Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ALLAH A İNKAR NASIL OLMALIDIR...

Önerilen İletiler

Hayır,o halleri öyle bilmiyorum..Tanrı hiç bencil değil,olsada bunu sorgulamak yaratılmış olarak bize düşmez..Ona,O büyük güce bu şekilde kafa tutmak ve kendi kafamıza göre şekiller isnat etmek,insanın en büyük yanılgısı sanırım.

Hayır Sayın ftoyd...

Tanrı Kişiliği üzerine düşünmekte gerekiyor...

Zira sonuçta insanlar üzerinde hüküm verecek olan o...

Misal:

Hep Tanrı'nın varlığı ispat edilecekken yapılan bir şey vardır.

Bir binayı yapan Mimar örnek verilir...

Bir pastayı yapan aşı örnek verilir...

vs. vs. vs.

Peki hiç akıl hastası bir hakim, muhakeme edebilir mi?

İşimize gelince Tanrı'yı bu gibi örneklerle açıklamaya çalışacağız...

İşimize gelmeyince "Onu sorgulamak bize düşmez!" diyeceğiz...

Kime düşer peki?

Olmaz bu, böyle olmaz...

Tanrı bencildir...

Kutsal metinlere yansıyan kişiliği bu şekildedir...

İyi ya,o halde bu güzel insanların,bu canımın içi atalarımızın ,o zamanlar ki o güzel duygularıyla İslamı seçmelerinin nedeni o halde? hayır onların okuduğu Kuranla şimdiki Kuran farklı mıydı da,bu kadar güzel bir kültürün sahibi atalarımız çekinmeden İslamı seçebildi..Göktanrılarından zorla mı vazgeçirtildi bu insanlara,yoksa zaten inandıklarını güzeliyle mi buldular İslamda..

Bahsettiğim o canımın içi atalarım Müslüman değillerdi...

O bahsettiğim canımın içi atalarım, Selçuklulara kadar hatta Osmanlılara kadar Müslüman olmadılar...

O canımın içi atalarım çoğu zaman zorla ve güçle, katledile katledile Müslümanlaştırıldılar, özellikle Emeviler döneminde...

O canımın içi atalarım o kadar çok Müslüman olma heveslisi olsalardı, Gök-Tanrı inancını "Müslümanlıktır" diye yaşatmazlardı...

Hem madem o canının içi atalarının kültürü, sizi bu kadar etkiledi, niçin Arap Kültürünü benimsiyorsunuz?

"İslam'da, inandıklarını güzeliyle bulmak" ne demek?

Ne yazık ki tarih, size öğretildiği gibi değil...

Türkler "Ah canım biz zaten hidayet arıyoruz ve ne tesadüf ki İslam'da bulduk, haydin topyeküzn Müslüman olalım!" deyip Müslüman olmadılar ne yazık ki...

Hep bu böyle yapılıyor...

Arapların kültürleri nedense Hidayet kaynağı, Türklerin Gök-Tanrı inancı putperestlik olarak adlandırılıp, "Hidayet nuruna susamış Türkler"in İslamı seçtikleri uyduruluyor...

Ne Araplar Hidayete ermiştir,

Ne de Türkler bir hidayet arayışındaydılar...

Onların Gök-Tanrı inancı, Araplardan daha medeni idi...

İsterseniz bunu da ortaya koyabiliriz...

Eh ,şimdiki toplumsal hallerimizde aynen de öyle,ama yine de Kurandaki mümin hallerinde bu iş öyle değil..Belki bakılmaya bakılır ama o gözle bakılmaz özünde..yani harama bakmamak demek,harama iç geçirmemek,haram konusunda nefsi terbiye etmek manasındadır..

Peki o zaman türban nedir?

Ya da avret yerlerinin kapanması?

Maden bakılmaya bakılabilir, niye kadınlar ve erkekler zoraki örtünmeye zorlanıyor?

Sen hem nefsi terbiyeyi öğütleyeceksin,

Hem de sıkı sıkıya kapattıracaksın...

Kur'an-daki mantık şudur:

"Sen avret yerlerini kapat ki, karşındaki insan senden şehvetlenmesin..."

Yani karşısındaki insanın şehvetlenmesini, tahrik olmasının nedenini kişiye yükler...

O yüzden daha en baştan "Bakmaya bakılabilir ama kötü niyet olmadan, nefsini terbiye etmekle..." düşüncesini reddeder...

Yani bu ifadeniz kendi içersinde çelişir...

Görebildiniz mi bilmiyorum...

Tamam,hadi medenileşelim ve herkes çıplak gezsin,sanırım şu fazla kilolarımdan hemen kurtulmalı,ama yok yok o da sorun değil,medenileşelim,sarkık yağlarım kimsenin umrunda olmaz,ne de olsa cinsel obje olmayacağım,sütyen kullanmaya kullanmaya göğsüm sarkanken ve çocuk emzirirken bile daha medeni hissederim kendimi şimdi..Ya o kadar kabile var,bizim bu ülkede ne işimiz var böyle..bırakmışız medeni halleri..kapılmışız tabulara...

Uffff, çok abartmışsınız kusura bakmayın...

Bunu kastetmemiştim ben, biliyorsunuz...

Kısaca söyleyeyim, belki anlarsınız...

A- Popüler Kültür, bugün cinselliği bir pazar aracı olarak kullanmakta ve pazarlamaktadır... Bu yüzden insanlar bugün karşı cinsi "Seks Objesi" olarak görmeye koşullanmaktadırlar...

