Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

South Park 200. Bölüm

Misafir Palaman

Önerilen İletiler

Türkiye'de CNBC-e isimli kanalda yayınlanan "South Park" adlı dizinin 200. bölümünde Hz. Muhammed ile alay ediliyor. Bir ayı kostümünün içinde gösteriliyor. Daha önceki bölümlerde ise Hz. İsa ve Tanrı ile de alay edilmiş.

Hz. İsa'da bizim peygamberimiz Hz. Muhammed'de ikisi ile de alay edilmesine müsade etmemeliyiz. Bunun gibi hakaretlerin "fikir özgürlüğü" veya "mizah" ile hiçbir alakası yok. Karikatür krizinden daha büyük bir olay. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.

Forumda inanmayan arkadaşlarımız da var ama hiç birinden böyle bir saygısızlık görmedik. Bu saygısızlık karşısında bütün üyelerden duyarlılık bekliyorum.

İletişime geçerek dizinin yayından kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Tüm duyarlı üyelere çok teşekkürler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 77
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Türkiye'de CNBC-e isimli kanalda yayınlanan "South Park" adlı dizinin 200. bölümünde Hz. Muhammed ile alay ediliyor. Bir ayı kostümünün içinde gösteriliyor. Daha önceki bölümlerde ise Hz. İsa ve Tanrı ile de alay edilmiş.

Hz. İsa'da bizim peygamberimiz Hz. Muhammed'de ikisi ile de alay edilmesine müsade etmemeliyiz. Bunun gibi hakaretlerin "fikir özgürlüğü" veya "mizah" ile hiçbir alakası yok. Karikatür krizinden daha büyük bir olay. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.

Forumda inanmayan arkadaşlarımız da var ama hiç birinden böyle bir saygısızlık görmedik. Bu saygısızlık karşısında bütün üyelerden duyarlılık bekliyorum.

İletişime geçerek dizinin yayından kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Tüm duyarlı üyelere çok teşekkürler.

İzlememişsiniz bile, önce bir izleseydiniz... İzledim diyorsanız o halde ne diye ayı kostümü içinde gösterilmesine tepki gösterdiniz anlayamıyorum, tabularınızı yıkmamak için o kostümün içerisinde gösterildiğini anlamış olmanız gerekiyordu. Onlar peygamberle değil, sizin saçma sapan tabularınızla ve Amerika'nın islamiyete bakış açısıyla dalga geçiyorlar... kusura bakmayın ama bence siz o çizgi filmden bile daha komiksiniz... Neyse!! :):D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İzlememişsiniz bile, önce bir izleseydiniz... İzledim diyorsanız o halde ne diye ayı kostümü içinde gösterilmesine tepki gösterdiniz anlayamıyorum, tabularınızı yıkmamak için o kostümün içerisinde gösterildiğini anlamış olmanız gerekiyordu. Onlar peygamberle değil, sizin saçma sapan tabularınızla ve Amerika'nın islamiyete bakış açısıyla dalga geçiyorlar... kusura bakmayın ama bence siz o çizgi filmden bile daha komiksiniz... Neyse!! :):D

Beni hiç South Park izlememiş biri olarak düşünüyorsun değil mi :), South Park zaten herşeyle dalga geçiyor bırakalım bizim değerlerimizle de dalga geçsin. Bu bölümü izlemekten video yüklenmeyince vazgeçmiştim. Ama sonra izledim, evet ayı kostümü giydirilerek dalga geçilmiyor. Neden ayıysa(aykırılığını gösterecek ya South.) Müslümanların onu gizlemesiyle dalga geçiliyor. Fakat ayı kostümü haricinde hakaretler var tekrar izle ve Tom Cruise'un repliklerini takip et.

"200". bölüme gelmişler ya olay yaratmaları lazım. Acaba "Muhammed"i gösterecekmi göstermeyecek mi? Kullansınlar gitsin amaaan South Park'tan daha mı önemli. Best Friends'te Ateistlerin simgesi olarak balık adam gösteriliyor. Ateistler nede kızmıştır ama. Bu da diziyi kimlerin yazıp çizdğini açıklıyor zaten

Ayrıca sen tabuların olmadığı bir dünya mı istiyorsun?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

işte tipik inançlı gerginliği.. "kutsalımızla alay edüyürlerrr" kompleksi..

arkadaş rahat olun.. olmayan şey için bu kadar asıp kesmeyin.. hala da inanıyorsanız rahat ve bu tip şeylere açık olarak inanın..

Tipik bir komunist ateist yaklaşımı... Emredersin paşam artık öyle inanıcam...

Ayrıca tabuların neleri kapsadığını da incelemenizi tavsiye ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Beni hiç South Park izlememiş biri olarak düşünüyorsun değil mi smile.gif, South Park zaten herşeyle dalga geçiyor bırakalım bizim değerlerimizle de dalga geçsin. Bu bölümü izlemekten video yüklenmeyince vazgeçmiştim. Ama sonra izledim, evet ayı kostümü giydirilerek dalga geçilmiyor. Neden ayıysa(aykırılığını gösterecek ya South.) Müslümanların onu gizlemesiyle dalga geçiliyor. Fakat ayı kostümü haricinde hakaretler var tekrar izle ve Tom Cruise'un repliklerini takip et.

"200". bölüme gelmişler ya olay yaratmaları lazım. Acaba "Muhammed"i gösterecekmi göstermeyecek mi? Kullansınlar gitsin amaaan South Park'tan daha mı önemli. Best Friends'te Ateistlerin simgesi olarak balık adam gösteriliyor. Ateistler nede kızmıştır ama. Bu da diziyi kimlerin yazıp çizdğini açıklıyor zaten

Ayrıca sen tabuların olmadığı bir dünya mı istiyorsun?

Sayın Palaman :)

Kimseye hakaret söz konusu değildir, yapılan sadece mizahtır...

