Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

TÜRBAN VE BAŞÖRTÜSÜ / SIKMABAŞ ARASINDAKİ FARK... (Sevgi Suheda arkadaşımızın sorusuna atfen tartışmaya açılmıştır...)

DİPNOT

Önerilen İletiler

Örtü siyasi olsun veya olmasın laik yönetciler bir takım kamusal alanlarda takılmasını laik yönetime aykırı buluyorlarsa yasaklayabilriler. Mesele sadece başörtüsünü takmakla bitimiyor,olayın birde insanlara zararlı yönü var.Üniversiteler ciddi kurumlardır, siz inancınızı yaşayacaksınız diye insanların sağlıkları ile,hayatları ile oynama hakkını size vermez.

mesele burada işte.

örtü siyasi olsun ya da olmasın serbest bırakılacak, bırakılmalı.

sorun, laikligi anlamamış ya da işine gelmemişlerde, bu laikçi kafa degişmeli ve degişecekdir; hiç bir insanlık dışı yasak uzun sürmez..

demek sen insanların saglıklarını bu kadar çok düşünüyorsun.

şimdi başlayalım mı? insanların saglıklarına kast eden düzenlemelerin yasaklanması konusuna.

demekki insanlara 'zararlı' olan şeyleri yasaklamak gerekiyor.

valla bence dogru bir tespit.

uzatmanın ve çocuklaşmanın anlamı yok.

bu yasak insanlık dışı bir yasakdır ve kalkmalıdır ve kalkacak. zulüm ile abad olunmaz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mesele burada işte.

örtü siyasi olsun ya da olmasın serbest bırakılacak, bırakılmalı.

sorun, laikligi anlamamış ya da işine gelmemişlerde, bu laikçi kafa degişmeli ve degişecekdir; hiç bir insanlık dışı yasak uzun sürmez..

demek sen insanların saglıklarını bu kadar çok düşünüyorsun.

şimdi başlayalım mı? insanların saglıklarına kast eden düzenlemelerin yasaklanması konusuna.

demekki insanlara 'zararlı' olan şeyleri yasaklamak gerekiyor.

valla bence dogru bir tespit.

uzatmanın ve çocuklaşmanın anlamı yok.

bu yasak insanlık dışı bir yasakdır ve kalkmalıdır ve kalkacak. zulüm ile abad olunmaz...

Sen hala kendini avut kalkacak diye. Allahın bile buna gücü yetmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizin binlerce yıl öncesine ait 7 yaş civarına mahsus masalsı evren anlayışınız, kozmolojiye ilgi duyan bir ateistin evren anlayışı ile mukayese dahi edilemez. Siz evren hakkında bildiklerinizi Kur'an'daki sulardan ayırma masallarıyla öğrenirken, biz en son bilimsel yayınlardan yıldızlararası gaz ve toz bulutlarındaki kütleçekiminin, bulutu nasıl olup da 10 milyon ˚C yükselterek nükleer reaksiyonun başladığını öğreniyoruz.

Siz önce sağlam bir evren anlayışı oluşturun ve ortaya koyun ki, ateistlerin evren anlayışlarına söyleyebilecek bir iki lafınız olsun...

Bu arada verdiğiniz ayet de Kur'an'ın ne kadar çağ dışı bir evren anlayışı olduğunun en bariz örneğidir. Zira o ayet Tevrat'tan kopya edilmiştir. Bknz:

Tevrat Tekvin 1:2-9.

"Suların yüzü üzerinde Allahın ruhu hareket ediyordu: Allah 'suların ortasında kubbe olsun, suları ayırsın' dedi ve Allah kubbeyi yaptı. Altta olan suyu üstte olan sudan ayırdı ve Allah kubbeye 'gök' ve alttaki kuru toprağa 'yer' dedi."

Bilginize....

