Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ateist?

Misafir ^^esra^^

Önerilen İletiler

..

peki bu ülkenin bi başbakanı var ama....

neden hapishanesi var...

hırsızlık var...

vsvs

Ne yapalım? Ortalarda hükümetin başına geçirecek bir tanrı bulamadık, biz de insanoğlu ile yetinmek zorunda kaldık. Eeee başbakan bir insanoğlu olunca, söylediklerin de kaçınılmaz oluyor maalesef...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 245
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

bunlar saçma sözler...

daha açıklayıcı bi cvp isterdim ama madem veremiyosun...

eecvitin ölümüne kim karşı koyabildi,,,,

eğer öyle olsaydı neden atatürkü yaşatamadılar???

onun gibi bi ideailsti,,,

**

herşey doğa sayesinde demek kolay bi kaçış yöntemi bence...

örtülülere neden herşey yasak ,,,,

millete yapmadıklarını akıllarına getiriyo da ondan...

sen bi kitaba kendi oldu diyebilir misin??

bunu diyene saçmalıyo yaa bu... harfler kendimi gelir hiç denmez mi??

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bunlar saçma sözler...

daha açıklayıcı bi cvp isterdim ama madem veremiyosun...

eecvitin ölümüne kim karşı koyabildi,,,,

eğer öyle olsaydı neden atatürkü yaşatamadılar???

onun gibi bi ideailsti,,,

**

herşey doğa sayesinde demek kolay bi kaçış yöntemi bence...

örtülülere neden herşey yasak ,,,,

millete yapmadıklarını akıllarına getiriyo da ondan...

sen bi kitaba kendi oldu diyebilir misin??

bunu diyene saçmalıyo yaa bu... harfler kendimi gelir hiç denmez mi??

Buna "saçma" değil, "ironi" deniyor... Üstelik aradığın cevap da o ironinin içindeydi. Siz bir taraftan tanrının üstün olduğunu iddia ederken, diğer taraftan insansı zaafları tanrıya atfedebiliyorsunuz. Yukarıdaki ironi bunu anlatıyordu..

Daldan dala atlamış gördüm sizi.. :)

Bir kitabın oluşumunu matbaa (ya da hattat, yazar her neyse) olmadan açıklayamıyoruz. Ancak evreni bir yaratıcıya ihtiyaç duymadan açıklayabiliyoruz. Sizin anlayamadığınız kısım burası zaten. Siz evreni bir kitap,saat ya da komplike herhangi bir madde gibi görüyorsunuz. Oysa evrende maddelerin girdiği bir torna yoktur. Torna olmadığı için bir tornacıya da gerek yoktur... Umarım anlamışsınızdır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

güzel kardeşim. organik olan yada olmayan bütün sistemler çoklu zamanda var olmuştur. yani biri diğerinden daha önce yada daha sonra oluşmuş olamaz. örneğin sindirim sisteminin boşaltım siteminden daha önce oluşmasına imkan yoktur. bütün sistemler aynı anda oluştuğuna göre bunun kendi kendine var olduğunu nasıl söyleyebiliriz. cevap veriyorum... düşünmeden ve sorgulamadan. istersen bunu varlık öğretisi açısındanda anlatayım. hiçbirşey kendi kendine var olamaz. yani şu an baktığın ekran veya kullandığın klavye kendi kendine var olamadığına göre mevcut 'var' ı ne ile açıklıyorsun. cevap veriyorum açıklayamıyorsun.

bir başka mesele ise tanrı ve Allah kavramları farklıdır. Tanrı tarih boyunca insanların kutsal saydığı ve tapındığı herşeye verilen genel bir adtır. özü ortaasyadan gelen tengri kelimesidir. Allah ise varlığını kendi iradesi dahilinde saklamış yegane yaratıcıdır. onun mantığına ulaşmak imkansızdır. ama belki şu şekilde düşünmenin bir yardımı olabilir. bir su damlasının içinde binlerce tek hücreli canlı yaşıyor ve bunların her biri belirli seviyede bilince sahip. suyun içindeki metaryelleri toplayacak ve hayatını idame ettirecek kadar. örneğin bu tek hücreliyle irtibat kurmayı başarsan ve su damlasının dışında devam eden insan medeniyetini anlatmaya çalışsan seni ne kadar anlayabilir. bunun yanı sıra senin bilincin ile Allahın iradesi arasındaki fark sen ile tek hücreli arasındaki farktan çok daha büyük. işte sen onun iradesinin büyüklüğü karşısında bilinçsizleşiyor ve sorgulayabildiğin son noktada ne varsa onu kabul ediyorsun. senin kapasiten ateizme ulaşabilmiş. aslında bunun manası herşeye rağmen seninde teist olduğun gerçeğine dayanır. sende soyut bir kavramı açıklayamamış ve boyun eğmişsin. zaten tanrı kavramıda bu değilmidir. mevlananın dediği gibi kendini bilen onu bilir....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

