Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Evrim neden rahatsiz eder?

canugur

Önerilen İletiler

Zaten dolaylı olarak evrimin varlığını ve yokluğunu tartışıyoruz sevgili arkadaşım. Evrimin varlığını savunmak yaratılışın yokluğunu savunmak dolayısı ile Allah' ın yokluğunu iddia etmek değilmidir? Benmi yanlış anlıyorum yoksa... İlginç...

Olmak yada Olmamak işte bütün mesele bu... Ya evrimdir ya yaratılıştır başka yol bulmak zor. Hem evrim hem yaratılış da denilebilir ama burda kimse onu savunmuyor gördüğüm kadarıyla belki müslümanlar savunabilir ama ateistlerin bunu savunacağını zannetmiyorum zira evrime uğrayarak dahi yaratılmış olduklarını kabullenmezler herhalde. Öylemidir?

Dinlerde öngörülen özelliklere sahip bir tanrının varlığının anlamsız ve gereksiz olduğunu kanıtlama girişiminde -özellikle- bulunmadım. Dediğim gibi, o konu dine ait bir başlık altında tartışılabilir. Ama bir adres gösterilirse, o konuda da söyliycek sözlerim var elbette.

Buradaki amacım evrim sürecinin dünyada yaşanmış olabileceğini kanıtlamaktı. Bunu da büyük ölçüde başardım. Yukarıda yazdıklarımı sakin kafayla okursanız bunu siz de göreceksiniz.

Böylesine bıçak sırtı bir konuda yine de belli bir seviyeyi koruduğunuz için ayrıca teşekkür ederim. B)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
  • Cevaplar 203
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

ewrım bılımselse bılım ewrımı kabul edıyosa ban sadce sunun cevabını verın

darwın ewrım teorısını otaya koydu bu darwın rus e neden o zaman rusyada ders olarak okutulurken sımdı okutulmuyo?????

Neden Evrim Teorisi

Evrim teorisi" ya da "Darwinizm" kavramlarını duyan insanların bir bölümü, bu kavramların sadece biyolojinin ilgi alanına girdiğini ve kendi yaşamları açısından bir önem taşımadığını sanabilirler. Oysa, evrim teorisi, biyolojik bir kavram olmanın ötesinde, dünya üzerinde yaygın bir kitleyi etkisi altına almış çarpık bir felsefenin altyapısını oluşturur.

Bu felsefe, neden ve nasıl var olduğumuz konusuyla ilgili birtakım gerçek dışı görüşler öne süren "materyalizm"dir. Materyalizm, ya da bir başka deyişle "maddecilik", maddeden başka hiçbir şeyin olmadığını varsayar. Buradan yola çıkarak da madde üstü bir Yaratıcı'nın, yani Allah'ın varlığını reddeder.

Dahası materyalizmin hem kişiler hem de toplum üzerinde yıkıcı etkileri vardır. Herşeyi maddeye indirgeyen bu düşünce, insanı sadece maddeye önem veren ve her türlü manevi değerden yüz çeviren bencil bir birey haline dönüştürür. Böyle bireylerin, vatan sevgisi, adalet, sadakat, kardeşlik, dürüstlük, fedakarlık, namus, güzel ahlak gibi yüce değerlere sahip olmaları mümkün değildir. Dini ve ahlaki değerlerden kopan bu gibi insanların oluşturduğu bir toplum düzeni de kısa sürede parçalanmaya mahkumdur. Nitekim Cumhuriyetimizin kurucusu olan Büyük Önder Atatürk, "dinsiz milletlerin devamına imkan yoktur" diyerek bu gerçeğe dikkat çekmiştir. Bu nedenlerden ötürü materyalizm, Türk Milleti'nin siyasi ve sosyal düzeninin temel değerlerine yöneltilmiş en ciddi tehditlerden birisidir.

