Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

***** Baykal...

Yorgun_Demokrat

Önerilen İletiler

Einstein ne demiş?

Baykal'ı ve CHP kurultaylarını düşünüyorum. Ve Einstein'ın bir sözü aklıma takılıyor. "Aptallığın en açık kanıtı, aynı şeyi defalarca yapıp değişik sonuç almayı beklemektir" demiş büyük bilim adamı...

Baykal'ı düşünüyorum.

İşine geldiği vakit 'değişim'den, 'yenilenme'den dem vuran, ama çabucak unutan Baykal'ı...

Sloganları seven...

Sadece kürsülerden en hırçın üslubuyla bu sloganları bağırmaktan hoşlanan... Ama bundan öteye gidemeyen... Siyaseti birtakım slogan ve klişelerin ötesine götüremediği için de derinleşemeyen... Bu yüzden bir türlü inandırıcı olamayan, güven veremeyen lider...

Baykal'ı düşünüyorum.

1995'te Londra'ya gitmiştik birlikte. Tony Blair'le buluşmuştu. O zaman İngiliz İşçi Partisi'nin yeni sol programına merak sarmıştı Baykal.

Blair 43 yaşındaydı.

Önce partisini değiştirmiş, sonra iktidara yükselmişti Blair... Yıllar geçti daha hâlâ başbakanlık koltuğunda oturuyor Blair. Bu yılki seçimi de kazanacağı kesin gibi.

Baykal'a gelince...

70'ine doğru yol alıyor.

Ama hem muhalefette, hem seçim kazanamıyor bunca yıldır. 1995'te yüzde 10 barajını kıl payı geçmişti. 1999'da baraja takıldı. 2002'de de, uzun muhalefet döneminden, ekonomik tarihimizin en büyük '2001 şubat krizi'nden ve Kemal Derviş dopinginden sonra bile yine muhalefette kalmıştı.

Baykal 1999'da baraja takılınca şunları yazmıştım:

"CHP tam dört yıldır muhalefetteydi. Çetelere bulaşmadı. Ama yine de oyunu artıramadı. Üstelik baraja takıldı. Yani yüzde 10'un altında kaldı. Niye? CHP yeniden doğuşa geçebilir mi? Yoksa tabela partisi olarak tarihin arşivine mi kaldırılır?"

Hâlâ kuşku, hâlâ soru işareti. Defalarca denenmiş olanı, acaba diyerek daha hâlâ denemeye kalkışmak...

Ne yazık!

Biraz daha geriye gidelim.

1980'lerin Baykal'ı.

İspanya'ya gitmiştim 1985 yılında. Franco'dan kurtuluşun ve demokrasiye geçişin onuncu yılı kutlanıyordu. İspanya'da Sosyalistler üç yıldır iktidardaydı. Ülkeyi demokratikleştiriyor, Avrupa Birliği'ne taşıyorlardı.

Sosyalistlerin lideri Felipe Gonzales başbakandı, 43 yaşındaydı. Alfonso Guerra, partide ve hükümette iki numaraydı, 44 yaşındaydı. Önce mühendis olmuş, sonra felsefe ve edebiyat okumuştu. Jose Marawall 43 yaşındaydı. Partinin ideoloğu ve Eğitim Bakanı'ydı. İngiltere'de, Oxford Üniversitesi'nde hukuk ve sosyoloji doktorası yapmış, Franco zindanlarında yatmıştı. Miguel Boyer 44 yaşındaydı ve Felipe'nin iç kabinesindendi. Ekonomi ondan soruluyordu.

Başbakan Gonzales dışında hepsiyle uzun sohbetler yapmıştık, Cumhuriyet Madrid muhabiri Nilgün Cerrahoğlu'yla. İzlenimlerimi uzun uzun yazmıştım. Daha yaşı 45'e vurmamış gerçekten genç İspanyol sosyalistlerinin ülkelerini nasıl kalkındırdıklarını, nasıl demokratikleştirdiklerini, nasıl Avrupa'yla bütünleştirdiklerini anlatmıştım.

