Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

AİHM TÜRBANA GEÇİT VERMEDİ!

mystic river

Önerilen İletiler

Güncellenme konusunda bende takildim zaten...

yani artık insanlar yürüyerek biryerden bir yere gitmiyorlar ulaşım araçları var illa yürüyerek gidelim diye tutturan mı var? zannetmiyorum ki olsun.

dünyanın öbür ucunda yaşanan bir olayı tv ya da netten anında takip edebiliyoruz posta güvercini bekleyen mi var?

annenin karnındaki çocuğun doğmadan cinsiyetini öğrenebiliyoruz. hala doğmasını bekleyen mi var?

eskiden savaşlar meydanlarda kılıçlarla yapılıyordu tamamen güce dayanıyordu şimdi scud yada tomehawkın karşınına kılıçla dikilenmi var?

elbette güncelenecek hayat.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 658
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

tabiki güncellenecek.... hayatin degistigi ne kadar kacinilmaz gercek ise, insanlarin buna karsin tutunacak sabit kalan seyler aradigida kacinilimaz bir gercek...

Insanlarin inanmaya ihityaci var...

Yogun hayat temposundan, maddiyattan, yüzeysellikten siyrilip manevi degerleri siginmaya ihtiyaci var...

fikir yürütürken, bir düsüncenin pesine düserken her boyuttan ele almak fena olmaz diorum halen...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tabiki güncellenecek.... hayatin degistigi ne kadar kacinilmaz gercek ise, insanlarin buna karsin tutunacak sabit kalan seyler aradigida kacinilimaz bir gercek...

Insanlarin inanmaya ihityaci var...

Yogun hayat temposundan, maddiyattan, yüzeysellikten siyrilip manevi degerleri siginmaya ihtiyaci var...

fikir yürütürken, bir düsüncenin pesine düserken her boyuttan ele almak fena olmaz diorum halen...

elbette haklısın

ben zaten inancları insanların sırtlarını dayıyabileceklerı sağlam bir duvar olarak algılıyorum.

nasıl ki birinin yanında olduğunu bilmek insana güç kuvvet verir rahatlatır

inançta psikolojik açıdan arkanda birşeylerin var olduğunu bilmektir.

sırtını yaslamaktır..

tekrar koymakta zaruret görüyorum bence ve sadece bence..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zorlanmakta haklısındır alaTurka kökenin neresi.

Aslen Kütahyaliyiz hocam, ya senin?

Mohi: tabiki sence ama burasi tartsima platformu, ne ben sana firkimi dayatmaya calisorum ne sen bana kendi dogrularini asilayabilirsin... sadece ayni seyin etrafinda dönüyoruz ve ben farkli yönlerden bakilmasi ve isik tutulmasi gerek diorum hepsi bu...

bak ben güncellenme konusunda hak verdim ve bu konuya takildigimi acikladim ama bi sonuca baglamak her zaman zordur, bende zorlaniorum su an.....

yani sende haklisin bende... eeeh? simdi nolcak?

Ne sen inancli olacan ne ben solcu...

ama senin benim ne olacagim önemli diil, toplum icin gecerli ve dogru olani irdelemek gerek degil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bak ben güncellenme konusunda hak verdim ve bu konuya takildigimi acikladim ama bi sonuca baglamak her zaman zordur, bende zorlaniorum su an.....

yani sende haklisin bende... eeeh? simdi nolcak?

Ne sen inancli olacan ne ben solcu...

bunlar benim bir olguya bakış şeklim bunu nasıl solculuğuma bağlayabilirsin? ben tanrıyı senin gördüğün şekilde algılamaya bilirim. bu benim solculuğumdan mı kaynaklanıyor. tanrıyı senin baktığın gibi göremeyen bir budist solcumudur yada faşit ılımlı lütfen alat abla sanki birileri gibi bu adam solcudur bunun lafları kale alınmaz gibisinden bir caba seziyorum..

umarım yanılıyorumdur..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bunlar benim bir olguya bakış şeklim bunu nasıl solculuğuma bağlayabilirsin? ben tanrıyı senin gördüğün şekilde algılamaya bilirim. bu benim solculuğumdan mı kaynaklanıyor. tanrıyı senin baktığın gibi göremeyen bir budist solcumudur yada faşit ılımlı lütfen alat abla sanki birileri gibi bu adam solcudur bunun lafları kale alınmaz gibisinden bir caba seziyorum..

umarım yanılıyorumdur..

kesinlikle yanlis algiliosun, ben hakaret etmedim ki, solcusun dedim....

tüm bakis acini bir kelimeyle ifade etmek icin böle yazdim, bana ilimli ol demeden evvel, sen biraz sakinlessen diorum...

bastan beri sana ters düsen biseyler yazmadim, hic bir zaman kisisel boyuta tasimadim konuyu, sadece farkli bakis acisida olsa ortak noktalar bulunabilir mi, ve nedir ne diildir die düsünüyorum ve senin fikrin benim fikrim die catisma yaratmak derdinde diilim... genel olarak ele aliorum konuyu...

nie insanlar bir sürü yazinin arasindan kendince olumsuz olanini ele alio, veya hic art niyet olmadigi halde,böle bisey sezio....

neyse, konuya dönelim bence...

