Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Önerilen İletiler

adam haklı beyler, dağılın.

soğana bile neler yapmış!

Lisede biyoloji dersinde öğretmenle birlikte böyle birşey yapmaya kalktık,o günden bir gün önce tvde haberlerde görmüştük, laf açılmışken denemeye kalktık işin sonrasında ise iyi olan soğan aynı kötü olan soğanın rengi biraz daha gitti ve bir iki tane ufak leke gözüktü.Bu benim bir hatıramdı sadece.

Senin tavrın açıkça ortada zaten istediğin adama inanıyorsun istemediğin adama inanmıyorsun,bence sende ilahiyatı bitirsen iyi olur bak o zaman ermişlerle aynı eğitimi almış olucaksın sende ermiş olursun :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lisede biyoloji dersinde öğretmenle birlikte böyle birşey yapmaya kalktık,o günden bir gün önce tvde haberlerde görmüştük, laf açılmışken denemeye kalktık işin sonrasında ise iyi olan soğan aynı kötü olan soğanın rengi biraz daha gitti ve bir iki tane ufak leke gözüktü.Bu benim bir hatıramdı sadece.

Senin tavrın açıkça ortada zaten istediğin adama inanıyorsun istemediğin adama inanmıyorsun,bence sende ilahiyatı bitirsen iyi olur bak o zaman ermişlerle aynı eğitimi almış olucaksın sende ermiş olursun smile.png

:)

hayır, ermişlik konusunda seni geçebileceğimi sanmıyorum

ben kimya okuyup soğanlar üzerinde çalışmak istiyorum.

onlara güzel şeyler söyleyip milletin gözünü yakmamalarını öğütleyeceğim. yeter anneler ağlamsın diyeceğim. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın arkadaşım Rua smile.png Bu yazdıklarını okudum da es geçmek istemedim, Yazdıkların aklıma Hinduizm'de geçen Tanrı Shiva ve Tanrıça Kali'yi ve Kutsal Taş Linga inanışını getirdi. Bunları da senin araştırmana ek olsun diye buraya yazmak istedim:

.

.

.

Hacer-ül Esved taşının cennetten geldiği söylenir ve bu taşla ilgili birçok hadis-i şerif vardır; bunlardan bir iki tanesini yorumsuz olarak buraya eklemek istiyorum;

emeğin için teşekkürler gloria, güzel bir araştırma olmuş. daha önce söylediğimiz gibi kültürler birbirlerinden etkilenebiliyor. uzak coğrafyalardaki kültürlerin ve inanışların birbirinden göç gibi olaylar nedeniyle etkilendiğini görüyoruz. senin paylaşımın da bunların açık kanıtlarından biri.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birgün bu inadınız yüzünden çok pişman olacaksınız..Allah'a yakıştırdığınız şeye bakın yazıklar olsun

ben cevap vermeyeyim diyorum ama, beni cevap vermeye zorluyorsun!

kimsenin inat uğruna burada bir şey paylaştığı yok. ve insanlar düşüncelerini söylerler, sen de bunu sorgulayamazsın; buna hakkın yok.

allah'a yakıştırılan bir şey yok. forum üyeleri araştırma ve bu araştırma sonucunda vardığı kanıları buraya yazıyorlar. hoşuna gitmiyorsa, okumaz - tartışmazsın olur biter. sen insanları yargılama hakkına sahip değilsin. senin düşüncen sana aittir, başkalarını bağlamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birgün bu inadınız yüzünden çok pişman olacaksınız..Allah'a yakıştırdığınız şeye bakın yazıklar olsun

Omar kardeş,

Dünya tarihinde yüzlerce farklı ideoloji sahibi, yüzlerce farklı dini inaç sahibi, diğerlerine senin dediğin bu sözü kullanmışlar.

"Gel inatçılık etme benim/bizim gibi düşün, yoksa pişman olursun..."

