Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

GUSÜL

suheda_

Önerilen İletiler

Bir konuyu merak ediyorum..

Kadınlar açısından..Cinsel ilişkiye girmeden yalnızca sevişme durumunda gusül farz olurmu?

Bunu ilahıyatcı arkadaşlarımıda sordum ama mantığıma yatan kesin bir cevap alamadım.

Mantık yürütenlerede açığım ama bilgisi olanlar cevap verirse daha çok memnun olurum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

özür dilerim..ahkam kesmek gibi olacak ama,bildiğim kadarıyla dinimiz temizliği esas alır..öncede sonrada temiz olmak şart..her ne kadar tam olmasada,insanlardan birbirlerine çeşitli bakterilerin ve mikropların vücutlarına yerleşmemesi açısından,vicdanen rahat olabilmek için ben farz olduğuna inanıyorum..umarım yanlış anlaşılmam....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

özür dilerim..ahkam kesmek gibi olacak ama,bildiğim kadarıyla dinimiz temizliği esas alır..öncede sonrada temiz olmak şart..her ne kadar tam olmasada,insanlardan birbirlerine çeşitli bakterilerin ve mikropların vücutlarına yerleşmemesi açısından,vicdanen rahat olabilmek için ben farz olduğuna inanıyorum..umarım yanlış anlaşılmam....

Rica ederim,ben açıkca sordum ama yanlış anlaşılır korkusuyla bir çoğu bana özelden izah etmeye çalıştı..

Temizlik tabiki önemli bir kural ama benim sorduğum şey farz durumuyla ilgili..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Suheda_,

Eğer gerçekten farz olup olmadığını merak ediyor ve hiç bi yerde kayıtlı bi şey bulamadıysanız gelin akıl ve mantık yürüterek doğru sonuca varmaya çalışalım.

Aslında size özelden ulaşmaya çalışacaktım fakat konu gerçekten herkesin özeli olunca paylaşıma açık oluyor.

Sorunuz çok güzel , çünkü herkes c.ilişki sonrası illaki gusül'ün farz olduğunu bilir.

Bunuda nedenleri vardır. Normaldir doğaldır ve herkes tarafından doğru kabul edilir.

Sizin sorunuzda başka bir bakış söz konusu ve gerçekte sadece kadınlara ait de değil.

Elbette c.ilişki sonrası her iki tarafında yıkanması herşeyden önce sağlık açısından uygun.

Ama bütün bunlardan daha önemlisi bu eylem sadece üremek için olamaz,eğer öyle olsaydı hayvanlardan bir farkımız olmazdı. Yani bu yüksek zevk insana sadece üremek için değil,

insan olmamızın üstün farklılıklarından bir delildir.Yani tek taraflı değildir.

Sınırı ne kadar olursa olsun ilşkiye girilsin yada girilmesin,sonrasında duş iyi gider.

Bununda öyle zamanla falan alakası yoktur,ister hemen ister daha sonra yıkanırsın o senin keyfindir.

Tüm bunlara rağmen asıl c.ilişki öncesi alınacak gusül önemli gibi gözüküyor.

İnsana saygıyıda besler verdiğin değeride.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben böyle bişey buldum.

Cinsel ilişki dışındaki sevişme ve oynamalardan dolayı gusülün farz olması için, kadında aşırı bir heyecanın meydana gelmesi, bu heyecan sonucu göğüsten aşağıya doğru meninin ayrıldığını hissetmesi yahut sarı bir suyun akması gerekir. Erkeğin menisi beyaz ve kalın, kadınınki ise ince ve sarı renklidir.Kadınlarda sarı olmayan ve göğüsten geldiği hissedilmeyen sıvılar, yıkanmayı gerektirmez.

sevişildi ama haz alınmadı baştan çıkılmadı (o zman okişirle bir daha selamlaşmamk en iyisi bu ayrı bir konu niyse) demek ki gusül farz olmuyomuş.İlginç.Ruhen temiz olmak açısından ne olursa olsun gusül lazımdır hiçbişii olmasa da.Farzdır bence.ben ulema mıyım çok attım galiba .

