Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

Omar,

Bir mesafe kat edene kadar, yani tartışmalara materyal, olsun diye bazı kavramları nasıl bildiğimizi açıklamalıyız. Yoksa kısır tartışmalar çıkartıyoruz. Sen de, benden kavramların tanımını isteyebilirsin.

"Yalan olmayan, hakikat"ı nasıl anlarız? Bunlar birer tanım. Konuyu sonraya bırakalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın şöyle söyleyeyim...Doğruyu bulmak,yada doğru söyleyeni bulmak oldukça güçtür...Kolay birşey değildir...Senden ir konu istediğim zaman mesela Din mi?Güncel bir konu mu?Bilimsel bir konu mu? Bilmek lazım...Nitekim toplumumuz medyada olan herşeye kayıtsız şartsız inanıyor...Doğru kabul ediyor çünkü medyaya çok güveniyorlar...Mesela bugün gazetede okuduğum bir konu...Kandil'de bir çığ düştü..8 PKK'lı kadın öldü...Şimdi burada sorulması gereken konu şu..Çığ olduğunu gerçek mi? Diyelimki gerçek değil,o zaman o kadınları birileri öldürdü...İkinci bir soru ise o kadınlar teröristmiydi ?Daha önce terörist diye yanlışlıkla öldürülen insanları okuduk...Olaya şöyle bir bakarsak işin içyüzünü bilmiyoruz...Nitekim birileri masum insanları öldürse cesetlerin ellerine silah koyması yeterli olur..İnsanları kandırmak için...Biz birey olarak bunları düşünürüz ama doğru mudur bilemeyiz..Ama insanlarımız kayıtsız şartsız her habere inanmıyorlar mı ?Doğruyu bulmak kolay değildir..Mesela Din'i ele alalım...Bir tane adam çalışarak yazdı diyelim...Bu adam Muhammed...O çağda bunu çalışarak yazdıysa gerçek bir uzmandır..Eşi bulunmayan bir insan olduğunu düşünebilir hatta takdir ederiz...Özellikle okuma yazma bilmeyen bir insanın ağzından çıkan sözler biz insanları düşündürür...Arap kültürü diye birşey yoktur..Araplar böyle birşey yazamazlar,arap insanlarının uydurduğu düşünürsek o bölgede kafir olmazdı..Şu an Araplardada ateistler vardır..Gelelim Kutsal Kitap'a ve vahiye...Bu konuda ateistlere anlarım..Ağızdan çıkan sözler güvenilir olamaz..Ama şöyle bir konu var....Hz.Muhammed kendisi değil,Cebrail'den duyduğunu yazıyor...Bu bir uydurma değildir..Hz.İsa Mesih,Zerdüşt,Hz.Musa ve Hz.Davut gibi peygamberlerde duyduğunu yazmışlardı...İşte bizi bağlayan budur..Hadi birisi çalışarak yazdı hepsi mi çalışarak yazdı...Şöyle bir şey daha var...Hz.İsa Mesih duyduğunu söylemişti..Bunu kendisi dedi,Hz.Musa duyduğunu yazmıştı bunu kendisi dedi..Yani hiçbiri demediki Ben Tanrıyım insan bedenine girdim ve size bunları açıklıyorum..Bunun için özellikle Hz.İsa Mesih birinci adaydır...Dostlar İncil'e Zebur'a Tevrat'a baktım...Ortada bir sistem var...Ne sistemi var..Yaratıcı sistemi var...Bu insanların hepsi Peygamber olarak geldi..Hepsi Tek bir Tanrı'nın haberini vermeye geldiler...Bana diyinki şu adam 2 Tanrı'nın haberini vermek için Peygamber olarak geldi...Varsa gösterin...

Ayriyetten ben akıllı tasarıma inanırım...Çünkü bu Evreni bir Yaratıcı'nın tasarladığı gerçektir...Birçok ispatı vardır...Tesadüf konusuna ise eğer tesadüf olsaydı bilim olmazdı..Anlatmaya çalıştığım şu kolonyalı mendilin olması için Birinin bu mendile kolonyayı dökmesi gerekir...Bilimsel olan herşeye bak..Sebep görürsün neden görürsün,Sonuç görürsün..Bunlar bir tasarıdır...Yaratıcı'nın tasarısı başka hiçbir anlamı yok...