B- İslamiyette, bir kimsenin karşı cinsinin iradesizliğinin yükümlülüğü, kişinin kendisine yüklenmiştir... Cinsellik büyük baskı altına alınmıştır... Hayvanı karanlıkta ne kadar bağlı tutarsanız, o kadar hırçınlaşır, saldırganlaşır... Daha bugün Arap ülkelerinde Mühendis olarak çalışmış bir arkadaşımla konuştum, Arap Müslümanlar kadar cinselliğe düşkün başka bir milletin olmadığından bahsetti...

Doğru diyorsun da ,dinin tabularından alma konusunda,şuna dinin anakaynak harici öğretileriden desek kafam daha rahat olacak..Ben islamda ki tabu dediğin noktada,sağlıklı ve güzel bir yaşam,bir hayat görüyorum..Mesela saç teli kavramı Kuranda yoktur ama bizi saç teli için yakacak zihniyet çoktur.Biz o zihniyetle uğraşsakta,İslamı biraz aslıyla yani Kuranla değerlendirsek..

İslamiyeti sadece Kur'an-la değerlendirmemiz mümkün değil.

Çünkü onun ilk uygulayıcısı olan Hz. Muhammed bile Arap Kültürü ile birlikte uygulamış ve Kur'an-da Arap kültürünü içselleştirmiştir...

Söylediniz şey anlamsızdır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 108
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Sorularimi sormus oldugum kisinin yanit vermesini beklemistim ama yanit veren siz oldunuz neyse bi cevap veren cikti en azindan, tesekkurler.

Ahlak için din şart değildir,çünkü öz kutsala hizmet eder,evrensel kavramlarında çoğu özden kaynaklanır..Gelgelelim,din için ahlak şarttır.. çok çok günah dahi işlense,özünü az biraz iyi ve temiz tutabilmiş,vijdanını az biraz dinleyebilmiş nice insan dine kazandırılabilir,hem de hiç ummadıkları bir anda,ummadıkları bir güçle..Mesela burada yazışan nice ateist arkadaşımız varki,başka başlıklar altında nice insana yardım için neler yaptıklarını okuyorum,çoğu insani duygularla,aşırı mükemmelliyetçi beklentilerle dinden kopuyor zaten,onlar için zaman henüz bitmemiş olabilir,iyi yaşamaya devam ettikleri sürece,bir müdahale ve kazandırma mutlaka gelecektir,tartışmalarında ve dinlere tepkilerinde seviyelerini korudukları ve temkinli olabildikleri sürece.

Evet ahlak icin din sart degildir bu konuda ayni dusunuyoruz. Din icin de ahlak sarttir, din insanlarin ahlakli olmasini ister, katiliyorum. Ama her inanan insanin ahlakli oldugunu da soyleyemeyiz her atesitin de tabi ki.

Soyle bir soru sorsam, dunyadaki insanlarin hepsi ahlakli degildir, aralarinda ahlaksizlar vardir, peki bu ahlaksizlarin ne kadari inanan ne kadari inancsizdir?

Dine kazandirilmak konusunda da eklemek istedigim bir sey var. Bir insani dine kazandirmak icin sadece vicdanli olmasi yetmez asil onemli olan o insanin dusunceleridir. inancliliga ve inancsizliga yone veren insanlarin dusunceleridir. Bi ateisti, dusuncelerinin dogruluguna inanmissa vicdanli dahi olsa onu dine dondurmek cok zordur. Tamamen dusuncelerini degistirmeniz gerekir. Yani vicdan insanlarin dine donmesi icin yetersizdir. Bu yuzdendir o ateist arkadaslarinizin bu kadar vicdani genis ama ateist olmalari, yani buyuk beklentileri oldugu icin dinden kopmuyorlar, bu kadar vicdanli olduklari icin dinden kopmuyorlar. Dusunerek akil yuruterek kendi gerceklerini buluyorlar. Eger bi insan bir seyin dogruluguna inaniyorsa o, onun gercegidir ve onlar da kendi gerceklerine inanmislar. Bu yuzdendir bu kadar vicdanli ama dini konularda bazen tepkilerinde sert olmalari sizin demenizle seviyelerini koruyamamalari. Cunku onlar vicdanli ama sizin gibi kendi dogrularini (inandiklari dusuncelerini) savunuyorlar ve dogrularini savunurken her insan gibi sinirlenip seviyesiz de davranabilirler. Sonucta ne kadar iyi ve vicdanli olursa olsun her insan dine kazandirilamayabilir bu da dusuncelerinden oturu olur.

O halde açıksanda gereği gibi açık olmak gerekir,sıradan belki hafif dekoltesi ile belinin açılmayacağı tercihlerde bulunan sade bir bayan ile,üzerinde derin dekolte,kısacık t-shirt ve düşük bel pantolononun üzerinden tangasının rengini şeklini göstermekten onur duyan kadın bir midir? Hadi bu son bahsettiğim liseli çağlarda bıcır bıcır genç ve ard niyet taşımayan ve ergenliğinin hormonel vücut isteklerine boyun eğmiş bazen sevimli de tipler olsun,bu tipin altına apartman topuk parlak simli bir ayakkabı geçirin,saçını garip toplayıp kabartın,yüzüne kalın mı kalın bi ton makyaj yapın,bi de ağzını aça aça sakız çiğnesin,şimdi bunların hepsi başı açık diye açıklığa mı laf söyleyelim...yoksa kişileri mi değerlendirelim karakter analizlerinde..Kapalı olup parkta sevişende görürsünüz,kapalı olup kolu boynu açıkta görürsünüz,kapalı olup Kuranında namazında da görürsünüz,kapalı olup karalara bürünmüş,peçelere sarınmışta görürsünüz.Pardonda ,o giyimin altında bir bayan var,bir insan var,çeşit çeşit herşeyi görürsünüz,niye bunu toptan bir kapalılığa isnat ediyorsunuz,ya da memlekettekiler gibi türban denilince hop oturup hop kalkılıyor..

