Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

la_bohéme arkadaşımın büyük katkısıyla… (2007 YILBAŞI PARİS TATİLİM ve FOTOĞRAFLARIMLA 8 GÜNLÜK PANAROMİK PARİS RÜYASI)…

DİPNOT

Önerilen İletiler

Büyüleyici, romantik, gizemli Paris tatilim için ar her şey hazır artık ve geri sayım başladı…

29 Aralık 2006 tarihinde kalakacak uçağımla yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuk sonucu yaklaşık 14,30 sularında Pariste olacağım.

Çok sevgili la_bohéme arkadaşım beni Paris’in en büyük hava alanı olan Ch-de-gaulle’de karşılayacak ve bu handan itibaren uzun çalışmalar sonucu yaptığımız ortak gezi planı çerçevesinde program fiilen başlamış olacak…

Büyük bir olasılıkla ilk iki gün Trocadero Meydanı'ndan Opera'ya, Notre Dame Kilisesi'nden Louvre Müzesi ziyaretetlerimiz olacak ve büyük bir olasılıkla gündüzleri Sen nehrinin etrafında dolaşıyor, cafe'lerde soluklanıyor olacağız…

Tabiî ki sizlere daha iyi yorum ve fotoğraf görüntülerini yorumlama amacıyla… :)

Fakat şurası bir gerçek;

Paris'e gidince nasıl Champs Elysees'den geçmeden olmazsa, Champs Elysees'den geçince de "Lido"ya uğramadan olmaz. Dünyanın sayılı kabarelerinden biri olan Lido, rüya içinde rüya gibidir. Paris'in o büyülü atmosferi, gece kulübünün sınırları içinde yeniden yaratıldığı için, Lido'yı görmek abartılmış bir Paris rüyası görmekle eşdeğer olacak bana göre...

Biz sevgili la_bohéme arkadaşımın büyük katkısı ile bu sürükleyici geziye büyük bir Heyecanla hazırız..

Amacımız bu gezinin her karesine sizleri de aramızda görmek...

Umarım keyif alırsınız…

Umarım bizleri bu gezide düşünce ve yorumlarınızl yanlız bırakmazsınız...

Hepinize yürekten kocaman sevgiler... :clover: :)

pl109tx1.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 65
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Ne diyelim Son 6 GUn Mu??? :stuart:

Evet son altı gün sevgili la_bohéme... :sorcerer:

francerhnealpesmi8.jpg

Gündüz gözüyle görmek istediğim bir yer France/Rhône-Alpes...

Emin olun mutlaka elimden geleni yapmaya çalışacağım...:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gunduz de gitcez!

Kesinlikle sevgili la_bohéme... :)

Yine France Rhône-Alpes ve farklı bir yer ve muhteşem bir görüntü...

francerhnealpesuf4.jpg

Artık herşey hazır ve hazır buraya gelmişken sizlere ana başlıkta bahsetmiş olduğum Lido'dan bahsetmek istiyorum...

Lido dünyanın sayılı kaberelerinden biri ve 1946 yılında Joseph ve Louis Clerico kardeşler tarafından kurulduğu zaman kendine özgü bir kabareymiş.

Daha sonra yemekli bir gece şovuna dönüşmeye başlamış. Şu anda dünyanın önemli eğlence mekanlarından biri.

Zaman içinde kazandığı bu haklı ünü kaybetmemek için Lido kalitesinden taviz vermiyor.

Bu arada Revü deyip geçmeyin…

Her bakımdan Bayağılık ve estetik arasında şov kızının vücudundan, giydiği elbisenin kumaşına, yaptığı dansın koreografisinden müziğin seçimine kadar çok önemli farklılıklar var.

Lido, revü geleneğinin en seçkin örneği.

80 profesyonel kız ve erkek dansçının yer aldığı şov, teknolojinin bütün imkanlarından faydalanıyor.

...

Lido ilgili yazım devam edecek...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

....

Lido; Kırmızı ve siyahın ağırlıkta olduğu mekan 1100 panoramik koltuğu sahip, yaklaşık 18 bin metrekarelik bir alanı kullanıyor.

