Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bizim adımıza özür size mi düştü ****? seçilmişer...!

kaplan-200

Önerilen İletiler

Kürt ırkına ait bir Türk...bunun mantığını anlamış değilim daha :) lütfen anlatın.

Yeterince net anlattığımı sanıyordum :)

Neyse, bakın siz, 'içerisinde etnik Kürt kimliğinin de bulunduğu, ortak kader, ortak tarih ve ortak vatan' anlayışıyla bir Türk Ulusu mümkün derken, bunu, yani, bu anlamda bir Türk ulusundan olmayı ( Atatürk Milliyetçiliği ), dolayısıyla bu anlamda Kürt asıllı Türk olmayı kabul etmişsiniz demektir. İtirazlarınız sırf karşı olmak adına bir inatçılık mıdır, yoksa, Türküm demeyi etnik anlayanların baskısından korktuğunuz için mi ? ( Her iki taraftan da )

Yada burda tek sorun 'Türk' sözcüğü mü ? Bu mu rahatsız olunan ? Kütürk olsa sorun kalmayacak mı ? Ama bunu değiştirmek mümkün değil, bu isim tarihsel olarak bu coğrafyaya ve üstünde yaşayanlara verilmiş bir isim. Bunu değitiremeyiz, siz rahatsız oluyorsunuz diye :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 386
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Ermeni'ler ile ilgili yazdıklarımı,daha önce ki iletilerde belirttim;özür dilerim ama bu yanlışlar Ermeni'lerin de dahil olduğu,halkların sisteme kurban olduğu dönem de çok daha barizdi.Bu konuyla ilgili yazacağım tek cümle bu;önceki iletilerime dönebilirsiniz.

.

.

.

Çok uzun oldu ama;bölgede sadece Kürtler şeklinde ki yaklaşımınız da haklısınız;orada Kürtler yoğun olarak yaşıyor,bu dünde böyleydi.iSTANBUL,iZMİR vs de Kürtler yoğun;bu sizi korkutmasın.

Ben yaşadığım bölgeye ait diğer bir gerçeği sizinle paylaşayım;bu bölge....

"her an bombaların patlayacağı bir coğrafya;yakıcı ve acı verici"

Bu çok acı biliyor musun, anlattıklarının bana aynen bir Türk asker tarafından anı olarak anlatılması ve söylediğin herşeyin doğru olduğunu bilmek çok acı. İşte bu asıl soykırım aslında. İşte Türkiye'de bu değişmeli, işte bunun için kampanyalar hazırlanmalı, işte o bölgedeki askerler sizin tehditiniz değil koruyucunuz olmalı. Benim için doğu demek aslında misafirperver, mert insanların çoğunluğu demek,doğunun köyleri demek, benim başımın tacı duygusal saf teyzelerimin mis gibi ellerinden yediğimiz ekmek demek.. Ya onlar bizden insanlar ama onlara dair bilgimiz yok, yaşadıklarını anlatan en ufak haber yok.Bu ülkede bişeyler yapılmaya çalışılıyor,bu ülkede pkk destekleniyor, doğu başkalaştırılıyor ve halk oralarda adeta iyice gerilesin diye mücadeleler veriliyor. Öyle şeyler yapılıyor ki, pkk haklı çıkarılsın..asla haklı olamaz, asla insanlıktan nasipleri olamaz, son kan dökülmeden öyle bir ülke de kuramazlar, ama diyelim ki kurdular, töreden, taliban vari yönetimden farkı olmayan, insanlık dışı, hele hele kadını hiç eden, zerre kadar insanı vasfi olmayan bişey çıkar meydana.İnan bana çıkar. Peki askerimiz nasıl olmalı, askerimizin elinde bir taraftan arkadaşları ölürken, bir taraftan onlarla yan yana çatışmış adam teskeresini alıp, bir süre sonra terörist olarak yakalanabiliyor. Doğuda herşey hassas,doğuda herşey bambaşka. Peki nasıl ayırd edilecekler.Masum insanlar ile pkk ya destek veren içlerindeki, askerin anlayamayacağı düşmanlar, nasıl ayırd edilecekler. Halk , o masum halk , kimi daha çok kendine düşman görecek, kimi daha çok kendine yakın görecek? Aşağı tükürsen sakal yukarı bıyık hesabı. Gerçektende özellikle batıya gidildikçe, Türkle Kürt arasında en ufak sıkıntı olmadığını görüyorsun. Hepsi aynı gibi,biri ben Türküm diğeri ben Kürdüm demedikçe dil aynı, duruş aynı,yaşam aynı nerdeyse.Yanyana sıkıntı yok.. Ama doğu ne hale getirildi, o halden peki nasıl çıkarılır? Ütopik bir hayal gibi.. inan bilmiyorum..Hep en son okuduğum Grigory Petrov un Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı Kitabı aklıma geliyor. Biz tek başımıza, birey olarak, ne derece güçlüyüz bu ülkede,neler yapabiliriz? Yapabileceklerimizi yapmama sebeplerimiz neler?Çalışırsak çok şey mümkün, birler bakmışsın milyonlar olmuş bir gün.Bişeyler bu ülkede ya değişecek ya değişecek kardeşim. Biz önce bizden başlayalım çevremizden devam edelim. Elbet değişeceğiz..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürtlerin demokratik haklarindan Ermeni meselesine kadar uzanan genis bir yelpazede birlesenlerin kimler olduguna baktigimizda karsimiza hep ayni sablonlar cikiyor.Adlari Türk kalpleri Ermeni olanlar inatla Türk milletini Ermeni kardeslerinden özür diletmek icin dayatiyorlar,Artik adina,Genc sivillermi dersiniz,ikinci cumhuriyetcilermi dersiniz,PKK ci,DHKP-C mi dersiniz ne derseniz deyin amac ayni, yol aynidir.

Sözde kelimesi uydurulmus,dogrudur,sözde kelimesinin kullanilmasi yanlistir,sözde kelimesi degil soykirimda degil sadece Ermeni davasi denmelidir,ortada ne utanacagimiz,ne de inkar edecegimiz birsey olmadigina göre kabul edip özür dilememizi gerektirecek bir ayibimizda yoktur,var diyenler vicdanlarinin sesini dinlesinler eger varsa.Ben olmadigini düsünüyorum.

Türkiye üzerinde oynanan bu hayasizca oyunlar yeni degildir,birileri cikar Türk milletine hakaret eder,birileri cikar,Türk milletini soykirimla suclar,birileri cikar Kürtlere demokratik haklar der,birileride cikar Kürtler isteseydi diyerek sözümona bize birsey bagislamislar hesabi yapar.Bize kimse birsey bagislamadi,kanimizla canimizla kurduk bu ülkeyi,bu ülke birtakim isbirlikcilerin,birtakim ne idügü belirsiz yandaslarin babalarinin mali degildir.Ermenileri bu kadar seven onlarin cinayetlerini Türk milletinin yasam hakkina tecavüzlerini ihanetlerini savunanlarin bu ülkede ne yerleri vardir nede haklari.Bu milllet eger nefsini müdafaa etti diye suclaniyorsa,bu milletin nefsine tecavüz eden ............ ne ile suclanacaktir.