Türkiye'ye dönünce belki de ilk telefon Baykal'dan gelmişti. Ankara'da kendisiyle buluşup 'İspanyol modeli'ni konuşmuştuk. On yıl sonra Londra'da 'Blair modeli'nde olacağı gibi, on yıl önce de Gonzales modeli konusunda heyecanlanmıştı Baykal...

Ama o kadar.

Değişen bir şey olmadı.

Baykal yine sloganlarda, kendi dar çevresinde yaşamaya, yaşlanmaya devam etti. Taşra kokan tarzından ve kendi ezberlerinden hiç kurtulamadı. Cilası bazen parlardı. Ama şöyle bir çizikle herhangi bir derinlikten yoksun olduğu hemen anlaşılırdı.

Onun içindir ki:

Arada bir etkilenir gibi olduğu Gonzales'lerin, Blair'lerin ufuk genişliğini, entelektüel takım oyunu zihniyetini, değişim iradelerini kavrayamadı.

Ya da böyle bir kumaştan değildi.

Farklı bir kumaştan dokunduğu için de, böyle yolları 1990'ların ilk yarısında kendisine göstermeye çalışan bir İsmail Cem'i, 2000'lerin hemen başında yine bu yolları kendisine içtenlikle anlatmak isteyen bir Kemal Derviş'i vitrin süsü olarak kullanmaktan öteye gitmedi, gidemedi Baykal.

Geçelim.

Aklımda Einstein'ın sözü:

"Aptallığın en açık kanıtı, aynı şeyi defalarca yapıp değişik sonuç almayı beklemektir."

Ben Baykal'ı artık daha fazla düşünmek istemiyorum. Siz hâlâ düşünüyor musunuz, CHP'nin sayın kurultay delegeleri?..

Hasan Cemal tarafından yazılan bu makale, 26 Ocak 2005 Çarşamba günü yayınlanan Milliyet Gazetesindeki köşe yazısıdır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 87
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Baykalı aptallıkla suçlayanlar öncelikle onurlu insanlar olmalıdırlar, satılmış kalemlerin bunu sadece bu ülkede yapabilir.Birileri adına köşelerinde ısmarlama yazılar yazarak yazı başına 3-5 bin dolar alan bu ********* ve ******** insanlar daha düne kadar savundukları düşünceyi terkederek , yarından sonra ne olacakları belli değildir.

Sayılmış kalem yazısında Blairi örnek vermiş , Blair CFR ve bilderberg üyesidir.İngiltere ve amerikada kimse akıllı olduğu için başa gelmez.Onlar sadece sistemin piyonlardır.

Sayın baykal , onurlu ve dürüst duruşunu daiama sürdürecek , CHP yi Atatürkün çizgisinde tutarak ne Kürtçülere nede CHP içine Atatürke ters düşünce olan dini sokamayacaklardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynı hafta içerisinde gelen meclise ana dilde yayın'ı ısrarla reddeden daha sonra ki günlerde Diyarbakır'a gelip canım kardeşlerim diyen birinden söz açılmışken,neden siz onu kendi parti ve tabanına sormuyorsunuz?Benim CHP li bir arkadaşım sorun Baykal demişti.Neden acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynı hafta içerisinde gelen meclise ana dilde yayın'ı ısrarla reddeden daha sonra ki günlerde Diyarbakır'a gelip canım kardeşlerim diyen birinden söz açılmışken,neden siz onu kendi parti ve tabanına sormuyorsunuz?Benim CHP li bir arkadaşım sorun Baykal demişti.Neden acaba?

CEVAP BENİM SÖZÜMDE SAKLI DEDİM YA PARONAYAK :lol::lol::lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

konunun Kürtlerle ne alakası var bunu yine anlamadım....

zedan A...