Sonuca nasil baglanir peki? sence Din insanin dayanagi, bende aynen böle düsünüyorum, fakat bu zamanda güncelenmekte sart....

bir kisirdöngü gibi bisey...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kesinlikle yanlis algiliosun, ben hakaret etmedim ki, solcusun dedim....

tüm bakis acini bir kelimeyle ifade etmek icin böle yazdim, bana ilimli ol demeden evvel, sen biraz sakinlessen diorum...

bastan beri sana ters düsen biseyler yazmadim, hic bir zaman kisisel boyuta tasimadim konuyu, sadece farkli bakis acisida olsa ortak noktalar bulunabilir mi, ve nedir ne diildir die düsünüyorum ve senin fikrin benim fikrim die catisma yaratmak derdinde diilim... genel olarak ele aliorum konuyu...

nie insanlar bir sürü yazinin arasindan kendince olumsuz olanini ele alio, veya hic art niyet olmadigi halde,böle bisey sezio....

neyse, konuya dönelim bence...

Sonuca nasil baglanir peki? sence Din insanin dayanagi, bende aynen böle düsünüyorum, fakat bu zamanda güncelenmekte sart....

bir kisirdöngü gibi bisey...

ben gayet sakinim :)

hiçbir zaman da sakinliğimi bozmadım.

sadece bu forumda işaret etmeler çok yapılıyor... bu ataist!! bu şöyle, bu böyle, ama seni tanıdığım kadarıyla öyle bir amacın olmadığını görebiliyorum ama büyük bir olasılıkla benim dediğim gibi algılanacaktır okuyucular arasında.

solcumuyum..

evet solcuyum hayat duruşumdur sol... hiçbir zaman bunu inkar etmedim yine etmeyeceğim. ve bu duruş onurlu bir duruştur kimileri gibi günebakan çiceği gibi değilim bu da benim.sevsenizde sevmesenizde..

herneyse geçelim bu kısmı dediğim gibi zaten öyle bir yaklaşım beklemiyorum senden..

sonuç nasıl cözüm nedir dersek sanırım birazcık hoşgörülü olabilmekte.

bunu kendimiz için nasıl istiyorsak karşımızdakilerede biraz kendimizmiş gibi istemeyi bakmayı öğreneceğiz. bune kadar gerçekçi bir beklenti, olma olasılığı nedir bilmiyorum ama sonuçta benim çözüm yolum bu..

şimdi bu çözüme varış şeklim birileri tarafından türbana neden hoşgörü yok sorusunu getirecek. :)

bakın

gündelik yaşantımızda siyaseti yada dini katmadığımız anda insanlarla o kadar güzel geçinebiliyoruz ki sanki dünyada hiçbir sorun yok.

işte sosyal yaşantımızda yani birlikte olduğumuz kamusal alanlarada bu tarz ilişkileri koymadığımız zaman, herkesi bir birey olarak aldığımızda nasıl güzel geçinebiliyorsak. bu laik sistemin zorunluluğunun bir göstergesidir. buna birde bu şekilde bakalım..

devletin laik olması zorunluluksa artık vazgeçilmezse bunu korumak için de belli bir takım yaptırımlar uygulamasıda doğaldır.

bu ülkenin gündemine bir siyasal simge olarak getirilen bir sembolünde kamusal alanlarda yasak olması kadar doğal bir sonuçta yoktur, sistem kendini korumalıdır bir şekilde. (yine inandıkları için türban takıyorlar diyeceğinizi adım gibi biliyorum ama kusura bakmayın ben bayrak yapmadım.)

kolay gelsin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Üniwersitelerdemi KAMU alanı mı diyesi geLiyor insanın...

KIZInı okutma nasılsa ewlenir demişsin yazında OKUMA hakkı tanımıyorlar Ki..

Şimdi soruyorum TÜRBANLA girilmiyor OKE PEKi haç TAKIp Üniwersiteye girenlere neden önlem almıyorlar HACı neden DİNi semboL bayrak Olarak algılamıyorlar...

Nerde LAKİKLİk hane....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Üniwersitelerdemi KAMU alanı mı diyesi geLiyor insanın...

KIZInı okutma nasılsa ewlenir demişsin yazında OKUMA hakkı tanımıyorlar Ki..

Şimdi soruyorum TÜRBANLA girilmiyor OKE PEKi haç TAKIp Üniwersiteye girenlere neden önlem almıyorlar HACı neden DİNi semboL bayrak Olarak algılamıyorlar...

