Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ateist?

Misafir ^^esra^^

Önerilen İletiler

Sevgili Brainslapper "sanıyorduk yazmışsın" ben sanmıyorum, bilinçli bir şekilde inanıyorum..

Sanmakla bilinçli inanmak arasında sanırım fark var..

Sayın Kralx,

düşündüğün, inandığın şeyler boş çıkınca, genelde, düşünüyordum, inanıyordum, sanıyordum dersin.

O kelimenin yağını çıkarmaya çalışıyorsan bence vazgeç, yağ yok o kelimede.

Sana yardımcı olacaksa düzelteyim: İNANIYORDUM..

Ben de diyorum ki bunlar soyut kavramlar. Tanrının varlığına delil olamaz ki.

Sence olamaz ama bence olur..

Her nekadar, somut kavramların, soyut kavramlar için delil olamayacağını, gerçek kabul edilemeyeceğini, bir inanç/teori/tahmin'den öte geçemeyeceğini söylesek, bunu örneklerle göstersek de, bunu kabullenmemekte direniyorsunuz.

Tamam, sadece sizin metodunuzla, bilimi kullanmadan, sadece inanç yoluyla, "inandır beni" dünyayı/yaşamı Allah'ın yarattığına. Senden hiçbir bilimsel, deneysel, gözlemsel bilgi, kanıt istemiycem. Ben de hiçbir bilimsel, deneysel, gözlemsel kanıt sunmayacam. Sadece inanca karşılık inanç. Sadece inancın doğruluğunu kanıtlamak için kullanılan yöntemler:

1. Çaydanlık ve Çaydanlık imalatçısı ilişkisi.

2. Aşk, ızdırap, korku gibi duyguların görünmemesinin, nasıl bu duyguların yok addedilmesini sağlamayacaksa, Allah'ın görünmemesinin de, onun yok addedilmesini sağlamayacağına ilişkin mantık (!).

Başka yöntem kullanmıycam.

Şimdi gelelim sadede:

Madem size göre, soyut kavramlar Tanrı'nın varlığına delil olabiliyor, ben de iddia ediyorum ki, dünya'yı/yaşam'ı Şeytan yaratmıştır!

Yeni bir Teori/İnanç Ortaya atıyorum: Bence bütün bunlar (çaydanlık ve imalatçı ilişkisi ve somut gerçeklik-soyut varlık ilişkisi) yaşam'ı/dünyayı/evreni Şeytan'ın yarttığını kanıtlar.

Meydan okuyorum sana ve diğer inanalara. Çürütün bu iddiamı.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 245
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Sizin icin ole kalmis olabilir ancak dusunceler degiskendir size gore allah kanitlanmisken bana gore yada bize teori bile degildir...Cunku teorilestircek kavramlari bile icermedigini dusunuyorum....

size diyeceğim şu;

_1_ kur'anın dediklerini bilim teker teker destekliyor....Ama neden evrimi hala üvey evlat olarak algılıyor/

_2_ Allah konusu bir tezin içine girmez.... sizinle tezdir, değildir konusuna girmeyeceğim... çünkü karşınızda bu kadar kaynak kitap veya insan varken bunu tartışacak gücü kendinizde bulabiliyorsunu... ne yazık.. allah size göndereceğini göndermiş... insanlar size anlatılacak olanları anlatmişken... hala öyle değil böyle diyorsunuz.... Yazık....

_3_ Ateist benim gözümde bir hiçtir... kişi baz almıyorum... çünkü bi yaratıcısı olmadığını düşünenler.... bi yaratılmışın içine girmez benim gözümde... bu bi tenkit değildir.. sonuçta birşeyler tartışılıyor....

_4_ neden o zaman aklın bilmin yolu bir oluyorda teori kişiden kişiye değişiyor???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili BrainSlapper..

Önce senin delillerini görelimki, çürütmek için neyin neresinden tutacağımızı bilelim..

Bak mesela ben Allah'a imanımın delillerini sayayım..

1- Doğadaki tasarım..

2- Kuran'ı Kerim'in değiştirilemez oluşu..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili BrainSlapper..

Önce senin delillerini görelimki, çürütmek için neyin neresinden tutacağımızı bilelim..

Bak mesela ben Allah'a imanımın delillerini sayayım..

1- Doğadaki tasarım..

2- Kuran'ı Kerim'in değiştirilemez oluşu..

Saygılar..

Ne rastlantı, Benimki de benzer şeyler:

1. Doğa'daki tasarım.

2. Bütün semitik dinlerde dünya hayatı için geçici/yalan/kısacık denmesi, Dünya nimetlerine kanmayın denmesi, dünyua nimetlerinin aldatıcı olduğunun söylenmesi.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi gelelim sadede:

Madem size göre, soyut kavramlar Tanrı'nın varlığına delil olabiliyor, ben de iddia ediyorum ki, dünya'yı/yaşam'ı Şeytan yaratmıştır!

Yeni bir Teori/İnanç Ortaya atıyorum: Bence bütün bunlar (çaydanlık ve imalatçı ilişkisi ve somut gerçeklik-soyut varlık ilişkisi) yaşam'ı/dünyayı/evreni Şeytan'ın yarttığını kanıtlar.