''Türkler ne zaman paronayak olmaktan vazgeçseler ozaman Özgür olacaklar''...

buda benim sözüm -_-

Cevap burada,bir daha okuyun o zaman.Gözünüzden kaçarsa tekrar yazamayız ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
konunun Kürtlerle ne alakası var bunu yine anlamadım....

zedan A...

''Türkler ne zaman paronayak olmaktan vazgeçseler ozaman Özgür olacaklar''...

buda benim sözüm -_-

Ya kardesim iliklere kadar islemis bir Kurt dusmanligi var ya, adamlar ne Irk gorur, ne Amerika'yi gorur ne de seytani. Bir tek Kurtler... Yahu kardesim Turk halkina destekten baska ne suzumuz oldu bu tarihte ben onu sorar durarim kendime. Ne yaptik ta boyle muameleyi hakkettik biz Kurtler? Inanilacak sey degil yani!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu ne şimdi?

- Kardesim Amerikan petrolunun ve menfaatlerinin onyillarca hizmetciligini ve bekciligini yapan ulke Turkiye degilmi?

- Nato'nun Amerika'dan her yil en cok maddi yardim alan ikinci ulkesi Turkiye degil mi?

- 2. Dunya savasindan sonra Israil'in kurulmasina musade eden u lke Turkiye degil mi?

Ne yani isbirligi yapmayip ta hem Saddam hem bilmem kim tarafindan hala katledilmeleri daha mi gelirdi isinize?

Derdiniz ne biliyormunuz? Bogede istikrarli ve zengin bir Kurt olusmu olmasi. Ve Amerika ile beraber calistiklari icin sinir otesine girip viran edememeniz. Yani durust olun. Gercek probleminiz bu degil mi?

Eeeee ne dersin, yillarca gelin beraber olalim dedik, yillarca bize ayirim yapmayin dedik ve hep hor gorulduk. Tabii ki ABD'ye yoneliriz o zaman!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ABD ye yönelmekten bahsedılıyor sankı tutan var onları,Sızler cıkarınız ıcabı her tarafa yönelırsınız bunu tarıh defalarca göstermıstır,bır zamanlar Ingılızlere,Almanlara ve sımdıde Amerıkalılara.Valla bız bundan gocunmayız.Sanmayınkı böyle aba altından sopa gösterır gıbı yapmakla bıryerlere varacaksınız.Türkıye ünıter bır devlettır.ne tarafa dönersenız dönün bulundugunuz yer Türk topragıdır.

saygılarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ABD ye yönelmekten bahsedılıyor sankı tutan var onları,Sızler cıkarınız ıcabı her tarafa yönelırsınız bunu tarıh defalarca göstermıstır,bır zamanlar Ingılızlere,Almanlara ve sımdıde Amerıkalılara.Valla bız bundan gocunmayız.Sanmayınkı böyle aba altından sopa gösterır gıbı yapmakla bıryerlere varacaksınız.Türkıye ünıter bır devlettır.ne tarafa dönersenız dönün bulundugunuz yer Türk topragıdır.

saygılarla

********** Azmi kullanildi Turkiye ABD, Ingiltere ve Almanya tarafindan!

***********Tarih ne zaman bizlerin kome ihanteimizi goztermis beyefendi? Sayemizde hem Anadolu'ya girdiniz hem de Kurtulus Savasi kazanildi. Asil ihanet bize yapildi. Acin gozlerinizi! Bir de tarihten bahsederler. Gel de gulme be kardesim!

Iyi gunler...

Diyarbakirli...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fidel Kastro

" Türkler Amerikan petrolünün bekçisi kürtlerden kurtulmadan özgürleşemeyeceklerdir. "

fidel castro'nun kesinlikle böyle birşey dediğine inanmıyorum.

demiş olsa bile bunu Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı kürtler hakkında değil,

kuzey ırak'ta Amerika ile işbirliği içinde olan peşmerge ve kuzey ırak kürt yöneticileri hakkında söylemiştir.