Karl Marx, Darwin'in teorisinin materyalizme ve dolayısıyla komünist ideolojiye büyük bir temel sağladığını açıkça belirtmişti. Marx, Darwin'e olan sempatisini, en büyük eseri sayılan Das Kapital'i Darwin'e ithaf ederek de göstermişti. Kitabın Almanca baskısına el yazısıyla şöyle yazmıştı: "Charles Darwin'e, ateşli bir hayranı olan Karl Marx'tan

Materyalizmin diğer bir büyük zararı ise, devletin ve milletin bekasını hedef alan anarşist ve bölücü ideolojileri beslemesidir. Bu ideolojilerin başında gelen komünizm, materyalist felsefenin doğal siyasi sonucudur. Din, devlet, aile gibi kutsal kavramları kökünden yok etmeyi hedefleyen komünizm, devletimizin üniter yapısına karşı yöneltilen her türlü bölücü eylemin ve düşüncenin de temel ideolojisidir. Nitekim Atatürk bize bu konuda da yol göstermiş ve "komünizm görüldüğü yerde ezilmelidir" şeklindeki sözüyle bizi bu tehlikeye karşı uyarmıştır.

Evrim teorisi işte bu noktada büyük önem kazanır, çünkü bu teori, komünist ideolojinin dayandığı materyalizmin sözde bilimsel tabanını oluşturur. Öyle ki komünizmin kurucusu olan Karl Marx, Charles Darwin'in yazdığı ve evrim teorisinin temelini oluşturan Türlerin Kökeni adlı kitap için, "bizim görüşlerimizin doğal tarihsel temelini içeren kitap budur işte" demiştir.1

Oysa başta Marx'ın fikirleri olmak üzere, her türlü materyalist düşünce bugün temelinden çürümüş durumdadır. Çünkü materyalizmin kendisini dayandırdığı bir 19. yüzyıl dogması olan evrim teorisi çağdaş bilimin bulguları karşısında bütünüyle geçersiz hale gelmiştir. Bilim, maddeden başka hiçbir şeyin varlığını kabul etmeyen materyalist varsayımı geçersiz kılmakta ve tüm canlıların üstün bir yaratılışın ürünü olduğunu göstermektedir.

Bu kitabın amacı ise, evrim teorisini her alanda geçersiz kılan temel bilimsel gerçekleri ortaya koymak ve bu bilim sahtekarlığının iç yüzü, arka planı ve gerçek hedefi hakkında Türk insanını bilgilendirmektir.

Bilimin ortaya koyduğu bu gerçeği topluma yaymak, aynı zamanda Büyük Önder Atatürk'ün "hayatta en hakiki mürşid ilimdir" sözüyle bizlere gösterdiği yolun da bir gereğidir. Atatürk, bizlere her zaman için, önyargılardan uzak durmayı ve bilimsel gerçeklere uygun düşünmeyi vasiyet etmiştir ve evrim teorisi gibi bir dogmanın geçersizliğini ortaya koymak, bu vasiyetin yerine getirilmesidir.

Burada vurgulanması gereken önemli bir gerçek de, evrim teorisine hala körü körüne bağlı kalan bazı çevrelerin, elinizdeki Evrim Aldatmacası kitabına hiçbir yanıt verememeleridir. Çünkü eğer yanıt verirlerse, evrimin bir yalan olduğunu Türk Milleti'nin daha iyi anlamasına yardımcı olacaklarının farkındadırlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir kaç hafta önce bilim çevrelerine bomba gibi düşen ve tokat etkisi yapan bir haberi bildirmiştim..

Aynen yineliyorum...

Neandertal insanı atamız değil

Fransız bilim adamlarının araştırmasına göre, 150.000-30.000 yıl önce yaşamış Neandertal insanı atamız değil, uzaktan akrabamız.

Belçika'daki Scandina mağarasında bulunan, 100 bin yıl önce yaşamış bir çocuğa ait fosilin dişinde yapılan mitokondrial DNA analiziyle 1997'den bu yana incelenen 9 örneği karşılaştıran bilim adamları, sanılanın aksine Neandertal insanlarının atalarımız olmadığı sonucuna vardı.

Daha önceki genetik verilerin buzlarla kaplı Avrupa'nın kısa boylu Neandertal insanının modern insanla beraber yaşadığı dönemi gösterdiğini belirten araştırmacılar, Belçika'da bulunan fosilin DNA örneklerinde yapılan incelemelerinse, Avrupa'da sadece Neandertal insanının yaşadığı dönem hakkında bilgi verdiğini, bunun da Neandertal insanının modern insanla ilişkisinden önceki genetik farklılık konusunda yol gösterdiğini söylediler.