Ses ve ışık oyunları içinde şovun hikayesine göre sürekli değişebilen sahne bir bakıyorsunuz Las Vegas'ta bir kumarhane olmuş, bir bakıyorsunuz yıldız savaşlarının yapıldığı bir uzay üssü.

İşte bunları önceden bilmek ve bilerek tatil yapmak sanıyorum heyecan ve keyfi daha da arttırıyor...

En azında ben öyleyim ve sabırsızlanıyorum... :sorcerer:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gidenler anlatıyor... __ YORUMSUZ __

PARİS'İN ŞİİRİ KAÇTI...

Adamlar haklı: Avrupa eskidi ve köhnedi. Pırıltısı kalmadı. Tadı kaçanlar artık başka yerlere kaçıyorlar, fakat birbirlerine de o kadar kızıyorlar ki, biri Dubai'ye gidiyor biri Los Angeles'e, en uzak noktalara...

Şaka, şaka. Avrupa'da elbette tarih var ama zengin Arap ve hışır Amerikan görgüsüzlüğü yok. Köklü kültür var, ihtişam arama.

Bu Serdar'la Oray da elele verip bana büyü mü yaptırdılar nedir, Paris'ten soğudum.

Paris çok gürültülü ve çok kalabalık. Sıcakta da hiç mi hiç çekilmediğini yeniden gördüm son gittiğimde.

Eskiden tenha ve sakin miydi? Hayır. Tıpkı bunun gibi, Hogart'ın on sekizinci yüzyıl Londra resimlerine bakınız, Piccadilly'de amansız bir at arabası ve üç köşeli şapkalarıyla insan kalabalığı göreceksiniz, o zamanlar da tıklım tıkışmış...

Kalabalığın, seslerin ve kokuların, ışıkların eski tadı yok.

Turist sayısı çok arttı, çok çok arttı. Çünkü refah yükseldi. Turizmin 'mevsimi' de kalmadı, pek pek ocak ve şubat aylarında azıcık tavsıyor, onun dışında müzelere falan artık itiş kakıştan ve kuyruklardan kolay kolay girilemiyor bile... Ortalık her mevsimde binlerce Japon kaynıyor... Otuz beş yıl önce Türk görsek boynuna sarılırdık, şimdi Rivoli Sokağı'na, Opera yakınlarına falan çok mecbur kalmadıkça uğramamaya bakıyoruz. Hele şu ünlü Galeries Lafayette mağazası, Türkçe anonslarıyla Gima'nın Paris şubesine döndü.

Artık kahvehanelerde uzun boylu oturulmuyor, Ertuğrul Özkök'ün gençliğinde La Choppe Parisienne kahvesinde yaptığı gibi Türkiye kurtarılmıyor... Artık kahveler yalnızca 'soluklanma yerleri' olarak kullanılıyor. Sol ölünce oralarda artık birtakım sakallı mütefekkirler, kızıl atkılı ve ateş gözlü delikanlılar, dergi satan ya da bildiri dağıtan delişmen kızlar da yok. Les Deux Magots ya da Flore gibi 'entel mekanlarında' yazar çizer yok, Sartre'ı ya da Hemingway'i göreceğini sanan ve asla sigara içmeyen aptal Amerikan karıları var... Sigara içilen bölümde oturuyorsun, bir süre sonra kapıdan Albert Camus değil, pek pek Enis Batur giriyor.

Büyük sermaye küçük sermayeyi yuttu. Fnac ve Virgin gibi dev şirketler, sokak arası kitapçılarını, plakçılarını öldürdüler. Gezinirken takılmak, sayfa karıştırıp göz gezdirmek falan yok, bir köşeyi dönünce ummadığın, bilmediğin şirin dükkancıklarla karşılaşmak yok artık, açılış saatini kollayıp yüzlerce kişiyle birlikte büyük mağazanın merdivenlerine saldıracaksın... Paris'in şiirini böyle yediler.

Ceket giyen yok be! Palto giyen yok, pardesü giyen yok, manto giyen kadın kalmadı.

