Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ateist?

Misafir ^^esra^^

Önerilen İletiler

• Cevaplar 245
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

sevgili esra ben ateistim ateist allah yoktur demek sen doğada yaşayan canlısın

diğer canlılardan hiç bir farkın yok senin aklın olman üstünlüğün değildir hayatta kalabilmen için üstün özelliğindir.Nasıl çita hızlı koşuyorsa kartal gözleri uzağı görebiliyor avını yakalamada muhteşem iniş takımları varsa nasıl bukalemun renk değiştirip avlanıyor ve ya avlanmaktan kurtuluyorsa senin aklında o dur hayatta kalabilmen için üstün bir özelliğin mutlaka olacak şimdiye kadar canlıların % 99'u hayatta kalmayı başaramadılar dinazorlar gibi onlar doğa yaşamında ortama ayak uyduramadılar ve yok oldular bilim adamlarının dediğine göre bir gün bizim neslimizde tükenecek sen öldüğün zaman azot ve karbon bileşimine gireceksin ve bir zaman petrol olacaksın ve seni petrol olarak çıkaracaklar ve arıtacaklar ve bir arabaya benzin olarak dolacaksın o araba çalıştığı zaman sen yanacaksın ve eksozdan karbondioksit gazı olarak çıkacaksın ağaçlar seni gece emip gündüz oksijen olacaksı yani sen aslında hiç bir zaman yok olmayacaksın yeryüzünde dönüşüp duracaksın gerçekler bu ben her zaman şunu bilirim bir düşünce bana hiç bir şey kazandırmıyorsa o düşünce en doğru düşüncedir bu anlattıklarım belki korku filmi gibi cennet yok öteki dünya yok sen bir maddesin dönüşüp duracaksın şimdi canlı bir varlıksın yarın cansız bir varlıksın bu gerçektir benim söylediklerim sana hiç birşey kazandırmayacak çeşke tanrı olsaydı kötülere ceza verseydi iyi insanları ödüllendirseydi işte bu düşünce sana çok şey kazandırır ama yanlış ama yanlış doğanın kanunu geçerli uyum sağlayan her zaman hayatta kalmayı başarıyor belki diktatörce düşünüyorum ama katil olan acımasız olan daima kazanıyor yaşamımızda öyle değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ateizm demek allah yoktur demek.sen doğada yaşayan bir canlısın aklının olması senin diğer canlılardan üstün olman anlamına gelmez bir canlının hayatta kalabilmesi için üstün bir özelliğin olması gerekir çita gibi hızlı koşacaksın örümcek gibi ağını yapacaksın kartal gibi mükemmel gözlerin ve iniş takımların olacak bukalemun gibi renk değiştirme özelliğin olacak insanında aklının olması diğer canlılar karşısında üstün olması değil hayatta kalabilmesi için üstün özelliğidir.

yeryüzünde canlıların % 99'u hayatta kalmayı başaramadılar dinazorlar gibi şu anda var olan canlılar biz dahil %1'ini oluşturuyor bu da aslında doğanın mükemmel olmadığını gösteriyor bazıları doğa mükemmel diyor bunun ardında tasarımcı var diyor o da allah diyor hayır olaya tersden bakıyorlar ortada bir yaşam varsa o yaşamı oluşturacak öğelerin mutlaka olması gerekiyor

bir kova suyu al içine süpürgeyi batır ve duvara defalarca sıçrat evinin bütün duvarlarını su damlacıkları kaplasın sonra o damlacıklara teker teker bak şekil olarak senin için hiç bir anlam ifade etmeyecek ama bir damlacığın ağaca benzediğini göreceksin işte o ağacı sen yarattın ama o şeklin ağaç olmasını sen istemedin zaman seni yarattı ama zaman senin olmanı istemedi marstada yaşam var ama bakteriler ve ya tek hücreli canlılar var sonuçta yaşam var ama tek hücreli yaşam çünkü çevre faktörü onu gerektirdi yaşamın sonsuz seçeneği vardır