Saygılar.

Hiç yakışmadı size sevgili arkadaşım bu kelime oyunları bu iddayı ortaya attığınız zaman bende size şeytana inanıyormusunuz?diye bir soru sorma mecburiyetindeyim cevabınız evetse bana şeytanın var oluşundan bahsetmenizi isteyeceğim yok hayır ise o zaman nasıl böyle bir idda atabiliyorsunuz ortaya diyeceğim.

Buyurun şeytana inanıyormusunuz?inanıyorsanız bana ondan bahsedebilirmisiniz?

yada inanmıyormusunuz?peki inanmıyorsanız bu yukardaki ıspatını istediğiniz şeyin amacı nedir?

Yada hiç biri canınız oyun oynamakmı istiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın sessizgece, Burada konuyu arkadaşımızın şeytana inanıp inanmaması meselesine getirmekle konuyu değiştiriyorsunuz. Konuyu şahsi boyuta indirgemeden arkadaşımızın iddiasına cevap vermelisiniz. "Bütün bunları şeytan yaratmıştır" diyor.

Yaratılışçı arkadaşlar! O zaman bana bir cevap yazın, Arkadaşımızın şeytana inanıp inanmaması gibi şahsi bir mesele beni ilgilendirmiyor. Sadece iddiaya cevap verin. Arkadaşımızın bu iddiasına karşı bir cevap bekliyorum.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiç yakışmadı size sevgili arkadaşım bu kelime oyunları bu iddayı ortaya attığınız zaman bende size şeytana inanıyormusunuz?diye bir soru sorma mecburiyetindeyim cevabınız evetse bana şeytanın var oluşundan bahsetmenizi isteyeceğim yok hayır ise o zaman nasıl böyle bir idda atabiliyorsunuz ortaya diyeceğim.

Buyurun şeytana inanıyormusunuz?inanıyorsanız bana ondan bahsedebilirmisiniz?

yada inanmıyormusunuz?peki inanmıyorsanız bu yukardaki ıspatını istediğiniz şeyin amacı nedir?

Yada hiç biri canınız oyun oynamakmı istiyor.

Benim bu iddiayı neden ortaya attığımı çok iyi biliyorsunuz.

Benim teorimin esasının şeytan'a inanmak, Allah'a inanmak vs. olmadığını da biliyorsunuz.

Ben ve diğer bilimselci arkadaşlar diyoruz ki: Maddi dünya'nın ötesindekiki herşey, faraziyedir, ispatlanmaya muhtaçtır, ispatlanmadıkça gerçek olarak ileriye sürülemez, gerçek olarak kabul edilmesi için kimseye maddi veya manevi baskı yapılamaz.

Dünya mükemmel, DNA harika, hiçbirşey ustasız olmaz. eeee?

Dünya'yı allah yarattı..

Hadi ya? Nerden biliyorsun? Allah'la berabermiydin o yaratırken? Kaynağı delilin ne ki dünyayı Allah yarattı diyorsun?

Belki de şeytan yaratmıştır. Olamaz mı?

Allah yarattı iddiası ne kaadar mantıklıysa, Şeytan yarattı iddiası da o kadar mantıklıdır.

Hatta bana kalırsa semitik dinlere göre , dünyayı Şeytan'ın yaratmış olması daha mantıklıdır, daha tutarlıdır.

Dünya geçici diyen sizin dininiz.

Dünya aldatıcı diyen sizin dininiz.

Dünya nimetlerine kanmayın diyen sizin dininiz.

Şeytan aldatıcıdır diyen de sizin dininiz.

Şeytan'ın insanları dünya nimetleri ile kandırdığını iddia eden de sizin dininiz.

Bu durumda, dünyayı, yani sizin dininize göre geçici, yalan, aldatıcı olanı, yine sizin dininize göre en Büyük Aldatıcı/Yalancı olan Şeytan yaratmış olmalı. Bak bu daha tutarlı bir senaryo.

Saygılar, sevgiler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce de yazdığım gibi, ilkel dünya şartlarında aminoasitlerce zengin protein çorbaları meydana geldikten sonra hayatın meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Akıl erdiremeyeceğimiz genişlikteki evrenin herhangi bir köşesinde mutlak suretle yaşam meydana gelecekti ve o piyango da bize çıktı. Piyango bize çıkmasa idi "neden bize çıkmadı" diye sorgulayamayacaktık çünkü o zaman bizler olmayacaktık. Evrenin herhangi bir yerinde hayatı meydana getirecek olan şartlar meydana gelmiş ki bizler meydana çıkmışız. Bu şartların sağlanmadığı başka gezegenlerde zaten "biz neden böyleyiz" diye sorgulayabilecek canlılar ortaya çıkmıyor. Ortada bizim açımızdan mücize yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

..............

Tanri niye kul ayirimi yapiyor???Yani niye muhammet niye Fatma degil??

..............