Şimdi mantık yürütürsek şööle bişi var efendim.Bazı hocalar der ki: bakışlarınız bile abdesti bozabilir.Yani karşıdan gelen bir baaaayana bakışımız (ki burada niyet önemlidir) abdestimiz bozar hatta orucu bozar ve hatta hatta aklı bile bozar.Bu açıdan bakıldığı zamman gusül farza yol alıyor herhal.

farz değilse ne olacak suheda ben onu merak ettim :)

ikircikli konular

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben böyle bişey buldum.

sevişildi ama haz alınmadı baştan çıkılmadı (o zman okişirle bir daha selamlaşmamk en iyisi bu ayrı bir konu niyse) demek ki gusül farz olmuyomuş.İlginç.Ruhen temiz olmak açısından ne olursa olsun gusül lazımdır hiçbişii olmasa da.Farzdır bence.ben ulema mıyım çok attım galiba .

Şimdi mantık yürütürsek şööle bişi var efendim.Bazı hocalar der ki: bakışlarınız bile abdesti bozabilir.Yani karşıdan gelen bir baaaayana bakışımız (ki burada niyet önemlidir) abdestimiz bozar hatta orucu bozar ve hatta hatta aklı bile bozar.Bu açıdan bakıldığı zamman gusül farza yol alıyor herhal.

farz değilse ne olacak suheda ben onu merak ettim :)

ikircikli konular

:)

valla beni abdestten önceki kısım ilgilendiriyor. sevişme olayının başlangıç gelişme ve sonuç bölümleri vardır. arkadaşımızın bahsettiği kısım başlangıç kısmı. ve bir sevişme olayını başlangıç bölümünde kesmek bence çok yazıktır.ama diyelim ki biz yine de yarım bıraktık ve yüzümüzde muşmulanın vermiş olduğu tattan kaynaklanan ifadeye benzer bir ifadeyle giyinip vedalaştık partnerimizle. şimdi sorun anladığım kadarıyla bu noktada başlıyor. abdest alınacak mı alınmayacak mı. ben çözüm olarak bu çelişkiyi yaşamamak adına şunu öneriyorum: yarım bırakmayalım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

horoza sormuşlar ya

yumurta mı tavuktan,tavuk mu yumurtadan diye... ehueheuheu...

ay gülmekten yazamadım dooru dürüst... eheuheue...

ben işimi yaparım gerisine karışmam demiş (daha güselini demiş de benim yerim dar...:)

ehueheuehueh...

çok eğlendim yaw....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:)

valla beni abdestten önceki kısım ilgilendiriyor. sevişme olayının başlangıç gelişme ve sonuç bölümleri vardır. arkadaşımızın bahsettiği kısım başlangıç kısmı. ve bir sevişme olayını başlangıç bölümünde kesmek bence çok yazıktır.ama diyelim ki biz yine de yarım bıraktık ve yüzümüzde muşmulanın vermiş olduğu tattan kaynaklanan ifadeye benzer bir ifadeyle giyinip vedalaştık partnerimizle. şimdi sorun anladığım kadarıyla bu noktada başlıyor. abdest alınacak mı alınmayacak mı. ben çözüm olarak bu çelişkiyi yaşamamak adına şunu öneriyorum: yarım bırakmayalım.

şimdi rua bey :D

zaten abdestten önceki durumdan dolayı soruluyo bu soru

işte sevişmenin başlangıç kısmından gelişmeye geçilirken bırakıldıysa zaten dediğin gibi çok yazıktır.Orası konumuz değil vesselam.ama dediğin gibi Rua

yarım bırakmazsan gusül direkt farz oluyo :)

Yalnız başlangıçda bırakıpta kalırsa, gusül abdesti alırsanız sünnettir.(ama başlangıçta bırakınlar için bu "sünnet" in anlamı ayrıdır :D )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi rua bey :D

zaten abdestten önceki durumdan dolayı soruluyo bu soru

işte sevişmenin başlangıç kısmından gelişmeye geçilirken bırakıldıysa zaten dediğin gibi çok yazıktır.Orası konumuz değil vesselam.ama dediğin gibi Rua

yarım bırakmazsan gusül direkt farz oluyo :)