inançlılar diyor ki havada %21 oksijen %17 azot var diyorlar eğer havada

%20 oksijen %18 azot olsaydı biz yaşayamayacaktık hayır yanılıyorlar belki yaşayamayacaktık belki solunum sistemimiz daha farklı olacaktık belki daha mükemmel olacaktık belki hala tek hücreliydik bu belkiler hiç bitmez dedim ya yaşamın sonsuz seçeneği var ateizm bana hiç bir şey kazandırmayacak ama bana göre de en doğru yalansız şey bana hiç bir şey kazandırmayandır gerçekte budur o yüzden her zaman derim hayat bir oyundur bu oyunun değişmez kuralı bir gün bu oyunu terk etmek zorunda kalacağız başka oyun yok bu yazıma benzer bir yazı gönderdim ama foruma eklemediler beni tanıdın herhalde ilk tanıştığımızda sarışındın şimdi vamp olmuşsun yakışır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuya istemeyerek maydonoz oluyorum, kisa bir aciklama icin.

"Var olan allahi inkar etmek" sözleriyle tartisma mutlaka krize girer.

Burada, öne inancin bir vicdan sorunu oldugunu söylemek istiyorum.

örneklersek:

Diyelim bir cay bahcesinde karsilikli oturuyoruz ve meyve suyu iciyoruz.

Ikimizin de önünde birer bardak var, ve konusuyoruz.

Bir ara ben kalkip size, sizin bardaginiz yok nerede diye sorarsam, gülersiniz.

Siz de bana gösterirsiniz bardaginizi.

Ben de inatla bardaginizin olmadigini iddia edersem, masadan kalkip gidersiniz degil mi. Cünkü, kafayi yedigimi düsünürsünüz.

Ama kalkip gitmeden siz de yanimizdaki bos sandalyede bir ücüncü kisinin daha bizimle oturdugunu iddia ederseniz, bu kez ben itiraz ederim. gülerim. göster o zaman derim.

Direnirseniz, ben de sizin kafayi yediginizi düsünürüm.

Böylece komik bicimde küserek ayrilip gideriz.

iste allah kavrami böyle bir seydir.

Kimse bosu bosuna baskalarina allahin varligini ispat filan etmege calismasin.

o insanin vicdan sorunudur demek istedigim bundandir.

Yoksa anlasmanin imkani olmaz bu dünyada.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yarım bardak su;

Optimiste göre yarısı doludur,

Pessimiste göre yarısı boştur,

Mühendise göre bardak olması gerektiğinden iki kat büyültür :D

Anlayana davul zurna ;)

10076[/snapback]

:clover:

Bardagin dibinde bir kac damla su kalmis bile olsa, bu bardakta birkac damla daha su vardir diyenlerdenim.

Bardagin üzerindeki bosluk isime yaramaz cünkü :D

sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bardagin dibinde bir kac damla su kalmis bile olsa, bu bardakta birkac damla daha su vardir diyenlerdenim.

Bardagin üzerindeki bosluk isime yaramaz cünkü biggrin.gif

sevgiler

Demek istediğim tartışmanın bardağın doluluk ya da boşluk üzerinden olmasının gereksiz olduğudur. Bize göre dolu veya boş değil, iki kat fazla gerekesiz olmasıdır önemli olan. Konuyu tartışmanın anlamı yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ikimizin önünde görünen bir nesne var görünmeyen bir allahtan bahsediyorum

esra diyor ki var olan allahı inkar etmek ateistlikdir diyor ateizmin tanımını bu şekilde öğreniyor benim kimseyi kırmak gibi bir amacım yok ben de doğru tanımı yaptım

10080[/snapback]

:clover: evet,

örnekte anlatmak istedigim de buydu, bos ya da dolu bardak sorunu degil.

Görünen nesne olarak ele aldim, hikaye etmek icin meyve suyu koydum. sarap ta olabilirdi :D

yine de fragedin konusu optimizm olarak ilgmi cekti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu dini konular tartışılırken, birisinin oturup da "Varsayalım ki var, o zaman ......" (Optimist, inanan) gibi tartışmaları ya da "Peki o zaman, varsayalık ki yok....." (Pessimist, Ateist) gibi tartışmalarıda gereksizdir. Boş boş zaman harcamasıdır. Optimizm ve pessimizmden kastım bu. Konunun gereksiz oluşu ise, konunun cevaplanabilecek bir tarafının olmamasıdır. Enerjinizi bu tür işlere harcamayın. Enerjiniz bu tür işlere harcanamayacak kadar değerlidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yani var olan allahi inkar etmek

demişsin yanlış

yok olan bir şeyin inkar edilmesi sözkonusu değil allah yoktur olmayan allahın inkar edilmesi diye bir şey olamaz

