik karnı yarı aç yarı tok bir kalemden bahsediyoruz...

Bildiklerini korkusuzca yazan bir kalem (Yazdıklarını sevip sevmemekten bahsetmiyoruz)....

Artık anlayın arkadaşlar bunun bu ülkeyi sevip sevmemekle ne alakası var....

İnanın ben herbiriniz kadar seviyorum bu ülkeyi...

İnanın ben herbiriniz kadar açıyorum gözlerimi...

İnanın ben herbiriniz kadar açıyorum kulaklarımı...

Özellikle Abdullah Öcalan örneği çok kötü ve kasıtlı bir örnek olmuş...

Bir Terörist başını Hrant la aynı kefede görenlere bir şey diyemeyeceğim...

Benim silahla işim olmaz ve onların karşısına aynı Hrant Dink olayında olduğu gibi DİMDİK çıkarım...

Bu küçük yazıda Sevgili MineU'ya:

Ben Hrant'ı savunmuyorum ben Hrantı vuran zihniyetin karşısında duruyorum...

Düşüncesinden dolayı öldürülen insanların hakkını savunuyorum...

Böyle şeylerin bu ülkeye hiç bir yarar getirmeyeceğini gösteriyorum...

DÜŞÜNCESİNDEN, DİNİNDEN, SEÇİMİNDEN DOLAYI HER KİMİ VURURSANIZ BEN O OLUR DÖNERİM ARENAYA, BENİ DE VURUN....

Saygılar

Arkadaşlar ben elhamdülillah müslümanım ve dinimin gerektirdiği şekilde yaşamaya çalışıyorum ve fikirlerimde o yöndedir.

Siz neye göre fikir yürütüyorsunuz ve dininiz nedir merak ediyorum açıklarsanız sevinirim.(kesinlikle hakaret manasında söylemiyorum sadece bu benim şahsi merakımdır cevap verir veya vermezsiniz yinede saygı duyarım.)

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kusura bakma ama "Hepimiz Ermeniyiz" sloganının manasını izah etmeye çalıştığın yukarıdaki yazında pek te başarılı olduğunu belirtemeyeceğim. Aslında burada tartışılan konu Hrant Dink'in kim olduğunun,neden öldürüldüğünün doğru algılanması ve değerlendirilmesidir. Cinayet sonrası yaşanan ve toplumun her kesiminden gelen tepkilerdir.

*Türklük Adına Cinayet işlenmesi utanılacak bir şey değil midir?

*Her ne adına olursa olsun insan hayatı bu kadar ucuz mudur?

*Bir insanın "düşünceleri" yüzünden öldürülmesi insanlık dışı değil midir?

Ben Hırant Dink hayranı biri olmadığımı söyledim...

Ermeni hayranı da değilim...

Hatta tartışılamayacak kadar koyu bir "Türk Milliyetçisi" olduğumu iddia edebilirim... Sadece bunun sınırlarını çok iyi bildiğimi söyleyebilirim...

Ben olayı "Düşünceleri Yüzünden Katledilen Bir İnsan" açısından ele alıyorum.

O kurşunu sıkan/sıktıran adamlar, sahip oldukları düşüncelerde gerçekten tutarlı bir alt yapıya sahip olsalardı eğer, o adamın karşısına (ki kurşun enseden sıkılmıştır) silah ile değil fikirleri ile çıkarlardı... Eğer haklı iseydiler zaten bunu ortaya koyarlardı... O adamın "Aydınlığı"nı bilemem, "Aydın" kavramı çok göreceli bir kavramdır... Kimine göre kimileri "Aydın" olabilmektedir... Lakin şu var ki, ben diyorum ki o insan "Düşünüyordu", "Üretiyordu"... İnsanların fikirlerine "Kurşunla" engel olma yanlısı değildi bildiğim kadarıyla... Aydın değilse bile, Aydın olma yolunda bir takım izlere sahip olduğu muhakkak ki ortadadır...

Bu açıdan da ele alırsanız sevinirim... O zaman yargınız daha sağlam olur...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben olayı "Düşünceleri Yüzünden Katledilen Bir İnsan" açısından ele alıyorum
Katılıyorum bu yorumuna boşig

Ben diğer arkadaşlara da özellikle de kimse öyle bir ithamda bulunmadığı halde kendilerini faşistlik ve ırkçılıkla suçladığımızı söyleyen ve mecazi anlamda kullanılan cümleleri bile anlamak istemeyen arkadaşlara şunu sormak istiyorum:

Acaba Hrant Dink in o yazısını okudular mı ?Eğer okudularsa görmeleri ve anlamaları gerekirdi ki; evet Hrant Dink bir ermeni milliyetçisidir.Ve söylemiş olduğu şu cümle

"Türk"ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni'nin Ermenistan'la kuracağı asil damarında mevcuttur
.

