Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ŞEKER değil RAMAZAN BAYRAMI olmalıymış... "ulema” edasıyla konuşan RTE “Şeker Bayramı” değil “Ramazan Bayramı” olmasını geretiğini belirtiyor...

DİPNOT

Önerilen İletiler

Kültür erozyonu yorumu gerçekten trajikomik bir yorum olmalı.

Arapların bile ‘iyd el-fitr’ dediği ve bizim dilimizde anlamı olmayan Arapça ‘Ramazan’ kelimesi ile bayram adı koymamız kültür erozyonu değil de ‘Şeker Bayramı‘ dememiz mi kültür erozyonu oluyor.

Arap kültür emperyalizminin kuşatması altındaki bu akım ne yazık ki Türk kültürü ile Arap kültürünü birbirine karıştırıyor.

Arap kültürünü kendi ulus kültüründen ileri gören zihniyetler yönetiminde olduğu sürece daha çok Araplaşma tehlikesi bizi bekliyor Unutulmasın burası Türkiye ve burada Türkler yaşıyor Araplar değil!Her toplum kendi kültürünü yaratıp yaşattığına göre, ülkemizde de bu bayram iki adıyla birlikte yıllardır anılıyor.Yani adı şimdi değişmiş değil. Bazı kurumlarla ‘şeker gibi’ geçinen, örneğin ABD Başkanı’nın özel ricasıyla Bursa’da yargı kararlarına rağmen Amerika’nın Cargill şekerine ayrıcalıklar tanıyan Başbakanı’n bayramın adındaki ‘şeker’e olan hassasiyetinin nereden kaynaklandığını doğrusu bilmek isteriz!

Arap kültürüyle değil biraz ülke sorunlarıyla ilgilenmek konusunde sizi kim engelliyor...

Herşey bitti şimdi sıra insanların bayramlarına geldi öylemi...

Pes artık!

Ve böyle saçmalıklara bu toplum daha ne kadar dayanacak gerçekten çok merak ediyorum... :angry:

.........................

.....................

http://www.cumhuriyet.com.tr/?im=em&xl...et/w/c1509.html

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne desin ki şimdi? Sen üzerine fener devrilmiş bir başbakan 'ne söyler ne yapar' görmedin herhalde.

Adam yakında
Fener
bahçe'nin maçlarına bile gitmeyecek görürsün.

Biz işimize bakalım. Cevap vermeye değmez kendisine.

Sevgil taylan sanırım oda işine bakmaya devam ediyordur...

İşine bakmaya devam ettiği şurdan belli "Ramazan" dır...."Şeker"dir...

Gündem değişsin diye elinden geleni yapıyor zaten...

Bu arada geçmişte olduğu gibi Leman'a yine dava açmayı düşünürler mi bilinmez...

567beeab0af1732da6e66e1a3a987b36.jpg

Aşağıdaki karikatür içinde bulunduğu ruh halini oldukça iyi açıklıyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ülkemizde tartışma çıkarmak ne kadar da kolay Allah'ım.İstemediğiniz kadar malzeme ve tartışmaya meyilli ve en doğrusunu kendisi bilen o kadar büyük ve bir o kadar küçük kalabalıklarımız var ki.Doğruların eğriler içinde eritildiği,doğruların eğrilere kurban edildiği sığ düşünceden öte ciddi bir düşüncesi olmayan ideolojilerin doğruların üstünü bu kadar örttüğü ya da örtebildiği başka bir yer var mı?Alın size tartışma:Ramazan Bayramı mı Şeker Bayramı mı?Taraflar hemen kendi bulundukları yer icabı konumlanmaya başlayacaklar.Tartışmaya basit diyecekler ama Bayramın adı şeker diyecekler.Öbür taraf hayır kardeşim diyecek Ramazan'ı nasıl basit bir kalıba sokarsın özünden uzaklaştırırsın diyecek.Bu tartışma yeni değil de yeri değildi hakikaten.Benim tercihim Ramazan'dan yana...Siyasi zeminin dışında ciddiyeti olan bir konu ama bu şekilde tartışılmamalı bence...