Semavi dinlerin peygamberleri olarak bilinen, İsa, Muhammed, Musa ve Davud'tan başka, Kuran'da, Nuh, Lut, Yakup, İlyas, gibi peygamber olarak kabul edilen 20'den fazla isim geçer ve bu isimlerin hepsi erkektir. Kuran'a göre kadın peygamber yoktur.

Yusuf / 109

Senden önce de, şehirler halkından kendilerine vahyettiğimiz erkeklerden başkasını peygamber göndermedik. (Kâfirler) yeryüzünde hiç gezmediler mi ki, kendilerinden öncekilerin sonunun nasıl olduğunu görsünler! Sakınanlar için ahiret yurdu elbette daha iyidir. Hâla aklınızı kullanmıyor musunuz?

Enbiya / 7

Biz, senden önce de, kendilerine vahiy verdiğimiz kişilerden başkasını peygamber olarak göndermedik. Eğer bilmiyorsanız bilenlerden sorunuz.

Aynı söylem bir başka ayette tekrar eder,

Nahl / 43

Senden önce de, kendilerine vahyettiğimiz kişilerden başkasını peygamber olarak göndermedik. Eğer bilmiyorsanız, bilenlere sorun.

Görüldüğü gibi Kuran'da kadın peygamberlerin varlıkları kabul edilmezken, İncil ve Tevrat'a baktığımızda, kadın peygamberlerden bahsedildiğini görürüz.

Tevrat'ta ;

Tekvin 15/20 Peygamber Miryam'dan, Hakimler 4/de, Peygamber Debora'dan, 2. Tarihler 34/22 de, Şallum'un karısı, Peygamber Hulda'dan, Nehemya 6/14 de, Peygamber Nadya'dan söz eder.

Aynı şekilde, İncil, Luka 2/36 da, Aşer oymağından Fenuel'in kızı Anna adında çok yaşlı bir peygamber vardı Genç kız olarak evlenip kocasıyla yedi yıl yaşadıktan sonra dul kalmıştı. Şeklinde bir ifade yer alır.

Burada dikkat edilmesi gereken, İncil ve Tevrat'ta bahsi geçmesine rağmen, Kuran'ın kadın peygamberlerin varlığını kabul etmemesidir. Halbuki Kuran, değişik ayetlerde İncil ve Tevrat'ın onaylayıcısı olduğunu söylemiştir.

Bakara ;

2:41. Elinizdekini (Tevrat'ı) tasdik edici olarak indirdiğime (Kuran'a) iman edin.

2:89. Daha önce kâfirlere karşı zafer isterlerken kendilerine Allah katından ellerindeki (Tevrat'ı) doğrulayan bir kitap gelip de (Tevrat'tan) bilip öğrendikleri gerçekler karşılarına dikilince onu inkâr ettiler....

2:91. Kendilerine: Allah'ın indirdiğine iman edin, denilince: Biz sadece bize indirilene (Tevrat'a) inanırız, derler ve ondan başkasını inkâr ederler. Halbuki o Kur'an kendi ellerinde bulunan Tevrat'ı doğrulayıcı olarak gelmiş hak kitaptır....

Ali İmran;

3:3. O, sana Kitab'ı hak ve önceki kitapları tasdik edici olarak indirdi, Tevrat ile İncil'i ve Furkan'ı indirmişti...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben cok rahat bu dellileri curutebilirim....

Mesela;

1-dogadaki tasarim....

Doganin bir tanriya ihtiyaci yok...Doga kendi icerisinde bir duzen icinde...Doga kendi ekosistemini kendisi yapiyor

tipki kendisini olusturdugu gibi...

Her varlik dogasina gore sekillenir....

Bugüne kadar çürütemedin hiç bir zaman çürütemeyeceksinde.

Çünkü önce konuyu anlamak lazım.

Ben evrenin bugünkü durumundan bahsetmiyorum..

İlk tasarımdan bahsediyorum..!

Kuran egitici bir kitaptan cok cezaci anliyisa sahip olup insanlari siddete oldurmeye ceken bir yapiya sahip

ve ben cok rhat bir sekilde

Tanri madem bu kadar yuce ve buyuk insanlara dogruyu anlataacak daha buyuk bir sey yazamadimi diyebilirim....Yada niye ARAPCA...Tanri madem esit niye tek dile hitap etmis????Burdan sonra soru baslar!!

Tanri niye kul ayirimi yapiyor???Yani niye muhammet niye Fatma degil??

Evet bu maddeyide anlamamışsın..

Kur'an'ı Kerim'in değiştirilemez oluşuyla, bu yazdıklarının ne alakası var..:)

Sırf xlark tades'e cevap olsun diyede yazılmazki..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuran'ın değiştirilemez oluşu şeklinde bir kanıt olamaz. değiştirilmediğini nereden biliyoruz. Kuran ilk başta yazılı değilmiş, Peygamber öldükten sonra hayvan derilerine yazılmış sonra derlenmiş. Ayrıca değiştirilmez olması ne anlam ifade ediyor. Bilim teknik dergisinin 311. sayısı da değiştirilemez. Mesela Atatürk'ün büyük Nutku da değiştirtilemez. Newton'un principia isimli kitabı da değiştirilemez. Değiştirilebilir olsa ne olur, değiştirilemez olsa ne olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuran'ın değiştirilemez oluşu şeklinde bir kanıt olamaz. değiştirilmediğini nereden biliyoruz. Kuran ilk başta yazılı değilmiş, Peygamber öldükten sonra hayvan derilerine yazılmış sonra derlenmiş. Ayrıca değiştirilmez olması ne anlam ifade ediyor. Bilim teknik dergisinin 311. sayısı da değiştirilemez. Mesela Atatürk'ün büyük Nutku da değiştirtilemez. Newton'un principia isimli kitabı da değiştirilemez. Değiştirilebilir olsa ne olur, değiştirilemez olsa ne olur.