İncelenen fosilin DNA'sının Avrupalı, Afrikalı, Kızılderili ya da Asyalı modern insanların DNA'sıyla hiçbir benzerlik taşımadığını belirten araştırmacılar, Neandertal insanının doğrudan atalarımız değil, uzaktan kuzenlerimiz olduğunu ve ''torun vermeden'' ortadan kaybolduklarını açıkladılar. 07,06,2006 mynet haber...

Teoriye neler oluyor arkadaşlar... )

Genemi çuvalladınız yoksa...

Devam edin bundan da sıyrılırsınız..

Ya Allah aşkına bizlere mantıklı bir açıklama getirinde aydınlanalım..

Biryere tutturun artık şu evrim teorisini, sallanıp duruyo..

Saygılar-sevgiler efendim..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evrimle ilgili son derece rasyonel kanıtlar var elimizde. Şimdi bu kanıtları alıp ateşli savunmalar yapmamıza hiç gerek yok. Oturup beklemek yeterli.. Ateşli savunma yapılan bir konu mutlaka eksiktir ( bahsettiğim eksik temeldendir) Evrimin varlığı kesin, sadece içinin biraz daha dolması gerek.... Dinin din içinde, bilimin bilim içinde yaşandığı bir dünya dileğiyle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tamam ben bir hafta içinde tüm rasyonel kayıtları burada göstereceğim ancak ondan önce bir soru sormak istiyorum. Kutsal kitaplarda yazan ''yaradılış'' olgusu için sizin elinizde ne gibi bir delil var? Yani nedir bu yaradılış. Siz de bütün bu iddiaları ortaya koyun. Mümkünse aşırı inanç unsurları girmesin içine. Yanlış anlamayın, bir hafta istiyorum, çünkü düzenli olmasını istiyorum. Tamam ben de istiyorum bu yaradılışın somut kanıtlarını...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir kaç hafta önce bilim çevrelerine bomba gibi düşen ve tokat etkisi yapan bir haberi bildirmiştim..

Aynen yineliyorum...

Fransız bilim adamlarının araştırmasına göre, 150.000-30.000 yıl önce yaşamış Neandertal insanı atamız değil, uzaktan akrabamız.

Belçika'daki Scandina mağarasında bulunan, 100 bin yıl önce yaşamış bir çocuğa ait fosilin dişinde yapılan mitokondrial DNA analiziyle 1997'den bu yana incelenen 9 örneği karşılaştıran bilim adamları, sanılanın aksine Neandertal insanlarının atalarımız olmadığı sonucuna vardı.

Daha önceki genetik verilerin buzlarla kaplı Avrupa'nın kısa boylu Neandertal insanının modern insanla beraber yaşadığı dönemi gösterdiğini belirten araştırmacılar, Belçika'da bulunan fosilin DNA örneklerinde yapılan incelemelerinse, Avrupa'da sadece Neandertal insanının yaşadığı dönem hakkında bilgi verdiğini, bunun da Neandertal insanının modern insanla ilişkisinden önceki genetik farklılık konusunda yol gösterdiğini söylediler.

İncelenen fosilin DNA'sının Avrupalı, Afrikalı, Kızılderili ya da Asyalı modern insanların DNA'sıyla hiçbir benzerlik taşımadığını belirten araştırmacılar, Neandertal insanının doğrudan atalarımız değil, uzaktan kuzenlerimiz olduğunu ve ''torun vermeden'' ortadan kaybolduklarını açıkladılar. 07,06,2006 mynet haber...

İşte bu çok komik bir iddia. Neanderthal insanlarının atalarımız değil akrabamız olduğunu yeni öğrenmene şaşırdım doğrusu. Ama bunun konumuzla ilgisi ne onu anlayamadım. Bu konudaki gerçek şu: Neanderthaller ve Sapiens ortak atadan gelir. Tıpkı şempanzeler gibi. Ama Neanderthal bize daha yakın bir ırkmış. Ve tarihin sayfalarına gömülmüş. Neanderthallerle ilgili bir belgesel yayınlanmıştı televizyonda. İzleseydiniz gayet açık anlatıyodu. Fazla zeki olmaya gerek yok anlamak için...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evrim sizinde sediğiniz gibi bir "TEORI" dir. Herhangibir teorinin bilimsel olması için KANITLANMIŞ olması gerekir. Herhangibir Teori bilimsel olarak kanıtlanmamışsa bilim olarak kabul edilemez. Kaldı ki evrim teorisinin yaratıcısı bile kendi teorisini yalanlamıştır. Buna rağmen evrim teorisi bilimsel bir tez olmanın ötesine geçip adeta bir ideoloji haline dönüştürülmüştür....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım daha 2 haftalık bir bulgudan bahsediyorum ne yeni öğrenmesi..:)

Fransız bilim adamlarının son bulgusudur bu, yukarda tarihini de verdim..

