Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

MAVİ MARMARA'DA ELE GEÇİRİLEN CEPHANELİK

Misafir CYRANO

Önerilen İletiler

Masum insanlarin hakli mücadelelerini baltalayan zihniyet bu baslik altindada kendilerini cok net bir sekilde gösteriyorlar. Baska bir tutum icerisine girselerdi sasardim zaten. Filistin halkini destekleme hakkini Türkcülerimiz tekellerine almislar. Islami kesim yardim edince insani yardim olmuyor, ama Türkcüler isin icinde olsaydi burada ne kahramanlik yazilari okurduk.

Bir insan irkci zihniyete sahipse asla halklarin dostu olamaz.

Sayın Tek Millet tezini savunanları yanlış tanımışsın, doğru bildiğini başkası da söylese kabul eder. Burada Türk çü dediğin kesimden olup bu konuda bizle aynı fikirde olmayan insanlar var. İstersen Milliyetçilik konularında önceki yazılanları tekrar gözden geçir. Bunun ırkçılıkla alakası yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İsrail ordusu, gemiye indirme yapılmadan önce bir komando grubunun gemisinin pervanesine müdahele ettiğini açıkladı. Komandolar gemiye indiğinde geminin pervanesi kilitlenmiş ve hareket edemez hale getirilmişti.

Tam yol ilerleyen o büyüklükte bir geminin pervanesini bloke etmek gemide çok ciddi hasara yol açar dedim. İsrail açıklamasında beni yalanlayan ne? Gemi durduktan sonra yeniden hareket etmemesi için pervanesi bloke edilmiştir. Ayrıca bunun çok da bi muhabbeti yokken, bir maden damarı bulup işletme hevesi yine mi devreye giriyor acaba?

Yok şimdi, ben olasılık senaryoları üretmeye çalışıyorum, elbette yanlış da olabilir. Olası tahminler üretmeden hemen tam üstüne parmak basabilir misiniz?

O sırada, rüzgar genç adamın saçlarını tararken yitip giden

Zalim kader ağlarını örmüştü. Kahraman mücahitler şehadet şerbeti içmeye koşuyorlardı...

darp edilince kalabalığın üstüne yaylım ateşi açmak

Pardon? Bunlar insani yardım ulaştıran "aktivistler" miydi, militan eylemciler miydi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yine ne iddia ediyorsun dostum sen ?

Hangi yolcu gemisi, hücümbotlardan daha hızlı olur ?

Geminin pervanesine müdahele edilip kilitlendiğini söyleyen İsrail Ordusu.

6 yardım gemisinden beşine sabotaj yapılmış

İsrail ordusunun, yardım konvoyundaki 5 geminin motoruna sabotajda bulunduğu, ancak Mavi Marmara gemisi çok büyük olduğundan böyle bir müdahale yapılamadığı iddia edildi.

NTV

Güncelleme: 16:50 TSİ 01 Haziran. 2010 Salı

İSTANBUL - İsrail'in Gazze'ye yardım konvoyunda en az 9 sivilin ölümüne yol açan operasyonun ayrıntıları netleşiyor. İsrail ordusunun, konvoydaki 5 yardım gemisinin motoruna sabotajda bulunduğu ortaya çıktı. Ancak Mavi Marmara gemisine çok büyük olduğundan böyle bir müdahale yapılamadığı iddia edildi.

İsrail ordu yetkilileri, Gazze'ye yardım gemisine yönelik baskınla ilgili parlamento dışişleri ve savunma komitesine bilgi verdi.

İsrail basınına sızan bilgilere göre, konvoyu durdurmak için 6 yardım gemisinden beşine sabotaj yapıldı.

Sabotaj sonucu motorları duran gemiler, İsrail donanması tarafından Aşdod limanına çekildi.

Ancak İsrailli komutanlar, Mavi Marmara gemisinin büyüklüğü, motor gücü ve hızı nedeniyle kontrol edilmesinin güç olacağını düşündü.

