Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

VAHİDEDDİN HAN

Türk

Önerilen İletiler

Juldie biz araştırdıklarımız ve okuduklarımız üzerinden konuşuyoruz. ve vahdettinin neler yaptığını anlatıyoruz. ha şayet senin bunun aksine bizi ikna edebielcek bilgielrin varsa sende onları sunarsın. tartışma böyle olur.

.

.

.

söylermisinzi yuakrıdakielre bakıp bir insanın vatan haini oalbilmesi için başka neler yapması gerekmektedir

Bunu başka bir ülkede bir kral yapsaydı halkı tarafından paramparça edilirdi. Musta Kemal Atatürk devrin türkçüleri, mebusları, aydınları tarafından Vahdettinin kaçmasına izin verdiği için sitemlere maruz kalmıştır.

Ben sana bir Tartisma ortamanin nasil olustuguna ait sorumu sordum ki, sen bana tartisma böyle yapilir falan muhabbeti yapiyorsun. Ayrica sana Vahideddin hakkinda Sahbaba kitabini öneririm, okunulmasinda fayda var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 136
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

hala neredesiniz ne ktiabı ya. bunalr adamın bizzat kendi eliyle yazdığı mektuplar.

Vahdettin, Perapalas'ta oturan Yüzbaşı Amstrong 'a Haziran 1922'de Şehzade Sami eliyle ulaştırdığı mektupta ''Başkan Lloyd George 'a ve iktidardakilere akıbetin yaklaştığını bildiriniz. Mustafa Kemal ve arkadaşları ihtilalcidirler. Bunlar sizin ve benim düşmanlarımızdır. Asidirler. Türkiye'yi yalnız siz kurtarabilirsiniz. Ben sizin dostunuzum. Ne isterseniz size vermeye hazırım. Halbuki siz Ankara'dan bir şey alamazsınız. İsterseniz Saltanatı ve Hilafeti kurtarabilirsiniz. Bana süratle yardıma geliniz. Bana 4 milyon sterlin borç veriniz. Size mal vererek öderim. Teminat veririm. Ankara'yı tanımazsınız. Barışı benimle yapınız. Ankara'ya vereceklerinizi bana veriniz. Yunanlılardan alacağınız toprakları bana teslim ediniz. Propaganda yapmam için, uçak ve adamlarımı korumam için bir savaş gemisi veriniz. Bizzat Bursa'ya gider, herkesi etrafıma toplarım. Halk benim davetime koşar. Ben Fransızlarla dost olup anlaşma yaptım. Boğazları açık tutarım. Halife olarak sizin lehinizde bulunurum... Çünkü siz, müminlerin savunucususunuz. Onlar da size bağlı uyruklar olarak kalırlar. Ankara'dakiler katil adamlardır. Moskova'nın tesiri altındadırlar. Söylediklerinin birini yapmazlar'' diye İngilizlere yalvarmaktaydı.

evet kendi ülkesinde savaşı kazananlar için ingilizlere söylediği şeyler ve istedikelri. tekrar soruyorum bir adamın hain olabilmesi için başka ne yapması gerekir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hala neredesiniz ne ktiabı ya. bunalr adamın bizzat kendi eliyle yazdığı mektuplar.

Vahdettin, Perapalas'ta oturan Yüzbaşı Amstrong 'a Haziran 1922'de Şehzade Sami eliyle ulaştırdığı mektupta ''Başkan Lloyd George 'a ve iktidardakilere akıbetin yaklaştığını bildiriniz. Mustafa Kemal ve arkadaşları ihtilalcidirler. Bunlar sizin ve benim düşmanlarımızdır. Asidirler. Türkiye'yi yalnız siz kurtarabilirsiniz. Ben sizin dostunuzum. Ne isterseniz size vermeye hazırım. Halbuki siz Ankara'dan bir şey alamazsınız. İsterseniz Saltanatı ve Hilafeti kurtarabilirsiniz. Bana süratle yardıma geliniz. Bana 4 milyon sterlin borç veriniz. Size mal vererek öderim. Teminat veririm. Ankara'yı tanımazsınız. Barışı benimle yapınız. Ankara'ya vereceklerinizi bana veriniz. Yunanlılardan alacağınız toprakları bana teslim ediniz. Propaganda yapmam için, uçak ve adamlarımı korumam için bir savaş gemisi veriniz. Bizzat Bursa'ya gider, herkesi etrafıma toplarım. Halk benim davetime koşar. Ben Fransızlarla dost olup anlaşma yaptım. Boğazları açık tutarım. Halife olarak sizin lehinizde bulunurum... Çünkü siz, müminlerin savunucususunuz. Onlar da size bağlı uyruklar olarak kalırlar. Ankara'dakiler katil adamlardır. Moskova'nın tesiri altındadırlar. Söylediklerinin birini yapmazlar'' diye İngilizlere yalvarmaktaydı.