:) o dediğin kopyadan dolayı değil,hepsinin tek bir yaratandan olmasındandır... hangi öğüt vardır ki 4 kitapta aynı olmasın... onları bulda ,onlardan konuşalım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

katakuta Alahın buna gücü yeter elbette şüphem yok... ama benim çekincem şu insan sağlığı konusundaki tezin...eğer haklıysan belki maslahatı amme gereği yani erkek hastaların hayati durumları bakımından yasağın sürmesini dileyebilir. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

katakuta Alahın buna gücü yeter elbette şüphem yok... ama benim çekincem şu insan sağlığı konusundaki tezin...eğer haklıysan belki maslahatı amme gereği yani erkek hastaların hayati durumları bakımından yasağın sürmesini dileyebilir. :)

Arkadaşım sen hangi gezegende yaşıyorsun ? Benimki tez değil yaşanmış olaylar ama arşiv tutmadığım için sana örnek veremeyeceim.Bu forumda örnek verildi ama hangi link belmediğim için onuda alıntılamıyorum.

Yani nasıl müslümansın anlamıyorum. İslamda haremlik selamlık yokmu.SEn şimdi kalkar doktorlara cevaz verilmiştir dersin,ama yinede bu kuralı her ortamda sürdürmeye çalışan bayanlar var.Tarihini veremeyeceğim aklımda kaldığı kadar geçenlerde bayan bir doktor hastası erkek diye ne röntgen çekiyor, nede muayene ediyor. Başka erkek bir doktor hastayla ilgileninceye kadar ardan günler geçtiği için adamcağız testislerinden oluyor.

Okumadınızmı bu haberi, ve bunun gibi niceleri.Birde haberlere yansımayanları hesaba katın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım sen hangi gezegende yaşıyorsun ? Benimki tez değil yaşanmış olaylar ama arşiv tutmadığım için sana örnek veremeyeceim.Bu forumda örnek verildi ama hangi link belmediğim için onuda alıntılamıyorum.

Yani nasıl müslümansın anlamıyorum. İslamda haremlik selamlık yokmu.SEn şimdi kalkar doktorlara cevaz verilmiştir dersin,ama yinede bu kuralı her ortamda sürdürmeye çalışan bayanlar var.Tarihini veremeyeceğim aklımda kaldığı kadar geçenlerde bayan bir doktor hastası erkek diye ne röntgen çekiyor, nede muayene ediyor. Başka erkek bir doktor hastayla ilgileninceye kadar ardan günler geçtiği için adamcağız testislerinden oluyor.

Okumadınızmı bu haberi, ve bunun gibi niceleri.Birde haberlere yansımayanları hesaba katın.

üzgünüm okumadım daha önce de söyledim doğruysa eğer ben de onaylamıyorum. ama söyler misin başörtü yasağıyla düşünceleri nasıl engelliyeceksin. adam böyle düşünüyorsa başörtüsü yasak olunca böyle düşünmekten vaz mı geçecek... ayrıca iyi bi müslüman olduğumu düşünüyorum :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

noldu, insan saglıgını bir kenara mı? bırakdın.

:)

hep aynısın, sende üç kelimeden başka bir slogan yok.

bu ülkede başörtüsü ile sorunu olanın müslümanlıkla bir sorunu vardır, dahası İslam ile derdi vardır.

lamı cimi yok bu iş böyle, karından konuşmaya da gerek yok, en azından ben duymuyorum.

bu insanlık dışı yasak kalkmaya mahkum, işin dogası geregi.

neyse hadi senin teorinden devam edelim, 'insan saglıgına zararlı şeylerden', yani...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bunun içinde bir satır yazmam gerek;

benim hayatım mücadele, bir şey olur ya da olmaz, son tahlilde bu öenmli degil, avuntuyu bilime takılanlar yaşasın.

