Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ülkemizdeki okullarda ana dilde Kürtçe eğitime izin verilmeli mi?

yazgan

Önerilen İletiler

Kardesim Obama daha dun Meclis'te Ingilizce konusmadi mi? SImdi sorayim sizlere, sizce bir Talabani gelip Kurtce tek kelime ede bilir mi meclisimiz de?

:clover::clover::clover::clover::clover::clover::clover::clover::clover:

Gerçekler acıdır sevgili Diyarbakırlı bak birilerinin canı acıdı sen böyle deyince. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasil mi oluyor. CUNKU TURKCE ONLARIN DILI DEGIL. Iste oyle oluyor. Neden anlamak istemiyorsunuz? Bu halkin da sizin Turkceniz gibi Kurtce denen bir dili var.

Siz benim sorumu cevaplayin. Neden bir yandan Kurtceye ve Kurtlere baski var ve siz bunu destekliyorsunuz, diger yandan "Kurtler Kurtce konusamiyor?" ya da "Kurtce gelismemis bir dildir" gibi seyler soyleyip kendinizi hem suclu hem de guclu durumuna koyuyorsunuz?

Kurtlerin Kurtce konusamamasinin sebebi ne? Kim neden oldu buna?

Kurtce neden gelisemedi? Kim sebep oldu buna?

Yanıt:

Kürtçe, 10 yıllık bir süreçte yasaklanmış bir lehçedir.

Eğer lehçeniz, 10 yıl gibi bir sürede, Kürtlerce unutulabilecek bir lehçe ise

Unutulmaya değerdir belki de...

Türkçe, Osmanlı devleti tarafında, yüzlerce yıl boyunda ötelendi...

Benimsenmek bir tarafa, görmezden gelindi...

Sarayda, halkın konuştuğu Türkçeyi konuşan,

Sanatta, halkın konuştuğu Türkçeyi kullanan,

Yazışmalarda, halkın kullandığı Türkçe ile yazışan bir Osmanlı değildir bu...

Hatta öyle ki, Türkçe konuşanlar aşağılanmışlardı da...

Kürtler kullanılarak, o Türkmenler, Kürtleştirilmişlerdir de...

Ancak bakın, 700 yıla karşın hala Türkçe sapasağlam ve bir Ulus Dili olarak karşımızda...

Yapısı hala aynen korunuyor...

Konuşanı da hiç azalmamış, aksine konuşanı, çok sağlam konuşuyor...

Bunu neye karşın yapıyor Türkçe?

Yüzlerce yıl ötelenmesine,

Eğitilmemesine karşın...

Osmanlı'da, Türkçe eğitim veren bir kurum var mıydı?

Osmanlı'da halkı eğiten bir kurum var mıydı?

Osmanlı Türkçe üzerinde baskı kurmamış mıydı?

Peki, Türkçe unutulabildi mi?

Hayır...

Eğer Kürtçe, gerçekten bir dil ise; 10 yılda unutulabilecek bir dil midir?

Eğer 10 yılda unutulabiliyor ise; gerçekten bir dil midir?

Ve bir kitle, gerçekten bir dili varsa, 10 yılda bu dili unutabilir mi?

Bakın örneğin Çerkezlere...

Yüzyılı aşkın süredir, ülkelerinden sürülmüş olmalarına karşın,

O sürgün, onlarda belirli bir ortak bilinç oluşturmuşdur

Ve bu bilinci Türkler ile kaynaştırabilmişlerdir.

Ve bugün, o sürgüne karşın, hala dillerini sapasağlam korurlar...

Kürtçe ise...

Dediğiniz gibi işte...

10 yılda unutulabilir bir lehçe...

Şunu kabullenmelisiniz:

Kürtçe ile ilgili yargılarınız çok duygusal...

Kesinlikle duygusal...

Bugün, Windows Kürtçe bir Windows İşletim Sistemi çıkarsa, %100 eminim ki Kürtlerin çoğunluğu ve Zazaların hepsi, kesinlikle Türkçe kullanmaya devam edeceklerdir...

Çünkü Kürtçe, sandığınız gibi ortak kimlik yaratabilecek bir dil olmadığı gibi, bildiğiniz gibi 10 yılda tükenebilecek de bir dildir...

Senede, bir çok yerel kültür ve bununla birlikte yerel diller de yok oluyor...

Senede, bir çok yerel kültür ve bununla birlikte yerel dil de birbirine benzeşiyor...

Türkçe bile diğer dillere benzeşiyor, alıp veriyor ve böylelikle üretiyor...

Bir dilin gelişmesinin en önemli koşulu da budur...

Kürtçe ne alıyor, ne veriyor, ne de üretiyor...

Böyle bir dil, yok olmaya mahkumdur...

Etnik-Milliyetçilik kaygısında olan Kürtler, dillerini ve kültürlerini aslında kapattıklarının farkında değiller...

Hani bir sürü "Kürt Aydını" (aydın'ın etniği olmaz ya, neyse) vardı?

Onlar niçin geliştiremediler ve ürettiremediler Kürtçeye?

Neden hala bir Kürt, başka bir yöre Kürdünü anlayamıyor?

Kürtçenin yatkın olmamasından olmasın bu?

Kaygınızın nedeni de, bu gerçeği kabul edemiyor olmanızdan olmasın?

Devletin ne yapmasını bekliyorsunuz?

"Kürtçeyi Geliştirme Enstitüleri" falan mı açmalı?

Yazdıklarınızın sadece bir paravan olduğunu ve asıl amacınızın, Kürtçe'nin Resmi dil olarak kabul edilmesi talebi olduğunu düşünüyorum.

Kürtçe, yapısı bakımından; ne eğitim dili, ne bilim dili, ne resmi dil ve ne de bir ortak dil olabilir...

Türkçe ile yan yana koyamazsınız...

İngilizce ile Kürtçe'yi nasıl ki yan yana koyamazsınız;

Çince ile Kürtçe'yi nasıl ki yan yana koyamazsınız;

Fransızca ya da Almanca ile Kürtçe'yi nasıl ki yan yana koyamazsınız;

Aynı nedenlerden dolayı Türkçe ile de yan yana koyamazsınız...

