Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İdam Cezası

Misafir £vrensel

Önerilen İletiler

İyi, eğlenildi, moraller düzeldi, bir porsiyona bedel gülündü ise, bu arada film kültürümüz de ilerledi işte ne güzel, şimdi sadede gelelim:

İdam karşıtı mantığa göre asker de katildir, vatandaşlarını teröristlere karşı korumak için teröristleri öldürdü diye. Polis silahlı soygun yaparken vurduğu soyguncunun katilidir. Her öldürme katilse eğer!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İdam karşıtı mantığa göre asker de katildir, vatandaşlarını teröristlere karşı korumak için teröristleri öldürdü diye. Polis silahlı soygun yaparken vurduğu soyguncunun katilidir. Her öldürme katilse eğer!

Eğer işin içinde meşru müdafaa var ise, ne asker, ne polis katil olmaz. Ama polisin yaptığı yargısız infaz varsa, savaşan ordu bir işgalci ise, elbette o polis de, o asker de katildir.

Aynı şekilde, devletin görevi, bir katili insani bir şekilde toplumdan uzaklaştırmak ve cezalandırmak olduğu için, yakalandıktan sonra öldürülmesinin, o sırada suç üstü olup, zarar vermesinin engellenmesinin başka yolu olmadığı hal dışında, meşru bir yanı yoktur.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cinayetin cezası olan idam, cinayet değildir. Cezadır.

Cinayet= Adam öldürmek. İdam= Adam öldürmek (TDK)

Hukukun görevi herşeyi baştan alarak insanı yaşatmak olmalı. Bir şekilde..

Aynı şekilde, devletin görevi, bir katili insani bir şekilde toplumdan uzaklaştırmak ve cezalandırmak olduğu için, yakalandıktan sonra öldürülmesinin, o sırada suç üstü olup, zarar vermesinin engellenmesinin başka yolu olmadığı hal dışında, meşru bir yanı yoktur.

Katılıyorum ama bir farkla. İşin aciliyeti, meşruiyeti bile yok. Zarar vermemesi için kurşun yerine uyuşturucu iğne de atılabilir. Kaldı ki hayvanlara da yapılıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılıyorum ama bir farkla. İşin aciliyeti, meşruiyeti bile yok. Zarar vermemesi için kurşun yerine uyuşturucu iğne de atılabilir. Kaldı ki hayvanlara da yapılıyor.

'' zarar vermesinin engellenmesinin başka yolu olmadığı hal dışında '' ifadem, o dediklerinizi kapsıyor zaten efendim.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İdam, adem (yokluk) kökünden gelir. Bu bakımdan yok etme anlamı taşır. Tabii ki, cinayet de idam da, her ikisi de öldürme, yok etme fiilidir. Bunlar sözlük anlamları. Hukuki anlamları ise söylediğim gibi. Mutlak anlamda her öldürmeyi cinayet saysa idik, kendisini öldürmek üzere olan bir adamın kafasına, o anda eline geçirdiği bir vazoyu indirip onu öldüren de katil olurdu!

Terörist beni elinde keleşle öldürmeye gelirken ben ona iğne atacağım ha!? :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bireyin kendini devlet yerine koyması ve adaleti kendi sağlamaya çalışması veya adaleti sağlamayan devlete düşman olması gibi olumsuzlukları önlemenin çaresi, idam cezasının hak edene uygulanmasıdır.

Hak etmeyene uygulamak vahşet, siyasi suçlara uygulamak insanlık dışı, fikir suçlarına, fikir suçu diye bir şey yoktur da, böyle bir şey icat ederek tabii, uygulamak ise tanımını bile yapamayacağım, her türlü olumsuz sıfatı serbestçe ve istediğiniz gibi yapıştırabileceğiniz bir ilkelliktir.

Ya ilkeli, ya ilkel olunur. İlkeli olmayı başaramayan öbür kategoriye düşer.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bireyin kendini devlet yerine koyması ve adaleti kendi sağlamaya çalışması veya adaleti sağlamayan devlete düşman olması gibi olumsuzlukları önlemenin çaresi, idam cezasının hak edene uygulanmasıdır.