Yalnız başlangıçda bırakıpta kalırsa, gusül abdesti alırsanız sünnettir.(ama başlangıçta bırakınlar için bu "sünnet" in anlamı ayrıdır :D )

yahu beyfendiii. ben önceki kısımdan anlarım. o konuda bişeycikler sorsa anlatırım ben, çekinmem. ama olay yarım kalmış. şimdi nolcak? al bakalım. napçaz şimdi. kanaatimce devamını getirirsek problem kalmaz. haydi kolay gelsin bakalım. meseleyi çözdüm. :sorcerer:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yahu beyfendiii. ben önceki kısımdan anlarım. o konuda bişeycikler sorsa anlatırım ben, çekinmem. ama olay yarım kalmış. şimdi nolcak? al bakalım. napçaz şimdi. kanaatimce devamını getirirsek problem kalmaz. haydi kolay gelsin bakalım. meseleyi çözdüm. :sorcerer:

neyse artık biz düşüncelerimiz yazdık gerisi inanana (na na naa selenaa selanaa gibi oldu ama ben burada "inanan kiiye" anlamında söyledim :D )

suhedacım ben söylediklerimin yüzde sekseninin arkasındayım. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

neyse artık biz düşüncelerimiz yazdık gerisi inanana (na na naa selenaa selanaa gibi oldu ama ben burada "inanan kiiye" anlamında söyledim :D )

suhedacım ben söylediklerimin yüzde sekseninin arkasındayım. :)

bak şimdi.. gevezelik olarak algılanmasın ama ben %20 sini merak ettim. :)

ben %100 nün arkasındayım. bişey olursa sorumluluk bile kabul ederim yani.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bak şimdi.. gevezelik olarak algılanmasın ama ben %20 sini merak ettim. :)

ben %100 nün arkasındayım. bişey olursa sorumluluk bile kabul ederim yani.

hahahaha ben biliyorum yüzde yirmiyi kim soracak diyee soruyodum kendime

yüzde yirmi zırva be abii :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

zırva mı.. ya bak şimdii.. vatandaş cenabet kalacak senin yüzünden. abi ciddi bir konu bu, böyle şakalar yapılır mı yaa

çarpılacaksınız şimdi ya aaa :yuvarlan: böyle ciddi bir konuda :P:D

Böyle ciddi bir konuda kızcagızı aydınlatacağınız yerde :P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir konuyu merak ediyorum..

Kadınlar açısından..Cinsel ilişkiye girmeden yalnızca sevişme durumunda gusül farz olurmu?

Bunu ilahıyatcı arkadaşlarımıda sordum ama mantığıma yatan kesin bir cevap alamadım.

Mantık yürütenlerede açığım ama bilgisi olanlar cevap verirse daha çok memnun olurum...

Medya fırını, 11 aydır kimsenin arayıp sormadığı ilahiyat proflarını "ramazan pidesi" gibi çıkardı gene.

Ahali de, bulmuşken soruyor:

"İftardan önce sevişebilir miyim?"

"+++sini elleyebilir miyim?"

"Fransız öpücüğü oruç bozar mı?"

Kardeşim, kama sutra profesörü değil ki bunlar, ilahiyat profesörü... Ne desin yani, "Dilini yutmazsa bozmaz" mı desin?

Şu da yeni moda mesela...

"Ramazanda diyet caiz mi?"

Biri liste vermiş ciddi ciddi...

"İftarda; brokoli çorbası, iki parça baget kepek ekmeği arasında marine edilmiş jülyen dana bonfile, yanında sote mantar ve graten soslu küp patatesler, üstüne, ıspanaklı fıstıklı kek veya hindistan cevizli koko... Sahurda; kuşkonmaz çorbası, zeytinyağlı Brüksel lahanası, iceberg yapraklı ızgara fleto balık veya tavuk göğsü, yarım su bardağı light yoğurt, ananas kompostosu."

Zannedersin... Kraliçe Elizabeth oruç tutacak!

Şaka bir yana... Her yıl aynı terane.

"Lens taksam, orucu bozar mı?"

"Ağda yaptırsam bozulur mu?"

