Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

sünnet zararlıdır

tabibler

Önerilen İletiler

Atta kalma meselesi ile hiç bir alakası yok. Senin olayları ya anlayamama ya da bilerek başka yerlere yönlendirme gibi bir amacın var. Sana daha önce de dediğim gibi bu konuyu bilim formunda tartışmak istiyorsan orada cevapları yaz demiştim. Hala burada devam ediyorsun. Şimdi de olayı sanki benim altta kalmamam için yorumluyorsun. Bu da bana şunu gösteriyor ki söylenenleri anlıyamıyorsun.

Baştan alalım:

Din'in insanlara sunduğu şeyi bir göz önünde bulunduralım. Bundan 1400 yıl önce HZ.hz.muhammed adındaki bir insan (!) bize tanrının elçisi olduğunu ve kitabını bize sunduğunu iddia etmiş. Peki ben kalkıp bugün bunun aynısını yapsam, bana sahtekar diyeceksiniz. Peki. Sahtekar olayim. Bu durumda beim sahtekar olduğumu neye göre belirliyorsunuz? Kriterleri neler? Bu kriterleri Muhammede uyguladığınızda onunda benimle aynı kefeye gideceğini unutmayın. Sonuç olarak elimizde ne var? Bilimsel olarak hiç bir dayanağı olmayan bir teori. Şimdi evrim teorisine (!) gelelim. Bizim sunduğumuz neler? İnsanlarla bu dünyada yaşayan diğer varlıkların arasındaki benzerlik olayıdır. Bunu kim ortaya koymuştur? Darwin koymuştur. Peki bu Darwin denen adam bu teoriyi ortaya koyduğunda genetik bilimi diye bir şey yoktu. Peki olsun. Yoktu. Aradan yüyıllar geçti. Genetik diye bir şey çıktı. Maymunların da genetik açıdan bize en yakın oldukları ortaya çıktı. Ne oldu? Darwin'nin dediği şeyler için bir ip ucu çıktı. Adam bundan yüzyıllar önce ortada bir bağlantının bulunduğunu söylüyordu. Peki biz neyi öğrendik? Evet, bağlantının bulunduğunu ortaya çıkardık. Bütün DNA'nın yapısını, genlerin DNA üzerindeki yerleşimlerini ve genlerin çeşitlerini gibi değişkenleri göz önünde bulundurduğumuzda böyle bir bağlantının tesadüf eseri orada bulunması mümkün değildir. Ortada mutlaka bir bağlantı vardır. Nasıl bir yolla bu ortaklık ortaya çıkmıştır henüz kanıtlanabilmiş değildir. Doğru söylüyorsunuz, evrimin her aşaması henüz kanıtlanmış değildir. Ama bu genetik bağlantının ortaya çıkması evrim teorisini geçmişten bugüne kadar olan yaşamını oldukça ciddi bir şekilde desteklemektedir. Bunlar hepsi kanıtlar. Peki sizin sunduğunuz şey, yani Din, bundan daha mı çok kanıt sunuyor bize? Ne dersiniz? Hele günümüzdeki dini kitapları alıp geçmişle karşılaştırdığınız zaman, bu kitapların günümüzün teknolojisi ile uygunluk sağlamak için sürekli güncellendiğini görmekteyiz. İlk zamanlardaki din kitaplarında dünyanın düz olduğu açıkça bir dille yazmaktadır. Peki madem bu kitaplar herşeyi bilen bir tanrı tarafından yazılmışsa, sizce Tanrının bırakın evrenin sırlarını bilmeyi daha dünyanın yuvarlak olduğu gerçeğini bilmiyor muydu? Yani bizim Dünyamızın yuvarlak olduğu ile evrenin geriye kalan sırları arasındaki farka bakıldığında, bu bilginin ne kadar acınacak kadar küçük olduğunu herhalde farkedersiniz. Peki bu bir eksi. Ama birde madalyonun diğer bir yüzü vardır. O da şudur. HZ.hz.muhammed zamanında dünyanın düz olduğunu iddia etmek tamamen tabii bir olaydı. Bu da bize şu ipucunu veriyor: HZ.hz.muhammed bu kitabı uydurmuş....

Sonuç:

Hangisi daha tutarlı?

Din mi?

yoksa

Evrim mi?

Buna siz karar verin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 147
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

haklısın :)

amabunu sen istemedin şimdiki aklın olsa olmazdın herhalde...çünkü bir şeyin içine din giriyorsa benden uzak dursun diye yaklaşıyorsun. tahminimde bu.

6512[/snapback]

sen de haklisin.

4 milyar insanin disinda kalanlar kesilmis durumda :D

kesilmeyenlerden olmak isterdim, bu benim secimim olsaydi tabi :D:D:D

6549[/snapback]

Bugün tıp okadar ilerlediki, sana o kesilen parça gibi bir parça eklerler. En yakın bir hastaneye başvur bakalım. Aman dincilerden de uzak dur. Bir zarar falan görürsün mazallah...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atta kalma meselesi ile hiç bir alakası yok. Senin olayları ya anlayamama ya da bilerek başka yerlere yönlendirme gibi bir amacın var. Sana daha önce de dediğim gibi bu konuyu bilim formunda tartışmak istiyorsan orada cevapları yaz demiştim. Hala burada devam ediyorsun. Şimdi de olayı sanki benim altta kalmamam için yorumluyorsun. Bu da bana şunu gösteriyor ki söylenenleri anlıyamıyorsun.

Baştan alalım:

Din'in insanlara sunduğu şeyi bir göz önünde bulunduralım. Bundan 1400 yıl önce HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.muhammed adındaki bir insan (!) bize tanrının elçisi olduğunu ve kitabını bize sunduğunu iddia etmiş. Peki ben kalkıp bugün bunun aynısını yapsam, bana sahtekar diyeceksiniz. Peki. Sahtekar olayim. Bu durumda beim sahtekar olduğumu neye göre belirliyorsunuz? Kriterleri neler? Bu kriterleri Muhammede uyguladığınızda onunda benimle aynı kefeye gideceğini unutmayın. Sonuç olarak elimizde ne var? Bilimsel olarak hiç bir dayanağı olmayan bir teori. Şimdi evrim teorisine (!) gelelim. Bizim sunduğumuz neler? İnsanlarla bu dünyada yaşayan diğer varlıkların arasındaki benzerlik olayıdır. Bunu kim ortaya koymuştur? Darwin koymuştur. Peki bu Darwin denen adam bu teoriyi ortaya koyduğunda genetik bilimi diye bir şey yoktu. Peki olsun. Yoktu. Aradan yüyıllar geçti. Genetik diye bir şey çıktı. Maymunların da genetik açıdan bize en yakın oldukları ortaya çıktı. Ne oldu? Darwin'nin dediği şeyler için bir ip ucu çıktı. Adam bundan yüzyıllar önce ortada bir bağlantının bulunduğunu söylüyordu. Peki biz neyi öğrendik? Evet, bağlantının bulunduğunu ortaya çıkardık. Bütün DNA'nın yapısını, genlerin DNA üzerindeki yerleşimlerini ve genlerin çeşitlerini gibi değişkenleri göz önünde bulundurduğumuzda böyle bir bağlantının tesadüf eseri orada bulunması mümkün değildir. Ortada mutlaka bir bağlantı vardır. Nasıl bir yolla bu ortaklık ortaya çıkmıştır henüz kanıtlanabilmiş değildir. Doğru söylüyorsunuz, evrimin her aşaması henüz kanıtlanmış değildir. Ama bu genetik bağlantının ortaya çıkması evrim teorisini geçmişten bugüne kadar olan yaşamını oldukça ciddi bir şekilde desteklemektedir. Bunlar hepsi kanıtlar. Peki sizin sunduğunuz şey, yani Din, bundan daha mı çok kanıt sunuyor bize? Ne dersiniz? Hele günümüzdeki dini kitapları alıp geçmişle karşılaştırdığınız zaman, bu kitapların günümüzün teknolojisi ile uygunluk sağlamak için sürekli güncellendiğini görmekteyiz. İlk zamanlardaki din kitaplarında dünyanın düz olduğu açıkça bir dille yazmaktadır. Peki madem bu kitaplar herşeyi bilen bir tanrı tarafından yazılmışsa, sizce Tanrının bırakın evrenin sırlarını bilmeyi daha dünyanın yuvarlak olduğu gerçeğini bilmiyor muydu? Yani bizim Dünyamızın yuvarlak olduğu ile evrenin geriye kalan sırları arasındaki farka bakıldığında, bu bilginin ne kadar acınacak kadar küçük olduğunu herhalde farkedersiniz. Peki bu bir eksi. Ama birde madalyonun diğer bir yüzü vardır. O da şudur. HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.muhammed zamanında dünyanın düz olduğunu iddia etmek tamamen tabii bir olaydı. Bu da bize şu ipucunu veriyor: HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.muhammed bu kitabı uydurmuş....