Bir diğer gerekçe de geminin açık denizde mahsur kalması halinde, gıda ve su sıkıntısı sonucu insani kriz yaşanması yönündeki endişeydi. Bunun üstüüne 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan baskın yönteminin denenmesi kararlaştırıldı.

İsrail basınında yer alan haberlerde operasyona nasıl karar verildiği şu şekilde duyuruldu:

"Yerel saatle sabah 04.20'de İsrail güçleri Mavi Marmara gemisinin güvertesinin sessiz olduğunu gözlemledi. Askerler yolcuların uyuduğunu düşünüyordu. Ancak eylemciler sopalarla ve diğer direniş aletleriyle baskını bekliyordu."

İsrail ordusu, Mavi Marmara gemisinde öldürülen iki eylemcinin üzerinde askerlere ait iki tabancayla boş kovanlar çıktığını da iddia etti.

NEDEN DENİZ KOMANDOLARI YOLLANDI

9 kişinin ölümüyle sonuçlanan baskın yöntemi, İsrail basınında da tartışma yarattı. İsrail basını, hem verilen baskın kararının hem de bu gibi baskınlarda deneyimsiz olan deniz komando birliğinin görevlendirilmesinin sorgulanması gerektiğini belirtti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cyrano dostum,

Tabii ki bu "cephane"ler! işin bahanesi olamaz. Tüm dünya güler bunlara! Ama yine de bir bahane işte.Adamlar bunu savunuyor. Tek başlarına kalsa bile. Nereden geliyor bu cesaret? Dünya neden izliyor?

Cesaret nerden geliyor güzel bir soru kardesim YARASA..

Gidenler sehit olmaya gitti neden !!!

Ya bu gidenler Hiristiyan olsaydi !!!

Bu sehitlere ne diyecektik?

Dünya neden izliyor? Dünyadaki bütün Devletlerin farkli tepkisi mi olacagini düsünüyorsun böyle bir pozisyonda. Düsünsek bile ne kadar inandirici olur?

Sivil toplum inisiyatifidir diyebilirmiyiz bütün bu olanlari...

Sivil inisityatif bir otobüsü bile zor kiralar !!!

Sehit olmayi gideni dünya ilk defa taniyor bu celiskiyi nasil cözecegiz..

Dünyanin kafasini karistirdik ayni sekilde hepimizin kafasi karışık öylemi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tam yol ilerleyen o büyüklükte bir geminin pervanesini bloke etmek gemide çok ciddi hasara yol açar dedim.

Bir geminin pervanesinin durması ne hasarına yol açar ? Arabamı bu ani frenle takla atsın? Geminin pervanesinin olduğu kısımda suya özel kimyasal sıvılar püskürterek (mayın imha ederken kullanılan kimyasallar kullanılır genelde) fiber çelik alaşımlı halatlar dolanarak gemilerin pervanesi kilitlenir.

İsrail açıklamasında beni yalanlayan ne? Gemi durduktan sonra yeniden hareket etmemesi için pervanesi bloke edilmiştir. Ayrıca bunun çok da bi muhabbeti yokken, bir maden damarı bulup işletme hevesi yine mi devreye giriyor acaba?

Gemi durdu, durmadı onlar pervaneyi kilitleyerek durdurdu hiç önemli değil. Gemi durduysa ve pervanesi kilitlendiyse gemiyi durdurmak, rotasından döndürmek için askeri operasyon düzenlemeye ne gerek var ? Dediğim gibi çağırırsın iki römörköt çekersin limana.

Bunun çok da bir muhabbeti yokmuş. İsrail hem gemiyi durdurmak için çıkarma yaptıklarını iddia ediyor, hem de gemiyi zaten durdurmuşlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Elit İsrail komandolarının onlarca kişiyi öldürerek ele geçirdiği gemideki cephanelik.