evet kendi ülkesinde savaşı kazananlar için ingilizlere söylediği şeyler ve istedikelri. tekrar soruyorum bir adamın hain olabilmesi için başka ne yapması gerekir.

Bu mektuplar hangi kitaptan alinti Cyrano?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bir kitaptan değil türk tarih kurumundan. Türk tarih kurumunun 9 cilt olarak hazırladığı Padişah Vahdettin eserine koyulan mektuplardan bazıları bunlar.

Anliyorum; bir mektupta Vahideddin'in babasi, oglunu ingiliz dostluk zihniyetiyle büyüttügü yaziyor, ama Abdülmecid Han ölünce Vahideddin üc aylik idi, neyse mevzumuz bu degil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mevzumuz belli bu mektuplarda yazılanalrın sahibi bir şahıs vatan haini midir değil midir.

bunlar ve diğer yayın yasağı olamyan mektupların tümünü türk tarih kurumunun her hangi bir kütüphanesinde veya aylık haftalık yayınlarının arşivlerinde bulabilirsin. bunun yanında baş vurarak kopyalarınıda alabilirsin.

bunlar onun bunun değil bizzat osmanlı padişahı ve islam halifesi sıfatıyla imzaladığı Vahdettin'İn mektuplardırı. yaoptığı her şeyi bir kenara bırak bu mektupları yazan şahsın vatan haini olmadığını iddia etmek. dünyada bu güne kadar hiç vatan haini olmadığını iddia etmekle aynıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mevzumuz belli bu mektuplarda yazılanalrın sahibi bir şahıs vatan haini midir değil midir.

bunlar ve diğer yayın yasağı olamyan mektupların tümünü türk tarih kurumunun her hangi bir kütüphanesinde veya aylık haftalık yayınlarının arşivlerinde bulabilirsin. bunun yanında baş vurarak kopyalarınıda alabilirsin.

bunlar onun bunun değil bizzat osmanlı padişahı ve islam halifesi sıfatıyla imzaladığı Vahdettin'İn mektuplardırı. yaoptığı her şeyi bir kenara bırak bu mektupları yazan şahsın vatan haini olmadığını iddia etmek. dünyada bu güne kadar hiç vatan haini olmadığını iddia etmekle aynıdır.

Rica ediyorum cevaplarimi okurken biraz dikkat et. Vahideddin hain degildir, diye yazdigimi hatirlamiyorum, tarihe objektif bakilsin diyorum. Ayrica sunmus oldugun mektubun biri usluben Hükümdar mektubuna benzemiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

benim yaptığımda objektif bir bakış açısı.

ingiliz gemisiyle kendi ülkesinden kaçmak hükümdar uslubu mu. kendi halkına karşı ingilizlerden yardım istemek hükümdar uslubu mu?. ki mektuplarıdna hükümdar uslubu arıyalım.