Dinler insan hayatına hep anlam katmıştır...İntihar oranlarına bakalım çoğu inanmayanlardan..Hatta foruma bunlardan birisi bile geldi hatırlarsanız...İnsan hayatına ne gibi anlamlar diyeceksiniz..Bir kere kalite,İkincisi kültür,üçüncüsü adalet ve daha okadar varki yazmaya üşeniyorum...

Kalite= Zina yapmama,aklın kullanılması(Böyle birşey yok demeyin Kitap'ta bir sürü ayetlerde akıl sahiplerinden bahseder)

Kültür=İyi sözler söylemeyi,küfürden kaçınmayı,Anne babaya iyi davranma

Adalet=Allah Kur'anda adaletle davranılmasını emretmiştir...

Diyeceksinki bana ben bu Yaratıcı'nın doğru nerden anlayım...Sana bilimsel olan herşeye bakmanı ve iyice bir düşünmeni isterim..Örnek olarak yağmurun yağması,doğa felaketlerinin oluşması ve en önemlisi İnsan vücudu...

Eğer bir Yaratıcı'nın olduğu gerçeğine seni ulaştırırsam..Kur'an daki bütün ayetleri birlikte teker teker okur sana hepsinin açıklamasınıda yaparım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğruyu bulmak,yada doğru söyleyeni bulmak oldukça güçtür...Kolay birşey değildir...

Omar,

Yine bir kucak yazı yazmışsın ama benim sorduğum "yalan ve hakikat" kavramlarına bir açıklama getirmemişsin. Aslında bunlar benim değil senin sık sık kullandığın kavramlar.

Bu kavramların anlamını ya ben bilmiyorum ya da sen bilmiyorsun. Haklarında tek söylediğin, anlaşılması çok zor olduğu. Aksine anlaşılması hiç de zor değil, çok kolay.

Bu kavramların ne anlama geldiğini, günlük hayatta, tartışmalarımızda nasıl kullanacağımızı bilemzsek, bu iletide olduğu gibi 97 sayfa değil 1097 sayfa yazışsak yine de uzlaşamayız.

Yalan ve hakikat'ı kısaca bir de ben tanımlayım. Mutabık kalırsak devam edelim. Yok yine lafa boğacaksan hiç tartışmayalım. Uzlaşının sağlıklı olması için az ve öz konuşmalıyız. Her şeyi anlatan aforizmalar(değerli sözler) neden 1-2 cümledir?

Hakikat(gerçek): Doğada var olanlar ve olgular. Var oldukları duyularımızla ve aletlerle algıladıklarımız.

Yalan(uydurma): Hakikate ve gerçeğe uygun olmayan.

Şimdi sana iki cümle kuracağım. Bunların yalan mı, doğrumu olup olmadını nasıl anlayacağız?

1- a) Ahmet, şu an yağmur yağdığını söylüyor.

b} Mehmet, şu an yağmur yağmadığını söylüyor.

2- a) Ahmet, kendisinin ölümlü olduğunu söylüyor.

b} Mehmet, kendisinin ölümsüz olduğunu söylüyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1)Yağmurun yağdığını bilmiyorum...İkiside doğru yada yalan söylüyor olabilir...

2)Ölüm'ün var olduğunu bildiğimiz için Mehmet bir hayale kapılmıştır...

Hakikat(gerçek): Doğada var olanlar ve olgular. Var oldukları duyularımızla ve aletlerle algıladıklarımız.

Mutabıkız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1)Yağmurun yağdığını bilmiyorum...İkiside doğru yada yalan söylüyor olabilir...

2)Ölüm'ün var olduğunu bildiğimiz için Mehmet bir hayale kapılmıştır...

Mutabıkız...

Tanımlarda mutabakat kurduğumuz çok iyi. Buna sevindim. smile.png

2. Cümlede, Mehmet hayalden de öte yalan söylüyor.

Yukarda, yağmur sorusundaki, yalanı/doğruyu hakikat tanımına uygun olarak tespit edemez miyiz? Mesela, duyumlarımıza baş vurarak..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yağmurun yağıp yağmadığı hakkında hiçbir fikrim yok..Yağabilirde yağmayabilirde...Aksini söylemek yanlış olur...Karar verebilmek için yağmurun yağıp yağmadığını bilmemiz lazım...