Çeşitli çap ve kalibrede 15 adet sopa

Bıçak bileme demiriyle birlikte 1 adet mutfak bıçak seti

Yemen'li intihar komandosunun üzerinden çıkan uzaktan kumandalı fünyeye sahip 1 adet jenbiye

Tahrip gücü yüksek bir miktar CD

1 adet uzun namlulu yıldız tornavida

Yarı otomatik yıldız ve açık ağır vida anahtarları

1 adet yarı otomatik poşu

Omuzdan ateşlenen 2 adet meyve bıçağı

Uzun menzilli 6 adet cep çakısı

Tam otomatik ingiliz anahtarı

Elit İsrail komandolarının baskın düzenlediği gemide ele geçirilen cephanek bu.

Ya süper bi yaklaşım....Bu acı habere çok güldüm..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Büyük bir geminin motoru bloke edildiğinde hemen stop etmez, şaft, krank, biyel kollarına varıncaya kadar ciddi hasarlar

oluşabilir. Ben hız kesmiş olduğunu ve yeniden tam gaz yapmasın diye pervane blokajı uygulandığını düşünüyorum. Yani bu

sonucu değiştirmiyor zaten.

Köprüyü ele geçirip dümen kontrolünü almak için komandolar inmiştir. Gemidekilerin yapması gereken pasif kalmaktı. Hata...

Bu sonuç da zincirleme birçok hatanın sonucu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AKP Milletvekili Murat Mercan Bu gemiyi engelleme yetkilerinin olmadığını akşam Sansürsüz Programı nda söyledi. Yani biz engellenmesi gerektiğini söylüyorduk ama onların böyle bir yetkilerinin olmadığını öğrenmiş olduk!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu olay sadece insani yardım adına olsa idi, önlemler baştan alınmış olurdu, olmalıydı. Bomba Türkiye'nin kucağında kalmazdı. Yardım için olsaydı, işin içinde Kızılay da olmalıydı. Hükümet baştan itibaren sahip çıkmalı, gerekli diplomtik önlemleri almalıydı.

Bu olay kaybolan AKP itibarını kazandırmak için planlandı ise işin içinde olan İsrail'in oynaması gereken rol bu denli sert olmamalıydı. Hükümeti, işin içinden kolayca sıyrılabilecek derecede zor durumda bırakacak ve rahatça "fatih" ilan edilecekti, edilebilmeliydi. Ancak bu durumda "işin içinden kolayca sıyrılmak" gibi bir durum yok. Hükümet zor durumda kaldı. Eğer böyle bir oyun idiyse, Gülen çıkıp o açıklamayı yapmamalı, farklı bir tavır takınmalı idi.

Geriye kalan seçenek, Bu olay AKP iktidarını zor durumda bırakmak ve bitirmek için uyulanmış olabilir. Ancak bu çok büyük bir kumar olurdu, ya yine "fatih" ilan edilirse?

Ya da hükümet bu "insani yardım" olayına baştan umursamaz davrandı ki, tahmin ettiği şekilde İsrail'in verecek olduğu ters tepkiyi, yeniden "fatih" ilan edilmek ve 3. kez iktidarı garantilemek için kullanabilecekti. Belki de bu denli ters bir hareket beklemiyordu. Ve boyunu aşan bir tabloyla karşılaştı.

Not: Burada "planlama" olarak kullandığım terimi "olayın sonuçları" şeklinde düşünebiliriz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Giderken şehit olmaya gidiyoruz dedikleri, gaz maskeleri aldıkları, milletvekillerinin gitmekten vazgeçtikleri (1 bdp li hariç, o da ne maksatla gitti tartışılır), İsrail Askerlerine müdahale edildiği hesaba katılırsa bunun sanıldığı kadar masum bir eylem olmadığı ortaya çıkıyor. Diğer gemidekiler hiç müdahale etmemişler ve hiçbir olay da yaşanmamış.

Bu yardımın Mısır üzerinden yapılması, bu olaya Mısır ın zorlanması daha makul değil mi, niye biz taşın altına elimizi koyuyoruz? Mısır yanlarında biraz da onlar birşeyler yapsın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu olay sadece insani yardım adına olsa idi, önlemler baştan alınmış olurdu, olmalıydı. Bomba Türkiye'nin kucağında kalmazdı. Yardım için olsaydı, işin içinde Kızılay da olmalıydı. Hükümet baştan itibaren sahip çıkmalı, gerekli diplomtik önlemleri almalıydı.

