Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ALLAH A İNKAR NASIL OLMALIDIR...

Önerilen İletiler

Dogan beye sorular 2

- Havva ananiz cennetten neden kovuldu. Bir ELMA yuzunden mi.

- Havva ananizin yedigi ELMA nin tarifi nedir.

- Eger havva ananiz Adem babaniza da bunu bir hile ile kandirarak yedirdi ise , Adem babanizin sucu nedir ( Aptalligi disinda).

- Havva ananizin yedigi BIRTANE ELMA yuzunden Cennetten kovulma adaletlimidir.

- Allahinizin ELMA sini geri versek hata duzelmis olurmu. Cennete donebilir misiniz.

- Bir baska insanin Yedigi Bir Elma dan dolayi , dunyada yasayan butun topluluklarin cezalandirilmasi fikri dogru mu.

- Arada bir ELMA yer misiniz.

Afiyet olsun.

Saygilar.

Pthygorass.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 108
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Sevgili TARAFSIZ ,

Kendim Bizzat hayatımın bir bölümünü düşüncelerini geçersiz kılmak adına geçirdiğim, ve de bunu yapabilmeyi,

Benim yerime yüzlerce değerli Bilim Adamlarının başardığı ;

DARWİN i ; Ömrünü inandığı değerler uğruna harcamış olduğu gerçeğini gözardı etmeksizin Takdir Ediliyorken,

Ve de kendisine Saygı duyabiliyorken,

Merak Ediyorum, Neden ve Niçin Bu forumda ki neredeyse her Ateist;

Bediüzzaman Said Nursi nin ne Saygı ya Ne de Takdir e layık olmadığını dile getirip,

Kendilerince Saygısız ifadeler kullanıyor ve, (HAŞA)

Aslında söyleyenlerin dilinde gerçekten de çok şık duran, Fakat BİLİMSEL ve TARAFSIZ bir insana hiç de yakışmayan,

Bu yakıştırmalarda bulunabiliyorlar..?

Ben anlamıyorum, Eğer Siz anlayabilmiş ve farkında olabilmiş iseniz lütfen beni aydınlatırmısınız.

Yani Said Nursi'yi takdir ettiğimiz gün Bilimsel ve Tarafsız mı olmuş olacağız?

Peki Nurcular niçin beş vakit namaz kılar gibi M. Kemal'e ****** birisini indirip birisini bindiriyorlar?

Niçin illa ki kafalarını Şeriat özleminden kaldıramıyorlar?

Niçin illa ki sıradan, normal, etten kemikten insanların Tarı tarafında kutsandığına kendilerini kaptırmışlar?

Bana Bilimsellikten bahsetmeyin...

Hele hele Tarafsızlıktan hiç...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dogan beye sorular 2

- Eger havva ananiz Adem babaniza da bunu bir hile ile kandirarak yedirdi ise , Adem babanizin sucu nedir ( Aptalligi disinda).

- Allahinizin ELMA sini geri versek hata duzelmis olurmu. Cennete donebilir misiniz.

- Bir baska insanin Yedigi Bir Elma dan dolayi , dunyada yasayan butun topluluklarin cezalandirilmasi fikri dogru mu.

Afiyet olsun.

Saygilar.

Pthygorass.

Yanıtlıyorum:

1:Hayır.Muhtemelen Muz yüzünden.

2:Tarifi yok ağaçtan(HORMONSUZ) organik.Sonra canı Organik Muz çekti.

3.Adem babamız muz verdi elma aldı ne olmuş yani.

4.Muz yedirmek ve karşılığında elma almak adil bir alışveriş gibi gözüküyor.

5.Ortada bir hata yok.Öyle olsa elmalar,muzlar olmazdı.

6.Her muz yetiştiricisi elma yetişticisi ile alışveriş yapmalıdır.

7.Elma yemek cehennemlik olmak ise maalesef vazgeçemem elma yemekten.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Elıne saglık Selimcan Arkadaşım.

Bide kendi durumunu bırakıp , " Ateist ler için ; İnkar Etme Kılavuzu."

Yayinlayan saygideger hocamiz Dogan Gulbudak tan bir TIK sesi gelse ya.

İnsan önce kendi durumuna bakar da , sonra ATEİST e rehber olur.

Saygılar.

PthyGorass

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hakedenlere bizden Allahin selami

selamunaleykum we rahmetullahi we berekatuhu ayrica sevgiler

haketmeyenlere (yani Allahin selamini istemeyenlere) siradan bir insanin selami: merhabalar ayrica saygilar

nerden baslasam, kimseyi elestirmeye niyetim yok ve sadece bu yaziya yani bu baslik daki konu hakkinda birseyler yazmak için 0duncu adina uye oldum ve ilk mesaj olarak bu konuya cevap yazma hakkim olmadigi için sivasturkusu efendinin (kendisini tanimiyorum ya yinede cani sagolsun) uyeligini kullanmaktayim.

soyle bir etrafa bakinirsaniz neler gorebiliyorsunuz? ev esya, yol araba, bina , ve

doga

biz insanlar bu doganin içindeki farkliligimizin farkindayiz (nedense)

bakiyoruz ve goruyoruz, anliyoruz, ki bize karsi bir ozenti var bu dunyada.. niyemi?

anadan dogma bizde (insanlarda) ne cirnak var ne sivri dis, ne kalin bir derimiz, ne sert ne de dayanikli bir yapimiz..

buna ragmen dunyaya (sozde) hakim olmusuz

-sozde- kelimesini ne için parantez arasinda o cumleye yazdim? cunku herhangi bir afat esnasinda ne kadar aciz oldugumuzun olulerimizin sayisindan farkindayiz (demi, yani farkinda deyilsen sende bi gariplik vardir;))

ve ayrica gorebiliyoruz ki, insanoglunun ulasmadigi heryer mukemmel derecede tam tikirinda islemekde , yani gucu gucu yetene misali aslan danayi, dana otu, ot oksigeni ve toprakdaki minerelleri, tuketmekde..bakiyorsun en zayif olan en kalabalik olanidir (meselaaaaa ot!! :)) ve en guclu olani en nadir bulunanidir (meselaaaaa diyelim ki aslan ) buna denge denir.

arastirma sonrasi veya bir sekilde, gunesin dunyaya olan mesafesinin birazcik fazla veya az olsa ya kavrulacagimizi ya da donakalacagimizi ogrenmissinizdir.. henuz ogrenmediiseniz ogrenin artik. buna denge denir.

uzayin ne kadar uçsuz bucaksiz oldugunu herbirimiz algiliyabiliyoruz demi, ve ne kadar guclu microskop kullansakda hala en kuçuk zerreyi henuz bulmus deyilizdir demi? ve baktigimizda molekullerin birbiri etrafinda donusunu ve gunes sisteminde ki sekli birbirine benzetebiliyoruz demi? tesaduf mu bunlar? (waybe derim)

her ne ise, zaten bizim sozumuz kulagi açik olanlara..

domuz, aç kaldiginda kendi diçkisini yiyebilen hayvan, iskeleti yapisindan dolayi gokyuzune bakamaz.. naparsin onun da rizki nasibi var dunyada...

iyi gunler, saygilar,

selamunaleykum we rahmetullah, sevgiler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani Said Nursi'yi takdir ettiğimiz gün Bilimsel ve Tarafsız mı olmuş olacağız?

Peki Nurcular niçin beş vakit namaz kılar gibi M. Kemal'e ****** birisini indirip birisini bindiriyorlar?

Niçin illa ki kafalarını Şeriat özleminden kaldıramıyorlar?Niçin illa ki sıradan, normal, etten kemikten insanların Tarı tarafında kutsandığına kendilerini kaptırmışlar?

Bana Bilimsellikten bahsetmeyin...

Hele hele Tarafsızlıktan hiç...

ortalık karıştıranlardan başka şeriat isteyen yok türkiyede herkes demokrasiden memnun ben şahsım adına öyleyim yani...

ama şu anki ahlak ve terbiye durumuna bakılırsa din gerçekten gerekli...

korku yoksa sakınmak da yoktur bence..

sonuçta bunu yaptığında karşılık yoksa yapmaktan kim çekinir ki?

işte anlayamadığımız yer burası...

din lazım..

zaten yaratıcı bizi en ufak noktamızı biliyorken; bize en iyisini vermez mi?

eğer herkes doğruyu bulabilseydi : din olmazdı.....

ama insan sapkınlığı uğrayabiliyor...

işte din bundan alıkoymak için var..

sanırım biraz uzattım..

saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ortalık karıştıranlardan başka şeriat isteyen yok türkiyede herkes demokrasiden memnun ben şahsım adına öyleyim yani...