Sonuç:

Hangisi daha tutarlı?

Din mi?

yoksa

Evrim mi?

Buna siz karar verin.

11147[/snapback]

1- Sen Peygamber olarak çık engelleyen yok. Acaba kaç kişiyi ardından götüreceksin. HZ.hz.muhammed (s.a.v) üç milyar insanı kucaklamış ve onu, bu üç milyar insan kabul etmiştir.

2- Onun peygamber olduğunun ıspatı, 1 değil 10 değil 100 lerce kere vardır. Yeterki sen ıspat iste..

3- Benim gördüğüm kadarıyla islamın doğduğu devirden bu yana gelen hiç bir islam aliminin kitabında dünya düzdür yazısına rastlamadım. Böyle yazan islam alimi varsa lütfen adını ve kitabını buraya yaz. Yoksa seni tüm evrimcilerin yaptığı gibi tamamen dayanaksız, demogojik, mesnetsiz söylevlere sahip olmakla suçlucam.. Ayrıca böyle yazan bir alim varsa oda islamı bağlamaz. Kişilerin çdikenin kurumasından dağ yargılanamaz.

4- Bizzat Kuran'ı Kerim dünyanın yuvarlak olduğunu, dünya, güneş ve ayın yörüngelerde hareket ettiğini söylerken. Nasıl olurda Kuran'ı Kerim'in ışığında yetişmiş bir alim dünyanın düz olduğunu söyler.

5- Eğer HZ.hz.muhammed (s.a.v) bu kitabı uydurduysa, sende uydurda görelim.. yada yandaşların uydursun...

6- Darwin kendi tezini defalarca kendisi çürütmüştür. Ama Darwinin bir yanılgıyla attığı fikri, siz ateistler işinize geldiği için, çoktan çürümüş bir görüşü ısıtıp ısıtıp önümüze çıkarıyorsunuz.

7- Size okumayı, araştırmayı ve ön yargısız olmayı tavsiye ediyorum.

Not: Siz ve yandaşlarınızdan biri dese ki bizim evde salonun ortasında antik bir halı var. Bunu benim tetkik etmek gibi bir şansım olmadığı için kabullenebilirim. Ama Allaha çok şükür hem dinde hemde ilimde tetkik imkanımız vardır. Siz ve yandaşlarınıza bu savunduğum bütün fikirlerin tek tek ıspatını yazarım, istediğiniz yerde, istediğiniz platformda. Ama sizde o görüşlerinizi ve iftiralarınızın ıspatını tek tek yapacaksınız. Kabulse ben buralardayım beklerim....

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Baştan alalım:

Din'in insanlara sunduğu şeyi bir göz önünde bulunduralım. Bundan 1400 yıl önce HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.muhammed adındaki bir insan (!) bize tanrının elçisi olduğunu ve kitabını bize sunduğunu iddia etmiş. Peki ben kalkıp bugün bunun aynısını yapsam, bana sahtekar diyeceksiniz. Peki. Sahtekar olayim. Bu durumda beim sahtekar olduğumu neye göre belirliyorsunuz? Kriterleri neler? Bu kriterleri Muhammede uyguladığınızda onunda benimle aynı kefeye gideceğini unutmayın. Sonuç olarak elimizde ne var? Bilimsel olarak hiç bir dayanağı olmayan bir teori. Şimdi evrim teorisine (!) gelelim. Bizim sunduğumuz neler? İnsanlarla bu dünyada yaşayan diğer varlıkların arasındaki benzerlik olayıdır. Bunu kim ortaya koymuştur? Darwin koymuştur. Peki bu Darwin denen adam bu teoriyi ortaya koyduğunda genetik bilimi diye bir şey yoktu. Peki olsun. Yoktu. Aradan yüyıllar geçti. Genetik diye bir şey çıktı. Maymunların da genetik açıdan bize en yakın oldukları ortaya çıktı. Ne oldu? Darwin'nin dediği şeyler için bir ip ucu çıktı. Adam bundan yüzyıllar önce ortada bir bağlantının bulunduğunu söylüyordu. Peki biz neyi öğrendik? Evet, bağlantının bulunduğunu ortaya çıkardık. Bütün DNA'nın yapısını, genlerin DNA üzerindeki yerleşimlerini ve genlerin çeşitlerini gibi değişkenleri göz önünde bulundurduğumuzda böyle bir bağlantının tesadüf eseri orada bulunması mümkün değildir. Ortada mutlaka bir bağlantı vardır. Nasıl bir yolla bu ortaklık ortaya çıkmıştır henüz kanıtlanabilmiş değildir. Doğru söylüyorsunuz, evrimin her aşaması henüz kanıtlanmış değildir. Ama bu genetik bağlantının ortaya çıkması evrim teorisini geçmişten bugüne kadar olan yaşamını oldukça ciddi bir şekilde desteklemektedir. Bunlar hepsi kanıtlar. Peki sizin sunduğunuz şey, yani Din, bundan daha mı çok kanıt sunuyor bize? Ne dersiniz? Hele günümüzdeki dini kitapları alıp geçmişle karşılaştırdığınız zaman, bu kitapların günümüzün teknolojisi ile uygunluk sağlamak için sürekli güncellendiğini görmekteyiz. İlk zamanlardaki din kitaplarında dünyanın düz olduğu açıkça bir dille yazmaktadır. Peki madem bu kitaplar herşeyi bilen bir tanrı tarafından yazılmışsa, sizce Tanrının bırakın evrenin sırlarını bilmeyi daha dünyanın yuvarlak olduğu gerçeğini bilmiyor muydu? Yani bizim Dünyamızın yuvarlak olduğu ile evrenin geriye kalan sırları arasındaki farka bakıldığında, bu bilginin ne kadar acınacak kadar küçük olduğunu herhalde farkedersiniz. Peki bu bir eksi. Ama birde madalyonun diğer bir yüzü vardır. O da şudur. HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.muhammed zamanında dünyanın düz olduğunu iddia etmek tamamen tabii bir olaydı. Bu da bize şu ipucunu veriyor: HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.muhammed bu kitabı uydurmuş....