Bu kadar Ermeni yandasi olmanin ancak tek bir nedeni olabilir ki o da ancak Ermeni kökenli olmaktir,bu milletin gercek evlatlari milletini bu kadar adice yalanlarla suclayamaz.

saygilarla

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuyla ilgili girilen iletilerin hepsini okumadım ama şunu demek istiyorum neden bu kadar tahammülsüsüz?Bırakın birileride özür dilesin.Yani bence de çok anlamlı değil pek bir şeye yaraycağınıda sanmıyorum fakat bu insanlara yönelik vatan haini bunlar ermeni ***** gibi laflarıda çok ayıp buluyorum.Bırakın birileride toplumun genelinden farklı düşünsünler farklı laflar söyleyebilsinler.İşte demokrasi dediğimiz şey tam da budur arkadaşlar.Beğenmediğimiz hatta vatan haini olarak gördüğümüz insanların ve fikirlerinde özgürce konuşulabilmesini kabul edebilme olgunluğudur demokrasi.Birde bakın imzacılardan bazılarını tanıyorum bu insanlar sandığınız nedenlerle değilde daha çok Hrant Dink'in alçakça göz göre göre öldürülmesinin verdiği üzüntüyle ve eziklikle imzaladılar bu bildiriyi,ki bu da son derece insani bir şey.

Demokrat olmak zordur arkadaşlar,hatta belkide en zor şeydir ama olmamız lazım.Yoksa korkarım bu gidişle birbirimizi boğazlar hale geleceğiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuyla ilgili girilen iletilerin hepsini okumadım ama şunu demek istiyorum neden bu kadar tahammülsüsüz?Bırakın birileride özür dilesin.Yani bence de çok anlamlı değil pek bir şeye yaraycağınıda sanmıyorum fakat bu insanlara yönelik vatan haini bunlar ermeni ***** gibi laflarıda çok ayıp buluyorum.Bırakın birileride toplumun genelinden farklı düşünsünler farklı laflar söyleyebilsinler.İşte demokrasi dediğimiz şey tam da budur arkadaşlar.Beğenmediğimiz hatta vatan haini olarak gördüğümüz insanların ve fikirlerinde özgürce konuşulabilmesini kabul edebilme olgunluğudur demokrasi.Birde bakın imzacılardan bazılarını tanıyorum bu insanlar sandığınız nedenlerle değilde daha çok Hrant Dink'in alçakça göz göre göre öldürülmesinin verdiği üzüntüyle ve eziklikle imzaladılar bu bildiriyi,ki bu da son derece insani bir şey.

Demokrat olmak zordur arkadaşlar,hatta belkide en zor şeydir ama olmamız lazım.Yoksa korkarım bu gidişle birbirimizi boğazlar hale geleceğiz.

Sayin drake,biz kimsenin özgürce görüsüne karsi degiliz,heralde bir yanlis anlasilma var veya yazilanlari tam olarak okumamissiniz.Özür dileyen cikar tekevizyona veya gider Erivana orada soykirim aniti dikmisler,onun dibince cömelir artik yüzünü topragami sürer nereye sürer bilmiyorum özür diler ve olur biter.Bu onun kisisel durusudur bizi sizi kimseyi irgalamaz.Ama eger bu özür Türkiye Cumhuriyeti devletini,Türk milletini icerir tarzda olur birde imza kampanyasi acilirsa arkadasim bu farkli bir olaydi ve kisisel özgürlük olmaktan cikar devlete millete karsi bier eylem olur,bilmem anlatabildikmi nacizane!

Demokrasi insanin kendi kisisel özgürlük alanini kapsar bir kisinin demokratik hakki onu baglar beni degil,Baskin Oran benim adima özür kampnyasi baslatamaz,özür dileyecekse kendi kendine gider bu nu yerine getirir kimsede birse diyemez ona.

Hrant Dink'ten bahsediyorsunuz,Hrant Dink'i öldüren zaten Ermenilere ve yandaslarina koz vermek icin yapti bunu,akli basinda olan birisi Hrant Dink gibi ne oldugu bilinen birisini zaten öldürmezdi.Hrant Dink'in öldürülmesine Türk düsmanlarindan baska kimse sevinmedi bu konuda da müsterih olun.Hrant Dink'i savunanlar aslinda onun güttügü amaci savunmaktalar yani Büyük Ermenistani.Hrant Dink kendini asla Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olarak da görmedi,hendegi gecene kadar atasözünü biliyorsaniz Hrant Dink'i tanimis olursunuz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tahammülsüzlük müdür bilemem... Ama tahammül edemem... Çünkü Ermeni sloganıyla yola çıkanlar Türk Müslüman katliamının hesabını soramadığımız için ermeni-kürt-alevi-sünni ayırımında yol ilerlemekten çekinmeyen, utanmadan olmayan sanal bir ermeni soykırımını dillendiren ! Yahudi Lobileri aracılığıyla Türkiyeye bir sonraki aşamada Toprak ve Tazminat Talebiyle karşı karşıya bırakmaya çalışan bir olgu Demokratlık tabir edilemez... Üstelik bu özür kampanyasının müridleri sebatayist olanlar ise... !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu çok acı biliyor musun, anlattıklarının bana aynen bir Türk asker tarafından anı olarak anlatılması ve söylediğin herşeyin doğru olduğunu bilmek çok acı. İşte bu asıl soykırım aslında. İşte Türkiye'de bu değişmeli, işte bunun için kampanyalar hazırlanmalı, işte o bölgedeki askerler sizin tehditiniz değil koruyucunuz olmalı. Benim için doğu demek aslında misafirperver, mert insanların çoğunluğu demek,

Sayin ftoyd' Bir ülkenin bütünlügü namusu icin ne kadar duygusal yaklasabilir bir insan aklim almiyor! Bakin Sayin ftoyd'Askerlik polisiye olaylarina benzemez.. Askerligin bir baslangici birde terhis olma dönemi vardir gencligin en sicak döneminde baslarsin en sicak döneminde bitirirsin.. giderkende genc bir fidansin gelirkende´ Simdi soruyorum dogu bölgelerinde asker devriyeye ciktigi zaman ava mi cikiyor? Nerelerde devriyeye cikiyorlar? ciktiklari zaman kac kere pusuya düstüler sayabilirmisin? pusuya yatanlar kimler? iki günlük eline silah alanlar mi? Askerimiz gibi silahla yenimi tanismislar? yoksa askerlerimizin devriye ciktiklari yeri ilk defami taniyorlar? biraz düsünmeni tavsiye ediyorum kim misafir perver? olaylarin dramatik yönünü anlatmak istemiyorum!!! O daglarda cocuklugundan beri cirit atanlar mi fidan Askerimiz mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Murat Bardakçı -hiç hiç sevmem ama dürüstlüğüne inanırım, doğru gördüğünü söylüyordur ve nedense buna inanıyorum ama aynı konuda da değiliz kendisi ile