ırak savaşından önce söylemişse de yine de Talaban ve Barzani gibi Amerikan ajanları hakkında söylemiştir.

yoksa bu ülkenin kendi kürt vatandaşıyla hiçbir problemi yoktur.

ABD'nin petrolünün bekçisi olan kürtler türkiye cumhuryiyeti içinde yaşayan türkler değildir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

********** Azmi kullanildi Turkiye ABD, Ingiltere ve Almanya tarafindan!

***********Tarih ne zaman bizlerin kome ihanteimizi goztermis beyefendi? Sayemizde hem Anadolu'ya girdiniz hem de Kurtulus Savasi kazanildi. Asil ihanet bize yapildi. Acin gozlerinizi! Bir de tarihten bahsederler. Gel de gulme be kardesim!

Iyi gunler...

Diyarbakirli...

Sız okumuyorsanız bu benı ılgılendırmıyor.Ben defalarca Ingılız belgelerıyle Kürtlerın ıhanetlerını bu foruma tasıdım.

saygılarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl olacakmış bu kurtulma???

ZULME KARŞIYIZ; ADALET, BARIŞ, HUZUR, SEVGİ, GÜVEN İSTERİZ!!!

Sevgili arkdaşım sence böylemi kapsınlar benim gibi kürtlere yoksa daha yaratıcı fikriler varsa onlardan da yaralanılabilinir dimi yani...

Biz ne zaman Habil Ve Kabil olmaktan vaz gecerksek , ne zaman kendimizin ''Tek'' olarak görmekten vaz gecersek ozaman kurtulmuş olacaz... ''Tek'' olanı idrak ettigimizde sanırım çüzüm kendiliğinden olacaktır....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sız okumuyorsanız bu benı ılgılendırmıyor.Ben defalarca Ingılız belgelerıyle Kürtlerın ıhanetlerını bu foruma tasıdım.

saygılarla

Yazdiklarinizi cok okuduk. Ne yazdiniz hatirlatayim: "Turkiye'de ana unsur Turklerdir, Kurtler degildir. Kurtler bize ayak uydursun" dediniz mi demediniz mi?

Iste size IHANET ve AYRIMICILIK!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Baykalı aptallıkla suçlayanlar öncelikle onurlu insanlar olmalıdırlar,

Yani sana göre "onurlu" biri söylese dogru tespit , "onursuz" söylese yanlis.

Bu 2+2 icin de gecerli mi?

satılmış kalemlerin bunu sadece bu ülkede yapabilir.Birileri adına köşelerinde ısmarlama yazılar yazarak yazı başına 3-5 bin dolar alan bu ********* ve ******** insanlar daha düne kadar savundukları düşünceyi terkederek , yarından sonra ne olacakları belli değildir.

Var mi kanit,delil , yoksa isembe kübradan mi atiyorsun ...

Sayılmış kalem yazısında Blairi örnek vermiş , Blair CFR ve bilderberg üyesidir.İngiltere ve amerikada kimse akıllı olduğu için başa gelmez.Onlar sadece sistemin piyonlardır.

BILDERBERG TOPLANTILARINA SÜREKLI KATILANLAR VEYA

BILDERBERG'E ÜYE OLANLAR

(Aşağıdaki isimler tüm liste değildir, tüm listeyi daha

detaylı olarak vereceğiz, yukarıdaki Bilderberg üyelerinin tamamı

Bilderberg toplantılarına katılır)

Semih Akbil(Dışişleri)

Ali Hikmet Alp (C. S. C. E. nin sürekli temsilcisi)

Nureddin F. Alpkartal (Parlemento)

Tekin Arıburun (Türk Hava Kuvvetleri)

Ugur Bayar (Ozellestirme)

Burhan Belge (Parlemento)

Selahaddin Beyazit (Yönetici)

Dinç Bilgin (Sabah Anonim Şirketi)

Muharrem Nuri Birgi (NATO)