Sonuç:

Hangisi daha tutarlı?

Din mi?

yoksa

Evrim mi?

Buna siz karar verin.

11147[/snapback]

hah şöyle...

ne güzel sunmuşsun fikirlerini.

(ilk paragraf hariç)

gerçek tartışma böyle zeminde yapılır,

her ne kadar agresif söylemler içersede

tbrklr..

Din'in insanlara sunduğu şeyi bir göz önünde bulunduralım. Bundan 1400 yıl önce HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.muhammed adındaki bir insan (!)

11147[/snapback]

öncelikle ' (!) ' işaretinin yukarıda üstlendiği manayı açıklayabilirsin.

HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.muhammed adındaki bir insan (!) bize tanrının elçisi olduğunu ve kitabını bize sunduğunu iddia etmiş. Peki ben kalkıp bugün bunun aynısını yapsam, bana sahtekar diyeceksiniz.

11147[/snapback]

PEKİ SENCE HZ.HZ.hz.HZ.hz.muhammed'İN AMACI NE?

istersen bunu başka bir başlık altında tartışabiliriz.

PEK TABİ SENDE İDDİA EDEBİLİRSİN, AMA KAÇ KİŞİ ARKANDAN GİDER???

NEDEN MİLARLARCA İNSAN HZ. HZ.hz.HZ.hz.muhammed'İN ARKASINDAN GİDİYOR HİÇ MERAK EDİP ARAŞTIRDIN MI?

SENİN YERİNDE OLSADIM(ALLAH KORUSUN) BU MERAKTAN ÇATLARDIM,

NEDEN? DİYE

bu Darwin denen adam bu teoriyi ortaya koyduğunda genetik bilimi diye bir şey yoktu. Peki olsun. Yoktu. Aradan yüyıllar geçti. Genetik diye bir şey çıktı. Maymunların da genetik açıdan bize en yakın oldukları ortaya çıktı. Ne oldu? Darwin'nin dediği şeyler için bir ip ucu çıktı.

11147[/snapback]

SANA TERMODİNAMİK KANUNUNUN 2.YASASINI Bİ OKUMANI ÖNERİRİM.

TEORİ KANITLANINCA KANUN OLUR

BAZILARI ÇÜRÜK TEMELLER ÜZERİNE BİNA YAPMAA ÇALIŞTI AMA BİNA YIKILDI,

TEKRAR İNŞAA ETMEE ÇALIŞTILAR TEKRAR YIKILDI

AÇIKLAAYIM;

-DAHA BİR TANE BİLE FOSİL KANITI BULUNAMAMIŞ ARA FORMLAR FİASKOSU

-UYDURMA FOSİLLER

-BİLİMSEL BULGULARI BU TEORİE YAKIŞTIRMA ÇABALARI(bak işte Darwin demişmiş cilik)

BAHSETTİĞİM KANUN, TEORİNİN TEMELLERİNE DİNAMİT KOYMUŞTUR

Adam bundan yüzyıllar önce ortada bir bağlantının bulunduğunu söylüyordu. Peki biz neyi öğrendik? Evet, bağlantının bulunduğunu ortaya çıkardık. Bütün DNA'nın yapısını, genlerin DNA üzerindeki yerleşimlerini ve genlerin çeşitlerini gibi değişkenleri göz önünde bulundurduğumuzda böyle bir bağlantının tesadüf eseri orada bulunması mümkün değildir. Ortada mutlaka bir bağlantı vardır. Nasıl bir yolla bu ortaklık ortaya çıkmıştır henüz kanıtlanabilmiş değildir.

11147[/snapback]

Darwin' in iyi bir dini eğitim aldığı doğrudur,

Bana Darwin'in ateist olduğunu kanıtlaabilirmisin?

Garip olan, adamın kuyuya attığı taşı sizin ateistlikle bağdaştırmanız,

sözüm spartaküse, buradan hemen yaradılışçı evrimi savunduğuma kanaat getirmeyin.

EVET EVRİM, HER NE KADAR BİLİMSELLİĞİ TARTIŞILSADA, BİR TEORİDİR,

VE BUNUN GİBİ KANUNLAŞMAMIŞ VEYA ÇÜRÜTÜLMÜŞ BİR SÜRÜ TEORİ VARDIR,

DARWİN'İN BU TEORİSİNİ İDEOLOJİK ÇIKARLARINIZ İÇİN DESTEKLEDİĞİNİZ ŞURADAN BELLİDİR,EVRİME İNANIYORUM, TANRI'A İNANMIYORUM

BU ŞUNA BENZİYOR; YER ÇEKİMİNE İNANIYORUM TANRI'YA İNANMIYORUM,

İZAFİYET E İNANIORUM TANRI'YA İNANMIYORUM.....

Bütün DNA'nın yapısını, genlerin DNA üzerindeki yerleşimlerini ve genlerin çeşitlerini gibi değişkenleri göz önünde bulundurduğumuzda böyle bir bağlantının tesadüf eseri orada bulunması mümkün değildir..

11147[/snapback]

BENDE AYNISINI SÖYLÜYORUM FRAGGED,

BUNLAR TESADÜF DEĞİL

YUKARIDAKİ CÜMLENİ ÖZELLİKLEDE ŞU 'TESADÜF' KELİMESİ ÜZERİNDE DURARAK AÇABİLİRMİSİN

SENİN TESADÜFTEN KASTIN NE?

EVRİM, TESADÜFLER ÜZERİNE TEMELLENDİRİLMEMİŞMİYDİ?

Ortada mutlaka bir bağlantı vardır. Nasıl bir yolla bu ortaklık ortaya çıkmıştır henüz kanıtlanabilmiş değildir.

11147[/snapback]

KANITLANMAMIŞ TEORİYE BU KADAR SARILMANIN NEDENİ İDEOLOJİK BE FRAGGED

İTİRAF ET ARTIK,

Ama bu genetik bağlantının ortaya çıkması evrim teorisini geçmişten bugüne kadar olan yaşamını oldukça ciddi bir şekilde desteklemektedir. Bunlar hepsi kanıtlar.

11147[/snapback]

BU MU? BAŞKA YOK MU?

HEP AYNI ŞEYİ SÖYLÜYORSUNUZ

ŞİMDİ TEORİ KANUN MU OLDU YANİ?

Çarpıtmıorum, resimde görünenleri sölüyorum

Tamam, dine inanmaabilirsiniz

Tanrı' ya da inanmayabilirsiniz

Fikirlerinize saygı duyuyorum

Ama inançlarınızı neden saçma bir teoriyle bağdaştırıyorsunuz

Biliyorum tek çareniz, ama saçma!