10074[/snapback]

hayir ben cevremdekilere sorunca bana bunu soyluyorlar ben bu kelimeyi burda ogrendim yani okudum iki gundurde saga solla soruyorum bana bunu soyluyorlar ben daha kelimenin ne oldugunu bilmeden cevap verememki arkadaslar...ilk duydugum bir kelime...

lütfen yanlis anlasilmasin ben herkesin inancalarina saygi duyan bir insanim ayni sekildede benimde oyle gorulmemi isterim sadece bu kelimeyi arastirmak istiyorum neden niye anliyormusunuz yazdim bakin kime sorduysam diyorum allah yoktur var olani yani allahi inkar etmek demek diye cevaplar aliyorum bu yuzden boyle bir konu actim......

sevgiler cevaplariniz icin tesekkürler ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu dini konular tartışılırken, birisinin oturup da "Varsayalım ki var, o zaman ......" (Optimist, inanan) gibi tartışmaları ya da "Peki o zaman, varsayalık ki yok....." (Pessimist, Ateist) gibi tartışmalarıda gereksizdir. Boş boş zaman harcamasıdır. Optimizm ve pessimizmden kastım bu. Konunun gereksiz oluşu ise, konunun cevaplanabilecek bir tarafının olmamasıdır. Enerjinizi bu tür işlere harcamayın. Enerjiniz bu tür işlere harcanamayacak kadar değerlidir.

10095[/snapback]

Gördünüz mü arkadasim, enerjimiz bosa gitmiyormus.

esra samimi bir soru ile yaklasti, konu üzerinde cesitli bakislarla fikir alis verisi yaptik.

Zaten konu, tanrinin varligini yoklugu degil. Ateist nedir, ateist nasil bakar, gibi örnekler bunun icindir.Inananlar icin ise elbet farklidir.

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

10095[/snapback]

Gördünüz mü arkadasim, enerjimiz bosa gitmiyormus.

esra samimi bir soru ile yaklasti, konu üzerinde cesitli bakislarla fikir alis verisi yaptik.

Zaten konu, tanrinin varligini yoklugu degil. Ateist nedir, ateist nasil bakar, gibi örnekler bunun icindir.Inananlar icin ise elbet farklidir.

saygilar

10097[/snapback]

evet beni anladigin icin tesekkür ederim canugur konu ateist nedir bilmeyipte soruyorum tartismak icin deyil...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir hakanbaranyildirim

Yine dayanamadım,bu ne biçim bir sorudur,hangi insan(!) ya da hangi ya da nasıl bir kişiliktir bu?ATEİZM'in ne olduğunu merak ediyorsan açarsın bir sözlük,o olmadı felsefe sözlüğü karıştır ulan o da olmadı H.Uluç'a -Y.Erdoğan misali- sor...Bu kadar mı yalnızsın,bu kadar mı kendini ortaya koyma meraklısısın?

Fakat, "ulan ateistler siz neden böylesiniz,neden böyle düşünürsünüz"" desen anlarım,insan demek ki bazen -Esra sıksık- soru sormasını dahi beceremiyor...sayenizde konu ile ne kadar alakalı bilmiyorum,kestiremedim zaten, OPTİMİST'in de ne olduğunu öğrendim! Peki OPTİMİST insan FATALİST olabilir mi? Fragged -ayrıca neye karşı FRAGGED olduğunu ve de nedenlerini de merak etmiyor değilim- ve Canuğur beni BİLİNÇlerlerse ben de BİLİNÇLİ insanlar kategorisine yaklaşmak istiyorum...

Esra! " Var olanı inkar etmek" lafını kullandığın göre az-çok anlamını biliyordun bu ateizmin ama daha sonra da yeni duyduğunu yazmışsın! Peki hangisi doğru!

Son sözüm de cevap yazmaya çalışan ve en kötüsüde açıklamaya çalışanlara:Madem bilmiyorsunuz,niye merak edenleri yanlış açıklamalara sevk ediyorsunuz -bu kişi ESRA değil,çünkü o yanlış açıklamalarla asla yanlış yöne sevkedilemez- bir sözlüğe bakmak okadar mı zor?Bak ve değerlendir,sen de biz de öğrenmiş oluruz....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

merhabalar

söyleyeceklerimin bu konuda daha önce arkadaşların söyleşileri ile hiçbir

bağlantısı yoktur.Ben doğrudan Esra'ya cevap vermek istiyorum.