Haklisin dicem ama diyemiyorum yani cok acik olmak bana gore de hos degil ama bu benim kisisel fikrim ve ben asla genelleme yapmiyorum. Fakat soyle bir sey var, kapanmanin kurallari var ama acik olmanin kurallari yok! Yani acik bir insanin ne kadar acilmasi gerektiginin siniri olsaydi, aciksanda gerektigin gibi acik olmalisin diyebilirdik ama maalesef diyemiyoruz.

Basi acik diye acikliga laf soyleyen de var ama ben soylemem siz soylemezsiniz ama soyleyenler var iste. Ve ben tekrar ediyorum, genelleme yapmiyorum ve toptan bir kalabaliga oyledir demedim, kisileri ele almak gerekir tabi ki de diyorum. Ben gerektigi gibi kapanmak gerekir derken, kapanan herkes vucut hatlarini gosteren kiyafetler giyiyor demedim, yukarda acik insanlarla da ilgili yorum yaptim, onu da genelleme yapiyormusum gibi mi algiladiniz acaba?! Yoksa sadece kapalilikla ve ya dinle ilgili bir sey soyledigimde mi, genelleme yapiyormusum gibi algilaniyor?

Peki sizin yaptiginiz ne, bir genelleme degil mi? "Turban denilince memlekettekiler hop oturup hop kalkiyor." Kisisel alalim lutfen! Turban denilince ben hop oturup hop kalkiyorum diyelim, bunu butun bi topluma niye mal ediyorsunuz oyleyse? Toplum hep beraber hop oturup hop kalkiyor olsaydi su anda basimizda olan parti AKP olur muydu?

Tamam,yani bilimsel olarak kanıtınız var bu insanların yüzde yüz Kuran okuyup Kuran okuduktan sonra ahlaka ters hareket sergilediğine dair..Ben etrafımda kime sorsam Kuran okudun mu diye,çoğu okumadım diyor..Arada okudum diyen çıkıyor,türkçe anlamında mı okudun diye soruyoum,yok anlamadığı arapçasını hatmetmiş..Her gün Yasin okuyup anlamını hiç okumamış nice insan var.Şimdi siz neyi baz alacaksınız..

Ben asla Kur'an okuyup da ahlaka ters hareket yapanlar var demedim, Allah'a inanci olup da ahlaka ters dusen hareket yapanlar var dedim. Bi insan Kur'an okumamis olabilir ama Allah'a inanan bi insan iyi davranislarda bulunmasi gerektigini bilir. Kur'an okumadan once bir insan cenneti ve cehennemi bilir ve inanan insan cennete gitmeyi arzular dogal olarak, cehenneme gitmeyi isteyen musluman var midir acaba?

Evet Kur'an okumadiklari konusunda haklisin tamamen katiliyorum. Bana da cok soyleyen oldu, hep dediler ki ben hatim indirdim, ve ben hep sordum Arapca mi indirdin diye ve hic Turkce hatim indirene rastlamadim, ne tuhaf degil mi anlamadiklari bir seyi hatim edince ellerine ne geciyor ne anliyorlar? Arapca hatim Araplara yarar. Simdi yine genelleme yaptigimi soylemeyin, belki vardir Turkce hatim indiren ama ben rastlamadim!

En iyisi mi ben size bir sure sunayım,hem de namaz suresi diye bilinir (sanki sadece 10 adetmiş gibi ) ve çoğu namaz kılan ezbere bilir,

Maun suresi

Bismillahirrahmânirrahîm

1. Gördün mü, o hesap ve ceza gününü yalanlayanı!

2,3. İşte o, yetimi itip kakan, yoksula yedirmeyi özendirmeyen kimsedir.

4. Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki,

5. Onlar namazlarını ciddiye almazlar. (bir mealde de ,onlar namazlarından gafildirler)

6. Onlar (namazlarıyla) gösteriş yaparlar.

7. Ufacık bir yardıma bile engel olurlar.

Sizce kimlere seslenilmiş,ateistlere mi?

Ateistlere seslenilmemis oldugunun farkindayim. Bakin Allah da demis namaz kilip da ufacik bir yardima bile engel olanlar var diye, genelleme mi yapmis sizce?

Dinde zorlama yoktur,dinin Kuranın dini değilse,kimse seni zorla kapatamaz,kınayamazda,Kuran seni güvence altına alan mümin insanlara sebebiyet verir,sana tehdit olan değil...İnsanlığa dayatma ile tehdit olan ,zulm görmediği yerde zulm etmeye kalkan ,Kuranın anlattığı bir mümin olamaz,ama Kuranın anlattığı Allahla insanlara kandıran şeytana kul olabilirEğer karşındaki erkek gerçek bir müminse,sen tamamen kabile kadınları gibi çıplakta dolaşsan,bu insanlar başını eğer ve sana bakmaktan çekinir.Yani mümin insan şu malum gazete haberlerinde yapılan gibi,12-15 yaşlarındaki jimnastik okulu kızları,bir şehvet unsuru gibi algılamaz..O halde din adı altında dine taban tabana zıt neler yapılıyor,işte bu sorunları bi çözmek lazım..Tabi bu ateistlere değil,Kuran ehline düşüyor..