"Oruçluyken güneş kremi caiz mi?"

"Nikotin bandı bozar mı?"

"İftardan önce kulağıma pamuklu çubuk sokmamda mahzur var mı? Hamamda subuharı teneffüs ettim, orucum sakatlanmış olabilir mi? Eve haşere ilacı sıktım, yanlışlıkla kokusunu içime çektim... Koltukaltıma deodorant sıkabilir miyim? Saçıma jöle sürebilir miyim? Oruçlu oruçlu iğne yaptırabilir miyim?"

Sevgili halkımız, "Kalp ameliyatı olacağım, kan verilirse orucum bozulur mu"dan tutun da, "Yanlışlıkla madeni para yuttum, kefaret gerekir mi"ye kadar, aklınıza gelen gelmeyen her türlü soruyu soracak bir ay boyunca.

...

Y.Özdil

Sayın suheda siz ilahiyatçı arkadaşlarınıza sormuşsunuz ve cevapları mantığınıza yatmamış öyle mi?

Ben de size sorayım:

Siz ilahiyatçı arkadaşlarınızdan cevap mı istiyorsunuz yoksa mantığınıza yatan bir cevap mı arıyorsunuz?

Eğer ki mantığınıza uygun birşeyler arıyorsanız Y.Özdil'in söylediği diğer tip profesörlere danışmanızda büyük fayda görüyorum. Onlar sizin dilinizden konuşacaklardır sanırım.

Ki bu Ramazan ayında gidişinizi, REGL bloglarınız ve GUSÜL hesaplarınız arasında pek de neşeli,hareketli buluyorum.

Allah nazarlardan saklasın, ivmeniz hiç kırılmasın.

Amin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Suheda_,

Eğer gerçekten farz olup olmadığını merak ediyor ve hiç bi yerde kayıtlı bi şey bulamadıysanız gelin akıl ve mantık yürüterek doğru sonuca varmaya çalışalım.

Aslında size özelden ulaşmaya çalışacaktım fakat konu gerçekten herkesin özeli olunca paylaşıma açık oluyor.

Sorunuz çok güzel , çünkü herkes c.ilişki sonrası illaki gusül'ün farz olduğunu bilir.

Bunuda nedenleri vardır. Normaldir doğaldır ve herkes tarafından doğru kabul edilir.

Sizin sorunuzda başka bir bakış söz konusu ve gerçekte sadece kadınlara ait de değil.

Elbette c.ilişki sonrası her iki tarafında yıkanması herşeyden önce sağlık açısından uygun.

Ama bütün bunlardan daha önemlisi bu eylem sadece üremek için olamaz,eğer öyle olsaydı hayvanlardan bir farkımız olmazdı. Yani bu yüksek zevk insana sadece üremek için değil,

insan olmamızın üstün farklılıklarından bir delildir.Yani tek taraflı değildir.

Sınırı ne kadar olursa olsun ilşkiye girilsin yada girilmesin,sonrasında duş iyi gider.

Bununda öyle zamanla falan alakası yoktur,ister hemen ister daha sonra yıkanırsın o senin keyfindir.

Tüm bunlara rağmen asıl c.ilişki öncesi alınacak gusül önemli gibi gözüküyor.

İnsana saygıyıda besler verdiğin değeride.

Şimdi arkadaşım toplum abaza malumunuz,konu sex olunca coşuyor millet :P

Sorum güzel ama nedense konuda bilgisi olanlardan yazmaları istenilmişti fakat görüldüğü üzere konu hakkında bilgi olmadığı halde mevzunun cazibesinden olsa gerek herkes kendine ait düşüncelerini yazmış..

Benim merak ettiğim kişilerin düşünceleri değil..

Sınırı ne olursa olsun duş iyi gider demişsiniz doğrudur fakat farzmıdır???

Soru bu?

horoza sormuşlar ya

yumurta mı tavuktan,tavuk mu yumurtadan diye... ehueheuheu...

ay gülmekten yazamadım dooru dürüst... eheuheue...

ben işimi yaparım gerisine karışmam demiş (daha güselini demiş de benim yerim dar...:)

ehueheuehueh...

çok eğlendim yaw....

