Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allah cisim midir değil midir?

kursatotcu

Önerilen İletiler

• Cevaplar 91
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Matematik Hocan sana deseki Kursat Sinava Girsende Girmesende senin alacagin not 0 dir bundan eminim sen bu sinava girermisin? tabiki hayir... Allah Teala da imtihan yaparken sonuclarini belli etmiyor ama kimin ne ypacagini biliyor belki dönerler diye onlara zamanda taniyor....ve ikincisi Hocan seni taniyor cünkü derslerine girmisin ne yaypip yapamayacaginida %99 bilir o yüzden sana bunu söylüyor ee simdi sen kalkkim Hocayi suclaya bilirmisin ? tabikide hayir dememki senin Allah i suclaman yerisiz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) terdütdüt degil dostum bak Kur'an da Allah nediyor:

Allah kimsenin Kaderini Degistirmez ( Karismaz) meger kendileri degistirmeyene kadar.

Kiza tecevüz eden neden Allah in iradesiyle yapsin ? sen galiba bu iste anlamak degil anlamamk için cabaliyorsun ve büyük ihtimal ki sen bunu bir ücret karsiligi yapiyorsun :P ama orasi beni ilgilendirmez ve sana söyle acikliyayim tekrar tabiii anlamak istersen anlarsin

kisi kiza tecavüz etmek ister ve Allah ta bunu istemesede kisiye izin veriri o kiz eger önceden gunahkar elan degilse ve sonradadanda gunahkar olmaz ise direkmen öteki alemde cennet ehli olur ve gecmis gunahlari varsa o adama yazilir cünkü Kul Hakki yemis olur adam... ve ihtimaldir ki gelecek olan gunahlarida ona yazilir belkide o adamin sevaplari yoktur diye kizin gelmis gecmis tüm gunahlari adama yazilir o sonlu olan dunyada bir seyler kazandigini sanarken hem bu dunyadan olur hemde öteki dunyadan..

HIÇ KIMSE GORMEK ISTEMEYEN KADAR KOR DUYMAK ISTEMEYEN KADAR SAGIR VE OGRENMEK ISTEYEMEN KADAR KALIN KAFALI OLAMAZ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben bu konuya yıllardır ilgiliyim ama artık cisim olmadığı yolundaki söylemler beni tatmin etmiyor.

bu konuda size delillerimi göstereceğim. artık allaha cisim demeye meylettim.

şöyle yapalım ben bu başlıkta allahın cisim olduğunu savunayım siz görüşünüzü savunun. bakalım bir şey çıkacak mı?

mesela şöyle bi diyalog olmuştu:

*** kursat sordu: ama cevap vermiyonuz ki ya,bi ataeist size kalkıp şey dese: ya cisim olmayan (şekli olmayan) bir şeye nasıl var dersiniz? ne cevap vercenizi?

Cevepverdi: Gönül, akıl, gibi cismi olmayan kavramların var olduğuna nası inanıyorsan buna da inanabilirsin dersin...

Karşı cevap verdim: adam derse ki: akıl dediğin düşüncedir ve cisimdir. (latif cisim göremediğimiz) sonuçta bir yerde o, düşünende. ama sen burdayken o düşünce amerikada olmuyo. demek ki bir mekanda ve yöndedir düşünce derse. siz allaha yönde ve mekanda değil ama yine de var diyosunuz. bu ise farklı bi durum derse. ne dicen?

Elektrik bir cisim midr?

Ya uzay bir cisim midir

şimdi bana sen bunlar yok desen ben sana gülerim yani

Elektriğin birsekli yoktur ama etkilerini hissedersin

Allah bir cisim değildir ama varolduğunu hissedersin (yarattıklarını görerek)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) Kur'an-i Kerim i ezbere bildigini söylkeyen ve heryerde hava atan sensin gözüm ben degil ben sadece Kur'an da ne yazip yazmadigini bilirim ayet ve sure isimlerii degil :P ama merak etme bu ayetin oldugunu sende en az benim kadar iyi biliyorsun yakinda senin poyani ortaya cikaracak bir video ile geliyorum o zamana kadar sabret
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bende sana söyledim ki Kur'an i ezbere bildigini söyleyen sensin hade ben sana numara vermiyorum sen bana göster ve deki sen yanlissin aslinda aciklamasi budur diye tabii yapabilirsen :P benden numara istesende istemesende vermeyecem cunku senin ellerinde seni yakacam :D sadece bu ayetin gectigini sende kabul edip yerini söyle ve tefsirini getir bana :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

dedi:Toparlarsak medde enerji haliyle ezelidir,

cevap. zamana başlangıcı var dedin. halbuki ezelilik de zaman kavramıdır sen ezeliliği kabul edince mecburen zamana ezeli demen gerekmiyomu

* ya zaman hep vardı diyon yani zaman ezeli diyon ama biz ezelde değiliz sonradanız. öleyse cevap ver: ezelilikten sonra ne demek?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 7 ay sonra...
*** allah olmayacağını bildiği şeyin olmasına kadir midir

*** allah kulları için yaptığı şeylerden daha iyi olanı yapmaya kadir midir? evet derseniz bu cimrilik değil midir

Sevgili arkadaşım sırf senin için üye oldum buraya şimdi gelelim cevaplarına.Öncelikle şunu söyleyeyim ben 19 yaşında öss sınavına 3 kez girmiş bir öğrenciyim.Çok şükür bu sene iyi bi puan aldım.Bunu söylememdeki amaç büyük ihtimalle sizlerden küçüğüm ama sözlerimin değerli olduğuna inanıyorum.