güzel kardeşim. organik olan yada olmayan bütün sistemler çoklu zamanda var olmuştur. yani biri diğerinden daha önce yada daha sonra oluşmuş olamaz. örneğin sindirim sisteminin boşaltım siteminden daha önce oluşmasına imkan yoktur. bütün sistemler aynı anda oluştuğuna göre bunun kendi kendine var olduğunu nasıl söyleyebiliriz. cevap veriyorum... düşünmeden ve sorgulamadan. istersen bunu varlık öğretisi açısındanda anlatayım. hiçbirşey kendi kendine var olamaz. yani şu an baktığın ekran veya kullandığın klavye kendi kendine var olamadığına göre mevcut 'var' ı ne ile açıklıyorsun. cevap veriyorum açıklayamıyorsun.

bir başka mesele ise tanrı ve Allah kavramları farklıdır. Tanrı tarih boyunca insanların kutsal saydığı ve tapındığı herşeye verilen genel bir adtır. özü ortaasyadan gelen tengri kelimesidir. Allah ise varlığını kendi iradesi dahilinde saklamış yegane yaratıcıdır. onun mantığına ulaşmak imkansızdır. ama belki şu şekilde düşünmenin bir yardımı olabilir. bir su damlasının içinde binlerce tek hücreli canlı yaşıyor ve bunların her biri belirli seviyede bilince sahip. suyun içindeki metaryelleri toplayacak ve hayatını idame ettirecek kadar. örneğin bu tek hücreliyle irtibat kurmayı başarsan ve su damlasının dışında devam eden insan medeniyetini anlatmaya çalışsan seni ne kadar anlayabilir. bunun yanı sıra senin bilincin ile Allahın iradesi arasındaki fark sen ile tek hücreli arasındaki farktan çok daha büyük. işte sen onun iradesinin büyüklüğü karşısında bilinçsizleşiyor ve sorgulayabildiğin son noktada ne varsa onu kabul ediyorsun. senin kapasiten ateizme ulaşabilmiş. aslında bunun manası herşeye rağmen seninde teist olduğun gerçeğine dayanır. sende soyut bir kavramı açıklayamamış ve boyun eğmişsin. zaten tanrı kavramıda bu değilmidir. mevlananın dediği gibi kendini bilen onu bilir....

Pekala...

* Mona Lisa'yı Leonardo Da Vinci yapmıştır; bir yaratıcısı vardır.

* Windows işletim sistemini Bill Gates yapmıştır; bir yaratıcısı vardır.

* Radyoyu Marconi yapmıştır; yaratıcısı vardır.

* Telefonu Graham Bell yapmıştır; yaratıcısı vardır.

Şimdi size bir kaç soru :

* Peri Bacaları'nı kim yapmıştır ?

* Grand Kanyon'u kim yapmıştır?

* Pamukkale Travertenlerini kim yapmıştır ?

Mona Lisa'yı bir insan yaptığına göre, Peri Bacaları'nı da bir insan yapmış olmalı... Kimdir bu insanoğlu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mona Lisa'yı bir insan yaptığına göre, Peri Bacaları'nı da bir insan yapmış olmalı... Kimdir bu insanoğlu?

Periler :cat:

Doğa elbette.

bir başka mesele ise tanrı ve Allah kavramları farklıdır. Tanrı tarih boyunca insanların kutsal saydığı ve tapındığı herşeye verilen genel bir adtır. özü ortaasyadan gelen tengri kelimesidir. Allah ise varlığını kendi iradesi dahilinde saklamış yegane yaratıcıdır.

dilbilimci mi getirelim buraya. Semitik diller uzmanı?

Allah kelimesi de sıradan bir kelimedir. Al-İlah, The God, Le Deu.

Sen hiç 1960'ların tarih kitaplarını görmemişsin galiba. Her bir şeyi öztürkçeleştirme

çabası olmadan önce bugün ot tanrısı, çaput tanrısı diye isimlendiirlen şeylere ot ilahı, çaput ilahı deniyordu. o zamanlar Tanrı ifadesi sadece Tanrı için kullanılıyordu. geri kalan herşey de senin özel isim sandığın şeyle adlandırılıyordu.