Bu sevindirici (en azından) :)

Soru 1. Ahlaksızlık yapanlar ateist mi? Benim gördüklerimin hepsi de inançlı ve dinli. Eee nerede kaldı dinin etkisi?

Soru 2. Sakınmadan ahlaksızlık yapanlar Allah'tan korkmuyor mu? Çevremde ne kadar ahlaka ters düşen hareketler gördüysem %99,9999'u Allah'tan korkan müslümanlardı.

Cevap 1. Bilinçli olanlar...

Soru 3. Sonuç olarak yaptığında karşılık olsa da müslümanlar hiç de geri kalmıyorlar... Peki siz çevrenizdekileri ve medyadan duyduklarınızı hiç değerlendirdiniz mi? Bir oranlama yapsanız % 99,9999'un altına düşebilir misiniz? (zahmet olmazsa)

Bence de... Bir türlü anlayamıyorsunuz. Bu iş dinle olmuyor. Cezaevlerindeki insanların kaçta kaçı inançlı değil? Hiç düşündünüz mü? Demek ki iş dinde bitmiyor.

Soru 4. Tekrar düşünür müsünüz?

din lazım..

zaten yaratıcı bizi en ufak noktamızı biliyorken; bize en iyisini vermez mi?

Vermeyince de vermiyor işte :)

Ahirette alırsınız karşılığını diyorlar. Siz de aynısını diyorsunuz. Adalet o taraftaymışmışmış..

eğer herkes doğruyu bulabilseydi : din olmazdı.....

:D

ama insan sapkınlığı uğrayabiliyor...

işte din bundan alıkoymak için var..

Bak arkadaşım... Din var ama bu sapkınlıklar yine var...

Suç oranlarını karşılaştır bulursun...

sanırım biraz uzattım..

Sayende ben de :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Dogan hoca,

Allahin ispati , ahiretin ispati , Ateistlere inkar rehberi derken , bi suru yazi yazildi. Size birsuru soru soruldu. Ama hicbirine direkt cevap vermediniz.

Ben Formu okuyanlarin sahitliginde size direkt kisa birkac soru soracagim. Cevaplarsanin seviniriz.

1- SER'I kurallara gore ( SERIAT 'a gore ) , KUR'AN a gore mi yasayiyorsunuz.

2- Eger yasayamiyorsaniz BOYLE BIR AMACINIZ var mi.

3- CUMHURIYET yerine SERIAT la yonetilen bir ulkede yasamak istermisiniz.

4- Bediuzzaman in CUMHURIYETE karsi SERIAT i savundugunu biliyormusunuz. Sizde savunurmusunuz.

Saygilarimla.

PthyGorass

Dogan beye sorular 2

Afiyet olsun.

Saygilar.

Pthygorass.

İlla Doğan Bey cevap verecek demek,bekleyelim bakalım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yaradan alıntı;

Bu sevindirici (en azından)

sanki şeriat gelse bogazınız sıkılacak..

gelsin demiyorum ama osmanlının hoşgörüsü ortada...

Soru 1. Ahlaksızlık yapanlar ateist mi? Benim gördüklerimin hepsi de inançlı ve dinli. Eee nerede kaldı dinin etkisi?

ateist olmasa da imanı zayıf müslümanlardır... imanı kuvvetlendirmek lazım.. sadece allah var demek yetmezz sanırım bununla ilgili ateş mevzusunu biliyorsunuzdur....

Soru 2. Sakınmadan ahlaksızlık yapanlar Allah'tan korkmuyor mu? Çevremde ne kadar ahlaka ters düşen hareketler gördüysem %99,9999'u Allah'tan korkan müslümanlardı.

az önce de dediğıim gibi imanı kuvvetlendirmek asıl mesele.... inanıyorum demek yetmez...

belki inandığı için kafir değildir ama yaptıklarından da sorumludur...

düşünmeye gerek var mı? :)

Vermeyince de vermiyor işte

Ahirette alırsınız karşılığını diyorlar. Siz de aynısını diyorsunuz. Adalet o taraftaymışmışmış..

bir düşünün... bir kişi çok büyük bir suç işleşim .. onun cezası nerede verilir.. yüksek bir mahkemede.... bu dünyada da çok büyük suçlar işleyenler var... ve bunun için d abüyük bir mahkeme mutlaka vardır.... mantık....

saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yaradan alıntı;

YARASA...

Bizim değil de daha çok sizinki sıkılacak. Şeriatla yönetlen ülkelerdeki kadınlara acırım...

"Gelsin demiyorum ama yan cebime koy" :)

ateist olmasa da imanı zayıf müslümanlardır...

Vallahi ne dersen de durum ortada. İmana gerek yok diyorum hala inat ediyorsun. İnsanlık başka bir şeydir. İmanla olmaz. Ben ateist olmama karşın imanlı geçinenlere bu konuda bin kat fark atarım; bu kadar da iddialıyım. Eee? Ne oldu? Hani iman?

imanı kuvvetlendirmek lazım..

Hayır! İnsanlık bilincini kuvvetlendirmek lazım!

O da insanları köleleştirerek, korkutarak ve öldükten sonraki olmadık vaadlerle kandırarak olmaz!!!!

düşünmeye gerek var mı? :)

Tekrar düşününüz... Bayağı bir gerek var :)

bir düşünün... bir kişi çok büyük bir suç işleşim .. onun cezası nerede verilir.. yüksek bir mahkemede.... bu dünyada da çok büyük suçlar işleyenler var... ve bunun için d abüyük bir mahkeme mutlaka vardır.... mantık....

Mantık...

Bak şimdi:

Afrika'da açlıktan kırılıyorlar. Mutlaka öldükten sonra doyacakları, dıymaları gereken bir yer vardır (MANTIK :) )

Çocuk sakat doğdu, kolları yok. Mutlaka öldükten sonra ekstradan 2 kolu daha olacak (toplam 4) ve böylece eksiklik giderilecektir (MANTIK :) )

A kişisi kaza sonucu yolda yürürken 20 yaşında öldü, çok iyi binsandı. B kişisi 80 yaşında öldü ve çok kötü bi insandı. A kişisi mutlaka öldükten sonra 4 kat fazla yaşamalıdır. (MANTIK :) )

Çok çalıştığı halde aylık geliri 250 YTl; diğerinin az çalıştığı halde 2500 YTl. Mutlaka öldükten sonra (çalıştığı ay) x (2500-250) YTl hesabına yatırılacak; yatırılmasa bile bunun ederi kadar cennette ödüllendirilecektir (MANTIK :) )

devam edelim mi???

Şimdi bir kez daha düşününüz. Bayağı bir gerek var hani ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

YARASA...

.

.

.

Mantık...

Bak şimdi:

Afrika'da açlıktan kırılıyorlar. Mutlaka öldükten sonra doyacakları, dıymaları gereken bir yer vardır (MANTIK :) )

Çocuk sakat doğdu, kolları yok. Mutlaka öldükten sonra ekstradan 2 kolu daha olacak (toplam 4) ve böylece eksiklik giderilecektir (MANTIK :) )

A kişisi kaza sonucu yolda yürürken 20 yaşında öldü, çok iyi binsandı. B kişisi 80 yaşında öldü ve çok kötü bi insandı. A kişisi mutlaka öldükten sonra 4 kat fazla yaşamalıdır. (MANTIK :) )

Çok çalıştığı halde aylık geliri 250 YTl; diğerinin az çalıştığı halde 2500 YTl. Mutlaka öldükten sonra (çalıştığı ay) x (2500-250) YTl hesabına yatırılacak; yatırılmasa bile bunun ederi kadar cennette ödüllendirilecektir (MANTIK :) )

devam edelim mi???

Şimdi bir kez daha düşününüz. Bayağı bir gerek var hani ;)

Satan şeriatıyla yönetilen ülkelerdeki kadınlara ben de acırım,Kuran şeriatında yaşayan kadınların rahatlığını ise okudukça özeniyor ama örneğini göremiyor olmam,baba erkil toplumda ve topluluklarda gizli bir erkek kini gütmeme bile sebebiyet verebilir.Sanırım erkeklerde genetiksel bir sıkıntı var kadınlara davranış konusunda...hoş insanoğlunda bir sıkıntı var kan dökme ve merhametsizlik,sevgisizlik boyutunda.