Demek objektif bakiyorsun, cok güzel, o halde objektif bakiyorsan, bir Hükümdarin belli bir egitimden gectigini göz önünde bulundurursun. Demek istedigim sunmus oldugun mektuplar cok alelade. Hemen neden celalleniyorsun? Vahideddin yaptiklarinin cezasini cekti, öldügü zaman hic kimse cenazesini bile kabul etmedi, hatta tabutuna haciz bile kondu. Vahideddin ingilizlere güvenmeyecekti, güvendi, yurdu terk etmeyecekti etti. Bunlar affedilmeyecek hareketler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım tarihsel belgeleri inceleyip karar vermek lazım diyorsun. sana vahdettinin mührüyle ingilizlere gönderdiği mektupları yazıyoruz. padişahjlık eğitimi almış kişi böyle alelade mektup yazmaz diye yorumluyorsun.

bu mu tarihsel belgeleri inceleme şekli. ve bu mu objektif olmak.

diyoruzki vahdettinin bırak ülkeyi vatanı padişahlık yemini ve eğitiminin neresinde ülkenin savaş halinde olduğu bir düşman ülkenin gemisiyle kaçmak. onlar diploamtik öneri mektupları değil yalvarış mektupları. açıkça yalvarma kelimeleri kullanılmış mektuplar.

Atatürk nutuk'un giriş kısmında :

"Saltanat ve hilafet makamında oturan Vahdettin, soysuzlaşmış, şahsını ve bir de tahtını koruyabileceğini hayal ettiği, alçakça tedbirler araştırmakta...’

derken bunları kastetmektedir. Ata sadece alelade değil " soysuzluk ve alçakça" oalrak tabir etmektedir bu mektupları.

şu Atatürk'ü samsuna vahdettin'in göndermesi olayına gelicne. Atatürk samsuna ingilizlere karşı savaşan kuvay-ı milleycileri bastırması ve silahlarını toplaması emriyle gönderilmiştir.

zira osmanlıda artık halkın sözünü dinelyeceği Atatürk ten başka hiç bir paşa kalmamıştır. Ata Çanakkale kahramanı oalrak halk içinde söz dinletebilecek son prestij sahibi paşadır. bu yüzden o seçilmiştir. dahası samsuna ayak basana kadar Atatürk sarayı huylandıracak hiç bir açık vermemiş ve fikirlerini ulu orta beyan etmemiştir. zaten samsundan amasyaya geçip tamimi yayınalyınca emre itaatsizlikten tutuklanamsı emredilmiştir.

buyrun nutkun vahdettinden bahsedilen diğer bölümlerinden bazıları.

Devlet Başkanlığı makamını kirletmekte olan hain Vahdettin.’ (Sayfa: 164)

‘Vahdettin gibi hürriyetini ve hayatını milleti içinde tehlikede görebilecek kadar adi bir yaratığın, bir dakika bile olsa, bir milletin başında olduğunu düşünmek ne hazindir! Şükre değer bir durumdur ki, bu alçak, mirasına konduğu Saltanat makamından millet tarafından atıldıktan sonra, alçaklığını sonuna kadar getirmiş oluyor.(...)

Aciz, adi, duygu ve anlayıştan yoksun bir yaratık, kendisini kabul eden herhangi bir yabancının koruyuculuğuna sığınabilir; ancak, böyle bir yaratığın bütün Müslümanların Halifesi sıfatını taşıdığını ifade etmek elbette doğru değildir.’ (Sayfa:470)

Atatürk Vahdettine açık açık hain derken. bazı arkadaşlar vahdettine hain diyenelri vatan haini ilan etmiştir. ama tabi hayatlarını nutku okumadan. vahdettinin ingilizlere yazdıkları mektupları okumadan. niye peki böyle derler zira birileri vahdettini savunduğu için.

ben ülkesini seven hiç bir kimsenin o mektupları okuduktan, o yaptıkalrını inceledikten ve nutku okuduktan sonra vahdettini savunabileceğine inanmıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Objektif kalmanin özelligi olaylara hissiyatsiz yaklasmaktir, artik millet neyin ne oldugunu biliyor, tarihe hiddet ve celal ile bakilmaz, sen beni Vahideddin tarftari olarak suclayabilirsin - ne de olsa istedigini düsünmekte özgürsün, ancak ben daima tarafsiz kaldim, yazilarimdan anlayabilirsin - bunu ancak ümid ediyorum.