Eğri oturup, doğru konuşalım:

Örneğin;

Afrika'nın bir yerel dili ile Latince, Arapça ya da Farsça aynı kefede midir?

Diğer kıyaslamaları siz yapın işte...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gercekler cok acidir ve dürüsttür, bütün dünyada ANA OKUL´UNDA O ÜLKENIN DILI OKUTULUR...

Ve cok acidir cocuk hic bilmedigi dille basbasa kalir hic bir secenegi yoktur..

Secenek nerde baslar 9. sinifda baslar secmeli yabanci dil okuma olanagi önüne sunulur.

Gercekler Acidir ve cok. Temizdir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:clover::clover::clover::clover::clover::clover::clover::clover::clover:

Gerçekler acıdır sevgili Diyarbakırlı bak birilerinin canı acıdı sen böyle deyince. :)

Bence sen o gülleri şu iletiye ver ki acı da olsa gerçekçi ve mantıklı olsun:

Kürtçe, yapısı bakımından; ne eğitim dili, ne bilim dili, ne resmi dil ve ne de bir ortak dil olabilir...

Örneğin;

Diğer kıyaslamaları siz yapın işte...[/b][/size][/font]

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yanıt:

Devletin ne yapmasını bekliyorsunuz?

"Kürtçeyi Geliştirme Enstitüleri" falan mı açmalı?

Yazdıklarınızın sadece bir paravan olduğunu ve asıl amacınızın, Kürtçe'nin Resmi dil olarak kabul edilmesi talebi olduğunu düşünüyorum.

Örneğin;

Diğer kıyaslamaları siz yapın işte...

Türkiye'nin Kürt vatandaslarini kazanmak icin ciddi bir niyeti olsaydi, tabiiki Kürt enstitülerini acabilirdi veya en azindan acilmasi icin destek veriridi. Buna benzer dünyada cok örnekler var. Türkiye ise malesef gecmiste bunu tam tersini uyguladi ve hatta bir dönem Kürtce konusmayi yasakladi ve Kürt'lerin varligini dai inkar etti. Onlari hatirlariz "Dag Türk'leri, kart Türk'ler" olara dahi niteledi.

Herhangi bir dil hakkinda kesin karar vermek cok dorgru bir davranis olamaz. Her dile saygi göstermek gerekli. Konumuz hangi dilin digerine göre zenginligi falan degil. Belirli diller gelisemediyse bunbun sebebleri vardir, arastirmak gerek nedenlerini. Hem ölesiye kadar dövüp sonrada neden ayaga kalkamiyorsun gibi atiflarda bulunmak demokrasilerde yakisir davranis degil.

Kürtceyi begenmeyebiliriz, ögrenmek istemeyebiliriz ama konusulmaz, ögrenilmez veya ögretilemez gibi kesin karalar veremeyiz.

Tekrarliyorum burada DILLER KIYASLANMIYOR!!!!!!!!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence sen o gülleri şu iletiye ver ki acı da olsa gerçekçi ve mantıklı olsun:

Bazen bize yakismayan tesbitlerde bulunuyoruz ve birde bu yanlis tesbitleri destekliyoruz.

"Kürtçe, yapısı bakımından; ne eğitim dili, ne bilim dili, ne resmi dil ve ne de bir ortak dil olabilir..."

Yanlis ve üzerimize düsmeyen bir tesbit.

Ben Kürtce bilmem ve konusamam. En iyi bildigim ve ögrendigim dil Türkce. Türkcemi gelsitirmek icin en azindan bir firsatim vardi, mesela okula giderek.

Dünyada sayisiz diller varki bunlar yok olmus veya yok olma tehlikesindeler, bakin mesela Indianerlerin dili. Bunun sebebi acaba yukarida yaptigim alinti ilemi aciklanabilir? Hayir asla!!!! Nedenleri cok degisik, mesela dilin yasaklanmasi.

Kürtcenin yukaridaki tesbitini nedense genelde Kürt karsitlari yapyior. Sanki onlari Kürtcenin gelismesi cok ilgilendiriyorda. Birakalimda o dili konusan insanlar kendileri degerlendirsin. Birileri bize Türkce zayif dese kabul edermiyiz? Hayir asla. Ama istenilirse aynen Kürtcede oldugu gibi Türkce icinde birileri kendince "bilimsel arastirma" sonucu Türkcenin cok zayif bir dil oldugunu bize yutturmaya calisabilir. Bu tip davranislar iyi niyetten kaynaklanmaz, amac sadece karsi tarafa saldirmak ve kücültmek.

Lütfen baskasinin diline dil uzatmayalim ve kimsede benim dilime dil uzatmasin. Ben kendi dilimle cok barisigim ve ondan da cok memnunum, Kürt bir vatandas da Kürtce dilinden memnun ise, bana burada bir laf etmek düsmez. Kürtcenin egitim dili olup olamayacagina gene Kürtler kara verir, baska hic kimse bu konuda kara verme hakkini kendisinde bulamaz, hele hele biz Türk'ler asla bu hakka sahip degiliz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Önce kendi cumhuriyetlerini kuracaklar sonra anadilleri resmi dilleri olur bu dünyada işler böyle yürür!

1- Kendi bağımsız devletini kuracaksın

2- Kendi anayasan olacak

3- Kendi resmi devletin olacak

4- Kendi resmi dilin olacak

5- Kendi resmi bayrağın olacak

Kürt Milliyetçiliği yapanlar Türk Bayrağını, Türk Anayasasını, Türk Devletini ve Türk Dilini kabul ediyorlar mı? Etmiyorlar... Öyle ise önce kendi devletlerini kuracaklar sonra istedikleri dili istedikleri gibi konuşacaklar... Ama burası Türkiye Cumhuriyeti, bayrağı, dili, anayasası ve devleti tek ve bir...

Değiştirebilene aşk olsun... :=)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bazen bize yakismayan tesbitlerde bulunuyoruz ve birde bu yanlis tesbitleri destekliyoruz.

"Kürtçe, yapısı bakımından; ne eğitim dili, ne bilim dili, ne resmi dil ve ne de bir ortak dil olabilir..."

Yanlis ve üzerimize düsmeyen bir tesbit.

Ben Kürtce bilmem ve konusamam. En iyi bildigim ve ögrendigim dil Türkce. Türkcemi gelsitirmek icin en azindan bir firsatim vardi, mesela okula giderek.