Kimseye tanrı'sız diye hitap/hakaret/iltifat edilmez, Allahsız diye hitap/hakaret/iltifat edilir. Buradaki Allahsız ifadesi, herhalde "Mutlak Güç"e inancı yok demek değil. burada Allah cins isim olarak kullanılmıştır. Tapacak hiçbirşeyi olmayan demek.

Adana-İskenderun-Suriye bölgesine yolun düşerse, insanların "Allah'ını bilmem naaparım" diye çok rahatlıkla sövdüklerini görürsün. O küfürlerde geçen Allah kelimesi cins isimdir. Haksızlık yapan bir insanın Mutlak Güce/Tanrı'ya inancı olmadığı, bu nedenle başka şeylere inandığı, bu inanılan şeylerin/Allahların da o adamın adaletli davranmasını sağlayamadığı düşünüldüğü için insanlar çok rahatlıkla Allah'a söverler. Hiç kimse de Mutlak Güç'e sövdüğünü düşünmez nedense.

Bırakın Allah aşkına şu Allah apayrı bir isimdir muhabbetini. Allah Al-İlah'tır, The God'dır Le Deu'dur. başka birşey değil.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

of ki ne of. sanırım yanlış anlıyorsun. Allah kelimesi islamiyetle birlikte kullanılmaya başlandığından beri özel isimdir. özel isimler nasıl oluşmuştur? cins isimlerin zaman içinde öznel anlamlar kazanmasıyla değilmi. örneğin türkiye türklerin yaşadığı yer mansına gelir. tarih boyunca pek çok türkiye olmuş ama bunlardan bir tanesi farklılaşarak ve anlamlanarak özel isime dönüşmüştür. The god kelimesinin karşılığı tanrı olabilir çünkü hristiyanlıkta içi dolu ve farklılaşabilmiş bir ilah kavramı oluşmamıştır. Yeryüzündeki tanrı kavramlarının ortak özelliği cisimlerle benzeşmeleridir. gök tanrı, mecsa, insan figürleri, hayvan figürleri, doğurganlık yada babalık,

oysa Allah kavramı yeryüzüne gelmiş geçmiş bütün bu tanrı anlayışlarından uzaktır. tanrı çoktur Allah ise tek. Ben Allah kelimesi yoktan var edildi demiyorum ki tabiiki kökü ilahtır. Adanalı arkadaşlara da başarılar diliyorum... ceyhan 6.4

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben sana bir bütün olarak var olan bir sitemden bahsederken sen sistemin bir kısmını ele alıp bu tuhaf soruyumu soruyorsun. şuna benziyor. örneğin ben araba imal eden bir robot yapıyorum ve sen ona bakarak bana şu soruyu soruyorsun. herşeyi insan yaptığına göre bu arabayı kim yapmıştır. teknik olarak robotu yapan kişi olarak arabayıda ben yapmış oluyorum. bunun manası benim arabayı bizzat yapamayacak kudrette olmadığım değil, onu ve daha fazlasını yapabilen bir sistem geliştirip olayları akışına bırakabilecek güçte olduğumdur. yaratıcının var olmadığını söylemekte var olduğunu söylemek gibi isbat gerektirir. oysaki ateistler bunu yavuz hırsız misali devamlı olarak anlam kargaşasına yol açacak sorular icat edip seviyesiz ve tek taraflı bir platformda tartışmayı seçerler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ekosistemi bir tanrı yönetseydi eğer, ne bir canlı türü yok olurdu, ne ozon delinirdi... Ne seller olurdu, ne de kıtlık...

Sellerin, kıtlığın, hastalığın, ölümün olmadığı yerde var..

Tabi kazanabilirsek..

Dünya hayatı imtihan salonundan başka birşey değildir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BrainSlapper..

Sen tasarıma inanda adı ne olursa olsun..

En azından rastlantılardan daha mantıklı..

Ama özellikleri nitelikleri bildirilmiş olanlarada tanrı demek biraz abes olur..

Saygılar..

Tasarıma inanmak, bu tasarımın sahibinin niteliği hakkında bilgi vermez.

Özellikleri bildirilmiş diye birşey yok, özellikleri şudur diye bir sallama var ortada, başka birşey değil.

Son sözlerinden anladığım, tasarımın sahibinin bilinemeyeceği, ama tasarımın mevcut olduğu, yanlış mı anlıyorum?