Yahu duyumlarımız var dedim ya.. :) Omar kardeş, görme yetisi bir duyumdur. Çık dışarıya bak. :) Veya görmem beni yanıltır diyorsan aletle bak. Yalanı/doğruyu tespit et.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Herşeye böyle mi karar veriyorsun...

Yağmur veya başka konuda uydurmam mı gerekiyor du? smile.png

Senin çoluk çocuk oyuncağı dediğin bilim. smile.png

Sana imza(nı)mı htırlatırım. smile.png

Veya şimdi birde, "bilim" kavramı üzerinde uzlaşmayı çıkartma başımıza.. smile.png

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum kızma ama senin kafanla gidersek boşuna kitaplar okuyoruz biz...Ben hayatımda ne atom gördüm,nede hücre...Hiçbir bilim adamının gözümün önünde bir çalışma yaptığını görmedim....Sana nasıl doğduğunu sorduğumdada ezber cevap verdin..Ki ben doğduğumuda görmedim...Haksızmıyım ?Değilim..Senin yolundan gitmek yerine bence sorgulayarak gitmek işin en doğrusu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dostum kızma ama senin kafanla gidersek boşuna kitaplar okuyoruz biz...Ben hayatımda ne atom gördüm,nede hücre...Hiçbir bilim adamının gözümün önünde bir çalışma yaptığını görmedim....Sana nasıl doğduğunu sorduğumdada ezber cevap verdin..Ki ben doğduğumuda görmedim...Haksızmıyım ?Değilim..Senin yolundan gitmek yerine bence sorgulayarak gitmek işin en doğrusu...

İşte yavaş yavaş çuvallamaya başladın kardeş. Senin görmemen bilimi bağlamaz. Bilim doğrulamak için algılamaya çalışır. Daha geçen gün atomun resmi medyaya düştü. Çekmeyi başarmışlar. İnanmıyorsan net'te arayıver. Hücre daha önce çekildi.

Saçmalığa bak sen... Bilim adamı senin gözünün önünde mi çalışma yapacak?

Ciddi ce tartışacaksan devam edelim. Yoksa bırakalım. Kavramların etimolojik anlamını tespit ettik. Sende kepek mi yaptı yoksa?

Atom ve hücre algılanır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilim doğrulamak için algılamaya çalışır..Tamam burada sorun yokta hala anlamadın sen..Anlamadığın için kaprisler yine ön plana çıkıyor...Ben gözümle görmedim hiçbir bilim adamının çalışmasını...Atom'un resmini çekmişler atom olduğunu nerden bileyim...Hadi diyelimki adam uydurdu bişey atom/hücre diye yutturuyor bize...Bak ben senin bakış açındaki yanlışları ortaya dökmeye çalışıyorum,senin bakış tarzın bu...Eline ağzına sok bakayım hücreyi algılayıcak mısın ?

Saçmalığa bak sen... Bilim adamı senin gözünün önünde mi çalışma yapacak?

Ben değil senin bakış tarzın bunu gösteriyor...Şu sözünle kendini gösteriyorsun beni değil...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atom'un resmini çekmişler atom olduğunu nerden bileyim...Hadi diyelimki adam uydurdu bişey atom/hücre diye yutturuyor bize...

Ne bilimi biliyorsun ne de bilimsel çalışmaları. Bilim adamları çalışmalarını kişisel olarak yapmazlar. Dogma üretmiyorlar ki.. Bilimsel çalışmalar kollektif olarak yürütülür. Çalışmaları önce bilim kurulunun kabul etmesi, daha sonra da tüm dünya labarotuvarlarında aynı neticenin alınması lazımdır. Bu şekilde olmayan bir çalışma ve sonuçlar bilimsel olarak kabul edilmez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne bilimi biliyorsun ne de bilimsel çalışmaları. Bilim adamları çalışmalarını kişisel olarak yapmazlar. Dogma üretmiyorlar ki.. Bilimsel çalışmalar kollektif olarak yürütülür. Çalışmaları önce bilim kurulunun kabul etmesi, daha sonra da tüm dünya labarotuvarlarında aynı neticenin alınması lazımdır. Bu şekilde olmayan bir çalışma ve sonuçlar bilimsel olarak kabul edilmez.