Sence bu doğru mu şimdi? Bence yanlış.. Neden doğru olduğunu açıklarmısın?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben şu meseleyi size bir türlü gösteremedim "Allah'ın birçok isimleri vardır" geçmiştede böyleydi şimdide böyle.Neyse bende fazla zorlamamaya karar verdim zaten bu konuyu.Hak Allah'tandır isteyen iman etsin isteyen inkar etsin.Birileri bilime inanıyor gaibin ne olduğunu daha yeni farkına vardı.Birisi Yaratana inanıyor ama bir put olarak ve bide Hz.Muhammedte buna inanıyordu diyor.O zaman niye yıktı putları!..Neden kitapta Allah'ı bu dünyada gözümüzle görmemizin mümkün olmadığını yazıyor sanki insan gözü herşeyi gördüde bir Allah kaldı görmediği.Putların yaptığı yanlış inancı gelmişsiniz bilimsel kanıt olarak gösteriyorsunuz..Onlar yanlış inançlardı yanlış Kuran bu konu hakkında bizi uyardı...Bilime bu kadar çok inanıyorsunuzda hiç mi düşünmüyorsunuz bunların bir düzene sokan ne,bunların bir başlangıcı ne diye..Araştırma yapan adamlara peygamber gibi inanıyorsunuz herif kandırsa herkesi nerden anlayıcaksınız...İslamiyete bir inceleme bir çeşit analiz yapmışsınız sanki bu dinin yalan olduğunu gösterecek ya..Bilim şu anda Allah'ın yokluğu ile ilgili bir karınca tanesi kadar birşey bulmuşmudur

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Omar kardeş,

Dünya tarihinde yüzlerce farklı ideoloji sahibi, yüzlerce farklı dini inaç sahibi, diğerlerine senin dediğin bu sözü kullanmışlar.

"Gel inatçılık etme benim/bizim gibi düşün, yoksa pişman olursun..."

Sence bu doğru mu şimdi? Bence yanlış.. Neden doğru olduğunu açıklarmısın?

Mesajını şimdi okudum yanıtı yazayım.Tabiki doğru değil onları bilmemde İslamiyette yani Kuranda araplarla şöyle bir diyalog yaşandı.Örnek olarak göstereyim.Allaha bir put olarak inanan bir topluluk var Hz.Muhammed onlara "Yerdeki ve gökteki herşey kimindir" gibi sorular soruyordu.Araplar Allah'ındır cevabını verdiler.Hz.Muhammed ise "o zaman bile bile niye hala ortak koşuyorsunuz(putlara inancı)" İnatçılığını kıramayan putperestler Hz.Muhammede sinirden parmaklarını ısırana kadar kendilerini yiyip bitirdiler.Din ne olursa olsun hassas noktalardır tecrübesiz dindarların hepsi kendi dinin inkar edene karşı ister istemez şiddet kullanırlar.Senin söylediğin bu söz kafire direk söylenmiş bir söz değil dini bilmeyen insana kafadan bunu söylersen hiç inandırıcı olur mu?Ayrıca hiç fark etmedin mi bu farklı dinler neden hep aynı şeyleri söylüyorlar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BİL..bir emir sanki..BİL-İM,bu emre uydum BİLDİM..peki abisi neyi bildin..bildiğin BİLİMSEL değilse sende bilim insanı değilsin..senin bilmek için çabaladıkların,çalışıp uğraşıp analiz edip araştırıp bulup çıkardıkların BİLİM ise ''O'' incelediklerin araştırdıkların her neyse onları yani inceleyip BİLİM yaptım diye anlattıklarını sen inceleyip BİLİM yapasın diye kim koydu oraya..:)

Sen ancak TASARLANMIŞ üç boyutlu hale gelmiş olan şeyleri anlamaya bilmeye çalışırsın..ve bunada BİLİM dersin..:)

Şayet İnsan olmasaydı,araştıran,görüp anlam verebilen..neyin önemi yada bilimi olurdu..her şey hayvani düşüncede kalır yaşamak için yemek lazım yemek için öldürmek lazım..diye giderdi hayat..:)

Din,bir topluluğun paylaştığı inançtır..o inanca verilen isimdir din..dinler üstü düşünce frekansına varamadıkmı,yani din,den çıkmadıkmı..:) anlayamayyız hiç bir şeyi..tabii buda biraz cesaret isteyen bir düşünce eylemidir..dinden çıkmak demek bütün dinlere okey, olabilir,,saygı duyarım diyebilmektir..ne kadar basit bir inanç olursa olsun o seviyeye inip o inananı anlayabildikmi bütün dinlerinde sahibi oluruz..:)

Din saf, sade SEVGİDEN ibaretse..evet..benim dinimdir..sevgide dayatma olmaz..öyle değilmi..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah yoktur ya,da vardır..smile.png

Pekiiiiiiii..İNSAN varmıdır..İNSAN,ı gören varmıdır içinizde..smile.png

hiçbir din, insan eksenli değildir. yanlızca bilim, insanı merkeze koyar.