Yazın herkesin elinde bir plastik su şişesi, üstünde 'büstiyer', kıçında şort; kışın herkesin sırtında sentetik anorak...

Oysa bir sinema çıkışında, ışıklar tıpır tıpır yanmaya, yağmur da çiğil çiğil yağmaya başlamış, yanındaki kadının ürperip koluna girmesi, senin de mantosunun üzerinden onun sırtını okşaman ve elini tutup kendi paltonun cebine sokman ne demektir, bilir misin?

Bu Paris benim bildiğim Paris değildir. Bu İstanbul'un benim bildiğim İstanbul olmadığı gibi.

Çünkü benim bildiğim Paris'te cep telefonuyla konuşulmaz, Internet'e girilmez ve DVD seyredilmez. Ermeni görünce de kaldırım değiştirilir ki tatsızlık çıkmasın.

Benim bildiğim Paris'te, Buci Sokağı'nda Globe kitapçısının vitrininde gizli gizli Pravda Gazetesi'ne bakılır, bir yandan da sağa sola bakılır, çevrede başka Türk olmasın.

12007aa7.jpg

Bakalım gidip göreceğiz... :clover::sorcerer:

KAYNAK : Akşam / 13/11/2006 / Karakutu

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar...

Yeni yıla sadece 6 gün kaldı.

Caddeler, alışveriş merkezleri, mağazalar şimdiden süslenip ışıl ışıl olmaya ve bizleri yeni bir yılı heyecanlı bekleyişine hazırlamaya başladı bile...

Bu arada itiraf etmeden geçmek olmaz...

Bugün gün 38,5 derece ateşle evde yatıyor ve ofisimde çalışmak zorundayım...

Ama sebebi galiba sabah soğuğunu düşünmeden akşam gideceğim yemek için giydiğim şorttu...:(

Eğer yeni yıl için yurt dışı planlarınız varsa elinizi çabuk tutun çünkü son anda aksilik çıkması canınızı sıkabilir.

Konsolosluk önleri şimdiden metrelerce kuyrukla doluyor.

Tur şirketlerinde yerler hemen hemen dolmak üzere.

Edindiğim bilgilere göre Türkler tercihlerini Bali, Mısır, Endonezya gibi sıcak ülkelerle, Paris, Venedik, Prag gibi romantik şehirleri tercih ediyorlarmış...

Tabiki İstanbul’da da yeni yıl gecesi için tercih edilecek bir çok etkinlik var...

Neyse..

Şu han saat tam 11:30...

Ve bence en çok istediğiniz şeyi kalbinizden geçirin...

Sevgi ve saygılarımla.. :):clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok heyecanlandım... Benide al götür...

Unutmayın bu gezinin öyküsünü burada yayınlayacaksınız...

Gün Gün...

Saat Saat...

Dakika Dakika...

Saniye Saniye (şaka şaka)

Canınız nasıl isterse bizede yaşatın yaşadıklarınızı...

Aslında ne güzel olurdu gelmeniz...

Forumdan birkaç dostla birlikte gitmek bu geziye daha bir anlam katardı... :)

Hayrıca da sevgili by_x_man elemizden geldiğince Parisin birçok güzelliklerini kendi fotoğraflarımızla ve yorumlarımızla karınca kararınca sizlerle paylaşacağız...

İnanı bu bize büyük mutluluk verercek...

En azından yanlız olmadığımızı hissedeceğiz...

Sevgi ve saygılarımla...

Tabiyki anlatcaz hemde resimlerimizle.....

Dipnot guzel bir hberim var yeni yil gecesi icin rezervasyon yaptirdim...Hosuna gidecegini dusundum....

resim ekleyim dedim

kibele75570nr8.jpg

Hakkinda kisa bilgi Restaurant kibele

Turk Mutfagi ve yilbasi gecesi Turk Muzigi esliginde cok eylencez...

Turk ve yunan muzigi agirlikli olucak....

Icersininde resmini bbuldum netten

Ama simdi daha guzel....

Cok hos bir atmosferi var....

kibelewt8.jpg

Çook hoş olacak çooook...

Ve çok teşekkürler sevgili la_bohéme...