Dünyada sayisiz diller varki bunlar yok olmus veya yok olma tehlikesindeler, bakin mesela Indianerlerin dili. Bunun sebebi acaba yukarida yaptigim alinti ilemi aciklanabilir? Hayir asla!!!! Nedenleri cok degisik, mesela dilin yasaklanmasi.

Kürtcenin yukaridaki tesbitini nedense genelde Kürt karsitlari yapyior. Sanki onlari Kürtcenin gelismesi cok ilgilendiriyorda. Birakalimda o dili konusan insanlar kendileri degerlendirsin. Birileri bize Türkce zayif dese kabul edermiyiz? Hayir asla. Ama istenilirse aynen Kürtcede oldugu gibi Türkce icinde birileri kendince "bilimsel arastirma" sonucu Türkcenin cok zayif bir dil oldugunu bize yutturmaya calisabilir. Bu tip davranislar iyi niyetten kaynaklanmaz, amac sadece karsi tarafa saldirmak ve kücültmek.

Lütfen baskasinin diline dil uzatmayalim ve kimsede benim dilime dil uzatmasin. Ben kendi dilimle cok barisigim ve ondan da cok memnunum, Kürt bir vatandas da Kürtce dilinden memnun ise, bana burada bir laf etmek düsmez. Kürtcenin egitim dili olup olamayacagina gene Kürtler kara verir, baska hic kimse bu konuda kara verme hakkini kendisinde bulamaz, hele hele biz Türk'ler asla bu hakka sahip degiliz.

Öncelikle şu "Biz Türk'ler" ifadesini açalım:

"Türk" dediğimiz tanım, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı herkesi kapsayan, Ulusal bir kavramdır.

Dolayısı ile "Biz Türkler" dediğinizde, Kürtler'de bu "Biz Türkler" kapsamına giriyor...

Tam olarak da bu açıdan bir düşünce gerçekleştirmek istiyorum:

Kimi Kürtler, kendilerini bu ulustan ayrı gördükçe ve aynı ulus ortak adını reddettikçe,

Neden o ulusal bağa sahip çıkan diğerleri, Kürtlere sahip çıksınlar?

Kendilerini "Kurucu Unsur", diğer etnik unsurları da "Diğerleri" olarak niteleyen bir kesimin dilini,

O diğerleri, önemser mi sizce?

Ya da sahiplenir mi?

Ayrıca;

Niçin yakışmayan bir tespit oluyormuş, onu anlamıyorum...

Sizler, Türk adını, Ulus adı olarak değil de bir "Irk" adı gibi olarak kullanıp,

-"Biz Türkler" "Siz Kürtler"- diyerek,

Söylemde de olsa, Ayrılıkçılık yaparken; bu yakışıyor da,

Ben, Kürtçe ile ilgili bir gerçekliği söylediğimde mi yakışmıyor?

Şöyle düşünün:

Kürtçe eğitim dili olacak diyelim...

Hangi lehçesinde olacak?

Sorani, Kurmançi, Zazaca?

Hangisini, diğerinden yeğ tutacağız?

Kurmançi'yi mi?

Sorani ya da Zaza'ya Kurmançi'yi mi dikte edeceğiz?

Yerel farklılıkları yok mu edeceğiz?

Yoksa bu, Kürtleri tek bir dilde toplama çabası olmasın?

Neden? Siz "koyamazsiniz" diye mi?

Ona karar verecek siz degilsiniz!

Afrika'da bile yerel diller YASAKLANMADI

Emin misin?

Afrika'da burun yapıları farklı diye ayrıştırılıp, öldürülen kitleler var!

Afrika'da yılda kaç tane yerel dil tamamen yok oluyor biliyor musun sen!?

Bak, tehlike altındaki dillere...

Ayrıca artık tat vermemeye başladı, şu yasaklanmış olması bahanesi.

Diyoruz; bir dilin konuşulmasını yasaklamak, elbette ki ilkel bir tavırdır.

Fakat sanki yüzlerce yıl yasaklanmış gibi propaganda yapmayın.

Önceki iletimde de belirttim;

10 yılda unutulabilecek bir dil ise Kürtçe,

Demek ki dediğim gibi;

Sağlam ve güçlü bir dil değil...

Böyle bir dili mi Eğitim dili olarak kullanacaksınız?

Türkçe'ye bakın,

Yüzlerce yıl ötelenmesine karşın zerre yok olmamış...

Tekrar soruyorum:

Kürtçe, 10 yıl gibi kısa bir zamanda unutulabilecek bir dil midir?

Eğer öyleyse, bu dilin neresi bilim ve eğitim dili olabilir?

Eğer öyle değilse, 10 yıl gibi bir kısa süre ne zarar vermiştir ki sanki yüzlerce yıldır yasaklanmış propagandasını yapıyorsunuz?

Anadolu'da binlerce Türkmen, Osmanlılar zamanında Kürtleştirildi...

Bir insan olarak, bu haksızlığın hassasiyetini taşıyor ve yaşıyor musunuz çok merak ediyorum.

Gerçi bu Kürtleştirmelere rağmen, yine de Türkçe kaybolmamış, o da ayrı bir konu...

Türkiye'nin Kürt vatandaslarini kazanmak icin ciddi bir niyeti olsaydi, tabiiki Kürt enstitülerini acabilirdi veya en azindan acilmasi icin destek veriridi. Buna benzer dünyada cok örnekler var. Türkiye ise malesef gecmiste bunu tam tersini uyguladi ve hatta bir dönem Kürtce konusmayi yasakladi ve Kürt'lerin varligini dai inkar etti. Onlari hatirlariz "Dag Türk'leri, kart Türk'ler" olara dahi niteledi.

Herhangi bir dil hakkinda kesin karar vermek cok dorgru bir davranis olamaz. Her dile saygi göstermek gerekli. Konumuz hangi dilin digerine göre zenginligi falan degil. Belirli diller gelisemediyse bunbun sebebleri vardir, arastirmak gerek nedenlerini. Hem ölesiye kadar dövüp sonrada neden ayaga kalkamiyorsun gibi atiflarda bulunmak demokrasilerde yakisir davranis degil.