Aslında ermeniler için söylenmiş bir cümledir.Buradaki zehirli kanda kendilerini Türk düşmanlığı ile senelerdir zehirlemiş olan ermeni kanıdır.Ve bu kanı artık boşaltmaları gerektiğini ve Türklerle uğraşmaktan ,dış ülkeler aracılığı ile onlara baskı uygulamaktan vazgeçmeleri gerektiğini anlatmaya çalışmıştır.

Ermeni soykırımı olduğunu idda eder ancak bana göre yoktur.Çünkü osmanlının bunca senedir birarada yaşadığı insanları durup dururken

-hadi bugün pek işim yok ermenileri keseyim dediğine ben inanmıyorum.Ve yapılan techirinde masum halkı korumak amaçlı yapıldığına inanıyorum.Tabiki o günün koşulları değerlendirildiğinde mutlaka olumsuzluklar yaşanacaktır.Ancak masum sivil halka saldıran Türklerinde yargılanarak asıldığını ,malta sürgününe gönderilenlerinde bizzat ingilizler tarafından yargılanarak bu konuda herhangi bir kanıt bulunamadığının ingiliz belgelerinde de mevcut olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir.

Bu konuda ısrarla yukarıda belirttiğim gibi kullanılan mecazi anlamları bile anlamamazlıktan gelen bazı arkadaşların bu sloganlara takılarak sayfa doldurmaları da açıkçası bana abesle iştigal gibi geliyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnanın ben herbiriniz kadar seviyorum bu ülkeyi...

İnanın ben herbiriniz kadar açıyorum gözlerimi...

İnanın ben herbiriniz kadar açıyorum kulaklarımı...

Saygılar

Sevgili arkadaşım

muhakkak seviyorsunuz, bundan kuşku duymadık ki, bir insanın öldürülmesinden yine bir insan olarak üzüntü duyuyoruz en az sizin kadar lütfen sizde bunu anlayın, Hrant Dink öldürüldü diye sevinmiyoruz bizde...

senin üslubunla cevap vermem gerekirse bende herbiriniz kadar üzüntü duydum bir babanın, bir eşin, bir insanın katledilişinden... ama farklı yerlerden bakıyoruz diye bunu anlamazlıktan geliyorsunuz...

Bir insanı hangi sebeble öldürürseler öldürsünler bunu haklı bulacak bir şey olamaz. Asla onaylamıyorum... Ama Hrant Dink öldürüldü diye Ermeni olmaya niyetim yok. Bütün dünya gerçek soykırımlara ve katledilen Türklere göz yumuyorken ben kahramanlık yapıp Ermeniyim demiyorum... Bunu söylemediğim için ırkçı oluyorum bu ima ediliyor ama itiraz edince size kim ırkçı dedi diye soruluyor. Ya ne demek istediniz o zaman??? Bu soru Cyranoya ve bu konuda bizimle farklı düşünen diğer arkadaşlara... Irkçılıkla suçlamıyorsanız ne demek istiyorsunuz?

Cyrano kendi iletilerimi okumuyorum, hepsini okuyorum ama sizin kendi fikrinize olan sempatiniz başkalarını anlamanıza engel oluyor. Baktığınız yer sizin bakış açınız size katılmak zorunda değilim...

Sevgili Gelincik Hrant Dink'in söylemiş olduğu sözün işaret ettiği asıl yer sizin anlattığınız değil... "MUHTAÇ OLDUĞUNUZ KUDRET DAMARLARINIZDA Kİ ASİL KANDA MEVCUTTUR" Mustafa Kemal'in bu sözünden duyduğu rahatsızlığı dile getirmiştir. Mustafa Kemal'i de ırkçı zihniyete sahip biri gibi göstermiş ve asıl söylenenin kanı kandan üstün tutmak olmadığını görmezden gelmiştir. Cenazesinde eşinin veda mektubunda kelime arasına sıkıştırdığı "kanı kandan üstün tutmayın" sözüde buna işaret ediyor. Siz bunları iyi niyetle başka mecazi anlamlara çekmek isteyebilirsiniz ama asıl söylenenin o olmadığı açıktır.

