Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

GERCEKTE TANRI YOKTUR

Romantik_Sovaylye

Önerilen İletiler

benim duygularımı gözlemleyip bir kutuya yerleştirebilirmisin? adı üstünde gözlemler bana  gözlem dışı birşey gösterebilirmisin?asıl enteresam olan bu??? bilim mucize yaratmaz mucize bilimi yaratır????bunu asla unutma??

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gözlemler seni nereye götürücek çok merak ediyorum?????????

Allahin varligina .. 

Allah var

Allahin kendi kendini tanimladigi sekilde bir gorus keskinliginde Allah vardir ;

Ama dini materyal gozle ve hurafevari bir temelle tanimlamak Allahin varligini aklin alamayacagi hale getiriyor .. bunu da zaten taktik olarak yapiyorlar .. ama hikmetli bir izah ile materyal izahlar hemen curuyor .. olay acik .

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

akil da gozlem vermez biggrin.png

Akıl gözlem vermez diyorsun . Biraz aşağıda "verir" diyorsun. Kafan çok karışık. Tartışmalar girmen için en asgari bilgin olmalı.  

bir radyo kendi yaraticisinin gozlemini tabi ki vermez ;

Radyo yaratıcısının gözlemini neden versin? Radyo kendinin gözlemini verir. Yaratıcısı da kendinin gözlemini verir... Konuda söz konusu olan senin yaratıcı(!) gözlem verebilir mi? 

ama akil gozlem verir ; sen aklin ile o radyonun bir akil ile yaratildigini tabi ki bilirsin, rapyonun dugmesinin de antenininde icindeki cipin de distaki koruyucu yuzeyininde bir akla hizmeti vardir .. ; ama elindeki radyoyu gozlemlerken isin bu kismini gozlemleyemezsin .. tabi bunu biliyosun

Burada da akıl gözlem verir diyorsun. Karar ver. Söylemlerinin çoğu böyle.  

einsteinde bunu biliyodu; ''dinsiz bilim topaldir'' demistir ve bilime yol gostermistir ! yoksa bilim gene bilimdir ama tam anlami ile TOPALDIR !

Teistlerin uyduruğu bunlar. Einstein'in böyle bir sözü yok. 

ama elindeki radyoyu gozlemlerken isin bu kismini gozlemleyemezsin .. tabi bunu biliyosun

Hangi kısmını bilmiyoruz? Yine bir şey mi uyduracaksın? Radyoda gözlemlenemeyen hiç bir şey yoktur? Radyo dalgaları da gözlemlenir. 

bak darvine ; bilimi ne hale getirdi ! hala da taraflarlari var ! bilim bugun topalliyor ! teori bilime 150 yil kaybettirdi .. fosilleri saklamalar ilkeli mantik ile zorlama bulgular deken bilimi camurla sivadilar .. ama gecti biggrin.png simdiden sonraki gelimeleri gorursun ..

Darvin'e karşı bir yaran var galiba. İki cümlende bir Darvin'i anıyorsun. Sana ne yaptığını bir bilebilsem.. Darvinin tartışılmadığı yerde sürekli Darvini söz konusu yapmak .....  İsmini sen söyle.. Dilim varmıyor. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Akıl gözlem vermez diyorsun . Biraz aşağıda "verir" diyorsun. Kafan çok karışık. Tartışmalar girmen için en asgari bilgin olmalı.

biggrin.png

akil gozlem verirse neden verir ; vermezse neden vermez ? soru buydu

Radyo yaratıcısının gözlemini neden versin? Radyo kendinin gözlemini verir. Yaratıcısı da kendinin gözlemini verir... Konuda söz konusu olan senin yaratıcı(!) gözlem verebilir mi? 

tamam iste ; radyo yaraticisinin gozlemini vermedigi halde bir yaraticisinin oldugunu gosteriyor ;

onun yaraticisi da akilli ve bilincli bir tasarim yapabilicek bilgi ve birikime sahip oldugunun gozlemini veriyor ;

sen hammaddeler kende kendine organize olarak bir radyonun; antenini, hoparlorunu, dugmelerini, icindeki cipi, kucuk programini, darbelere dayanikli dis yuzeyini vs olusturabilecegini soyleyemezsin ; biri onun aklen ve ilmen butun detaylarina hakimdir ; bunu bilirsin ; amaci olmayan bir hammadde radyoda kullanilmamistir bunu da gorursun ... yani tesadufe yer olmadigini da bilirsin ..

olay bu .. gozlemleyebilecek durumda degilsindir ama tecrubelerinle akil ve bilim sahibi bir yaratmadan elbette ki bahsedebilirsin ...