Kuran şeriatı cebimize girmesin bi zahmet gelsin artık.. İnsanlık için Allahı kalben hissetmek ve her davranışının izlendiğini,bilindiğini ve karşılığının olacağının bilinmesi ve tıpkı birine aşık olduğunuzda nasıl gece gündüz o kişiyi düşünüyorsanız,bu duygunun sadece Allaha adanması ve her an her davranışın Allah için şekillenmesi,evet,bir çok şeyi değiştirecektir hayatımızda..

Sakat çocuk,A kişi,maaş denklemine gelince sonuçların öyle olacağına dair Allahtan yazılı ya da sözlü bir bildiri mi aldınız?bu konuda kesin şahitliğiniz ya da yaşamışlığınız mı var?Varsa Allahla o derece yakınlığınız ,benim de sorularım olacak,artık tel le mi faxla mı rüya ile mi ne ile görüşüyorsanız,rica edeceğim bi ara benim adıma da konuşun,ya da söyleyin benimle de temasa geçsin..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sakat çocuk,A kişi,maaş denklemine gelince sonuçların öyle olacağına dair Allahtan yazılı ya da sözlü bir bildiri mi aldınız?bu konuda kesin şahitliğiniz ya da yaşamışlığınız mı var?Varsa Allahla o derece yakınlığınız ,benim de sorularım olacak,artık tel le mi faxla mı rüya ile mi ne ile görüşüyorsanız,rica edeceğim bi ara benim adıma da konuşun,ya da söyleyin benimle de temasa geçsin..

Bunu bana değil, bu mantığı kurmama neden olan yazının sahibine soracaksınız...

Karşılaştırınız:

ve bunun için d abüyük bir mahkeme mutlaka vardır.... mantık....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yarasadan;

Afrika'da açlıktan kırılıyorlar. Mutlaka öldükten sonra doyacakları, doymaları gereken bir yer vardır

bu konu sürekli fırınlanıp getiriliyor.. cevabını vermiştim... bunun tek sorumlusu hem yemedğini atıp hem de açlar açlar diyenlerdir.. ahirette yemeyenler doyurulacak; sebeplileri de cezasını çekecektir.. lütfen sürekli fırınlamayalım aynı şeyi....

Bizim değil de daha çok sizinki sıkılacak. Şeriatla yönetlen ülkelerdeki kadınlara acırım...

kadının örtülü olması onun acıncak olduğunu değil; bilakis korunmak istendiğinin kanıtıdır...... değerli şeyler saklanır... ve biz saklamaktan memnunuz.... neden bunu biz değil de siz düşünüyorsunuz????

Hayır! İnsanlık bilincini kuvvetlendirmek lazım!

O da insanları köleleştirerek, korkutarak ve öldükten sonraki olmadık vaadlerle kandırarak olmaz!!!!

kardeşi ölen küçük bir çocuk ne yapsın...... yazık değil mi ona..... zorla abisinin yok olduğunu (aslında olmamıştır) kabul ettirilsin... bizim fıtratımız sonusuzluğu ister.. bize bu isteği veren de bunu karşılayacaktır.....

A kişisi kaza sonucu yolda yürürken 20 yaşında öldü, çok iyi binsandı. B kişisi 80 yaşında öldü ve çok kötü bi insandı. A kişisi mutlaka öldükten sonra 4 kat fazla yaşamalıdır. (MANTIK )

sana insan olma şerefini verenden yaşama süreni mi sorgulayacaksın... allah (cc) zaten verdiği yaşın hesabını soracaktır... ayrıca bu durumda 80 yaşındaki şanslı değil midir.... onun iman etmek için daha fazla vakti var......

düşünmesem bunları yazmazdım.. bunları yazmam kainatı ve kendimi düşünmemdir... bence biraz da siz düşünün bilim bilim diye diye bilimin de suyu çıktı... aslında bilim ne kadar dinle ağlantılı.. oysa bunu görmek istemeyen ne kadar kör göz var......

saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dogan beye sorular 2

Afiyet olsun.

Saygilar.

Pthygorass.

alıntı pthygorass

Havva Anne miz Cenab ı Hakk ın takdiri neticesinde Cennet den kovuluştur.

Netice ; Elma değil , Emre itaatsizlik ve Kanun ve Yasak ları ihlal etmektir.

Elma nın tarifi ; Bence Allah ın yarattığı en güzel taam dır.

Havva Anne miz için kesinlikle bir hile bir aldatma söz konusu değildir.

Bu olgu bir kural ihlali, yani bir günah tır.

Ve Adem Baba mız bu Hata ya iştirak etmiştir.Havva ve Adem arasında bu durumda bir fark yoktur.

Allah u Teala; günah ve sevap hususunda, cinsiyet ayrımı yapmaz, ve yapmamıştır.

Hz.Adem Ve Hz.Havva nın, cennetten kovulması aynen ve tam manası ile ADALETTİR.

Eğer bir kişi Kendi dışındaki bir otoriteyi kabul etmiş O na her şart ve koşul da KUL olduğunu tastik etmiş ise ;

Emir ve Yasakları belirleme, ve Uygulama hakkı da kesinlikle O Otorite ye aiittir, Adem Baba mız kayıtsız Şartsız, ALLAH a secde etmiş,

Ve O' ndan gelecek herşeye rıza gösterdiğini zikretmiştir. (Ayetler le Sabittir) Tam bir Teslimiyet söz konusudur.

Teslimiyet ve Mutlak İtaat durumunda verilen HÜKÜM ün Adaletli olduğu nu tartışmak bile mantıksızdır.

Yani tüm Hükümler ve Kurallar kabul edilmiş bir Mutlak Güç tarafından belirlenmiş olduğu gerçeği bize şu sonucu tartışılmak sızın gösterir ki;

Cennet e Konulmak ta, Cennet ten Kovulmak ta kesinlikle ADALET TİR.

Bu durum da ;

Cennet ten Kovulmak Adalet midir ? sorusunu tartışmak bile, ardından Cennet e Konulmak Adalet midir ? sorusunu getirir.

Ve bunu Cennet in kendisi Adalet midir ? sorusu takip eder, ve bu sorular, Adalet kelimesinin, Mutlak ve Kayıtsız Bir Güç için,

Yani ALLAH IN tartışılmayan Hüküm ve İradesi için, buna rağmen tartışılabilir bir ADALET kavramı nı kabul etmeyi zorunlu kılar ki ;

Bu tek kelime ile Akıl ve Mantık dışıdır.

ALLAH ın elmesını geri verirsek , hata düzeltilir mi, Telafisi mümkün olur mu ? ;

Ben bizzat Şahsım adına bu konuda size SÖZ veriyorum, ve YEMİN ediyorum.

Eğer siz ALLAH ın Lütuf u İlahi si olan ELMA yı, yada herhangi bir Elma yı ,

ALLAH ın Mülk ü dışında,

ve ALLAH ın Rahmeti nin ötesinde,

ve ALLAH ın verdiği İradeyi kullanmak sızın,

Vücuda getirebilirseniz, Ben de sizin namınıza, o Elma yı ALLAH a takdim eder, ve Hata nın telefisini niyaz ederim.

Hatta, kabul edilmemesi durumunda dahi Sizin namınıza, var ise bütün günahlarınızın bedelini ben çekerim.

Eğer Cehennem diye bir yer var ise , siz de dünya da ki herhangi bir şey adına Keşke diyecek olursanız,

Sizin yerinize O Cehannem de Ben yanarım. Evet, tabii ki Tüm İnsanlık ile birlikte Siz de Cennet e dönebilirsiniz.

Eğer öyle bir yer yok ise zaten Ne Ala.

Tüm İnsanlığın, Bir İnsanın hatasından dolayı cezalandırılması fikri doğru mu ?

Öncelikle ; bu fikir değildir , aksine Bir Hüküm dür. Tam olarak İlahi bir Hüküm dür.

Eğer soru bana Özel ise ; Şahsıma yöneltilmiş ise ;

Sanırım okumuş iseniz, yazımın ilk bölümleri sizi aydınlatmıştır. Yine de tekrar ediyorum.

Bir Müslüman için ALLAH a karşı, Kayıtsız Şartsız Teslimiyet söz konusudur. Bu durumda Tüm Hükümler, Tüm Ölçüler, Tüm Tartılar,

Tüm Değerlendirmeler Mutlak ve Kesin bir şekilde ALLAH a aittir.

Bizler de bu Hakikatı şöyle Beyan lar ve Dua lar ile ifade ederiz ;

Nar ın da Hoş , Nur un da Hoş ALLAH ım, Rahmetin ile Mukabele et Bizlere.

Görelim Mevla m Ne Eyler , Ne Eyler ise Güzel Eyler.