Hberi duyduktan sonra, önceden biliyormuş havasına girmeniz çok komik ve abes düştü..

Çünki önceden bu olay bilinmiyordu..

Saygılar:..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

selamlar kralx

sallanmıyoki elleriyle asılıymış gibi göstermeye çalışılıyor,

evrim teorisi bugüne dek bir tane kesin kanıt getirememiştir!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Evrim Teorisini destekleyen arkadaşlara bir sorum olacak. Bu teoriye göre insan bazı safhalardan geçerek günümüz insan modelini almıştır. Peki anlayamadığım nokta insanoğlundan çok önce yaşayan dinazorların fosillerin günümüzde bulumasına rağmen evrim teorisinde gerçekletiştiği iddia edilen ara geçiş formlarının hiç bir fosili daha bulunamamıştır. Eğer bulunduğunu öne süren varsa lütfen geçerli bir kaynak göstersin. Eğer böyle bir olay gerçekleşmemişse hala daha neyin savunmasını yapıyorlar bunu kısaca açıklasınlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aciklamalariniz, din felsefesi acisindan gecerli.

"2 cisi kurandan bir ayet vermeden evrimin islamı çürüttüğünü söyleyemezsiniz"

böyle bir söylem yoktur, din felsefesinin genel tavri budur yalnizca.

Adem ile Evrim ne kadar uyusuyorsa, ben de o kadar yazdim.

Sudan, camurdan örnekleri güzel de, ana rahmine gelis sürecine Darvin´in evrim teorisini sokusturmayi unutmus olmalisiniz.

sizin niyetiniz ve safınız belirsiz maalesef.yoksa siz hala enerjinin madde -enerji arasındaki dar ve aşılmış alanda mı düşünüyosunuz.bakın.olayı birde konservasyon kuramı(teorisi ama sırf tamamen isbatlayamadıımızdanteori denır) acısından düşünün.yani sizin takındıgınız tawır sigmund freud un 50-60 yıl oncekı tawrının bıle asagında.insanı bır butun olarak ele almak ne kadar dogru ise, ewreni de bır butun olarak ele almak o kadar dogrudur...determınızm kabul edılelı 100 yıl oldu.siz yurdum ınsanına laf atacagınıza once oturunda bıraz daha bılım okuyun...saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evrim Teorisini destekleyen arkadaşlara bir sorum olacak. Bu teoriye göre insan bazı safhalardan geçerek günümüz insan modelini almıştır. Peki anlayamadığım nokta insanoğlundan çok önce yaşayan dinazorların fosillerin günümüzde bulumasına rağmen evrim teorisinde gerçekletiştiği iddia edilen ara geçiş formlarının hiç bir fosili daha bulunamamıştır. Eğer bulunduğunu öne süren varsa lütfen geçerli bir kaynak göstersin. Eğer böyle bir olay gerçekleşmemişse hala daha neyin savunmasını yapıyorlar bunu kısaca açıklasınlar.

Yaratılış Teorisini destekleyen arkadaşlara bir sorum olacak. Bu teoriye göre ilk insan Adem'i Tanrı yarattı. Peki anlayamadığım nokta insanoğlundan çok önce yaşayan dinazorların fosillerin günümüzde bulumasına rağmen yaratılış teorisinde gerçekleştiği iddia edilen Adem, Havva, Habil, Kabil formlarının hiç bir fosili daha bulunamamıştır. Eğer bulunduğunu öne süren varsa lütfen geçerli bir kaynak göstersin. Eğer böyle bir olay gerçekleşmemişse hala daha neyin savunmasını yapıyorlar bunu kısaca açıklasınlar.