Din de bilim de insan eksenli/merkezli dir. Birisi insan sömürüsü için, diğerisi insan mutluluğu için üretilmiştir.

Dinlerle birlikte, töreler, hukuk, ahlak, sanat, kültür, ideoloji vs. tüm soyut öğretiler insan merkezlidir.

Dayının söylediği gibi, tüm soyutlukların içinde asıl görülecek, aranacak olan insandır. Zira dinler ve tanrıların olduğu gibi, tüm soyut öğretiler insan ürünüdür. İnsanı tanıyan, soyut öğretileri bütün çıplaklığıyla tanımış olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben şu meseleyi size bir türlü gösteremedim "Allah'ın birçok isimleri vardır" geçmiştede böyleydi şimdide böyle.

Ömer kardeş,

Herkes kendini "doğru"yu gösterici sanır.

Biz de sana bir türlü, "tüm toplumların ayrı ayrı din ve ilah kültürleri olduğunu, tüm ilah isimlerinin aslında kendi ilahlarının ismi olduğunu iddia ettiklerini" anlatamadık. Bazıları da kendi ilahlarının gerçek, tüm diğer ilah isimlerin ise sahte olduklarını vurgular. Bazıları da, "onların din ve ilah kültürleri aslında bizimkidir ama zamanla çarpıttılar" derler.

Onlar da senin gibi, "doğru" bizde derler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ömer kardeş,

Herkes kendini "doğru"yu gösterici sanır.

Biz de sana bir türlü, "tüm toplumların ayrı ayrı din ve ilah kültürleri olduğunu, tüm ilah isimlerinin aslında kendi ilahlarının ismi olduğunu iddia ettiklerini" anlatamadık. Bazıları da kendi ilahlarının gerçek, tüm diğer ilah isimlerin ise sahte olduklarını vurgular. Bazıları da, "onların din ve ilah kültürleri aslında bizimkidir ama zamanla çarpıttılar" derler.

Onlar da senin gibi, "doğru" bizde derler.

Ne demek istediğini çok iyi biliyorum.Ama beni hala anlamadın.Bizim ülkemizde İslama inanan insanlarda Tanrı Allahın ismi değildir derler.Ama bir imama,papaza sorarsan en net cevabı alırsın.Bunlar din ırkçılığınndan oluşmakta.Ayetide gösterdim sana anlamak mı istemiyorsun yoksa fark etmedinmi çözemedim bir türlü.

Ayrıca ben demiyorumki benim her söylediğim doğrudur diye belki bende biryerde yanlış birşey söylemiş olabilirim.Bende bir insanım çünkü.Seni anladığım kadarıyla annen ve baban din hakkında fazla üstüne gitmemişler,çeşitli farklı din ve ibadetler arasında kaybolmuş bir kişisin Allah seni kurtarmazsa ben ne dersem diyeyim sana göre boştur.Muhakkak inkar edecek birşey bulursun,bulamasanda dikkate almaman yeterli olur zaten.

O kadar bilgiye önem veren bir insansın şu soruya cevap ver Bu evreni tesadüfle yaratılması mı mantık lı yoksa Allah'ın yaratması mı daha mantıklı

Not olarak şunuda söyleyeyim herşeye mantık mantık diye yaklaşırsan al sana bi soru daha Dünya niye yuvarlak mantıklı bir cevap ver

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne demek istediğini çok iyi biliyorum.Ama beni hala anlamadın.Bizim ülkemizde İslama inanan insanlarda Tanrı Allahın ismi değildir derler.Ama bir imama,papaza sorarsan en net cevabı alırsın.Bunlar din ırkçılığınndan oluşmakta.Ayetide gösterdim sana anlamak mı istemiyorsun yoksa fark etmedinmi çözemedim bir türlü.