Kürtceyi begenmeyebiliriz, ögrenmek istemeyebiliriz ama konusulmaz, ögrenilmez veya ögretilemez gibi kesin karalar veremeyiz.

Tekrarliyorum burada DILLER KIYASLANMIYOR!!!!!!!!!!!

Ya hu o "Dağ Türkleri" gibi bir uydurma kökene güldüğüm kadar başka bir teoriye daha gülmemişimdir sanırım.

Bana hiç inandırıcı da gelmemiştir,

Ve açıkçası Kürtlerin ya da diğer bir Etnik-Kökenin nereden geldiği de beni zerre kadar ilgilendirmiyor.

Benim kökenimin bile Etnik olarak nereye ait olup olmadığı zerre kadar umrumda değil.

Kendimi, Etnik-Kökenim ile Kimliklendirecek kadar ilkel birisi olmadığımı,

Çağdaş ve Demokrat bir kimsenin de kendisini Etnik-Kökeni ile kimliklendiremeyeceğini biliyorum.

Bunu her türlü de temellendirebilirim.

Ben, bu ülkede yaşayan insanların, ortak değerlerinin yaşatılmasından söz ediyorum.

Herkes, kendi Etnik-Kökeninin dilini, istediği kadar yaşatabilir.

Ancak devlet, herhangi bir Etnik-Kökenin dilini yaşatmak, korumak ve geliştirmek ile ilgili bir karar verme yetkisinde değildir.

Dünyada yoktur örneği.

Dil, o dili konuşan kitle tarafından yaşatılır, o kadar.

10 yıl gibi bir kısa süreli yasaklama oldu ve bu bir saçmalıktı, evet...

Ancak bunu, sanki yüzlerce yıl yasaklanmış gibi sunmayın,

Bu abartı, ciddiyetini yitirtiyor...

Diller kıyaslanmıyor mu peki gerçekten de...

Ya da gerçekte kıyaslayanlar kimler...

Ortak Ulusal Değerleri reddeden ve kendisini Etnik-Kökeni ile kimliklendirmeye çalışan kimseler

Pek doğaldır ki, bu eylemi zaten kendileri yapıyorlar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birileri bize Türkce zayif dese kabul edermiyiz? Hayir asla. Ama istenilirse aynen Kürtcede oldugu gibi Türkce icinde birileri kendince "bilimsel arastirma" sonucu Türkcenin cok zayif bir dil oldugunu bize yutturmaya calisabilir.

Ben ne diyeyim artık? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

clover.gifclover.gifclover.gifclover.gifclover.gifclover.gifclover.gifclover.gifclover.gif

Gerçekler acıdır sevgili Diyarbakırlı bak birilerinin canı acıdı sen böyle deyince. smile.gif

Sayın biji alıntıladığınız diyarbakırlının iletisine şöyle bir cevap vermiştim.Yinelemek istiyorum:

Verilen örneklere bakın hele Obama ,Talabani ne zaman Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu da bizim haberimiz yok tabi kendi dilleri ile konuşacaklar. Hangi TC vatandaşı gelip mecliste ingilizce veya almanca konuşuyor ?

Bu konuda ne düşünüyorsunuz. Bir şeyi savunacağım diye realiteyi göz ardı edip , mantıksız söylemlerde bulunmak ne kadar doğrudur? Yani size ve diyarbakırlıya göre; Obama Türk vatandaşıdır ama mecliste ingilizce konuşmuştur.Kimsenin gıkı çıkmamıştır. Ama Talabani gelip kendi dilinde , mecliste konuşsa kıyamet kopardı öyle mi? Bu durumdan öyle bir sonuç çıkıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kusura bakmayın da kendi tandansınızdaki insanları destekleyeceğim diye ne yazdıklarına bakmadan yorum yapmak, biraz körler sağırlar birbirini ağırlar durumunu çağrıştırıyor.

:):clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürt haklarını Kürtçe üzerinden siyasileştirmek Kürt kökenlilere yapılmış en büyük ihanettir.

Güneydoğunun yoksulluğu ve cehalete terk edilmişliği, feodalizmin altında ezilmişliği Kürtlere unutturulmaktadır... Olay tamamen emperyalizmin hizmetine girmiştir, ünlü Afrika atasözünde denildiği gibi birgün ellerinde sadece Kürtçe olacak geri kalan bütün maddi ve manevi değerlerini Amerikadan talep edecekler!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Önce kendi cumhuriyetlerini kuracaklar sonra anadilleri resmi dilleri olur bu dünyada işler böyle yürür!

1- Kendi bağımsız devletini kuracaksın

2- Kendi anayasan olacak

3- Kendi resmi devletin olacak

4- Kendi resmi dilin olacak

5- Kendi resmi bayrağın olacak

Kürt Milliyetçiliği yapanlar Türk Bayrağını, Türk Anayasasını, Türk Devletini ve Türk Dilini kabul ediyorlar mı? Etmiyorlar... Öyle ise önce kendi devletlerini kuracaklar sonra istedikleri dili istedikleri gibi konuşacaklar... Ama burası Türkiye Cumhuriyeti, bayrağı, dili, anayasası ve devleti tek ve bir...

Değiştirebilene aşk olsun... :=)

1-Türkiye Cumhuriyeti bizim bağımsız devletimizdir

2-Türkiye Cumhuriyeti anayasası bizim anayasamızdır (ancak bir kaç değişiklik yapılması gereklidir

3-Türkiye Cumhuriyeti bizim resmi devletimizdir kurulumunda benim dedemde savaşmıştır

4-Kendi dilim vardır ancak resmi devlet dili olması talebimiz yoktur.

5-Bayrak konusuna hiç girmiyorum bile

siz yeterki istekleri çarpıtmayın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle şu "Biz Türk'ler" ifadesini açalım:

"Türk" dediğimiz tanım, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı herkesi kapsayan, Ulusal bir kavramdır.

Dolayısı ile "Biz Türkler" dediğinizde, Kürtler'de bu "Biz Türkler" kapsamına giriyor...