Ve Türk Yunan müziği eşliğinde otantik bir ortamda ve birazda çakır kıyaklığın vermiş olduğu hava ile :stuart: orada mutlaka yeni Türk ve Yunan dostlukları oluşturacağız...

Dipnot

Louvr'a gitmek istermisin????

Mona Lisa'yi gorunce eminim beyenmiycen....

Ben kitabi okuduktan sonra kendimi oray atmistim bir sifre bulcam edasiyla ama

resim normaldi....Hatta o kadarda guzel degildi....ama Leonardo da Vinci'nin

ellerinin degdigini dusunmek bile beni heyecanlandiriyor.....

Ya Versay'a gitmek istemisin....

Bilmem kacinci louissin o muhtesem sarayii

tam 1400 tane fiskiye varmiss

insanlar susuzluktan olurken o cimenlerini besliyormus....

Aslind ben Parc Disneye de gitmek istiyorumm....

Ama simdi sen korkarsin filannnn

o yuzden bunun konusunu acmiycam:))))

Louvr'a tabiki gitmek isterim...

Kim istemezkiii..

Louvr Müzesi’nin büyüklüğünü ve zenginliğini herkes bilir.

Paris’e geldikten sonra bu müzeyi gezmeden dönmek olmaz.

Tıpkı Eyfeli, Zafer Anıtı’nı, Concorde Meydanı’nı, Sacre Coeur’u görmeden dönülmeyeceği gibi.

Müzeye gelmeyi aklına koyan herkes gibi bizim de gelmeden önce aklımızda Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği’ni görmeden dönmek te tabiki olmaz.

Sevgili la_bohéme inanıyorum ki senin çok değerli katkılarınla unutulmaz bir tatil olacak bu... :sorcerer:

Ama bana Parc Disney'den bahsetme bi daha olurmu... :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlastik ozaman

Cité etrafida cok hos!!Prayada mutlaka gitmeliyiz

Onun disinda Disneland Cooooooooookkk Guzel.....

Yoksa sen Hizli trenden korkuyon mu..? :sweatingbullets:

Sevgili la_bohéme...

Herşeyi yapar ve her yere giderim ama...

Sakın bana Hızlı tren deme olurmu... :stuart::)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

vula vuu röbdöşambr,kes köse;dö la arek muaa....

fransa,paris denilince anılarım depreşti....

aaaaahhhh ah neydi o günner...:D :D :D

fransızcamda hala o günkü gibi kusursuz allaammmm.........:D

Suna bakk

Bide dalga geciyor dipnotcugumla......

Fransizca kusursuz haa....

Vous êtes trés mechant mensieur!

anladin sen anladin!!!!!!!!!!

Teşekkür ederim sevgili la_bohéme...

Bunların hakkından sen gelirsi walla :):clover:

Bu arada NICON D70 Fotoğraf makinem ve yeni aldığım Hp dizüstü bilgisayarımın entegrasyonu da hazır artık..

Vee son 2 gün...

Ver elini Paris... :sorcerer:

Bu arada sevgili adrenalin...

Güzel bir espriydi dostum...

Sevgiler.. :)

06122313062187be0.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim omuzüstü kompüter ve şipşağım biraz eski....

idare edin be artık monşerler...biggrin.gif

Sende fransizcada vardi dimi???

Biz buna burda cok nul'sun deriz......Yanii

Tu es trop nul........................... laugh.gif ............... cool.gif

laugh.giflaugh.giflaugh.gifclover.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vee son 2 gün...

Bu bende her tatil dönemi olduğu gibi bundada insan ister istemez heyecanlanıyor...

Başka bir rüzgar esiyor insanın kafasında normal yaşamın çok aksine...

Bunu söşle ifade etmek mümkün aslında...

Bana göre tatil bir iz bırakan sevgidir, bir umuttur, bir dokunuştur yaşamın başka boyutuna...

Mesela Paris dediğim zaman aklıma sanat'ta gelir ki Da Vinci’yi, Rembrand’ı, Picasso’yu yaşayabileceğim bir ortama girebileceğimi bilmek ve bu tabloların kime ait olduğunu öğrenme fırsatı bulacağım bir tabloyu burada kısaca anlatmayı deneyebilmek.