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eski köye yeni adet işte -_- Bu zamana kadar şeker bayramı dedik de ne oldu, yozlaştık mı? Şimdi Ramazan diyeceğiz de ne olacak yozlaşmadan mı kurtulacağız... Hayır yani duyan da Ramazan bayramına Halloween dedik sanır :D İnadına şeker bayramıııı, var mı? İnadına...

Son halife'nin fetvasına bir daha bakalım, ne demiş;

“Bayram adını değiştirdi. Ne oldu bayramın adı? Tatil... Olmaz! Adını bir başka türlü de değiştirmişler şimdi: Şeker Bayramı. Bu dört dörtlük bir Ramazan Bayramı, ne Şeker Bayramı... Bunlara fırsat veremeyiz, vermemeliyiz”

Ne demiş? "Şimdi" demiş :huh: yani bu zamana kadar hiç şeker bayramı demiyorduk, hep ramazan bayramı diyorduk tabii... Ehhh Bizim şaşkınlığımız, ağzımızdan kaçmış, afedersin haşmetlü devletlûm :D Bundan sonra Şeker tatili deriz biz de :D Yok tatil de demeyecektik dimi? O zaman biz de bundan sonra 4X4 Ramazan Bayramı deriz, nasılsa buna izin veriyor :D Şimdiden itibaren şeker tatili, şeker bayramı, ramazan şekeri, ramazan tatili gibi söylemlerin ağzınızdan kaçmamasına dikkat edin, aksi takdirde içki satanların başına gelenler, sizin de başınıza gelebilir, amannn haaaaa!!!!!!!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eski köye yeni adet işte -_- Bu zamana kadar şeker bayramı dedik de ne oldu, yozlaştık mı? Şimdi Ramazan diyeceğiz de ne olacak yozlaşmadan mı kurtulacağız... Hayır yani duyan da Ramazan bayramına Halloween dedik sanır :D İnadına şeker bayramıııı, var mı? İnadına...

Son halife'nin fetvasına bir daha bakalım, ne demiş;

“Bayram adını değiştirdi. Ne oldu bayramın adı? Tatil... Olmaz! Adını bir başka türlü de değiştirmişler şimdi: Şeker Bayramı. Bu dört dörtlük bir Ramazan Bayramı, ne Şeker Bayramı... Bunlara fırsat veremeyiz, vermemeliyiz”

Ne demiş? "Şimdi" demiş :huh: yani bu zamana kadar hiç şeker bayramı demiyorduk, hep ramazan bayramı diyorduk tabii... Ehhh Bizim şaşkınlığımız, ağzımızdan kaçmış, afedersin haşmetlü devletlûm :D Bundan sonra Şeker tatili deriz biz de :D Yok tatil de demeyecektik dimi? O zaman biz de bundan sonra 4X4 Ramazan Bayramı deriz, nasılsa buna izin veriyor :D Şimdiden itibaren şeker tatili, şeker bayramı, ramazan şekeri, ramazan tatili gibi söylemlerin ağzınızdan kaçmamasına dikkat edin, aksi takdirde içki satanların başına gelenler, sizin de başınıza gelebilir, amannn haaaaa!!!!!!!!!

Tatile başladınız galiba Sayın Gloria...Hayırlı bayramlar affedersiniz iyi tatiller. :)

MUHABBETLE...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tatile başladınız galiba Sayın Gloria...Hayırlı bayramlar affedersiniz iyi tatiller. :)

MUHABBETLE...

Evet tatile başladım çok şükür... Hayırlı tatiller size de afedersiniz iyi bayramlar :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Radikal den TÜRKER ALKAN'ın bugünkü yazısından bir parça...

İsmet Berkan dünkü yazısında Amerika?daki uzlaşma kültürüne dikkati çekiyor, ekonomik bunalımla mücadele için kabul edilen 700 milyar dolarlık fonun Hazine Bakanı?nın emrine verilmesi konusunda varılan uzlaşmaya değinerek, bizde böyle konularda uzlaşma sağlamanın ne kadar zor olduğunu söylüyordu.

