Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Zorunlu İftar

irinçköl

Önerilen İletiler

Adalet Bakanlığı, personellerine ilginç bir ilanla, 'bahanesiz' iftara gelme çağrısında bulundu.

adaletttt1.jpg

Deniz AYHAN -  Onur Can KANKAL / Sozcu.com.tr

T.C. Adalet Bakanlığı’nın Balgat’ta bulunan Teknik İşler Dairesi Başkanlığı Binası’nda ilginç iftar ilanı.

Adalet Bakanlığı’nın Cevizlidere Mahallesi’nde bulunan ek binasının asansörlerine ve panolarına asılan Ramazan ilanı, memurları şaşırttı. 26 Temmuz Cuma günü için yapılması planlanan ancak yeri henüz duyurulmamış olan iftar yemeği için, Adalet Bakanlığı çalışanlarına ‘koşulsuz’ gelme çağrısında bulunuldu.

Devletin en temel birimlerinden olan ve ‘adaleti sağlamak’ yükümlülüğünü görev edinmesi gereken Bakanlık’ta Ramazan gibi hoşgörü ayında böyle bir ilanın yönetim tarafından çerçevelerle bina katlarına astırılması ve memurların iftara katılmaya zorunlu tutulması, çalışanların da tepkisini topladı. Memurların tepkisi üzerine konuyu araştıran Sözcü muhabirleri, asansörde bu ilanla karşılaştı.

“SULAR KESİLDİ, LASTİK PATLADI DEMEK YOK”
İlanda yazanlar şöyle:

“Değerli mesai arkadaşlarımız, 26.07.2013 Cuma akşamı geleneksel iftar yemeği yapılacaktır.

Yer daha sonra bildirilecek olup, bu ilan söz konusu tarihe bahane bulunmaması için öncelikle hazırlanmıştır.

Vay ben duymadım, vay ben görmedim, yan yattı, otobüsün lastiği patladı, sular kesildi gibi bahaneleri kendinize saklamanızı rica ederiz”

İlan şöyle:

adalettt.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Ya inancsiz isek, ne olacak? Ya da baska bir dini inanca mensup isek?

İftar yemeğine katılmanızda bir sakınca yok sonuçta daveltisiniz kimse sizin inancınız ile ilgilenmiyor. Her iftara katılan oruçlu mudur? Gayrimüslim birini iftara davet edemez misiniz?Allaha inanmayan çok kişi tanıyorum ramazanda sokakta su içmiyorlar, oruç tutana saygısızlık olmasın diye bunun adı insanlıktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanların oruç tutup tutmadığı önemli değil. Böyle bir iftar düznliyor ve işyeri mensuplarını davet ediyorsanız. 2 seçenek vardır. Ya katılırsınız ya katılmazsınız. Ama işyerinde çalışan mesai arkadaşlarınıza böyle bir ilan yayınlayıp  sonra da bahanelerinizi kendinize saklayın diyorsanız, bunun adı davet değil baskı olur. 

Şöyle bir ilan olabilirdi mesela eğer ziyan olmasın diyorlarsa ;

" İşyerimiz bir iftar düzenleyecektir. Gelmek isteyenlerin adlarını yazdırmaları rica olunur. Rezervasyonlarımız ona göre yapılacaktır."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İftar yemeğine katılmanızda bir sakınca yok sonuçta daveltisiniz kimse sizin inancınız ile ilgilenmiyor. Her iftara katılan oruçlu mudur? Gayrimüslim birini iftara davet edemez misiniz?Allaha inanmayan çok kişi tanıyorum ramazanda sokakta su içmiyorlar, oruç tutana saygısızlık olmasın diye bunun adı insanlıktır.

Bir katilimda gonulluluk baskadir, zorunluluk baski santaj ve cikar baskadir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bu davette sadece mizah görüyorum. Zorunluluk veya şantaj görmüyorum. Mizah katmak isterken sanırım bazı kişiler yanlış anlamış işte bu farklı bakış açısıdır. Şantaj olan yerde bu tarz cümleler olur mu?

Vay ben duymadım, vay yan yattı, otobüsün lastiği patladı v.s. gibi söylemler mizahidir şantaj bunun neresinde?

İftar yemeği olduğu için taraflı bakıyorsunuz normal bir yemek daveti yani iş yemeği daveti olsa bu davette şantaj ya da baskı görmeyecektiniz. Bakış açınız bunu görmeye şartlanmış.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben bu davette sadece mizah görüyorum. Zorunluluk veya şantaj görmüyorum. Mizah katmak isterken sanırım bazı kişiler yanlış anlamış işte bu farklı bakış açısıdır. Şantaj olan yerde bu tarz cümleler olur mu?

Vay ben duymadım, vay yan yattı, otobüsün lastiği patladı v.s. gibi söylemler mizahidir şantaj bunun neresinde?

İftar yemeği olduğu için taraflı bakıyorsunuz normal bir yemek daveti yani iş yemeği daveti olsa bu davette şantaj ya da baskı görmeyecektiniz. Bakış açınız bunu görmeye şartlanmış.