Çözemeyecek bir şey yok. Gayet açık. Yaratıcı genel bir kavram. Her toplumun kültürüne göre ayrı ayrı yaratıcı ismi var. Arapların ki Allah. Yahudilerin ki Yehva, Türkler'inki Tengri, Yezidilerinki Mazdah vs. Ama her kültür de kendininki asıl olduğunu söyler.

Ayrıca ben demiyorumki benim her söylediğim doğrudur diye belki bende biryerde yanlış birşey söylemiş olabilirim.Bende bir insanım çünkü.Seni anladığım kadarıyla annen ve baban din hakkında fazla üstüne gitmemişler,çeşitli farklı din ve ibadetler arasında kaybolmuş bir kişisin Allah seni kurtarmazsa ben ne dersem diyeyim sana göre boştur.Muhakkak inkar edecek birşey bulursun,bulamasanda dikkate almaman yeterli olur zaten.

Kaybolmadım. Senin islamiyet hakkındaki bilgin kadar benim tüm dinler hakkında bilgim var. Hepsinin uydurma olduğunu çok iyi biliyorum.

O kadar bilgiye önem veren bir insansın şu soruya cevap ver Bu evreni tesadüfle yaratılması mı mantık lı yoksa Allah'ın yaratması mı daha mantıklı

Yaratılma kavramı yanlış bir kez. Bilime göre yoktan var olmaz. Yaratılma kavramı metafizik bir kavram. Bilimsel değil.

Dünya neden yuvarlak olduğu konusunda az bilgim var. Seni tatmin etmeyebilir. Araştırıp Daha somut cevap vereyim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1)Hala aynı şeyleri söylüyorsun.Sana ben demiyorum" Allah'a ister Allah diye ister Rahman diye seslen" Kuran-ı Kerim diyor bunu.En güzel isimler Allah'ındır diye ben demiyorum..Allah'ın birçok ismi var sen insanların lafına bakıyorsun sadece...

2)Bende senin bütün dinleri bildiğin kadar çok ateistlerle muhattap oldum,hepsinin sonunun nasıl olduğunu gördük inanmadıkları Allah'a küfür ederek öldüklerini gördük.Sende elbet ölüceksin mümkün olursa onuda görürüz.

3)Bilim nereye götürürse koyun gibi oraya gidiyorsun..Öfff!.. hayatında hiç namaz kıldın mı ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BİL..bir emir sanki..BİL-İM,bu emre uydum BİLDİM..peki abisi neyi bildin..bildiğin BİLİMSEL değilse sende bilim insanı değilsin..senin bilmek için çabaladıkların,çalışıp uğraşıp analiz edip araştırıp bulup çıkardıkların BİLİM ise ''O'' incelediklerin araştırdıkların her neyse onları yani inceleyip BİLİM yaptım diye anlattıklarını sen inceleyip BİLİM yapasın diye kim koydu oraya..

allah koymuştur.

Din,bir topluluğun paylaştığı inançtır..o inanca verilen isimdir din..dinler üstü düşünce frekansına varamadıkmı,yani din,den çıkmadıkmı..smile.png anlayamayyız hiç bir şeyi..tabii buda biraz cesaret isteyen bir düşünce eylemidir..dinden çıkmak demek bütün dinlere okey, olabilir,,saygı duyarım diyebilmektir..ne kadar basit bir inanç olursa olsun o seviyeye inip o inananı anlayabildikmi bütün dinlerinde sahibi oluruz..smile.png

Din saf, sade SEVGİDEN ibaretse..evet..benim dinimdir..sevgide dayatma olmaz..öyle değilmi..smile.png

insanlığın inananı anlayıp onun seviyesinde yer almaktan, çok daha acil önem arz eden meseleleri var.

saf sevgiden ibaret din yoktur. dinler, insanlık tarihi boyunca zarar, ziyan, savaş, kıyım, kan ve göz yaşı getirmişlerdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynı bilim piramidleri bir türlü çözemedi hala biggrin.png

Bilimin, "ben her şeyi çözerim" diye bir iddiası yok. Binlerce çözdüğü olgu olduğu gibi, binlercesini de çözememiştir henüz. Bilim dinler gibi safsata üretmez. Kendi ürettiği teknoloji izin verdikçe bir takım olguları sırasıyla çözecektir.

İnsan soyunun tükenmemiş olduğunu bilimin bulduklarına borçludur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.