İsmet Berkan haklıdır, bizde uzlaşma genellikle ihanet veya teslimiyet olarak anlaşılır ve kavga etmek daha çok pirim yapar.

O kadar ki, bin yıldır kutladığımız şu bayramın ne bayramı olduğu konusunda bile

henüz uzlaşabilmiş değiliz! Başbakan (ki baş uzlaşmacı olması gerekirdi) ?Bu şeker bayramı değil, ramazan bayramıdır!? diyor uzlaşmaz ve kışkırtıcı bir tavırla!

Aman sayın Başbakan?ım, ister Şeker Bayramı densin, isterse Ramazan Bayramı, önemli olan ağız tadıyla bir bayram kutlamak değil mi?

Bir bayramın adında bile anlaşamazsak, Kürt sorununda nasıl anlaşacağız, laiklik tartışmasını nasıl tatlıya bağlayacağız, nasıl yeni bir anayasa yapacağız?

Ne kadar doğru demiş Türker Alkan.

-----------------------------------------

Uzlaşmıyorsan uzAKlaşma bari...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Belli mi olur, bir bakarsın bayramın adı ramazan mı şeker mi diye bir tartışma başlamış, medya körüklemiş derken iş büyümüş, tartışma alevlenmiş ve gündem değişmiş, deniz feneri unutulmuş!

Gündemi değiştirebilecek her umudu denemekte fayda var, "ya tutarsa?"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl basit bir toplum olduğumuzu bu tartışmalar apaçık gösteriyor!O basitlikle bizler komünistleri gavur diye fişlerken,inanmayana her türlü zulmü reva görürken,ölerken ve öldürürken...vay be biz bırakın ayı tüm evreni zapt edebiliriz(!)

Ramazan Bayramımı,Şeker Bayramımı...sevgili düşünen toplumum...insan mı yoksa etiket mi...önce ona karar verin!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl basit bir toplum olduğumuzu bu tartışmalar apaçık gösteriyor!O basitlikle bizler komünistleri gavur diye fişlerken,inanmayana her türlü zulmü reva görürken,ölerken ve öldürürken...vay be biz bırakın ayı tüm evreni zapt edebiliriz(!)

Ramazan Bayramımı,Şeker Bayramımı...sevgili düşünen toplumum...insan mı yoksa etiket mi...önce ona karar verin!

Sevgili "mavi olmayan gökyüzü"

Sizi anlamak zor değil...

Yazılarınızın yansıması olan değerinizide...

Burada anlatmaya çalıştığımız nokta şuydu...

Hiçbir kavram durup , dururken pat diye ortaya çıkmaz . Onun bir altyapısı , bir oluşum süreci vardır .

Oysaki , bu ülke insanlarının kültürünü nice erozyonlara uğratan , nice dayatmalar vardır .

Arapça dayatmalar , Arap biçimi giyinme biçimleri , Arap usulü yaşama biçimleri , Arap gibi düşünme biçimleri , rahibe giyimine benzeyen türban , pardösü , örtü dayatmaları ...

Biz asıl bunların kültür erozyonu olduğunu ifade ettmeye çalıştık...

Yanlışmı yaptık acaba...

Saygılar...

DİPNOT...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Son 30 yıldır, Türkiyede, 1000 yılı aşkın süredir halkımızca benimsenmiş ve kültürümüzün parçası olmuş kavramlar, Amerikayı yeniden keşfetmişçesine, İslamın Arap yorumunu, Arap kültürünün gelenekleri ve yaşayış tarzını halka dayatan dinciler tarafından sorgulanmaya, değiştirilmeye ve kafa karışıklığı yaratılmaya çalışılmaktadır. Bunun örneklerini türbanda, şeker-ramazan bayramı tartışmasında, kurban bayramında deve kesmede vs. görebiliriz.

Bu tür tartışmaları kimin çıkardığını ve gündem saptırdığını da görmemek mümkün değil. Dindar-Laik kesim gibi ayrımları çıkartan da, toplumu bölmeye çalışan da aynı kişiler ve aynı zihniyet!