B)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

dostum sen once fosillerin nasil oluştuğunu bir oğren sonra zaten ademle havvanın neden fosılınn olmadiğini bulacaksin fosilin ne olduğunu bildiğindende şupheliyim zaten adini duydun o kadar az araştır bak yaa

battıkça batan gemıyı kurtarmaya çalışıyorsuuz korkarım bu gidişle sizde boğulacaksınız biz sizi kurtarmaya çalışıyoruz o yuzden rahatsız oluyoruz kardeşim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Akıllı! Tasarımcılar hâlâ kıvranıyor.

Neanderthal insanının Homo Sapiens'in atası olmadığı daha önceden de biliniyordu. Bunun kanıtlanmasında Evrimi çürüten bir şey yok.

Evrimi çürütmek isteyen, getirsin bakalım dinozorlar zamanında yaşamış bir maymunun fosilini.

Ya da kambriyen döneminden bir aslan, eşek, kuş fosilini.

Tek kelime ile: bunlar yok.

Evrim teorisi, gözlemlere en uygun, yaşamın dünya üstünde gelişmesini açıklayabilen teori.

Akıllı! Tasarım ise teori bile değil, hayal.

.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...

Etrafına dikkatlice bakan insan varoluşunun kendisi de dahil mucizelerle dolu olduğunu hisseder. Sınavda birşeylerin kesin cevabının olmaması gerekir. Kesin cevapların verilmesi sınavı sınavlıktan çıkarır. Onlar da birgün inanacaklar. Sadece samimi bir adım atmaları yeterli. İyi düşünün bu bakkaldan ekmek almak gibi birşey değil. Bir daha düşünün. Ve bir daha.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazıları okuyamadım çok fazla.ben sadece soruya cevap vereceğim.

Evrim neden rahatsız eder?Çünkü evrim bir teoridir..İspatını yıllarca bekleyıp göremem buna ömrüm yetmez..Böyle bir teoriye sığınıp düşüncesine arkaplan arayan insanların sığınağı bir teori beni rahatsız eder..

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazıları okuyamadım çok fazla.ben sadece soruya cevap vereceğim.

Evrim neden rahatsız eder?Çünkü evrim bir teoridir..İspatını yıllarca bekleyıp göremem buna ömrüm yetmez..Böyle bir teoriye sığınıp düşüncesine arkaplan arayan insanların sığınağı bir teori beni rahatsız eder..saygılar

Koyu olarak belirttiğim yerle birlikte katılıyorum...

Saygılar...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Evrim neden rahatsiz eder?, Evrim´e neden düsmaniz?

Evrim bazılarını rahatsız eder. Çünkü Evrim, yaşamın,insanın oluşmasını açıklar.

Dinciler ise, dinlerini "bak, yaşayan varlıkları kimse yapamaz, olsa olsa Tanrı (bizim tanrımız) yaratmıştır" diye yuttururlar.

Evet, Evrim dincileri rahatsız eder, çünkü ellerinde kalan çok önemli bir varsayımı (çamurdan yaratılış) yok eder.

İslam:

- dünya evrenin ortasındadır, güneş onun etrafında döner dedi, çuvalladı,

- dünya düzdür dedi, çuvalladı,

- gökler 7 kattır dedi, çuvalladı,

- yıldızlar kandil gibi alt göktedir dedi, çuvalladı,

- denizler karışmaz dedi, çuvalladı,

- Güneş akşamları pis bir suya batar dedi, çuvalladı,

....

- Adem balçıktan yapılmıştır dedi .... çuvallıyor.

Kurandaki "bilim"i savunmaya çalışıyorsunuz ya, size çok acıyorum.

.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

BİLİMSEL BİR TOPLANTI

Herkes 30 haziran 1860 tarihini bekliyordu.

O gün Oxford’daki İngiliz Bilim Geliştirme Derneği’nin bir toplantısı yapılacaktı.

Bu tip etkinliklerde bilimsel konular ele alındığı için görüşmelerde ciddiyet ön plandadır.

Bilimle ilgili kişiler fikirlerini ağırbaşlı tavırlarla anlatır,izleyenler sessizce dinlerlerdi.

Ama o gün yapılacak toplantının her zamankinden farklı geçeceği tahmin ediliyordu.