Çünki Hakan Baran'a katılmakla beraber, sözlükte veya sözlüklerde bu

konunun pek bir açıklaması yok.Ansiklopediler dahi kendilerince bir tarif

yaparlar.Pek tabi faydalı olmakla beraber, kişilerinde kendilerince ve özgürce

yeni tarifler yapabileceğini savunanlardanım.

Burada yapacağım ATE tarifi de sadece benim temel kabullerime uygun

tariftir.

Birey, " ben düşüncelerime sahibim ve kontrol altında tutarım, buna hiçbir güç

engel olamaz" diyor ise ateisttir.

sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yine dayanamadım,bu ne biçim bir sorudur,hangi insan(!) ya da hangi ya da nasıl bir kişiliktir bu?ATEİZM'in ne olduğunu merak ediyorsan açarsın bir sözlük,o olmadı felsefe sözlüğü karıştır ulan o da olmadı H.Uluç'a -Y.Erdoğan misali- sor...Bu kadar mı yalnızsın,bu kadar mı kendini ortaya koyma meraklısısın?

Fakat, "ulan ateistler siz neden böylesiniz,neden böyle düşünürsünüz""  desen anlarım,insan demek ki bazen -Esra sıksık- soru sormasını dahi beceremiyor...sayenizde konu ile ne kadar alakalı bilmiyorum,kestiremedim zaten, OPTİMİST'in de ne olduğunu öğrendim! Peki OPTİMİST insan FATALİST olabilir mi? Fragged -ayrıca neye karşı FRAGGED olduğunu ve de nedenlerini de merak etmiyor değilim- ve Canuğur beni BİLİNÇlerlerse ben de BİLİNÇLİ insanlar kategorisine yaklaşmak istiyorum...

Esra! " Var olanı inkar etmek" lafını kullandığın göre az-çok anlamını biliyordun bu ateizmin ama daha sonra da yeni duyduğunu yazmışsın! Peki hangisi doğru!

Son sözüm de cevap yazmaya çalışan ve en kötüsüde açıklamaya çalışanlara:Madem bilmiyorsunuz,niye merak edenleri yanlış açıklamalara sevk ediyorsunuz -bu kişi ESRA değil,çünkü o yanlış açıklamalarla asla yanlış yöne sevkedilemez-  bir sözlüğe bakmak okadar mı zor?Bak ve değerlendir,sen de biz de öğrenmiş oluruz....

10129[/snapback]

ben buraya flötte gelmedim senin gibi soru sordum burasi forumdur istedigim konuyu soruyu sorarim neden yaziyorsun kardesim begenmediysen biri gitti öbürü geldi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

allahü teala'ya inanmayan birtakım yozlaşmıŞ, ***** gruba ateist denir..böyle şeylerle kafanızı bulandırmayın bence.. SaygılaR ESRA hanım.. güzel bir konuya değinmişsiniz..

Toplumdaki normlar, o toplumda yaşayan ve belirli bir şeye - çoğunluk oranında - inanan insanlar tarafından konulmaktadır. Tabi, insanların çoğunun IQ seviyesi ortalamanın altında olduğundan, çoğunluk insanlarının normal olarak kabul ettiği şeyler aslında "anormal" olan şeylerdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

CANIM EN BÜYÜK USTAM HAKAN ABİM

ÇEKİRGEN SAF SAZANINDAN MESAJDIR.SENİ Bİ TÜRLÜ BULAMIYOM ABİ.

BURDA YAZINI GÖRDÜM.NEDEN BANA ORDA SALDIRDIN DA CEVABIMA

CEVAP VERMEDİN.CEVABINI BEKLİYORUM.İNGİLİZ ABİM... :clover:

ŞİNDİ OLAYI KARIŞTIRMIŞ OLMİYİM DE SAHİFENİZLE İLGİLİ DE BİŞİY

SÖYLİYİM.KİM BULANMIŞ,NEYE BULANMIŞ,BULANDIĞI ŞEYE AYAĞIMI KAYMIŞTA

DÜŞMÜŞ,NİYE AYAĞI KAYMIŞ,YOKSA BİRİLERİ BİRİLERİNİ Mİ KAYDIRMAK

İSTEMİŞ,MAKSAADI NEYMİŞ,KENDİ BİLİRMİYMİŞ,O ZEKİ MİYMİŞ

ZEKA NE ABİLER BE? :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

F-RAGGED'CİĞİM..