Nerde LAKİKLİk hane....

hala aynı yerdesin jhony dönüp dolaşıp hep aynı şeyi söylüyorsun.

okuma hakkı tanınmıyor diyorsun bende neden tanınmadığını belki sana 10 kere söyledim jhony son iletimde de söylemiştim bir daha söylememi istersen inan yine söylerim.. biz kendi aramızda bunun bir emperyalist oyun olduğu hakkında görüş birliğinede varmıştık yanlış hatırlamıyorsam.

boynuna haç takılıpta okullarda misyonerlik çalışmaları yapılıyorsa buna karşı da bir önlem alınmalıdır. haklısın.

birde chat ağzını bırakırsan sevinirim. havadan sudanda değilsin orada istediğin gibi yazmanda sorun yok ama burada ciddi şeyler konuşuyoruz. ;):clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Jhony nin polemik adami oldugu kisim haric yazdiklarina katiliorum...

ama sorun nerde biliomusunuz arkadaslar, bir taraftan dini ordan burdan kovmaya calisirken bazi insanlarin daha da bir dinci olmasina yol acilio... hani sanki ellerinden birsey kopratilip alinmaya calisinca daha da bir SIKI sarilinir ya... iste öle bir sey...

yani yasakladikca sonuc daha da fanatiklesmeye ve daha da sert tavirlara gidecektir, bu her alan icin gecerli...

ama diger taraftan TR nin bünyesi ne kadar özgürlük kaldirir, buda tartisilir...

Özgürlügü ve sinirlarini aligalyabilmek ve uygulayabilmek icin egitim sart, fakat toplumumuz ne yazik ki daha cok yol katetmesi gerekir...

Bunun icinde bilgili, sag duyulu insanlarin daha ilimli, daha sakin ve akillica yaklasmali böle toplumsal agirlik tasiyan konulara...

Tartisirken kendi beklentilerimiz dogrultusunda diil de Tr nin cikarlari ve gelecegi ön planda olmali die düsünüyorum...

Türban yasaklanmali mi ?

Bana göre hayir!

Ama su anki durumdan türbanlilarda kendilerine pay cikarmali... yani hic yoktan dogmadi bu sorun...

Fakat egitim herkesin hakki diorum tekrar, ister hacli, ister türbanli, ister minili, ister sarikli olsun....

Bir yerde bügun türban serbest birakilirsa, yarin ilerisi de gelir demis arkadasin biri, ben bu senaryoyu dogru bulmuyorum

Egitim tamamlandiktan sora zaten serbest piyasada is ararken herkes kendine göre bir yol sececektir...

Tr laik ve demokratik olma yolunda saglam adimlar atan bir ülke...

Bu türban meselesini böle büyütüp gereginden fazla önem verioruz gibime gelio...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yasak elma daima cezbedi olmuştur diyorsun.

belkide haklsın ama gereğinden fazla büyütüldüğü konusuna katılmıyorum Türkiye'de şu anda en büyük tehtid unsuru irtica iken bu kadar rahat olamayız. pkk silahlı mücadele verdiği halde bu kadar tehtid oluşturmuyor.

gerisinin geleceğini söyleyen arkadaş benim kedi ile fare fıkrasını anlatan da benim. yani şeriat isteyenler tarafından kazanılacak bir başarı olarak görülecektir türbana verilecek izin ve bir kere taviz verilirse gerisinin de geleceğini görmek hiçte zor değil. bu insanlar erkelerle aynı sınıfta ders görmek istemiyoruz demeye başlıyacaklar.

yazışmalarda ki uslubun çok önemli olduğu konusunda sana katılıyorum hatta başka bir başlık altında bu konuda yazdıklarına benzer bir yazıda ben yazmıştım. uslubu ayarlanamamış konuşmaların kişileri fanatikleştirmekten öteye gitmeyeceğini bende söylemiştim. bu konuda herkezin azami özeni göstermesini bekliyorum tartışılan konuların kişiselleştirilmemeside çok önemli..

kolay gelsin..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

MoHiCAn sanırım sen DELİEMİN'Sin ewet anlaşmiştik emperyalist oyunlar olduğu konusunda hem fikirdik...

Ama bu cvbım sana değildi..Türbana takılıpta bu misyoner hareketleri görmezden gelenlere hitabendi..

Şimdide chat ağzi ile yazdığım içinmi eleştiriliyorum siz yazıların içeriğine bakınız Lütfen usluba değil...

BY X MEN gelelim sana paşam...

Polemik yaratmak mı ilahi sen polemiği sen çıkarıyorsun ihaleyi bana yıktın neyse canın sağ olsun...

Biz din düşmanı değiliz diyerek kendini sawunmasını biLiyorsun ama beni Cumhuriyet düşmanı ilan ederken Hiç düşünmedin sen we hawarilerin...

Ben okuma hakları olduğunu sawundum Tüürbanlı kızların bu sebebten sanırım siizn gözünüzde CUMHURİYET düşmanı oldum...