Ayı kostümüne de takılmayın efenim üstelik ayı kostümü diyip o kostümü hafife de almayın, o Teddy Bear kostümüdür şöyle bir Teddy Bear şeklinde araştırma yaparsanız Amerikalılar tarafından bu oyuncak ayıcığın ne kadar da çok sevildiğini görebilirsiniz. Öyle ki Amerika'da ve hatta bazı diğer ülkelerde insanlar sevgililerine Teddy bear sözcüğünü "aşkım, sevgilim, tatlım" gibi bir sevgi sözcüğü olarak kullanmaktadır. Yani belki de South Park ekibi Hz. Muhammed' e sevgisini bu şekilde göstermek istemiştir laugh.gifstuart.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayret! Medyamotorun tüm gazlamalarına ve müslüman gardaşlarımın tüm gazlanmışlılarına rağmen tahmin ettiğim kadar kazan kaldırılmadı. Ben, islam dünyamızdan, daha bir coşku, daha bir şiddet, daha bir nefret ve tüm bu nefretten ve şiddetten kaynaklanan daha yüksek boyutlu bir haz bekliyordum.

Sen asırlarca Hz. İsa ile dalga geç, bir ağız dolusu küfür et, etmedik laf bırakma, ondan sonra "vay efendim peygamberimizin resmini çizmişler, bilmem ne köstümüynen televizyonda göstertmişler, bizim geleneklerimizi ayaklar altına aldılar" deyip dünyaya nefretini kus.

Diyorlar ki, bizim geleneklerimizde peygamberimizin resmedilmesi veya şu ya da bu şekilde sembolik de olsa görsel olarak sergilenmesi yasaktır. İyi de kardeşim, bu senin geleneğin, onların geleneği değil ki. Hristiyan dünyasının böyle bir geleneği yok. Dünyada sadece müslümanların yaşadığını ve herkesin islam geleneğine uyarak bu geleneğe uygun hareket etmesini beklemek nasıl bir hoşgörü anlayışı acaba? İslam hoşgörüsü dedikleri şey bu heralde; "herkes benim gelenek ve göreneklerime uygun hareket ederse ben de herkese karşı hoşgörülü olacağım".

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu hafta South Park yapicilarina bir tehdit geldi ve onlarinda Avrupa filim yapicisi Theo van Gogh gibi oleceklerini uyardilar. Tehditi ---http://www.revolutionmuslim.com/ --- sitesinde yaptilar. Dolayisiyle, bu hafta South Park/Muhammed Amerika Televizyonlarinda tartisilan bir konu oldu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hayret! Medyamotorun tüm gazlamalarına ve müslüman gardaşlarımın tüm gazlanmışlılarına rağmen tahmin ettiğim kadar kazan kaldırılmadı. Ben, islam dünyamızdan, daha bir coşku, daha bir şiddet, daha bir nefret ve tüm bu nefretten ve şiddetten kaynaklanan daha yüksek boyutlu bir haz bekliyordum.

Sen asırlarca Hz. İsa ile dalga geç, bir ağız dolusu küfür et, etmedik laf bırakma, ondan sonra "vay efendim peygamberimizin resmini çizmişler, bilmem ne köstümüynen televizyonda göstertmişler, bizim geleneklerimizi ayaklar altına aldılar" deyip dünyaya nefretini kus.

Diyorlar ki, bizim geleneklerimizde peygamberimizin resmedilmesi veya şu ya da bu şekilde sembolik de olsa görsel olarak sergilenmesi yasaktır. İyi de kardeşim, bu senin geleneğin, onların geleneği değil ki. Hristiyan dünyasının böyle bir geleneği yok. Dünyada sadece müslümanların yaşadığını ve herkesin islam geleneğine uyarak bu geleneğe uygun hareket etmesini beklemek nasıl bir hoşgörü anlayışı acaba? İslam hoşgörüsü dedikleri şey bu heralde; "herkes benim gelenek ve göreneklerime uygun hareket ederse ben de herkese karşı hoşgörülü olacağım".

Bahsettiğiniz yayını bilmiyorum. Ama değerlendirmeleriniz çok keskin, biraz da kırıcı ve sanki Galatasaray-Fenerbahçe maç sonucunun fanatik

taraftarlarca değerlendirilmesi gibi bir şey olmuş. Ne diyelim, hayırlısı olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bahsettiğiniz yayını bilmiyorum. Ama değerlendirmeleriniz çok keskin, biraz da kırıcı ve sanki Galatasaray-Fenerbahçe maç sonucunun fanatik

taraftarlarca değerlendirilmesi gibi bir şey olmuş. Ne diyelim, hayırlısı olsun.

Yanlış anlaşılmış, ben o yayını izlemedim. Yayından bahsetmiyorum, izleyen arkadaşlar bahsetmişler ben de onlardan dinliyorum.

Keskin olan benim şahsım değildir. Bu noktada keskin -radikal davranan taraf müslüman kesimdir. Tahammülsüz ve saldırgan tutum takınıyorlar ve ben de bunun yanlış olduğunu söylüyorum. Neden beni futbol taraftarına benzettiğinizi gerçekten anlamadım. Bunu, bir çizgi filmi azmedemeyip ortalığı yakıp yıkanlara bir insanın yanmış cesedi karşısında mutluluk ve garip bir haz alıp bu olayı facebook vs. gibi sosyal paylaşım sitelerinde "allah rızası için arkadaşlarına dağıtın, ibret olsun" gibi söylemlerle orta yere kin ve nefret kusanlara söyleseydiniz bence daha doğru olurdu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış anlaşılmış, ben o yayını izlemedim. Yayından bahsetmiyorum, izleyen arkadaşlar bahsetmişler ben de onlardan dinliyorum.