Bunu defaatlerce tekrarladık. Suçlunun vicdanını(karar verme yetisi) belirleyen düzenlerdir, ideolojilerdir. Sebep bunlar ise idam cezası bunlara uygulanmalıdır.

Devlet, bu konuda adaleti sağlamalıdır. Düzen kurbanı bireylerin katliamlarıyla değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben de defaatle söyledim: Devlet suçu önleyici önlemleri tabii ki alacak. Zaten koruyucu hekimlik tıbbın içinde olduğu gibi, hukuk da salt ceza kesme makinesi değildir. Suçu önleyicilik de hukukun bir vasfı olmak zorundadır. Tıpta tüm önlemleri aldın, ama yine de kanser oldu gibi, tüm önlemleri aldın ama yine de bir psikopat çıktı, bir çocuğu tecavüz edip öldürdü. Onu idam edeceğiz diyorum.

Ha, devlet bunu başaramıyor, o halde idama da hakkı yok derseniz, ona tamam. Ben zaten bu günü konuşmadığımı belirttim. Bugün bu iktidar idam önerse, şiddetle karşı çıkarım. Hukuk ayaklar altında çiğnenirken, bir de idam ha!

Zaten idamın kalkması, biz bu işi elimize yüzümüze bulaştırıyor, beceremiyoruz'un itirafıdır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İdam cezasının yasalarda olması, bireyin bilinçaltına bazı durumlarda öldürerek cezalandırmanın meşru olduğu düşüncesini sokmak demektir.

Hayır, bence bu düşünceyi aklından çıkarmak, suçsuz bir canın bedelinin ölçülemeyecek kadar ağır olduğunu kafasına sokmak demektir. İdam da, özgürlüğü kısıtlama da ancak hukukun tekelindedir. Bunun her vatandaş zaten bilincinde olacak. O zaman hapis cezasının yasalarda olması da bireyin bazı durumlarda birilerini bir yere kapatıp bırakmama şeklinde cezalandırmanın meşru olduğu fikrini bilinçaltına sokabilir?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayır, bence bu düşünceyi aklından çıkarmak, suçsuz bir canın bedelinin ölçülemeyecek kadar ağır olduğunu kafasına sokmak demektir. İdam da, özgürlüğü kısıtlama da ancak hukukun tekelindedir. Bunun her vatandaş zaten bilincinde olacak. O zaman hapis cezasının yasalarda olması da bireyin bazı durumlarda birilerini bir yere kapatıp bırakmama şeklinde cezalandırmanın meşru olduğu fikrini bilinçaltına sokabilir?

Efendim, istatistikler öyle demiyor ama. İdam cezasının olduğu ülkelerde cinayet oranları üst seviyelerde. Yani; istatistiklere göre idam suçu önleyemiyor. İdam cezasının yasalarda olması, suçsuz bir canın bedelinin ölçülemeyecek kadar ağır olduğunu insanların kafasına sokamıyor demektir.

Hapis cezasının yasalarda olması da bireyin bazı durumlarda birilerini bir yere kapatıp bırakmama şeklinde cezalandırmanın meşru olduğu fikrini bilinçaltına soksa da, bu öldürmekten ağır olmaz herhalde, var mı ölümün geri dönüşü, var mı ölümden öte köy ?

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İdamın cinayetlerde azalma sağlamadığını ben en başta söylemiştim. Yanıtım, insanların kafasına bu yolla bir şey girecekse bu da girebilir anlamında...