ERbakan hükümeti genelewleri kapatınca aydın insanlar sanatçilar ayaklanmadımı ŞERİAt geliyor diye HAtırlatırım sana...

Acaba kapanmasını istemeyenler hangi görüşte insanlardı çok iyi bilmen gerek...

Ben LAİKLİĞE saldırmıyorum siizn LAİKLİK anlayışınızı eleştiriyorum....

MiLLi EĞİTİM sisteminidemi biz yozlaştırdık yok artık sende...

Türkiyedeki en büyük sorun din okuları we dinin bilim üzerindeki etkisi olduğuna ben inanmıyorum...

HAyır gericiler değil Üniwersitelerde İnsanları okula almıyanlar belkide kaç bilim adamını yok ettiklerini düşünse idiler bunlar olmazdı...

gericiler(yane müslümanlar ölemi)'e ihaleyi yıkmayı bırak...

KAç Beyin İStismar ediliyor bu zihniyette bilemezsin....

***Türkiyeyi bölmek isteyen ve Türkiyenin bu sorunlarla uğraşmasını isteyen AMERİKA ne yapıyor....

FETULLAH gibilerini himayesi altına alıyorki Türkiye hiç bir zaman bilimde gelişme göstermesin....

Bunu anlamayanlar daha çok Türkiyenin önüne kendi elleri ile barikat örecekler....

Üzülüyorum arkadaşlar...****

Sen üzülme arkadaş FETHULAh gibileri amerika yönlendiriyorsa we bize sorun çıkarıyorsa yanılıyorsun Dünya arenasında TÜRK miLLetini kötüleyeci hakaret edici bir tawır sergilememiştir ORHAN PAMUK gibi..

AZ tarih oku diyorsunda...

Sanırım sen hiç okumadın TÜRK İSLAM ÖNCÜLERİ ansiklobedisini okumanı tawsiye ederim..

BAk bakalım senin o gerici dediğin insanlar BİLİM DAlında neler yapmişLar..600 YıL awrupada Ders Kitabı olarak okunmuştur bu TÜRK islam bilim adamlarının eserleri...

TAKİ ORTA ÇAğa kadar ORtacağdan sonra BiLİm bitmiştir TÜRK İSLAM üLkelerinde Günümüzde değiL...

He Bide CYRANo bu Ülkede tekke we zawiyeler kapatılmıştır...

Ama bu gün RUHban okuLları Faaliyetlerde AB adalarda buLUnan Okulun açılmasını talep ediyor bu hükümetten biz ne yapıyoruz kendi inancımızı yansıtan okulları yasaklarken HRİStiyan okullara iizn weriyoruz..

Kendi elimizLe kendi insanımıza zarar weriyoruz..

Siizn dediğiniz gibi DİN kötü Bir simgeyse we BİLİmde engel teşkil ediyorsa gelişimi önlüyorsa...

Neden BATI ÜLkeLeri DiNLerine sarılıyorlar ...

Bizmi DİN den uzaklaşarak akıllılık yapıyoruz...BiLimin iLerlemesi adına..

YAda BAtı ÜLkeleri Dinine sarılarak BiLimimi engellemek istiyor...

Biraz DüŞün.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

jhony emperyalist bir oyundur diyorsak eğer onların uşaklarına bu bağlılık nedir peki?

fetullah güleni neden sahipleniyorsun?

sence ince hesapları olan insanlar, ajanlar kendi esas kimliklerini ortaya koyarlarmı?

hele bugün onlar için sivrilmenin en sakıncalı olduğu günse. benim gibi bir duruş ortaya koyabilirlermi? ben buyum diyebilirlermi ? demiyorlarsa takiyemidir bu?

orhan pamuk açık açık söylüyor eksiklerimiz bunlardır diyor belki gerçekler acıdır ve dost olanda acı söyler ne dersin?

kolay gelsin :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir hakanbaranyildirim

Çok ilginç tespitler gördüm.Bunların ilki Üniversitelerin "kamusal alan"da olmadığı görüşü...

İnsan bir konu hakkında fikir sahibi olmayabilir bu gayet doğaldır ama bunu söyleyipte taraftar toplaması çok ilginç geldi bana.ÜNİVERSİTELER,KAMUSAL ALANIN İÇİNDEDİLER.

Peki,kamusal alan nedir?

Özel alanın dışında olan ve kurumlarla ilişki içinde olunma haline kamusal alan denir kısaca.Ve devlet burada tam yetkilidir.Yani sokakta yürümem bir özel alandır,ama bir kurumun görevlisi ile kişisel değil de kurumsal bir ilişki içine girmem bir kamusal alan sorunudur.

Üniversite de bu durumda bir kamu kurumu olduğu için kamusal alandadır.Üniversitenin özel,demokratik,özerk ya da herhangi bir şey olması onun kamu alanı dışında olmasını sağlamaz.Bu durumda kamusal alanın çerçevesi budur ve aksini inkar etmek bu kavramı bilmemek demektir.