Tasarıma inanmak, bu tasarımın sahibinin, zentrilyonlarca galaksi içinde, zentrilyonlarca yıldız içinde, bu yıldızlara bağlı yüzlerce gezegenden biri olan Dünya'da yaşayan milyonlarca canlı türünden biri olan insanoğlunun Tanrı'ya inanıp inanmaması Tanrı'yı germez.

Ahlak kuralları, adalet anlayışı, başkalarına karşı iyi davranmak, sadece insanlar/canlılar arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi açısından önemlidir.

Tanrı mükemmeliyet kavramının karşılığı ise, bu tanrı tutup, kendine seçilmiş halk edinemz, birisinin evlatlık oğlunan karısını alabilmesi için özel düzenlemeler yapmaz, banna inanmayanları şöyle böyle yapacağım diye sadistçe tavırlar sergilemez.

Eğer tanrı varsa, Kurdu yaratır, kuzuyu da yaratır.

Kuzuya "kurda saldırmayacaksın" diye kural koymaz, punduna getirse boynuzu çakar kurda zıbartır. Evrensel/doğal kural işler, bunu dışında kimseye özel ayrıcalık tanınmaz.

Eğer Tasarım sahibi bir Tanrı varsa, erkeği yaratır, kadını dı yaratır. birine, sen ötekine tabi olacaksın diye önünü kamapaz. Kendi rızasıyla tabi olacak olan varsa olur, kendi çabasıyla diğerinden baskın hale gelecek olan varsa olur, bu şekilde kural koymaz Tanrı.

Tasarım'a inanmak, Tarsarım'ın sahibi olduğuna inanmak, Hz. Muhammedin uydurmalarına inanmayı gerektirmez.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir kitabın oluşumunu matbaa (ya da hattat, yazar her neyse) olmadan açıklayamıyoruz. Ancak evreni bir yaratıcıya ihtiyaç duymadan açıklayabiliyoruz. Sizin anlayamadığınız kısım burası zaten. Siz evreni bir kitap,saat ya da komplike herhangi bir madde gibi görüyorsunuz. Oysa evrende maddelerin girdiği bir torna yoktur. Torna olmadığı için bir tornacıya da gerek yoktur... Umarım anlamışsınızdır...

peki o maddeler nerde bulunuyo.....

tabii konudan konuya atlarım...

belli şeyleri açıklamak için..

sana allah kavramını anlatamam...

çünkü önce, fizik-biyoloji derslerini öğrenmem bilmen lazım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evt mantıksızım,,,

soru içinde soru arıyorum....

ama sizi aşamam bu konuda ...

hiç gözüne bakıpta bunun bi tanrı tarafından olduğunu düşünmeyen...

düşenen kıyasla mantık çerçevesinde pek bi fark var arasında ....

allahın fotosunu(töbe töbe) istiyosun... veremem... kusura bakma

kıyametten sonra ...

allah bilir ama cennete gidersen inş. orda görürsün..

kendi kendime dini konulara yazmıcam diom ama insanların *****ce allah yok demeleri allaha inanmam nedeniyle beni etkiliyo...

kusura bakma mantıksız geldiysem cvp yasma kimse zorla cvp istemiyo.. kısmetse amacımız allah vardır demek.. inana anlayana..

anlama problemlerine şimdilik bişey yapma şansım yok..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Son sözlerinden anladığım, tasarımın sahibinin bilinemeyeceği, ama tasarımın mevcut olduğu, yanlış mı anlıyorum?

Evet kısmen doğru..

Allah'ı hakkıyla bilmek bu dünyada tam olarak mümkün değildir..

Çünkü vehmimizin zihnimizin aklımızın sınırlarını aşan bir durum..

Galaksilerin büyüklüğü evrenin genişliği ve o yazdığın herşey insanların nazarında elbette büyüktür muazzamdır fakat Allah'ın kudretinde hiç gibi birşeydir..

Neden bu kadar şey yaratılmış neden milyonlarca galaksi içinde insana kulluk yüklenmiş sorusunun cevabı kudretin büyüklüğünün insana gösterilmesidir..

Muazzam büyüklükler meselesinde bir protonla, bu protonun dahil olduğu atomu kıyasla, sorunun cevabı burada gizlidir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet kısmen doğru..

Allah'ı hakkıyla bilmek bu dünyada tam olarak mümkün değildir..

Çünkü vehmimizin zihnimizin aklımızın sınırlarını aşan bir durum..