Baştan alalım:

Din'in insanlara sunduğu şeyi bir göz önünde bulunduralım. Bundan 1400 yıl önce HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.muhammed adındaki bir insan (!) bize tanrının elçisi olduğunu ve kitabını bize sunduğunu iddia etmiş. Peki ben kalkıp bugün bunun aynısını yapsam, bana sahtekar diyeceksiniz. Peki. Sahtekar olayim. Bu durumda beim sahtekar olduğumu neye göre belirliyorsunuz? Kriterleri neler? Bu kriterleri Muhammede uyguladığınızda onunda benimle aynı kefeye gideceğini unutmayın. Sonuç olarak elimizde ne var? Bilimsel olarak hiç bir dayanağı olmayan bir teori. Şimdi evrim teorisine (!) gelelim. Bizim sunduğumuz neler? İnsanlarla bu dünyada yaşayan diğer varlıkların arasındaki benzerlik olayıdır. Bunu kim ortaya koymuştur? Darwin koymuştur. Peki bu Darwin denen adam bu teoriyi ortaya koyduğunda genetik bilimi diye bir şey yoktu. Peki olsun. Yoktu. Aradan yüyıllar geçti. Genetik diye bir şey çıktı. Maymunların da genetik açıdan bize en yakın oldukları ortaya çıktı. Ne oldu? Darwin'nin dediği şeyler için bir ip ucu çıktı. Adam bundan yüzyıllar önce ortada bir bağlantının bulunduğunu söylüyordu. Peki biz neyi öğrendik? Evet, bağlantının bulunduğunu ortaya çıkardık. Bütün DNA'nın yapısını, genlerin DNA üzerindeki yerleşimlerini ve genlerin çeşitlerini gibi değişkenleri göz önünde bulundurduğumuzda böyle bir bağlantının tesadüf eseri orada bulunması mümkün değildir. Ortada mutlaka bir bağlantı vardır. Nasıl bir yolla bu ortaklık ortaya çıkmıştır henüz kanıtlanabilmiş değildir. Doğru söylüyorsunuz, evrimin her aşaması henüz kanıtlanmış değildir. Ama bu genetik bağlantının ortaya çıkması evrim teorisini geçmişten bugüne kadar olan yaşamını oldukça ciddi bir şekilde desteklemektedir. Bunlar hepsi kanıtlar. Peki sizin sunduğunuz şey, yani Din, bundan daha mı çok kanıt sunuyor bize? Ne dersiniz? Hele günümüzdeki dini kitapları alıp geçmişle karşılaştırdığınız zaman, bu kitapların günümüzün teknolojisi ile uygunluk sağlamak için sürekli güncellendiğini görmekteyiz. İlk zamanlardaki din kitaplarında dünyanın düz olduğu açıkça bir dille yazmaktadır. Peki madem bu kitaplar herşeyi bilen bir tanrı tarafından yazılmışsa, sizce Tanrının bırakın evrenin sırlarını bilmeyi daha dünyanın yuvarlak olduğu gerçeğini bilmiyor muydu? Yani bizim Dünyamızın yuvarlak olduğu ile evrenin geriye kalan sırları arasındaki farka bakıldığında, bu bilginin ne kadar acınacak kadar küçük olduğunu herhalde farkedersiniz. Peki bu bir eksi. Ama birde madalyonun diğer bir yüzü vardır. O da şudur. HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.muhammed zamanında dünyanın düz olduğunu iddia etmek tamamen tabii bir olaydı. Bu da bize şu ipucunu veriyor: HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.muhammed bu kitabı uydurmuş....

Sonuç:

Hangisi daha tutarlı?

Din mi?

yoksa

Evrim mi?

Buna siz karar verin.

11147[/snapback]

İlk zamanlardaki din kitaplarında dünyanın düz olduğu açıkça bir dille yazmaktadır. Peki madem bu kitaplar herşeyi bilen bir tanrı tarafından yazılmışsa, sizce Tanrının bırakın evrenin sırlarını bilmeyi daha dünyanın yuvarlak olduğu gerçeğini bilmiyor muydu?

11147[/snapback]

Bana Kur'an-ı Kerim de dünyanın düz olduğunu söyleyen bir tane ayet göster, bende senin gibi olayım.

Ama birde madalyonun diğer bir yüzü vardır. O da şudur. HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.muhammed zamanında dünyanın düz olduğunu iddia etmek tamamen tabii bir olaydı. Bu da bize şu ipucunu veriyor: HZ.hz.HZ.hz.HZ.hz.muhammed bu kitabı uydurmuş....

11147[/snapback]

HZ. HZ.hz.HZ.hz.muhammed (s.a.v.) DÜNANIN DÜZ OLDUĞUNU MU İDDİA ETMİŞ?

VAY CAHİL FRAGGED

Savunduğunuz evrim maddenin başlangıcınada açıklık getiriyor mu fragged?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Baştan alalım:

Sonuç:

Hangisi daha tutarlı?

Din mi?

yoksa

Evrim mi?

Buna siz karar verin.

11147[/snapback]

İlk zamanlardaki din kitaplarında dünyanın düz olduğu açıkça bir dille yazmaktadır. Peki madem bu kitaplar herşeyi bilen bir tanrı tarafından yazılmışsa, sizce Tanrının bırakın evrenin sırlarını bilmeyi daha dünyanın yuvarlak olduğu gerçeğini bilmiyor muydu?

11147[/snapback]

Bana Kur'an-ı Kerim de dünyanın düz olduğunu söyleyen bir tane ayet göster, bende senin gibi olayım.

11165[/snapback]

KOMİKSİN BE ARKADAŞIM. BU ARKADAŞLARIMIZ ACABA KURAN'I KERİM'İ GÖRDÜLERMİ Kİ OKUSUNLAR. ZATEN OKUSALAR (HAKKIYLA OKUSALAR) BÖYLEMİ DÜŞÜNÜRLERDİ. ZATEN OKUSA DA DÜNYANIN DÜZ OLDUĞUNA DAİR HİÇ BİR AYET BULAMICAKTI, AKSİNE YUVARLAK OLDUĞUNA DAİR AYET BULACAKTI.

TEŞEKKÜRLER...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

KOMİKSİN BE ARKADAŞIM. BU ARKADAŞLARIMIZ ACABA KURAN'I KERİM'İ GÖRDÜLERMİ Kİ OKUSUNLAR. ZATEN OKUSALAR (HAKKIYLA OKUSALAR) BÖYLEMİ DÜŞÜNÜRLERDİ. ZATEN OKUSA DA DÜNYANIN DÜZ OLDUĞUNA DAİR HİÇ BİR AYET BULAMICAKTI, AKSİNE YUVARLAK OLDUĞUNA DAİR AYET BULACAKTI.

TEŞEKKÜRLER...