Bunlar hep heyecanımı arttıran sebebler...

Tekrar belirtiyorum..

Sevgili la_bohéme'in inanılmaz katkıları olacak tum bunlarda ve onun imzası daha büyük olacak bu gezide...

O nedenle kendisine yüzlerce teşekkür etmeyi bir borç biliyorum...

Ve ona minnettar kalacağım...

Sevgili la_bohéme...

Sana buradan dost sevgilerim gönderiyorum...

Elinde kocaman DİPNOT yazısı ile havaalanında karşılayacağın hanı sabırsızlıkla bekliyorum..

İyi ki varsın...

İyiki...

:clover::)

11leonardodavincifo5.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanirim yarin geliyon......

Umarim benim hareketliligime bunyen dayancak....

Soleyim seni cok yuruturum....

Ole yoruldum filan da yok :stuart:

Ya bide acikinca filan sole bana ben bazen yemek yemeyi unuturumda....

Birisi solemedikcede aklima gelmez...Yoksa Forumda beni ac birakiyor filan dersin :(

Evet sevgili la_bohéme...

Yarın uçağım 13,50 'de kalkacak ve sanıyorum 16,25'te orada olacağım..

Harektliliğine bünyem dayanırmı bilmiyorum ama bildiğim birşey varki o da kolay yorulmadığım :)

Bak yemek konusunda çok iyiyiyimdir mesala çok seçici olduğumu bildiğimde öyle kolay kolay beğenmem ve işte bu nedenle yorulmayı unuttum diyebiliriz... :)

Yemek derken aklıma geldi....

Champ Elysees 55'te bulunan 'Restaurant Leon de Brussels'e mutlaka ama mutlaka gideceğiz...

Brüksel'in ünlü midyecisinin Paris'te 12 şubesi varmış ve ben midyeyi severim o nedenle mutlak birine gitmek isterim...

Diğer taraftan peynir, sarımsak ve fesleğenle tatlandırılmış midye olan 'Moules a escargot'yu terciğ ederim çünkü çok güzel olduğunu söylüyorlar ve çok lezzetliymiş....

Veee Yanında beyaz bir şarap; 'Bourgogne sauvignon de Saint Bris'.

Çoook eyleneceğiz çok... :)

Yarın görüşmek üzere sevgili la_bohéme...

Ben şimdiden çok eyecanlıyım ve aynı şekilde seninde olduğunu biliyorum...

Ailen ile tanışmak ise hayrıca bir onur olacak benim için...

Görüşmek üzere diyorum...

Şimdilik hoşçakal...

Dost sevgiler... :clover::)

Bu arada buradaki yazılıramım yarından itibaren Fransa / Paris'ten olacak ve gezdiğimiz yerleri, çektiğimiz fotoğrafları ve ilginç olayları buraya taşımaya çalışaşağız...

Ben çok güzel olacaağına yürekten inanıyorum...

Eminim yaşamın elinden koparacağımız güzel kareler yakalar ve güzel anılara imza atarız...

Hepinize kucak dolusu sevgi ve saygılarımla.... :clover::)

0speeeeeervv8.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yarin gorusmek uzere!!! :clover:

Görüşmek üzere sevgili la_bohéme... :clover::)

kanada29kasimgqa3.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ve sonunda Paristeyim ve sevgili la_bohéme ile birlikteydim az öncesine kadar..

Ailesi ile de tanıştım...

İnanılmaz dost canlısı ve misafirperver insanlar...

Hayrıca çok nazikler ve ellerinde gelse yüreklerini verecek gibiydiler...

Kedilerine buradan sevgi ve saygılarımı belirtiyorum...

Bu arada gün sonlarına doğru ve geceye birçok şey sığdırmak için mümkün olduğunca hızla gezmeye çalıştık...

Fakat bunlardan biri bize bu gece sürpriz oldu sanıyorum...

Öyleki son bundan yaklaşık 2 saat önce çektiğim reside Ay sanki bize poz verircesineydi...