Burada da akıl gözlem verir diyorsun. Karar ver. Söylemlerinin çoğu böyle.  

akil gormesini bilene gozlem verir ;

insanlarin ne kadar kurnaz olabilecegini bir bakmada gorebilirsin de goremeyebilirsin de .. aklin degisik derinlikleri vardir .. basiret, feraset, zeka, hikmet vs .. ben sana ne desem temelden zittini anlayacagin icin bu konuda en bastan sorun yok : ))

Teistlerin uyduruğu bunlar. Einstein'in böyle bir sözü yok. 

var  var .. soz de dogru bi soz ... sadece einstein degil 200 den fazla evrimcinin itiraflari var ...

sen de evrimciydin eskiden sen de artik ewrime inanamiyorsun ; evrimi degisik sekillerde tanimlamaya basladin sen de biggrin.png

ama evrim hic olmadi .. canlilarin donusuyor olmasi gozlem vermiyor ; kalinti da yok delil de ... bir tane bile getiremediniz .. ama hep savundunuz ...

Hangi kısmını bilmiyoruz? Yine bir şey mi uyduracaksın? Radyoda gözlemlenemeyen hiç bir şey yoktur?

bu senin kapasitene gore degisir .. hicbirsey yoktur deme ; belki senden daha akilli biri senin gozlemleyemedigin biseyleri de gozlemler ..

Darvin'e karşı bir yaran var galiba. İki cümlende bir Darvin'i anıyorsun.

smile.png

evrimci oldugunu unuttun : ))

benim bi bildigim var sen merak etme ... dini alaya aldiran tek sebep evrim teorisidir ..

parcalari birlestiremedigin icin belki ilerde anlarsin ..

Sana ne yaptığını bir bilebilsem..

bana bisey yaptigi yok ; ama sizi kandirmis

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim duygularımı gözlemleyip bir kutuya yerleştirebilirmisin? adı üstünde gözlemler bana  gözlem dışı birşey gösterebilirmisin?asıl enteresam olan bu??? bilim mucize yaratmaz mucize bilimi yaratır????bunu asla unutma??

Evet bilissel bilim, insanoglu yasam ve iliskisindeki her turlu dusunce ve davranisini gozlem olarak veriyor ve burdan; sosyo-psikolojik yapi ve isleyisin ve de insanoglunun zihinsel insanlasma sorunlarini olusturan nedenler ortaya cikiyor.

Bilim neden mucize yaratsin ki!

Mucizeyi sadece akil yaratir. Ya da mantiksal olabilirlikolasiligi olmus olani mucize olarak niteler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mucize algisi, mantiksal olabilirlik olasiligi ya olmus olani algilayamamak, ya da olamayacak bir olanagi akilda yaratmaktir.

Bilimin bilimselliginde mucize algisi yoktur. Ya mantiksal olabilirlik olasaligi olmus olani bilimsel ve bilissel tum insanoglunu kapsayacak sekilde ortaya koymak, ya da gozlem verecegi olasiligi bulunan bir teoriyi bilimsel olarak teste tasimaktir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bilimde mucize algisi tabi ki yok ;

ama dinde mucize algisi var ; 

Allahin varligina delliller sunarken kullandigimiz BILIMSEL VERILER, gerek  tesadufen olusamayacak kadar komplex olmasi gerekse tam, kusursuz ve butunun en gerekli parcasi olma ozellikleri ile zaten Dinin temeline ispat oluyorlar !  bilimsel verilerden cikabilecek en akilci netice AKILLI TASARIM VE ITINALI, kasten BIR YARATMA SANATIDIR !  bilim Allah var demez ama Allahin aklini gozler onune serer !