Bir insanın özgürlüğünün bir suçlu tarafından gasp edilmesi de cinayet kadar vahim bir suçtur, daha ağır bile olabilir. İdam kadar kötü olmaz diye bir sözün kabul edilir değil, ele alınır yanı bile olamaz. İdam zaten hop diye uygulanırsa çok yanlış olur. Yıllarca süren bir süreçten sonra hiç bir şüphe kalmadıktan sonra gerçekleşiyor idam uygulanan ABD eyaletlerinde. Çin, İran bahsi bile edilmeyecek, değil ki örnek gösterilebilsin ülkelerdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

E, o zaman, '' İdam cezasının yasalarda olması, suçsuz bir canın bedelinin ölçülemeyecek kadar ağır olduğunu insanların kafasına sokacağını '' söylerken, bunu ne sebeple söylediniz, İdamın cinayetlerde azalma sağlamadığını en başta söylediğiniz halde ? :)

'' Bir insanın özgürlüğünün bir suçlu tarafından gasp edilmesi idam kadar kötü olmaz diye '' bir şey de söylemedim.

Söylediğim; '' Hapis cezasının yasalarda olması da bireyin bazı durumlarda birilerini bir yere kapatıp bırakmama şeklinde cezalandırmanın meşru olduğu fikrini bilinçaltına soksa da, bu öldürmekten ağır olmaz herhalde, var mı ölümün geri dönüşü, var mı ölümden öte köy ? '' idi.

Özetle; bir insanın özgürlüğünün bir suçlu tarafından gasp edilmesinin, cinayet kadar vahim bir sonucu yoktur, dedim.

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insanların kafasına bu yolla bir şey girecekse bu da girebilir

demek, insanlar "hukuk ne ceza veriyor bakayım, ben de aynısını verebilirim" diyebilecekse, birini de kafasına göre hapsedebilir demektir. "Bu öldürmekten ağır olmaz" demek ise, öldürmez ama hapsederse o kadar kötü olmaz demektir. Halbuki özgürlüğünü kısıtlaması da öldürmek kadar ağır bir suçtur. Al tut birini, yıllarca bir yere hapset! Öldürsen bundan iyiydi! Bir insanın bir insana bunu yapmasının öldürmekten beter korkunç bir psikopatlık olduğunun nesi anlaşılmıyor, hayret içindeyim!
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bush da idamdan yana olduğuna göre benim bir kez daha düşünmem gerekiyor diyordum ki Bin Ladin in sağ olarak ele geçirildiği ve ondan sonra kurşuna dizildiği haberini duydum. Bundan sonra hiç bir ortamda ABD yi referans olarak göstermeyeceğim. :devil:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İpin ucu hâla Bush'un elinde desenize! :lol:

Zavallı acemi vaiz eski vaizin eline bir ip vermiş, ipin öbür ucunu da ayak parmağına bağlamış. "Hocam yanlış bir şey söylersem ipi çek, düzelteyim" demiş. Ne zaman yanlış bir şey söylese eski hoca ipi çekiyor ve acemi hoca hemen lafı toparlıyormuş.

Fakat durumu sezen cemaatten uyanık biri yaşlı hoca hastalanıp camiye gelmeyince fırsatı kaçırmamış. Hemen ipin ucunun olduğu yere oturmuş. İki kelimede bir ipi çekiyormuş! Lafı değiştirmekten iyice bunalan hoca:

"Kusura bakmayın cemaat, ipin ucu peştun'un birinin eline geçti!" demiş! :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O değil de bir insan bu kadar mı haklı çıkar! Osman Pamukoğlu'nun her sözünün dosdoğru olmasından ben bile irkilmeye başladım! Bir insanın bu kadar da haklı olması iyiye alamet değil! Ya biz yasyamuğuz, doğru yanımız kalmamış, normal konuşan biri bize dosdoğru geliyor, ya da memlekette doğruyu söyleyen hiç kimse kalmamış, bir tane doğru adam sipsivri kalıyor!

Gözümüzün içine baka baka "yippuuuu, harcadık!" diye şenlik yapıyorlar, başkanından kadını erkeği, genci yaşlısına kadar, biz burda özel adasında nasıl rahat ettiririz, aman sıkılmasın, aman denizi görsün diye yamulmadık tarafımız kalmadı!