.

.

.

Not: Burada "planlama" olarak kullandığım terimi "olayın sonuçları" şeklinde düşünebiliriz.

Bu olay planli bir olaydi.Eger planli olmasaydi,Gemide bir baska ülkenin bandirali olmazdi.Türkiye'nin kendi bandiralini tasimayan bir gemiye müdahale etme yetkisi sanirim yoktur.Eger kendi karasularinda olsaydi belki durum farkli olurdu.Bile bile o gemiye baska bir ülkenin bayragi takildi.Yani önceden hersey planlandi.O gemi eylem gemisiydi.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yunan gemisinin kaptanı kendi kendini mi vurmuş silahla ?

Sayın CYRANO, ben de sorularıma yanıt vermeye tenezzül etmediğini sanıyordum, memnun oldum. Ben İsrail in müdahale şeklinin zaten hiçbir haklı gerekçesinin olmadığını söyledim. Koca İsrail Ordusu altı gemiyi silah kullanmadan etkisiz hale getiremiyorsa orduyum diye geçinmesin, burada bir ihtilaf zaten yok. Önceden sordum cevabını alamadım, bu engellenemez miydi? Bana müdahale edileceği tahmin edilemedi gibi gerekçeler öne sürmeyin. Deliller müdahalenin beklendiğini açıkça gösteriyor. Bile bile niye üzerine gidildi, siz hiç söylemek istemiyorum ama politik bir takım beklenti olabileceğini düşünmüyor musunuz, eğer böyle birşey varsa bu vahim değil mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu yardımın Mısır üzerinden yapılması, bu olaya Mısır ın zorlanması daha makul değil mi, niye biz taşın altına elimizi koyuyoruz? Mısır yanlarında biraz da onlar birşeyler yapsın.

Sayin yilmaz, insani yardimin gemiler ile dogrudan Gazze'ye ulastirilmasinin bir amacida Israil'in yillardir haksiz yere deniz blokadasini delmek istemektir. israil'in uyguladigi bu insanlik disi blokada hic bir nedenden dolayi kabul edilemez. Israil'in Hamas ile sorunu olabilir, dolayisiyla Hamas ile dogrudan ugrasabilir. Ama Gazze halkinin tümünü Hamas olarak nitelendirip toplu ceza veremez. Israil bu tip insanlik disi toplu cezalari gecmistede yapiyordu. hatirlatmak amaciyla söylüyorum, eskiden Filistinli militanlarin ailelerinin evleri dozerlarle yikilirdi. Yani siz veya ben birini öldürecegim ve bundan sizin aileniz veya benim ailemde sorumlu tutulacak. Hic bir hukuka uygunlugu yoktur. Diger taraftan her Israil'e karsi gelende karsisinda silah ve kursun görecek diye bir kuralda yok. Birisinin suclu olup olmadigini devlet veya onun askerleri degil mahkemeler karar verir. Özel timin görevi gemileri israil limanina yönlendirmek ve eger varsa suclulari etkisiz hale getirip adalete teslim etmektir. Ama bu baslik altinda insani yardimi elestirenlere iyi bakmanizi rica ediyorum. O arkadaslar icin hak hukuk herkes icin gecerli degil. O arkadaslar ülkemizdeki yargisiz infazlarada alkis tutanlar. Yani gercekten hukuka saygili olmayanlar ve her türlü hakki sirf kendileride görenler. Israil iestese Hamas örgütünü hayata gecirdigi gibi sonada erdirir. Israil bir devlet oldugu ve arkasinda ABD oldugu icinyapmis oldugu her türlü katliamlar ve terörüst eylemler göz ardi ediliyor, ama Hamas'in yaptiklari asla unutulmuyor. Birisi bana Israil devleti ile Hamas arasindaki bir farki göstersin, intihar saldirilari disinda. Her ikiside temelde terör ve kanun disi eylemler yapiyorlar. En son Lübna ve gazze saldirilarina bakin yeter. Binlerce sucsuz insan Israil tanklari ve ucaklari tarafindan bombalanarak öldürldü, yaralandi, kursunlandi,.....

