Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

said nursinin hataları

kursatotcu

Önerilen İletiler

• Cevaplar 186
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Allah olacakları önceden biliyormu?

(sorduğun tüm soruların yanıtlarını bende bilmek istiyorum) ve kendime göre bulduğum yanıtları sanada anlatıyım...

kader dediğimiz şey doğruysa evet biliyor. ama burdan şu sonucu çıkarma, herşey O'nun isteğiyle şekillensede asıl etken kullar yani biziz... bu nasıl oluyor dersen, Tanrı hayatımızda belirleyici olaylar yaratıyor, aynı olaylar bizim seçeneklerimize bağlı olarak iyi yada kötü sonuçlar getiriyor...kaderi ağaç, bize sunduğu seçenekleride dallar olarak düşün.onların arasından seçtiğin dal (yol) senin iradenle seçtiğindir, bunun sonunda yaşayacakların önceden bellidir, ama sen bunu seçtiğin için mutlu olabilir yada acı çekebilirsin, bu senin suçun yada bilgeliğin olur, suçu işleyip cezanı çeker yada doğruyu yapar mükafatını alırsın...

eğer Tanrı bu dalları yaratmasaydı yaşamamız manasızlaşırdı değil mi? Kaderi değiştiren tek etken dua dır ve katillerdir...

işte böle :unsure:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

d:Kaderi değiştiren tek etken dua dır ve katillerdir...

c: yani dua ETMEK VE KATİL OLMAK KADER DEĞİL Mİ VEYA ALLAH BUNLARI DA ÖNCEDEN BİLMİYO MUYDU

*:

EŞKIYA DEDİKLERİNİ OKUDUM AM A ŞİMDİ UNUTTUM

:unsure: hmmm

bak şimdi, yukarıda da dediğim gibi, söylediğim bu dua etmek ve katil olmak olaylarıda kaderde elbette vardır ama bunlar senin seçimlerindir. sen katil olacaksın diye belli bir kural konsaydı Tanrı tarafından ozaman cennet cehennem kavramları olmazdı, cezalar olmazdı, herşey zaten kesin belli olsaydı hiçkimse yaptıklarından ve yapmadıklarından sorumlu tutulmazdı.

Tanrı'nın bilmesi ve oldurması farklı şeyler, bunları kafanda ayrı yerlere koy...oldurması dediğim olay senin dualarınla etkilediğin kaderindir, kaderin değişmez bunlar kaderinde zaten var olan şeylerdir, sen Ondan iyi olanı istediğin için, bunu Ondan istediğin için,kaderinde bulunan aynı olay farklı insanlar,aynı insanlar farklı olaylar senin dualarına göre seçimini etkileyecektir, tanırının iradesi ve senin isteğinle olacaktır bunlar. Tanrı'nın bilmesi ise yaşacağın herşeyi önceden kaderinde var etmesidir, ama bunların seçimleri yine senin elindedir, çünkü doğruyu ve yanlışı ayırt edebilecek yetenek sana verilmiştir.

*gelen ö.m lere bir açıklama getirmek isterim: cevaplarım başlığa değil kürşat otçuya dır, asla ve asla nurcu değilim, yıllardır kafamı kurcalayan soruların başka arakadaşlarında kafasını kurcaladığını görünce sorularımıza birlikte cevaplar bulmak için yazıyorum burada....soruların cevapları insanların kafalarındadır,mühim olan bunları ortaya çıkaracak mekanı ve zamanı bulabilmektir.bu başlık altında yazdığım tüm iletilerdeki düşünceler benim sorularıma kendi verdiğim verebildiğim cevaplardır. hiçbir dini oluşumda yer almadım almamda, sadece kendi içimde inanan ve irdeleyen biriyim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mavi sence allah insanların yapacaklarını insanlar yapmadan önce mi dilemişti? yoksa insan eylemleri allahın iradesi dışında mı gerçekleşir?