Madem dürüstlüğüne inanıyorsun neden aynı konuda hem fikir değilsin, bunu ortaya koyman lazım. Ciddi ve milli bir meseleyi, mizah yazısı tadında ele alıp, 'sözde' fikir belirtmekle tartışma olmaz. Sence, her konuda bir kişi haksız olabilir mi ? Hayata uyuyor mu bu yazdıkların. Yoksa, 'canım bu kadar bastırıyorlar, güçlüler, paraları da var, hem ateş olmayan yerden duman çıkmaz' anlayışıyla ve okuduğunu bile ezik psikoloji ile çarpıtıp doğru imiş gibi sunma çabası, aykırı olma hazzından mı kaynaklanıyor.

Sayı ile konuşmak acı bir şey ama dürüstlüğüne güvendiğin Murat Bardakçı'nın, Talat paşa'nın evrak_ı matrukasına dayanarak, 924 kişi olarak tespit ettiği tehcir edilen Ermeni sayısının 1200 olduğunu söylemek, üstelik hepsinin öldüğünü iddia edebilmek için okuduğunu anlamamk mı yada başka bir şey mi ?

Murat Bardakçı yazdı

Erivan seyahati uğruna suçlamaları meşrulaştırmayın

05.09.2008 17:27

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yarın Ermenistan’a gidecek ya, güzide basınımız Erivan seyahati konusunda ahkâm kesmekle meşgul. Ermeni meselesinin geçmişini bilen bilmeyen kim varsa birşeyler yazıyor, fikir veriyor, derin yorumlar yapıyor.

Yorumlara hakim olan hava, şöyle: Türkiye’nin başına senelerden buyana yeteri kadar dert açmış olan Ermeni meselesi zaten çok uzamıştır, başımız gün geçtikçe daha da fazla ağrıyacaktır, dolayısıyla ayağımıza kadar gelmiş olan bu yakınlaşma fırsatını değerlendirmemiz ve biraz da alttan alıp işi tatlıya bağlamamız gerekmektedir! Hele, Türk ve Ermeni cumhurbaşkanları 1915’te can verenlerin hatırasına stadyumda bir dakikalık saygı duruşu yaptıkları takdirde, senelerden buyana devam eden tansiyon düşecek, meselenin halli konusundaki en önemli adım atılmış olacaktır.

Ve en önemlisi: İşlerin bu hâle gelmesinin sebebi sadece Türkiye, daha doğrusu Osmanlı Devleti’dir; zira 1915’te Ermeniler’e karşı çok fena işler etmişizdir.

Aydın yazarlarımız Ermeni meselesini bu şekilde yorumluyor, çözümü de böyle gösteriyorlar.

Türkiye’de, 1915’te çok acı hadiseler olduğu, doğrudur... Bu hadiseler yüzünden yüzbinlerce kişi evini-barkını, memleketini ve çok daha önemlisi hayatını kaybetmiştir. Anadolu’nun nüfus yapısı büyük ölçüde değişmiş, bu değişme birçok sosyal çalkantıya ve 90 küsur sene sonra, günümüzde de devam eden bir “Ermeni meselesi”ne sebebiyet vermiştir.

Talât Paşa’nın bende bulunan ve çok yakında tamamını yayınlayacağım belgelerine dayanarak ve açıkça söyleyeyim: 1915 yılında tehcir edilen Ermeni sayısı 924 bin, Ermeni nüfusta 1914 ile 1916 arasında görülen azalma ise maalesef daha fazla, 950 bin civarındadır.

Ama, tehcir öncesi ile sonrasındaki nüfus arasındaki bu yüksek farkın tehcir sırasında bu kadar kişinin hayatını kaybettiği şeklinde yorumlanmaması gerekir. Zira, bu sayıya çeşitli sebeplerden dolayı ölenlerin yanısıra Osmanlı topraklarını terkederek başka memleketlere, özellikle de Rusya’ya, Güney Amerika’ya ve Avrupa ülkelerine göçedenler de dahildir ve bu kişilerin bir kısmı 1918 sonrasında dönmüştür.

O halde 1915’te bütün bunların yaşanmasının sebebi nedir?

İşte, “Ermeni meselesini artık alttan alarak halletmemiz gerekir” diyenlerin bir türlü düşünmedikleri yahut düşündükleri halde her nedense söylemedikleri husus, yani meselenin temeli buradadır.

Tehcir döneminin Dahiliye Nazırı, yani İçişleri Bakanı ve sonranın Sadrazam’ı Talât Paşa, tehcirin ilhamını gördüğü bir ruyadan alıp uykusundan uyanır uyanmaz “Bugün şu Ermeniler’i bir güzel süreyim” dememiştir. Sadece Talât Paşa değil, o devirde Türkiye’nin kaderini elinde bulunduran İttihad ve Terakki’nin Doktor Nazım yahut Bahaeddin Şakir Beyler gibi liderlerinden hiçbiri bu işe durup dururken kalkışmamışlardır. Tehcir, o tarihe kadar çeyrek asır boyunca devam etmiş ve çoğu son derece kanlı şekilde yaşanmış olan ardarda gelişmelerin zorunlu bir neticesidir.

Dünya Savaşı’na girmiş ve sınırlarının hemen tamamı cephe halini almış bir ülkeyi, yani o günlerin Osmanlı İmparatorluğu’nu düşünün... Doğu’da Rus Ordusu’na karşı son derece kanlı çarpışmalar devam ederken senelerdir zaten isyan halinde olan azınlık gruplardan biri savaşı fırsat bilerek cephenin hemen gerisinde bağımsız bir devlet kurmak istiyor... Bu yoldaki bütün hazırlıklar tamamlanıyor ve üstüne üstlük hem savaşan orduya arkadan saldırılılar başlıyor, hem de erkekleri askere gittiği için savunmasız kalan Türk köylerinde katliamlar yaşanıyor... Sınırlarda savaşan birliklerin kumandanları Genelkurmay’a ve Savaş Bakanlığı’na hemen her gün “Köyünün saldırıya uğradığını işiten askere hâkim olamıyoruz. Silâhlarıyla beraber firar edip memleketlerine gidiyorlar. Tedbir almazsanız orduyu iç taraflara doğru çekmek zorunda kalacağız” meâlinde telgraflar gönderiyorlar.