11168[/snapback]

HAKLISIN KRALX ARKADAŞIM,

ZATEN ANLAYARAK OKUMAKTAN KORKUYORLAR

ANLAYIP İNANMAKTAN KORKUYORLAR

YAZIK!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

EVET EVRİM, HER NE KADAR BİLİMSELLİĞİ TARTIŞILSADA, BİR TEORİDİR,

VE BUNUN GİBİ KANUNLAŞMAMIŞ VEYA ÇÜRÜTÜLMÜŞ BİR SÜRÜ TEORİ VARDIR,

Evrimin çürütülebilmesi için cevaplanması gereken daha tonlarca soru var. Onlar aydınlığa kavuşmadan hiçbir evrim konusu yıkılamaz, çürüyemez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yaramaz çocuk diyor ki

AÇIKLAAYIM;

-DAHA BİR TANE BİLE FOSİL KANITI BULUNAMAMIŞ ARA FORMLAR FİASKOSU

-UYDURMA FOSİLLER

-BİLİMSEL BULGULARI BU TEORİE YAKIŞTIRMA ÇABALARI(bak işte Darwin demişmiş cilik)

ben discovery chanell'i izliyorum natıonel geograpy chanell'i izliyorum hiçde dediğin gibi değil 1800 lü yıllarda darwin teorisini koydu bugünkü bilim teoriyi destekliyor a.b.d.'de bush'un engellemelerine rağmen evrim dersleri okutuluyor

sizler evrim niye bu kadar rahatsız ediyor sizi

bay kralx demiş ki

OKUSALAR (HAKKIYLA OKUSALAR) demiş

aşağıda ki yazıyı hakkıyla okusan

Kuran’ı bilimsel konuların da bulunduğu bir kitap olarak göstermek isteyen İslami kesim, dünyanın yuvarlak olduğu bilgisinin ilk olarak Kuran’da yazıldığını iddia eder. Hernekadar bazı mealler, orjinal metine daha sadık kalarak, yeryüzünü döşedi şeklinde tercüme ederlerken,

Elmalı Hamdi Yazır Meali

91 / Şems 6. Yere ve onu döşeyene.

79 / Naziat 30. Bundan sonra da yeryüzünü döşedi.

Ayntabi Mehmed Efendi Meali

91 / Şems 6. Yer ve onu döşeyen hakkı için

79 / Naziat 30. Sonra yeri ( sükna için ) O, yayıp döşedi.

Bazı meallerde, yeryüzü kelimesi yerine, yerküre dendiğini görürüz.

Diyanet Vakfı Meali

91 / Şems 6. Yere ve onu yapıp döşeyene,

79 / Naziat 30. Ondan sonra da yerküreyi döşedi,

Bazıları da, Naziat 30. ayette yeri yuvarlattı ifadesini kullanmayı daha uygun görürler.

Yaşar Nuri Öztürk Meali

91 / Şems 6. Yere ve onu döşeyene.

79 / Naziat 30. Bundan sonra da yeri yayıp yuvarlattı.

91 / Şems 6. Yere ve onu yuvarlayıp Döşeyene and olsun

79 / Naziat 30. Bundan sonra da yeri yuvarlattı

Dikkat edilecek olursa, ifadeler küre şeklindeki bir dünyayı anlatmaktan çok, yuvarlak tepsi gibi bir dünya şeklini anlatıyor gibidir. Ancak, her iki şekilde de, dünyanın yuvarlak olduğuna dair ilk bilgileri bize veren Kuran değildir.

1800 lü yıllarda bazı araştırmacılar dünyanın yuvarlaklığının ilk olarak Miletoslu Thales ( M.Ö. 624-546 ) ve yine Miletos'lu Anaximander (M.Ö. 610-550) tarafından ortaya atıldığı tezini ileri sürmüşlerse de, daha sonraki araştırmalar, dünyanın yuvarlaklığı hakkındaki tezin ilk olarak Pythagoras ( M.O. 576-496 yılları arasında yaşamış, ünlü hipotenüs teoremini ve adını verdiği Pythagoras cetvelini bulan astronom ve matematikçi, eski Yunan, Ionia bilgini ) tarafından atıldığı görüşünü kuvvetlendirmektedir. Ancak Pythagoras'ın yaptığı araştırmalar, öğrencileri ve kendisinden sonraki araştırmacılar tarafından yayılmıştır.

Daha sonra bu teori ikinci olarak gene Yunan Eleialı Parmenides ( M.O.515-445 ) tarafından ele alınır. Bu arada bazı bilginler dünyanın yuvarlak olduğunu, dünyanın ay üzerindeki gölgesine bakarak anlamakta gecikmemişlerdir.

Parmenides karaların henüz dörtgen biçiminde gösterildiği bir dünya haritası yapar. Parmenides'in arkasından Aristoteles (M.O. 384-322) kendi eserinde Pythagoras teorisini yaymaya ve kanıtlamaya çalışır. Aristoteles'den sonra yine başka bir Yunanlı astronom Krates (M.O. 2. yüzyıl) 10 ayak çapında bir yuvarlak yaparak, dünyanın betimini ortaya koymaya çalışır.

Bu teoriyi ilk olarak kanıtlı bir şekilde başaran (M.O. 64-23 ) yıllarında yaşamış olan coğrafyacı Strabon olur. Diğer coğrafyacı ve astronomların bilgilerini de araştırıp geliştirerek Geography adında bir kitap yazar. Kitabında dünyanın yuvarlaklığına ait kanıt olarak bilinen açık denizde geminin önce direğinin görünmesi daha sonra ise kendisinin görünmesi ile ilgili gemi örneğini verir.

zariyat -51-48. Yeri de biz döşedik. Biz ne güzel döşeyiciyiz.

yuvarlak bir nesne ne zamandan beri döşeniyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dünyanın yuvarlak olduğuna dair ilk bilgileri bize veren Kuran değildir.

1800 lü yıllarda bazı araştırmacılar dünyanın yuvarlaklığının ilk olarak Miletoslu Thales  ( M.Ö. 624-546 ) ve yine .........

11234[/snapback]

kıvırın bakalım

önce ''Kur'an düz dedi''

sonra ''Kur'an dan önce biliniyordu''

birazcık tutarlılık lütfen!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazilanlari bastan sona kah gülerek kah esefle okudum dogrusu bizim ufakliklarin bu derece atesli bir tartismaya yol acabileceini düsünemezdim konu sünnetten nerelere gelmis pehh... Burada anladigim kadariyla salyali agizlariyla milyonlarca insanin inancina saldirmaya hevesli yobaz kafali inancsizlar var bazen evrimi savunarak bazen de Hz. muhammedin özel hayatina saygiszca atiflarda bulunarak kendi zavalli egolarini tatmin etmekten öteye gidememisler ve o arkadaslara sunu çok net olarak belirteyim ne kadar bi taraflarini kassalarda ikinsilarda bisi deismeyecek inananlarin sayisi her gün daha da artacak ve onlar her geçen gün biraz daha **********....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dünyanın yuvarlak olduğuna dair ilk bilgileri bize veren Kuran değildir.

1800 lü yıllarda bazı araştırmacılar dünyanın yuvarlaklığının ilk olarak Miletoslu Thales  ( M.Ö. 624-546 ) ve yine .........

11234[/snapback]

kıvırın bakalım

önce ''Kur'an düz dedi''

sonra ''Kur'an dan önce biliniyordu''

birazcık tutarlılık lütfen!

11302[/snapback]

BÜYÜK BRİTANNİCA MEYDAN LAROUSSEYE NAK GÖRÜRSÜNÜZ YARAMAZ ÇOCUK

SİZ ZANNEDİYORSUNUZ Kİ 600 YILINDAN ÖNCE HİÇ BİLİM YOKTU SÜMER MEDENİYETİNİ ARAŞTIR ARAPLAR AĞAÇLARIN ALTINA SIÇARKEN 6000 SENE ÖNCE SÜMERLER KANALİZASYON SİSTEMİ KURDULAR 600 YILINDA ARAPLAR KUYUDAN SU ÇEKERKEN 6000 SENE ÖNCE SÜMERLER İÇME SUYU SİSTEMİ KURMUŞLAR

SİZ DÜZ DEDİNİZ İNCİLDE DÜZ DİYOR TEVRATTA DÜZ DİYOR SİZİN KİTABINIZ SAYDIĞIM KİTAPLARDAN GELME OLDUĞU İÇİN DÜZ DEMESİGAYET NORMAL BENDE TUTARSIZLIK YOK YARAMAZ ÇOCUK HA YUVARLAK OLDUĞUNU İDDİA ETSENİZ BİLE KURANDAN ÖNCE BİLİNİYORDU YARAMAZ ÇOCUK

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Okuyun be kardeşim okuyunya, boş keseden atmayın..