Eğer Bu soru Bir Ateist adına sorulmuş ve Cevabı da ondan bekleniyorsa ;

Ateist zaten Hz.Adem i atası olarak kabul etmez, Evrim Teorisini daha akılcı bulmuş ve benimsemiştir. (Biz de saygı duyarız.)

Bu durumda Kendisi için bu soruyu bir Maymun üzerinden tekrar düzenleyip Sormak gereklidir.

Mesela; İnsanoğlu nun MUZ u sevmesi ve tüketmesi nin ardında ki gerçek sebep,

Milyon sene önce ağaçlarda zıplayan yaramaz bir Maymun un Tesadüfen, Muz ile karşılaşmasıdır..?

Elma mı Dediniz ?

Ben Elma yı çok severim, Ya siz ;

Siz de arasıra Bir Muz yermisiniz..?

Saygılarımla. Doğan Gülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yarasadan;

.

.

.

düşünmesem bunları yazmazdım.. bunları yazmam kainatı ve kendimi düşünmemdir... bence biraz da siz düşünün bilim bilim diye diye bilimin de suyu çıktı... aslında bilim ne kadar dinle ağlantılı.. oysa bunu görmek istemeyen ne kadar kör göz var......

saygılar..

Sevgili XprensesX

İnanın bir kaç gün forumdan uzak kaldığımda aklım hep burada oluyor, ve endişelenmekten kendimi alamıyorum.

Lakin Sizin gibi Kıymetli ve Değerli Dostlarım, benim kaygılarımın yersiz olduğunun en büyük kanıtıdır.

Yazılarınızı büyük bir dikkat ve Hayranlık ile Okudum ve Sizi Alkışladım.

Ne mutlu Bana ki; Sizin gibi değerli Dostlara sahibim.

Sizi Gönül den Tebrik Ediyorum , ve İçtenlikle Teşekkür lerimi Sunuyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Dogan hoca,

Allahin ispati , ahiretin ispati , Ateistlere inkar rehberi derken , bi suru yazi yazildi. Size birsuru soru soruldu. Ama hicbirine direkt cevap vermediniz.

Ben Formu okuyanlarin sahitliginde size direkt kisa birkac soru soracagim. Cevaplarsanin seviniriz.

1- SER'I kurallara gore ( SERIAT 'a gore ) , KUR'AN a gore mi yasayiyorsunuz.

2- Eger yasayamiyorsaniz BOYLE BIR AMACINIZ var mi.

3- CUMHURIYET yerine SERIAT la yonetilen bir ulkede yasamak istermisiniz.

4- Bediuzzaman in CUMHURIYETE karsi SERIAT i savundugunu biliyormusunuz. Sizde savunurmusunuz.

Saygilarimla.

PthyGorass

Tam Manası ile Şer i Hüküm lere göre yaşamak ; İnsanoğlu için de yalnızca Efendimiz Hz. MUHAMMED e ihsan edilmiş bir makamdır.

Hiç kimse böyle bir makama bir daha Ulaşamamıştır, Ulaşamayacaktır.

Ben ise Aciz ve Günahkar bir kulum, ve tabii ki tümüyle ve hiç bir istisna olmak sızın, Şeri Hükümler doğrultusunda yaşayamıyorum.

Lakin bundan geri de durmuyoum, yani bu Hakikat a ulaşmaya gayret ediyorum.

Aslında Bu Benim ve Tüm Müslüman ların Asli Vazifesi dir.

Her birimiz Efendimiz in Makamına ve seviyesine Ulaşılamıyacağı gerçeği ile birlikte, O na ne kadar yaklaşabilir isek ,

O derece de ALLAH Rıza sı na ulaşılabileceğine inanıyoruz. Allah bizlere Tek ve en mükemmel Örnek olarak Habib i Hz. Muhammed i göndermiştir.

Vazifemiz ise O na benzeyebilmek, O nu örnek alabilmektir.

Yani tabii ki Böyle bir Amacımız Vardır. Bu amaç olmak sızın Bir Müslüman da olunamaz.

Şeri Hüküm lerin tümünü hatta sadece bir tanesini bile İnkar eden ve Kabul etmeyen bir kişi Müslüman değildir. Sizlerden Biridir.

Cumhuriyet yerine Şeriat diye bir İfade Söz Konusu bile olamaz. Kaldı ki biz bunu isteyelim.

İslamiyet bütünüyle Cumhuriyeti Benimser ve İçine Alır. Hatta iddaa ediyorum ki ;

Cumhuriyeti tam olarak yaşayabilmek bile ancak İslamiyet ile mümkün olur.

Lütfen araştırınız ve düşününüz ;

Efendimiz zamanında alınan tüm Muharebe kararları bir Komisyon, Bir Divan kurularak ve istişare sonucunda alınmıştır.

Hatta Efendimiz e rağmen kararlar bile alınmıştır, Efendimizin görüşünün çoğunluk nazarında benimsenmemesi durumunda ,

Çoğunluk kararı ne yönde ise, HÜKÜM olarak da O karar kabul edilmiştir. Ve Efendimiz Çoğunluğa Tabi olmuştur, Onları kabul etmiştir.

Bu konuda sayısız Örnek mevcuttur. Efendimiz gerçek bir Cumhuriyetçi dir. Lütfen araştırınız, Ve bu Hakikate şahit olunuz.

Zikrettiğim gibi Cumhuriyet yerine Şeriat diye bir kavram söz konusu bile olamaz, kaldı ki Böyle bir Oluşum Arzulamış olalım.

Bediüzzaman hakkında lütfen ciddi bir araştırma yapınız; Tanık olacaksınız ki ;

Bırakın Bediüzzaman ın Cumhuriyet karşıtı olması şöyle dursun ;

Bediüzzaman Onbinlerce İhtilalci İnsanları, Dev Kitleleri karşısına alıp Şöyle Haykırmıştır ;

EKMEKSİZ YAŞARIM , CUMHURİYET ve HÜRRİYET siz YAŞAMAM.

Bediüzzaman İçin tüm yaşamı boyunca, Hürriyet ve Cumhuriyet birbirinden ayrılamaz Beşeri Hak lar dır. ve Tüm insanlık için Kaçınılmazdır.

Biz Risale i Nur talebeleri ise Aynı Üstadımız gibi Cumhuriyete sonuna kadar bağlıyız,

Ve kimse kalmasa bile , Cumhuriyet ve Demokrasi ye herşeye rağmen Bizler sahip çıkacağız ve savunacağız. Bu gün için bile bu geçerlidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

din lazım..

Din ahlak ve terbiyeden bahsetmissiniz. Korku yoksa sakinmak da yoktur bence demissiniz. Yani inananlar Allah'tan korktuklari icin kotulukten sakiniyorlar oyle mi?. Yani cennete gitmek ugruna iyi olmaya calisiyorlar. Siz de mi oylesiniz? Inanmiyor olsaydiniz nasil bir insan olacaktiniz acaba? Inanmayan bir insan ahlaksiz midir sizce?

Kaldi ki kapanmak denilen olay... Ben cok gordum kafasi kapali fakat baska yerleri acikta olan kadinlari... Malum kapaniyorsan eger onu da gerektigi gibi yapmak lazim gelir! Vucut hatlarini belli eden kiyafetler giyenler var, kot giyenler var ama kapali, ee saclarini gormuyoruz bir tek de baska heryerinin kivrimlarini netce gorebiliyoruz.

Din gerekli olabilir, cunku sadece korktuklari icin ahlakli olan insanlar var, yani korkmasalar neler yapacaklar kim bilir. Inancli olup da bu kadar suc islenebiliyorsa, inancsiz hallerini dusunemiyorum insanlarin. Demek ki Muhammet cok zeki adammis bak goruyor musun insanlari kontrol etmeyi iyi basarmis.

Ama bana soracak olursan ahlak korkudan kaynaklanmamali. Korkudan kaynaklanan ahlaki ben ne ediyim ki? Pek bi ahlaklica sayilmaz bence!

Bence de... Bir türlü anlayamıyorsunuz. Bu iş dinle olmuyor. Cezaevlerindeki insanların kaçta kaçı inançlı değil? Hiç düşündünüz mü? Demek ki iş dinde bitmiyor.

Bak arkadaşım... Din var ama bu sapkınlıklar yine var...

Suç oranlarını karşılaştır bulursun...

Aynen katiliyorum. Evet etrafta gordugum insanlardan ne kadar ahlaka ters dusen hareketler yapan insan varsi hepsi inanlardandi, ve bir takimi namaz kilmakla oruc tutmakla gunahlarinin af olacagini dusunen insanlardi. Ben bu tur ahlaka ahlak diyemem!

ateist olmasa da imanı zayıf müslümanlardır... imanı kuvvetlendirmek lazım.. sadece allah var demek yetmezz sanırım bununla ilgili ateş mevzusunu biliyorsunuzdur....

az önce de dediğıim gibi imanı kuvvetlendirmek asıl mesele.... inanıyorum demek yetmez...

belki inandığı için kafir değildir ama yaptıklarından da sorumludur...