Türk kanı zehirli midir? Kendisi burada ne söylemek istiyor?

Tekrar söylüyorum herşeyden önce bir insan öldürüldü bu kimseyi mutlu etmez. Kaldı ki Hrant Dink'i öldürerek kendisini kahraman zanneden ve Türkiye'ye ne yaptığını anlayamayan o serseri ve onun gibileri bu davranışlarla kendi milletlerine zarar veriyorlar. Bir cinayeti haklı gösterecek sebeb olamaz. Ama bu sebebten ötürü kendimi Ermeni gibi hissetmiyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hrant dink öldürüldü.3 tane çoçuğu ve torunu vardı,onu çok seven bir eşi vardı,arkadaşları, dostları onunla beraber olmaktan mutlu olan bir dolu insan vardı.hrant dink gazeteciydi,türkiye ve dünya üzerine söylenicek sözleri ve düşünceleri vardı yani aydındı,bana göre bu forumda içinde bilgi olan yazılar yazan bir çok arkadaş gibi aydındı.yakın tarihimizin ve resmi söylemle ermeni tehciri denilen olaya alternatif düşüncelerle bakan ermeni kökenli bir türk vatandaşıydı ve bu düşüncelerini ifade ettiği için farklı düşündüğü için öldürüldü.türk ırkçılığı yapanlar tarafından öldürüldü.düşünceleri beğenilmediği için şu an kumkapı ermeni mezarlığında toprağın bir metre altında cansız yatıyor ve bu tartışmaları duyamıyor,göremiyor.konu budur.ülkemizde farklı olana,farklı bakana,farklı söyleyene yönelen linç etme kültürüdür.(sorarım sizlere bu coğrafyada 50 yıl önce kaç tane gayri müslüm vatandaşımız vardı şu an sayıları ne kadar.o hep anlatılan hoşgörü ikliminden memnun oldukları içinmi göç etti bu kadar insan güldürmeyin) bu durumda mevcut linç kültürünü besleyenlerin, canlı tutanların hiçmi kabahatı yok.olayların üzerine layıkıyla gitmeyen resmi görevlilerin hiçmi kabahatı yok,zamanında bu tarzlar cinayetleri bir hafta sonra unutup arkasını bırakan bizlerin hiçmi kabahatı yok.adeta nerden bu iş oldu, ülkemiz zor duruma düşecek diye karalar bağlayıp mezarında yatan hrantı suçlar hale gelecek bazıları neden öldürüldün diye. cenazeye dışarıdan bir cok katılım olmuş,olmuşta ne olmuş o timsah gözyaşları dökenler gelse ne olur gelmese ne olur. cenazede niye insanlar hepimiz ermeniyiz diye slogan atmış,nasıl olurmuş,basbayağı olmuş.korkmayın o şekilde bağıranların hiç biri ermeni falan olmadı.ırki bir slogan değildi çünkü. düşünce hürriyetine karşı atılan kurşunlara verilen tokat gibi bir cevaptı o slogan.senin gibi düşünmüyorum ama düşüncelerini söyleyebilmen için kendi hayatımı verebilirimin türkçesiydi belkide. saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konu Hırant'ı aşdıgı için ;

Olay günü iki saat içinde Taksimde alti bin kişinin nasıl toplandıgını sorgulayanlar, olayın nerelere çekilmek istendigini anlıyorlar, fazla uzatmanın manasıda kalmıyor. Hadi herkes 'hırant' oldu ya da 'ermeni' oldu iyide ''katil devlet'' kim oluyor ve neden bu ifadeleri hep belirli kişiler savuruyor. Bozuk plak gibi söylenir ama kimsede üstüne gitme yürekligini gösteremez, hele savuranlar hiç gidemez. Amaçları her zaman oldugu gibi yörünge saptırmak ve bu bilinçsizce kimileri için savrulan ifadelerde degildir.'' katil devlet '' çok somut bir ifade ve herne süretde olursa olsun birileri burdan kendine malzeme çıkarıyor. ( belkide bagıranlar da malzemedir kim bilir ?)

Bu ülkedeki bütün siyasi cinayetlere, katliamlara aynı mesafede durmayarak zaten tutarlılıklarını ortaya koyuyorlar. Söylenilen gibi masum bir başkası olma hali hasıl olsa başka, daha başka olma halleride olabilirdi. Şuur altları herşeyi ele veriyor aslında. Tabiki konu edindigimiz kişiler insani degil politik kaygılarla ortaya çıkanlardır, yoksa kalabalıga uyup saf duygusal olarak tepki verenler konu dışıdır.