1915 tehciri öncesinde, Anadolu’nun doğusunda işte bunlar yaşanmış ve tehcir kararı, köylerdeki karşılıklı kıtalin üzerine Van’da Rus destekli müstakil bir Ermeni Devleti kurulmasına ramak kalmışken alınmıştır. Yani, devlet, meşru müdafaa hakkını kullanmak ve tehcir kanununu çıkartıp uygulamak zorunda kalmıştır. Bu yazdıkların aydın, entelektüel, düşünür, sivil toplumcu yahut barış aktivisti olduğuna inanan zevât tarafından “şovenist”, “ilkel”, “ucuz” veya “basit” olarak nitelense de, işin aslı böyledir.

Ve, netice: 1915’te yaşananların bir facia olduğunu reddedilmesi ve Türkiye ile Ermenistan gibi iki sınır komşusunun, aralarında 80 küsur seneden buyana devam eden bu tuhaf soğukluğa artık bir nihayet vermelerinin zamanının çoktan gelmiş olduğuna karşı çıkılması tabii ki akıl kârı bir iş değildir. Ama, Ermenistan ile yakınlaşma ve dolayısıyla da Batı’dan prim sağlama uğruna bundan 93 sene önce kullanmak zorunda bırakıldığımız meşru müdafaa hakkını bir cinayetler zinciri olarak göstermeye ve böylelikle Türkiye’yi soykırım gibi aşağılık bir suçlamanın hedefi yapmaya da kimsenin hakkı yoktur.

haberturk

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Enver pasanin 90 bin askeri yanlis bir karardan dolayi ölmelerine sebeb olmasini bile büyük bir zafer olarak algiliyoruz.

Ordan bakınca öyle mi anlaşılıyor? Ben ne Enver Paşa'yı ne Osmanlıları öyle pek fazla sevmem. Körü körüne bir sevgi ile suçlamakla çok haksızlık ediyorsunuz. Osmanlıyı sevsek zaten yıkıp yerine Cumhuriyeti kurmazdık.

Ama size gelip "babanın bana bir milyon dolar borcu vardı" derlerse, sen de senet kürek filan istersin, "öyle mi, buyur bir milyon dolar, ayrıca alacağın geciktiği için de özür dilerim" demezsin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin ftoyd' Bir ülkenin bütünlügü namusu icin ne kadar duygusal yaklasabilir bir insan aklim almiyor! Bakin Sayin ftoyd'Askerlik polisiye olaylarina benzemez.. Askerligin bir baslangici birde terhis olma dönemi vardir gencligin en sicak döneminde baslarsin en sicak döneminde bitirirsin.. giderkende genc bir fidansin gelirkende´ Simdi soruyorum dogu bölgelerinde asker devriyeye ciktigi zaman ava mi cikiyor? Nerelerde devriyeye cikiyorlar? ciktiklari zaman kac kere pusuya düstüler sayabilirmisin? pusuya yatanlar kimler? iki günlük eline silah alanlar mi? Askerimiz gibi silahla yenimi tanismislar? yoksa askerlerimizin devriye ciktiklari yeri ilk defami taniyorlar? biraz düsünmeni tavsiye ediyorum kim misafir perver? olaylarin dramatik yönünü anlatmak istemiyorum!!! O daglarda cocuklugundan beri cirit atanlar mi fidan Askerimiz mi?

Burada PKK değil,Kürt'ler sözkonusu.Hemen yine PKK ile açıklama yoluna gitmişsiniz.Tabi,başka bir şekilde savunulamaz hak gaspları var :excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BEN BU ISE KARISMASAM DIYORDUM....

"Su is dedigim,yerli bildiri lobicilerinin özür dileme kampanyasi...

Kim bu her türlü uygunsuz dügünlere Kamber olanlar?Sözüm bu kampanyanin cazgirlarina;imzaci gafillerine bir sözüm yok!

Ermeni ve Rum lobicilerinin ve benzeri lobilerin yerli tayfalari!

AKP hükümetinin liberal lejyonerleri!

Küresel neo-liberalizmin ortakci ve otlakcilari!

Ütopik ve serapli ve aslinda dadaist bir demokrasi adina soguk,sicak,ilik,ara sicak bilumun Islam'i durmadan Cumhuriyet rejiminin önüne dikenler!

Sabik ve sakit solcular!

Bilim ve sanat alaninda bir evlek yeri olmayan "rate"zevat!

Tam anlamiyla bir düskünler harmani!Bunlar!

KISKIRTMA KAMPANYASI

Türk -Ermeni,Türkiye,Ermenistan,Türkiye-Ermeni diasporasi iliskilerinin sessizlik ve dinginlige gereksinimi var.

Özür diliyorum,özür dilemiyorum,teessüf ediyorum,teessüf etmiyorum gibi kampanyalar uzlastan cok gerginlige yol acar.

Nitekim bizim her derde deva,yerli lobicilerin Ermenilerden özür dileme kampanyasi da ters tepti.

Islamcilar ates püskürüyor! Muhafazakarlar ates püskürüyor! Milliyetciler ates püskürüyor!

Ulusalcilar ates püskürüyor!Kemalistler ates püskürüyor!

Bir tek sabik ve sakit solcu neo-liberaller memnun bu ise giristikleri icin.Normal kosullarda Ermenilere ve Ermenistan'a karsi herhangi bir husumet ve düsmanlik hissetmeyen siradan insanlari bu türden kampanyalarla kiskirtiyorlar.

Soykirim,soykirimdan dolayi özür dileme jest ve mimikleri söz konusu oldugu zaman herkesin aklina ASALA örgütünün isledigi cinayetler,1890'lardan itibaren Ermeni komitacilar tarafindan öldürülen aile efradi,atalar,dedeler akla geliyor.

Nitekim lobi tayfasinin baslattigi kampanya da ters tepti .Bile bile,uzaktan kumandali,planli -programli bir kiskirtma girisimi degilse,lobi tayfasina yarasir bir basiretsizlik bu!

ERIVAN DA MUTSUZ

Türkiye'de hicbir hükümet"Ermeni soykirimi"suclamasini kabul etmez,edemez.Ermenistan,Türkiye soykirimi iddiasini resmen kabul etmeden görüsme masasina oturmaz.

Bu,karmasik soruna karsin taraflar tenhalarda kacamak görüsmeler yapiyorlar.Ermenistan'in da özür dileme samatasindan

pek hosnut oldugu söylenemez.Bunu yararli bir jest olarak kabul ettiklerini de sanmam.Bu hosnutsuzluk,dilenen özrün resmi olmamasindan degil!...Fincanci katirlarini ürkütmesinden!

Ermenistan'in pragmatik ve gercekci olmasi gereken yöneticileri,bu türden sahne gösterilerinin Türkiye ile gizli flört bulusmalarina engel olmasindan cekinirler!

ONUR HARCLIK OLMAZ

Ermeni devleti ve diasporasi,"Soykirimi kabul etmezsen seninle görüsmem"diyor.Yerli lobiciler,"Ermenilerden özür dilemezsen adam degilsin,barbarsin"diyor.