Zihinlerde böyle bir kanı belirmesinin iki nedeni vardı:

Birincisi, Darwin’in evrim kuramı için görüşler ortaya konacaktı.

İkincisi,o günlerin iki ünlü bilim adamı arasındaki kişisel çekişme en üst seviyedeydi.

Richard Owen hayvan anatomisi alanında uzman bir kişidir.

Fosil kemiklerini,eksiklikleri tamamlayarak tam iskelet haline getirmede dünyaca ünlü idi.

Thomas Henry Huxley ise kendi alanında bir hayli başarılı olan biyologdu.

Bu iki kişi birbirinden hiç hoşlanmıyordu.Meslek hayatları boyunca bu böyle devam etti.

Özellikle Zooloji Derneği,Royal Society ve Doğa Tarihi Müzesi mücadele mekanları oldu.

Bu kurumların idari yapısı,buralara sunulan bilimsel bilgiler ve sonuçların değerlendirilmeleri…

Bunların tümü, ikisi için uzlaşamadıkları konulardan sadece birkaçıdır.

En önemlisi ise R.Owen ,Darwin’den ve onun kuramından nefret ediyordu.

Huxley ise Darwin’in en ateşli taraftarıydı.

Toplantıya katılacak olan bir diğer kişi ise herkesin dikkatini üzerinde toplamıştı.

Bu kişi Oxford Piskoposu Samuel Wilberforce idi.

Tabii ki evrim kuramının tek kelimesine bile inanmıyordu.

İnanmamak bir tarafa elinden gelse bu tip görüşleri insanların zihninden silerdi.

Yaygın bir söylentiye göre R.Owen bir gece önce piskoposu evinde ziyaret etmişti.

Ona teori ile ilgili geniş açıklamalarda bulunmuştu.

Nihayet o gün geldi.

Bin kişiden fazla insan salonu olduğu gibi doldurdu.Bir o kadarı içeri girememişti.

Darwin toplantıya katılmıyordu.

Açılış konuşmasını New York Üniversite’sinden J.W.Draper yaptı.

Konu ‘Bay Darwin’in Görüşleri Işığında Avrupa’nın Entelektüel Gelişimi’ idi.

Konuşma açılış özelliğinde idi ama tam iki saat sürdü.

Büyük bir ihtimalle dinleyicilerin ezici çoğunluğu uyuklamıştır.

Nihayet kürsüye Piskopos S. Wilberforce çıktı.

O günlerde ses kayıt cihazları olmadığı için bundan sonrası rivayet şeklindedir.

Üstelik bu rivayetler konuya taraf olup olmama açısına göre yorumlanarak söylenir.

İfade edilen kelimeler harfi harfine olmasa da asıl düşünce olarak bugüne ulaşmıştır.

S. Wilberforce evrim teorisinin anlamsızlığından söz ederek konuşmasına başladı.

Bir müddet sonra Thomas Henry Huxley’in oturduğu bölüme döndü.

Bizzat ona,maymunlarla akrabalığının büyükanne tarafından mı,

Yoksa büyükbaba tarafından mı geldiğini sordu.

Huxley,şüphesiz Darwin’in insanların maymundan geldiğini iddia etmediğini biliyordu.

Söz konusu olan insan ve maymunun ortak bir atadan türeyişi idi.

Ama Piskopos S. Wilberforce’ın bu sorusu karşısında biraz sinirlendi.

Orada bulunanların bazısı bu sözlerin şaka yollu söylendiğini belirtmiştir.

Ama bazıları da bir meydan okuyuş olarak algıladı.

Huxley ayağa kalkarak cevabını şöyle verdi:

--‘Bilimsel gerçekleri baltalamak için diller döken bir adamın soyundan gelmektense,

Alçak gönüllü ve haddini bilen bir maymunun soyundan gelmeyi tercih ederim.’

Huxley’in sözleri kelimesi kelimesine böyle miydi?Bunu tam olarak bilemeyiz.

Ama;orasının bilimsel tartışmaların yer aldığı bir mekan olduğunu,

Böyle bir yerde cahilce konuşan birinin akrabası olmaktansa,

Maymunla akrabalığı yeğleyeceği anlamında konuşmuştu.

Bu sözler üzerine ortalık bir anda karıştı.