Keskin olan benim şahsım değildir. Bu noktada keskin -radikal davranan taraf müslüman kesimdir. Tahammülsüz ve saldırgan tutum takınıyorlar ve ben de bunun yanlış olduğunu söylüyorum. Neden beni futbol taraftarına benzettiğinizi gerçekten anlamadım. Bunu, bir çizgi filmi azmedemeyip ortalığı yakıp yıkanlara bir insanın yanmış cesedi karşısında mutluluk ve garip bir haz alıp bu olayı facebook vs. gibi sosyal paylaşım sitelerinde "allah rızası için arkadaşlarına dağıtın, ibret olsun" gibi söylemlerle orta yere kin ve nefret kusanlara söyleseydiniz bence daha doğru olurdu.

Anlıyorum ve size katılıyorum.

Dini hassasiyetin Islam dunyasının her yerinde gordugumuz şiddet dolu ve medeniyetsiz öfkeyi haklı çıkarması ve bu öfkenin kendi dinlerine zarar yaptigini gormemek imkansız. Tehdit veya şiddet yerine daha nazik, medeni, hoşgörülü ve akılcı cevaplar kendi inançlarının saglamlığını gosterir, sanırım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Açıkçası ben de senden biraz daha empati beklerdim. Aksine South Park örneğinin açıklayıcılığına dikkat etmeni isterdim.

Herhangi bir art niyet içermeyen, mizahi bir programa gösterilen tepki ile, Danimarka'da aşırı sağcı (Avrupa'lı liberallere göre "ırkçı") bir gazetenin tamamen, hakaret, aşağılama amacıyla yayınladığı karikatürlere gösterilen tepki ne kadar farklı değil mi ?

İslam dininin peygamberini, elinde silah, kafasında bomba bulunan bir terörist olarak tasvir etmek. Bir köpek şeklinde tasvir etmek ile, South Park'ın hem ABD'deki islam fobisine, hem de islam dünyasındaki tabuya gönderme yapmak için hazırladığı bölüm arasındaki farkla doğru orantılıdır.

Ki, Hz Muhammed'in tasvir edilmesi Jyllands Posten'la başlamamıştır, daha önce de böyle şeyler oldu ama hiç böyle tepki verilmemiştir. Tıpkı South Park'a da Jyllands Posten'la başlayan krizdeki gibi bir tepki verilmediği gibi.

Farkın sebebi, yayınlayanlar ve yayınlanış amacıdır. Arkasındaki niyettir. Altyapısıdır. Jyllands Posten krizinde gösterilen tepkinin aşırılığı bundandır.

Açıkçası bu paragrafta neden bahsettiğini anlamadım. Sen asırlardır islam dünyasında, İsa'ya küfür edildiği, dalga geçildiğini falan iddia ediyorsan, tamamen gerçek dışıdır. İsa, islam inancına göre bir peygamberdir. Müslümanların çocuklarına kendisinin ve annesinin ismini verdiği bir peygamberdir. İnançlı bir müslüman ne İsa'ya küfür eder, ne de dalga geçer.

İşte bu mantık yürütme son derece yanlıştır bana göre. Bu konuda daha önce de yazmıştım. Hoşgörü, saygı insanları kızdıracak, incitecek davranışlardan kaçınmaktır. Her ulusun, her toplumun, her inançtan insanın değişik hassasiyetleri vardır. Onlar için önemli olan kimseler, simgeler, semboller, değerler sizin için hiçbir anlam ifade etmese de onları incitecek, kızdıracak şekilde saygısızlık göstermenin altında iyi niyet yoktur.

Yine daha önce örnek vermiştim. Bir ABD'li manken, ABD bayrağı şeklinde iç çamaşırı giydiğinde bu onların kültürüne ve değerlerine göre vatanseverlik göstergesidir. Aynı manken Türk bayrağı şeklinde iç çamaşırı giyse biz bunu bayrağımıza karşı yapılmış bir saygsızılık, hakaret olarak kabul ederiz. Çünkü, bu bizim değerlerimize göre hakaret sayılır. Ve hiçbir iyi niyetli modacı, defilesinde, Türk bayrağı şeklinde don giyen mankenleri yürütmez. Çünkü bilir ki, Türkler buna kızacak ve incinecektir.

Mesela söz konusu çizgi film South Park, bir bölümünde Atatürk'ü gay olarak tasvir etse ne olur? Nasıl bir tepki gelir Türkiye'den ? "Ne var ki? Biz kendi kurucu liderlerimizi bile böyle tasvir edebiliyoruz" diye savunsa kendini ?

Hepsini bir kenara bıraktım Rua dostum. Aynı gazete Atatürk'ü başında bomba elinde silah olan bir terörist ya da bir köpek olarak tasvir etmiş olsaydı bunu "Onların böyle tabuları yok" diye mi değerlendirirdin ? Ve bunu art niyet barındırmayan salt bir mizah öğesi olarak mı görürdün ?

Yunanistanlı kendini bilmez bazı fanatikler, Türk takımlarıyla yapılan her maçta bu tarz pankartlar açıyorlar. Neden ? Türk seyircileri, aşağılamak, kızdırmak için. Çünkü, Türklerin o pankartlarda, Atatürk ile ilgili yapılan "espriler" ve "çizimler"i hakaret, aşağılama olarak kabul edeceklerini bildikleri için.

Avrupa'da bu yüzyılda, yükselişe geçen ırkçılığın malzemesi müslümanlar. Aşırı sağcı bir gazetenin, inançları üzerinden müslümanları aşağılamak, hakaret etmek amacıyla yayınladığı karikatürlere verilen tepkinin aşırılığı elbette eleştiri konusudur. Fakat bu tepkiyi, "Topkapı sarayında şarap mı içilir" gibi bir tepkiymiş gibi sunmak haksızlıktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İşte bu mantık yürütme son derece yanlıştır bana göre. Bu konuda daha önce de yazmıştım. Hoşgörü, saygı insanları kızdıracak, incitecek davranışlardan kaçınmaktır. Her ulusun, her toplumun, her inançtan insanın değişik hassasiyetleri vardır. Onlar için önemli olan kimseler, simgeler, semboller, değerler sizin için hiçbir anlam ifade etmese de onları incitecek, kızdıracak şekilde saygısızlık göstermenin altında iyi niyet yoktur.