Kendi dediginle bi inanan olarak cok haklisin ama seriatla yonetilmek ne demek yaa...! Seriatla yonetilmek yani dinin uygun gordugu sekilde devleti ve halki yonetmek, bu demektir ki ozgurluk yok! Din insanin ozgurlugune bagli degil midir insan ister akliyla inanir ister akliyla inanmaz. Devlet yonetimi dinle olmaz olamaz, cunku devlet yonetimi baskadir din baskadir, cunku insanlarin dini olur devletlerin dini olmaz ama devletleri de islam devleti yapmaya calisip seriati getiren ulkeleri de goruyoruz en acik secik olani Iran, neyken ne oldu... Bi insanin olumune karar vermek idam olayi... Dine cok mu uygun sence? Ama seriatla yonetilen bir ulkeye gore uygun! Evlenmeden once bir adamin karisi olacak kizin yuzunu gorememesi cok mu ozgurce?

Seriatla yonetilen ulkelerde boyle seyler oluyor iste. Senin dinin on gormuyorsa bile oluyor iste! Istedigin kadar onlar mumin insan degillerdir de ama onlar inanclarindan oturu bunca seyi yapiyor ve inanclarindan oturu seriati getirmek istiyorlar cunku herkesin dini kurallara gore yasamasini istiyorlar, inanmiyorum diyemez bir insan cunku senin inanmani ve dinle yasamani istiyorlar sen istesen de istemesen de, bu yuzden getiriyorlar seriati.

Seriat gelirse zaten ozgurluk o an bitmistir cunku bir ulkede inanmayanlar da vardir sadece inananlar degil ve dinin on gordugu sekilde yasamak atesitler icin ozgurlugun bitmesi degildir de nedir? Inancli olmayan bir insan icin dinle yonetilen bir ulkede yasamak ne demektir?!

İman sözkonusu olunca,Allah bir insanın imanını şekillendirir,Allah dilemedikçe kimse iman etmez,iman edenler de aynı dereceye sahip olmaz..İmanın şekillenmesi ve Allahın Kitaplarıyla gelişimi ,tamamen kişilerin kapasitesi ve Kitaplardan alabildikleriyle orantılı olarak değişir.Yani annemde imanlı olsada,annem ile benim Kurandan anladığım ve uygulamaya geçirdiğim farklılık gösterir.İşte bu noktada Allahın bizi yaratış şekli ve bizden tasarrufu ve dilediği önemlidir.Bunun önüne hiç bir güç geçemez..

Eger Allah sekillendiriyorsa herkesin imanini, ateist olanlarin sebebi de Allah'tir diyebiliriz. Oyleyse ateistlik neden gunahtir dine gore? Bu bir celiski degil midir sizce? Ateistlik ya da inanmak iman isiyle mi alakadarlidir? Bana gore akil isiyle alakadarli. Insan akliyla inanir akliyla inanmaz. Insanin kapasitesi kitaplardan alabildikleriyle alakadarli demissiniz, bu kapasite iman kapasitesi mi yoksa akil kapasitesi mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Artropod ;

Diyorsunuz ki ;

Ben ve bazı tanıdıklarım İstanbul'un birçok semtinde bazı fakir kişilerin belirlenip para karşılığı tesettüre sokulduklarına ve etraftakileri de kapanmaya teşvik ettiklerine şahit olduk.Bunları yapanlar çoğunlukla bilmem hangi şeyhe bağlı,ona bağlı olmadan cennete giremeyeceklerine inanan,hayatta hiçbir şey olamamış ve bu yolla birşey olabileceklerini zanneden sıfatsız kişiler.

Alıntı Artropod.

Kesinlikle size katılıyorum unu Yapabilecek kişiler aslında Sıfatsız Kişilerdir.

Lakin Siz de bu idda nızı Hava asılı olmaktan çıkarıp , Bizlere kanıtlayabilirmisiniz.

Lütfen bunların kulaktan dolma varsayımlar değilde Gerçek ve Yaşanmış Hadiseler olduğunu İzah edebilirimisiniz. Bizlere bunu Gösterebilirmisiniz.

Bu da ; Şu Meşhur Kezzap atma hadisesi gibi bir Yakıştırma olmasın. Asılsız olmasın. Bunu birileri kasten ve ard niyetle planlamış olmasın.

(Sizi Tenzih ederim.)

Saygılarımla. Doğan Gülbudak

Sayın Gülbudak,sizinle ispat kavramı üzerine kökten farklı düşündüğümüzden,sanıyorum yazdıklarımı gizli kameraya da çekip getirsem montaj ya da kurmaca olduğunu kolaylıkla iddia edebilirsiniz.Geçmişe de dönemeyeceğime göre,size bunlara şahit olduğum anları da ispatlayamıyorum ne yapayım.Birinin yakınınızın tanıdığına gelip menfaat karşılığı bazı tarikatlara girmeyi teklif etmesi acaba bir forumda nasıl ispatlanır merak ettim.Herhalde birkaç cümleyle Allah'ın ispatlanması gibi olmasa gerek.Ya da mürşidlerin rivayet edilen kerametlerine şüphe etmeden iman etmek gibi de değildir.Bunun için İstanbul'un kültürel yapısını iyi kavramak gerek.

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tanrı Kişiliği üzerine düşünmekte gerekiyor...

Zira sonuçta insanlar üzerinde hüküm verecek olan o...

Misal:

Hep Tanrı'nın varlığı ispat edilecekken yapılan bir şey vardır.

Bir binayı yapan Mimar örnek verilir...

Bir pastayı yapan aşı örnek verilir...

vs. vs. vs.

Peki hiç akıl hastası bir hakim, muhakeme edebilir mi?

İşimize gelince Tanrı'yı bu gibi örneklerle açıklamaya çalışacağız...

İşimize gelmeyince "Onu sorgulamak bize düşmez!" diyeceğiz...

Kime düşer peki?