Fotoğraf'a dikkatlice bakarsanız Paris'in en büyük sinema salonu olan REX Ay ile bütünleşen bir güzellikteydi...

Buradan bu güzellirleri elimizden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışacağız....

Tüm dost ve forumdaşlara buradan kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum...

Paris gerçekten inanılmaz...

Sevgili la_bohéme ile birlikte çektiğim resim ve kendisinin de size sevgi ve salamları var...

dsc0032gn7.jpgdsc0031kl1.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili la_bohéme ile ilgili olarak bugüngü Paris gezimizi Eyfel kulesi ve çevresine hayırdık..

Burasyı daha iyi anlayabilek için halkın içine biraz girmek gerekiyor du...

Ve anladığıma göre galiba Paris iki gruba hayrılıyor yani herkes kendine göre bir Paris yaşıyor...

Herkesin kendine göre yaşadığı Paris bir sokak, bir şarkı ve bir cafe olabiliyor ve alabildiğince bunları yaşamak mümkün..

Kısacası bana göre Paris yaşanan ve yaşanamayan bir aşkın tam ortası...

Belkide bunların buluşacağı tek nokta...

Yani ünlü Heyfel kulesi...

Sevgili la_bohéme arkadaşımın anlattığına göre

Anlattığına göre ünlük Eyfel Kulesi olsa da Fransızların çoğu,

İlginçtir bu yapının şehirdeki en çirkin yapı olduğunu düşünüyorlar.

Nedeni ise çok basitmiş; bağzı Fransızlar öğle yemeklerini bu kulede yemeyi yercih ediyorlarmış öyleki bütün Paris'te Eyfel kulesinin görülmediği tek yer, maalesef kulenin kendisiymiş. :)

Bizde birlikte bu duyguları yaşamak istedik ve kulenin restaurantına yemek yemeyi ve birer şarap yudumlamayı düşündük fakak çok ince yağan bir yağmur yağıyordu ve kuleye çıkmak için sıraya bile girmiş bulunuk ama benim ricalarıma sevgili la_bohéme kıramadı ve sıradan hayrıldık ama tam kulenin altından çektiğim inanılmaz güzel bir fotoğra varki bunu sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim....

Yarın eğer hava izin verirse kulenin üzerine çıkacağız, yok eğer olmaz ise opera binasını ve şanzelize meydanına doğru yönelebiliriz..

Hepinize buradan kucak dolusu sevgi ve selamlar... :)

Gerçi kuleyi hepiniz biliyorsunuz fakat bunları kendi yorumumla benim objektifimden fotoğraflar...

Ünlü külenin mimarı...

dsc0089hp9.jpg

Ve en beğendiklerimden biri...

dsc0066ki5.jpg

İşte ünlü Eyfel kulesinin tam altında merkezinden çektiğim bir fotoğraf...

dsc0087eu8.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili la boheme ve DIPNOT'un Parıs Notre Dame Kılısesinde 2007 yılı ve sonrası için Dünyaya verdikleri dilekleri...

dsc0214tt6.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili arkadaşlar...

Bence herzaman bana göre Avrupa'da önce görülecek yerlerden biri Paris olduğunu düşünüyordum ve hiç yanılmadığımı tatilimin 3. gününde birkez daha anlamış bulunuyorum....

Eğer olanaklarınız varsa mutlaka birşekli ile gitmenizi öneriyorum.

Helen burada 3. gecem ve Paris'ten inanılmaz büyülendim...

Sizlere bazı bilgiler vermeye çalışıyorum fakata bunların içerisinde özellikle Eiffel, Louvre müzesi, Sacre Coure(Ressamlar Tepesi), Disneyland ve Notre Dame' a gitmenizi şiddetle öneriyorum... (en kısa zamanda yolumuz buralardanda geçecek)

Bu arada mutlaka elinize alın bir Paris şehir haritasını ve metro haritasını kendiniz edinin yoksa metroyu çözmeniz gerçekten zor.