"Biz Türk'ler" ifadesinden sizin söylediginiz manada söylemedimki. Ben Türküm. Kürt veya Cerkez degilim. Vatandaslik bagi ayri etnik bag ayri. Türkiye cumhuriyeti vatandasi Afrika'li da var. simdi "biz Türk'ler " derken Afrikalilaridami icine alacagiz? Bu tip örnekleri cogaltabiliriz. Türk vatandasi, Arnavut, Alman, Arap, Israil, uzak dogu ülkeleri, Rus, Laz,..... var. Ama onlarin kökeni asla Türk degil, sadece vatandasliklari Türk.

Tekrarlayayim, yanlis anlasilmasin diye. "Biz Türk'ler" derken ben etnik anlamda Türk'lükten bahsediyorum, vatandaslik bazinda degil.

name='Tengeriin boşig' date='05 Ekim 2009 - 08:55' timestamp='1254725738' post='821870']

Ayrıca;

Niçin yakışmayan bir tespit oluyormuş, onu anlamıyorum...

Sizler, Türk adını, Ulus adı olarak değil de bir "Irk" adı gibi olarak kullanıp,

-"Biz Türkler" "Siz Kürtler"- diyerek,

Söylemde de olsa, Ayrılıkçılık yaparken; bu yakışıyor da,

Ben, Kürtçe ile ilgili bir gerçekliği söylediğimde mi yakışmıyor?

Türk adi sanki Türkiye cumhuriyeti kurulduktan sonra kullanilmaya baslandi da "irk" anlami yanlis, sadece "ulus" anlami dogru. O halde Türk'ler orta asyadan gelirken su anki icerisinde barindirdigi tüm etnisyenleri beraberinde getirdiki Türk'lük icin "ulus" diyebiliyoruz. Yoksa Orta asyadan gelenler Türk degilmiydi?

Anadolu'da binlerce Türkmen, Osmanlılar zamanında Kürtleştirildi...

Bir insan olarak, bu haksızlığın hassasiyetini taşıyor ve yaşıyor musunuz çok merak ediyorum.

Gerçi bu Kürtleştirmelere rağmen, yine de Türkçe kaybolmamış, o da ayrı bir konu...

Böyle bir durum yasanmissa, 85 yildir devletin bize bunu aciklamamasi gercekten cok aci bir durum. Madem öyle ise neden 85 yildir devlet Türkmen'lere kendi öz kimligini geri vermek icin caba göstermedi?

Madem Kürt'lerin cogu Türkmen ise, bu gercegi ortaya koyalim ve olayi geri cevirelim. Devlet 85 yil geri cevirmemis, olmayan bir seyi nasil geri cevirsinki?

10 yılda unutulabilecek bir dil ise Kürtçe,

Demek ki dediğim gibi;

Sağlam ve güçlü bir dil değil...

Kim demis Kürtcenin unutuldugunu? Yasaklar ve okullarda ögretilmedigi icin Türkceyle kiyaslarsak tabiiki eksikleri oldugunu kabul edebiliriz, ama asla tesbit edemeyiz. Eksikligini ve kiyaslamayi gene Kürtce bilenler yapabilir.

Biz kendi dilimize bakalim, o da Türkce. Baska dillere dil uzatmaya hakkimiz yok. Kürtce saglammi yoksa degilmi ne sizi ne de beni zerre kadar ilgilendirmez. Kürt insanlarinin kendi meseleleri.

Son olarak gene tekrarliyorum, kimse üzerine düsmeyen söylemlerde bulunmasin. Benim dilime dil uzatmasin ve baskasinin diline de dil uzatmasin. Ayak oyunlari hic yapmasin. Kürtcenin ülkemizde Kürt vatandaslarimizin cocuklarina ögretim dili olarak sunulmasi Kürt karsitlarinin Kürtcenin güclümü gücsüzmü oldugunu belirlemesine göre olmaz. Biz Türk olarak kendi dilimize bakalim ve eksiklerini düzeltmeye calisalim. Siz o kadar kendinize dert etmeyin, Kürt'ler de kendi dillerini gelistirmek ve eksiklerini düzeltmek icin caba gösterirler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Biz Türk'ler" ifadesinden sizin söylediginiz manada söylemedimki. Ben Türküm. Kürt veya Cerkez degilim. Vatandaslik bagi ayri etnik bag ayri. Türkiye cumhuriyeti vatandasi Afrika'li da var. simdi "biz Türk'ler " derken Afrikalilaridami icine alacagiz? Bu tip örnekleri cogaltabiliriz. Türk vatandasi, Arnavut, Alman, Arap, Israil, uzak dogu ülkeleri, Rus, Laz,..... var. Ama onlarin kökeni asla Türk degil, sadece vatandasliklari Türk.

Tekrarlayayim, yanlis anlasilmasin diye. "Biz Türk'ler" derken ben etnik anlamda Türk'lükten bahsediyorum, vatandaslik bazinda degil.

Etnik anlamda Türk olmaktan söz etmeniz o kadar anlamlı değil.

Türkiye'de Türk Etnik-Kökeni çok dağılmıştır, aile aile tanımlayabilirseniz, tanımlarsınız belki;

Ancak toplumsal olarak Türk Irkına dayaşı bir toplumsallaşma yoktur Türkiye'de.

Etnik olarak "Biz Türkler" dediğinizde kimleri kastediyorsunuz örneğin;

Kimlerdir bunlar, nerede yaşarlar?

Türk adı sanki Türkiye cumhuriyeti kurulduktan sonra kullanilmaya baslandi da "irk" anlami yanlis, sadece "ulus" anlami dogru. O halde Türk'ler orta asyadan gelirken su anki icerisinde barindirdigi tüm etnisyenleri beraberinde getirdiki Türk'lük icin "ulus" diyebiliyoruz. Yoksa Orta asyadan gelenler Türk degilmiydi?

Hayır, Orta Asya'dan gelen Oğuzlar yani Türkmenler gelirlerken kimseyi getirmediler.

Ancak Anadolu'ya gelişleri ile birlikte, Anadolu'ya Turchia denilmeye başlanmıştır.

"Türk" adı Selçuklular ile başlayan ve Osmanlı'nın politikaları ile parçalanan o Etnik-Topluluğu tanımlamaktan

Bu süreç sayesinde sıyrılmış ve tüm Anadoludaki halkları niteler hale gelmiştir.

Irklar, toplumsal varlıklarına göre nitelenirler.