Galaksilerin büyüklüğü evrenin genişliği ve o yazdığın herşey insanların nazarında elbette büyüktür muazzamdır fakat Allah'ın kudretinde hiç gibi birşeydir..

Tasarım'a inanıyorsun. Sadece inanıyorsun. Bunu sonra konuşuruz.

Ama tasarımı kimin yaptığının bilinemeyeceği konusundaki değerlendirmeyi "kısmen doğru buluyorsun" (neden kısmen anlamış değilim, ama problema değil şimdilik)

Demek ki Dünya'yı kimin yarattığı bilinemezmiş. Allah'ın yarattığına inanabilirsin. Sadece inanabilirsin. Bilemezsin.

Allah bilinemez diyorsun, sonra da Allah'ın 99 adını, kabiliyetini, karakterini bildiklerini söyleyen kişilerin doğru söylediklerini, onların Allah'ın seçilmiş kulları olduklarını, onların Allah'la özel iletişim içinde olduklarını, hatta Allah'ın bütün mevcudatı onlardan biri için yaratmış olduğunu iddia ediyorsun?

Bütün bunları iddia etmek yerine, o adamların birer yalancı olabilecekleri ihtimali aklına gelmiyor mu hiç?

Günaha mı girersin?

Cennetten mi olursun?

Cehenneme odun mu olursun?

Halüsinasyonlar görüp ben Allah'la mesajlaşıyorum diyen bir adamı savunmak zorunda değilsin kralx, o adamın istediği de bu zaten, onu savunmadığın zaman kendini Allah'ın karşısında hissetmeni sağlamak.

Bugün bir adam;

-kendi kendine konuşsa, .... dersin

-çocuğunu kesmeye kalksa, psikopat dersin,

-transa geçse, şizofren dersin,

-ortalıktan kaybolup, 1-2 ay sonra geri gelse, ben allah'la konuşmaya gitmiştim dese, "hadi ..." dersin,

-sokakta kendi başına oynayan çocuğu öldürse, cani/canavar/katil dersin,

-ilkokula giden kız çocuğuna elma şekeri verip cinsel tacizde/ilişkide bulunsa, ...../....sız dersin,

Bunları yapan adam, ben bunları Allah'ın emri olarak yapıyorum dese ne dersin kralx kardeş?

Bu eylemleri yapan kişiler, sokakta gördüğün insanlar değil de, peygamber olarak kendilerini adlandıran kişiler olunca, yani "kimlikler" değişince, eylemler normal mı oluyor kralx kardeş?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili BrainSlapper..

Allah bilinir fakat tam anlamıyla idrak etmek imkansızdır..

Örneğin bir füze vardır bunu biliyorum ama füzenin bütün özelliklerini, parçalarını işlevlerini bilmiyor olabilirim..

Bu yüzden kısmen haklısın dedim..

Saygılar..

Sevgili kralx,

yukarıdaki yazımda,

Tasarım'a inanıyorsun. Sadece inanıyorsun. Bunu sonra konuşuruz.

Ama tasarımı kimin yaptığının bilinemeyeceği konusundaki değerlendirmeyi "kısmen doğru buluyorsun" (neden kısmen anlamış değilim, ama problema değil şimdilik)

dedim. Yani "kısmi" tarafını sonraya bıraktım, o konu üzerinde az çok uzlaşmaya vardık, devam edelim lütfen, sorumun devamı da var.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tamam devam edelimde, sorunun devamı ne..?

Devamı:

Allah bilinemez, veya kısmen bilinebilir diyorsun, sonra da Allah'ın 99 adını, kabiliyetini, karakterini bildiklerini söyleyen kişilerin doğru söylediklerini, onların Allah'ın seçilmiş kulları olduklarını, onların Allah'la özel iletişim içinde olduklarını, hatta Allah'ın bütün mevcudatı onlardan biri için yaratmış olduğunu iddia ediyorsun?

Bütün bunları iddia etmek yerine, o adamların birer yalancı olabilecekleri ihtimali aklına gelmiyor mu hiç?

Günaha mı girersin?

Cennetten mi olursun?

Cehenneme odun mu olursun?

Halüsinasyonlar görüp ben Allah'la mesajlaşıyorum diyen bir adamı savunmak zorunda değilsin kralx, o adamın istediği de bu zaten, onu savunmadığın zaman kendini Allah'ın karşısında hissetmeni sağlamak.