Bu arada, geçmiş şeker ve/veya ramazan bayramınız kutlu/mübarek olsun! smile.gif

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

memleketin onca sorunu varken edilecek laf bu muydu acaba?

bayram şeker olsa ne olur ramazan olsa ne olur bu kutuplaştırma cabası neden?

islam aleminde bayram olarak bile bizdeki gibi kutlanmıyorken,

bir başbakan neden böyle kavgalar çıkartmak ister ki?

yine 15 şehit verdik yine ateş düştüğü yeri yaktı mecliste vekil yapıp maaş başladıkları terör yandaşı adamlarla gereğince mücadele etmeyip başka insanları hedef haline getirenler, sahip oldukları medya ile insanlarımızın aklını karıştıranlar kime hizmet ediyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili "mavi olmayan gökyüzü"

Sizi anlamak zor değil...

Yazılarınızın yansıması olan değerinizide...

Burada anlatmaya çalıştığımız nokta şuydu...

Hiçbir kavram durup , dururken pat diye ortaya çıkmaz . Onun bir altyapısı , bir oluşum süreci vardır .

Oysaki , bu ülke insanlarının kültürünü nice erozyonlara uğratan , nice dayatmalar vardır .

Arapça dayatmalar , Arap biçimi giyinme biçimleri , Arap usulü yaşama biçimleri , Arap gibi düşünme biçimleri , rahibe giyimine benzeyen türban , pardösü , örtü dayatmaları ...

Biz asıl bunların kültür erozyonu olduğunu ifade ettmeye çalıştık...

Yanlışmı yaptık acaba...

Saygılar...

DİPNOT...

Değerli arkadaşım,

ben bu düşüncelerimi kesinlikle bu konuyu buraya taşıyan size değil;bugün onca ters giden şeye rağmen gündemi böylesi gereksiz konularla meşgul eden yada ettirmeye çalışan siyasilerimize,aydınlarımıza,medyamıza...yani bize ve düşüncelerimize yön verenlere yönelttim.

ben bu ülkede işsizlik had safhadayken,çocuklarımız sokakta yaşamaya/çalışmaya mecburken,işçilerimiz cinayetlere kurban giderken herşeyden öte insanlarımız ölmeye devam ederken;birilerinin kalkıp buna şeker mi diyelim yoksa ramazan mı uygun olur şeklindeki basit mahalle muhabbetlerine hiç gerek yok demek istedim.

kültür erozyonuna gelince,ben kültürel yozlaşma diyecektim ki demek istediğinizi galiba anladım, sizin deyiminizle erozyonnnnn.Bugün sadece ülkemizde değil dünyada dediğiniz bir erozyon var,yozlaşma değil dediğiniz gibi kültürel erozyon.Çünkü kültür adına hiçbir değer bugün olması gereken yerde değil...Kapitalizmin bayrağını taşıyan süper güç ABD ile yok olan kültürler,para ile tartılan kültürler,para ile ezilmiş kültürler...

gelelim Arap kültürüne...şimdi olaya bence iki pencereden bakmak lazım...Türkler'in İslamiyeti kabul ettiği günden itibaren,etki alanı içersinde bulunduğu bir kültürü başlı başına bir din ile açıklamak eksik bir analize götürür bizleri.Din en etkili olan ama sadece etkili olmayandır.Ben kendi adıma şunu söyleyeyim.Osmanlı Devleti bu kültürün en asgari seviyede yaşandığı bir medeniyet.Bakın Türk devleti demedim,çünkü ben Osmanlı Devletini bir Türk devleti olarak görmüyorum...Türk Devleti olsa da bazılarımız için bu yine böyledir;ya değilse...Osmanlı Devleti öncesinde de bu durumu bariz bir şekilde görebiliriz.Hatta bize verilen resmi tarih derslerinde şu söylenir;''İslamiyeti kabul etmeyen Türkler/Türk devletleri asimile olmuştur.Gerekçe KÜLTÜRLERİN BENZERLİĞİ....nedense siyasi,sosyal,ekonomik ilişkilerden değişime uğrayan yada farklılaşan bir kültür anlayışı gözardı edilmiş.