1.sorunda laf cambazlığı ile Allah (cc) mucize yapabilir mi? diye bi soru soruyorsıun sanırım.Şimdi kürşat sen bir ressamsın.Ve resim yapıyorsun.Ne resmi yapcağını biliyorsun.Resimde çizeceğin çizgilerin boyaların nerede olması gerektiğini bildiğin gibi onları oraya koyup koymamak senin elinde.Peki o resmin üstüne beyaz boya döküp kaybetmekte senin elinde.doğru mudur?Bir ressam bunları yapabiliyorsa koskoca kainatı yaratan yüce yaradan senin kaderini bilemez mi bilir.peki senin yapamayacağın mucize diye nitelendirdiğimiz şeyleri yapabilir mi yapabilir.

2.sorunda ise biraz daha yukardaki soruya biçimce benzesede içerik yönünden farklı bir soru.Cimrilik değil midir demişsin.Güzel.

şimdi benim elimde 1 sepet dolusu elma var.Ve yoldan geçen herkese 1 er elma veriyorum.Aslında benim elma tarlam var ama ben kamyonla getirmiyorumda elmaları sepetle tek tek dağıtıyorum.İsteyen alıyor.isteyen almıyor.Peki bu cimrilik mi yoksa cömertlik mi bende sana bunu soruyorum?

Saygılar hürmetler

Selam ve dua ile...

Emre Koç

Bir de senin için küçük bir anektot eklemek istiyorum daha önce benim çok hoşuma gitmişti.

Genç Ateistin Sorduğu 3 Soru

Genç bir delikanlı senelerce yurt dışında okuduktan sonra

vatanına atiest olarak geri döner. Üç sorusuna hiç kimse cevap

veremediğinden dolayı canı gayet sıkıntılıdır. Ebeveyni oğullarına yardım

etmek niyetiyle büyük ilim sahibi olan köyün hocasına götürürler. Hoca ve

delikanlının arasında geçen dialog şöyle devam eder.

---------------------------------------------

Delikanlı: Kimsin sen? Sorularıma cevap verebilecek misin?

Hoca: Allah'ın bir kuluyum ve Onun izniyle sorularına cevap

verebileceğim.

Delikanlı: Emin misin? Proferserler bile cevap veremedi bana.

Hoca: Allah'ın izniyle cevap vermeye çalışırım

Delikanlı: 3 sorum var

1. Allah yaşıyor mu? öyle ise, şeklini bana göster

2. Takdir (kader) nedir?

3. Eğer şeytan ateşten yaratıldıysa neden cehenneme yollanıyor,

cehennemde ateş dolu değil mi? Ateş ateşi nasıl yaksın. Tanrı bunu

düşünemedi mi?

Bu arada, aniden bizim hocamız delikanlının başı üzerinde bir

saksı kırar.Delikanlı canı yana yana sorar; Neden sinirlendin ki?Hoca:

Sinirlenmedim. Bu benimüç soruna bir cevabım der.

Delikanlı: Hiç birşey anlamadım.

Hoca: Nasıl hissetin kendini saksıyı başında kırınca

Delikanlı: Tabii ki, fena bir acı hissettim.

Hoca: Yani, acının varlığına inanıyor musun?

Delikanlı: Evet

Hoca: Bana bu acının şeklini göster ozaman!

Delikanlı: Gösteremem.

Hoca: Bu benim ilk cevabım.

Herkes Allah'ın varlığını hisseder ama Allah'ı göremez.

Hoca: Dün gece rüyanda benim başında saksı kırdığımı gördün mü?

Delikanlı: Hayır.

Hoca: Bugün böyle birşey ile karşılaşacağını hiç düşündün mü?

aklından geçti mi?

Delikanlı: Hayır

Hoca: Bu işte takdir dir (kader)

Hoca: Biz neyden yaratıldık? topraktan yaratılmış değil miyiz ?

Delikanlı: Evet böyle denir.

Hoca: E o zaman ? Saksıda topraktan yapılmadı mı? Allah isterse

ateşten yaratılan şeytanı ateşin içinde cezalandıramaz mı??

"Kader Mahkumu" deyimi ile, haşa Allah ve kader suçlanıyor. Adeta insanlar masummuş da, kader onlara zulmediyormuş gibi bir görüş ifade edilmek isteniyor. Bu tamamen, kader konusunu bilmemekten ve insanlar kendi iradeleriyle işledikleri suçu kadere yıkıp kurtulmak istemelerinden kaynaklanıyor. Buradaki anlaşılmayan püf nokta şudur:

Cenab-ı Hak, doğumumuzdan ölümümüze kadar neleri tercih edeceğimizi, neleri isteyeceğimizi ve nasıl yaşama arzusu içinde olacağımızı ve irademizi nasıl kullanacağımızı, ezelî ilmiyle daha doğmadan önce biliyor ve bu isteklerimize göre kaderimizi yazıyor. Yani bizim tercihlerimize ve isteklerimize göre Cenab-ı Hak kaderimizi önceden planlayıp oluşturuyor. Bundan dolayı, hâşâ Allah ve kaderi suçlama hakkımız yoktur. Ancak, yanlış kullandığımız irademize suç bulabiliriz.

Düzceli Mehmet kitabı."BİZ KADER MAHKUMU MUYUZ?"bölümü

kitabın yazarı:Eğitimci-Yazar Dr.Halit Ertuğrul

bir ek daha

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.