Aradaki düşünce farklarini guzelce gösterdiginiz icin tesekkurler.

Yani, size göre Yasalar ile inançlar çeliştiğinde, inançlar geçerlidir. Yasalara göre fikir özgürlüğü var. Fakat bu fikir özgürlüğü inanclara aykiri oldugunda, muslumanlarin şiddet dolu tepkileri geçerlidir diyorsunuz.

Peki sizin dediginizi kabul etsek bile, Musluman toplumlarin bu inanc saygıları neredeydi, taliban Afganistan’da bulunan ve paha biçilemeyen tarihi Buda heykellerini patlaktıklarında? Budist insanlarin inançlarina saygi gosterilmezmiydi? Niye Turkiyede hintlilerin kutsal saydıkları inekleri kesip yiyorlar? Hintlilerin inanclarına saygısızlıkmı oluyor? Turk lisaninda, gayri-muslumanlari, yabancilari tarif eden saygısız kavramlar iyi niyetlerlemi doludur?

Görülüyorki sizin kullandiginiz mantik tutarlı ve geçerli degil!

Toplum olarak, yabanci ulkelerde diger inanclara gercek saygi, onlara ozgurluk verilerek gosterilir. Yani camilerini yapabilirler, istedigi gibi ibadet yapabilirler. Iste inanc saygisi budur. Musluman ulkelerinde, ornegin Suudi Arabistanda, hiristiyanlar ibadet bile yapamazlar. Nitekim, Mekke sehrine bile giremezler. Musluman Dunyasi bunu "normal" gorurler. Muslumanlar yabanci ulkelere gittiginde, kendilerine verilen ozgurluklerle yetinmeyip, yabancilarin fikir ozgurluklerinide ellerinden almak isterler gibi gozukurler.

Yani sizin bahsettigin inanc konusundaki saygi "tek yönlü" gibi geliyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aradaki düşünce farklarini guzelce gösterdiginiz icin tesekkurler.

Yani, size göre Yasalar ile inançlar çeliştiğinde, inançlar geçerlidir. Yasalara göre fikir özgürlüğü var. Fakat bu fikir özgürlüğü inanclara aykiri oldugunda, muslumanlarin şiddet dolu tepkileri geçerlidir diyorsunuz.

Öncelikle böyle bir şey söylediğim satırları gösterir misin ? Kendi yazdığın şeyleri bana isnat edeceksen benim satırlarımı karıştırma işe.

Peki sizin dediginizi kabul etsek bile, Musluman toplumlarin bu inanc saygıları neredeydi, taliban Afganistan’da bulunan ve paha biçilemeyen tarihi Buda heykellerini patlaktıklarında? Budist insanlarin inançlarina saygi gosterilmezmiydi? Niye Turkiyede hintlilerin kutsal saydıkları inekleri kesip yiyorlar? Hintlilerin inanclarına saygısızlıkmı oluyor? Turk lisaninda, gayri-muslumanlari, yabancilari tarif eden saygısız kavramlar iyi niyetlerlemi doludur?

İşte mantık gördüğümüz gibidir; "müslüman toplumlar" ve ardından dayanak olarak gösterilen Taliban. Adı geçen gazete de dahil olmak üzere, beyaz ırkçıların Avrupa'da, Amerika'da yaşayan müslümanlar için yaptıkları kara propagandanın temeli budur; Müslümanlar = Taliban. Dünyaya müslüman toplumları göstermek istedikleri şekil budur. Mesela bu forumda Talibanı, eylemlerini ve fikirlerini savunan, onaylayan kaç kullanıcı gördün ?

Ve kıyasa bakar mısınız arkadaşlar ? Yani nesini ciddiye alayım. Türkiye'de Hintlilerin kutsal saydıkları inekleri kesip yemek, Hintlilerin inancına saygısızlık olmuyor muymuş ? Zerre ilgi alaka var mı?

Görülüyorki sizin kullandiginiz mantik tutarlı ve geçerli degil!

Tabi, bir dinin peygamberini terörist ve köpek olarak tasvir etmek ile, Türklerin inek eti yiyor olmasını kıyaslayan mantığın karşısında benim mantığımın bir geçerliliği olabilir mi !

Toplum olarak, yabanci ulkelerde diger inanclara gercek saygi, onlara ozgurluk verilerek gosterilir. Yani camilerini yapabilirler, istedigi gibi ibadet yapabilirler. Iste inanc saygisi budur. Musluman ulkelerinde, ornegin Suudi Arabistanda, hiristiyanlar ibadet bile yapamazlar. Nitekim, Mekke sehrine bile giremezler. Musluman Dunyasi bunu "normal" gorurler. Muslumanlar yabanci ulkelere gittiginde, kendilerine verilen ozgurluklerle yetinmeyip, yabancilarin fikir ozgurluklerinide ellerinden ellerinden almak isterler gibi gozukurler.

Şimdi arkadaşımızın "düşünce özgürlüğü" olarak nitelendirdiği karikatürlerin, Avrupa Irkçılıkla Mücadele Kurumu, yüzlerce Avrupa'lı aydın, sanatçı, parlamenter tarafından "ırkçılık" "yabancı düşmanlığı" "provakason" "islamfobi" olarak değerlendirildiğini. Karikatürlerin yayınlandığı Danimarka'da, Danimarkalı insan hakları örgütlerinin "müslümanlardan özür diliyoruz" sloganıyla miting düzenlediğini unutmayalım.