Değişitirilemezden kastım, mucizevi bir koruma altında olması ve bugüne kadar hiç bir kimsenin değiştirememesidir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Korumayı kim sağlıyor? insanlar sağlıyor. Birisi çıksa ve kuranı değiştirse, ilahiyat fakültesinden hocalar çıkar ve "hayır kardeşim, doğrusu budur" der. Atatürk'ün büyük nutkunu değiştirebilir misiniz? ya da tanınmış bir yazarın meşhur bir kitabını? Biz değiştirsek de kitabın kopyası diğer insanlardadır ve "hop kardeşim" derler. yani kuranı koruyan güç müslüman insanlardan başka birşey değildir. Mesela ben evimde kuranı değiştiririm ama sen kabul etmezsin ama sonuçta değiştirmiş olurum. Bu kitabı ıssız bir adada bir halka göstersem ve "işte kuran budur" desem inanırlar ama.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah Teâla hazretleri Muhammed (aleyhissalâtu vesselâm)'i hak (din ile) gönderdi ve O'na Kitab'ı indirdi. Bu indirilenler arasında recm âyeti de vardı! Biz bu âyeti okuduk ve ezberledik. Ayrıca, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) zinâ yapana recm cezasını tatbik etti, ondan sonra da biz tatbik ettik. Ben şu endişeyi taşıyorum: Aradan uzun zaman geçince, bazıları çıkıp: "Biz Kitabullah'da recm cezasını görmüyoruz (deyip inkâra sapabilecek ve) Allah'ın kitabında indirdiği bir farzı terkederek dalâlete düşebilecektir. Bilesiniz, recm, kadın ve erkekten muhsan olanların zinâları, -delil veya hamilelik veya itiraf yoluyla- süb-t bulduğu takdirde, onlara tatbik edilmesi gereken Kitabullah'da mevcut bir haktır. Allah'a kasemle söylüyorum, eğer insanlar: "Ömer Allah Teâla' nın kitabına ilâvede bulundu" demeyecek olsalar, recm âyetini (Kitabullah'a) yazardım."

Buhârî, Hudud 31, 30, Mezâlim 19, Menâkibu'l-Ensar 46, Megâzi 21, İ'tisâm 16; Müslim, Hudud 15, (1691); Muvatta, Hudud 8, 10, (, 823, 824); Tirmizî, Hudud 7, (1431); Ebu Dâvud, Hudud 23, (4418).

Elimizde ki mushafta böyle bir ayet yok. Bu ayetin akıbetini aşağıdaki hadisten öğreniyoruz

"... Âişe (Radtyallâhü anhâ)'âan; Şöyle demiştir :

Andolsun ki recm etme âyeti ve yetişkin kişiyi on defa emzirme (sebebi ile nikahlamanın haramlıgı) ayeti indi ve andolsun ki bu âyetler yatağımın altındaki bir yaprakta (yazılı) idi. Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) vefat edip biz O'nun Ölümü ile meşgul olunca, evde beslenen bir koyun (veya keçi odaya) girip o yaprağı yedi."(İnbi Mace 1944)

Müslüman arkadaşlar yine kızacak ama ben yinede yorum yapacağım. Düşünmek lazım.Bu recm ayeti neden başkasının odasında değilde aişenin yatağının altındadır. Hele hele tesadüfe kesinlikle inanmayan müslüman arkadaşlar bir keçinin gidipte tesadüfen o ayeti yemiş olmasını zaten kabul etmezler.Yani burdada akıllı bir tasarım vardır .Aişe zina ile suçlandığında recm edilmemek için bu ayeti saklamış, sonrada bir daha bulunmaması için keçiye yedirmiştir.

Evet sayın kıral gördüğün gibi kuran değişmiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsanlar sağlamıyor..

Kur'an-ı Kerim'in mevcut halini kimse değiştiremez..

Alallah buna fırsat vermez..

Mesela 2 ayrı Kur'an-ı Kerim yoktur, tarih boyuncada olmamıştır..

Saygılar..

Evet Allahta öyle diyor;

"Enam/115 - Rabbinin sözü hem doğrulukça, hem de adaletçe tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirebilecek hiç kimse yoktur. O, işitendir, bilendir."

İncil ve Tevrat kendi sözü olduğu halde değiştirilmiş.

Zebur'u hiç koruyamamış.

Demekki ona rağmen birileri varmış değiştirebilecek.

Yok sadece Kuran içinse eğer enam-115.

Diğer (önceki) sözlerini kaale almamış.