Takdir edersin ki her iki tarafin yalnislari olmustur, bunu Vahideddini savundugum icin yazmiyorum. Ama TBMM Hilafeti ilga etmeseydi, bugün tr de bütün islam aleminin basi ikamet edecekti ve tr icin halife cok büyük bir avantaj olacakti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:)

objektif olmak belgeleri incelemekten bahsettin vahdettinin hain olmadığına dair bir belge biliyor musun. ben sanırım bir on tane sundum. objektif olmanın gereği. hemde bizzat kendisinin yazdığı.

meclis hilafeti ılga edip cumhuriyete geçmeseydi ne kadar avantajın olur bilmem. Cumhuriyetin kyıemtini bil ve senin bahsettiğin tarzda yönetilen ülkelerin haline bak.

tüm müslüman alemi çok mu umursamıştır osmanlının bşaıdna halife olmasını. araplar ingilzileri desteklememişmidir. başında halife olan osmanlıya karşı. mısırlılar aynısını yapmamışmıdır. takan vardıa sanki islam aleminde halifeyi.

sana tek tavsiyem cumhuriyetin kıymetini bil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:)

objektif olmak belgeleri incelemekten bahsettin vahdettinin hain olmadığına dair bir belge biliyor musun. ben sanırım bir on tane sundum. objektif olmanın gereği. hemde bizzat kendisinin yazdığı.

meclis hilafeti ılga edip cumhuriyete geçmeseydi ne kadar avantajın olur bilmem. Cumhuriyetin kyıemtini bil ve senin bahsettiğin tarzda yönetilen ülkelerin haline bak.

tüm müslüman alemi çok mu umursamıştır osmanlının bşaıdna halife olmasını. araplar ingilzileri desteklememişmidir. başında halife olan osmanlıya karşı. mısırlılar aynısını yapmamışmıdır. takan vardıa sanki islam aleminde halifeyi.

sana tek tavsiyem cumhuriyetin kıymetini bil.

Senden tavsiye istemedim, bir aralar tartisma ortamindan bahsediyordun, simdi beni sucluyorsun. Hala hissiyatini bir kenara koymadim ve hala ithamlarina devam ediyorsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Vahideddin hain değildir...

:zorro:

alio yukarıda kendi yazdığı mektupları bir bir sıraladım. bir şeyi kırk kere söylemekle olmaz. kırk kere vahdettin hain değil demekle bu gerçekleşmez. sen herşeyi bir yana yaptıkalrını bir yana bırak o mektupları yazanın vatan haini olmadığını idda edebiliyorsa. dünyada bu güne kadar hiç vatan haini olmadığını iddia ediyorsun demektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

alio yukarıda kendi yazdığı mektupları bir bir sıraladım. bir şeyi kırk kere söylemekle olmaz. kırk kere vahdettin hain değil demekle bu gerçekleşmez. sen herşeyi bir yana yaptıkalrını bir yana bırak o mektupları yazanın vatan haini olmadığını idda edebiliyorsa. dünyada bu güne kadar hiç vatan haini olmadığını iddia ediyorsun demektir.

Mektup parça...

Yaşanılan zamandaki durum ise bütün benim için...

Ve o zaman Vahideddin hain değildir...

Katılmıyorsanız bir şey diyemem...

Saygılar...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Vahdettin bir vatan hainidir. payitaht işgal altındayken işgalcilere karşı savaşan kuvay-ı milliyecilerin üzerine ipten kazıktna kopma çapulculardan oluşan ve anadoluda halka dehşet saçan kuvay-ı inzibatiye çetelerini salan odur. ingiliz ve osmanlı resmi arşivlerinin açılmasıyla ortaya çıkan mektuplarda, " payitahtın tek güvencesi sizlersiniz" diye ingiliz başbakanına mektup yazan odur. İngilizlerin emriyle istanbuldaki vatanseverleri tutuklatıp ingilizlere teslim eden odur. mollalara ingilizlere kurşun sıkan kafirdir diye fetva yazdıran odur. istanbuldan kaçıp direnişe katılmak için ankaraya gimeye çalışan eski mebuslara pusu kurduran odur.Atatürk'ün idam hükmünü veren odur. Kazım karabekir'e onu derhal tutuklayıp istanbula gönderme emrini veren odur. ve en sonunda ingiliz gemisine binerek ülkeden kaçan da odur. her şeyi olmamış sanın hiç bir onurlu şerefli haysiyetli lider düşmanın gemisiyle ülkeden kaçmaz.