Bu yayınlanan karikatürler bir makalenin üstünde makale konusuyla ilgili yayınlanan karikatürlerdir. Ve makalenin içeriği nedir biliyor musunuz ?

"Avrupa ülkelerinde yaşayan müslümanların aşağılanmayı ve horgörülmeyi öğrenmeleri gerekir"

Kısaca, Aşırı sağcı bir Danimarka gazetesi, ırkçı ifadelerle dolu bir makelenin üstünde bu karikatürleri yayınlıyor. Çeşitli aşırı sağcı Avrupa gazeteleri bu gazeteye destek vermek için bu karikatürleri tekrar yayınlıyor ve bunu "ifade özgürlüğü" kavramının altına saklamaya çalışıyorlar.

Artı, Hz Muhammed karikatürlerini yayınlayan Jyllands-Posten gazetesi ve okurları, Danimarka'da başka bir yayın organında yayınlanan, Danimarka Kraliçesi'ni konu alan karikatürlere inanılmaz bir tepki gösterdi...

Zaten, ne zaman Avrupa'da ve ABD'de tırmanan ırkçılığa dikkat çeksem, arkadaşımızdan birbirinin aynı içerikte iletiler gelmektedir. Afganistan'da şöyle oluyor, Suudi Arabistan'da böyle oluyor. Şaşmaz bir şekilde :)

Avrupa'daki aşırı sağcı partilerin ve hareketlerin, ırkçı propagandalarını, söylemlerini "ifade özgürlüğü" şemsiye altına sokmak sadece Avrupalı siyasetçilerin oy kaygısındandır. Irkçılığın, Avrupa toplumlarında bulduğu tabanın farkında olan Avrupalı siyasetçiler, oy kaygısıyla onların sırtını kaşımaktan çekinmemektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

“Atatürk gay olarak karikatürize edilse ne olur?”

Bir tartışma başlar. Bu karikatürün ne amaçla çizildiği, dayanağının ne olduğu sorulur. Eğer Atatürk’ün gay olduğu ile ilgili herhangi bir veri bulunduğu öne sürülürse, bu veri tartışılır. Yok eğer herhangi bir veri öne sürülmez, “hiç, öylesine sivrilik olsun diye, nefretimizden yaptık” denirse veya hiçbir yanıt verilmeyip amacın bu olduğu anlaşılırsa, misilleme yapılır. Asıl gay olanın bu karikatürü çizen olduğu söylenebilir, çizeri gay olarak gösteren bir misilleme karikatürü çizilebilir. Olacak olan budur.

Bana sorarsanız ne tepki verirdin diye, gayın asıl hası, alası, feriştahı bu zırvayı ortaya atandır derim geçerim. Olay budur.

Peki gelelim Atatürk başında bomba ile terörist gösterilse, köpek şeklinde karikatürize edilse ne olur? Şimdi Atatürk’ten kuyruk acısı olan ve arkasına bakmadan onun askerlerinin elinden canını kurtarmak için işgale geldikleri topraklardan kaçan, veya kaçamayanların torunları onu kan içici bir terörist olarak görebilirler, ne diyelim? Ne güzel bu topraklara uygarlık getirecek olduklarını, “yabani Türkler”in bu fırsatı teptiğini iddia edebilirler. Bu bir iddiadır ve buna dayanarak bir karikatür çizilebilir, Türklerin veya onları temsil eden bir liderin “köpek gibi” kendilerine saldırdığını anlatmaya çalışabilirler. Sonuçta koyun sürüsünü koruyan bir kangal köpeği de koyun çalmak isteyen bir yağmacıya vahşice saldırır ve onu parçalaya da bilir.

Bu karikatüre de aynı şekilde misilleme ile yanıt verilir. Onların liderleri köpek şeklinde tasvir edilerek Türkiye’yi dört yanından çekiştirip parçalamaya çalıştıkları tasvir edilebilir.

Dünyada tavırlar misilleme üzerine kuruludur diyebiliriz. Sonuç olarak konu Muhammed’in eleştirilemez biri konumunda tutulmasıdır sorunun özü… Yoksa yanıt misliyle olurdu, ölüm tehditleri, yıkıp dökme gösterileri biçiminde olmazdı.

South Park'taki yapılanın inceliğinin anlaşıldığını sanmıyorum. Müslümanların tepkisinin ortaya çıkmamasının nedeninin, orada ne söylendiğinin anlaşılamamış olduğunu sanıyorum. Anlaşılamadı ve o nedenle de kitleler tahrik edilmedi. Orada verilen mesaj, Muhammed'in tasvir edilmesi yasağına yöneltilmiş bir eleştiri, bu yasağın saçma olduğu mesajıdır. "Madem göstermek istemiyorsunuz, kostüm içine gizleyin bari de öyle gösterin" anlamında...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir müslüman'ın görevi örnek olmaktır diye düşünüyorum. Elindeki şeyler tükendiğinde haklıyı kabul et, belki bir gün onlarda senin haklı olduğunda onu kabul ederler. Zaten haberden sonra videoyu beklemeyerek kaybettim. Tek tarafı dinleyerek yargılama yaptığım için haksızım bu konuyla sizi meşgul ettiğim için özür dilerim.

Hala 2. mesajımda yazdığım fikirlerim değişmese de ne kadar hızlı provake olabildiğimizi görmek beni utandırdı.

Hz. İsa ile kim dalga geçmişse Müslüman olmasına imkan yok, umarım anlamışsındır Rua ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu konuyla sizi meşgul ettiğim için özür dilerim.

Ne demek, ben şahsım adına kesinlikle özürlük bir durum olmadığını belirtmeliyim.