Olmaz bu, böyle olmaz...

Tanrı bencildir...

Kutsal metinlere yansıyan kişiliği bu şekildedir...

Akıl hastası; HAKİM OLAMAZ,MESULİYET TAŞIMAZ,DİNSİZDE OLABİLİR...

Ve,verilen misal "ABSÜRD VE MANTIK DIŞI"...

Neymiş "AKIL" hastası bir hakim, kim hakim yapmış akıl hastasını...

Bencillik; yaratılan,yaratana karşı istediği "SORGULAMAYI" yapacak ama Kainatı ve İnsanı yaratan,kural koyamıyacak geç...

Bahsettiğim o canımın içi atalarım Müslüman değillerdi...

O bahsettiğim canımın içi atalarım, Selçuklulara kadar hatta Osmanlılara kadar Müslüman olmadılar...

O canımın içi atalarım çoğu zaman zorla ve güçle, katledile katledile Müslümanlaştırıldılar, özellikle Emeviler döneminde...

O canımın içi atalarım o kadar çok Müslüman olma heveslisi olsalardı, Gök-Tanrı inancını "Müslümanlıktır" diye yaşatmazlardı...

Hem madem o canının içi atalarının kültürü, sizi bu kadar etkiledi, niçin Arap Kültürünü benimsiyorsunuz?

"İslam'da, inandıklarını güzeliyle bulmak" ne demek?

Ne yazık ki tarih, size öğretildiği gibi değil...

Türkler "Ah canım biz zaten hidayet arıyoruz ve ne tesadüf ki İslam'da bulduk, haydin topyeküzn Müslüman olalım!" deyip Müslüman olmadılar ne yazık ki...

Hep bu böyle yapılıyor...

Arapların kültürleri nedense Hidayet kaynağı, Türklerin Gök-Tanrı inancı putperestlik olarak adlandırılıp, "Hidayet nuruna susamış Türkler"in İslamı seçtikleri uyduruluyor...

Ne Araplar Hidayete ermiştir,

Ne de Türkler bir hidayet arayışındaydılar...

Onların Gök-Tanrı inancı, Araplardan daha medeni idi...

İsterseniz bunu da ortaya koyabiliriz...

Belge,kanıt...

Türklerin; en ileri oldukları medeniyet hangisidir...

Türkler; homojen bir topluluk olarak hangi devirde yaşamışlardır, İnanç,Ulus, olarak...

Medeniyetin kıstası nedir...

Avrupa'daki Türk grupları olan Bulgar ve Hazarların Müslüman oluşu şüphesiz önemliydi. Fakat yer yüzündeki büyük Türk kitlesinin İslâmiyet’i kabulünde bunlar rol oynamadı. Bunu gerçekleştiren, yani bu günkü Türk varlığının Müslümanlığına en önemli vesile olan olay, Karahanlıların devlet ve toplum olarak İslâmiyet’i kabul etmeleri oldu.

Kısaca...

Peki o zaman türban nedir?

Ya da avret yerlerinin kapanması?

Maden bakılmaya bakılabilir, niye kadınlar ve erkekler zoraki örtünmeye zorlanıyor?

Sen hem nefsi terbiyeyi öğütleyeceksin,

Hem de sıkı sıkıya kapattıracaksın...

Kur'an-daki mantık şudur:

"Sen avret yerlerini kapat ki, karşındaki insan senden şehvetlenmesin..."

Yani karşısındaki insanın şehvetlenmesini, tahrik olmasının nedenini kişiye yükler...

O yüzden daha en baştan "Bakmaya bakılabilir ama kötü niyet olmadan, nefsini terbiye etmekle..." düşüncesini reddeder...

Yani bu ifadeniz kendi içersinde çelişir...

Görebildiniz mi bilmiyorum...

Avret yerleri açık gezmek bir üstünlükmü,yoksa...

Türban;tanınma vesilesidir...

Nefs terbiyesi; erdemdir, bilene...

Avret yerleri açık olsunki; İnsanlar senden sehvetlenmesin böylemi olsaysı...

Tahrik olmak; kişiye özelde olabilir veya bazı gazete ve internet sitelerinde yapıldığı gibi (arka sayfa güzeli,malum siteler) kitleselde olabilir sonuçta İnsan "ŞEHVET" sahibi...

(O yüzden daha en baştan "Bakmaya bakılabilir ama kötü niyet olmadan, nefsini terbiye etmekle..." düşüncesini reddeder...)

Parantez içindeki yazının kaynağı nedir, ve kendi içeriside tutarsızdır,neymiş bakmaya ,bakılabilir ama kötü niyet olmadan,nefsini terbiye etmekle, iyi güzelde reddeden kim yazanmı,yoksa Müslümanmı kaynak...

Gerisi teferruat...

:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Akıl hastası; HAKİM OLAMAZ,MESULİYET TAŞIMAZ,DİNSİZDE OLABİLİR...

Ve,verilen misal "ABSÜRD VE MANTIK DIŞI"...

Neymiş "AKIL" hastası bir hakim, kim hakim yapmış akıl hastasını...

Bencillik; yaratılan,yaratana karşı istediği "SORGULAMAYI" yapacak ama Kainatı ve İnsanı yaratan,kural koyamıyacak geç...

Ya kainatı birisinin yarattığını düşünen sensin...

Ben böyle bir yaratıcının varlığına inanmıyorum ki senin yaratıcını sorgulamayayım...

Senin Çalap bencil...

Yani ister yaratıcı olsun, ister başka birşey...

Kur'an-daki ifadeler, bencil bir kişiliğe ait...

Sen sorgulasanda böyle bu,

Sorgulamasanda...