Kısa zaman önce çoğu Avrupa ülkesinin euroya geçmesiyle beraber, Pariste yapacağınız alışverişler buraya (Türkiye) kıyasla çok fazla pahalıya geliyor. Örneğin 1 sosisli yemek istesen 3,50 euro civarında,

Hayrıca restoranda en uygun menuler 12-16 euro arasında değişebiliyor...

Amaaa Pariste en uygun alabileceğiniz dünyaca ünlü şarapları ve parfümleri ve benden söylemesi... :)

Son olarak söylendiğine göre Louvre Müzesi tatiliniz için bile yeterde artar bile deniyor...

İçeride 2 milyondan fazla eserin var olduğunu söylüyor sevgili la_bohéme arkadaşım... (ilk firsatta bu müzeyede gideceğiz)

Diğer taraftan da buradaki dostların söylentilerine göre her esere bakmaya kalkışmanıze ise en azından 1 yılda gezemeyeceğini söyleyenler var ne kadar doğru bilmem :))

Yani sevgili arkadaşlar Paris bana göre anlatmakla bitmez ...

Ama dilimiz döndüğünce de anlatmak tabii görevimiz...

Çünkü bizzat burada bulunup sıcağı sıcağına bu havayı soluyup sizlerle paylaşmak en anlamlısı bana göre...

Şimdi sizlere kısaca Notre- Dame klisesinden kısa kesitler...

dsc0222tr0.jpg

dsc0180he3.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

PARİS; BÜYÜLÜ ŞEHİR....

İNAN SEN OKUDUKLARIMDAN, DÜŞLEDİKLERİMDEN, DİNLEDİKLERİMDEN ÇOK DAHA GÜZELMİŞSİN...

Ve yılbaşı fotoğrafları...

y305lba351305ndalabohembd2.jpg

dsc0266eh0.jpg

dsc0256dq4.jpg

dsc0320gq4.jpg

dsc0298fd0.jpg

dsc0281ny1.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Paris'in her yerinden zaman zaman inanılmaz kültür beliriyor...

Hiç beklemediğiniz anlarda önünüze çıkan sokak gösterileri,

Müzik aletleri çalanlar..

Resim yapanlar,

Ve bir bakmışsınız bir gösterinin içinde buluvermişsiniz kendinizi...

Hayrıca burada insanlar birbirlerine çok saygılı ve hoşgorülüler..

Kimse kimse hiçbir şekilde müdaale etmiyor...

Ki bu durumu hiç yabancı olmamakla birlikte Paris bana biraz daha rahat nefes alınabilen, İnsanlar en ufak birşey yaparken bile çok dikkat eden ve onu en iyi şekilde yapmaya çalışan ve haklar ve bunların kullanımı ile ilgili olarak herkes ne olduğunu ve nerede durması gerektiğiği çok iyi biliyor...

Dikkatimi çeken birbaşka nokta ise Mertroda beklerken ve yolculuk esnasında birçok insan kitap, dergi, gazete ve vb. okuyabiliyor. Bu durum yıllar önce Üniversite öğrencisiyken kurguladığım ütopyalardan biriydi fakat ne yazıkki durum çok daha farklı yerlere doğru kendini kaydırdı...

Yine devam edeceğim ve burada son 3 günüm...

Şimdi bağzı sokak gösterileri ve metro daki dinletileri resimlemeye çalışacağım...

Sigaraya, kirliliğe ve şiddete karşı etkili bir gösteri yapan biri ve biz sevgili la_bôhem ile birlikte inanılmaz keyif aldık...

Hatta bir ara sevgili la_bôhem "yaptıklarına inanamıyorum" şeklinde fransızca bir tabirde bulundu ve

Gösterici de la_bohem"İnan güzel bayan inan, Bunlar gerçeğin ta kendisi dedi"...

Ve bu çok hoş ve anlamlı bir mesajdı...

Seyirciler bu konuşmadan çok mutlu olduklarını ve çoğunun gülerken düşündüğünü farkedebildim... :)

dsc0141od0.jpg

dsc0131ds2.jpg

dsc0146zz9.jpg

Bu sarılı kişi de yorulmadan eykel gibi durarak yardım topluyordu...