Türkler, Osmanlının, Türklerin aşiret yapısını yıkmasından ve bir kısmını da Kürtleştirmesinden bu yana Irksal/Aşiretsel bir birliktelik sağlamıyorlar.

Onları da Ulusallığa iten zaten bu süreçtir.

Böyle bir durum yasanmissa, 85 yildir devletin bize bunu aciklamamasi gercekten cok aci bir durum. Madem öyle ise neden 85 yildir devlet Türkmen'lere kendi öz kimligini geri vermek icin caba göstermedi?

Madem Kürt'lerin cogu Türkmen ise, bu gercegi ortaya koyalim ve olayi geri cevirelim. Devlet 85 yil geri cevirmemis, olmayan bir seyi nasil geri cevirsinki?

Evet, Kürtlerin önemli bir kısmı, hele hele Kürt-Aleviler Türkmen kökenlidirler.

Türkiye Cumhuriyeti bu gerçeğe Atatürk zamanında sahip çıkmış;

Ancak Atatürk'ten sonra ve özellikle Türk-İslamcılığın, Çok partili düzene geçiş sürecinde ivme kazanması ile

Osmanlı Sevdalılığı yükselişe geçirilmiştir.

Dolayısı ile Osmanlılar bir "Türk Devleti" olarak tanımlanmaya çalışılmış,

Doğal olarak da "Türkleri Katleden Osmanlı" imajı engellenmiştir.

Benim tuhaf bulduğum şey ise şu:

Bugün, Kürtçüler, ben Kürtlerin, Türkmenleri Kürtleştirdiklerini söylediğimde buna karşı çıkıyorlar...

Bir çok konuda da beni "Resmi Tarihçilik" ile suçluyorlar...

Oysa, kendileri, özellikle 1950lerden beridir sürülen Türk-İslamcılığın güdümlü tarih anlayışını sürdürüyorlar...

Ve Osmanlının, Kürtleri de kullanarak, Türkmenleri Kürtleştirdiğini kabul edemiyorlar...

İşlerine gelmiyor çünkü, bir çoğunun kökeninin aslen Türkmen olabileceği gerçeği...

Kaygı ve Korku, Kompleks oluşturmuş durumdadır bu gerçeklik onlar için...

Eğer bir resmi tarihçilik varsa, bunu kendileri yapıyorlar en başta...

Sizin "Olmayan Bir Şey" dediğiniz bu süreç, bütün gerçekliği ile geçmişimizde yatıyor...

Kürtçe konuşan Avşar'lar, Çepniler gibi Türkmen soyları var bu ülkede...

Kim demis Kürtcenin unutuldugunu? Yasaklar ve okullarda ögretilmedigi icin Türkceyle kiyaslarsak tabiiki eksikleri oldugunu kabul edebiliriz, ama asla tesbit edemeyiz. Eksikligini ve kiyaslamayi gene Kürtce bilenler yapabilir.

Hangi Kürtçe'yi bilenler yapacak bunu?

Daha Van'lı bir Kürt ile Mardin'li bir Kürt karşılaştıklarında Kürtçe anlaşamıyorlar...

Çok iyi hatırlıyorum, lisans okurken, Van/Muradiye'li bir arkadaşım ile Diyarbakır/Ergani'li bir arkadaşım Kürtçe ile anlaşamıyorlardı.

Aynı şekilde Muş/Varto'lu veya Ağrı/Bayezıt'lı Kürtler de birbirleri ile anlaşamıyorlardı, iyi Kürtçe bilmelerine karşın...

Hangisi tespit edecek o eksikliği, neye göre tespit edecek?

Siz o kadar kendinize dert etmeyin, Kürt'ler de kendi dillerini gelistirmek ve eksiklerini düzeltmek icin caba gösterirler.

Bende bunu diyorum işte...

Eğer Kürtçe geliştirilmeli ise bunu Kürtler yapabilirler ve yapmak haklarıdır.

Ancak devletten, o dili geliştirmek ya da korumak gibi bir hak talep edemezler...

Çok farklı birşey söylemiyoruz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet, Kürtlerin önemli bir kısmı, hele hele Kürt-Aleviler Türkmen kökenlidirler.

Türkiye Cumhuriyeti bu gerçeğe Atatürk zamanında sahip çıkmış;

Ancak Atatürk'ten sonra ve özellikle Türk-İslamcılığın, Çok partili düzene geçiş sürecinde ivme kazanması ile

Osmanlı Sevdalılığı yükselişe geçirilmiştir.

Dolayısı ile Osmanlılar bir "Türk Devleti" olarak tanımlanmaya çalışılmış,

Doğal olarak da "Türkleri Katleden Osmanlı" imajı engellenmiştir.

"Türkiye Cumhuriyeti bu gercege Atatürk döneminde sahip cikmis" derken hangi gerekceye dayaniyoruz? Osmanli döneminde gerceklesmis asimilasyonu geri cevirme calismalarimi yapildi? Okullarda, üniversitelerde, yazili ve duysal basin yoluyla halk aydinlatildimi? 1950 lere kadar tek partili yönetim vardi, yani Atatürk'ün cizgisi diyebiliriz devam ediyordu. Bu döneme kadar gecen zaman az degildi, % kac kisi geri benligini bu aydinlannma sonucunda geri almistir?

1950 lere kadar asimilasyona ugradigina dair aydinlanan halk nasil oluyorda 1950 lerden sonra unutuyorlar ve hatta cocuklarina dai bahsetmiyorlar. Sizin bahsettiginiz asimilasyon hikayesi ne hikmetse son dönemlerde tüm siddetiyle piyasada geziniyor ve kendisine alici ariyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Türkiye Cumhuriyeti bu gercege Atatürk döneminde sahip cikmis" derken hangi gerekceye dayaniyoruz? Osmanli döneminde gerceklesmis asimilasyonu geri cevirme calismalarimi yapildi? Okullarda, üniversitelerde, yazili ve duysal basin yoluyla halk aydinlatildimi? 1950 lere kadar tek partili yönetim vardi, yani Atatürk'ün cizgisi diyebiliriz devam ediyordu. Bu döneme kadar gecen zaman az degildi, % kac kisi geri benligini bu aydinlannma sonucunda geri almistir?