Yada çifte standart oluşmuş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili kralx,

diğer arkadaşların bilimsel yaklamşımlarına itiraz ediyorsun.

Sana başka bir yol önerdim.

Metafizike karşı, metafizik.

Ban Dünya'yı Şeytan'ın değil de Tanrı'nın yarattığını ispat etmeni bekliyorum.

Ne rastlantı, Benimki de(dünyayı Şeytan2ın yarattığına ilişkişkin kanıtlar !) benzer şeyler:

1. Doğa'daki tasarım.

2. Bütün semitik dinlerde dünya hayatı için geçici/yalan/kısacık denmesi, Dünya nimetlerine kanmayın denmesi, dünya nimetlerinin aldatıcı olduğunun söylenmesi.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doganin bir tanriya ihtiyaci yok...Doga kendi icerisinde bir duzen icinde...Doga kendi ekosistemini kendisi yapiyor

tipki kendisini olusturdugu gibi...

Her varlik dogasina gore sekillenir....

Ve tanri buna hic bir sekilde mudahale edemez..

Afrikada bir beyaz olmuycagi gibi, 7 kusak cekik gozlu olan bir ailedende normal gozlu dogmaz....

Bunu tanri degil doga saglar....

neden o zaman fareleri öldürünce yılanlar azalıyor??

hani nasıl kendini tamamlayamıyolar????

acele cvp.............................................

madem bi ilaha ihtiyaçları yok..madem ilk canlı kendisi oluşmuş...

bana şu anda bi hücre yapıp fotosunu çekiverin bi zahmet....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet Allahta öyle diyor;

"Enam/115 - Rabbinin sözü hem doğrulukça, hem de adaletçe tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirebilecek hiç kimse yoktur. O, işitendir, bilendir."

İncil ve Tevrat kendi sözü olduğu halde değiştirilmiş.

Zebur'u hiç koruyamamış.

Demekki ona rağmen birileri varmış değiştirebilecek.

Yok sadece Kuran içinse eğer enam-115.

Diğer (önceki) sözlerini kaale almamış.

Yada çifte standart oluşmuş.

İncil ve Tevrat'ın değiştirildiğini söylediği bir Kur'an ayeti gösterir misiniz bana? Benim bildiğim kadarıyla Kur'an hep Ehl-i Kitap hakkında "Okuduklarını" anlamadıklarını iddia ediyor... O yüzden ilk emir "Oku" olmuştur... Onların okuyamdıklarını Sen Oku... İncil ve Tevrat'ın ekleme kısımları, bölümleri ve aslıyla tezat oluşturacak ekleme kısımları vardır ama içlerinde Tanrısal öz hala vardır... Kur'an da "Okuduklarını anlamıyorlar mı" ibaresine çokça rastlarsınız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili kralx,

Arkadaşım, öncelikle bir Şeytan'dan bahsediyorsan, zaten Tanrının varlığını da kabul ediyorsun demektir. Çünkü Şeytanı yaratanda O'dur. Gelelim Dünyayı Şeytan yarattı misaline... Aslında çok iddialı bir yaklaşım ancak Cennet, Cehennem ve Dünya kavramlarına iyice inmek gerekiyor... Cennet ve Cehennem şu an var mıdır? maddi olarak yoktur. peki Adem ile Havva nereden atıldılar dünyaya? ikisinin de varlığı maddi idi oysa? yani bedenleri topraktan yaratılmıştı, hemde dünyadaki topraktan... yasak meyvayı yediren, yada insanı kandıran kimdir; Şeytan. Yani sorunuza şöyle bir cevap verebiliriz, insanların dünyada var olmalarının aracısı Şeytandır zaten. Dünyayı yaratan Allah ise de Şeytan neden olmuştur dünyada yaşamamıza... Peki Yasak Elma dedikleri nedir... yada bir meyveyi yemek büyük bir günah olabilir mi? Yada tüm bunların, görünenden farklı anlamları mı var acaba?