Târık Suresi 5-6-7. ayetler

5. ayet: İnsan, neden yaratılmış olduğuna bir baksın!

6. ayet: Fırlayan bir suyun bir parçacığından yaratıldı o.

7. ayet: Bel ile kaburgalar arasından çıkar o su.

Açıklaması...

Bu ayetlerde erkeğin üreme sistemlerinden ve insanın oluşumundaki evrelerin başı olan döllenmeden bahsediliyor. Altı çizili olan kısımda erkeğin üreme hücresi olan spermden söz edilmiş. Bildiğimiz gibi döllenme kadın hücresi (yumurta) ve erkek hücresinin etkileşimi sonucu gerçekleşir. Burada can alıcı nokta döllenmede bırakılan meninin içinde bulunan 3 milyon spermin sadece ama sadece bir tanesinin döllenmeyi gerçekleştirmesidir. Ayette altı çizili kısım da buna işaret ediyor. Bu, inananlar ve aklını işletebilenler için gerçek bir mucize, karanlık ve aşırılığa sapmışlar için ise isyanı arttırıcı bir yanılgıdır. Kuran sadece gerçeği anlatır. Bilim ilerledikçe bunun ne derece önemli olduğunu daha iyi anlamaya devam edeceğiz...

Fussılet Suresi 10-11-12. ayetler

10. ayet: O, yeryüzüne, denge ve dayanıklık sağlayan dağları üstünden yerleştirdi. Onda bereketlere vücut verdi. Ve onda, azıklarını dört günde takdir edip düzenledi. İsteyip duranlar için eşit miktarda olmak üzere.

11. ayet: Sonra buhar/duman halindeki göğe yöneldi de ona ve yerküreye şöyle seslendi: "İsteyerek veya istemeyerek gelin." Onlar şöyle dediler: "İsteyerek geldik."

12. ayet: Böylece onları, iki günde yedi gök halinde takdir edip her göğe kendi iş ve oluşunu vahyetti. Ve biz, arza en yakın göğü kandillerle ve bir korumayla donattık. İşte bunlar Aziz ve Alim olanın takdiridir.

Açıklaması...

Altılı çizili olan kısımlara dikkat ettiğimizde, 10. ayette dağların yerküreye denge dayanıklık sağladığını söylüyor. Bunu araştırırsanız doğru olduğunu görürsünüz. Dağlar, yerkürenin dengesini ve dayanıklılığını sağlarlar.

12. ayette ise, göğün katmanlardan oluştuğunu ve sayısını belirtiyor. Ayrıca ikinci altı çizili bölümde ozon tabakasının varlığından söz ediyor. Gördüğünüz gibi peygamberimizin yaşadığı dönemde insanlar tarafından bilinmesi imkansız olan şeyler Kuran'da belirtilmiş.

Nâziât Suresi 27-28-29-30. ayetler

27. ayet: Siz mi daha zorsunuz yaradılışça, gök mü?

28. ayet: Onu O yapıp kurdu. Onun boyunu yükseltti; ardından ona ahenk ve düzen verdi.

29. ayet: Gecesini kararttı, kuşluğunu ortaya çıkardı.

30. ayet: Bundan sonra da yeri yayıp yuvarlattı.

Açıklaması...

Altı çizili bölümde açıkça anlaşıldığı gibi Kuran'da dünyanın yuvarlak olduğu o zamandan belirtilmiş. Bunda birazcık aklı olan bir insan netliği ve mucizeyi görecektir.

Kaf Suresi 6. ayet

6. ayet: Bakmadılar mı üstlerindeki göğe ki nasıl kurduk onu, nasıl süsleyip nakışladık?! Yırtığı, çatlağı da yoktur onun.

Açıklaması...

Altı çizili bölümde ozon tabakasının varlığından ve yapısının tamamıyla yırtıksız ve deliksiz olduğundan bahsediyor. Maalesef ozon tabakası şimdilerde delik ama eskiden delik değildi. Bu da Kuran'ın bir mucizesi...

Ra'd Suresi 41. ayet

41. ayet: Bizim, o yerküreye gelip onu uçlarından biraz eksilttiğimizi görmediler mi? Allah hükmeder; O'nun hükmünü denetleyecek de yoktur. Hesabı çok çabuk görür O.

Açıklaması...

Dünya tam anlamıyla bir küre değildir. Kutup bölgelerinden biraz basıktır. Bunu coğrafya kitaplarından araştırabilirsiniz. Altı çizili bölümde de Allah'ın bu basıklığı yaptığından bahsediyor. Buradaki uç kısımlar iki kutup bölgesini ifade ediyor. Eksiklik de basıklığın tam anlamıyla o zamandaki karşılığı. Şaşırtıcı değil mi? Yorumsuz..

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

naziat-30. ayet: Bundan sonra da yeri yayıp yuvarlattı.

Açıklaması...

Altı çizili bölümde açıkça anlaşıldığı gibi Kuran'da dünyanın yuvarlak olduğu o zamandan belirtilmiş. Bunda birazcık aklı olan bir insan netliği ve mucizeyi görecektir.

elmalılı hamdi yazır

naziat-79-30 - Bundan sonra da yeryüzünü döşedi.

diyanet tercümesi

naziat-79-30. Ondan sonra da yerküreyi döşedi,

döşemek ne zamandan beri yuvarlama oluyor o ayeti nereden buldun

Fussılet Suresi 10-11-12. ayetler

10. ayet: O, yeryüzüne, denge ve dayanıklık sağlayan dağları üstünden yerleştirdi. Onda bereketlere vücut verdi. Ve onda, azıklarını dört günde takdir edip düzenledi. İsteyip duranlar için eşit miktarda olmak üzere.

11. ayet: Sonra buhar/duman halindeki göğe yöneldi de ona ve yerküreye şöyle seslendi: "İsteyerek veya istemeyerek gelin." Onlar şöyle dediler: "İsteyerek geldik."