1950 lere kadar asimilasyona ugradigina dair aydinlanan halk nasil oluyorda 1950 lerden sonra unutuyorlar ve hatta cocuklarina dai bahsetmiyorlar. Sizin bahsettiginiz asimilasyon hikayesi ne hikmetse son dönemlerde tüm siddetiyle piyasada geziniyor ve kendisine alici ariyor.

Afedersiniz ama sizin amacınız nedir, onu söyler misiniz?

Yazdıklarım oldukça açık ve net...

Atatürk zamanında oluşturulan müfettişlikler ile Kürtlerin oturdukları bölgelerde Sosyolojik çalışmalar yapıldı.

Kürtleşen Türkmen kitleler tespit edildi.

Bunların bir kısmı da Abdülhamit zamanında Kürtleştirilmeye başlanmıştı tekrardan ve biliniyordu o dönemde, olgu henüz tazeydi.

Ancak Yavuz'dan beridir Kürtleştirilenlerin yeniden Türkleştirilmeleri ile ilgili bir faaliyet gerçekleştirilmedi.

Bu, oralarda görevlendirilmiş kimilerinin gerekli gördüğü halde yapılmadı.

Siz Kürtleştirilen Türkmenlerin varlığına hikaye diyebilirsiniz.

Acı olan, sadece "hikaye" diyerek geçiştirebilecek kadar sağduyunuzu yitirmiş olmanızdır.

Yavuz Sultan Selim'den tutun, Osmanlı'nın Türkmenlere ve Kürtlere karşı izlediği politikalar besbellidir.

Önce oturup bir sormalısınız:

"Ya hu kardeşim, Türkmen Beylikleri zamanının en güçlüleri iken ve Kürt Aşiretlerinin adı duyulmazken,

Ne oldu da bu Türkmen Beylikleri yok oldu da, Kürt beyliklerini kim yaşattı, kolladı?"

Daha önce bunları çok anlattım ama siz çok daha sert bir ön yargıya sahipsiniz,

Açıklamak gereği bile duymuyorum...

Kürtleştirilen Türkler son zamanlara ait bir şey değildir.

Siz duymamış olabilirsiniz, o benim sorunum değil.

Bu olgu yüzlerce yıldır var.

Siz ve sizin gibi insanlar sahip çıkmadığı sürece de,

Siz ve sizin gibi "hikaye" olarak adlandıracak insanların var olması kaçınılmazdır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Afedersiniz ama sizin amacınız nedir, onu söyler misiniz?

Yazdıklarım oldukça açık ve net...

.

.

.

Siz ve sizin gibi "hikaye" olarak adlandıracak insanların var olması kaçınılmazdır...

Yillar sonra ispatlandiktan sonra, simdi kalkip geriye donup belki de "Kurt denen bir halk yoktur, onlarin hepsi Turkmendir" diyeceksiniz! Sizin boyle atesli sekilde Turkmen Turkmen, Etnik Milliyetci Etnik Milliyetci diye Kurtlere yuklemeniz de biraz ilginc ama neyse!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yillar sonra ispatlandiktan sonra, simdi kalkip geriye donup belki de "Kurt denen bir halk yoktur, onlarin hepsi Turkmendir" diyeceksiniz! Sizin boyle atesli sekilde Turkmen Turkmen, Etnik Milliyetci Etnik Milliyetci diye Kurtlere yuklemeniz de biraz ilginc ama neyse!

Ben "Kürtler yoktur" demiyorum.

"Kürt" adıyla anılan bir halk kitlesi elbette vardır.

Bu halk kitlesinin içerisinde, o halk kitlesinin neredeyse yarısını kapsayacak kadar Kürtleşmiş başka Etnik-Unsurlar'da bulunmaktadır.

Örneğin;

1914 Ermeni Tehciri ile Kürt Aşiretlerinin boyunduruğuna girerek Kürtleşen Ermeniler vardır.

Abdülhamit'in Hamidiye Alayları ile Kürtlere verilen güç ve ayrıcalıklar nedeniyle, Kürtlere bağlanarak Kürtleştirilen Türkmenler, Araplar vardır.

Yavuz Selim'in Alevi-Türkmen kıyımı nedeni ile Sünnileşerek Türkmenliğini korumak zorunda kalan ya da Aleviliğini koruyarak ama Kürtleşmek zorunda kalan Türkmenler vardır.

Osmanlı içerisinde, Osmanlı'nın dibinde, Kürt Aşiretlerinin yüzlerce yıl varlıklarını koruyabilmelerinin,

Buna karşın hepsi neredeyse devlet niteliğinde olan Türkmen Beyliklerinin bugüne var olamamasının

Osmanlı'nın izlediği politikalar ile çok büyük ilgisi var.

Kürt Aşiretleri, Aşiret sistemleri ile Osmanlıya hep destek vermişler,

Türkmen Beylikleri ile Osmanlı ile çatışma içinde olmuştur.

Galip gelen Osmanlı'da o beylikleri dağıtmış, kimini balkanlara sürmüş,

Kimini de, kendisine taraftarlık yapan Kürtlerin boyunduruğunda Kürtleştirmiştir.

Kürt-Alevisi dediğiniz kitlelerin kökeni de budur;

Alevilik, bir Türkmen inanç sistemidir.

Asimile edilmişlerdir.

Siz göremiyorsunuz ama Osmanlının, Türklere yaptığı bu kıyım

Ve Kürtlere yaptığı bu kayırma,

Yüzyıllar süren uzun süreçte Türklerin yararına, Kürtlerin zararına olmuştur.

Kürtler, yüzlerce yıl Aşiret sistemini korumuşlar ve Uluslaşma/Çağdaşlaşma sürecini yaşayamamışlardır.

Uluslaşmak/Milletleşmek için, Feodal sistemin yıkılabilmesi, Aşiret sisteminin kırılması gerekir.

Ama sizin savunduğunuz o Kürt yapısı hala çağdaş toplumsallaşmalara uyum sağlayamıyor, sağlayamıyorlar...

Aşiret yapısını bırakamıyorlar...

Osmanlı Türkleri katletti ama onların Beylik/Aşiret sistemini yıktı.