Ne o kız mevzu çokmu hoşuna gitti öyle kıs kıs kapı eşiğinden:D benim blogımda bir yazı var "sex hayatımızın neresinde"

http://www.turkish-media.com/forum/blog/691/entry-5482-sex-hayatimizin-neresinde/

diye o daha eğlenceli ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

çarpılacaksınız şimdi ya aaa yuvarlan.gif böyle ciddi bir konuda tongue.gifbiggrin.gif

Böyle ciddi bir konuda kızcagızı aydınlatacağınız yerde tongue.gif

Yav senin bu konuda alıntı bir yazın yokmu denizcim stuart.gif

Medya fırını, 11 aydır kimsenin arayıp sormadığı ilahiyat proflarını "ramazan pidesi" gibi çıkardı gene.

Sayın suheda siz ilahiyatçı arkadaşlarınıza sormuşsunuz ve cevapları mantığınıza yatmamış öyle mi?

Ben de size sorayım:

Siz ilahiyatçı arkadaşlarınızdan cevap mı istiyorsunuz yoksa mantığınıza yatan bir cevap mı arıyorsunuz?

Eğer ki mantığınıza uygun birşeyler arıyorsanız Y.Özdil'in söylediği diğer tip profesörlere danışmanızda büyük fayda görüyorum. Onlar sizin dilinizden konuşacaklardır sanırım.

Ki bu Ramazan ayında gidişinizi, REGL bloglarınız ve GUSÜL hesaplarınız arasında pek de neşeli,hareketli buluyorum.

Amin.[/color][/size][/color][/size]

Şimdi arkadaşım yazının gönderiliş tarihine bakın önce.. wink.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Amin.[/color][/size][/color][/size]

:D + rep vericem gönlümden koptu. "ha ha ha veremen gardaşım geçti o iş" şeklinde not çıkıyo. neyse ben katılıyorum taylan'a.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

rua beycim sizi ve taylan beyi beyi bilmem ama(gerçi siz taylan beyin sözüne katılmışsınız o ayrı) ben yılmaz özdil'e uzun bir aradan sonra katılmıyorum.

yılmaz özdil öyle diyor ama kendi koordinatörü olduğu star haber de pek farklı değil

11 ay sonra yine aynı şeyler

beş yıldızlı iftar menüsü ,hocalar, türbeler vs vs vs....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Korkmayın..korkmayın..farz yada değil..nasıl olsa hoca gasilhanede ölen herkese gusul abdesti aldırıyor..ne olur ne olmaz hesabı.. :D

Derinin hemen altında beyaz kan(lenf) dolaşımı vardır..bu hareketlilik için,vücut ısısının arada bir tümüyle aynı anda değişmesi gerekir..aynen bir elektirik devresinin tamamlanabilmesi gibi vücutta toplu iğne ucu kadar kuru yer kalmamalı ki vücut ısısı aynı zamanda ve tümüyle değişsin..beyaz kan dolaşımımız daha sağlıklı olsun.. :)

Cunup..Cenap..yan..taraf..mesela sağ cenap..sağ tarafta bir mesafe ile bir yer belirtmek..işte cinsel ilişki esnasında Allahtan cunup(uzak)olunduğu varsayılıp,tekrar yakınlaşmak..al sana farz Süheda.. :D fakat bu düşünce deki cunupluk..kadavranın nasıl cunup olabileceğini henüz öğrenemedim bende.. :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yıkanmak paklanmak iyi hoş tabi..Ama;

Girersiniz banyoya,ıslanırsınız..Birden bir şimşek çakar beyninizde,anneniz beliriverir zihninizde,itiraz eden bir ifadeyle;

-"Olmazzzz tırnaklarında ki ojeleri çıkarmadın,çık çabuk banyodan çıkar ojelerini,vücudunda toplu iğne başı kadar bile yıkanmadık yer kalmamalı..!"

-Offffff....

Size ne kadar saçma gelse de o ojeleri çıkarmak,sölene sölene sularınız aka aka banyodan çıkıp silersiniz o ojeleri..

Amaç temizlenmekse,oje niye sorun edilir,saç boyası niye sorun edilir..?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.