Bağırıp çağıran insanların gürültüsü salonun her yanını kaplayıverdi.

İzleyicilerin bir kısmı bu sözlerin S. Wilberforce’ın makamına hakaret olduğunu söylüyordu.

İyi bir bilim takipçisi olan Lady Brewster yere düşüp bayıldı.

O tarihten 25 yıl önce Darwin’in yolculuk yaptığı geminin kaptanı Robert Fitzroy da oradaydı.

Elindeki Kutsal Kitap’ı havada sallayıp ‘Kitap.Kitap’ diye bağırıyordu.

Piskopos S. Wilberforce ve yanındakiler salonu terk etti.

Bunlardan sonra neler olduğu da çeşitli şekillerde anlatılır.

Bazıları bir-iki bilimadamının kürsüye çıkarak konuştuklarını ve toplantının devam ettiğini söylerler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İslam:

- dünya evrenin ortasındadır, güneş onun etrafında döner dedi, çuvalladı,

- dünya düzdür dedi, çuvalladı,

- gökler 7 kattır dedi, çuvalladı,

- yıldızlar kandil gibi alt göktedir dedi, çuvalladı,

- denizler karışmaz dedi, çuvalladı,

- Güneş akşamları pis bir suya batar dedi, çuvalladı,

....

- Adem balçıktan yapılmıştır dedi .... çuvallıyor.

Kurandaki "bilim"i savunmaya çalışıyorsunuz ya, size çok acıyorum

Birde ben yazayımda birlikte değerlendirelim..

- İslam dünya evrenin ortasındadır demiyor, aksine Kur'an-ı Kerimde gece ve gündüzün oluşu ile ilgili ayetlerle, yörünge ile ilgili ayetler durumu net olarka açıklıyor..

- Göklerin kaç kat olduğunu nereden biliyorsun..?

Şuanki en gelişmiş teleskoplarla görüntülenen evrenin henüz birinci kat olmadığını nereden biliyorsun..?

Yada 7 kat gök ifadesinde birinci göğün en üstteki kat olmadığını nereden biliyorsun yani sıralama yukardan aşağı olamaz mı..?

- Yıldızlar kandil gibi Alt göktedir demiyor birinci göktedir diyor birinci gök ifadesinde sıralamın yukardan aşağıya olmadığını neredne biliyorsun..?

Yada dünyanın çevresindeki katmanlardan yani en son katmandan sonrası bir-iki-üç diye gidiyorsa..?

- Denizler karşımaz evet bu konuda hiç bir şey yazmayacağım arama motoruna yaz ve çıkan sonuçları oku..

Bilimsel bir bulgudur bu.. İpucu; iki deniz suuyndaki yoğunluk farkı, ısı farkı alt akıntı üst akıntı, tuz yoğunluğu vs..vs..

- Güneşin pis suya battığı ıle ikgili iddanı açrsan sevinirim..

-Adem aleyhisselamın balçıktan yaratılması ile ilgili iddanıda biraz açarsan cevap vereceğim..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynen yineliyorum...

Evrimden Çok merak Ettiğim bir soru var yıkarda bahsetmişsin 30 000 yıl öncelerden 100 000 yıl öncelerden insanoğlunun varolduğundan bahsediyorsun zaten bütün araştırmalar insanoğlunun 100 000 yıldır varolduğunu dünyanın yaşının milyon yıl olduğunu söylüyor zaten çoğumuz kabullenmişiz hatta sende örnek verdiğine göre kabul ediyorsun bunla ilgili birinci sorum şu

Hristiyanlığın 2007 yıl islamiyetin 1500 küsür tam bilmediğimden geçmişi var peki 100 000 yıldır varolan insnlığın daha önceki yaşamlarında Dinler nerede sorumun ikinci kısmıda şu eğer insanoğlu 100 000 yıldır var olduysa bugünkü tarihi çıkartalım düz olarak 98 000 yıl ilerliyememiş hep yerinde saymış her ne olduysa bu ilerleme son 500 yıl içinde olmuştur insanoğlu 98 000 yıl yapamadığını bu 500 yılda hadi bildiğimzi takvimi koy 2007 yıl da yapmasında ki sır nedir 98 000 yıl insanlar taş devrindemi yaşamıştır

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.