Din İslam,dili Arapça...belirli kaideleri vardır bu dinin...ben kültürlerin benzeşmesi taraftarı değilim;ki bizleri var eden farklılıklardır.Yalnız dediğiniz kültürel erozyonu alınan Arap değerlirini içine alacak şekilde kendimce haklılaştırmakla birlikte;örtünme bir dayatma değil emirdirdir. Bu Arapların değil İslamın vereceği bir değerdir.

Evet hiçbir kavram kendiliğinden ortaya çıkmaz,kültürel erozyon had safhasında ve tüm yıkıcılığı ile bizim olan yaşamda.Tabi ki arap biçimi kıyafet ve düşünceler olağanlığı bir sınıra kadar olan çizgiler bütünü.Siz bunu dinle yada kültürel etkileşim ile açıklarsınız;bu olağanlığın dışa vurumu.

Bunları yazmak kesinlikle yanlış değil,olamaz da!Bazı değerler vardır ki sıkı sıkı sarılmalı,onu yarına taşımalı.Kültür tarihtir,millettir ve bu iken en özel olanlardan biridir.

Sevgili arkadaşımız Godzilla,çok iyi bir kalem aracılığı ile şunu demiş;

Aman sayın Başbakan?ım, ister Şeker Bayramı densin, isterse Ramazan Bayramı, önemli olan ağız tadıyla bir bayram kutlamak değil mi?

Bir bayramın adında bile anlaşamazsak, Kürt sorununda nasıl anlaşacağız, laiklik tartışmasını nasıl tatlıya bağlayacağız, nasıl yeni bir anayasa yapacağız?

işte benim demek istediğim de bu.Yine Sevgili arkadaşımız Doğrucudavut da eklemiş...

Bu tür tartışmaları kimin çıkardığını ve gündem saptırdığını da görmemek mümkün değil. Dindar-Laik kesim gibi ayrımları çıkartan da, toplumu bölmeye çalışan da aynı kişiler ve aynı zihniyet!

ne kadar güzel bir tespit...

dediğim gibi değerli arkadaşım,ben sizin gündeme getirdiğiniz kavramı;burada olması gereken olarak görüyorum...ve ekliyorum;

bizler öyle bir dönüşüme tabi tutulan bir toplumuz ki;kişisel çıkarlarla örülü olan siyaset aldığımız nefesi bile kendi potasında eritirken;bizler hala Pınar Altuğ'un kiminle evleneceği kadar basit,magazinsel olan bir konuyu bu ülkenin gündemine getiriyoruz.

ve bunu yapan egemenlerin oyunlarını ve hesaplarını hiç koşulsuz,düşünmeden günlük hayatta bir yerlere oturtuyoruz...dediğim gibi kültürel erozyon deyiminizle ve bana göre de basit olmayan ama emin olun ki bizimle basitliğin en alasından oturtulacak bir kavram.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Mavi Olmayan Gökyüzü,

Genelde lafımı direkt söylerim ama nasıl olduysa aşağıdaki ifademi ucu açık, yoruma açık bırakmışım. Onun için yanlış anlamalara neden olmasın diye tamamlayayım dedim:

Bu kişiler ve bu zihniyet, işbirlikçi Tayyip ve dinci tayfası gibi şahısların ve bölücü- ayrılıkçı Kürtlerin de arkasında ve destekçisi olan, emperyalist, Amerikan BOP planını uygulamaya geçirip böl ve yönet ilkesi gereğince, Türkiyeyi Ilımlı İslamcı Federasyonlar topluluğu haline getirip, kullanıp sömürebilecekleri kukla devletler kurdurmaya çalışanlardır.