Arasıra eğilip küçük çocukları selamlıyor ve para verenlere tebessümle eğiliyordu...

Çok enteresan... :)

dsc0142qc0.jpg

Ve metro mizikçileri... :)

Bizler çok keyifle dinledik...

Ve fotoğraflar sevgili La_bôhem arkadaşıma ait...

dsc0262xz3.jpg

dsc0263kg0.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neyseki bugün Parise hakim bir yer olan ve ressamlar tepesi de denilen "MONTMARTRE" deydik...

Paris ayaklarınızın altında...

Ve ünlü eyfel kulesi ise gün batımına doğru buradan bir harika gözüküyordu...

Tabiki sevgili La_bohem arkadaşım ile birlikte makinelerimizle buradaydık...

Tam bir rüya kenti..

Bu tepeye ulaşabilmek için metrodan indikten sonra ya Sacre-Coeur kilisesinin dik merdivenlerini ya da yan sokaklardaki merdivenli yaya yollarını tercih edeceksiniz ha bir başka alternatifte arabayla dolaşıyorsanız Pigalle’den yukarı devam edip MontMartre den dönüp buraya gelebilirsiniz...

Fakat sevgili la_bohem arkadaşım inanılmaz performans gösterdi..

Kendisi ile en yakın zamanda İstanbul'da buluşacağız ve ona inanılmaz sürprizler yapmak isterim...

Neden mi bunları söylüyorum..

Çünkü...

Paris Resamlar Tepesini gördükten sonra aklıma İstanbuldaki Galata külesi, Kız kulasi, Çamlıca tepesi aklıma geldi de ondan..

İşte burası da Paris'e özgü bir yer....

Ve işte objektifimden fotoğraflar...

Hayrıca buradan herkese sevgiler gönderiyorum...

Tabiki burada uzun süre kalacağımızdan önce yemek yemeye karar verdik ve yemek yediğimiz lokantanın tam karşısındaki Sacre-Coeur kilisesi... (camdan biz çok net görüyoruz..)..

dsc0416kn8.jpg

Yavaş yavaş merdivenleri çıkıyoruz... :)

dsc0416kn8.jpg

Klisenin içinde resim çekmek yasaktı ve bizde girmeden önce kapısını çekebildik... :)

dsc0454at7.jpg

İşte Ressamlar tepesinden ünlü Eyfel kulesi...

Harika değilmi..

dsc0474vy5.jpg

Veee canımın içi sevgili la_bohem'in alışveriş yaparken burnunun kanadığı yer...

Bir kaza sonucu kendisiyle çarpıştık :blushing: :blushing:

Fakat çok çabuk atlattık...

Bunu hiçbirzaman unutmayacağımı biliyorum...

Çünkü o tatlılığımızı kasiyer bayan bile onaylıyordu....

Burun bile kanasa iki Türk insanının ne kadar tatlı olabileceğini her ikimizde farkında olmadan gösterdik...

Bunu o Fransız bayanın gözlerinden anlayabiliyorduk...

Birde benim hediyelik eşya alırken... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ve diğer fotoğraflarda hazır....

Umarım beğenirsiniz...

:)

dsc0476fv8.jpg

dsc0449iq6.jpg

dsc0464yq3.jpg

dsc0465ul7.jpg

Objektifim la_bohem arkadaşımın baktığı her yerdeydi....

Ve bu da onunla bütünleşen Paris rüyası...

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Biz de yılbaşında Pariste'ydik ve resimlere bakınca belkide bir ara omuz omuza bir yerden geçmişizdir diye düşündüm. Biz yeni yıla büyük bir hayal kırıklığına uğrayarak Zafer takına yakın bir yerde girdik, ama aklımız eiffel'de kaldı, çünkü çok istememize rağmen ulaşamdık. Şimdi çok şey kaybettim mi acaba diye her yerde bir resim, bir kayıt aramam rağmen bulamiyorum. Sizin yılbaşı tecrübelerinizi ve varsa resimlerinizi rica ediyorum. Ben foruma yeni üye oldum; fotoğraflarımı burada yayınlayabilirmiyim bilmem ama isterseni size yollayabilirim. Sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.