Bu soru bana yöneltmediniz ama benim kafam takıldı ''önce mi dilemişti''Burda Allahın bir saneryo hazırlayıp bizimde bu seneryonun parçasımı demek mi?Yoksa Allah insanları yapacaklarını önceden biliyormu demek?Çünkü arasında dağlar kadar fark var seneryo hazırlamışsa bu seneryo içinde bir anlamımız yok ama Allah bizim neler yapacaklarını önceden biliyor ise.Burdan ilk dediğim Allah insanlaştırıyorsunuz.Ama ikinci olan ise Allahın herşeyi öncede bildiğini ve bununla Allahın İlah olduğu demek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

peki madem önceden kullarının ne yapcanı biliyor öleyse söle bana: olayların bildiği gibi olmasını mı diledi yoksa bildiğinin dışında olmasını mı diledi

''dileme'' kelimesi bana burdan allah'ın dilediğini söylüyorsun Allah dilemez.. ALLAH KİMDEN DİLEYECEK ONDAN BÜYÜK BİRŞEYMİ VAR Kİ.Bizim şimdi ne yaptığımız bilir , dahan sonra ne yapacağımızıda bilir.Yani; Allah kullarını önceden ne yapacığını biliyor.ALLAH'ın önceden bilmesi kulu etkilemez.Çünkü sen daha önceden ne yapacağını bilmiyorsun.Allah sana iyi kötünün ne olduğunu söledi ve bunları ayır etmen için akıl verdi ve hür bir irade verdi.Allah önceden bildiği şeyi bilmemen senin Allah'ın yazdığını bilmemen deyil SENİN KENDİ HÜR İRADENLE NE YAPACAĞINI BİLMEMENDİR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mavi sence allah insanların yapacaklarını insanlar yapmadan önce mi dilemişti? yoksa insan eylemleri allahın iradesi dışında mı gerçekleşir?

insanlar yapmadan önce dilemek :unsure: garip bi soru olmuş sanki biraz bu :unsure:

insanlar yapmadan önce ne yapacaklarına karar verilmiştir, seçim senindir,doğruyu yada yanlışı kendi iradenle sen seçersin, Tanrı doğruyu ve yanlışı senin önüne iki ayrı seçenek olarak koymuştur zaten. insanın eylemleri Tanrının iradesi dışında gerçekleşmez,varolan bir irade belirler yaşayacaklarını ve senin iradenle iyi yada kötü olarak şekillenir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın kursatotço,,,

said nursiyi araştırdınız mı??

kim olduğunu biliyomusunuz...

kitaplarını anlayarak okuyo musunuz....

o kitaplara kendi yorumunuzla bişeyler katıp,,,

bu alime suçlu demek nedir??

sen onun bildiğinin ne kadarını biliyorsun,,,

onların ne kadarını yazabilirsin...

önce bunu kendi içinde tartışıp daha sonra sunmanı tavsiye edirim...

amacım sana bilgisiz demek değil..

kendimde birçok şeyi bilmiyorum...

ama bi alimi inkar etmek için ondan daha çok şey bilmek gerekiyo..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dedi:insanlar yapmadan önce ne yapacaklarına karar verilmiştir, seçim senindir

cevap: peki seçimlerine de karar verilmiş miydi

Allah önceden bildiği şeyi bilmemen senin Allah'ın yazdığını bilmemen deyil SENİN KENDİ HÜR İRADENLE NE YAPACAĞINI BİLMEMENDİR.''

siz galiba benim dediklerimi okmuyorsunuz. :(

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dedi:ama bi alimi inkar etmek için ondan daha çok şey bilmek gerekiyo..

cevap: kader meselesinde onun bildiğinin fazlasını bilirim.

sen yanıt verdin: hayır

cevap veriyom: peki ama seçmek yapmak değil midir

DEDİydim: peki seçimlerine de karar verilmiş miydi

CEVAP verdiydin: hayır

söliyom: yani bu seçimlerin allahın iradesi dışında mı gerçekleşti? hayır derse bunun dediğine katılmayan var mı varsa sölesin

dedi:Allah önceden bildiği şeyi bilmemen senin Allah'ın yazdığını bilmemen deyil SENİN KENDİ HÜR İRADENLE NE YAPACAĞINI BİLMEMENDİR.''

cevap: bişe anlamadım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

allah bilincine sahip olmayana anlatılacağını sanmıyorum..

daha önce sölemiştim,,hala söylüyorum,,

hristiyana anlatılır ama allaha inanmayana nasıl anlatacaksın allahı kaderi....

herkes takılmış biliyodu neden seçimi bize bıraktı...