Bu bilinçli kalabalık bu tür olaylardan sonra mutlaka yörüngeyi bir şekilde saptırmayı beceriyor ve bunda olaya salt duygusal yaklaşan kitleninde önemli rolü oluyor...Genelleyici ''mahkum etme'' alışkanlıgını terk etmeliyiz....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet evrensel sana katiliyorum....CYRANO arkadasimin bu topicteki yazilari gercekten okunmali!!!
Okuyoruz zaten böyle enteresan fikirler duymak bizleri savunduğumuz fikirlere ve inançlarımaza dahada bağlıyor :D

Tam da yerine gitmis yazi...Bencede kopyala yapistir yapanlarin geneli vatansever ve

iyi bir musluman oluyor...

Bu gorus son derece yerinde....Unutmayin sizde bunlarin icindesiniz sayin gece yagmuru!!!

Ancak actiginiz topige birde son nokta koysaydiniz burada tarafimdan daha da ciddiye alinirdiniz!!!

Teşekkürünüz bittiyse arkadaşlara,sizdende bir yorum alsak diyorum o engin fikirlerinizden sevgili la boheme sizde kopyala yapıştır yerine ha bire teşekkür ediyorsunuz yahu...

Arkadasim,Bunu cok dusunuptemi yazdin yoksa yazmis olmak icin mi???

Hangi mantik ikisini bir kefeye koyar!!

Yok eger benim icin iki karakterde bir diyorsan....Sana bu mantiginla basarilar....

Ama ancak arpa boyu kadar gidersiniz,benim anladigim mantikta bu ,bu soylemlerinizden...

Dediğim gibi hrant dinke yapılanları tasvip etmiyorum ama görünen köy klavuz istemez ha sorunuzada cevap vereyim sevgili la bohem düşünerek yazmış olmak için yazdım ve emin olun sizden daha fazla yol aldığım kesin sizin bu fevri çıkışınızı yaşınızın gençliğine veriyorum...

Ne yapmis peki bu Hrant DİNK ....

Turklugu asagilayici bir davranistami bulunmus...

Bu ulkede yasayip bu ulkeyimi soymus....

Ulkeyi kendi cikar ve menfaatleri dogrultusundami kullanmis....

Sizin mantiginizdaki Gercek Turk,Bence tamda Hrant DİNK'e uyuyor....

şimdi aynı soruyu ben size sorayım yazmış olmak içinmi yazdınız..?Türklüğü aşağılayıcı bir davranıştamı bulunmuş.?yok canım daha ne yapsınki adamcağız :D

Sayin gece yagmuru bencede siz hic baska irklardan olmak icin ugrasmayin....Cunku onlarin sizi kabul edebilcegini bile dusunmuyorum kanimca....Siz once insanlik felsefesini asin;Insana neden deger verilir....Insani insan yapan nedir?Bu gibi kavramlarinizi bence gelistirin...

Sagci yada Milliyetci olmak bir marifet degildir.....Bu oldurulen insanda bu duygularla

oldurulmustur....hep Ataturkten ornek veriyorsunuz ancak dikkatinizi cekerim ki

Ataturk bile onune serilen Bayraga Basmamistir.....Oysa sizler bu abartilmis sagci ve milliyetci duygularinizla,daha kotusunu yapardiniz.....

Sanirim irkcilik BOyle birsey olsa gerek..........

Atatürk yaşasaydı eminim siz böyle fikirler üretemezdiniz..

Hepimiz IRKÇIYIZ :D:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Milliyetçilik iyi birşey değilmiş,övünülecek birşey değilmiş" şeklinde buyurmuşlar bir arkadaş. Öyle ki kendisi 1789 fransız ihtilalinin gerçekleştiği,milliyetçilik akımının çıkış noktası olan bir ülkeden bizlere ulaşıyor diğer mesajlarından edindiğim kadarıyla. Fransızların (hernekadar genelleme yapmaktan hoşlanmasamda) karşınıza çıkabilecek en patriotik insanlar olduğunu belirtmeme gerek yok herhalde bunu herkes bilir.

Nedense şu "milliyetçilik" kavramı sadece biz Türkler sözkonusu olduğunda "kaka" bir kavram oluyor. Milli duygularla hareket edenler şovenlik ile ya da faşist olmakla itham ediliyorlar. Bu garip ve herkesin malumu olan çifte standart sürüp gidiyor. Acaba Ermeniler hangi duygulardan yola çıkarak yıllardır biz Türklere olan kinlerini kusuyorlar her fırsatta? Acaba Enternasyolist duygular mı? Ya da hümanistler mi? Belkide aslında halkların kardeşliğine inanıyorlardır ama Türkler birazcık üvey kardeştir.?? Kim kimi kandırıyor acaba.Yoksa bazıları kendinimi kandırıyor sadece..