Gazetelerde akla ziyan yazilar okuyoruz:Ermenilerden özür dileyenler sanki her türlü suclarindan,erdemsizliklerinden,gaddarliklarindan,her türlü utanclarindan arinacaklar,paklanacaklar...

Ve hele dur bakalim,sen ne hakla bana yol göstermeye,bana akil vermeye,gözümü kapatip senin pesinden gelmedim diye beni suclamaya,karalamaya kalkiyorsun!diye itiraz edenler utancli duruma düsecekler,onursuzlastirilacaklardir!

Durun bakalim:Kimsenin onuru,düskün hovardaya harclik olamaz!

ÖZDEMIR INCE-HÜRRIYET 30 ARALIK 2008

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

PKK nın ASALA'nın ortadan kalkmasından sonra onun yerini almak üzere kurulmuş olması, PKK içinde çok sayıda Ermeni bulunmasının konu ile bir ilgisi olabilir mi?

Ya da Kürt sorunundan dem vuranların Ermenilerden özür dileme yanlısı olmaları bir tesadüf olabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulmuş olmasından dolayı ortak bir hazımsızlık olma olasılığı olabilir mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

PKK nın ASALA'nın ortadan kalkmasından sonra onun yerini almak üzere kurulmuş olması, PKK içinde çok sayıda Ermeni bulunmasının konu ile bir ilgisi olabilir mi?

Ya da Kürt sorunundan dem vuranların Ermenilerden özür dileme yanlısı olmaları bir tesadüf olabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulmuş olmasından dolayı ortak bir hazımsızlık olma olasılığı olabilir mi?

PKK,ASALA'nin yerini almistir,PKK nin icinde cok sayida Ermeni oldugu zaten bir gercektir ve konu ile yakindan ilgisi vardir.

Kürt sorunundan dem vuranlar Ermenilerden özür dileme yanlisi olanlardir yani tesadüf degildir,o görevle görevlendirilmislerdir,onlarin icinde dincilerin olmasida bir tesadüf degildir,bu anlamda HAKSÖZ denilen siteyi incelemenizi öneririm.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulmus olmasi dincilerin Kürtcülerin ve Ermenilerin asla hazmedemedigi bir gercektir.

Laikligin kabulü ile dincilerin seriat özlemi,Kürtlere Sevr ile verilen Kürdistan sözü,Ermenilere,Rus ve Fransizlar tarafindan verilen Bati Ermenistan sözü havada kalmistir,heralde hazimsizliklari icin bu neden yeterli sayilir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ermeni patrigi sözcülügünden ÖZÜRCÜLERE ibret alabilmeleri icin cok anlamli bir aciklama yapildi:

Ermeni Patrikhanesi basin sözcülügünden yapilan bir aciklama ile;"Cekilen acilarin tarihe birakilmasi ve iki komsu ülke arasinda yasanmis olan ortak olumlu yanlarin ortaya cikarilmasinin daha etkili olacagi"vurgulandi.

Yapilan aciklamada;"Türkiye Cmhuriyeti ile Ermenistan Cumhuriyeti ilr komsu.Iki ülke insanlari ayni cografyayi paylasmakta.Bu cografya degistirilemez.Fakat bu cografya,karsilikli iyi iliskilerin kurulmasiyla,insanlarin birbirini tanimasiyla bir sevgi denizine dönüstürülebilir."denildi.

Bildiride daha sonra,"Türkiye Cumhuriyeti'nin Ermeni vatandaslarinin,iki ülke arasinda iyi komsuluk iliskileri arzu ettikleri"vurgulanarak,"tarihi tarihe birakmak gerektigi"hatirlatildi,"Türkiye ve Ermenistan Cumhuriyetleri arasinda iyi komsuluk iliskilerinin kurulmasi icin karsilikli görüsmelerin ve temaslarin yapildigi bu günlerde,iki millet arasinda yasanmis ortak olumlu yönlerin ortaya cikarilmasi ve bu olumluluklarin karsilikli paylasilmasinin iyi iliskiler kurulmasinda daha etkili olacagini düsünüyoruz.Karsilikli güzelliklerin paylasiminin taraflarin hassasiyetlerini zedelemiyecegine inaniyoruz.Karsilikli cekilen acilari tarihe mal edip saglam adimlarla mutlu bir gelecege dogru yürümenin daha dogru olacagi kanaatindeyiz"denildi.

Bir Ermeni din adaminin bu iyi niyet mesaji bizim uzaktan kumandali yandaslara ve onlari kumanda eden odaklara bir ibret olursa ne mutlu onlara.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu çok acı biliyor musun, anlattıklarının bana aynen bir Türk asker tarafından anı olarak anlatılması ve söylediğin herşeyin doğru olduğunu bilmek çok acı. İşte bu asıl soykırım aslında. İşte Türkiye'de bu değişmeli, işte bunun için kampanyalar hazırlanmalı, işte o bölgedeki askerler sizin tehditiniz değil koruyucunuz olmalı. Benim için doğu demek aslında misafirperver, mert insanların çoğunluğu demek,doğunun köyleri demek, benim başımın tacı duygusal saf teyzelerimin mis gibi ellerinden yediğimiz ekmek demek.. Ya onlar bizden insanlar ama onlara dair bilgimiz yok, yaşadıklarını anlatan en ufak haber yok.Bu ülkede bişeyler yapılmaya çalışılıyor,bu ülkede pkk destekleniyor, doğu başkalaştırılıyor ve halk oralarda adeta iyice gerilesin diye mücadeleler veriliyor. Öyle şeyler yapılıyor ki, pkk haklı çıkarılsın..asla haklı olamaz, asla insanlıktan nasipleri olamaz, son kan dökülmeden öyle bir ülke de kuramazlar, ama diyelim ki kurdular, töreden, taliban vari yönetimden farkı olmayan, insanlık dışı, hele hele kadını hiç eden, zerre kadar insanı vasfi olmayan bişey çıkar meydana.İnan bana çıkar. Peki askerimiz nasıl olmalı, askerimizin elinde bir taraftan arkadaşları ölürken, bir taraftan onlarla yan yana çatışmış adam teskeresini alıp, bir süre sonra terörist olarak yakalanabiliyor. Doğuda herşey hassas,doğuda herşey bambaşka. Peki nasıl ayırd edilecekler.Masum insanlar ile pkk ya destek veren içlerindeki, askerin anlayamayacağı düşmanlar, nasıl ayırd edilecekler. Halk , o masum halk , kimi daha çok kendine düşman görecek, kimi daha çok kendine yakın görecek? Aşağı tükürsen sakal yukarı bıyık hesabı. Gerçektende özellikle batıya gidildikçe, Türkle Kürt arasında en ufak sıkıntı olmadığını görüyorsun. Hepsi aynı gibi,biri ben Türküm diğeri ben Kürdüm demedikçe dil aynı, duruş aynı,yaşam aynı nerdeyse.Yanyana sıkıntı yok.. Ama doğu ne hale getirildi, o halden peki nasıl çıkarılır? Ütopik bir hayal gibi.. inan bilmiyorum..Hep en son okuduğum Grigory Petrov un Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı Kitabı aklıma geliyor. Biz tek başımıza, birey olarak, ne derece güçlüyüz bu ülkede,neler yapabiliriz? Yapabileceklerimizi yapmama sebeplerimiz neler?Çalışırsak çok şey mümkün, birler bakmışsın milyonlar olmuş bir gün.Bişeyler bu ülkede ya değişecek ya değişecek kardeşim. Biz önce bizden başlayalım çevremizden devam edelim. Elbet değişeceğiz..