Peki Şeytan ve dünya hakkında bir benzerlik kurmuş arkadaşımız. ama birde şöyle bir benzerlik vardır: öncelikle Allah'ın en büyük Meleklerindendir Şeytan. Nar'dan yaratılmıştır, diğer Melekler ise Nur'dan... Şimdi Hz. Adem yaratılana kadar Şeytan Allah'ın itaatkar bir Meleği. O'nun Yaratıcı olduğunu, Tek olduğunu, kendisini O'nun yarattığını, O'ndan öncesinin olmadığını, Doğmadığını ve Doğrulmadığını biliyor... Yoksa Şeytan Müslüman mı? Günahkar bir Müslüman olamaz mı? neyse... Allah İnsanı yaratıp kendisine Halife kıldığını da biliyor ve zaten asıl ayrılış burada başlıyor. Kibirleniyor Şeytan... Şimdi yukardaki saydığımız, Şeytanın Allah hakkındaki bildiklerini tüm Müslümanlarda biliyor... Öyleyse sizin dediğiniz gibi Dünya kötü ve Şeytanda kötü gibi bir niteleme yapmışsınız ya, Müslümanlar Allah hakkındaki yargıları biliyorlar ve kabul ediyorlar ama Şeytan da bunları biliyor ve kabul ediyor... Şeytanın kaldıramadığı tek nokta İnsanın Allah'ın Halifesi olarak yaratılması, yani Şeytan Kibirleniyor. Şeytanın en sevdiği günahta bu yüzden Kibirdir zaten... Şimdi burada bi ayraç açmak gerek, Şeytanın en sevdiği günah kibir olduğu halde, Kur'an-ın bir çok yerinde Allah'ın kendinden kibirle bahsettiğini okuruz... Allah'ta kibirlenmektedir değil mi? Aklınızda soru işareti kalmasın diye söylüyorum, Allah zaten kendisinden daha yücesi olmadığı için haklı olarak kibirlenmektedir. Ama Şeytan, Allah'ın tesbit ettiği hududu aşmak sureti ile Kibirlenmiştir yani Haddini aşmıştır. Ayrıca Allah günahtan ayrıdır... neyse, asıl konuya gelelim... Peki Yasak meyva nedir? Şeytan; en sevdiği günah olan, Allah'a karşı bir yarattığınca işlenmiş ilk günah olan, ve Allah'ın ilk cezalandırdığı ve şiddetle yasakladığı günah olan Kibir'i Havva ve Adem'e işletmiş olmasın? Allah bu yüzden Şeytanı cezalandırmamış mıydı? niye Ademle Havvayı'da Cennet'ten attıran Günah bu olmasın? Dikkat edin, Ateist bir çok arkadaşımız büyük bir hoşnutlukla kibirlenip, inananların bilgilerini küçümsemiyorlar mı? Tatlı bir meyve gibi, ne kadar hoş geliyor kibirlenmek belki de onlara... niye Yasak Meyve Kibir olmasın?... Zaten Kibirden de başka bişey değildir aslında...

Peki Cennetten, Dünyaya atılmak neyi simgeler? Bunu ise şöyle açıklayayım: öncelikle ben Tüm inançların aynı kökene dayandıklarını, aynı kökenden geldiklerini düşünüyorum ve inanıyorum. İster Yunan/Helen inancı olsun, İster Mısır dini olsun, İster Gök-Tanrı inancı olsun, ister Hıristiyanlık, Musevilik olsun... O yüzden Cenneten ayrılma olayını Yunan Mitolojisinden bi örnekle açıklama isterim. İlk yaratıldığında insanlar iki kafalı, dört kollu ve dört bacaklıymışlar (bunu, birbirini çok seven iki insanın aynı bedenin parçalarını oluşturdukları inancına bağlıyorum ben; Adem ile Havva). Bunlar yaşadıkları yerde her türlü imkana sahipmişler ve tek bedende çok mutluymuşlar. O kadar ki, hiç bir şeye ihtiyaçları yokmuş ve en sonunda İlahlara karşı Kibirlenmeye başlamışlar. En sonunda Zeus bunlara bir ceza vermeyi düşünmüş ve bedenleri ikiye ayırmış ve her iki parçayı (Kadın-Erken= Adem ile Havva) ayrı ayrı yerlere savurmuşlar (Adem ile Havvanın dünyada ayrı ayrı yerlere savrulması). O günden sonra iki parçada birbiri için özlem duymaya ve acı çekmeye başlamış (Adem ile Havva'nın birbirlerini bulmak için Allah'a yakarmaları)... Yani Cennet sizin sandığınız gibi değil tam olarak... Altlarından ırmaklar akan bir cennet tanımı sadece Huzur ve Mutluluğun insanlar için somut bir nitelemesidir. Yunus o yüzden diyor ki "Sen isteyene Cenneti ver, Bana Seni Gerek Seni..." Yani asıl Cehennem, İnsanların Allah'tan yani Hakk'tan ayrı yaşamalarıdır... Cennet ise Hakk'a karışmalarıdır. Kuran diyor ki: "İnna lillahi ve inna ileyhi raciun" yani "O'ndan geldik ve yine dönüşümüz O'nadır". Cennet'i isteyenler, kendi çaplarında sevdikleri, Kur'andan anladıkları ve diledikleri cennete kavuşacaklardır, hak edemeyenler ise yine kendi çaplarında bildikleri ve Kur'andan anladıkları yada anlayabildikleri Cehenneme gideceklerdir. Özü görebilenler için ise Asıl Cennet Allah'a ulaşmak, asıl Cehennem ise Hakk'a ulaşamamaktır... Yani Adem ile Havva'nın birbirinden ayrı düşmesi gibi... Bu anlamda Dünya hayatının hiç bir önemi yoktur. Çünkü ne Adem ne de Havva Cennetten atıldıkları Dünyanın şartlarını düşünmemişler ve sadece ayrılıklarını düşünmüşler ve O'nun için pişman olmuşlardır. İkisi de Allah aşkından mahrum kaldıkları için üzülmüşlerdir yada Allah'tan, Hakk'tan ayrıldıkları yani Cennet'ten ayrıldıkları için üzülmüşlerdir... Tanrı-Evren-İnsan birliğinde sadece İnsana dönüşmekten pişman olmuşlardır... Sanırım bu Cennet ve Cehennem'in ne olduğunu açıklar...