Kabul etsende böyle,

Hazmedemesende...

Belge,kanıt...

Türklerin; en ileri oldukları medeniyet hangisidir...

Türkler; homojen bir topluluk olarak hangi devirde yaşamışlardır, İnanç,Ulus, olarak...

Medeniyetin kıstası nedir...

Avrupa'daki Türk grupları olan Bulgar ve Hazarların Müslüman oluşu şüphesiz önemliydi. Fakat yer yüzündeki büyük Türk kitlesinin İslâmiyet’i kabulünde bunlar rol oynamadı. Bunu gerçekleştiren, yani bu günkü Türk varlığının Müslümanlığına en önemli vesile olan olay, Karahanlıların devlet ve toplum olarak İslâmiyet’i kabul etmeleri oldu.

Kısaca...

Hahha ha haa...

Sana birşey söyleyeyim mi?

Türkler İslamiyet'i kabul etmeselerdi,

İslamiyet, Arap yarımadasına sıkışmış yerel bir kültürden başka birşey olamayacaktı...

Ve sen bu söylediklerini ya Hıristiyanlık adına bana söyleyecektin,

Ya da Gök-Tanrı inancı adına...

Türklerin imparatorluklar kurabilmelerinin nedeni İslamiyet değildir...

İslamiyetin yayılabilmesinin nedeni Türklerdir...

Türklerin bilinen 4000 yıllık devlet kurabilme yetenekleri ve gelenekler vardır.

4000yıldan bu yana her hangibir Türk Devletinin bulunmadığı tek bir zaman aralığı dahi yoktur...

Biri yıkılmadan diğer kurulmuş ve güçlenmiştir...

Dolayısı ile İslam inancı ortaya çıktığında, 2500 yıllık devlet tecrübesi olan Türkler,

Devlet kurmayı ve yüceltmeyi Araplardan ve henüz 1-2 yüzyıllık bir inançtan öğrenecek değillerdir...

Tarihte Yahudi olupta dönemin en güçlü üç devletinden biri olan Hazarlar vardır...

Müslüman olmadığı halde hala varlıklarını bugün Araplaşan Türkiye Türklerinden daha Türk olarak devam ettiren Gagauz Türkleri vardır...

Müslümalığın kabulü Türk varlığının devam etmesindeki en büyük olay değildir

Türklerin Müslüman olması, İslamiyetin Arap yarımadasına sıkışıp kalmamasını sağlayan en büyük olaydır...

Olgulara doğru açıdan yaklaşın,

İşinize gelen açıdan değil...

Belge kanıt istiyorsun ya hani?

Yakında bir başlık açıcam ve diğer sorularıma cevap veremeyen o malum arkadaşlar gibi sende cevap veremeyeceksin arkadaşım...

Avret yerleri açık gezmek bir üstünlükmü,yoksa...

Türban;tanınma vesilesidir...

Nefs terbiyesi; erdemdir, bilene...

Avret yerleri açık olsunki; İnsanlar senden sehvetlenmesin böylemi olsaysı...

Tahrik olmak; kişiye özelde olabilir veya bazı gazete ve internet sitelerinde yapıldığı gibi (arka sayfa güzeli,malum siteler) kitleselde olabilir sonuçta İnsan "ŞEHVET" sahibi...

(O yüzden daha en baştan "Bakmaya bakılabilir ama kötü niyet olmadan, nefsini terbiye etmekle..." düşüncesini reddeder...)

Parantez içindeki yazının kaynağı nedir, ve kendi içeriside tutarsızdır,neymiş bakmaya ,bakılabilir ama kötü niyet olmadan,nefsini terbiye etmekle, iyi güzelde reddeden kim yazanmı,yoksa Müslümanmı kaynak...

Gerisi teferruat...

Laf...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya kainatı birisinin yarattığını düşünen sensin...

Ben böyle bir yaratıcının varlığına inanmıyorum ki senin yaratıcını sorgulamayayım...

Senin Çalap bencil...

Yani ister yaratıcı olsun, ister başka birşey...

Kur'an-daki ifadeler, bencil bir kişiliğe ait...

Sen sorgulasanda böyle bu,

Sorgulamasanda...

Kabul etsende böyle,

Hazmedemesende...

Doğru Kainatın ve İnsanın bir yaratanı olduğunu düşünen benim,İtirazı olan bilimsel verilerini ortaya koyar...

Kişi her kim olursa inanıp,inanmaması kendini bağlar,ama ileri sürdüğü her ne olursa,olsun mantıklı kanıt,veri ortaya koyar yoksa yazılan çizilen absürd olmaktan öteye gitmez...

Bencil olmayan kişi,üstelik sorgulayan? bana bir tek incir çekirdeği ve yahut bir sineğin,kanadını yap icat et ve sonrada Kainattaki muhteşem yaşama,dengeye bak karar ver ben kimim,neyim acaba bir saniye sonrasını kontrol edebilirmiyim de

yapamazsın,yapılamaz...

Sorgulasanda,sorgulanacaksın,kabul etsende,etmesende bu böyle...

Hahha ha haa...

Sana birşey söyleyeyim mi?

Türkler İslamiyet'i kabul etmeselerdi,

İslamiyet, Arap yarımadasına sıkışmış yerel bir kültürden başka birşey olamayacaktı...

Ve sen bu söylediklerini ya Hıristiyanlık adına bana söyleyecektin,

Ya da Gök-Tanrı inancı adına...

Türklerin imparatorluklar kurabilmelerinin nedeni İslamiyet değildir...

Türklerin bilinen 4000 yıllık devlet kurabilme yetenekleri ve gelenekler vardır.