ftoyd,

çok teşekkür ederim :) beni anladığınız için,tüm samimiyetimle çok teşekkür ederim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yeterince net anlattığımı sanıyordum :)

Neyse, bakın siz, 'içerisinde etnik Kürt kimliğinin de bulunduğu, ortak kader, ortak tarih ve ortak vatan' anlayışıyla bir Türk Ulusu mümkün derken, bunu, yani, bu anlamda bir Türk ulusundan olmayı ( Atatürk Milliyetçiliği ), dolayısıyla bu anlamda Kürt asıllı Türk olmayı kabul etmişsiniz demektir. İtirazlarınız sırf karşı olmak adına bir inatçılık mıdır, yoksa, Türküm demeyi etnik anlayanların baskısından korktuğunuz için mi ? ( Her iki taraftan da )

Yada burda tek sorun 'Türk' sözcüğü mü ? Bu mu rahatsız olunan ? Kütürk olsa sorun kalmayacak mı ? Ama bunu değiştirmek mümkün değil, bu isim tarihsel olarak bu coğrafyaya ve üstünde yaşayanlara verilmiş bir isim. Bunu değitiremeyiz, siz rahatsız oluyorsunuz diye :)

Türk,kelimesi size bir ırkı,etnik kimliği ifade etmiyor mu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türk,kelimesi size bir ırkı,etnik kimliği ifade etmiyor mu?

Daha önce de bin kere söyledim. Hem ediyor, hem etmiyor. Türk olmak hem üst kimliktir, hem de Kürt, Laz, Çerkez, Arap vs. olmak gibi bir etniği ifade eden alt kimliktir. Bin yıldır bu coğrafyada yaşayanların tümüne ayırd etmeksizin Türk denmiş, bu coğrafyanın ismine de Türkiye demişler. Bunun da sebebi Doğu Roma'yı yıkıp devlet kuranların, bu topraklarda hakim olanların Türk olması.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce de bin kere söyledim. Hem ediyor, hem etmiyor. Türk olmak hem üst kimliktir, hem de Kürt, Laz, Çerkez, Arap vs. olmak gibi bir etniği ifade eden alt kimliktir. Bin yıldır bu coğrafyada yaşayanların tümüne ayırd etmeksizin Türk denmiş, bu coğrafyanın ismine de Türkiye demişler. Bunun da sebebi Doğu Roma'yı yıkıp devlet kuranların, bu topraklarda hakim olanların Türk olması.

Atatürk,1 mayıs 1920'de mecliste yaptığı konuşmada şunları söylemiştir: ''Meclis-i aliniz teşkil eden zevat yalnız türk değildir, yalnız Çerkez değildir, yalnız Kürt değildir, yalnız Laz değildir. Fakat hepsinde mürekkep anasır-ı İslamiye'dir, samimi bir mecmuadır. Binaenaleyh muhafaza ve müdafaasıyla iştigal ettiğimiz millet bittabi bir unsurdan ibaret değildir. Muhtelif anasır-ı İslamiyeden mürekkeptir. Bu mecmuayı teşkil eden her unsuru-u İslam, bizim kardeşimiz ve menafii tamamen müşterek olan vatandaşımızdırve yine kabul ettiğimiz esasatın ilk satırlarında bu muhtelif anasır-ı İslamiye ki; vatandaştırlar, yekdiğerine karşı hürmet-i mütekabile ile riayetkardırlar ve yekdiğerinin her türlü hukukuna daima riayetkar olduğunu tekrar ve teyit ettik ve cümlemizi bugün samimiyetle kabu ettik.''(Atatürkün Söylev ve Demeçleri,1. TBMM'de ve CHP kurultayında,(1919-1938), T.İ.T.E. yayını 1,s73-74 )

Bakınız,değerli forumdaşım...

Yukarda ki sözler de dünden bugüne,hatta aynı dönem içerisinde değişen politikaları ve ulus-devlet anlayışını çok net gösteriyor.Sizin alt ve üst kimlik olarak tanımladığınızı Türk'lük anlayışınız,alt kimliği Kürt,üst kimliği Türk olan bir devlet anlayışı.Aslında bu yaşanılan kimlik tartışmalarında bir çıkış olabilir.

Öte yandan,

Osmanlı kimliği ile TÜM ETNİK KÖKENLERİ AYNI ÇATI ALTINDA TUTAN BİR İMPARATORLUKTAN KALAN BİR DEVLET,ULUSALLAŞMA SÜRECİNDE EN ÜYÜK HATAYI DİĞER ETNİK KÖKENLERİ BİR TEHLİKE OLARAK ALGILAMADA YAPMIŞTIR.

Türk kimliği eğer sizin için bir etnik kimliği ifade etmiyorsa,dediğiniz şekilde bir "ortak kader,ortak çıkar"a dayalı olan bir ulus anlayışı mümkündür.

Dayatmaları bir tarafa bırakarak bunları yazıyorum.

Yani sadece teori...

Bu arada,yazdıklarım konusunda sürekli açıklama yapmak gerçekten can sıkıcı...

Ben düşündüklerimi yazıyorum,kimin benim hakkımda ne düşündüğü gerçekten beni ilgilendirmiyor.Türk veya Kürt milliyetçiliği benim için aynı kapıya çıkar,ikisi de tepkileri beni bağlamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Mavi,pes dogrusu,yani aylardir hep ayni seyler yaziliyor tartisiliyor,siz simdi cikmis,"Türk'lük etnik bir anlam ifade etmiyorsa ortak cikarlar noktasinda bir ulus olusur diyorsunuz,e bravo yani!Biz neyi tartistik simdiye kadar?Türklük kavraminin asla bir etnik anlayis olmadigini bu ülkenin adinin Türkiye olmasinin ve üzerinde yasayanlarin da Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olmalarindan tümüne Türk deniyor olmasini tartismiyormuyuz.Bu ülkede Kürt,Laz,Cerkez,Gürcü,Arnavut yok diye inkar eden mi oldu?Belki Kürtce üzerine birtakim yanlisliklar yapilmis olabilir,ama bu yanlisliklari Kürtlere karsi olmakla veya etnisiteye karsi olmakla bagdastirmak mümkünmüdür?Kürt ve Türk iliskilerini siz de gayet iyi bilmektesiniz,tabiiki dönem dönem farkli siyasetler farkli önlemler yapilmis ve alinmistir,bunlari nedensiz diyede gecistiremeyiz.