Peki Dünya nedir? Allah'ın Kur'an-da bir çok nitelemesi vardır Dünya için... Dünyadaki tüm yaratılanlar insan için Nimet olarak övülürken, bir yandan da "Geçici" "Zevk Verici" vs vs vs olduğu için kötülenmektedir. Buna bir çok Ateist arkadaşın "Çelişki" olarak baktığını çok iyi biliyorum ama tabi bu onların en başta Kibir ve Anlamamalarından yada Anlamaya çalışmamalarından ileri geliyor... Dünya nimetlerinin iki yönü vardır... Eğer Allah'ın verdiği bir nimet olarak Allah'ı hatırlatıyorsa Nimettir. Ancak Allah'ı unutturup dünya hayatına heves sardırıyosa hatırlanması gereken ise "Geçici" olduklarıdır... Olay yalnızca budur... Tıpkı size hediye edilen bir eşya olarak değerlendirin... Eğer bu eşya size Maddi bir değer ifade ediyorsa, hediye edenin sizin için hiç bir önemi yoktur. Eğer o hediye size manevi bir değer ifade ediyorsa demektir ki Hediye eden kimse gözünüzde çok değerlidir... Size o hediyeyi veren kimse, sizce, hediye için sizin hangi duyguya sahip olmanızı isterdi? Demek istediğim, Dünya hayatı, sizin Kur'an-ı okuduğunuz halde yanlış anladığınız gibi değersiz değildir... Öteki dünyada Huzurlu olmanın en önemli anahtarıdır bu dünya ve çok önemlidir. Asıl konu ise sizin O'na verdiğiniz değerdir.

Bide konuya, Allah sevgisi açısından bakalım... Yahudilere göre Elohim kıskançtır... İslam'a göre de öyledir... Allah o kadar kıskanç ki, En günahkar kulu için bile "ne olursa olsun sadece beni sevsin" diyor yine de. ve öyle olduğu zaman affedeceğini, her şeye rağmen affedeceğini söylüyor. Sevgi konusunda Allah kıskanç... "Kulum beni sevsin" diyor sadece, "Beni Tanısın"... Mevlana söylemiş işte "Ne olursan ol Gel...". Hatta o kadar kıskanç ki, kulu ne kadar kötü olursa olsun yine de "Beni Sevsin" diyor... Hiç bir kulu için "O kötü, artık beni sevmesin" yada "artık sevsede farketmez" demiyor. Bir kul Müslüman olursa, olmadan önceki, tüm günahlarını kendi katında affediyor... Yani o kulu, Allah'ı sevmeye başladığı ana kadar artık günahsız... Ayrıntısı uzun ama, sizin "Korkunç" "Korkutucu" sandığınız Tanrı bu... Kur'andaki "Tehditlere" gelince... Her insan, bir an için kıskandığı sevgilisi için "Hayatının en kötü gününü yaşatacam ona" yada daha somut nitelemeler kullanarak, soyut yada manevi=içsel bir acı yaşatacağı tehdidinde bulunur. Yada çektiğiniz Manevi bir acıyı "Somutlaştırarak"; en basitinden "İçim Yanıyor" gibi bir ifade ile niteleyebilirsiniz... İşte Allah o Tehdidlerinde sadece sizin O'na ulaşamayacağınız zaman çekeceğiniz acıyı, dünya hayatı ile kıyaslayarak anlamanız için o ibareleri kullanmıştır. Çünkü insan zihni Soyut yaşantıları Somutlaştıramadan ifade edemez. Sizin yaşadığınız acının şiddetini "Ben çok acı çekiyorum" dediğinizde herkes aynı ölçüde anlayamayabilir...