:)

benim sınırlı bir evren anlayışım yok.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslamda dediğin sürece ben de ısrar ediyorum... İslamın kitabında bul ve sun... kitapta bulamazsan eğer. işte o zaman islamla değil onu uygulayamayanlarla uğraş... ama tutup hatları karıştırma... İslama söylediğin her laf İncil e de gider,Tevrat a da gider,Zebur a da gider,,,o eşşiz kitap diğerlerinin doğrulayıcısır...

bu arada gelelim anlattığın olaya... evet istediği kadar doktor olsunlar... dinimize göre kimse kimsenin cinsel organını görmek zorunda değil... erkeklere erkek doktorlar baksın.. bayanlara bayan doktor... ona kalırsa İslamı yaşayan bir bayana,islamı yaşamayan bir bayan dahi bakamaz... oldu mu... bence sakıncası yok... hatta inananlar için ayrı inanmayanlar ya da orta kararlılar için ayrı hastane yapsınlar... nasıl fikir... maşallah nüfusumuz herşeye yeter... erkeklere yetecek erkek doktorlarda çok çıkar... madem o bayan şahsiyet dinine bu kadar düşkünmüş ya başka meslek ya da başka hastene seçseymiş... o bişeyi yanlış yaptıysa onun sorunu olur İslamın değil...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

üzgünüm okumadım daha önce de söyledim doğruysa eğer ben de onaylamıyorum. ama söyler misin başörtü yasağıyla düşünceleri nasıl engelliyeceksin. adam böyle düşünüyorsa başörtüsü yasak olunca böyle düşünmekten vaz mı geçecek... ayrıca iyi bi müslüman olduğumu düşünüyorum :)

Sayın goethe,başörtüsü yasağı düşünceyi engellemek için değildir.Bu düşüncenin toplum hayatına olumsuz olarak yansımasını,bu düşüncede olan insanların toplumda önemli mesleklere gelmesini engellemektir.Daha öncede dediğim gibi özel yaşamda kimsenin başörtüsüne karışan kimse yok.

Dini inancı olan insanlar sadece müslümanlar değilki.Her dini nancı olana bu şekilde tolerans tanınsa işin sonu nereye varır düşünebiliyormusunuz ? Mesela yahova şahitleri kendi dinlerine göre kan alıp vermek yasaktır.Bu şeklide bir inancı olan bir insana nasıl doktorluk belgesi verilebir? Acil kana ihtiyacı olan hastalara adam ben kan veremem dinime göre yasak diyecek. Böyle bir şey kabul edilebilirmi.

(fft) bu arada gelelim anlattığın olaya... evet istediği kadar doktor olsunlar... dinimize göre kimse kimsenin cinsel organını görmek zorunda değil... erkeklere erkek doktorlar baksın.. bayanlara bayan doktor... ona kalırsa İslamı yaşayan bir bayana,islamı yaşamayan bir bayan dahi bakamaz... oldu mu... bence sakıncası yok... hatta inananlar için ayrı inanmayanlar ya da orta kararlılar için ayrı hastane yapsınlar... nasıl fikir... maşallah nüfusumuz herşeye yeter... erkeklere yetecek erkek doktorlarda çok çıkar... madem o bayan şahsiyet dinine bu kadar düşkünmüş ya başka meslek ya da başka hastene seçseymiş... o bişeyi yanlış yaptıysa onun sorunu olur İslamın değil...

Böylesine çağ ve insanlık dışı bir düşünceyi kabul etmek mümkünmü ? Mesela adamın biri kaza yaptı fft gibi düşünen bir ilkyardım görevlisi dinime göre bu kişini edep yerlerine bakamam diye adamı ölüme terkedecek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın goethe,başörtüsü yasağı düşünceyi engellemek için değildir.Bu düşüncenin toplum hayatına olumsuz olarak yansımasını,bu düşüncede olan insanların toplumda önemli mesleklere gelmesini engellemektir.Daha öncede dediğim gibi özel yaşamda kimsenin başörtüsüne karışan kimse yok.

Dini inancı olan insanlar sadece müslümanlar değilki.Her dini nancı olana bu şekilde tolerans tanınsa işin sonu nereye varır düşünebiliyormusunuz ? Mesela yahova şahitleri kendi dinlerine göre kan alıp vermek yasaktır.Bu şeklide bir inancı olan bir insana nasıl doktorluk belgesi verilebir? Acil kana ihtiyacı olan hastalara adam ben kan veremem dinime göre yasak diyecek. Böyle bir şey kabul edilebilirmi.