Sayin Mavi Atatürk'ün dün söyledikleri bugün farkli bir yöndemidir,mecliste Kürt,Cerkez,Alevi,Gürcü,Bosnak yokmudur?Tabiiki vardir olmamasi mümkün degildir.Yanlislar ulusun meclisinde konusulur tartisilir gerekirse halkin oyuna basvurulur,ama meclis disinda birtakim art niyetlerle hareket edenleride kusura bakmayin ama hos görmek mümkün degildir.

Benim Osmanli'yi elestirdigim cok yanlari vardir,hakliyim haksizim o ayri bir konudur,ama bir Osmanli ki eger Millet-i sadika diyerek baska hic bir topluma bahsetmedigi güveni Ermenilere bahsetmis,29 Pasalik,22 Bakanlik,33 Milletvekilligi,7 büyükelci,11 baskonsolos vs olmak üzere devletin en yüksek makamlarinda görevlendirmis oldugu bir topluma soykirim uygulayamaz,kim uyguladi diyorsa,kim tehcir bir insanlik sucudur diyorsa yalandir,iftiradir.Türk milletine olan tarihi kinin disa vurusudur,Kurtulus savasina hakarettir,1.Dünya savasi sirasinda Türkiyede Ermenilerin Türklere uyguladigi insanlik disi vahseti inkaridir.Kimse kusura bakmasin.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Mavi,pes dogrusu,yani aylardir hep ayni seyler yaziliyor tartisiliyor,siz simdi cikmis,"Türk'lük etnik bir anlam ifade etmiyorsa ortak cikarlar noktasinda bir ulus olusur diyorsunuz,e bravo yani!Biz neyi tartistik simdiye kadar?Türklük kavraminin asla bir etnik anlayis olmadigini bu ülkenin adinin Türkiye olmasinin ve üzerinde yasayanlarin da Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olmalarindan tümüne Türk deniyor olmasini tartismiyormuyuz.Bu ülkede Kürt,Laz,Cerkez,Gürcü,Arnavut yok diye inkar eden mi oldu?Belki Kürtce üzerine birtakim yanlisliklar yapilmis olabilir,ama bu yanlisliklari Kürtlere karsi olmakla veya etnisiteye karsi olmakla bagdastirmak mümkünmüdür?Kürt ve Türk iliskilerini siz de gayet iyi bilmektesiniz,tabiiki dönem dönem farkli siyasetler farkli önlemler yapilmis ve alinmistir,bunlari nedensiz diyede gecistiremeyiz.

Sayin politika bugün Almanya göcmen ülkesi olup olmadigini tartisiyor! Almanya otuz yıldır dogum oranındaki düsüsün önüne gecemiyor su anda bile denetimli göc devam etmektedir. Almanya Göcmenlerle birlikte yasama bicimleri cesitlilik kazandı.. Almanya savastan cikar cikmaz bir göcmen ülkesi durumuna düsmüstü sadece son elli yilda aldigi göclerle degil..

Almanya yi kisaca tarif edecek olursak..

En büyük özelligi .. Sosyal Devlet

Sosyal devlet ilkesi Temel Yasa’nin (Alman anayasası) 20. maddesinde yer bulmustur ve yeni bir anayasanin cikarilması durumunda bile degiştirilemeyecek maddelerdendir. Dolayisiyla Temel Yasa devleti, yurttasların özgürlüklerinin disinda temel yasam kosullarını saglamakla da yükümlü kilinmaktadir. Ama bu arada herkes sosyal güvenligi icin kendine düsen sorumlulugu üstlenmek durumundadir.

Alman toplumu modern ve acık bir toplumdur: Başka toplumlarla kıyaslandıgında Alman toplumu, gencler olsun, yaşlilar olsun insanların cogunun iyi bir egitim, yüksek hayat standardı ve bireysel yasamlarını istedikleri yönde sekillendirme olanaklarıyla öne cikiyor. Geleneksel aile yapilarına göre giderek daha cesitli hale gelen aile ortamları, insanların yasamlarının merkezinde durmayı sürdürüyor. Öte yandan toplum, nüfus yapısının gecirdiği degisime baglı olarak yaslı oranının artması ve göce baglı olarak artan etnokültürel cesitliligin artması gibi önemli degisikliklerle karsi karsiya.

Göcmen ülkesi olup olmadigi tartisilan Almanya´da bugün Almanyanin adini Bayragini vazgecilmez yasalarini tartisabilirmisin kim tartismaya cesaret edebilir?ki sunu belirteyim tekrar bayrak sevgisini de göcmen kazandirmistir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Mavi Atatürk'ün dün söyledikleri bugün farkli bir yöndemidir,mecliste Kürt,Cerkez,Alevi,Gürcü,Bosnak yokmudur?Tabiiki vardir olmamasi mümkün degildir.Yanlislar ulusun meclisinde konusulur tartisilir gerekirse halkin oyuna basvurulur,ama meclis disinda birtakim art niyetlerle hareket edenleride kusura bakmayin ama hos görmek mümkün degildir.

Benim Osmanli'yi elestirdigim cok yanlari vardir,hakliyim haksizim o ayri bir konudur,ama bir Osmanli ki eger Millet-i sadika diyerek baska hic bir topluma bahsetmedigi güveni Ermenilere bahsetmis,29 Pasalik,22 Bakanlik,33 Milletvekilligi,7 büyükelci,11 baskonsolos vs olmak üzere devletin en yüksek makamlarinda görevlendirmis oldugu bir topluma soykirim uygulayamaz,kim uyguladi diyorsa,kim tehcir bir insanlik sucudur diyorsa yalandir,iftiradir.Türk milletine olan tarihi kinin disa vurusudur,Kurtulus savasina hakarettir,1.Dünya savasi sirasinda Türkiyede Ermenilerin Türklere uyguladigi insanlik disi vahseti inkaridir.Kimse kusura bakmasin.

saygilarla

Sn politika, sizden üstte yazmis oldugunuz yorumdan bir alinti yaptim.

"Bu ülkede Kürt,Laz,Cerkez,Gürcü,Arnavut yok diye inkar eden mi oldu?Belki Kürtce üzerine birtakim yanlisliklar yapilmis olabilir,ama bu yanlisliklari Kürtlere karsi olmakla veya etnisiteye karsi olmakla bagdastirmak mümkünmüdür?Kürt ve Türk iliskilerini siz de gayet iyi bilmektesiniz,tabiiki dönem dönem farkli siyasetler farkli önlemler yapilmis ve alinmistir,bunlari nedensiz diyede gecistiremeyiz."