Sen benim demek istediğimi ya anlamak istemiyorsun yada anlamaman işine geliyor...Gözünüzle gördünüz mü?Hayır..Niye bu kadar eminsin?Çünkü inanıyorsun...Senin muhteşem 5 duyunla algıladıklarına inanmandan değil,birkaç kavram veripte konuyu Din'e çekeceğin için sana bakış açının yanlış olduğunu göstermeye çalışıyorum...Bilim ve bilimsel çalışmalar konusunda senin şu yazdığın mesajın aksini söyleyen yok...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen benim demek istediğimi ya anlamak istemiyorsun yada anlamaman işine geliyor...

Bu herkes tarafından tekrarlanan kalıplaşmış bir itham. Geçelim bunu. Hep söylüyorum bilgi üzerine odaklan.

Gözünüzle gördünüz mü?Hayır..Niye bu kadar eminsin?Çünkü inanıyorsun...

Bilimsel bilgileri görmeye gerek yoktur. Çünkü onlar onlarca ve daha fazla bilim insanları tarafından denenmiş. Bilim kurulunca kabul edilerek yasalaşmıştır. Bununla bile son bulmaz. Yeni teknoloji geliştiğinde, yeni aletlerle aynı sonuç alınmalıdır. Alınmazsa o bilgi yenilenir. Bunu artık tekrarlayıp durmayalım. Özümleyelim.

Senin muhteşem 5 duyunla algıladıklarına inanmandan değil,birkaç kavram veripte konuyu Din'e çekeceğin için sana bakış açının yanlış olduğunu göstermeye çalışıyorum...

Nereye çekecektim? Bu bir din tartışması, başlık ta keza öyle. Din tartışması için "gerçek, hakikat, yalan, ispat, soyut" kavramlarının üzerinde durulmasını garip karşılaman, senin tartışmaya ne kadar samimiyet duyduğunun göstergesidir.

Bilim ve bilimsel çalışmalar konusunda senin şu yazdığın mesajın aksini söyleyen yok...

Aksini söylemiyorsan sorun ne? O zaman "İspatsız her şey boştur" söylediğinin arkasında ol. Mesela tartıştığımız "yaratıcı, ruh, melek, şeytan, soyut" kavramların birer varlık olduklarını bana ispat et. İspat bilimdir. Bilimden gayrısı da yalandır.

Artık kavramların ne anlama geldiğini de biliyoruz. Değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İspatsız olan her şey boştur

ispattan baska hicbirsey yok ise de mi ?rolleyes.gif

Allahi doku gozu ile ariyorlar biggrin.pngbiggrin.pngbiggrin.png

insan gozu saniyede 24 kareden sonrasini secemiyor ; karanlikta ve suda iyi goremiyor biggrin.png

bi kursunu goremez insan ama cok iyi bilir

wi-fi sinyalini goremez ama ipad ile o sinyali yakaladigini bilir

doku gozunu yaratan zaten Allah

akledebilmeyi yaratan da Allah ; biz doku gozu ile incelemeler yapip akil ile kesin olarak kanahat getirebilecegimiz sekilde yaratildik

omar cok dikkat dagitiyon aga laughing.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu herkes tarafından tekrarlanan kalıplaşmış bir itham. Geçelim bunu. Hep söylüyorum bilgi üzerine odaklan.

Bilimsel bilgileri görmeye gerek yoktur. Çünkü onlar onlarca ve daha fazla bilim insanları tarafından denenmiş. Bilim kurulunca kabul edilerek yasalaşmıştır. Bununla bile son bulmaz. Yeni teknoloji geliştiğinde, yeni aletlerle aynı sonuç alınmalıdır. Alınmazsa o bilgi yenilenir. Bunu artık tekrarlayıp durmayalım. Özümleyelim.

Nereye çekecektim? Bu bir din tartışması, başlık ta keza öyle. Din tartışması için "gerçek, hakikat, yalan, ispat, soyut" kavramlarının üzerinde durulmasını garip karşılaman, senin tartışmaya ne kadar samimiyet duyduğunun göstergesidir.

Aksini söylemiyorsan sorun ne? O zaman "İspatsız her şey boştur" söylediğinin arkasında ol. Mesela tartıştığımız "yaratıcı, ruh, melek, şeytan, soyut" kavramların birer varlık olduklarını bana ispat et. İspat bilimdir. Bilimden gayrısı da yalandır.