Tersine kendimizi, dünyayı, her şeyi sorgulamalıyız. Ülkemizde hep değişimden söz ediliyor ama dogmatik tabuları değiştirmekten hiç söz eden yok. Halbuki asıl gerekli olan değişim, bu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu yayınlanan karikatürler bir makalenin üstünde makale konusuyla ilgili yayınlanan karikatürlerdir. Ve makalenin içeriği nedir biliyor musunuz ?

"Avrupa ülkelerinde yaşayan müslümanların aşağılanmayı ve horgörülmeyi öğrenmeleri gerekir"

Kısaca, Aşırı sağcı bir Danimarka gazetesi, ırkçı ifadelerle dolu bir makelenin üstünde bu karikatürleri yayınlıyor. Çeşitli aşırı sağcı Avrupa gazeteleri bu gazeteye destek vermek için bu karikatürleri tekrar yayınlıyor ve bunu "ifade özgürlüğü" kavramının altına saklamaya çalışıyorlar.

Sayin Cyrano, bu belirtiginiz içeriği bilmiyordum. Mamafih, benim düşünceme göre, bu bir şey fark etmez.

Cünkü, insanlar, her türlü dini inanç, karşıt inanç ve düşüncelerinde hürdürler. Islam kültüründe, insanları belli bir düşünceye zorlamak vardır. Muhammed hakkında aykırı soru sormak bile dogru olmaz. Islam dininde aykırı sorular tartışılmaz. Doğan bebeğin islam dini nüfus kağıtında yazılır ve o genc yaşında kendi dusuncelerine yer vermiyerek, nelere inanmak gerektiğini öğrenir. Islam toplumlarında bu sürer gider. Bunu anlıyorum. Demek istediğim, yabancı ülkelerde yaşayanlar sizin inançlarınızı kabul etmek zorunda değildirler.Onların nüfus kağıtlarinda "Islam" dini yazılmaz. Nitekim hic bir din belirtilmez. Cünkü özgürlük vardır.

Yabanci ülkelerde, inanç kişisel bir tercihdir. Yasalar ile inançlar çeliştiğinde, yasalar geçerlidir. Müslümanların her türlü inançların olduğu yabancı toplumlarda, bunu benimsiyerek yasalara saygı göstermeleri gerekir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk gay olarak karikatürize edilse ne olur?”

Bir tartışma başlar. Bu karikatürün ne amaçla çizildiği, dayanağının ne olduğu sorulur. Eğer Atatürk’ün gay olduğu ile ilgili herhangi bir veri bulunduğu öne sürülürse, bu veri tartışılır. Yok eğer herhangi bir veri öne sürülmez, “hiç, öylesine sivrilik olsun diye, nefretimizden yaptık” denirse veya hiçbir yanıt verilmeyip amacın bu olduğu anlaşılırsa, misilleme yapılır. Asıl gay olanın bu karikatürü çizen olduğu söylenebilir, çizeri gay olarak gösteren bir misilleme karikatürü çizilebilir. Olacak olan budur.

Bana sorarsanız ne tepki verirdin diye, gayın asıl hası, alası, feriştahı bu zırvayı ortaya atandır derim geçerim. Olay budur.

Peki gelelim Atatürk başında bomba ile terörist gösterilse, köpek şeklinde karikatürize edilse ne olur? Şimdi Atatürk’ten kuyruk acısı olan ve arkasına bakmadan onun askerlerinin elinden canını kurtarmak için işgale geldikleri topraklardan kaçan, veya kaçamayanların torunları onu kan içici bir terörist olarak görebilirler, ne diyelim? Ne güzel bu topraklara uygarlık getirecek olduklarını, “yabani Türkler”in bu fırsatı teptiğini iddia edebilirler. Bu bir iddiadır ve buna dayanarak bir karikatür çizilebilir, Türklerin veya onları temsil eden bir liderin “köpek gibi” kendilerine saldırdığını anlatmaya çalışabilirler. Sonuçta koyun sürüsünü koruyan bir kangal köpeği de koyun çalmak isteyen bir yağmacıya vahşice saldırır ve onu parçalaya da bilir.

Bu karikatüre de aynı şekilde misilleme ile yanıt verilir. Onların liderleri köpek şeklinde tasvir edilerek Türkiye’yi dört yanından çekiştirip parçalamaya çalıştıkları tasvir edilebilir.

:) Arkadaşım yapmayın, 13, 14, 15. Yüzyıllarda değil, Eylül 1955'de İstanbulda olanları ne çabuk unuttuk ve olan biten sadece bir haberdi Atatürk'ün evi bombalandı gibilerinden.

Burada misillemeyle yanıt verilir ilkesi günümüz liberallerinin mütekabiliyet diye tutturmalarından çok da farklı değildir. Her toplum aynı değer yargılarına sahip değildir ve işin güzel tarafı olmak zorunda da değildir.

Dünyada tavırlar misilleme üzerine kuruludur diyebiliriz. Sonuç olarak konu Muhammed’in eleştirilemez biri konumunda tutulmasıdır sorunun özü… Yoksa yanıt misliyle olurdu, ölüm tehditleri, yıkıp dökme gösterileri biçiminde olmazdı.

Sorunun özü bu da değildir, pekçok yerde, hatta bizim ülkemizdeki web sitelerinde, kitaplarda ve hatta bu sitede bile çok rahat eleştirilebilmektedir İslamın Peygamberi, eleştiri -kritik- hakaret ve aşağılama değildir ve bu amaçlarla kullanılabilme özelliğinden uzaktır.