Ülkemden ömrümde hiç böyle utanç duymamıştım. Biz bitmişiz, ölmüşüz ağlayan bulamamışız! Libya'da konsolosluğumuzun levhası sökülüp yerde çiğneniyor, İsrail vatandaşlarımızı koyun gibi doğrayıp gemiyi mezbaha gibi hortumla yıkadı, çoktaaaan unuttuk gittik bile, çılgın proje ile avunuyoruz...

Bitmişiz, ölmüşüz be... Üstümüze boşaltsalar müstahakız, yemin ederim... Ulusal onur, haysiyet filan biteli tükeneli çoook olmuş...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bush da idamdan yana olduğuna göre benim bir kez daha düşünmem gerekiyor diyordum ki Bin Ladin in sağ olarak ele geçirildiği ve ondan sonra kurşuna dizildiği haberini duydum. Bundan sonra hiç bir ortamda ABD yi referans olarak göstermeyeceğim. :devil:

İyi edersin. Tebrikler!

Yanlışlıklar, yanlışlarla düzeltilemez.

Cinayetler, cinayetlerle(idam) önlenemez.

Yanlış uygulamalara da emperyalizm örnek verilemez.

Aşağıdaki örnek gibi.

Bugün bu iktidar idam önerse, şiddetle karşı çıkarım. Hukuk ayaklar altında çiğnenirken, bir de idam ha!

Dışardaki hukukta, tam da sömürülen, haksızlığa uğrayan kesimin hukuku değil. Sistemler gibi..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:D İyi de sayın yılmaz, siz "ABD idam ediyor, o halde biz de etmeliyiz" demiyordunuz ki, "dinde var, o halde meşru" diyordunuz?

Bana çarkın gerçek nedeni "dogmalarımıza eleştiri kesilmiyor, bari ben de böyle intikam alayım" gibi geliyor! :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bana çarkın gerçek nedeni "dogmalarımıza eleştiri kesilmiyor, bari ben de böyle intikam alayım" gibi geliyor! :D [/font]

Çark ettiğimi de nereden çıkardınız? O benim inancımı ilgilendiren konu ayrıca burada aynı inançta olup tersini düşünenlere de bir göndermede bulunayım. Günümüz hukukundan örnek olarak Bush ların ülkesini referans olarak göstermiştim bundan sonra evet bundan çark ettim ve göstermeyeceğim. Aslında onları örnek göstermekle zaten hata ettiğimi de biliyordum, ABD kendi halkının dışındakilere orman kanunu uygulamakta bir beis görmüyor örnek Guantanamo ve oraya götürülürken havada (T.C Semaları nda) işkence yapması, işgal ettiği ülkelerde yaptıkları vs. Büyük :devil: devamlı görevini yapıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O değil de bir insan bu kadar mı haklı çıkar! Osman Pamukoğlu'nun her sözünün dosdoğru olmasından ben bile irkilmeye başladım!

İlk çark eden de ben değilim, jöleli çocuğu affeden ilk çark eden oldu. Bir gün yukarıdaki söylediklerinizden de çark ettiğinizde umarım burada oluruz. :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar "çark etme"yi o kadar fazla gurur meselesi yapmayın. Hiç bir şey yoktur ki dogmalardan başka değişmesin. Yeter ki madde ve ona ait ürün(fikir vs.) olsun.

"Kısa sürede de değişilmezki" dediğinizi duyar gibiyim. Evet, değişimlerin bazıları kısa, bazıları uzun sürer. Ama değişir. Doğaldır. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Kısa sürede de değişilmezki" dediğinizi duyar gibiyim. Evet, değişimlerin bazıları kısa, bazıları uzun sürer. Ama değişir. Doğaldır. :)

İnsan ne kadar uzak görüşlüyse fikirlerinde de o derecede tutarlıdır yani çok fazla çark etmiyordur, tam tersi çark fazla dönüyorsa o rüzgara göre yön değiştiriyordur yani işini bilen kesimdendir. Bize çok şey kaybettirse de vicdanen rahat etmemizi sağlayacağından biz çarkımızı çok fazla döndürmekten yana değiliz, bu nedenle de statükoculukla itham edilip dururuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.