Böylesine çağ ve insanlık dışı bir düşünceyi kabul etmek mümkünmü ? Mesela adamın biri kaza yaptı fft gibi düşünen bir ilkyardım görevlisi dinime göre bu kişini edep yerlerine bakamam diye adamı ölüme terkedecek.

sevgili katakuta

bu düşüncede olan kadınları engelleyeceksiniz ama bu düşüncedeolan erkekler her makama gelebilir. bunu mu demek istiyorsunuz???

kadın düşmanı gördüm seni.........

başörtülü kadını başörtüsü ele verecek peki erkeği nasıl ayıracaksınız.. belki sizin bilemediğniz insan sağlığıyla oynayan erkekler de vardır.. ama onlar başörtülü olmadıkları için sorun yok sizin açınızdan öyle mi....hayran olunan batıda geleneksel ya da dini kıyafelerle üniversitelerde okunabiliyor ama kimsedini inançlara u şekilde tolerans tanırsak işin sonu nereye varır demiyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili katakuta

bu düşüncede olan kadınları engelleyeceksiniz ama bu düşüncedeolan erkekler her makama gelebilir. bunu mu demek istiyorsunuz???

kadın düşmanı gördüm seni.........

başörtülü kadını başörtüsü ele verecek peki erkeği nasıl ayıracaksınız.. belki sizin bilemediğniz insan sağlığıyla oynayan erkekler de vardır.. ama onlar başörtülü olmadıkları için sorun yok sizin açınızdan öyle mi....hayran olunan batıda geleneksel ya da dini kıyafelerle üniversitelerde okunabiliyor ama kimsedini inançlara u şekilde tolerans tanırsak işin sonu nereye varır demiyor...

Eğer erkek bir takım dini vecibeleri yerine getiriyorsa,mesela namaz kılıyorsa.Adam namazımı kaçrımayayım diye acil ameliyat olması gerek hastayı bekletebilir veya ameliyat esnasında namazına gidebilir. Mesela oruç tutuyorsa orucun verdiği olumsuz etkiden dolayı ameliyat ettiği hastaya gereken performansı gösteremeyebilir, adamı sakat bırakablir.Eğer radikal biri ise hastasının dinsiz veya atesit olduğunu anlarsa gereken tedaviyi uygulamaz ölüme terkedebilir, vs.

Kısaca ister erkek olsun ister kadın dini pratikleri olduğu müddetçe tıptan blimden uzak dursunlar,evlerinde istedikleri kadar allaha ibadet etsinler bir şey dediğimiz yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer erkek bir takım dini vecibeleri yerine getiriyorsa,mesela namaz kılıyorsa.Adam namazımı kaçrımayayım diye acil ameliyat olması gerek hastayı bekletebilir veya ameliyat esnasında namazına gidebilir. Mesela oruç tutuyorsa orucun verdiği olumsuz etkiden dolayı ameliyat ettiği hastaya gereken performansı gösteremeyebilir, adamı sakat bırakablir.Eğer radikal biri ise hastasının dinsiz veya atesit olduğunu anlarsa gereken tedaviyi uygulamaz ölüme terkedebilir, vs.

Kısaca ister erkek olsun ister kadın dini pratikleri olduğu müddetçe tıptan blimden uzak dursunlar,evlerinde istedikleri kadar allaha ibadet etsinler bir şey dediğimiz yok.

canım kardeşim ya..beni çok güldürdün ...

o zaman şöyle yapalım başörtü yasağını biraz daha genelleştirip müslümanlar giremez deyin erkekleri de kapsasın yasak... ya da dindar erkekler de başörtüsü taksınlar böylece onları tanımak daha kolay olur..

ya da yasak sadece tıp fakültelerinde uygulansın diğer bölümlere giriş serbest olsun .. ne dersin.. sen her şeyin en doğrusunu biliyosun gibi geldi bana

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Size katılıyorum sevgili Geothe, katakuta sahiden çok komik bi arkadaşımız.