Bugün bir adam;

-kendi kendine konuşsa, kafayı sıyırmış dersin

-çocuğunu kesmeye kalksa, psikopat dersin,

-transa geçse, şizofren dersin,

-ortalıktan kaybolup, 1-2 ay sonra geri gelse, ben allah'la konuşmaya gitmiştim dese, "hadi ordan" dersin,

-sokakta kendi başına oynayan çocuğu öldürse, cani/canavar/katil dersin,

-ilkokula giden kız çocuğuna elma şekeri verip cinsel tacizde/ilişkide bulunsa, *****sız dersin,

Bunları yapan adam, "ben bunları Allah'ın emri olarak yapıyorum" dese ne dersin kralx kardeş?

Bu eylemleri yapan kişiler, sokakta gördüğün insanlar değil de, peygamber olarak kendilerini adlandıran kişiler olunca, yani "kimlikler" değişince, eylemler normal mı oluyor kralx kardeş?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah bilinemez, veya kısmen bilinebilir diyorsun, sonra da Allah'ın 99 adını, kabiliyetini, karakterini bildiklerini söyleyen kişilerin doğru söylediklerini, onların Allah'ın seçilmiş kulları olduklarını, onların Allah'la özel iletişim içinde olduklarını, hatta Allah'ın bütün mevcudatı onlardan biri için yaratmış olduğunu iddia ediyorsun?

Onlardan kastın nedir tam olarak anlamadım..

Peygamberler m..?

Eğer peygamberlerse, peygamberlerin hiç birisi uygunsuz bir iş yapmamıştır..

İsmet ve fetanet sıfatları gereği onlar diğer insanlardan farklıdır, adı üstünde seçilmişlerdir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Onlardan kastın nedir tam olarak anlamadım..

Peygamberler m..?

Eğer peygamberlerse, peygamberlerin hiç birisi uygunsuz bir iş yapmamıştır..

İsmet ve fetanet sıfatları gereği onlar diğer insanlardan farklıdır, adı üstünde seçilmişlerdir..

Saygılar..

:stuart:

1. Allah tam olarak bilinemez diyorsun. Oysa peygamber olduğunu iddia edenler Allah'ı bir güzel tarif etmişler: demek ki UYGUNSUZ bir iş yapmışlar.

2. Peygamberler seçilmiş diyorsun, buna kanıtın yok, sadece kendilerinin "ben seçilmiş bir insanım" iddiaları var. Tek kanıtın, kendi sözleri mi?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1. Allah tam olarak bilinemez diyorsun. Oysa peygamber olduğunu iddia edenler Allah'ı bir güzel tarif etmişler: demek ki UYGUNSUZ bir iş yapmışlar.

2. Peygamberler seçilmiş diyorsun, buna kanıtın yok, sadece kendilerinin "ben seçilmiş bir insanım" iddiaları var. Tek kanıtın, kendi sözleri mi?

Saygılar.

Peygamberler Allah'ı kendilerine bildirilen kadar anlatmışlardır..

Seçilmişlik konusuna gelince, Kur'an-ı Kerim'e imanım olduğuna göre kaynağımda Kur'an-ı Kerimdir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burdan göründüğü kadarıyla bayaa kaygan bir zeminde devam ediyor muhabbet..

Pek sevmem aslında böyle çıkış noktası olmayan tartışmaları ama iki satır yazmak geldi içimden..

olmayan allaha ve olmayan allahın peygamberlerine inanıyor olabiliriz..

iyide bunun kime ne zararı var..

O peygamberler insanlara kötü şeyler yapmalarını mı söylemiş..

Sonuç olarak bir çok din bir çok inanç,insanların ahlaki açıdan iyi yaşamalarını tavsiye etmiş..

Hiç kimse

allahın varolduğunu veya olmadığını kanıtlayamaz,

sadece bunlardan birine İNANIR..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili jackjohnson..

Kanıtlama işi izafi bir olaydır..

Kimine göre ortada görünen şeyler kanıt değildir..

Kimine göre ise tam bir kanıttır..

Bana göre gördüğüm, duyduğum, hissetiğim ve yaşadığım herşey Allah'ın var olduğunun kanıtıdır..

Bomboş bir çölde bir binaya rastlasam, bu binanın bir banisinin olduğuna emin olurum ve o bina bir banini olduğunun kanıtıdır..

Bir şahin gözü optik zumlama yapabiliyorsa burada bilinçli bir tasarımın olduğu kesindir..

Hiç bir doğa şartı, rastlantı gelişmiş varlıklar meydana getiremez..

Bu fiziğe terstir, entropiye terstir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.