Peki,TÜRBAN'ın ünivesitelerde takılması kamusal alanın yasaklarına girer mi ve bunun bir yaptırımı var mıdır?

Devlet erkanına göre evet,ve AİHM de bu konuda devleti destekledi ve kamusal alndaki her şey devletin kontrolünde olduğuna göre bu yasaktır.Ama sorun şu:bu insanın dini inançlarına aykırı mıdır?

Kanımca EVET,bu insan haklarına aykırı bir durumdur.Ve devlet bunu elbette düzeltmek durumundadır,ergeç de düzeltecektir.Ama ben bu yasağa şaşıranlara şaşırıyorum.Bu devlet,bu konularda her zaman engelleyici olmamış mıdır? KÜRTLERİ 80 yıl kadar tanıyamayan bir devlet bu sorunu hemen kabullenemeyecektir,şu an sindirme duumundadır ve sindirecektir.Çünkü,bu bir İNSAN HAKLARI İHLALİDİR.

İkinci tespit,bu kabul edilirse gerisi gelecektir safsatasıdır.Eğer gerisinde bir İHLAL daha düzelecekse gelsin ve çok da güzel olur.Bu FAŞİST devletin bütün FAŞİST yasaları düzelene kadar ne varsa geride gelsin.Bunu dilemek kötü bir şey değildir ve olamazda.

Üçüncü tespit,sanki TÜRBAN'ı sadece sağcılar savunur,solcular buna karşıdır gibi bir anlam çıkmış,özelliklede ALATURKA'nın yazısında bu ortaya çıkıyor.

Sevgili ALATURKA,bu yanlış bir tespit.Bu kabullenme vicdani bir kabullenmedir.Kendine SOLCU diyen ve hatta MARXİST diyen biri olarak TÜRBAN'ın serbest bırakılmasını istiyorum.Demeyen ve kendini SOLCU zannedenler CHP gibi bir solcudurlar.Yani "yanardöner" solculardır,işine geleni doğru kabul eden bir solculuk anlayışıdır bu.CHP,kurulduğundan beri konjonktürel bir tavır sergilemiştirüduruma göre sağ duruma göre sol olmuştur. 1946 yılındaki seçimlerde Demokrat Parti için "bunlar KOMİNİSTTİR" diyen CHP,1970'lerde kendisini KOMİNİST ilan etmeye çalışmış ama becerememiştir.Şu anki CHP'nin AKP'den daha solcu,daha demokratik ve özgürlükler yanlısı olduğunu kaç kişi söyler.

Bizler,özgürlüklerden korkan bir ülkenin çocukları olarak doğduk,her özgür olma girişiminde DARBE'ye mağruz kalan ve bunu toplumsal bilincine yerleştirmiş bir ülkenin çocuklarıyız.Ama bazılarımız bu aşmak yerine kullanıp bundan RANT elde etmeye çalışıyor.Kimlerin bunu yaptığı ise ortada...

Bir de EMPERYALİST oyun deyip beni güdürenlerden ALLAH razı olsun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Üçüncü tespit,sanki TÜRBAN'ı sadece sağcılar savunur,solcular buna karşıdır gibi bir anlam çıkmış,özelliklede ALATURKA'nın yazısında bu ortaya çıkıyor.

Sevgili ALATURKA,bu yanlış bir tespit.Bu kabullenme vicdani bir kabullenmedir.Kendine SOLCU diyen ve hatta MARXİST diyen biri olarak TÜRBAN'ın serbest bırakılmasını istiyorum.Demeyen ve kendini SOLCU zannedenler CHP gibi bir solcudurlar.Yani "yanardöner" solculardır,işine geleni doğru kabul eden bir solculuk anlayışıdır bu.CHP,kurulduğundan beri konjonktürel bir tavır sergilemiştirüduruma göre sağ duruma göre sol olmuştur. 1946 yılındaki seçimlerde Demokrat Parti için "bunlar KOMİNİSTTİR" diyen CHP,1970'lerde kendisini KOMİNİST ilan etmeye çalışmış ama becerememiştir.Şu anki CHP'nin AKP'den daha solcu,daha demokratik ve özgürlükler yanlısı olduğunu kaç kişi söyler.

Eger yazdiklarimdan bu cikiosa, o zaman yanlis ifade etmisim kendimi. bu kelimeyi yazarkende düsündüm birde yaziim mi yazmiim die, tabiki solcuysa türbana karsi die bisey yok..

o yazdiklarim Mohican la dialogtan kaynaklandi... ve aciklamistimda üstelik...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bakıyorumda zıplamaktan vazgeçmişiz :D

eğer türbana karşı olmak özgürlüklere karşı olmaksa benim fikrim bu arkadaşım. ben takiye yapmıyorum bu ülkenin ve benim gerici yobaz beyinlere ihtiyacımız olmadığı gibi ilericiyim deyip te takiye yapan isanlara da ihtiyacı yok ben bunu görüyorum senin yazında.