Bu yazdıklarım bir çok arkadaş için "Kıvırma Çabası" olarak gelecektir... Ama şunu söylemeliyim ki, kimin neye ne şekilde inandığı yada yazdıklarımı nasıl nitelediği hiç bir şekilde beni ilgilendirmemektedir. Çünkü Allah'ın dediği gibi "Dilediğimizi Doğru Yola iletiriz.". Bu inancı da "Torpilci bir Tanrı" olarak ele almamak gerekir. Bunun açıklamasını başka bir yazıda yaptım ama tekrar yapmam gerekiyorsa, çok az açmak isterim... Herkesçe bilinir ki, her insan farklı farklı anlayış yeteneğine sahiptir. Aynı tek bir sayfa yazıyı bile herkes farklı anlayabilir yada farklı bir şekilde hatırlayabilir... İşte "Dilediğimize Veririz" imasını bunu kastetmektedir. İnsanlar Dünyayı ve Allah'ı ancak anlayabildikleri ölçüde anlarlar ve anlamlandırırlar. Siz Allah'ı yeterince anlamamışsınızdır ve Ateist olmuşsunuzdur, ama Müslümanlar anlamıştır ve Müslüman olmuştur... Tanrı-Evren-İnsan açısından bakarsak olaya Doğanın özünde olan şey yine Tanrı'nın kendisidir. Bir bütün olarak herşeyin özünde mevcudiyeti vardır. O yüzden Hallac-ı Mansur Ene'l Hakk=Ben Hakk'ım demiştir. Sizin doğumunuzu sağlayan unsurların temelinde de O vardır... Sizin zihninizi meydana getiren her zerre'de O vardır. Yada buna Ateist arkadaşların anlayacağı dilde söyleyelim; Her şeyin özünde Enerji vardır... Allah Enerji değildir ama O'nun Hakk olan tezahürünü çok çok basit bir şekilde böyle adlandırabiliriz... İşte bazı insanların yada Müminlerin (Müslümanların değil, dikkat ederseniz) "Seçilmişliği"nin temelinde Doğal olarak bünyelerinde bulunan bu farklılıktır... Yani Anlama yetisidir... Herşeyin özünde olan Hakk, doğal olarak o kimseyi seçmiş oluyor... Bunu şöyle örneklendirebiliriz sanırım; Nasıl ki Evrimde Doğal Seçilim var değil mi? Yani doğa kimisini güçlü olarak ortaya çıkarıyor, kimisini güçsüz. Kimisinin zihinsel faaliyetleri ve algılaması daha ileri oluyor kimsinin ki daha yetersiz... İşte anlatmak istediğim Tamamiyle budur... Evrimin Doğal seçilimi ne ise, Allah'ın Hakk olarak madde de tezahür ederek Kimi insanların yetilerini üstün kılmasıda odur... Şimdi ise asıl sorun çıkıyor karşımıza; Siz Anlayabilme yetiniz çerçevesinde Dünyaya ne anlam verdiniz? Bildiklerinizi söylemekten korkmayın, çünkü Doğal seçiliminiz sizin ancak anlayabildiğiniz kadarını anlamanızı sağlıyoz... Özünüzde ne Varsa siz O'sunuzdur...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili kralx,

Sevgili BrainSlapper bu soruna cevap vermiştim..

Benim ALlah'ın varlığına dair iki delilim var demiştim..

1- Tasarım..

2- Kur'an-ı Kerim'in değiştirilemez oluşu..

Ve devamında, şaytanın yaratığına dair delillerin nedir diye sormuştum, heralde bir delilin vardır, sırf metafizik olsun diye metafizik idda öne sürümez dimi..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili BrainSlapper bu soruna cevap vermiştim..

Benim ALlah'ın varlığına dair iki delilim var demiştim..

1- Tasarım..

2- Kur'an-ı Kerim'in değiştirilemez oluşu..

Ve devamında, şaytanın yaratığına dair delillerin nedir diye sormuştum, heralde bir delilin vardır, sırf metafizik olsun diye metafizik idda öne sürümez dimi..

Saygılar..

Kralx, okumuyormusun,

sen onları yazdıktan sonra, bende "ne rastlantı benim gerekçelerim de benzer" dedim ve listeledim. Ben bunu söyledikten sonra kimin cevap vermesi gerekir?

Madem sulandırıyorsun işi, ben devam edeyim:

Tasarım'ın mükemmel olması bu tasarımı, Tanrı'nın yaptığını kanıtlamaz.

Ortada bir "ürün" var. Güzel, harika bir ürün var. Ürünün harika olması, nasıl onu Tanrı'nın yarattığına delalet ediyor?

Ortada bir televizyon var. Çok güzel bir televiyonç. Marka yok, işaret yok. Sen tutup diyorsun ki, bunu yapsa, yapsa Sony yapar! Ne kadar inandırıcı bir kanıt değil mi? Aynı şekilde ben de sallarım o zaman, Bunu yapsa yapsa Panasonic yapar. Senin Tanrı yaratmıştır iddian ne kadar doğru ise, benim Şeytan yaratmıştır iddiam da o kadar doğrudur. İkimizin de kanıtı yok. Sadece sallıyoruz.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu dedikleriniz tanriyi kanitlamaya yetmez eger yeterse siz bana kanitlayin..Ona bakarsniz gecen yil tavuklarin oldurulmesi ,olumcul orumcekleri cogaltti ..bunun nedeni; tavuklar bu hayvanlari daha buyumeden yiyordu ve kendi sistemi vardi...Ancak insanlarin mudahalesi ekosistemi bozdu....Yani sizin dediginiz tanri konusunu degil ekosistem konusunu icine alir...Bence once konulari calisin!!

yok haa ilah diyorsaniz anlatinda bizde ogrenelim!!!

sen ateistliği ne kadar biliyorsan bende dinimi biliyorum....

hristiyan olsan belli şeyler anltılır...

yahudi olsan anlatılır...

ama allah bilinci olmayan birine ben bunu nasıl kabullendireyim...

ekosistem diyosun,,,, o ekosistem kendimi yürüyo sanıyosun sen??

bi robot bile insan kontrol etmeden nasıl yürüsün allah aşkına....

şimdi...

madem ekosistem...

nerde bana bi foto gönder yaptığın hücrenin,,,

babası olmayan bi çocuk getir şimdi,,,,

kalbini çıkarıp fotosunu çek,,,

ee nasılsa EKOSİSTEM

kendi oluyo ya..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.