Bir yorumunuzda burada kendiniz Kürt'leri inkar ediyorsunuz. Siz yazinizda Kürt irki yoktur Kürt'ler Tüürk irkindandir diyorsunuz. Bu inkar degilse nasil olur lütfen aciklayin.

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O halde bana bu ülkede şunu açıklar mısınız, o kadar teknoloji o kadar imkan varken, bu pusuya yatanlar sözümona nasıl takip edilemiyor, nasıl kıstırılamıyor, söyleyin bana yeni taze fidan askerimin orada ne işi var, ne yapıyor öyle ortamda benim genç askerim, yok mu bu ülkede bu tehdite karşı özel eğitilmiş ordu gibi ordu, yok mu adam gibi gerilla, gerillalara gerilla usulu saldıracak yok mu, yok mu pkk nın inlerini baştan sona ölüler diyarına çevirecek yetişmiş adam bu ülkede.. Orta yola, mayının yeni taze döşendiği alana, yolculuk yapar benim askerim, keklik gibi dağların ortasından yürütülüp ,tepelerden onların hedefi olur benim askerim, ölürde ölür benim askerim. Göndersinler bakalım, eli titremeyecek 40 ın daki 45 inde ki asker adamları, eğitimlileri , ordu gibi ordu olarak temizlesinler dağlarımızı bayırlarımızı, nerde? soruyorum nerde? Dalmışlar bir oyun ortasına, aponun bi çok ünlü sima ile boy boy fotoları, adam hapiste cips yiyordur belki şimdi, sonra şu bu..

Adamlar dağlarda, açık apaçık alanlarda idman yapıyorlar, eğitim alıyorlar, biz daha vatan millet sakarya şehitleri konuşuyoruz. İki gözyaşı, o gözyaşına bile akmasın diye alıştırdılar milleti.Ruh yok ruh bu ülkede. Milliyetten bol bol konuşan çok, milliyetçi yok.. Şimdi de bana mimleme yapıyorsunuz askerimizi kötülüyorum kürt savunuyorum diye. Ya ordaki sıradan vatandaş iki arada bir derede ,ne pkk lı ne vatan haini.Ee askerimin tepesinde koca bir tehdit her an,pkk saldırıları.

Ya ben başka asker istiyorum bu ülkede,daha başka bir asker ,hepsi bu..Ben bu ülkede sadece tam temizlik, tam bağımsızlık istiyorum,hepsi bu. Ülke tehdit altında, ya değişeceğiz,ya değişeceğiz. Pkk bu ülkeden temizlenecek, normal kürt kökenli türk vatandaş soluk alacak, biz türkler soluk alacağız.

O bölgede tehdit öyle bir yok edilmeli ki, artık o halkın tepesinde nöbet tutup onlardan korkmaya gerek kalmamalı, onlar da biz de daha güzel yaşamalı.. Çok mu zor, bu insanları denetlemek, gözlemlemek,bilmek, tehlikeli kim, tehlikesiz kim ayırmak ve vatan haini olanların gereğini yapmak, bu kadar mı zor?Ya burası bizim toprağımız, niye karışını bilmiyoruz?Niye bu adamların elinde onca silah cephane var, bunlar nerelerde üretiliyor ya? nerden ellerine geçiyor bunlar, ya biz bunu nasıl bilemeyen ülke oluyoruz? ya bunu nasıl engelleyemiyoruz?

Ya bu mevzular bitmez,bu gidişata içimdeki tepki de dinmez..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yazdıklarım konusunda sürekli açıklama yapmak gerçekten can sıkıcı...

Sn. Mavi, inanın sizi sıkmamak isterdim ama forum demek tartışmak demek değil mi ? Birbirimizi anlamak, paylaşmak, tartışarak doğruyu bulmak için burada değil miyiz ? Elbette, açıklama yapacağız, fikirlerimizi daha net anlatmak için yeni yollar bulacağız. Tartışmak demek atışmak değildir zaten, açıklamak zorundayız ki anlaşılabilelim.

Ancak, tartışmanın da belirli bir metodolojisi olmalı. Bir konuda taraf olmadan önce anlamak gerekir. Suçlamak, beğenip-beğenmemek, taraf olup-olmamak gibi duruşlar, anlamanın sonucu olmalıdır ancak. Eleştiriyi olanaklı kılan, anlamaktır. Ayrıca, herhangi bir fikir, tersi ispat edildiğinde aşılmış olur ve eğer, ortaya konan fikir gerçek olanla ilgiliyse onu yok etmek olanaksızdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk,1 mayıs 1920'de mecliste yaptığı konuşmada şunları söylemiştir: ''Meclis-i aliniz teşkil eden zevat yalnız türk değildir, yalnız Çerkez değildir, yalnız Kürt değildir, yalnız Laz değildir. Fakat hepsinde mürekkep anasır-ı İslamiye'dir, samimi bir mecmuadır. Binaenaleyh muhafaza ve müdafaasıyla iştigal ettiğimiz millet bittabi bir unsurdan ibaret değildir. Muhtelif anasır-ı İslamiyeden mürekkeptir. Bu mecmuayı teşkil eden her unsuru-u İslam, bizim kardeşimiz ve menafii tamamen müşterek olan vatandaşımızdırve yine kabul ettiğimiz esasatın ilk satırlarında bu muhtelif anasır-ı İslamiye ki; vatandaştırlar, yekdiğerine karşı hürmet-i mütekabile ile riayetkardırlar ve yekdiğerinin her türlü hukukuna daima riayetkar olduğunu tekrar ve teyit ettik ve cümlemizi bugün samimiyetle kabu ettik.''(Atatürkün Söylev ve Demeçleri,1. TBMM'de ve CHP kurultayında,(1919-1938), T.İ.T.E. yayını 1,s73-74 )

Bakınız,değerli forumdaşım...

Yukarda ki sözler de dünden bugüne,hatta aynı dönem içerisinde değişen politikaları ve ulus-devlet anlayışını çok net gösteriyor.

Değerli forumdaşım, bu konuşmanın ulus-devlet anlayışı ile ilgisi yok. Evet, Başbakan Erdoğan da, 2006 senesinde Meclis’te, Atatürk’ün, Meclis’in açılışının üzerinden henüz bir hafta geçtikten sonra yaptığı bu konuşmayı hatırlatıp ümmetçilik yapmaya kalkmıştı.

Buna tarihi okumada ‘anakronik’ yaklaşım denir ve yanlış bir yöntemdir. Günümüzün kavramları, o tarihte olanlarla açıklanmaz yada şöyle söyleyeyim; tarihteki olayları günümüz kavramları ve ilkeleri ile açıklamaya kalkmak hatalıdır. Tarih böyle okunmaz.

Daha Cumhuriyet kurulmamış ( 1920 ), Atatürk, hilafeti ve saltanatı da karşısına alarak bir Kurtuluş Savaşı’na hazırlanıyor. Atatürk ve düşüncesi oralardan başlamış, o tarihten bugüne evrilerek gelmiştir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.