özgürlüğün anlamının ne olduğunu bir kere daha düşünmek lazım. bugüne kadar özgürlüklerin önüne set çekmiş bir mantığın savunulması benim avukatlık alanıma girmiyor.

tıpkı sivastaki gibi beni tekrar yakmaları için yada maraştaki gibi satırlarla doğramaları için kimsenin arkasında ucunda özgürlük ihlali var diye durmayacağım durmamda.

emperyalist oyundur derken cumhuriyet kurulduktan sonra ilk olarak ne zaman bu gericilik hortlatıldı. bu memlekette neden köy ent. kapatılıp imam hatipler acıldı.

secimlere katılmadan önce kimler akdenizde bir gemide amerikalilar ve türkiyeden bir medya patronuyla toplantı yaptı. neden bu memleketin başbakanları amerikadan icazet almadan hükümet kuramıyorlar. yada herhangibir iş yapamıyorlar?

kolay gelsin..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bakıyorumda zıplamaktan vazgeçmişiz :D

eğer türbana karşı olmak özgürlüklere karşı olmaksa benim fikrim bu arkadaşım. ben takiye yapmıyorum bu ülkenin ve benim gerici yobaz beyinlere ihtiyacımız olmadığı gibi ilericiyim deyip te takiye yapan isanlara da ihtiyacı yok ben bunu görüyorum senin yazında.

özgürlüğün anlamının ne olduğunu bir kere daha düşünmek lazım. bugüne kadar özgürlüklerin önüne set çekmiş bir mantığın savunulması benim avukatlık alanıma girmiyor.

tıpkı sivastaki gibi beni tekrar yakmaları için yada maraştaki gibi satırlarla doğramaları için kimsenin arkasında ucunda özgürlük ihlali var diye durmayacağım durmamda.

emperyalist oyundur derken cumhuriyet kurulduktan sonra ilk olarak ne zaman bu gericilik hortlatıldı. bu memlekette neden köy ent. kapatılıp imam hatipler acıldı.

secimlere katılmadan önce kimler akdenizde bir gemide amerikalilar ve türkiyeden bir medya patronuyla toplantı yaptı. neden bu memleketin başbakanları amerikadan icazet almadan hükümet kuramıyorlar. yada herhangibir iş yapamıyorlar?

kolay gelsin..

Bacanak,

kullanandığın kelimlere dikkat et,çekirgemiyim ben.Ne biçim bir benzetme bu? Bir daha uyarmam...

Senin fikirlerin FAŞİZAN tarzda ise o senin sorunun...Özgürlüklerden yana olmayabilirsin,bu senin ne kadar İLERİCİ olduğunun kanıtıdır.Benim yazımda bir şey göremeyecek kadar İLERİCİ olmadığın da kesin.

Peki SİVAS'ta yakılan o güzel insanlar neden yakıldı,bunu kimler yaptı?DİNCİ denilen kimseler mi yoksa onları kullanan DEVLET güçleri mi?

ERDAL İNÖNÜ'nün neden olaya müdahele edemeyip istafa ettiğini düşün bakalım.Hem de CHP'den bile istifa etti.Bu senin zannettiğin kadar kolay bir organizasyon değildir ve bunu tüm bir kesimin üzerine atmak senin hiç haddine değildir.

Köy ENSÜTÜLERİNİ kim kapattı acaba,ve neden açılamadı? Verdiğin örneklerin önce neden ve sonuçlarını öğren sonra cümle kur.Düzeltme kurumu değilim.

Peki kimler bu ülkeyi bu hale getirdi?

Cumhuriyetin sahipleri mi yoksa muhalif olan kesimler mi?

Biraz düşün öyle cevap ver...

Bun ülke Amerika sayesinde DARBE yapıp insanları öldürürken neredeydiler acaba senin gibi İLERİCİLER?

Bu EMPERYALİZM ne ise onu da öğren bir de...

Hangi TC HÜKÜMETİ Amerikadan icazet almamış bakayım,yaz da bilelim.

işte senin o savunduğun yasalar da onların ürünleri...

Bu lahana turşusu ESKİ BACANAK...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bacanak,

kullanandığın kelimlere dikkat et,çekirgemiyim ben.Ne biçim bir benzetme bu? Bir daha uyarmam...

Senin fikirlerin FAŞİZAN tarzda ise o senin sorunun...Özgürlüklerden yana olmayabilirsin,bu senin ne kadar İLERİCİ olduğunun kanıtıdır.Benim yazımda bir şey göremeyecek kadar İLERİCİ olmadığın da kesin.