Toplumsal bağları kırılan Türkler, Uluslaşma sürecine girdiler doğal olarak

Ve Irk kimliğini kaybettiler.

Irksal toplumsallaşmalarını kaybettiler...

Yani, Ulus bilincini geliştirdiler ve 19ncu yüzyılda, Anadolu'da Ulus bilincini olgun halde gerçekleştirdiler.

Kürtler, bu süreci yaşamadı, yaşayamıyorlar.

Dolayısı ile Kürt olmak bir Etnik-Kökeni tanımlarken,

Türk olmak artık bu tanımı aşmış, Ulusal bir ada bürünmüştür.

Siz de Türk'sünüz, bir Çerkez'de Türk'tür...

Anne-babanız da birer Türk...

Ama istemiyorsanız, başka bir ülke vatandaşlığına-uyrukluğuna geçebilirsiniz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın biji alıntıladığınız diyarbakırlının iletisine şöyle bir cevap vermiştim.Yinelemek istiyorum:

Bu konuda ne düşünüyorsunuz. Bir şeyi savunacağım diye realiteyi göz ardı edip , mantıksız söylemlerde bulunmak ne kadar doğrudur? Yani size ve diyarbakırlıya göre; Obama Türk vatandaşıdır ama mecliste ingilizce konuşmuştur.Kimsenin gıkı çıkmamıştır. Ama Talabani gelip kendi dilinde , mecliste konuşsa kıyamet kopardı öyle mi? Bu durumdan öyle bir sonuç çıkıyor.

Obama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil ve gelip meclisimizde İngilizce konuşabiliyor Obama kim Amerikan başkanı.

Bizim deyimimizle Mam celal yani Celal Talabani Irak devlet başkanı sıfatıyla gelip bizim meclisimizde Kürtçe olarak konuşabilirmi? Kıyametler kopartılır değilmi???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Obama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil ve gelip meclisimizde İngilizce konuşabiliyor Obama kim Amerikan başkanı.

Bizim deyimimizle Mam celal yani Celal Talabani Irak devlet başkanı sıfatıyla gelip bizim meclisimizde Kürtçe olarak konuşabilirmi? Kıyametler kopartılır değilmi???

Irak devlet başkanı Talabani ,Irak halkına meclisinde nasıl hitap ediyorsa , gelir benim ülkemin devatlisi olarak, benim meclisimde de o dille konuşur. Bu mecliste hangi ülkenin başbakanı ya da cumhurbaşkanı , kendi dilinde geldi konuşma yaptı da ona kısıtlama konuldu dil konusunda. İsterseniz olmamış ve hiç bir mantığı olmayan hayali olaylar üzerinden yorum yapmayalım. Verilen cevapların da ,sorulan sorularında akla yatan bir mantık içermesi gerekir öyle değil mi? Böylesi hepimiz için daha faydalı olur. Böylece gereksiz polemikler de yaratılmamış olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

madem varsayımlar üzerine konuşuyoruz o zaman adam diyelim ki ingilizce konuşmak istedi ,:D:D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben "Kürtler yoktur" demiyorum.

.

.

.

Ama istemiyorsanız, başka bir ülke vatandaşlığına-uyrukluğuna geçebilirsiniz...

tipki Turklestirilmis ve sayilari milyonlari asan bir suru Kurt, Ermeni ve Yunan gibi!

Tabii ki yuzyillardir hep kaynastik ve karistik birbirimize. Dogaldir bu...

Ama bu gercek bu karisimin bir parcasi o lan Kurtleri, ya da Yunanlari, ya da Ermenileri INKAR temek ve onlarin haklarini KISITLAMAK icin NEDEN olarak kullanilamaz!

Gelin kardesce yasayalim. Resmi dil Turkce olsun, ama Kurtce hizmete ve egitime izin verilsin... Beraberce geliselim!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlayamadigim nokta su:

Neden bu ulkeyi asil parcalamaya calisan Ingilizlerin, Amerikanlarin, Fransizlarin dillerine ve kendilerine bu kadar tapiyoruzda, bu ulkenin kurtulusu icin savasmis Kurtleri ve dillerini bu kadar hor goruyouz?

Kim cevap verecek bu soruma?

Sn. Diyarbakirli,

Güzel Bir soru sormuşsunuz nacizhane kendi fikrimi paylaşmak isterim olay şundan ibaret...

Pkk bölücü terör örgütünün kullanmış olduğu dilde Kürtçedir. İnsanların Kürtçeye karşı çıkışlarının en önemli nedenlerinden birini bu olarak görüyorum Yani insanımız malesefki Kürt ile PKK'yi birbirine karıştırır olmuş burda devletin yapması gereken şudur.

Pkk'nın içerisinde Kürtler çoğunluktadır. Ancak, her Kürt PKK değildir bölücülüğe hizmet etmez bunun en büyük kanıtı ise vatani görevi sırasında Bu ülke için şehit düşen Diyarbakırlı,Muşlu,Bitlisli,Vanlı,Şırnaklı Vs. Askerlerimiz oluşudur. onlarında etnik kökeni Kürt fakat hizmetleri bu ülke lehinedir. işte malesefki insanlarımız bu gerçeği görmüyor PKK ile Kürt'ü aynı kefeye koyuyorlar ve Kürtçeye karşı bir tepki bir mesafe koyuyorlar kişisel kanaatim yanlış bir davranış odluğu yönünde devletin yapması gerekeni söyleyecektim, Bence Devlet Kürt ile PKK'nin aynı olmadığını bakın dikkatinizi çekerim az öncede belirtmiş olduğum gibi bu iki topluluk arasında çok ince bir çizgi var. Devletin yapması gereken bu cigziyi ortadan kaldırıp Kürt kardeşlerimize hak ettiğikleri saygınlığı geri vermelidir. Bir Arkadaşımın yapmış olduğu yorum çok hoş ve bence gayet demokratikti Kürtçe,ingilizceiAlmanca, veya diğer diller arasında bir reform yapılır. Seçmeli ders olarak isteyen istediğini seçer bu güzel bir öneri diye düşünüyorum.

PKK'nın çoğu kürtlerden oluşmaktadir. akat Her Kürt PKK'lı değildir.

söyleyeceklerim bunlardır. umarım sorunuza cevap verebilmişimdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.