sizin yapacağınız hiç bir laf kalabalığı, onun vatan haini olduğu gerçeğini değiştirmez.

asıl üzüldüğüm nokta savunduğunuz siyasi görüş için anadolu türklerine en büyük ihaneti yapmış bir kişiyi Han ilan etme çabalarınız. Nerede Dünyaya korku salan moğol hükümdarı Timur'un tehditlerine ve dayatmalarına " bre timur denen kudurmuş köpek " diye cevap veren Yıldırım. nerede osmanlı padişahından çok bir ingiliz sömürge valisi gibi davranan Vahdettin.

birde Vahdettini aklamak için ortaya atılan komik komplo teorileri. hiç bir şey bilmiyorsanız açın osmanlı belgelerini. vahdettinin kendi yaverlerinin anıalrını, ingiliz resmi arşivlerini, mektup yazışma arşivlerini. yayınlanan fermanları. okuyun ki. böyle bir haini aklamaya çalışmayın.

birde onu savunmak için hain değilmişte zavallıymış. bütün hainler zavallıdır.

(ha birde Atatürk'ü bilerek samsuna gönderme geyiğine gelince. Atatürk artık halkın sözüne boyun eğip itaat edilecek tek osmanlı paşasıydı, çanakkale kahramanıydı. Atatürk dışında hiç bir paşa nın halkı sakinleştirecek direnişe son vermelerini öğütleyecek gücü yoktu. ve Atatürk samsuna ayak basana kadar hiç bir zaman açık vermedi)

Nutuk, Giriş Bölümü. 1919 daki türkiyenin hali üzerine.

“…milleti ve memleketi 1. dünya savaşına sürükleyenler, kendi hayatlarını kurtarma kaygısına düşerek, memleketten kaçmışlar, saltanat ve hilafet makamında oturan Vahdettin soysuzlaşmış, şahsını ve bir de tahtını koruyabileceği alçakça tedbirler araştırmaktadır…”

Nutuk’un giriş bölümünden de anlayacağımız üzere Atatürk’ün Vahdettin’in ihaneti konusundaki tavrı nettir. Bu gerçeği kabul etmemek Atatürk’e ve Kurtuluş Savaşı’nda kan döken binlerce şehide ihanettir.

birader sen söylediklerinde ciddimisin?????????????bu arada sen çerkezmisin yok çerkez isen kuvvai seyyare kumandanI çerkez eteme m.k in yapt1klar1 ve dier ink1lap ad1 alt1ndaki olaylar1 biraz daha iyi gözden geçir benim kafkasyal1 mert gardasIm ha bu arada vahidettin "han "IN hayat1n1 bi zahmet oku !!!!!!!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tarihin karaladığı han...mı

tarih aynadır,yansıtır....

vatana ihanet nasıl olur aksini iddia eden arkadaşlar,vatan ve ihanet....bkz.VI.mehmed vahdettin...

nutuk'tan...

"...

kamuoyunu gerçek durumla karşı karşıya bırakmayı tercih ederim. o zaman, saltanat'ı atadan oğula geçirmek gibi yanlış bir usulün sonucu olarak, büyük bir makam, tantanalı bir ünvan kazanabilmiş bir sefilin, gururu çok yüksek asil bir milleti nasıl utanılacak bir duruma düşürebileceği kendiliğinden anlaşılır.

gerçekten de, her ne sebeple ve ne şekilde olursa olsun, vahdettin gibi hürriyetini ve hayatını milleti içinde tehlikede görebilecek kadar âdi bir yaratığın, bir dakika bile olsa, bir milletin başında olduğunu düşünmek ne hazindir! şükre değer bir durumdur ki, bu alçak, mirasına konduğu saltanat makamından millet tarafından atıldıktan sonra, alçaklığını sonuna kadar getirmiş oluyor. türk milletinin bu işte önce davranması elbette takdire değer.