Prostatı olan ya da şeker hastalığı veya tiki felan bunların hepsinin doktorluktan azlini isteyelim. Ameliyat sırasında çok tehlikeli.

Cep telefonuna, bilgisayarına, bulmacalara bağımlı doktorlarda yüksek risk taşıyordur. Konsantrasyon sorunu yaşayabilirler. Sudokudan bahsetmiyorum bile.

İçki içenlere ne demeli, hımm pardon onlar dindar olmamaları ihtimaline binaen istedikleri riski hastalara yaşatabilirler. İslamiyet karşıtı olanlar bilhassa her ameliyata girmeli. Toplumu bi güzel dezenfekte ederler! ! !

Bu kılıf bu minareye küçüktür arkadaşlar!

Gerekçelerinizi arda bi gözden geçirin.

Selam ile...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence tartışma uzamış ve polemiğe dönüşmüş. Başörtüsünün yasaklanma nedeni açıktır: Dini bir sembol olduğu için. Haç ta öyledir, kippa da, fazla uzatılan sakal da...

Dini sembollerle bir eğitim kurumuna girerseniz, kutuplaşmaya yol açarsınız. Yol açtığınız kutuplaşma bilimsel bir konudaki tartışmaya benzemez, çürütülmeye açık değildir. Çünkü kutsaldır ve bizi yaratanın emridir. Emrine karşı geleni cehennemde atar, hatta daha tepesi atarsa o kadar da beklemez, yolun karşısına geçerken kamyon altında bırakır. Biricik çocuğunu kanser eder, hiç şakası yoktur.

İnsanların bu tür endişelerini kullanmaktan çekinmeyen, yerine göre bu endişelerden çıkar elde eden bir düşünceye eğitim kurumlarında hoşgörü tanınamaz. Batı üniversitelerini hiç örnek göstermeyin, orada böyle bir tartışma zaten olmuyor. Orada din polemik konusu yapılmıyor. Üç beş din bezirganı İncil pazarlamaya kalksa da tınlayan olmuyor. Üstelik Hristiyanlık devlete talip olan, devlet kurumlarını dine göre yapılandırmayı öneren bir sistem değil. İncil ayetleri şöyle yapana böyle yapın, böyle edeni böyle tutun, şöyle miras paylaştırın, böyle boşayın, böyle cezalandırın hükümleri içermiyor. Kazara içeriyorsa da orada bunları anayasaya, yasalara esas alalım diye tek bir öneri yapılması söz konusu olmuyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence tartışma uzamış ve polemiğe dönüşmüş. Başörtüsünün yasaklanma nedeni açıktır: Dini bir sembol olduğu için. Haç ta öyledir, kippa da, fazla uzatılan sakal da...

Dini sembollerle bir eğitim kurumuna girerseniz, kutuplaşmaya yol açarsınız. Yol açtığınız kutuplaşma bilimsel bir konudaki tartışmaya benzemez, çürütülmeye açık değildir. Çünkü kutsaldır ve bizi yaratanın emridir. Emrine karşı geleni cehennemde atar, hatta daha tepesi atarsa o kadar da beklemez, yolun karşısına geçerken kamyon altında bırakır. Biricik çocuğunu kanser eder, hiç şakası yoktur.

İnsanların bu tür endişelerini kullanmaktan çekinmeyen, yerine göre bu endişelerden çıkar elde eden bir düşünceye eğitim kurumlarında hoşgörü tanınamaz. Batı üniversitelerini hiç örnek göstermeyin, orada böyle bir tartışma zaten olmuyor. Orada din polemik konusu yapılmıyor. Üç beş din bezirganı İncil pazarlamaya kalksa da tınlayan olmuyor. Üstelik Hristiyanlık devlete talip olan, devlet kurumlarını dine göre yapılandırmayı öneren bir sistem değil. İncil ayetleri şöyle yapana böyle yapın, böyle edeni böyle tutun, şöyle miras paylaştırın, böyle boşayın, böyle cezalandırın hükümleri içermiyor. Kazara içeriyorsa da orada bunları anayasaya, yasalara esas alalım diye tek bir öneri yapılması söz konusu olmuyor...