Sence mizah olan bu soylemlere kimin neden gerek duydugunu aciklar misin?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sence mizah olan bu soylemlere kimin neden gerek duydugunu aciklar misin?

İş ortamında bu tip paylaşımlar hep olur. Bu cuma şurada buluşacağız, gelmeyen pazartesi işe de gelmesin tarzında duyurular iş ortamında çok olur. İftar yemeği olunca neden mizah arka plana atılıp, şantaj kabul ediliyor ki? Önyargıdan olabilir mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İş ortamında bu tip paylaşımlar hep olur. Bu cuma şurada buluşacağız, gelmeyen pazartesi işe de gelmesin tarzında duyurular iş ortamında çok olur. İftar yemeği olunca neden mizah arka plana atılıp, şantaj kabul ediliyor ki? Önyargıdan olabilir mi?

Bak bakalim ilan kime ait;

Adalet Bakanlığı, personellerine ilginç bir ilanla, 'bahanesiz' iftara gelme çağrısında bulundu.

Simdi hukumetin bir bakanliginin boyle bir ilan vermesindeki katilacaklar acisindan "amma mizahi/katilmasak bir sey olmaz" diye dusunecek perrsonel % kactir?

Diyelim katilmadi, sonucu ne olur?

Yani ilanin resmilik acisindan baglayiciligi nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiç bir bağlayıcılığı yok. Sadece üst düzey bir bakan katılıyor ise saygısızlık etmemek adına katılmak gerekir. İş yerinde de genel müdür ya da ceo'lardan biri gelirse personelin mazeretsiz katılması beklenir, katılamayan işten atılmaz sonuçta hiç böyle bir şey duydunuz mu?

Duymak mi bunun adi "Taraf olmayan bertaraf olur" dur ve her gun cesitli olaylarla yasanmaktadir. Milliyet depremi bugun olmustur. Ogrencilere verilecek bur konusu bugun olmustur. 

AKP'nin mitinglerine gelenlerin hangi cikarlarla geldigi bilinen bir seydir.

Ihbar noktalari kurulmaktadir.

Sen neden bahsediyorsun?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

AKP'den bahsetmiyorum iftar yemeğinin davet yazısının art niyet içermediğinden bahsediyorum. Daveti yapan AKP'li olabilir fakat bu bakış açısı ön yargıdır. Mizah şantaj kabul edilip, art niyetli bir davet kabul edilmiştir. İhbar noktaları da muhbir kanalı kabul ediliyor, tüm bunlar ön yargıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aadalet bakanlığına bağlı resmi bir kuruluşta böyle bir ilanın verilmesini espriye bağlamak fazla iyiniyetlilik gibime geliyor. Hele hele bu tür kuruluşlarda  tehditle bir takım şeyleri yapmaya zorlanan insanların olduğu malumumuzken smile.png

Einstein'in de dediği gibi "İnsanların ön yargılarını parçalamak, bir atomu parçalamaktan daha zordur." :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Önyargı demeyelim yaşadığımız ve şahit olduğumuz olaylardan çıkarılan doğal sonuçlar  diyelim :) Hiç bir resmi kuruluşta böyle abuk subuk bir iftar daveti  olmaz çünkü usule ve etiğe aykırıdır. Ama samimi olduğunuz bir arkadaşınıza  " bak şimdiden haber veriyorum , işim çıktı , başım ağrıdı, deprem oldu, sel bastı bahanelerini kabul etmiyorum " diyebilirsiniz bir davetinizle ilgili olarak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saglik Bakanligi'nin SAGLIK CALISANLARINA verdigi iftar yemegine,GEZI PARKI EYLEMLERINDE YARALANANLARA YARDIM EDEN SAGLIK CALISANLARI DAVET EDILMEDI.

Bu son haber olarak yandas olmayan medyanin mansetlerine yansidi.Bir bakanlik düsünün ki;saglik calisanlarina iftar yemegi veriyor fakat,demokratik eylemlerde yaralanan vatandaslara saglik yardiminda bulunanlari davet etmiyor.Bu nasil bir kindir,bu nasil bir müslümanliktir.Canakkale de yaralanan düsman askerini kucaklayip onu revire tasiyan kahraman askerimizi düsündügümde SAGLIK BAKANLIGI'nin nasil bir zihniyete sahip oldugunu anlamakta zorlaniyorum,bu insani bir zihniyet olamaz ,Olsa olsa insanlik düsmani bir zihniyettir diyorum.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Einstein'in de dediği gibi "İnsanların ön yargılarını parçalamak, bir atomu parçalamaktan daha zordur." smile.png

Osoylem yasanmamislar icin gecerlidir, yasanmislar icin degil. Boyle uyarilari toplumumuz her zaman yasamakta ve zararini gormektedir. Bu isin sakasi yoktur. Sadece bunun adi santajdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

@@evrensel-insan Yaşanmamışlar derken Enistein'i kahin mi yaptınız? Zorunlu iftar yemeği olmaz fakat sizlere bunu anlatmak çok zor farkındayım.

Onyargilarin kirilmasi  bilhassa inanirlarin imanli biat etmesinde yasanmamistir.

Bir seyi zorunlu kilmanin anlami nedir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.