Cem Boyner (Yeni Demokrasi Hareketi)

İhsan S. Çağlayangil

İsmail Cem (Dişişleri)

Hikmet Çetin (Dişişleri)

Tansu Çiller (parlementer)

Özer Çiller

Süleyman Demirel

Vecdi Diker (Turkish Road Transport, Başkan)

İhsan Doğramacı (YÖK kurucusu)

Bülent Ecevit (Başbakan)

Nejat F. Eczacıbaşı

Bülent Eczacıbaşı

Gazi Erçel (Merkez Bankası)

Sedat Ergin (Hürriyet)

Üstün Erguder (Boğaziçi Rektör)

Melih Esenbel

Turan Feyzioğlu (Parlamento)

Meral Gezgin Eris (ECON, DEVEL Foundation)

Nail Gidel

Oğuz Gökmen (Parlementer)

Emre Gönensay (Dişişleri)

Vahit Halefoglu (Dişişleri)

Kamran İnan (Parlementer)

Hasan F. Işık (Parlementer)

Jak Kamhi

Gülten Kazgan (İstanbul Ün. İktisat,Prof)

Suna Kıraç (KoçHolding)

Rahmi Koç (KoçHolding)

Şerif Mardin (Prof.)

Celal Bayar (eski cumhur bşk.)

Tugay Özçeri (Dişişleri)

Hüsamettin Özkan (Başbakan Yardımcısı)

Selim Sarper

Sinan Tara (Enka Holding)

Selahattin Tokay (Yonetici)

Ahmet Tokuz

Halil Tunç (İşçi SendikalarıFederasyonu)

İlter Türkmen

Memduh Yasa (İktisat)

Selçuk Yaser (yönetici)

Erkut Yüceoğlu (TÜSIAD)

http://www.doguturkistan.net/siyonizm/hainlerin-listesi.html

Sayın baykal , onurlu ve dürüst duruşunu daiama sürdürecek , CHP yi Atatürkün çizgisinde tutarak ne Kürtçülere nede CHP içine Atatürke ters düşünce olan dini sokamayacaklardır.

Hic gülesim yoktu ... "onurlu ve dürüst" sifatlari yakistirma , ne birinden ne digerinden eser yok. Satilmis ve isbirlikci ; Türkiye batirmak,yavaslatmak,germek,milleti birbirine düsürmek yegane

marifeti. Buna da "onurlu ve dürüst" diyorsan , söylenecek bir sey yok ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Baykalın sloganları çok seviliyor kanımca..

Diyorki biz Cumhuriyeti kurduk.

O yalan ...

Sanki Cumhuriyet sadece onların tekelnde.

Cumhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları kurdu demiyor(lar)...

Cumhuriyeti kuranlar seriatcilardir ... Laikciler o vakit hic yoktu , proje bile olarak yoktular ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

- Kardesim Amerikan petrolunun ve menfaatlerinin onyillarca hizmetciligini ve bekciligini yapan ulke Turkiye degilmi?

- Nato'nun Amerika'dan her yil en cok maddi yardim alan ikinci ulkesi Turkiye degil mi?

- 2. Dunya savasindan sonra Israil'in kurulmasina musade eden u lke Turkiye degil mi?

Aynen öyle ...

Aslinda "Türklük" bir "ülkü" olarak basladi ve kabul etmek lazim ki baya tutdu. Netice biziz ... Aslinda 40 kisiyiz ve birbirimizi biliriz ...

Türkiyeyi catlatma noktasina getiren ama pkk falan degil. Catlama noktasina "bizim" ulusalcilar getirdi,getiriyor ...

Bunlarin dedigi su : biz bundan böyle 40 kisi degiliz. Biz "Tek"iz gerisi "Bize" tabi ya da hain ... Tam "terörist mantigi"

Derdiniz ne biliyormunuz? Bogede istikrarli ve zengin bir Kurt olusmu olmasi. Ve Amerika ile beraber calistiklari icin sinir otesine girip viran edememeniz. Yani durust olun. Gercek probleminiz bu degil mi?