4000yıldan bu yana her hangibir Türk Devletinin bulunmadığı tek bir zaman aralığı dahi yoktur...

Biri yıkılmadan diğer kurulmuş ve güçlenmiştir...

Dolayısı ile İslam inancı ortaya çıktığında, 2500 yıllık devlet tecrübesi olan Türkler,

Devlet kurmayı ve yüceltmeyi Araplardan ve henüz 1-2 yüzyıllık bir inançtan öğrenecek değillerdir...

Tarihte Yahudi olupta dönemin en güçlü üç devletinden biri olan Hazarlar vardır...

Müslüman olmadığı halde hala varlıklarını bugün Araplaşan Türkiye Türklerinden daha Türk olarak devam ettiren Gagauz Türkleri vardır...

Müslümalığın kabulü Türk varlığının devam etmesindeki en büyük olay değildir

Türklerin Müslüman olması, İslamiyetin Arap yarımadasına sıkışıp kalmamasını sağlayan en büyük olaydır...

Olgulara doğru açıdan yaklaşın,

İşinize gelen açıdan değil...

Belge kanıt istiyorsun ya hani?

Yakında bir başlık açıcam ve diğer sorularıma cevap veremeyen o malum arkadaşlar gibi sende cevap veremeyeceksin arkadaşım...

Evvela şunu belirtmekte fayda görüyorum özümde TÜRK, sözümde TÜRK, ELHAMDÜLİLLAH Müslümanım.

Kala,kala gagavuz,Hazar Türklerinemi kaldın bak bir tiyo, Uygurlar, hemde ezoterik tarihtede geçer...

GEÇ...

Bekliyoruz başlığı arkadaşım...

Bana "MEDENİYET" ten bahset mesela plastik sanatta nerede idiler,mimaride nerede idiler.

Yine bir tiyo "KAZIM MİRŞAN" Beyaz piramitler...[/

Laf...

Doğru...

Yazıya dökülmüş hali...

Ve cevap yok...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Gülbudak,sizinle ispat kavramı üzerine kökten farklı düşündüğümüzden,sanıyorum yazdıklarımı gizli kameraya da çekip getirsem montaj ya da kurmaca olduğunu kolaylıkla iddia edebilirsiniz.Geçmişe de dönemeyeceğime göre,size bunlara şahit olduğum anları da ispatlayamıyorum ne yapayım.Birinin yakınınızın tanıdığına gelip menfaat karşılığı bazı tarikatlara girmeyi teklif etmesi acaba bir forumda nasıl ispatlanır merak ettim.Herhalde birkaç cümleyle Allah'ın ispatlanması gibi olmasa gerek.Ya da mürşidlerin rivayet edilen kerametlerine şüphe etmeden iman etmek gibi de değildir.Bunun için İstanbul'un kültürel yapısını iyi kavramak gerek.

Saygılar...

Sevgili Artropod ;

Sizi anlıyorum, Şu durumda sizden İspat istiyor olmam gerçekci olmayabilir. Zaten ben de tam manası ile bir ispat istemedim. Lakin böyle anlaşıldım.

Sadece şunu merak etmiştim; Bunu bir dostunuz dan mı duydunuz ? bir makalede okudunuz mu ? yoksa bizzat şahit mi oldunuz ?

beklediğim aslında bu kadar basit bit açıklama.

Şimdi yazınızda bu iddaanızın kaynağını açıkladınız ; Birisinin Yakınınızın Tanıdığına bir takım tekliflerde bulunduğunu beyan ettiniz.

Ben de anlattıklarınızın, hakikate ne kadar yakınlık içerisinde olabileceği hakkında daha realist bir yaklaşım ile tetkik etmeye başladım.

Aslında, şimdi mesele daha da aydınlanmış oldu.

Yalnızca, ehemmiyetli bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Sizin gibi mantıksal bir kişinin değerlendirmeleri benim için büyük değer taşıyacaktır.

Varsayalım ki ; Siz bu hadiseyi bizzat ve şahsen içerisinde olmak yakınlığında yaşadınız. Diyelim ki, Size birileri gelip böyle tekliflerde bulundu.

Şimdi bu hadise Bizlere ne konuda bir Hüküm verir. Yani bunun olması, Ne Sebeple, Hangi Hakla, ve Kimlere Mal Edilebilir.

Biliyorsunuz ki Temel Hak ve Hukuk doğrultusunda; tartışılamaz ve Evrensellik arzeden bir Madde vardır ;

Kimse Bizzat İşlemediği bir Suç yüzünden yargılanamaz, Kimse Bir başkasının Suçu ile ortak tutulup Yargılanamaz.

Kanunlarda belirlenmiş her Suç, O suçu işleyen kişi yada kişileri Bağlar , Ve/Veya Suça Teşvik Yardım ve Yataklık İle ilgili fiilleri işleyenleri Kapsar.

Bunların dışında kalan hiç bir birey hiç bir şekilde Yargılanamaz.

Yani diyelim ki; birileri Sizin başına geldiğini varsaydığımız hadiseyi kınamıyor, hatta yerinde bir iş olarak nitelendiriyor, ve tastik ediyor.

Kesinlikle bu kişi bu düşüncesinden dolayı Yargılanamaz. Biliyorsunuz Demokrasi ler de Hiç Bir Düşünce Kesinlikle Yargılanamaz.

Demek ki ; Anlatılan hadise, bu fiili işleyenlerin dışında kimseyi Bağlamaz, Faillerin dışında, farklı Kişi ya da Kişiler hakkında Hüküm Verilemez.

Benzetme de bulunulamaz. Örnekleme yapılamaz.