âciz, âdi, duygu ve anlayıştan yoksun bir yaratık, kendisini kabul eden herhangi bir yabancının koruyuculuğuna sığınabilir; ancak, böyle bir yaratığın bütün müslümanların halifesi sıfatını taşıdığını ifade etmek elbette doğru değildir. böyle bir düşünce tarzının doğru olabilmesi, öncelikle, bütün müslüman milletlerin esir olmaları şartına bağlıdır. halbuki, dünyada gerçek böyle midir? biz türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle sembol olmuş bir milletiz! değersiz hayatlarını iki buçuk gün daha fazla ve sefilce sürükleyebilmek için, her türlü düşkünlüğe katlanmakta bir sakınca görmeyen halifeler oyununu da sahneden kaldırabildiğimizi gösterdik. böylece, devletlerin, milletlerin biribirleriyle olan ilişkilerinde, şahısların, özellikle bağlı bulundukları devlet ve milletin zararına da olsa şahsî durumlarından ve kendi hayatlarından başka birşey düşünemeyecek pespayelerin herhangi bir önemi olamayacağı şeklindeki bilinen gerçeği bir defa daha ortaya koymuş olduk.

milletler arasındaki ilişkilerde mankenlerden yararlanma yöntemine rağbet etme devrine son vermek medenî dünyanın samimî bir dileği olmalıdır.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya bence vahdettini direkt watan haini die suçlamamız yanlış ama yaptıkları gerçekten Türk milleti için hoş şeyle deilmiş.mesela Türk milleti için olumsuz şartlar içeren bir antlaşma olan mondros mütarekesinn imzalandıı gün vahdettin kızı i.in yenibir sarayın temellerini atmıştır.bu da onun ne kadar vurdumduyhmaz bir kişilik olduunu belirtir.ayrıca osmanlının yıkılmasında çok derin etkileri olan gereksiz ve zararlı insan damat ferit paşayı sadrazam yapması daha doürusu 5 kere devleti kurmuş ve 5inde de bu vatan hainini sadrazamlıa getirmiştir.e tabi bunlar gözardı edilemez ama yine de direkt vatan haini damgası vurulması yanlış tabi.zaten uzun süre iktidar olamamış ve osmanlının son dönemine rastlamış ve bitimine sebep olmuş.kişilii hjakkında önyargılı olmamak lazım sadece onun yönetimi hakkında yorum yapabiliriz derim ben hayde eywalaaaahhh

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Neden hala yuvarlak cevaplar veriyorsunuz. TBMM; Vahdettin ve tüm Serv'i imzalayanları vatan haini ilan etmiştir. Sevr'in altında da bizati Sultan Vahdettin Han (!!!!) 'ın mührü vardır. Kaldıki CYRANO rumuzlu arkadaşımız padişahın kendi mektuplarını delil göstermiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Ben hiçbir milletin tarihinin kendi hatalarını açığa vurucu şekilde yazıldığını görmedim.Her millet kendini haklı çıkaracak şekilde tarihini yazar.Burada bir rejim değişimi söz konusu,Vahidettin hain mi değil mi bilemem,ama cumhuriyet kurulurken hilafet de yıkılıyordu ve bir taraf mutlaka haksız olacaktı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Buyuk bir yanilgi icindesin. Ne Abdulhamit nede Vahdettin, vatana ihanet etmemisler, kurtulus savasina buyuk destek vermislerdir.

ERTUGRUL OSMAN, 2.Abdulhamit'in torunudur ve halen hayattadir. (92 yasinda) Google'ye girio "Ertugrul Osman" diye arasani bulabilirsiniz. "Turk dogdum, turk olecegim" diyor. Oysa sizler "Osmanli Turk Degildir" diyorsunuz.

Sozu cok fazla uzatmayayim. Linki veriyorum, buyurun inceleyin. 2.Abdulhamit Han'i gormus ve yuzyuze konusmus olanlardan, dunyada tek yasayan kisi Osman Ertugruldur.

Allah, Abdulhamit'e de, Vahdettine'de, gelmis gecmis buutun padisahlarimizada, Cumhuriyetimizi kurucusu Ata'miza ve arkadaslarinada gani gani rahmet eylesin.

Kol kirilir yen icinde. Bu ne gereksiz surtusme boyle?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.