Sorunun özü şudur, bu tür olaylar genel olarak dünyada insanlığın hassas dönemlerden geçtikleri zamalarda gerçekleşmektedir. Yani herhangi bir A eylemi -ki bu dünyanın tüm toplumları için geçerlidir- dünyadaki her bir toplumda değişik zaman dilimlerinde değişik tepkiler alabilmektedir. Kendimizden bile buna pay biçebiliriz, bizler aynı eylemlere farklı zaman mekan ve şartlar altında farklı tepkiler verebilen varlıklarız ki bu da zamanın mekanın şartların dışında bir varlık olmamamızın doğal sonucudur. Netice itibarıyla eleştiri ve hakaret-aşağılama farkını ayırarak davranmayı bilmek ve Batıya "hayır kardeşim, seninki değil, bizimki doğrudur ve böyle davranılacaktır" deyip diyememe sorunu vardır işin özünde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Özel olduğunu düşünüyorsanız lütfen cevaplamayın.Ama çok özel değilse hoş görünüze sığınarak merak ettiğim için soruyorum ''müslümanlığı nasıl

tanımlıyorsunuz?'' Teşekkür ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Toplum olarak, yabanci ulkelerde diger inanclara gercek saygi, onlara ozgurluk verilerek gosterilir. Yani camilerini yapabilirler, istedigi gibi ibadet yapabilirler. Iste inanc saygisi budur. Musluman ulkelerinde, ornegin Suudi Arabistanda, hiristiyanlar ibadet bile yapamazlar. Nitekim, Mekke sehrine bile giremezler. Musluman Dunyasi bunu "normal" gorurler. Muslumanlar yabanci ulkelere gittiginde, kendilerine verilen ozgurluklerle yetinmeyip, yabancilarin fikir ozgurluklerinide ellerinden almak isterler gibi gozukurler.

Yani sizin bahsettigin inanc konusundaki saygi "tek yönlü" gibi geliyor.

Bu düşüncelerinize katılmam hem dinen hem de ilmen mümkün değil sevgili arkadaşım.

Bir kaç örnekle açıkamaya çalışayım.

Bosna Hersek'te Srebrenica denilen bölgede 8.000 insanın mezarlarını gördüğümde insan olarak utandım. Gözlerim doldu. İlk görünüşte rakam akılda

somut bir görüntü yaratamadığı için olayı şöyle izah etmeye çalışayım. İki omuzumuzun arasındaki mesafeyi 50 cm. olarak kabul edersek yapacağımız 4

km.lik bir yürüyüş boyunca toprağa basmamızın mümkün olmadığını görürüz. Çok acı bir durum.

Diğer bir örnek; İnsanları karayolundaki bir tünelin içine sokarak ve tünelin her iki tarafında araç çalıştırmak sureti ile egzost gazı ile

öldürdükleri 3.000 kişi.

Mostar şehrinde şehrin göbeğine inşaa ettikleri kilisenin çan kulesinin yüksekliğini 75 m.ye çıkarmayı hedefleyerek inşa etmeleri bu yetmezmiş gibi

şehri çevreleyen tüm dağ silsilesinin en yüksek noktalarına betondan Haç yaparak güçlerini göstermeye çalışmaları yetmezmiş gibi gecede tüm bu

Haçları aydınlatmaları sizin yaptığınız tespitlerle ne kadar uyumludur yeniden gözden geçirmek lazım herhalde.

Bu anlatmaya çalıştığım hususlar müslümanlık konusunda din dışı ve yalnızca siyasi çıkar sebebi ile yapılan yanlışları asla makul ve kabul

edilebilir göstermez.Konuşulamaz bile.

Ama onlarında çok insancıl olmadıklarını bilmek ve ifade etmek zorundayız galiba.

Bu, tüm taraflar için söz konusu olan din kaynaklı kıyımları çeşitlendirmek ve sayısını örneklerle arttırmak o kadar mümkündür ki bu yöntemlerin

dini kurtarmak veya kutsallığını korumak olduğunu düşünmek zaten kör bir cahilliktir.

Saygılarımla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Cyrano, bu belirtiginiz içeriği bilmiyordum. Mamafih, benim düşünceme göre, bu bir şey fark etmez.

Cünkü, insanlar, her türlü dini inanç, karşıt inanç ve düşüncelerinde hürdürler.

Şimdi bana kimse, ırkçı argümanların ve faaliyetleri "düşünce, ifade özgürlüğü" kapsamında göstermeye çalışmasın. Beyaz ırkçılığa karşı Batıda gösterilen hoşgörünün altında, sadece oy kaygısı vardır. Başka insanları, dinleri, değerleri üzerinden aşağılamaya, dinlerine ve değerlerine hakaret ederek onları küçük düşürmeye çalışmanın "düşünce ve ifade özgürlüğü" ile uzaktan yakından alakası yoktur.

Aşırı sağcı bir gazetenin, tamamen ırkçı propaganda ekseninde yayınladığı karikatürler, ne kadar "düşünce ve ifade özgürlüğü"ne dahilse, "Tokio Jokio" ile "Das Güldene Bäumehen" de o kadar dahildir.

Islam kültüründe, insanları belli bir düşünceye zorlamak vardır. Muhammed hakkında aykırı soru sormak bile dogru olmaz. Islam dininde aykırı sorular tartışılmaz. Doğan bebeğin islam dini nüfus kağıtında yazılır ve o genc yaşında kendi dusuncelerine yer vermiyerek, nelere inanmak gerektiğini öğrenir. Islam toplumlarında bu sürer gider. Bunu anlıyorum. Demek istediğim, yabancı ülkelerde yaşayanlar sizin inançlarınızı kabul etmek zorunda değildirler.Onların nüfus kağıtlarinda "Islam" dini yazılmaz. Nitekim hic bir din belirtilmez. Cünkü özgürlük vardır.

Senin yaşadığın ABD'de çocuklar 18 yaşına gelene kadar ailelerinin isteğiyle hiçbir dine bağlanmıyorlar mı ? Mesela çocuklar 18 yaşına gelince kendi istekleriyle mi vaftiz ediliyor ? Musevi çocuklar 18 yaşına geldinde kendi rızaları ile mi sünnet ediliyor ? 18 yaşına gelmeyen çocuklara kateşizm eğitimi verilip onlar için komünyon düzenlemiyor mu ?