12. ayet: Böylece onları, iki günde yedi gök halinde takdir edip her göğe kendi iş ve oluşunu vahyetti. Ve biz, arza en yakın göğü kandillerle ve bir korumayla donattık. İşte bunlar Aziz ve Alim olanın takdiridir.

diyanet tercümesi

lokman-31-10. O, gökleri görebildiğiniz bir direk olmaksızın yarattı, sizi sarsmasın diye yere de ulu dağlar koydu ve orada her çeşit canlıyı yaydı. Biz gökyüzünden su indirip, orada her faydalı nebattan çift çift bitirdik.

burada dağlar deprem olmasın diye dikilmiş jeologlara soruyorum alakası yo diyorlar

kaf-50-7. Yeryüzünü de döşedik ve ona sabit dağlar koyduk. Orada gönül açan her türden (bitkiler) yetiştirdik.tekrar yerküre döşek gibi yayılmış yuvarlak bircisim ne zamandan beri yayılıyor

Kaf Suresi 6. ayet

6. ayet: Bakmadılar mı üstlerindeki göğe ki nasıl kurduk onu, nasıl süsleyip nakışladık?! Yırtığı, çatlağı da yoktur onun.

nedense şu gök zariyat 47 de evren oluyor kaf süresinde yukarıya baktığımız gök oluyor neyse allah o kadar mükemmel bir gök yaratmış ki biz garip kullar son 30 yılda aşırı tüketimimizle o mükemmel göğü yırtmışız mükemellik bunun neresinde

diyanet meali

rad-13-41. Bizim, yeryüzüne gelip, onu uçlarından eksilttiğimizi görmediler mi? Allah (dilediği gibi) hükmeder, O'nun hükmünü bozacak kimse yoktur. Ve O hesabı çabuk görendir.

elmalılı hamdi yazır meali

41 - Görmüyorlar mı ki, biz yeri etrafından eksiltip duruyoruz. Allah öyle hükmeder ki, O'nun hükmünü engelleyecek kimse yoktur. O çok hızlı hesap görür.

diyanet mi?elmalılı hamdi yazır mı?

nedense diyanetin mealleri değişip duruyor zariyat 47'de olduğu gibi

tarık süresine hiç girmeyeceğim insanlar cinsel ilişkiye girmeden çocuk doğuramayacağını 1400 yıl önce kimse bilmiyormuş sadece kuran biliyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gen tedavisinin günümüzde başarılı yapılabilmesi (sınırlı da olsa) olumlu mutasyonların bir kanıtıdır. Biz yapabiliyorsak doğa da yapabilir.

11484[/snapback]

Arkadaş senin aklın var ki, onu da Allah yaratmıştır, genlerle oynayabiliyorsun, doğanın nesi var Allah aşkına. Bilimsel ıspat sunuyoruz gene aynı şeyleri söylüyorsunuz. Neden koskoca bir kitabın sadece bir sözcüğünü alıp yazıyorsunuz. Madem doğa bunu yapabilir diyorsunuz, açıklayın. Açıklayın da bizi de evrim teorisine inandırın. Ama maksat takım tutar gibi, sunulan kanıtlar ne olursa olsun ben gene bildiğimi yaparım, aynı takımımı tutarım mantığıysa, onu da söyleyin ki, susalım. Boşa kürek, bileğe zarardır. Yapmayın ya, günlerdir sayfalar dolusu bilimsel kanıtlar yazdık, okumuyorsanız onlarıda yazmayalım. Yada sizde kanıtlarınızı yazın. Bilimsel kanıtlarınızı yazın.

Saygılar....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Madem doğa bunu yapabilir diyorsunuz, açıklayın.

1. Kendiliğinden oluşan mutasyonlar (10^14 bazda bir gibi bir rakam).

2. DNA tamir mekanizmalarındaki hatalar

3. Çevresel mutajen etkenlerin (gıda, su, zehirli maddeler, ilaçlar vs) etkisiyle oluşan mutasyonlar ve DNA tamir mekanizmalarının bunu tamir edememesi.

4. Virüsler tarafından oluşturulan mutasyonlar (örneğin: bütün retrovirüsler, Grip).

5. Doğal radyasyon ve güneş ışığı.

Gibi sebepler mutasyonlara neden olur. Bu da evrimin işleyebilmesi için gerekli olan lokomotifi oluşturur. Madem ki biz olumlu mutasyonlar oluşturabiliyorsak (Gen tedavisi), demek ki doğanın da böyle bir şeyi yapabilme gücü vardır. Olay sadece bir zaman meselesidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşte evrimcilerin son komedyası Mutasyon :) onyıllardır evrim teorisini habire kıvırtıp kıvırtıp durdular en sonunda da şimdi mutosyanlara sarıldılar bir arkadaş sözüm ona doğada görülen yararlı mutosyonlardan örnekler vermiş bilmeyen biri için ikna edici olabilir ama arkadaşın sıraladığı örneklere doğal seleksüyonlar denir mutosyanlarla alakaları yoktur Güneş ışığı ne zamandan beri evrim geçirmemize sebeb olmakta :) güneşte yanmayı mutosyon örneği olarak gösteren zihniyete gülüp geçerim ben. Ya da vücudun hastalık halinde kendini korumak için salgıladığı antivirüsleri de ahanda bakın bu da mutasyondur diyene de aynı şiddetle gülerim ( bi gün gülmekten ölücem ya durun bakalım ne zaman ) Kesin olan bir gerçek varsa o da henüz tek bir YARARLI MUTASYON örneğine rastlanmadığıdır bir çok kez yaptıkları gibi evrimci arkadaşlar burada da daha ispatlanamamış ama sanki ispatlanmış gibi konuşmaktalar şimdiye dek bulunan mutasyon örnekleri ya genlerde kalıcı ve onarılamaz hasarlara sebeb vermiş ya da ne hasar ne de yarar sağlamamış mutasyonlardan ibarettir Mutasyonların yararlılığına inanan arkadaşlar sanırım çok fazla X MAN filimleri seyretmiş olmalılar yoksa aramızda Volvorinler mi dolaşıyor :)...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Güneş ışığı ne zamandan beri evrim geçirmemize sebeb olmakta smile.gif güneşte yanmayı mutosyon örneği olarak gösteren zihniyete gülüp geçerim ben.

UV ışığı diye bir şey duydun mu? Peki deri kanseri diye bir şey duydun mu? Peki kanser=mutasyon diye bir şey duydun mu? Eminim ki hayır. Yoksa neden böyle diyesin ki? Değil mi?

Kesin olan bir gerçek varsa o da henüz tek bir YARARLI MUTASYON örneğine rastlanmadığıdır

Şöyle bir hesap yapalım. Bir insanın DNA'sının klonlanması Genom projesinde onyıllar almıştı. Şimdi biz bir insanın DNA'sını alalım ve bir on yıl daha onun DNA'sında olumlu mutasyon mu arayalım? Peki onun olumlu olduğuna karar nasıl vericez? Önce o mutasyonun neye neden olduğunu bulmamız lazım. Onun için de o mutasyonun hangi geni etkilediğini ve o genin ne işe yaradığını bilmemiz lazım. Bunlardan hangisini günümüzde yapabiliyoruz??

Daha önce de dediğim gibi bütün din savunucuları hep bilinmeyen olaylar üzerinden rant yaparlar. Ama olay gelip gerçeğe çattığı zaman, konuya yeni yorumlar getirmeyi, karizmanın çizilmemesi için de dini kitapları değiştirme yoluna giderler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Güneş ışığı ne zamandan beri evrim geçirmemize sebeb olmakta smile.gif güneşte yanmayı mutosyon örneği olarak gösteren zihniyete gülüp geçerim ben.

UV ışığı diye bir şey duydun mu? Peki deri kanseri diye bir şey duydun mu? Peki kanser=mutasyon diye bir şey duydun mu? Eminim ki hayır. Yoksa neden böyle diyesin ki? Değil mi?