Evet seriat gelse bogazimiz skilacak. Ozgurlugum elimde olmayacaksa, kapanmaya zorlanacaksam, dinde kadinlarin 2. planda oldugu gibi 2. planda yasayacaksam evet bogazim skilacak.

Imani kuvvetlendir kuvvetlendir ne kadar kuvvetlendircen? insanlari zorlayarak mi, fetvalar yayinlayarak mi ya da seriat getirttirerek mi? Nasil kuvvetlendirilir ki iman sence?

Imani degil de ahlaki kuvvetlendirmek gerekmez mi, ama korku olmadan elde edilecek bir ahlaki..!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ahirette yemeyenler doyurulacak;

Yahu açlık, yemek ve doymak terimleri canlı organizmalar için geçerli olan metabolizma ile ilgili kavramlardır… Şimdi sen kalkıp ahirette ölmüş insanların doyurulacağını söylersen gülerim… :) Bari de ki, ruhları ahirette karşılıklarını alacaklar :) en azından daha inandırıcı olur… Teorinizi de biz mi öğreteceğiz size?

kadının örtülü olması onun acıncak olduğunu değil;

İsteğin dışında örtünüyorsan acınacak bir durum!

Çevrendeki erkekleri sapık ilan edip saçının telinden tahrik olacaklarını düşünüyorsan acınacak durum!

Çevrendekiler örtünüp sana da örtünmediğin için kötü gözle bakılacağı ve en iyi ihtimalle psikolojik baskı uygulanacaksa acınacak durum!

En kötüsü de bunları Türkiye de hala savunuyorsan en acınılacak durum!

bilakis korunmak istendiğinin kanıtıdır...... değerli şeyler saklanır... ve biz saklamaktan memnunuz.... neden bunu biz değil de siz düşünüyorsunuz????

Değerli şey dediğin ne? Saçının teli mi? O değerli eylerini saklayacam derken erkekleri sapkın ilan etmek erkekleri de ilgilendirir! Sadece bayanları değil!

kardeşi ölen küçük bir çocuk ne yapsın...... yazık değil mi ona..... zorla abisinin yok olduğunu (aslında olmamıştır) kabul ettirilsin...

Ya da yalanlarla avutulsun:

:)

bizim fıtratımız sonusuzluğu ister.. bize bu isteği veren de bunu karşılayacaktır.....

Bak kendi kendini ele verdin işte… Dinin ortaya çıkış nedenlerinden birisi de budur. Ölümü kabullenemeyip sonsuza kadar yaşayacağı hayalini kurmak. Boşuna demedim kibirli diye insanoğluna. İşte en büyük kibirlerden birisi de budur: SONSUZ YAŞAM… Üzgünüm öleceksiniz, hepimiz yok olacağız. Sadece geride bıraktıklarımıza zihinlerde kalacağız… İster kabul et; ister etme…

sana insan olma şerefini verenden yaşama süreni mi sorgulayacaksın...

Sen onun adına konuşurken sorgulamış olmuyor musun? Ne biliyorsun bazı suçlar karşılıksız kalacak? Onun adına konuşman doğru mu??? :)

allah (cc) zaten verdiği yaşın hesabını soracaktır... ayrıca bu durumda 80 yaşındaki şanslı değil midir.... onun iman etmek için daha fazla vakti var......

Bak hala birilerinin işine karışıyorsun :)

düşünmesem bunları yazmazdım.. bunları yazmam kainatı ve kendimi düşünmemdir...

Buna düşünme demeyelim. İçinden çıkılamayan endişeler sonucu tapınma ihtiyacı diyelim.. Yukarıda yazdıkların bunun kanıtı maalesef…

bence biraz da siz düşünün bilim bilim diye diye bilimin de suyu çıktı...

Suyu çıkan ne? Bilim mi? Yoksa din dediğini şeyin yalanları mı? Ahiret de ahiret; cehenem de cehennem… Yüzyıllardır kandığınız yetmezmiş gibi insanları kandırıyorsunuz. Bu durumda suyu çıkan ne? Bilim tüm gerçekliği gözler önüne seriyor, teker teker bilinmezleri açıklıyor? Ne o? İşinize mi gelmiyor? :) Suyu çıkmışmışmış!… Ah o suyun tadına bir varabilsenizzzz…

aslında bilim ne kadar dinle ağlantılı..

Haydaaa…. Suyu çıkan şey bilim değil miydi? Ne o şimdi bir de bilimi mi savunacak ve sahip çıkacaksınız? Bence denemeyin! Tüm inançlarınızın tersini söylüyor…

oysa bunu görmek istemeyen ne kadar kör göz var......

Bunu şöyle düzeltelim:

Ne kadar kör göz var ki, korkuları yüzünden, sonsuz yaşam sevdası yüzünden bilimin ne anlattığını göremiyor anlayamıyor. Hatta bu kör gözler kalkıp bir de başkalarını körlükle suçluyor!!!

:::::::::::::::

Yazılarınızı büyük bir dikkat ve Hayranlık ile Okudum ve Sizi Alkışladım.

Siz, sizi bekleyen soruları yanıtlayıverseniz bir zahmet?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din ahlak ve terbiyeden bahsetmissiniz. Korku yoksa sakinmak da yoktur bence demissiniz. Yani inananlar Allah'tan korktuklari icin kotulukten sakiniyorlar oyle mi?. Yani cennete gitmek ugruna iyi olmaya calisiyorlar. Siz de mi oylesiniz? Inanmiyor olsaydiniz nasil bir insan olacaktiniz acaba? Inanmayan bir insan ahlaksiz midir sizce?

Ahlak için din şart değildir,çünkü öz kutsala hizmet eder,evrensel kavramlarında çoğu özden kaynaklanır..Gelgelelim,din için ahlak şarttır.. çok çok günah dahi işlense,özünü az biraz iyi ve temiz tutabilmiş,vijdanını az biraz dinleyebilmiş nice insan dine kazandırılabilir,hem de hiç ummadıkları bir anda,ummadıkları bir güçle..Mesela burada yazışan nice ateist arkadaşımız varki,başka başlıklar altında nice insana yardım için neler yaptıklarını okuyorum,çoğu insani duygularla,aşırı mükemmelliyetçi beklentilerle dinden kopuyor zaten,onlar için zaman henüz bitmemiş olabilir,iyi yaşamaya devam ettikleri sürece,bir müdahale ve kazandırma mutlaka gelecektir,tartışmalarında ve dinlere tepkilerinde seviyelerini korudukları ve temkinli olabildikleri sürece.

Kaldi ki kapanmak denilen olay... Ben cok gordum kafasi kapali fakat baska yerleri acikta olan kadinlari... Malum kapaniyorsan eger onu da gerektigi gibi yapmak lazim gelir! Vucut hatlarini belli eden kiyafetler giyenler var, kot giyenler var ama kapali, ee saclarini gormuyoruz bir tek de baska heryerinin kivrimlarini netce gorebiliyoruz.

O halde açıksanda gereği gibi açık olmak gerekir,sıradan belki hafif dekoltesi ile belinin açılmayacağı tercihlerde bulunan sade bir bayan ile,üzerinde derin dekolte,kısacık t-shirt ve düşük bel pantolononun üzerinden tangasının rengini şeklini göstermekten onur duyan kadın bir midir? Hadi bu son bahsettiğim liseli çağlarda bıcır bıcır genç ve ard niyet taşımayan ve ergenliğinin hormonel vücut isteklerine boyun eğmiş bazen sevimli de tipler olsun,bu tipin altına apartman topuk parlak simli bir ayakkabı geçirin,saçını garip toplayıp kabartın,yüzüne kalın mı kalın bi ton makyaj yapın,bi de ağzını aça aça sakız çiğnesin,şimdi bunların hepsi başı açık diye açıklığa mı laf söyleyelim...yoksa kişileri mi değerlendirelim karakter analizlerinde..Kapalı olup parkta sevişende görürsünüz,kapalı olup kolu boynu açıkta görürsünüz,kapalı olup Kuranında namazında da görürsünüz,kapalı olup karalara bürünmüş,peçelere sarınmışta görürsünüz.Pardonda ,o giyimin altında bir bayan var,bir insan var,çeşit çeşit herşeyi görürsünüz,niye bunu toptan bir kapalılığa isnat ediyorsunuz,ya da memlekettekiler gibi türban denilince hop oturup hop kalkılıyor..