Hamas'tan önce Filistin Kurtulus örgütü'de israil tarafindan terörüst olarak nitelendiriliyordu, simdi onlar iyi ama Hamas terörüst. Ben illada hamas iyi falan demiyorum, ama yargilarimizi Israil'de göremi yapmamiz gerekli? Israil önce kendi terörüst eylemlerini sona erdirsin ve sonra teröre karsi oldugu ciddiyetlik kazansin. Benim icin iyi ve kötü terörüst olamaz. Hamas nasil ise Israil'de aynisidir. Israil baska ülkeyi isgal altinda tutmakla yetinmiyor onlarin asina, ekmegine, evine,... de engel oluyor. Bu anlamda Israil'e karsi savasan herkes hakli duruma düsüyor. Yillar önce Israil isgal altindaki Filistin topraklarindan cekilseydi, Filistin bagimsiz devletinin kurulmasina müsaade etseydi, büyük ihtimalle Hamas olmayacakti, olsa dahi etkisiz kalacakti, keza Hamas zaten Israil tarafindan FKÖ'ne karsi kurulan bir örgüt.

Deliller müdahalenin beklendiğini açıkça gösteriyor. Bile bile niye üzerine gidildi, siz hiç söylemek istemiyorum ama politik bir takım beklenti olabileceğini düşünmüyor musunuz, eğer böyle birşey varsa bu vahim değil mi?

Sayin yilmaz, size hatirlatmak isterim, son yillarda Türkiye'de emekciler ve isci sendikalari 1 mayis emekci bayramini istanbul'da Taksim meydaninda kutlamak icin ugrasilarda bulundular, dilekceler veridler, görüsmeler yaptilar. Ama devlet ve onun valisi kutlamalari taksim meydaninda izin vermedi ve müdahale edecegini cayir cayir bagirarak duyurdu. Ama emekciler ve sendikalar bu yasaga ragmen taksime gitmek icin yola ciktilar ve sonuclarini hepimiz biliyoruz. Bu sene ne oldu? Izin verildi.

Deniz blokadasi ve insani yardim yoluyla bu blokadayi delme cabalari ayni cercevede degerlendirilebilinir. Tabiiki Israil müdahale edecegim dedi, aynen Istanbul valisi gibi. Her ikiside müdahale ettiler. Onlar müdahale edecekler diye insanlar hakli mücadelelerinden vazmi gecmeli? Onlarin müdahale zeminleri hukuka dayali degil, olsaydi Israil tüm düya tarafindan kinanmazdi ve Istanbul valiside taksime izin vermezdi. Demekki haklarimiz icin mücadele etmek zorundayiz, karsi taraf müdahale edecegim desede mücadele gerekli. Yani gemilerin Gazze'ye gitmek istemeleri en dogal haktir. Israil'in yaptigi kanun ve insanlik disidir.

Bu tür olaylari politik olarak kullanmak isteyenler muhakkak vardir, yenide degil. Neyi kullanmiyorlarki? Onlar kullanacak diye elimiz kolumuz baglimi kalsin? Uyanik olalim ve kullandirmayalim derim. Türkiye'de 30 yili askin terör eylemleri bazilari tarafindan kullaniliyorken susuyoruzda Israil saldirisi oluncami aman politik cikar saglayanlara dikkat edelim diyoruz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eğer böyle bir oyun idiyse, Gülen çıkıp o açıklamayı yapmamalı, farklı bir tavır takınmalı idi.

Güzel mantık yürütmeler... Bu adamın böyle kilit bir konuma gelmesi hiç hoşuma gitmiyor ama Baykal'ın durduk yerde hiç gerek yokken yaptığı ve çok garibime giden "Pensilvanya" vurgusundan sonra Gülen faktörü çok dikkatimi çekiyor.

"Farklı ata oynama" tezlerim bundan kaynaklanıyor. Bir at değiştirme operasyonunun kokusunu bu yüzden alıyorum. Bunlardan geçmiş yorumlarımda bahsettim.