Derdleri yalniz kürtler degil, asil dertleri müslümanlar ... Az mi fislediler,kara listelere koydular ... "ak listelerde" ulusalcilar köse oluyorde , hem de dört köse ...

Amerika menfaat geregi herkes ile calisir. Amerika ile beraber calismanin hainlik oldugunu ulusalcilar söyler de , kendileri ama hic de geri kalmazlar onlardan gecinmeyi ...

Ilk Amerikan "yardimi" ,2. DS sonrasi savas magdurlari icin olusturulmus bir fondan,kim almayi kabul etti?

Neyse , bakalim ne olacak simdi ... Ortalik hareketleniyor ... Irakdan Amerika cekiliyor.

Askerlerin bosa cikmasi,baska bir yere gönderilecekleri anlamina gelir.

Eeeee ne dersin, yillarca gelin beraber olalim dedik, yillarca bize ayirim yapmayin dedik ve hep hor gorulduk. Tabii ki ABD'ye yoneliriz o zaman!

O düzelir."Eski Türklerin" mumlari sönüyor "Yeni Türkler" geliyor.

Cesitli "barajlar" , hukuki hokkabazliklar,tehditler ve terör ile bu akim durdurulamadi ...

Bu akimin geldigi havzadan zamaninda Milli Mücadele beslendi.

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım;

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Bak "türk" kelimesi bir defa gecmiyor istiklal marsinda ...

Ve , insallah , gerisi de zaman ile yerine gelir ...

Yerine gelmesini istemeyenler asla bizden degildir ...

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynen öyle ...

Aslinda "Türklük" bir "ülkü" olarak basladi ve kabul etmek lazim ki baya tutdu. Netice biziz ... Aslinda 40 kisiyiz ve birbirimizi biliriz ...

Türkiyeyi catlatma noktasina getiren ama pkk falan degil. Catlama noktasina "bizim" ulusalcilar getirdi,getiriyor ...

.

.

Saygilar

Tesekkurler Istanbulian...

- Yani bugun bizlere ********** diyenelrin son yillarda yaptiklarina bakin. Resmen ******** yaptik Amerika'nin Turkiye Devleti olarak ve **** Israil'in kurulmasina musade ettik!

- Kuzey Irak Kurtelrinin bugune kadar Turkiye'ye ne zarari oldu? Adamlar hic degilse milyonlrca dolarlik is sahasi actilar binlerce Turk iscisine ve isadamina. Cekememezlik degil de nedir onlara duyulan bu nefret?

- Biz Kurtler bas bas bagirmadik mi on yillarca "gelin beraber ve ESIT olalim" diye? En cok biz savasmadik mi Kurtulus Savasinda? NEden Denizli Kahraman unvanini almadi da Maras aldi? Antep, Urfa, Yaman, vs. Bir de kalkip bzlere hain diyebiliyorlar.

- Bir de bizlere ***** diyen so insanlarin haline bakin. Ingiltere'de Amerika'da bile Turban yasalken biz de yasak. Inanilmaz bir olay bu yahu! Ne yuzle kime hangi kilif gecirmeye calisiyorlar onu anlamiyorum!

- Bolgenin en dindar milleti Kurtler'i (bakin Selahttin Eyuplere, Seyh Saidlere) bir nevi PKK'nin eline birakilmasi nedendir acaba? Neden bu PKK olayi bitirilemiyor ya da bitirilmek istenmiyor bu ulkede? Ben size soyliyeyim. Abdulmelik Firat'in dedigi gibi "PKK derin devlet tarafindan Kurtleri Islam'dan uzaklastirilmak icin kuruldu!"

Umarim sizin dediginiz gibi bu "Yeni Turk" olusumu artik yavas yavas gerceklerin farkina varir da pisliklerden temizlenir bu topraklar! Bizlerin umudumuz bu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.