Umarım anlaşılmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değerli arkadaşım,

ben bu düşüncelerimi kesinlikle bu konuyu buraya taşıyan size değil;bugün onca ters giden şeye rağmen gündemi böylesi gereksiz konularla meşgul eden yada ettirmeye çalışan siyasilerimize,aydınlarımıza,medyamıza...yani bize ve düşüncelerimize yön verenlere yönelttim.

....

dediğim gibi değerli arkadaşım,ben sizin gündeme getirdiğiniz kavramı;burada olması gereken olarak görüyorum...

Sn.Mavi Olmayan Gökyüzü,

Genelde lafımı direkt söylerim ama nasıl olduysa aşağıdaki ifademi ucu açık, yoruma açık bırakmışım. Onun için yanlış anlamalara neden olmasın diye tamamlayayım dedim:

Bu kişiler ve bu zihniyet, işbirlikçi Tayyip ve dinci tayfası gibi şahısların ve bölücü- ayrılıkçı Kürtlerin de arkasında ve destekçisi olan, emperyalist, Amerikan BOP planını uygulamaya geçirip böl ve yönet ilkesi gereğince, Türkiyeyi Ilımlı İslamcı Federasyonlar topluluğu haline getirip, kullanıp sömürebilecekleri kukla devletler kurdurmaya çalışanlardır.

Umarım anlaşılmıştır.

Teşekkürler... :clover::):clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Mavi Olmayan Gökyüzü,

Umarım anlaşılmıştır.

Değeri arkadaşım ben zaten bunu demek istediğinizi anlamıştım.Saptırılan yada örtülmek istenen bir gündem.Kimbilir belki de düşünce sınırımızı gösteren basitlikler.

Ilımlı İslam kavramını daha çözememiş biri olarak bu kavramı es geçiyor;dini genel anlamda kendisiyle ifade eden iktidarı bu konuda da samimi görmediğimi ekliyorum.

Ayrıca böl-parçala-yönet taktiğinin uluslararası ve ulusal anlamda kendine yer edinme çabalarını da ekleyrsek,emperyalist güçlerin ******** haline gelmiş iktidar ve siyasi anlayışımız;dünden bugüne değişmeyen,dün A bugün B ile var olan bir basiretsizlikler örneği olarak gördüğümü de ekleyeyim.

Amerikayı açmaya bile gerek yok;o kendi çıkarıyla olması gereken yerde.Ki onun Ortadoğuyu kendine göre şekillendirme politikası büyük bir başarıyla yol almaktadır.

Ben de tam bunları düşünürken;yapmayın dedim.Ramazan yada Şeker,bırakın isteyen istediğini kullansın.Hatta ben artık şekerli ramazan bayramı diyeceğim.Bu bayramın mahiyetini mi değiştirecek;bizler tanımlama değil adlandırmalara takıldığımız sürece sizin dediğiniz oyunlara gelmeye son sürat devam edeceğim.Saygılar!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değeri arkadaşım ben zaten bunu demek istediğinizi anlamıştım.Saptırılan yada örtülmek istenen bir gündem.Kimbilir belki de düşünce sınırımızı gösteren basitlikler.

Ilımlı İslam kavramını daha çözememiş biri olarak bu kavramı es geçiyor;dini genel anlamda kendisiyle ifade eden iktidarı bu konuda da samimi görmediğimi ekliyorum.

Ayrıca böl-parçala-yönet taktiğinin uluslararası ve ulusal anlamda kendine yer edinme çabalarını da ekleyrsek,emperyalist güçlerin ******** haline gelmiş iktidar ve siyasi anlayışımız;dünden bugüne değişmeyen,dün A bugün B ile var olan bir basiretsizlikler örneği olarak gördüğümü de ekleyeyim.

Amerikayı açmaya bile gerek yok;o kendi çıkarıyla olması gereken yerde.Ki onun Ortadoğuyu kendine göre şekillendirme politikası büyük bir başarıyla yol almaktadır.

Ben de tam bunları düşünürken;yapmayın dedim.Ramazan yada Şeker,bırakın isteyen istediğini kullansın.Hatta ben artık şekerli ramazan bayramı diyeceğim.Bu bayramın mahiyetini mi değiştirecek;bizler tanımlama değil adlandırmalara takıldığımız sürece sizin dediğiniz oyunlara gelmeye son sürat devam edeceğim.Saygılar!