Atı değiştirmeden önce eski atı son bir kaç işte daha kullanma mı var? Gülen'in açıklamasına başka yorum getirmenin bir yolu var mı?

Aslında illa atı değiştirmenin karara bağlandığını düşünmek gerekmez diyordum ama, Gülen konusu istemesem de kilit rol oynuyor, bu açıklaması ile atın değişeceği tezime yine ağırlık verdim.

Yoksa, at tökezlerse diye ihtiyaten yedek atı hazırda tutma diye düşünecektim.

Fakat işin komik bir yanı varsa Gülen'in açıklamasının yarattığı şaşkınlık! Vah gariplerim... Kullanılmak böyle bir şey ama, hala farkında değiller. Hala işi İsrail nefreti ile götüreceğiz diye çabalıyorlar. Vah ki ne vah...

Bilemiyorum yine de... Varsayım tabii, bazen varsayımlar iddia olarak algılanabiliyor. Vurguluyorum: Varsayım. Ama aklıma giderek daha çok yatmaya başlayan bir varsayım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Deliller müdahalenin beklendiğini açıkça gösteriyor.

Benim dikkatimi çeken şu: Gemidekiler can yelekli ve gaz maskeliydi. Bunun bence anlamı şu: Gemi güvertesinde tıpkı bir meydan gösterisine müdahale gibi bir şey olacağı sanılıyordu. Gaz bombası atılacak diye maske, itiş kakış olacak, denize düşersek diye can yeleği. Bunlar açıkça oyuna gelmişler. Çok acı şekilde ve sorumsuzca, bilinçsizce, akıldan nasip almamacasına. Ülkelerine verecekleri zararı hiç ama hiç hesaplamamışlar, umurlarında değil. İnsan kendi canını hiçe sayabilir, ama ülkesini sayamaz. Ülkesine onursuzluk getiremez. Bu sorumsuzları şehit filan saymıyorum. Tersine suçludurlar, sorumsuzca hareket etmişlerdir.

Ateş açılmasının ise bir çok sebebi olabilir: Vammünütün, İsrailli haklanan dizilerin intikamı. Türkiye'yi Orta Doğu bataklığına çekmek. Trajedi tiyatrosu sergileyip dikkati çekip başka yerden malı götürmek. Gibi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu trajedi içinde komik olan ve acı acı gülümseten bir söylem ise:

"İsrail önemli bir müttefikini kaybetmek üzeredir"!!!

Ya ben yorum yapamayacağım, söz bitiyor, ben gülmekle ağlamak arası kriz geçireceğim artık ya!

Osmanlı yıkılırken bu kadar traji komik şeyler yaşandı mı ki? Ama daha kötüsü yaşanmıştır değil mi? Çünkü Osmanlı yıkıldı. Biz ise asla yıkılmayacağız!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu trajedi içinde komik olan ve acı acı gülümseten bir söylem ise:

"İsrail önemli bir müttefikini kaybetmek üzeredir"!!!

Ya ben yorum yapamayacağım, söz bitiyor, ben gülmekle ağlamak arası kriz geçireceğim artık ya!

Osmanlı yıkılırken bu kadar traji komik şeyler yaşandı mı ki? Ama daha kötüsü yaşanmıştır değil mi? Çünkü Osmanlı yıkıldı. Biz ise asla yıkılmayacağız!

Sayın demirefe, İsrail askerleri vuruken,hırpalrken oneminute diye bağırıyorlardı dikkat ettiyseniz; yani hakkınız var, bu olayın öncesi de var.

" Biz ise asla yıkılmayacağız" Demirefeye de bu yakışır!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin yilmaz, insani yardimin gemiler ile dogrudan Gazze'ye ulastirilmasinin bir amacida Israil'in yillardir haksiz yere deniz blokadasini delmek istemektir. israil'in uyguladigi bu insanlik disi blokada hic bir nedenden dolayi kabul edilemez. Israil'in Hamas ile sorunu olabilir, dolayisiyla Hamas ile dogrudan ugrasabilir. Ama Gazze .