Kesin olan bir gerçek varsa o da henüz tek bir YARARLI MUTASYON örneğine rastlanmadığıdır

Şöyle bir hesap yapalım. Bir insanın DNA'sının klonlanması Genom projesinde onyıllar almıştı. Şimdi biz bir insanın DNA'sını alalım ve bir on yıl daha onun DNA'sında olumlu mutasyon mu arayalım? Peki onun olumlu olduğuna karar nasıl vericez? Önce o mutasyonun neye neden olduğunu bulmamız lazım. Onun için de o mutasyonun hangi geni etkilediğini ve o genin ne işe yaradığını bilmemiz lazım. Bunlardan hangisini günümüzde yapabiliyoruz??

Daha önce de dediğim gibi bütün din savunucuları hep bilinmeyen olaylar üzerinden rant yaparlar. Ama olay gelip gerçeğe çattığı zaman, konuya yeni yorumlar getirmeyi, karizmanın çizilmemesi için de dini kitapları değiştirme yoluna giderler.

11535[/snapback]

:D Fragged sana olan hayranlığım her geçen gün artmakta demek artık kanserde mutasyondan sayıldı e eğer öyleyse ben haklı çıkıyorum bu durumda heralde kanser iyi bir mutasyon örneği demiyeceksin bana ( aman deme valla karnım ağrımaya başladı ) Sana tavsiyem önce mutasyonun kelime anlamını öğrenmen olacaktır :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

biggrin.gif Fragged sana olan hayranlığım her geçen gün artmakta demek artık kanserde mutasyondan sayıldı e eğer öyleyse ben haklı çıkıyorum bu durumda heralde kanser iyi bir mutasyon örneği demiyeceksin bana ( aman deme valla karnım ağrımaya başladı ) Sana tavsiyem önce mutasyonun kelime anlamını öğrenmen olacaktır smile.gif

Hayır kanser olumlu bir mutasyon değildir. Ama sonuçta bir mutasyondur. Ve güneş ışığı tarafından tetiklenmektedir. Bu da arkadaşın sorusunun cevabıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mutasyonlar canlıların genetik bilgisinde rastlantısal değişiklikler oluştururlar ve hiçbir zaman canlının genetik bilgisini geliştiren bir etkileri yoktur. Aksine, mutasyondan etkilenen bireyler ciddi hastalık ve sakatlıklara maruz kalır. Dolayısıyla bir birey mutasyondan ne kadar fazla etkilenirse, yaşama şansı da o kadar azalacaktır. Mutasyonların evrimsel bir gelişme sağlamadığı açıktır ve bu gerçek hem neo-Darwinizm'i hem de sıçramalı evrim teorisini çıkmaza sürüklemektedir. Mutasyon bir tahrip mekanizması olduğuna göre, sıçramalı evrim savunucularının sözünü ettikleri makromutasyonlar, canlılar üzerinde "makro" düzeyde tahribatlar oluşturacaktır.

Sonuçta dönüp-dolaşıp gelinen temel nokta, herhangi bir evrim modelinde, her türlü genetik varyasyonun mutlak kökeninin mutasyon oluşudur. Bazıları, küçük mutasyonların birikmesi düşüncesinin sonuçlarından rahatsız olmakta ve evrimsel yeniliklerin kökenini açıklamak için makromutasyonlara yönelmektedir. Goldschmidt'in şanslı canavarları gerçekten de geri dönmüştür. Ancak makromutasyonlar tarafından etkilenen popülasyonlar, gerçekte yaşam mücadelesinde yenik düşen popülasyonlar haline gelmektedir. Makromutasyonların, komplekslik artışı sağlanmasının (genetik bilgiyi geliştirmesinin) ise izi bile yoktur. Eğer yapısal gen mutasyonları (küçük mutasyonlar) gerekli değişimleri oluşturmakta yetersiz kalıyorlar ise, düzenleyici genler üzerindeki mutasyonlar daha da işe yaramaz olacaktır; çünkü adaptasyon sağlamayacak ve hatta yıkıcı etkiler oluşturacaktır... Bir nokta son derece açıktır: Mutasyonların, ister büyük isterse küçük olsunlar, sınırsız bir biyolojik değişim oluşturabilecekleri tezi, bir olgudan çok bir inanç olarak kalmaya devam etmektedir.

Gözlem ve deneyler, mutasyonların genetik bilgiyi geliştirmediğini ve canlıları tahrip ettiğini gösterirken, sıçramalı evrim savunucularının mutasyonlardan büyük "başarılar" beklemeleri, açık bir tutarsızlıktır.

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yine başa döndük....

Mutasyonlar canlıların genetik bilgisinde rastlantısal değişiklikler oluştururlar ve hiçbir zaman canlının genetik bilgisini geliştiren bir etkileri yoktur.

Yoktur??? Bunu diyen her kimse ve eğer bir bilim adamıysa o adamın aklına şaşarım. Daha araştırılması olanaksız gibi görünen bir konuyu denemliyemeden direk sonuca varması bilimsellikten çok uzakta birisi olduğunun ıspatıdır. Böyle önyargılı davranmaya kimsenin hakkı yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yoktur??? Bunu diyen her kimse ve eğer bir bilim adamıysa o adamın aklına şaşarım. Daha araştırılması olanaksız gibi görünen bir konuyu denemliyemeden direk sonuca varması bilimsellikten çok uzakta birisi olduğunun ıspatıdır. Böyle önyargılı davranmaya kimsenin hakkı yoktur.

11556[/snapback]

Hadi bakalım fragged sen kelime anlamları üzerinde sorunlu gibi görünüyorsun henüz yararlı mutasyon bulunamamıştır ve bunun anlamı şudur yararlı mutasyon yoktur varsa göster bir tanede biz de bilgilenenelim bize önyargılı diyorsun ama asıl önyargıyla yaklaşan sensin ispatlanamamış bir teoriye körü körüne bağlılık da ne oluyo ...:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hadi bakalım fragged sen kelime anlamları üzerinde sorunlu gibi görünüyorsun henüz yararlı mutasyon bulunamamıştır ve bunun anlamı şudur yararlı mutasyon yoktur varsa göster bir tanede biz de bilgilenenelim bize önyargılı diyorsun ama asıl önyargıyla yaklaşan sensin ispatlanamamış bir teoriye körü körüne bağlılık da ne oluyo ...

Bak arkadaşım, son defa söylüyorm. Yararlı mutasyonlar şimdilik sadece Gen Tedavisinde görülmektetir. Doğa tarafından oluşturulan yararlı mutasyonları günümüzün olanaklarıyla tespit etmemiz mümkün değildir. Bir mutasyonun yararlı olup olmadığını tespit etmemiz için önce genlerin anlamlarını çözmemiz gerekiyor ki anlamının değişip değişmediğini görebilelim. Dünyada hep zararlı mutasyonlar görünüyor çünkü zararlı mutasyonların sonucu da budur. Kişiyi yok etmek. Mesela kanser gibi. Ama yararlı mutasyonları tespit etmemiz çok zordur. Çünkü kişiyi öldürmüyor. Hatta dışarıdan bakıldığında kanser gibi kendini de göstermiyor. Ama bu onların olmadığını ıspatlamaya yeterli bir kanıt değildir. Senin düşünce biçmin de ön yargılıdır. Daha denenmemiş bir şey hakkında sonuca varıp bir genelleme yapman mantıklı bir hareket değildir. Böyle bilim olmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.