Peki SİVAS'ta yakılan o güzel insanlar neden yakıldı,bunu kimler yaptı?DİNCİ denilen kimseler mi yoksa onları kullanan DEVLET güçleri mi?

ERDAL İNÖNÜ'nün neden olaya müdahele edemeyip istafa ettiğini düşün bakalım.Hem de CHP'den bile istifa etti.Bu senin zannettiğin kadar kolay bir organizasyon değildir ve bunu tüm bir kesimin üzerine atmak senin hiç haddine değildir.

Köy ENSÜTÜLERİNİ kim kapattı acaba,ve neden açılamadı? Verdiğin örneklerin önce neden ve sonuçlarını öğren sonra cümle kur.Düzeltme kurumu değilim.

Bun ülke Amerika sayesinde DARBE yapıp insanları öldürürken neredeydiler acaba senin gibi İLERİCİLER?

sadece algıda secicilik diyelim..

artı seninle bacanak olmak benim fikrim değildi ;)

benim ilericiliğimi sorgulayacağın yerde kendi takiyeni sorgula önce sen.

sivas olayları olduğunda bir kere shp nin başkanıydı inönü vede başbakan yardımcısıydı. demirel yurt dışı gezisinde olduğu içinde başbakanın yerine vekaleten bakıyordu. orada görmüş olacağı şey bir başbakan olduğu halde bu ülkede birşeylere gücünün yetmeyişi olabilir. belkide bu yüzden istifa etmiştir shp den ve aktif siyasetten.

hangi tc hükümetimi diyorsun atatürkün kurduğu hükümet amerikadan icazet almamıştır.

sanırım birilerine hak vermeye başlayacağım tartışmayı kişiselleştirmek konusunda.

turşu lafını da aynen iade ediyorum..

polemiklerin tartışmacısı ve tarafı olmayacağım.

kolay gelsin..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

jhony emperyalist bir oyundur diyorsak eğer onların uşaklarına bu bağlılık nedir peki?

fetullah güleni neden sahipleniyorsun?

sence ince hesapları olan insanlar, ajanlar kendi esas kimliklerini ortaya koyarlarmı?

hele bugün onlar için sivrilmenin en sakıncalı olduğu günse. benim gibi bir duruş ortaya koyabilirlermi? ben buyum diyebilirlermi ? demiyorlarsa takiyemidir bu?

orhan pamuk açık açık söylüyor eksiklerimiz bunlardır diyor belki gerçekler acıdır ve dost olanda acı söyler ne dersin?

kolay gelsin :clover:

FEthuLlah GÜlene bir baglılığım yok benim arkadaşim olsa sölerdim hiç çekinmeden...

SAhiplenmiyorum ayrıca...HiÇ haddimede değiL...

Sadece amerikan ajanı olduğuna inanmadığımı belirttim...

İnce hesapları olanlar kimliklerini ortaya koymazlar diyorsun ama FETHULLAh açik açik belirtiyor amaçlarını demekki esas kimliğiyle war olmuş..

Senin Gibi Oda Bir duruş sergilemiş demekki...

Ben buyum diye haykırıyor adam yahu saklanmıyor Ki düşüncelerini..

Bu sebebten ajan olduğuna inanmıyorum...

ORHAn PAMUk ewet açik açik sölüyor eksiklerimizi Ama bu söylemlerini belirtirkende Nice TÜRK MİLLETİNİN ecdadınını atasını SOYKIRIM yapmakla suçluyor kıssadan HAkaret ediyor... Bumudur eksiklerimizi sölemek..

Bumudur senin dost anlayışın...

Acı ewet söledikleri ama bu ORHAn PAmuk'un dost olduğu anlamına gelmez değil mi?

O zaman ORHAn PAmukta takiyye yapıyor değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim ilericiliğimi sorgulayacağın yerde kendi takiyeni sorgula önce sen.

hangi tc hükümetimi diyorsun atatürkün kurduğu hükümet amerikadan icazet almamıştır.

sanırım birilerine hak vermeye başlayacağım tartışmayı kişiselleştirmek konusunda.

Doğruyu söyledin mi hemen TAKİYECİ olursun bu memlekette...ama bu islamcılar için geçerli...

Bana KOMÜNİST,BÖLÜCÜ gibi kelimeler yakışır...

Sen İLERİCİSİN, tıpkı ALEMDAR gibi...

Atatürk'ün kurduğu hükümet zamanında en büyük güç Amerika değil,İngiltere idi.Ve Musul,Kerkük olaylarındaki tavırları gözden geçirmeni tavsiye ederim. Her zaman icazet alınacak birileri bulunur.Ama büyüklük,icazet alınacakları kendine göre yontmaktır.ATATÜRK'ün büyüklüğü buradan geliyor.

Senin kime hak verip vermediğin senin sorunun.Sadece o kişiler sana da aynısını söylemişler bunu da bil.Ve sen bence onlarla ters düşeceğim diye FİŞİZAN bir düzleme kaymışsın.Yerini yadırgamamışsan sorun yok. Sadece ben yakıştıramadım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece amerikan ajanı olduğuna inanmadığımı belirttim...