Aynen katiliyorum. Evet etrafta gordugum insanlardan ne kadar ahlaka ters dusen hareketler yapan insan varsi hepsi inanlardandi, ve bir takimi namaz kilmakla oruc tutmakla gunahlarinin af olacagini dusunen insanlardi. Ben bu tur ahlaka ahlak diyemem!

Tamam,yani bilimsel olarak kanıtınız var bu insanların yüzde yüz Kuran okuyup Kuran okuduktan sonra ahlaka ters hareket sergilediğine dair..Ben etrafımda kime sorsam Kuran okudun mu diye,çoğu okumadım diyor..Arada okudum diyen çıkıyor,türkçe anlamında mı okudun diye soruyoum,yok anlamadığı arapçasını hatmetmiş..Her gün Yasin okuyup anlamını hiç okumamış nice insan var.Şimdi siz neyi baz alacaksınız..En iyisi mi ben size bir sure sunayım,hem de namaz suresi diye bilinir (sanki sadece 10 adetmiş gibi ) ve çoğu namaz kılan ezbere bilir,

Maun suresi

Bismillahirrahmânirrahîm

1. Gördün mü, o hesap ve ceza gününü yalanlayanı!

2,3. İşte o, yetimi itip kakan, yoksula yedirmeyi özendirmeyen kimsedir.

4. Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki,

5. Onlar namazlarını ciddiye almazlar. (bir mealde de ,onlar namazlarından gafildirler)

6. Onlar (namazlarıyla) gösteriş yaparlar.

7. Ufacık bir yardıma bile engel olurlar.

Sizce kimlere seslenilmiş,ateistlere mi?

Evet seriat gelse bogazimiz skilacak. Ozgurlugum elimde olmayacaksa, kapanmaya zorlanacaksam, dinde kadinlarin 2. planda oldugu gibi 2. planda yasayacaksam evet bogazim skilacak.

Dinde zorlama yoktur,dinin Kuranın dini değilse,kimse seni zorla kapatamaz,kınayamazda,Kuran seni güvence altına alan mümin insanlara sebebiyet verir,sana tehdit olan değil...İnsanlığa dayatma ile tehdit olan ,zulm görmediği yerde zulm etmeye kalkan ,Kuranın anlattığı bir mümin olamaz,ama Kuranın anlattığı Allahla insanlara kandıran şeytana kul olabilirEğer karşındaki erkek gerçek bir müminse,sen tamamen kabile kadınları gibi çıplakta dolaşsan,bu insanlar başını eğer ve sana bakmaktan çekinir.Yani mümin insan şu malum gazete haberlerinde yapılan gibi,12-15 yaşlarındaki jimnastik okulu kızları,bir şehvet unsuru gibi algılamaz..O halde din adı altında dine taban tabana zıt neler yapılıyor,işte bu sorunları bi çözmek lazım..Tabi bu ateistlere değil,Kuran ehline düşüyor..

Imani kuvvetlendir kuvvetlendir ne kadar kuvvetlendircen? insanlari zorlayarak mi, fetvalar yayinlayarak mi ya da seriat getirttirerek mi? Nasil kuvvetlendirilir ki iman sence?

İman sözkonusu olunca,Allah bir insanın imanını şekillendirir,Allah dilemedikçe kimse iman etmez,iman edenler de aynı dereceye sahip olmaz..İmanın şekillenmesi ve Allahın Kitaplarıyla gelişimi ,tamamen kişilerin kapasitesi ve Kitaplardan alabildikleriyle orantılı olarak değişir.Yani annemde imanlı olsada,annem ile benim Kurandan anladığım ve uygulamaya geçirdiğim farklılık gösterir.İşte bu noktada Allahın bizi yaratış şekli ve bizden tasarrufu ve dilediği önemlidir.Bunun önüne hiç bir güç geçemez..

Imani degil de ahlaki kuvvetlendirmek gerekmez mi, ama korku olmadan elde edilecek bir ahlaki..!

Ahlakın fazlası göz çıkarmaz :) siz kuvvetlendirinde nasıl olursa olsun..Gerisi Allaha kalmış..İster size iman nasip eder ister etmez..Ama o kadar merhametli ki her zaman için Allahtan ümit kesilmez.Siz evrensel Ahlaklılık ve dayatmasız fikirsellik boyutunda olabildiğince hümanist bir ruhla devam edin,gerisi benim için Allaha imanlı biri diliyle Allaha kalmış..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din gerekli olabilir, cunku sadece korktuklari icin ahlakli olan insanlar var, yani korkmasalar neler yapacaklar kim bilir. Inancli olup da bu kadar suc islenebiliyorsa, inancsiz hallerini dusunemiyorum insanlarin. Demek ki Muhammet cok zeki adammis bak goruyor musun insanlari kontrol etmeyi iyi basarmis.

Ama bana soracak olursan ahlak korkudan kaynaklanmamali. Korkudan kaynaklanan ahlaki ben ne ediyim ki? Pek bi ahlaklica sayilmaz bence!

Bunu yakalayabilen çok fazla insan yok biliyor musun kardeşim?

Ahlak için din şart değildir,çünkü öz kutsala hizmet eder,evrensel kavramlarında çoğu özden kaynaklanır..Gelgelelim,din için ahlak şarttır.. çok çok günah dahi işlense,özünü az biraz iyi ve temiz tutabilmiş,vijdanını az biraz dinleyebilmiş nice insan dine kazandırılabilir,hem de hiç ummadıkları bir anda,ummadıkları bir güçle..Mesela burada yazışan nice ateist arkadaşımız varki,başka başlıklar altında nice insana yardım için neler yaptıklarını okuyorum,çoğu insani duygularla,aşırı mükemmelliyetçi beklentilerle dinden kopuyor zaten,onlar için zaman henüz bitmemiş olabilir,iyi yaşamaya devam ettikleri sürece,bir müdahale ve kazandırma mutlaka gelecektir,tartışmalarında ve dinlere tepkilerinde seviyelerini korudukları ve temkinli olabildikleri sürece.

Peki "Nereye kazandırma" mümkün olacaktır Sayın ftoyd...

Yani o ateistler ya da inançsızlar zaten insanlık adına, söylediğiniz gibi yardımlarda bulunuyorlar?

Bir tek Tanrı'ya inanmadıkları için o çok iyi diye göğe çıkardığınız insanlar

Cehenneme ilelebet gidecek, biliyorsunuz değil mi?

Ama onların yardımlarının zerresini yapmayan ve hatta kötülükten başını kaldırmayan insan cennete gidecek...

Sence de Tanrı biraz bencil değil mi?

Ya hu varsın insan onu tanımayıversin?

Bak mesela Gök-Tanrı'yı ele alalım...

Hiç "Beni sevmeyeni Tamu'ya atarım" dememiş...

Sadece kötü insanları Tamu'ya atmış...

Çünkü onun için, insanların onu sevip sevmemesinin bir önemi yok...

İnsanların iyi olabilmelerinin bir önemi var...

Dinde zorlama yoktur,dinin Kuranın dini değilse,kimse seni zorla kapatamaz,kınayamazda,Kuran seni güvence altına alan mümin insanlara sebebiyet verir,sana tehdit olan değil...İnsanlığa dayatma ile tehdit olan ,zulm görmediği yerde zulm etmeye kalkan ,Kuranın anlattığı bir mümin olamaz,ama Kuranın anlattığı Allahla insanlara kandıran şeytana kul olabilirEğer karşındaki erkek gerçek bir müminse,sen tamamen kabile kadınları gibi çıplakta dolaşsan,bu insanlar başını eğer ve sana bakmaktan çekinir.Yani mümin insan şu malum gazete haberlerinde yapılan gibi,12-15 yaşlarındaki jimnastik okulu kızları,bir şehvet unsuru gibi algılamaz..O halde din adı altında dine taban tabana zıt neler yapılıyor,işte bu sorunları bi çözmek lazım..Tabi bu ateistlere değil,Kuran ehline düşüyor..

Evet, İslamâ girişte prensip olarak zorlama yoktur gerçektende...

Ama Müslüman olduktan sonra toplum tarafından getirilen yaptırımlar var...

Bu yaptırımların nedeni dinin kendisi mi yoksa insanların saplantıları mı, bunu ayırabilmek biraz zor oluyor bazen...

Ama mesela size yine Eski Türklerden örnek vereyim:

Eski Türklerde kadınlar ile erkekler aynı derede yıkanabilirlerdi...