arkadaşım bu senin teorin.. pratikte başörtülü öğrenciler diğer arkaaşlarıyla gayet sağlıklı dialog kurabiliyor.. herkes bunun doğruluğunu biliyor...üniversite bilgi üretilen ve sunulan yerdir.. öğrencilerinin inanç ve tercihlerini tartışma yeri değil..herkesin de bu bilgiden faydalanma hakkı vardır olmalıdır...toplumu kamplaşmaya iten bu anlamsız yasağı uyguluyanlardır..

asıl korkuyu üreten kimler biliyor musun..laiklik elden gidiyor..şeriat gelecek bizi de kıtır kıtır kescek diyenler :)

bıraksanız belki aydınlanacak !!müslümanlar üniversitelerde ama ona da izin vermiyosunuz..hem de sadece kızlara sonra da kız çocuklarını okutun demezler mi :)

okutalım ama doktor olmasınlar bari..insan sağlığı malum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sorunda burada işte.

dinin, sembol vb. kılıflar altında yaşamdan kovulmak istenmesi.

sorun sadece İslam için degil diger dinler içinde geçerli.

mevcut papa'nın bu anlamdaki ısrarlarını inceleyebilirsiniz.

bu dünyanın bir sorunu yani küresel bir problem.

İslam yapısı itibariyle dinamik oldugu için bizde daha çok sorun yaşanıyor, ki Hıristiyanlık ve digerleri duragan bir yapıda oldukları için karşılaştırmalar yanıltmasın bizi.

insanlar sadece bu yüzyılda 'egitimden' geçmiyorlar, sorunu modern devletin dahası modern ekonominin bir uzantısı olarak düşünmek lazım...

dikkat edin içerde ya da dışarda, dine, özelde İslam'a karşı olanların kurdukları cümleler tıpkısının aynısı, bunu ben tasadüfle açıklama lüksüne sahip degilim. kurgulanmış bir dil ve eylem karşısındayız. küresel ölçekde..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sorunda burada işte.

dinin, sembol vb. kılıflar altında yaşamdan kovulmak istenmesi.sorun sadece İslam için degil diger dinler içinde geçerli.

mevcut papa'nın bu anlamdaki ısrarlarını inceleyebilirsiniz.

bu dünyanın bir sorunu yani küresel bir problem.

İslam yapısı itibariyle dinamik oldugu için bizde daha çok sorun yaşanıyor, ki Hıristiyanlık ve digerleri duragan bir yapıda oldukları için karşılaştırmalar yanıltmasın bizi.

insanlar sadece bu yüzyılda 'egitimden' geçmiyorlar, sorunu modern devletin dahası modern ekonominin bir uzantısı olarak düşünmek lazım...

dikkat edin içerde ya da dışarda, dine, özelde İslam'a karşı olanların kurdukları cümleler tıpkısının aynısı, bunu ben tasadüfle açıklama lüksüne sahip degilim. kurgulanmış bir dil ve eylem karşısındayız. küresel ölçekde..

Aynen dediğin gibi aslan bey.Masalların pratik hayattat yeri yoktur,asla olamaz. İnsanların masalalara inanmaya elbette hakkı var buna hiç kmse karışamaz.Ancak bir şartla özel olarak kaldığı müddetçe,topluma girmediği müddtetçe hoş vakit geçirmek için birbirinize anlatın ama topluma yansıtmayın. Nokta.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) o dediğin kopyadan dolayı değil,hepsinin tek bir yaratandan olmasındandır... hangi öğüt vardır ki 4 kitapta aynı olmasın... onları bulda ,onlardan konuşalım...

Sayın fft;

Sizin Tevrat ve Kur'an'da yazılanları (işinize geldiği ölçüde) Allah'a bağlamanızı anlayabiliyorum; ancak nasıl oluyor da yaradılışa ilişkin olarak kutsal kitapta yazılan abes konuları sahiplenebiliyorsunuz?