insan tek seferde olmustur ; bir hucrenin faal olabilmesi icin icindeki 40 kusur organelin ayni anda ayni faliyete eszamanli baslamasi gerekmektedir ;

hucre duvari olmazsa hucre olusamiyor ; cekirdek olmazsa hucre olusamiyor ; hucre sivisi olmasa organeller oluyor  ; enerji ureten atp olmazsa hucre oluyor ; burada 40 organelin teker teker meydane gelmesinden de bahsedemiyoruz ;

eszamanli bir organizasyon ile her bir organel boyun egmis olarak goreve gelmis olmalidir ki hucre faal islev gosterebilsin ! evrimin kademe kademe ilerleme dedigi olay en bastan curumus oluyor !

iste biz bilimi Allahin Kuranda ogrettigi akilli sorgulama ile sorduladikca en hikmetli sekilde degerlendirebiliyorz ;

yoksa bilim Allah var demedigi gibi Allah yoktur da demez .. bilim tek basina ise yaramaz ... gozlem veren hersey bilimdir ; agacin meyve vermesi de bilimdir ! fotosentez yapmasi da ...

bilim ilerler ve derinlik artar ; buna takilmamak lazim ..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinin bilimi degerlendirme bilincacikligi yoktur. Cunku din beyni teslim alir/eder ve sadece dinin yonlendirim ve yaptirimlari ile sinirlar.

Bilim bu sinirin disindadir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinin bilimi degerlendirme bilincacikligi yoktur. Cunku din beyni teslim alir/eder ve sadece dinin yonlendirim ve yaptirimlari ile sinirlar.

Bilim bu sinirin disindadir.

sinir ?

Allah sonsuz guc sahibidir ; sinirlari yoktur ;

Kadirdir ; herseye guc yetirendir

biz buna inaniyoruz ; bunu biliyoruz ; ancak bu sonsuz guc ile tatmin olabiliyoruz ancak buna boyun egeriz

olay bu ; bilimsel verileri de oldugu gibi degistirmeden kullaniyoruz : ))

gozun gorebilmesi icin 120 tane es zamanli reaksiyon gerekiyor ; isigin kirilmasi, beyne iletilmesi, gozun surekli kirpilmasi ve nemli kalmasi vs vs bunlardan biri olmazsa gorme goz ak pak olsa bile gerceklesemiyor ..

simdi aklima geldi ; gozde otomatik odak vardir ; uzagi isteyen uzagi yakini isteyen yakini netlestirir ; boz bebegi isigi ne kadar gerekiyosa o kadar alabilsin diye surekli bir ayar cekme halindedir ... bunlar olmasaydi konsantrasyon bozukluklari ile goz ya sasi ya carpik bakardi !

120 tane reaksiyon ancak eszamanli bir yaratma ile mumkun olabiliyor yani ; biri olmazsa goz bozuluyor ; butun goz organlari deneme yanilma yontemi ile olussaydi yani ewrimle olussaydi ; gorme ya da gorememe anlamsiz olucakti  ... bakiyoruz ki tum goz organlari bir amaca hizmet ediyor ! iste o amacin o manasini anlatirken de bilimin indirgenemez ve kesin bulgularini ortaya koymak ;

tum sinirlari kiran bir gucun yaratma sanatini ve o yaratmanin o Gucun kendisine zor gelmedigini goruyoruz ..

dedigin doru ; bilim dini onaylamaz ; ama ateizmi de onaylamaz ; bilim tek basina bostur ; manasizdir ! burada parcalari birlestirebilen beyinler one cikiyor smile.png bilimi din kalkindirir !

dinsiz bilim hakkaten de topaldir !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilim Allah gibi kendini teslim edecegi bir sey aramaz ki, bulsun.

Allah ya da insanoglunun aklinin yarattigi bilimum insanoglu ustu ve fizik otesi yaratimlar, sadece beynin ufkunu teslim almak ve akli tatmin etmek icindir.

Bilim ise ne bir ilk ne bir baslangic ne bir sabit v.s. ile ilgilenmez. Sadece gozlemi algilar ve bildirir, bildirdigini gozlem ile yanlislayabilir ve boylece bilimin kavramsal bilgisi sinirsiz ve sonsuzdur ve daimidir. Insanoglu fenomeni oldukca da bu devam edecektir.