arkadaş sen said nursi okumuyorrsun,,orda cevabını güzel verio...

okumadığın hemen anlaşılıyo...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ya kürşat sen daha buralarda mısın...

ya ben seni çözemedim gitti..

bence sen tatmin olmak için bunları soruyorsun..hoşuna gidiyor..

ya unutma...bildiklerin,sadece o şartlarda BİLEBİLECEKLERİNdir...neden anlamıyon...

bak mesela bu kadar uğraşıyorsun da,hiç düşündün mü yarın bi araba çarpsada ölsen,ve bu bildiklerinde seninle birlikte gitse..tüm bildiklerin...hem bizimde ihtiyacımız var ya senin bildiklerine...bu durumda eğer senin söylediklerin gerçektende bilmemiz gereken şeylerse,sence bu yeryüzüne yeni bir kürşatın gelmesini Mİ beklemeliyiz??.. ne kadar bekleriz sence??binlerce yıl mı??..tüm öğrendiklerin,öğreneceklerin hepsi senin ölümünle birlikte SIFIRLANMAYACAK mı ya??e ne olacak peki??

anla artık...SEN OLMAMA ihtimali olan Bİ VARLIKSIN...zaten o yüzden TÜKENMEKTESİN...hepimiz öleyiz..o yüzden bildiklerini illaki birileri bilmek zorunda diiillll...

bu sahip olduğun organlar seni asla gerçeğe götüremez...ne aklın,ne kulakların,ne gözlerin..akıl,düşünmek için ÖN BİLGİye ihtiyaç duyar..akıl,sadece BİLDİKLERİNE yada bilebileceklerine göre düşünür..bak ben bu yüzden bu tür konularda aklıma güvenmiyorum..asla güvenemem..sende biliyorsun duyuların ne kadar aldatıcı olduğunu...hadi AKLA bi şekilde güvendim diyelim,TANRIYA NEDEN GÜVENEYİM??NASIL EMİN OLACAĞIM ONUN BANA DOĞRUYU(YADA GERÇEĞİ) SÖYLEYİP SÖYLEMEDİĞİNDEN??BENİ YANILTMADIĞINDAN NASIL EMİN OLACAĞIM??((bu paragraf sana değildi,diğer arkadaşlara yönelik oldu gibi.. :) ))

kürşat,aklını kullan,ama ona güvenme!!!((bu hepimiz için geçerli tabi..:))

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dedi:ama bi alimi inkar etmek için ondan daha çok şey bilmek gerekiyo..

cevap: kader meselesinde onun bildiğinin fazlasını bilirim.

sen yanıt verdin: hayır

cevap veriyom: peki ama seçmek yapmak değil midir

DEDİydim: peki seçimlerine de karar verilmiş miydi

CEVAP verdiydin: hayır

söliyom: yani bu seçimlerin allahın iradesi dışında mı gerçekleşti? hayır derse bunun dediğine katılmayan var mı varsa sölesin

Sevgili kursatotcu arkadaş seçmek yapmak demektir ama "seçmek" kelimesi iki şey arasından birinde karar kılmak manasına geldiği için seçim Tanrının iradesiyle değil senin iradenle olmuştur. tekrar söylüyorum, eğer Tanrı tercihini belli etseydi yaptığından sorumlu tutulmanın manası kalmayacaktı!yani ikinci ve yanıtsız sorundaki cevabım evet Tanrının iradesi dışında gerçekleşti...onun isteği ve senin iradenle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

”allahım beni doğru yoldan ayırma” diyor musun? evet dersen, seni allah mı doğru yoldan ayırıyor yani?

Özür dilerim biraz rahatsızdım giremedim from sitesine. söleşmemiz uzamış galiba.Yeni düşünceler var sanki. anladığımı göre kaderi iki yönde ayırmış arkadaşımızın dediğine saygım var.Ama düşüncesine katılmıyorum.İnsanı dinden uzaklaştıran ve tutkularının peşinde koşturan aldanmaların başında, ölümü unutmak gelir. Oysa hem insan, hem içinde yaşadığı evren ölümlüdür. Kader konusuna gelelim o kadar açıklama yaptığıma göre dediklerim hakkında düşünmüyorsun.Eğer bir soru yöneltmek isterseniz elimden gelen kadar yardımcı olurum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.