Sanırım bu konu üzerine hiç kafa yormuyorsunuz.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın fft;

Sizin Tevrat ve Kur'an'da yazılanları (işinize geldiği ölçüde) Allah'a bağlamanızı anlayabiliyorum; ancak nasıl oluyor da yaradılışa ilişkin olarak kutsal kitapta yazılan abes konuları sahiplenebiliyorsunuz?

Sanırım bu konu üzerine hiç kafa yormuyorsunuz.....

Kafa yormaya ne gerek var ki. Kayıtsız şartsız itaat olduktan sonra sen Muhammed'e göre Allah'ın sevgili kulusun. Ancak soru sormaya başladığın zaman beynindeki o güzel din tablosunun eskimiş, yalan dolan belli olan boyaları akmaya başlıyor. Bazılarında bu din dediğimiz tablodan geriye bir silüet kalıyor, bazıları da bu işe yaramaz tabloyu kafasından atıyor. Ama atmaya görsün Muhammed'in çıkarlarına ters düştüğün için Allah'ın azabı ile yüz yüze kalıyorsun ve sen cehennemliksin. Bizler odunuz ya, orman da çok ya, yak yakabildiğin kadar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynen dediğin gibi aslan bey.Masalların pratik hayattat yeri yoktur,asla olamaz. İnsanların masalalara inanmaya elbette hakkı var buna hiç kmse karışamaz.Ancak bir şartla özel olarak kaldığı müddetçe,topluma girmediği müddtetçe hoş vakit geçirmek için birbirinize anlatın ama topluma yansıtmayın. Nokta.

evet dedigim gibi sevgili katakuta.

hayat bir mücadele,bu mücadelenin içinde her türden görüş var.

ama öyle ama böyle.

kimisi şöyle kimisi böyle.

kimsenin herhangi bir dini zorla kabul etmek gibi durumu söz konusu olamaz.

kimseninde bir başkasını zorla başka bir kılıga sokmaya hakkı yoktur.

bunun dışında her türlü anlaşılabilir.

nokta.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

KUL: Rabbinin kölesi olmak bir köle sahibinden hiçbirşey beklenti içerisinde olamayıp sahibinin ona verdikleri ile yetinecegi gibi var olan insandır.bir köle nasıl sahibinin bütün emirlerine uymak zorunda ise kulda rabbinin bütün emir ve yasaklarına uymak zorunda kalan kişidir...İnanılır gibi değil..Bu çağda bu kafa...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet dedigim gibi sevgili katakuta.

hayat bir mücadele,bu mücadelenin içinde her türden görüş var.

ama öyle ama böyle.

kimisi şöyle kimisi böyle.

kimsenin herhangi bir dini zorla kabul etmek gibi durumu söz konusu olamaz.

kimseninde bir başkasını zorla başka bir kılıga sokmaya hakkı yoktur.bunun dışında her türlü anlaşılabilir.

nokta.

Hala anlamamakta ısrar ediyor ve konuyu saptırıyorsun.Kimseyi istediğimiz kılığa sokmak gibi bir derdimiz yok,olamazda.

Örnek verecek olursak,bir insan özel hayatında istediği kadar içki içebilir,kimseyi ilgilendirmez,ama benim ve onlarca kişinin yolculuk yaptığı bir otobüsün şöförü, içmek benim hakkım,kimse karışamaz diye alkollü olarak vasıtayı kulllanamaz. Zira bir çok insanın hayatı söz konusu. Ben bal gibide o şöföre itiraz eder arabayı kullanmaktam men ederim .Zaten yasalarda bu sebepten alkollü araba kullanmayı yasaklıyor.

Toplu alanlarda emniyet açısından bir çok özgürlük kısıtlanır. Bunun dinle hiç bir ilgisi yoktur.Mesela uçakta veya hastane gibi toplu alanlarda yolcuların ve hastaların emniyeti açısından cep telefonu kapama zorunluluğu vardır.Bu benim özel hakkım, ne diye beni zorla istediğiniz kılığa sokuyorsunuz kimse itiraz edemez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.