Kadınlar ve erkekler birbirlerine cinsel obje olarak bakmazlardı...

Aynı otağıda her birey birbirinin kardeşi düşüncesi ile yetiştirildiği için, bir kadın/erkek diğer bir erkek/kadını çıplak/yarı çıplak gördüğü zaman, o kişiye karşı cinsel istek uyandırmazdı kendisinde... Bu ensest olarak algılanırdı... Bugün bile hala Yörük kadınları, çocuklarını akraba erkeklerin yanında "Acaba beni arzular mı? düşüncesi olmadan, açık açık emzirir... Ve o esnada hiçbir erkek "Ahanda göğsünü açtı!" diye aç aç bakmaz ya da ayıplamaz... Ama İslama kalırsa nikah düşen akrabaların yanında bunu yapmak günahtır...

Yani demek istediğim,

Eğer karşındaki erkek gerçek bir müminse,sen tamamen kabile kadınları gibi çıplakta dolaşsan,bu insanlar başını eğer ve sana bakmaktan çekinir.

Demişsiniz...

Bende diyorum ki, Eski Türklerde, karşısındaki kadınlar kabile kadınları gibi yarı çıplak dolaşırlardı ve onlar baktıkları halde kötü bir düşünce beslemezlerdi.

Aynı derede yıkandıkları halde beslemezlerdi ve bu halleri ile bile Araplardan çok daha sağlam aile bağları oluşturabilmişlerdi...

Aile kurumu bozulmamıştı...

O gerçek Müminlerin başlarını çevirmelerinin nedeni, o kadınları, başlarını çevirmelerine rağmen cinsel obje olarak benimsemiş olmalarından kaynaklanıyor...

Zaten cinsel obje olarak, baştan çıkarıcı olduğu önyargısını benimsedikleri için başlarını çeviriyorlar...

Ama bakın bahsettiğim Türklere ya da sizin bahsettiğiniz İlkel Kabilelere?

Kadın/Erkek karşısında çırılçıplak olduğu halde ve ona baktığı halde onu cinsel obje olarak görmüyor...

Bu, zaten İslam Tasavvufunun da ulaşmak istediği "Nefsine Hakim İnsan" modeli değil midir?

İnsan nefsine nasıl hakim olur?

Tabuları yıkarak tabii ki...

Mesela;

Kadın ve erkeğin üreme bölgelerinin "Şehvet Verici" ve "Tahrik Edici" olarak benimsenmesi düşüncesinin yıkılması...

Ama İslam'a göre bu düşüncenin yıkılması mümkün değildir...

Sadece Müslümanlar değildir birbirlerine "Şehvet verici/Tahrik edici" gözü ile bakanlar...

Yani bir çok inançsızda, ateistte insanlara bu gözle yaklaşıyor...

Müslüman ya da Ateist her ikisinde de kendine hakim olan da var, kendisini alamayan da var...

Çünkü her ikisinde de, cinselliğin bir erek olarak sunulması var...

Birisi dinin tabularından alıyor gücünü, diğeri popüler kültürden...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan gerçekten çok enteresan bir varlık.Sokakta bir mini etekli dolaşsa camiden çıkmakta olan bir adamın bile tahrik olmayacağını söylememiz biraz iyimser bir yorum olacakken,plajlarda herkes üçte iki çıplak gezerken kişiler genel anlamda her an tahrik olmazlar.Genel ortam,şartlar ve o benim çok sevdiğim tılsımlı sözcük ''alışmak''.

Benim tehlikeli gördüğüm şey,yakında ortada ''kapanmak kötüdür'' anlayışına olan eğilim ile ''açık gezmek cehenneme davetiyedir.'' anlayışından başka bir bakış tarzı kalmayacak olması riski.Ulus olarak bu kadar sorunumuz varken nasıl oluyor da siyasilerin bunu bu kadar kaşıyor oldukları ve kördüğüm olmuş bir ağ haline getirilmiş olması artık pek açıklanabilir olmaktan çıktı bence.

''Ya öyle ya böyle olacaksın.'' gibi zorlamalara bilinçli olanın karnı toktur.Ulusça reddedilemeyecek bir özelliğimiz var ki biz sosyal ilişkilerde dobra insanı severiz.Kimin rol yaptığını da bu yolla sezebilme imkanımız olur.(Siyaseti ister istemez ayrı tutuyorum.)Sayın Tengeriin'in de yazdığı gibi,bizim kökenimizde açık kapalı sorunu olmamış,olmamalıdır da.

Ben ve bazı tanıdıklarım İstanbul'un birçok semtinde bazı fakir kişilerin belirlenip para karşılığı tesettüre sokulduklarına ve etraftakileri de kapanmaya teşvik ettiklerine şahit olduk.Bunları yapanlar çoğunlukla bilmem hangi şeyhe bağlı,ona bağlı olmadan cennete giremeyeceklerine inanan,hayatta hiçbir şey olamamış ve bu yolla birşey olabileceklerini zanneden sıfatsız kişiler.Şimdi bunların yüzünden kendi halinde,başkalarına yönelik bir amaç gütmeden kapanan,saçının görünmesini istemeyen kişilerin de zan altında bırakılmaması gerekir.Her başı açık gezene karşı hınç güdülmesinin insanlıkdışı olması gibi.

.Ayrıca ne ben ateizmin insanların başının zorla açılmasıyla birlikte anılmasını isterim,sanıyorum ne de başka bir ateist.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan gerçekten çok enteresan bir varlık.Sokakta bir mini etekli dolaşsa camiden çıkmakta olan bir adamın bile tahrik olmayacağını söylememiz biraz iyimser bir yorum olacakken,plajlarda herkes üçte iki çıplak gezerken kişiler genel anlamda her an tahrik olmazlar.Genel ortam,şartlar ve o benim çok sevdiğim tılsımlı sözcük ''alışmak''.

Benim tehlikeli gördüğüm şey,yakında ortada ''kapanmak kötüdür'' anlayışına olan eğilim ile ''açık gezmek cehenneme davetiyedir.'' anlayışından başka bir bakış tarzı kalmayacak olması riski.Ulus olarak bu kadar sorunumuz varken nasıl oluyor da siyasilerin bunu bu kadar kaşıyor oldukları ve kördüğüm olmuş bir ağ haline getirilmiş olması artık pek açıklanabilir olmaktan çıktı bence.

''Ya öyle ya böyle olacaksın.'' gibi zorlamalara bilinçli olanın karnı toktur.Ulusça reddedilemeyecek bir özelliğimiz var ki biz sosyal ilişkilerde dobra insanı severiz.Kimin rol yaptığını da bu yolla sezebilme imkanımız olur.(Siyaseti ister istemez ayrı tutuyorum.)Sayın Tengeriin'in de yazdığı gibi,bizim kökenimizde açık kapalı sorunu olmamış,olmamalıdır da.

Ben ve bazı tanıdıklarım İstanbul'un birçok semtinde bazı fakir kişilerin belirlenip para karşılığı tesettüre sokulduklarına ve etraftakileri de kapanmaya teşvik ettiklerine şahit olduk.Bunları yapanlar çoğunlukla bilmem hangi şeyhe bağlı,ona bağlı olmadan cennete giremeyeceklerine inanan,hayatta hiçbir şey olamamış ve bu yolla birşey olabileceklerini zanneden sıfatsız kişiler.Şimdi bunların yüzünden kendi halinde,başkalarına yönelik bir amaç gütmeden kapanan,saçının görünmesini istemeyen kişilerin de zan altında bırakılmaması gerekir.Her başı açık gezene karşı hınç güdülmesinin insanlıkdışı olması gibi.

.Ayrıca ne ben ateizmin insanların başının zorla açılmasıyla birlikte anılmasını isterim,sanıyorum ne de başka bir ateist.

Sevgili Artropod ;

Diyorsunuz ki ;

Ben ve bazı tanıdıklarım İstanbul'un birçok semtinde bazı fakir kişilerin belirlenip para karşılığı tesettüre sokulduklarına ve etraftakileri de kapanmaya teşvik ettiklerine şahit olduk.Bunları yapanlar çoğunlukla bilmem hangi şeyhe bağlı,ona bağlı olmadan cennete giremeyeceklerine inanan,hayatta hiçbir şey olamamış ve bu yolla birşey olabileceklerini zanneden sıfatsız kişiler.

Alıntı Artropod.

Kesinlikle size katılıyorum unu Yapabilecek kişiler aslında Sıfatsız Kişilerdir.

Lakin Siz de bu idda nızı Hava asılı olmaktan çıkarıp , Bizlere kanıtlayabilirmisiniz.