.

.

.

Türkiye'de 30 yili askin terör eylemleri bazilari tarafindan kullaniliyorken susuyoruzda Israil saldirisi oluncami aman politik cikar saglayanlara dikkat edelim diyoruz?

Sayın dominik, İsrail in yaptığı zulme, işlediği cinayetlere kimse hak vermiyor; burada böyle bir insan olduğunu sanmıyorum. Koluna taşla vurulan çocuklar, silahsız bir taşın arkasına eğilmiş baba oğulun vurulması, bu sahneler tabi ki unutulmaz. Peki bu sadece bizim sorunumuz mu, bu tüm dünyanın, Birleşmiş Milletlerin el atması gereken bir sorun. Mısır burnunun dibinde, onlar niye karışmıyor? Şayet bu organizasyon tüm tedbirler alınıp, Birleşmiş Milletlerin de güvencesi alındıktan sonra yapılsaydı, İsrail belki böyle birşey yapamazdı; belki diyorum çünkü ben onların ne yapacaklarını kestiremiyorum.

Taksim Meydanı Türkiye de ve bu olaya Türk Polisi müdahale ediyor. Biraz biber gazı yersiniz, joplarla güzel bir dayak veya tayzikli soğuk bir duş o kadar. Ama İsarail öldürür, göze alıyorsanız sonucuna da katlanırsınız.

İnsani yardım demişsiniz, bence bu oradaki bir kısım insanlar için geçerli. Hele bu protestoların insani yardım engellendiği için yapıldığı fikrine hiç katılmıyorum. Çünkü bu protestoya katılan insanlar, bu akşam Nihat Genç in dediği gibi Zonguldak ta 30 maden işçisi öldüğü zaman sizin kaderiniz bu dendiğinde bu olayı protesto etmediler. Silivri de her türlü hukuk ve insan hakları çiğnendiği halde alkış tuttular. Bu nedenle de halkın hepsi bu olaya sahip çıkmadı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın CYRANO, ben de sorularıma yanıt vermeye tenezzül etmediğini sanıyordum, memnun oldum.

Estağfurullah. Forumda yazan insanların bana sordukları sorulara cevap vermeye tenezzül etmeyecek bir insan olsam forum denen tartışma platforumunu kullanmam. Uzun saat aralıklarıyla bağlanıyorum ve eğer aktif bir forum başlığıysa benim son iletimden sonra çok ileti yazılmış oluyor ve okuyamadığım mesajlar oluyor arada.

Ben İsrail in müdahale şeklinin zaten hiçbir haklı gerekçesinin olmadığını söyledim. Koca İsrail Ordusu altı gemiyi silah kullanmadan etkisiz hale getiremiyorsa orduyum diye geçinmesin, burada bir ihtilaf zaten yok. Önceden sordum cevabını alamadım, bu engellenemez miydi? Bana müdahale edileceği tahmin edilemedi gibi gerekçeler öne sürmeyin. Deliller müdahalenin beklendiğini açıkça gösteriyor. Bile bile niye üzerine gidildi, siz hiç söylemek istemiyorum ama politik bir takım beklenti olabileceğini düşünmüyor musunuz, eğer böyle birşey varsa bu vahim değil mi?

Hayır, sadece Mavi Marmara gemisine silahla müdahele edilmiş demişsin onun için dedim Yunan gemisi kaptanı kendi kendini mi vurdu diye.

Şimdi mantıklı olalım. Eğer hükümet bu gemi gider, İsrail'de içindekileri öldürür ben de şöyle müdahele eder oy kazanırım gibi bir plana sahip olsaydı, ne adım atacağını da önceden hesaplamış olurdu.