Bana göre "milliyetçilik" iyi ve yüceltilmesi gereken bir duygudur ve herkeste az veya çok bulunmaktadır(hernekadar inkar etsekte). Yanlız sözkonusu olayda çıkış noktası milliyetçilik ise(ki bu olay en çok Türkiye'ye zarar vermiştir) biz bunu milliyetçilik olarak değil direkt egosu şişirilmiş hasta bir ruh halinin eyleme dönüşmüş hali olarak görebiliriz. Sözde milliyetçilik duygusunun ardına saklanmış aşağılık kompleksi ya da toplumda yer edinme kaygısı.Maalesef bunun gibi insanlar var ülkemizde ancak kimse bunu genele yayıp toplumumuz tarafından kabul görmüş yaygın bir anlayış olarak lanse etmemelidir.

Şunuda tekrar belirtmek gerekir ki foruma yazı yazan herkes sırf farklı düşünüyor diye bir insan canına kıymanın yanlış olduğunu defalarca ifade etti. Ama temcit pilavı gibi sanki bu insanlar böyle dememiş gibi yazılar yazılıyor. Başka diyecek sözünüz yoksa susun. Susmakta bir erdemdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hırant'ın kendisinin vasiyeti dolayısıyla cenazesinin bir şova, gösteriye alet edilmemesi konusunda duyarlı oldugunu okudum.

Malesef kraldan fazla kral geçinen ( ki türkiye özelinde bunlar hep böyledir) kimleri cenazeyi siyasal rant saglayacak zihinlerinin önüne geçemediler. Cenazenin ve ölümün ulviligini anlayamacak bir 'ruhsuzlukla' malul olan birileri, toplumun genel degerlerini, kutsalllarını aş......mak için bu fırsatıda kaçırmadılar, sıkılmadılarda.

Bu zihniyet sorun olmasa yapıp-ettikleri de bu kadar tartışılmazdı. Ölçüsüzlükleri başka ölçülerinde kaçmasına sebep oluyor.

Başından beri vurgulamaya çalıştıgım gibi kullanılan ifadelerin tersinden 'ırkçılık' koktugu ve zıddını beslemekten başka bir işede yaramıyacagıdır.

Bu ülkeye söyleyecek pek fazla bir şeyleri olmayanların bu cinayetide primitif bir şekilde araç kılmak ve siyasal rant haline getirmek amacı yüzeysel olarak sırıtıyor..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne mutlu Türk'üm diyene sözünün sahibi Türklüğün lideri Atatürk yaşasaydı, Ermeni diasporasının oyunlarını bozardı.

Ve Atatürk milliyetçi bir liderdi, Türklüğü ve bağımsızlığı her türlü şanın üstünde tutmuştur...

Onun yaşadığı dönemde cerayan eden bir olay şöyle gelişmişti...

İngiliz subaylarından biri ile yemekte bulunan Mustafa Kemal servis yapan bir garsonun elindekileri dökmesinin üzerine büyük bir sessizlikle kendisine bakanların yüzüne dönerek şunu söylemiştir...

"benim milletim herşeyi yapabiliyor ama malesef uşaklık yapmayı beceremiyor"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne mutlu Türk'üm diyene sözünün sahibi Türklüğün lideri Atatürk yaşasaydı, Ermeni diasporasının oyunlarını bozardı.

Ve Atatürk milliyetçi bir liderdi, Türklüğü ve bağımsızlığı her türlü şanın üstünde tutmuştur...

Onun yaşadığı dönemde cerayan eden bir olay şöyle gelişmişti...

İngiliz subaylarından biri ile yemekte bulunan Mustafa Kemal servis yapan bir garsonun elindekileri dökmesinin üzerine büyük bir sessizlikle kendisine bakanların yüzüne dönerek şunu söylemiştir...

"benim milletim herşeyi yapabiliyor ama malesef uşaklık yapmayı beceremiyor"

offff of...hamaset,hamaset,hamaset.

peki "çocuk po.rnosu" konusunda dünya lideri olduğumuzu öğrense ne derdi sizce...

sadece cevap,

amasız,fakatsız,lakinsiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.