Lütfen bunların kulaktan dolma varsayımlar değilde Gerçek ve Yaşanmış Hadiseler olduğunu İzah edebilirimisiniz. Bizlere bunu Gösterebilirmisiniz.

Bu da ; Şu Meşhur Kezzap atma hadisesi gibi bir Yakıştırma olmasın. Asılsız olmasın. Bunu birileri kasten ve ard niyetle planlamış olmasın.

(Sizi Tenzih ederim.)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki "Nereye kazandırma" mümkün olacaktır Sayın ftoyd...

Yani o ateistler ya da inançsızlar zaten insanlık adına, söylediğiniz gibi yardımlarda bulunuyorlar?

Bir tek Tanrı'ya inanmadıkları için o çok iyi diye göğe çıkardığınız insanlar

Cehenneme ilelebet gidecek, biliyorsunuz değil mi?Ama onların yardımlarının zerresini yapmayan ve hatta kötülükten başını kaldırmayan insan cennete gidecek...

Sence de Tanrı biraz bencil değil mi?

Ya hu varsın insan onu tanımayıversin?

Hayır,o halleri öyle bilmiyorum..Tanrı hiç bencil değil,olsada bunu sorgulamak yaratılmış olarak bize düşmez..Ona,O büyük güce bu şekilde kafa tutmak ve kendi kafamıza göre şekiller isnat etmek,insanın en büyük yanılgısı sanırım.

Ama mesela size yine Eski Türklerden örnek vereyim:

Eski Türklerde kadınlar ile erkekler aynı derede yıkanabilirlerdi...

Kadınlar ve erkekler birbirlerine cinsel obje olarak bakmazlardı...

Aynı otağıda her birey birbirinin kardeşi düşüncesi ile yetiştirildiği için, bir kadın/erkek diğer bir erkek/kadını çıplak/yarı çıplak gördüğü zaman, o kişiye karşı cinsel istek uyandırmazdı kendisinde... Bu ensest olarak algılanırdı... Bugün bile hala Yörük kadınları, çocuklarını akraba erkeklerin yanında "Acaba beni arzular mı? düşüncesi olmadan, açık açık emzirir... Ve o esnada hiçbir erkek "Ahanda göğsünü açtı!" diye aç aç bakmaz ya da ayıplamaz... Ama İslama kalırsa nikah düşen akrabaların yanında bunu yapmak günahtır...

Bende diyorum ki, Eski Türklerde, karşısındaki kadınlar kabile kadınları gibi yarı çıplak dolaşırlardı ve onlar baktıkları halde kötü bir düşünce beslemezlerdi.

Aynı derede yıkandıkları halde beslemezlerdi ve bu halleri ile bile Araplardan çok daha sağlam aile bağları oluşturabilmişlerdi...

Aile kurumu bozulmamıştı...

İyi ya,o halde bu güzel insanların,bu canımın içi atalarımızın ,o zamanlar ki o güzel duygularıyla İslamı seçmelerinin nedeni o halde? hayır onların okuduğu Kuranla şimdiki Kuran farklı mıydı da,bu kadar güzel bir kültürün sahibi atalarımız çekinmeden İslamı seçebildi..Göktanrılarından zorla mı vazgeçirtildi bu insanlara,yoksa zaten inandıklarını güzeliyle mi buldular İslamda..

O gerçek Müminlerin başlarını çevirmelerinin nedeni, o kadınları, başlarını çevirmelerine rağmen cinsel obje olarak benimsemiş olmalarından kaynaklanıyor...

Eh ,şimdiki toplumsal hallerimizde aynen de öyle,ama yine de Kurandaki mümin hallerinde bu iş öyle değil..Belki bakılmaya bakılır ama o gözle bakılmaz özünde..yani harama bakmamak demek,harama iç geçirmemek,haram konusunda nefsi terbiye etmek manasındadır..

Ama bakın bahsettiğim Türklere ya da sizin bahsettiğiniz İlkel Kabilelere?

Kadın/Erkek karşısında çırılçıplak olduğu halde ve ona baktığı halde onu cinsel obje olarak görmüyor...

Bu, zaten İslam Tasavvufunun da ulaşmak istediği "Nefsine Hakim İnsan" modeli değil midir?

İnsan nefsine nasıl hakim olur?

Tabuları yıkarak tabii ki...

Mesela;

Kadın ve erkeğin üreme bölgelerinin "Şehvet Verici" ve "Tahrik Edici" olarak benimsenmesi düşüncesinin yıkılması...

Ama İslam'a göre bu düşüncenin yıkılması mümkün değildir...

Tamam,hadi medenileşelim ve herkes çıplak gezsin,sanırım şu fazla kilolarımdan hemen kurtulmalı,ama yok yok o da sorun değil,medenileşelim,sarkık yağlarım kimsenin umrunda olmaz,ne de olsa cinsel obje olmayacağım,sütyen kullanmaya kullanmaya göğsüm sarkanken ve çocuk emzirirken bile daha medeni hissederim kendimi şimdi..Ya o kadar kabile var,bizim bu ülkede ne işimiz var böyle..bırakmışız medeni halleri..kapılmışız tabulara...

Sadece Müslümanlar değildir birbirlerine "Şehvet verici/Tahrik edici" gözü ile bakanlar...

Yani bir çok inançsızda, ateistte insanlara bu gözle yaklaşıyor...

Müslüman ya da Ateist her ikisinde de kendine hakim olan da var, kendisini alamayan da var...

Çünkü her ikisinde de, cinselliğin bir erek olarak sunulması var...

Birisi dinin tabularından alıyor gücünü, diğeri popüler kültürden...

Saygılarımla...

Doğru diyorsun da ,dinin tabularından alma konusunda,şuna dinin anakaynak harici öğretileriden desek kafam daha rahat olacak..Ben islamda ki tabu dediğin noktada,sağlıklı ve güzel bir yaşam,bir hayat görüyorum..Mesela saç teli kavramı Kuranda yoktur ama bizi saç teli için yakacak zihniyet çoktur.Biz o zihniyetle uğraşsakta,İslamı biraz aslıyla yani Kuranla değerlendirsek..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bismillahirrahmânirrahîm

1. Gördün mü, o hesap ve ceza gününü yalanlayanı!

2,3. İşte o, yetimi itip kakan, yoksula yedirmeyi özendirmeyen kimsedir.

4. Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki,

5. Onlar namazlarını ciddiye almazlar. (bir mealde de ,onlar namazlarından gafildirler)

6. Onlar (namazlarıyla) gösteriş yaparlar.

7. Ufacık bir yardıma bile engel olurlar.

Sizce kimlere seslenilmiş,ateistlere mi?

Bunu bize Kur'an'dan bir çelişki olarak mı sunuyorsun?

YAZIK!

Dur ben senin için düzeltiyim

"Namazını CİDDİYE almayıpta sadece GÖSTERİŞ için kılanlar! Yazıklar olsun onlara"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın ftoyd, hep ana kaynaktan bahsediyorsunuz da;

Ana kaynakta başın örtüsünün başı nasıl, ne ölçüde örteceği tanımlanmamış. Sadece yaka üzerine indirilmesi belirtilmiş. Siz buna dayanarak Benazir Butto tarzı başınıza örtü alır mısınız? Alsanız, sizi şu ülkede İslami baş örtüyor diye tanımlayacak kaç kişi çıkar? Siz de Butto gibi bu teori ile siyasete atılsanız bir suikaste uğrayabilir misiniz? Bakın, Tansu Çiller uğramaz. Çünkü o baş filan örtmüyor. Öbür dünyada görür nasılsa örtmemeyi!? Ama baş örtüsü böyledir diye tanımlayan tehlikede, çünkü yozlaştırmakla itham ediliyor. Tanrının emrini? çarpıtmakla? suçlanıyor. Cezası çok vahim!!

Ana kaynakta "bu, rahatsız edilmemeleri için daha uygundur" (33/59) demiş. Peki rahatsız edilmediğiniz bir toplantıda başınızı açsanız, bu hareketinizi kaç dindar onaylar? Yoksa Konca Kuriş bu yüzden öldürülmedi mi?

Yani bu ana kaynak teorinizle, fanatizmi ne ölçüde durdurabilirsiniz? Tarikatların yedi yaşında kızları kara çarşafa soktuğu bir ülkede yaşıyoruz. Teorinizin geçerliği var mı?

Hep "dini ehlileştirelim, zararsızlaştıralım" deniyor da, doğasında fanatizm olan, fanatizm olmadan varlık sebebi ortadan kalkan bir yapının ehlileşmesi, zararsızlaşması olası mı?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.