Sevgili Mavi olmayan gökyüzü,

Bu tanımlamaları ve adlandırmaları sorgulayan, değiştirmeye çalışan, bizler ya da halkımız değil onu anlatmaya çalıştım. 1200 yıldır bu topraklarda yerleşmiş, kullanılagelmiş, kültürümüzün parçası olmuş, İslami bir takım kavram ve adlandırmaları, Amerikayı yeniden keşfedercesine yeniden sorgulamaya açan, Arap tarzı ve yorumuyla değiştirmeye çalışan başımızdaki vatandaş!

Osmanlı zamanında Şeker bayramı da deniyordu Ramazan bayramı da, Allah da deniyordu, Tanrı da...Bunları sorgulamaktaki amacın, ABD'nin BOP planı çerçevesinde ulus kimliklerini kırıp, Arabın İslamı uygulama tarzını ve yorumunu yerleştirirken ( Türban konusunu da bu mantıkla düşünmek gerekir ), Ilımlı ( ABD'ye zararsız, uyutulmuş ) İslamcı Federasyonlar topluluğunu kurmak için bu tarzı da birleştirici unsur olarak kullanmak olduğunu söylüyorum.

Osmanlı devleti, ilk zamanlar ve son zamanlar dışında Türk devleti olmamıştır. Türk milliyetçiliği bu topraklara en geç gelen milliyetçiliktir. Daha önce ayrılabilenler ( Yunanistan, Bulgaristan vs.) ayrılmış, kendi devletlerini kurmuştur.

Cumhuriyetle birlikte Atatürk tarafından, bu milliyetçilik, misak-ı milli sınırları içerisinde, ırk tabanlı olmaktan uzaklaştırılarak, kapsayıcı bir şemsiye haline getirilmiştir. Bunu -bilerek ya da bilmeyerek, devlet içinde veya değil-yanlış anlayanlar her zaman olmuştur ve hala olmaktadır maalesef.

Şu anda Kürt milliyetçiliği yapıp, aynı zamanda da Arap yaşayış tarzını da savunmak, ABD'nin çıkarlarına hizmet etmekle aynı anlama gelmektedir. Sorunları ayrı ayrı ele alıp, bağımsız çözümler üretmeye çalışmak yanlıştır.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Bakıyorsunuz, bayram adını değiştirdi. Ne oldu bayramın adı? Tatil. Olmaz. Bu bayram tatil değil, tatil başka bir şey. Adını bir başka türlü de değiştirmişler şimdi. Şeker Bayramı. Bu dört dörtlük bir Ramazan Bayramı, ne Şeker Bayramı... İlginç şeyler oluyor, bu erozyondur aslında. Yani buna bir kültürel erozyon denir. Bunlara fırsat veremeyiz, vermemeliyiz. Ve olması gereken ne ise bunu yerinde aynı şekilde değerlendirmemiz lazım. Ve bu değerler erozyona uğrarsa işte o güç dengelerini sarsarız ve yavaş yavaş onlardaki kayıp geleceğimizi de ne yapar? İnkıraza götürür.

Burada anneler babalar hep birlikte yavrularımıza bu telkinleri bu nasihatleri yapmamız gerekir. En doğrusu şartlar zorlamadığı sürece bayramda anacığımın elini öpmeden bir yere ayrılmıyorum. Büyüklerimi ziyaret etmeden bir yere ayrılmıyorum.

Ben bir sorumluluğun bir misyonunun gerekliliği olarak, bir sorumluluğun gereğini yerine getirmek durumundayım. Onun için bunu burada açıklıyorum. Birlik, beraberlik içinde dayanışma ve yardımlaşma içinde inşallah bu süreci sürdüreceğiz.?

Diyen Erdoğan'ın bayramı nasıl Antalya'da geçirdiğini merak ettim doğrusu. Hani tatil değildi bayram?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.