İnce hesapları olanlar kimliklerini ortaya koymazlar diyorsun ama FETHULLAh açik açik belirtiyor amaçlarını demekki esas kimliğiyle war olmuş..

Senin Gibi Oda Bir duruş sergilemiş demekki... Ben buyum diye haykırıyor adam yahu saklanmıyor Ki düşüncelerini..KASETLER ORTAYA ÇIKANA KADAR BU ÜLKENİN BAŞBAKANLARI TARAFINDAN PALAZLANAN OY UĞRUNA ÖNÜNDE EL PENCE DURDUĞU BÜYÜK DİN ADAMI HAKLISIN HİÇ KENDİNİ SAKLAMAMIŞ.

Bu sebebten ajan olduğuna inanmıyorum...

ORHAn PAMUk ewet açik açik sölüyor eksiklerimizi Ama bu söylemlerini belirtirkende Nice TÜRK MİLLETİNİN ecdadınını atasını SOYKIRIM yapmakla suçluyor kıssadan HAkaret ediyor... Bumudur eksiklerimizi sölemek..

Bumudur senin dost anlayışın... BİR İSNANIN BİR ŞEYİ SÖYLEMESİNİ HAKARET OLARAKMI ALGILIYORSUN.

Acı ewet söledikleri ama bu ORHAn PAmuk'un dost olduğu anlamına gelmez değil mi?

O zaman ORHAn PAmukta takiyye yapıyor değil mi? TAKİYE YAPSA SÖZDE ERMENİ KIRIMI DER YOK BÖYLE BİRŞEY DER KENARA ÇEKİLİRDİ ;) BELKİDE TEK İSTEDİĞİ TARİH BU KADAR YAKINKEN BU İŞİN BİR AN ÖNCE SONUCA VARMASI OLABİLİRMİ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İkinci tespit,bu kabul edilirse gerisi gelecektir safsatasıdır.Eğer gerisinde bir İHLAL daha düzelecekse gelsin ve çok da güzel olur.Bu FAŞİST devletin bütün FAŞİST yasaları düzelene kadar ne varsa geride gelsin.Bunu dilemek kötü bir şey değildir ve olamazda.

Kendine SOLCU diyen ve hatta MARXİST diyen biri olarak TÜRBAN'ın serbest bırakılmasını istiyorum.Demeyen ve kendini SOLCU zannedenler CHP gibi bir solcudurlar.Yani "yanardöner" solculardır,işine geleni doğru kabul eden bir solculuk anlayışıdır bu.

Sayın hakanbaranyıldırım,

Ben kendime solcu diyorum ve sizin gibi düşünmüyorum. Benim gibi düşünmediğiniz

için de solculuğunuzun niteliğini sorgulamaya gerek görmüyorum.

Burada tartışılamaz, sorgulanamaz mutlak bir doğrudan yani "din"den

bahsediyoruz.

Ve hiçbir eleştiriye izin vermeyen mutlak doğrunun emri gereği ortaya

çıkan örtünme "özgürlüğü"nden.

Eleştiriye kapalı bir olgunun emirlerinin "özgürlük" talepleri ile dayatılması.

Konu insanların inançlarının engellenmesi değil, dünyevi hayatı yönetmek iddiasındaki

din'in o mutlak doğrularının "özgürlük" talebi ya da "dinimizi yaşayamıyoruz" masumluğu

ile insanların kişisel sınırları içerisinden çıkartılıp, tüm toplumun üzerine giydirilme çabaları

Sizce bunlar birere safsata olarak görünse de, ben bu konuda sizin kadar iyimser olamıyorum,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bacanak,

darbe yapıldığı zaman neredeydi senin gibi İLERİCİLER diye sormuşsu nya bay x men e. sanırım içerideydiler. bir kısmıda idam edildi. amerikadan icazet almıyan hüküemtlere gelicne Atatürk hükümetinin yanında 27 mayıs hükümetide icazet almıyordu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birileri dinin bilime engel olduğundan bahsetmiş..

Ne alaka arkadaş..

Bugün için süper güçlere bir göz atın..

Amerika, çin, japonya...

Dinlerine ve örflerine ne kadar bağlılar..

Adamlar sırf kilise günü diye pazar günleri öğlene kadar içki satışını yasaklamışlar..

Kızlarımızın başörtüsü füzeler takılıyorsa bütün suçlu onlar..

Akıl işte..

Naparsın....

Oysa geçmişe kısa bir göz atarsak, büyük bilginler ve alimler müslümanlardan çıkmıştır..

Bunu kimse inkar edemez..

Sizler başörtüsüyle vakit geçirirseniz, ne o başörtülü birşeyler üretebilir, nede onunla uğraşanlar..

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.