Allah ise hem bir ilklik ve yaratani olma kisir dongusu yaninda, binlerce aklin sundugu fizik otesi yaratimlardan ve kavramlardan sadece biridir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

çok kitap okumuzsunuz tebrik ederim sizi ancak birde Risele-i Nuru okumanızı tavsiye ederim..

Zahmet etmeyin, ben almayayim. Benim inanc uzerine bir bilgiye ihtiyacim yok. Cunku ne oldugunun ve de insanoglunun zihinsel insanlasmasinda ve yonlendirim ve yaptirim olarak insanogluna yasattigi sosyo-psikolojik sorunun farkinda ve bilincindeyim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zahmet etmeyin, ben almayayim. Benim inanc uzerine bir bilgiye ihtiyacim yok. Cunku ne oldugunun ve de insanoglunun zihinsel insanlasmasinda ve yonlendirim ve yaptirim olarak insanogluna yasattigi sosyo-psikolojik sorunun farkinda ve bilincindeyim.

neden kaçış yolunu farklı denemiyorsunuz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

neden kaçış yolunu farklı denemiyorsunuz

Burada bir kacis degil, teslim olmama soz konusudur. Bir birey kendi iradesi varsa, inanca teslim olmaz ve ihtiyacta duymaz. Cunku kendi vucudu ve beyninin farkinda ve bilincindedir ayrica yasamini da baskalarinin ondan istedigi sekilde yasatilmasina izin vermez ve kendi yasar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İradesi olan birey; kendi varlığına ait oluşumun ve varlığına ait devamlılığının kendi iradesinde olmadığını biliyor ise, bir inanca ve teslimiyete ihtiyaç duyar...

Kişi, inandığı değerleri kendi iradesiyle yaşamalıdır; başka insanların telkinleriyle yaşamak, insanı başkasına bağlı olmaktan öte bir yere götürmez...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İbrahim peygamberin,bir inanca teslim olma ihtiyacını ve arayışını anlatan kıssa...

ENAM SURESİ

75-Böylece biz İbrahim’e göklerin ve yerin mel ekûtunu gösteriyorduk ki, gerçeği görüp bilerek inananlardan olsun.

76-Gece onun üstünü örtünce bir yıldız gördü de “rabbim buymuş!” dedi. Yıldız battığında ise “batıp gidenleri sevmem” diye konuştu.

77-Ayı doğar halde görünce “rabbim buymuş!” dedi. O batınca da şöyle konuştu: “eğer rabbim bana kılavuzluk etmeseydi sapıtan topluluktan olurdum.”

78-Nihayet güneşin doğmakta olduğunu gördüğünde, “benim rabbim bu, çünkü daha büyük!”dedi. O da batıp gidince şöyle seslendi: “ortak koştuğunuz şeylerden uzağım ben.

79-Ben bir hanif olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Müşriklerden değilim ben.”

MERYEM SURESİ

46-Babası dedi: “Sen benim ilahlarımdan yüz mü çeviriyorsun ey İbrahim! Eğer bu işe son vermezsen, vallahi seni taşlarım. Uzun bir süre uzak kal benden!”

İbrahim peygamber, babasının ve toplumuna ait insanların kendisi için belirlemiş olduğu yaşam tarzını, hayatı pahasına reddederek kendi iradesini kullanmıştır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İradesi olan birey; kendi varlığına ait oluşumun ve varlığına ait devamlılığının kendi iradesinde olmadığını biliyor ise, bir inanca ve teslimiyete ihtiyaç duyar...

Kişi, inandığı değerleri kendi iradesiyle yaşamalıdır; başka insanların telkinleriyle yaşamak, insanı başkasına bağlı olmaktan öte bir yere götürmez...

Benim kendi irademde, o yuzden ben ihtiyac duymuyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İbrahim peygamber, babasının ve toplumuna ait insanların kendisi için belirlemiş olduğu yaşam tarzını, hayatı pahasına reddederek kendi iradesini kullanmıştır...

Pek oyle gozukmuyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.