BİRAZ ÖNCE FURUMA GİRDİN-ÇIKTIN,BİR ÜSTTEKİ YAZIMI OKUDUN

SENDE HAKANIM GİBİ CEVAP VERMEDİN ABİ.

ABİ BE BENİ NİYE KAALE ALMIYOSUN, TAAT YAPMIYOSUN

BEN SANA NE YAPTIM ABİ

BAK ABİ DÜZ SORUYORUM. BU SAÇMALAYAN, KAFA BULANDIRAN, ZEKASI

DÜŞÜKLER KİM ABİ. HAKAN BANADA CEVAP VERMEDİ,ZEKASI DÜŞÜKLER

SORUYA CEVAP VERMEYENLER Mİ ABİ?

YOKSA ABİ SÖYLENENİ ANLAMAYIP, BAŞKA ŞEYLERLE CEVAP VERENLERMİ ABİ

YANİ ABİ GERİZEKA DERKEN BANA MI SÖYLEDİN ABİ

ABİ MUALLAK KONUŞTUN ABİ

BEN KİMDİR,KİM KİME NE YAPMIŞTIR ANLAMADIĞIMA GÖRE İŞİ ÜSTÜME ALDIM

YARAM MI VAR ABİ BEN GOCUNDUM ABİ,YOKSA SEN Mİ MUALLAKSIN

MUALLAKLIKTA, ALAKA KESİLİR Mİ ABİ?

ALAKA KESİLMESİ BİRİNİ KAALE ALMAMAKMIDIR ABİ?

KİM KİMİ KAALE ALMIYO ABİ

BU SORULARI TAA SAHİFENİN SAHİBİNİN SORDUĞU SORUYA VERİLEN TÜM

CEVAPLARI KAALE ALARAK CEVAPLANDIRMANI TALİBİM ABİ :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

allahü teala'ya inanmayan birtakım yozlaşmıŞ, ****** gruba ateist denir..böyle şeylerle kafanızı bulandırmayın bence..  SaygılaR ESRA hanım.. güzel bir konuya değinmişsiniz..

10151[/snapback]

öncelikle sevgili Esra, anlıyorum iyi niyetle bir soru soruyorsun ama bak

netice nerelere geliyor.Bu daha önce de oldu sende biliyorsun.

Şimdi esas konu timm adlı arkadaşın yaptığı ateist tanımı ile birlikte tüm

insanlığı kapsayan yönlendirmesi...

Bu arkadaşın kariyerini bilmiyorum.Belki psikoloji,antropoloji vs...gibi akademik

bir veya birkaç kariyeri vardır.Olabilir.Ancak bu ateist tarifini anlaşılmayacak

tarzda tüm insanlığı bölecek şekilde kullanması yolunu hangi kariyer aşamasında

öğrendi.Beni aydınlatırsa kendisine sormak istediğim bir kaç soru var..

iyi günler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SLM ARKSDAŞLAR.

BURAYI KISA BİR SÜRE ÖNCE BİR ARKADAŞIM SAYESİNDE KEŞFETTİM.TARTIŞILAN,ORTAYA ATILAN KONULAR İLGİMİ ÇEKTİ HİÇ KAÇIRMADAN TAKİP EDİYORUM.ATEİZM NEDİR DİYE SORULMUŞ.GERÇEKTENDE O ARKADAŞ ANLAMINI BİLMİYORMU ÇOK MERAK EDİYORUM. HİÇ Mİ ÇEVRESİNDEN BİŞİ ÖĞRENEMEMİŞ. HİÇ KİMSEN YOKSA ÖĞRENECEĞİN EN SON SEÇENEK GİR GOOGLE DEN ÖĞREN.

ESRACIĞIM:HERYERDE GAYET GÜZEL YAZILAR YAZIYORSUN BU KONUDA NEDEN EKSİK KALMIŞSIN MERAK ETTİM.ÖNCE ANLAMINI ÖĞRENİP SONRA AÇSAYDIN KONUYU.

NEYSE SEVGİLER........

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.