Artık kavramların ne anlama geldiğini de biliyoruz. Değil mi?

Sanırım sorun bende...Çünkü ne anlamışa benziyorsun nede anlayacağa...Sen iki tane örnek verdin..Güya gözünle gördüğüne inanıcaksın görmediğine inanmayıcaksın...Sana bu tavrın yanlış olduğunu gösterdim bilim'le örneklendirerek...Aksi halde şu an bilimsel bakışa karşı çkan yok..Senin bakış tarzına karşı çıkan var...konuyu dine çekmen benim için sorun değil,çekmeden önce gözündeki merteği çıkar...

Sana bu zamana kadar birçok kez ispat ettim...Dediğin tek yanıt "En büyük Mabut benim Mabut" ispatı olarak tanımladın...İsim konusundada hep Arap kurnazlığı diyorsun...İspat etmenin ne anlamı kalıyorki sen ispatsız delilsiz bir şekilde redediyorsun...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

omar cok dikkat dagitiyon aga laughing.gif

Omar hiç olmazsa dogmalarıyla konuşuyor. Sen ise pozitif bilimi bile çarpıtmaya çalışıyorsun. Gerçi zaman zaman omar da yapıyor ya.. smile.png

Bilgilerini yenilemezsen eski duyduğun bilgilerden ve buna bağlı olan ön yargılarından kurtulamazsın. Ayrıca bilgilerini yenileyerek ortaçağ bilgilerinden de kurtulabilirsin.

Mesela; "gözümüz en fazla 24 kare resim görür" bilgin(önyargın) yanlış. Bırak 24 kareyi, 3D görüntülerinde 200 kare resim standart kabul edildi. Araştırabilirsin.

Ders: İnsanların algılama yetenekleri ancak bildikleri kadardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gözündeki merteği çıkar...

Sen gözümdeki merteği veya benimle uğraşmayı bırak ta ispatını yap.

Bir değerli söz: "Nitelikli insanlar kavramlarla, sıradan insanlar olaylarla, niteliksiz insanlar kişilerle uğraşır."

"İspatsız her şey boştur" deyimi senin. İspat kavramını, ve diğer mutabık olduğumuz kavramların anlamını da dikkate alarak, şu büyük ruh(yaratıcı), ruh, şeytan, melek, cin kavramlarının birer varlık olduğuna dair ispatını yap.

Başka bir şeyi tartışmak istemiyorum. Zira tartışmayı kaynatmana izin vermeyeceğim. Sürekli bunu tekrarlayacağım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen gözümdeki merteği veya benimle uğraşmayı bırak ta ispatını yap.

Bir değerli söz: "Nitelikli insanlar kavramlarla, sıradan insanlar olaylarla, niteliksiz insanlar kişilerle uğraşır."

"İspatsız her şey boştur" deyimi senin. İspat kavramını, ve diğer mutabık olduğumuz kavramların anlamını da dikkate alarak, şu büyük ruh(yaratıcı), ruh, şeytan, melek, cin kavramlarının birer varlık olduğuna dair ispatını yap.

Başka bir şeyi tartışmak istemiyorum. Zira tartışmayı kaynatmana izin vermeyeceğim. Sürekli bunu tekrarlayacağım.

Bilge insan tartışmamayı kaynatmamak elde mi ?İspatını yaparız elbette inançlı küçük bir çocuk bile yapar...Sorumu sordum seni Yaratıcı gerçeğine çekeyim diye...Zira konu kaynamıyor nedense sen hiç anlamıyorsun ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim anlayıp anlamadığımı bırak. Benle uğraşma! Benim anlamadığımı varsayarak, okuyanlara hitap et, ispatla.

Ha bu arada ispatın anlamını da yazayım ki, bu kez de onu kaynatmayasın.

İspat: Tanıt ve kanıt göstererek bir şeyin gerçek yönünü ortaya çıkarma, kanıtlama, tanıtlama, tanıt.

Bu kavramda Mutabık mıyız?

"İspatsız olan her şey boştur..."

Yukardaki söz sana ait. Ruh'u şeytan'ı cin'i kanıtla. Bekliyorum.

"Bak orada dağlar, ovalar, nehirler, var. O halde ruh, melek, cin de var" bir kanıt(ispat) değildir. (Kanıt'ın tanımı yukarda)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.