Yabanci ülkelerde, inanç kişisel bir tercihdir. Yasalar ile inançlar çeliştiğinde, yasalar geçerlidir. Müslümanların her türlü inançların olduğu yabancı toplumlarda, bunu benimsiyerek yasalara saygı göstermeleri gerekir.

Müslümanların da diğer Avrupa vatandaşları gibi, inançları ve kültürlerine karşı hakaret, küfür, aşağılama gibi saldırılardan korunma hakları vardır. Hiçbir çağdaş norm, insanların inançlarına ve kültürlerine karşı hakaret, küfür, aşağılama gibi saldırıları kabul etmez.

Avrupa'da Ortadoğululara karşı tırmanan ırkçılık ve bu karikatürler gibi bunun mamülü argümanları "düşünce ve ifade özgürlüğü" nü istismar ederek şirinleştirmeye çalışmak anlamsız ve gayri ciddidir.

Avrupa'da bu karikatür krizinde, insan hakları örgütleri, çağdaş aydınlar ve sanatçılar, demokrat parlamenterler aynı şeyi söylemiştir "provakasyon" "yabancı düşmanlığı" "ırkçılık"...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Senin yaşadığın ABD'de çocuklar 18 yaşına gelene kadar ailelerinin isteğiyle hiçbir dine bağlanmıyorlar mı ? Mesela çocuklar 18 yaşına gelince kendi istekleriyle mi vaftiz ediliyor ? Musevi çocuklar 18 yaşına geldinde kendi rızaları ile mi sünnet ediliyor ? 18 yaşına gelmeyen çocuklara kateşizm eğitimi verilip onlar için komünyon düzenlemiyor mu ?

Müslümanların da diğer Avrupa vatandaşları gibi, inançları ve kültürlerine karşı hakaret, küfür, aşağılama gibi saldırılardan korunma hakları vardır. Hiçbir çağdaş norm, insanların inançlarına ve kültürlerine karşı hakaret, küfür, aşağılama gibi saldırıları kabul etmez.

Avrupa'da Ortadoğululara karşı tırmanan ırkçılık ve bu karikatürler gibi bunun mamülü argümanları "düşünce ve ifade özgürlüğü" nü istismar ederek şirinleştirmeye çalışmak anlamsız ve gayri ciddidir.

Avrupa'da bu karikatür krizinde, insan hakları örgütleri, çağdaş aydınlar ve sanatçılar, demokrat parlamenterler aynı şeyi söylemiştir "provakasyon" "yabancı düşmanlığı" "ırkçılık"...

Tabii ki, ABD'de ailelerinin isteğiyle cocuklarını dine bağlamıyorlar demek istemedim. Yani "devlet" bu konuya girmez dedim. Nufus kagıtı ornekle kastım buydu. Islam ulkelerinde, resmi evraklarda insanlarin dinlerini sorarlar. Bu soruyu sormak yasak batida. Aileler tarafindan genellikle cocuklara bir zorlama yoktur. Adet ve toreleri takip eden aileler cocuklarina ogretirler. Ogrenmek istemiyenler ogrenmezler. Ateist cocuklarini evlatliktan atmazlar.

Dedigim gibi, inanc meselesi kisisel bir tercihdir. Devletin bu konuya girmesi yasaktır.

Cunku, "inanc" kelimesinin sozlukte manasina bakarsak, anlarızkı bunun manası ispat, delile ihtiyac olmayan bir kanaattir. Bu yuzden sayısız inanclar vardır dunyada. Hangisini takip etmek size baglı. Muhim olan siz diger insanlardan aynı inancları bekleyemezsiniz.

Kanimca, problem bu noktadan basliyor. Radikal muslumanlar inanclarini "gercek"le karistiriyorlar. Bu din konusunu sanki e=mc2 fiziki gercekleri tartisiyorlarmis gibi konusuyorlar. Oysa, din bir "inanc" meselesidir. Gercek degil. Bu konuda sizin gercek zannettiginiz Kuran, digerlerine "masal" gibi gelir. Ve digerlerinin "gercekleri" size hikaye olur. Inanclara saygi gostermek bir mecburiyet olamaz. Imkansiz. Birisi kendisini Napolyan zanneder. Onun inancidir. Siz onu kabul mu edersiniz? Amerikada "Nation of Islam" diye bir dini takip edenler var. Bunların inanclarina gore "Allah" 1930 yillarında Detroit Michigan'a gelmis ve yeni bir peygamber secmis. Bunlarda kendilerine Muslumanım diyorlar. Bunu kabulmu edersiniz, onların inancları diye? Inancı gereği cinsel organına taş bağlayan çıplak gezen dindarlar var Hindistan'da, bunların inançlarına saygımı gosterirsiniz? Musluman Dunyasında "recm" dedikleri vahşi taşlama var. Bu inançlara saygı gostermekmi lazim? Islam dininde degisik mezhepler var, niye birbirlerine saygı gostermiyorlar? Niye genellikte cogunluk mezhep, azınlık mezheplere saygı gostermezler? Cogunluktan kuvvet duyarlar. Suudi Arabistanda veya, Kuveyt gibi ulkelerde "Şiiler" musluman bile degildir. Onların inanclari ogle.... Sunni Turkiyenin Alevilere karsi olan inanclarını biliyorsunuz... soylemeye gerek yok. Yani herkesin Islam dunyasinda bile degisik anlayısları var.

Neden? Cunku dini "inanclar" da gerceklik yoktur. Yalnız inanc vardır.

Inancları sorgulamak bir insanlık vazifesidir.Saygısızlık degildir. Medeni tartısmanın yerine insanları tehdit etmek veya onlara saldırmak (ve saldıranları savunmak) buyuk bir hatadır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.