Yani Başbakan o sırada Ankara'da İsrail'e verilecek askeri cevabı planlıyor olurdu. Oysa kendisi yurtdışında, dışişleri bakanı yurtdışında. Hükümet ancak bir gün sonra nasıl bir tavır izleneceğine ilişkin açıklama yaptı. Tüm dünya gibi AKP hükümeti de şok yaşadı ve hala bu şoku atlatamadılar. Hepimiz biliyoruz ki AKP'nin iki lideri vardır. Birisi aynı zamanda yasal lideri olan Erdoğan, diğeri Fethullah Gülen. Erdoğan İsrail'le ilgili çok sert açıklamalar yaparken, Gülen İsrail'den izin alınmalıydı diyor. AKP'nin iki büyük gazetesi Yeni Şafak ve Zaman arasında konuya yaklaşım biçimi arasında dağlar kadar fark var.

Yurt içinde, hükümet bir şey yapmadı görüşü hakim. Bu iş değil AKP'nin oyunu arttırmak için planlanan bir şey, AKP'nin kucağına bırakılmış bir bombadır.

İsrail'in bu şekilde kanlı bir müdahelede bulunacağı önceden belliydi vs... Hangi gazetede, hangi köşe yazarı yazdı gitmeyin İsrail silah kullanır diye ? Böyle olacağı belliydi, bile bile ölüme gönderildiler falan diyen köşe yazarlarının hangisi saldırıdan önce yazmış bunu ? Yok kendileri biliyordu da söylemediler mi ?

Herkes İsrail'in gemilere el koyup kendi limanına çekeceğini bekliyordu. Ölüm timlerini göndermesini değil (bu timlere de ayrıca değineceğim)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Estağfurullah. Forumda yazan insanların bana sordukları sorulara cevap vermeye tenezzül etmeyecek bir insan olsam forum denen tartışma platforumunu kullanmam. Uzun saat aralıklarıyla bağlanıyorum ve eğer aktif bir forum başlığıysa benim son iletimden sonra çok ileti yazılmış oluyor ve okuyamadığım mesajlar oluyor arada.

.

.

.

Herkes İsrail'in gemilere el koyup kendi limanına çekeceğini bekliyordu. Ölüm timlerini göndermesini değil (bu timlere de ayrıca değineceğim)

Sayın CYRANO, bana mantıklı gelmiyor gaz maskeleri niye alınmış olabilir, giderken şehit olmaya gidildiği söyleniyor. Eğer kişisel olarak bana İsrail uyarmış deseler kesinlikle vurabileceğini düşünürüm. Karşımızdaki hak, hukuk tanıyan bir devlet değil ki, derler ya kedi ile çuvala girilmez diye. Kusura bakmayın ama bu kumar oynamaktır, hatta hakemi ayarlanmış bir maç gibi. Bu olayı maça benzetmiyorum ama bir ihmal bana göre var. Ambargo delme olayı başarılı olsa sizce kim kazançlı çıkardı? İnsanlık adına çok büyük bir iş yapılmış olurdu kabul, ama bu olay kulanılmaz mıydı acaba? Bu yüzden gözler görmez, kulaklar işitmez olmuş olamaz mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın CYRANO, bana mantıklı gelmiyor gaz maskeleri niye alınmış olabilir, giderken şehit olmaya gidildiği söyleniyor. Eğer kişisel olarak bana İsrail uyarmış deseler kesinlikle vurabileceğini düşünürüm. Karşımızdaki hak, hukuk tanıyan bir devlet değil ki, derler ya kedi ile çuvala girilmez diye. Kusura bakmayın ama bu kumar oynamaktır, hatta hakemi ayarlanmış bir maç gibi. Bu olayı maça benzetmiyorum ama bir ihmal bana göre var. Ambargo delme olayı başarılı olsa sizce kim kazançlı çıkardı? İnsanlık adına çok büyük bir iş yapılmış olurdu kabul, ama bu olay kulanılmaz mıydı acaba? Bu yüzden gözler görmez, kulaklar işitmez olmuş olamaz mı?

Dostum sen bu saldırı olmadan önce bu forumda, konvoy giderse İsrail silahlı saldırı yapar diye yazdın mı ?

"Önceden belliydi" diyen köşe yazarları saldırı olmadan önce böyle bir şey yazdı mı ?

Ne yani herkes biliyordu böyle olacağını ve kimse söylemedi mi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.