''Bu Fail ler Şöyle kişiler idi ,Bir takım şahsi Özellikleri mevcut idi ; demek ki O na benzeyen kişiler de aynı Hükümde değerlendirilebilir,

Aynı Suç onlara benzeyen herkese İsnat edilebilir'' D E N İ L E M E Z ...

Buna Tam Manası ile Adaletsizlik denir. Hakka ve Hukuka Aykırıdır.

Böyle bir hadisenin ; Güya aslında bu Vatan ı bekleyen potansiyel bir Din Devletinin habercisi olduğunu varsaymak tümüyle Psikotik bir Hezeyan dır.

Paranoya dır, Asılsız dır.

Sizi Tenzih Ederim. Zaten Bunların hiçbirini Siz Söylemediniz belki İma bile Etmdiniz. Ben Yalnızca Fikir paylaşımı Nev in den aktarımlarda bulundum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Doğru Kainatın ve İnsanın bir yaratanı olduğunu düşünen benim,İtirazı olan bilimsel verilerini ortaya koyar...

.

.

.

Doğru...

Yazıya dökülmüş hali...

Ve cevap yok...

Sevgili SARIGÖL ;

Tek Kelime ile Özetliyorum ;

T E B R İ K L E R...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlaşılan Sayın Sarıgöl, sizinle uğraşımız devam edecek...

Anlatamadık bir türlü...

Kişi her kim olursa inanıp,inanmaması kendini bağlar,ama ileri sürdüğü her ne olursa,olsun mantıklı kanıt,veri ortaya koyar yoksa yazılan çizilen absürd olmaktan öteye gitmez...

Bencil olmayan kişi,üstelik sorgulayan? bana bir tek incir çekirdeği ve yahut bir sineğin,kanadını yap icat et ve sonrada Kainattaki muhteşem yaşama,dengeye bak karar ver ben kimim,neyim acaba bir saniye sonrasını kontrol edebilirmiyim de

yapamazsın,yapılamaz...

Sorgulasanda,sorgulanacaksın,kabul etsende,etmesende bu böyle...

Ya hu sana Bilimsel veriler de sökmüyor ki?

Sana Bilimsel veriler de koyduk ortaya zamanında

Ama sen yine kestirip attın, sorgulamak yemedi çünkü...

Hem bana Bilimsel olmaktan dem vurana bakar mısınız?

Yok sineğin kanadını mı yapsaymışım,

İncir çekirdeğini mi icat etseymişim...

Bunu diyen bir insan benden Bilimsellik bekliyor, şaşarım...

Ben kimim, neyim şeklindeki sorgulara cevap vermiştim yakın zamanda...

Bulup okuyun, feyz alın...

Evvela şunu belirtmekte fayda görüyorum özümde TÜRK, sözümde TÜRK, ELHAMDÜLİLLAH Müslümanım.

Kala,kala gagavuz,Hazar Türklerinemi kaldın bak bir tiyo, Uygurlar, hemde ezoterik tarihtede geçer...

GEÇ...

Bekliyoruz başlığı arkadaşım...

Bana "MEDENİYET" ten bahset mesela plastik sanatta nerede idiler,mimaride nerede idiler.

Yine bir tiyo "KAZIM MİRŞAN" Beyaz piramitler...

Arkadaşım ne alaka şimdi Beyaz Piramitler?

Ha yani "Ne var kardeşim, beyaz piramitleri bende biliyorum" iması mı bu?

Tamam tamam, bir iki başlık bulmuşsun google'dan, kabul ediyorum...

Kazım Mirşan'ı da duymayacaktıysam bırakırdım Tarihçiliği...

Ya siz bekleyin o başlığı hele...

Kastettiğim şey plastik sanatlar, piramitler, ezoterizm ya da ***** değil, anlamadınız siz hala ne demek istediğimi...

Normaldir, daha önce de hiç anlamadığınızı düşünürsek, bunu da anlamamanız gayet normal...

Sabırsızlanmayım...

Bekleyin biraz...

Doğru...

Yazıya dökülmüş hali...

Ve cevap yok...

Sizinle büyük iletişim sorunları yaşıyoruz farkındasınız değil mi?

Mesnetsiz ve temelsiz iddialar ve buna rağmen bilimsel olma iddianız hala devam ediyor...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece yayılmasının değil korunmasında da milletimiz İslamiyetin Kalesi olmuştur.

Sebepler açısından bakarsak evet yayılmasında neden olarak görülse de Cenab-i Allah'ın bir takdiri ve milletimize olan bir lutfudur.

Mensubu olmaktan hoşnut olmamıza ve şeref duymamıza bir neden de budur sanırım.

Bu da görecelidir, bunlar mevzu bahis olamaz, kaldıki bu iddanın ne derece çürük olduğununa bir cevaptır Macaristan ve Bulgaristan..

Birde burda araplaşan türkler ifadenisine dikkat buyrun.

Birincisi saldırgan ve gayet kaba bir ifadedir.

İkincisi bir ırkın mensubu olmak o kişiye bir üstünlük yada alçaklık yüklemez.

Uçüncüsü, diger muslumanların Arap milletini Peygamber Efendimizin mensubu oldugu millet olarak necip bilmek görmesi de araplaşması değildir.

Dördüncüsü, inancını gönül hoşluğu ve iman lezzetiyle yaşayan aziz milletimize yapılan basit ve boş bir yakıştırmadır.

Evet ben bir türk olarak türklüğümden gurur duyarım bilinen nedenlerin yanına bir de İslam öncesi dönemde de ekseriyetle tevhid inancına sahip olmasını sevincle ilan ederim.

Yakında bir başlık açıcam ve diğer sorularıma cevap veremeyen o malum arkadaşlar gibi sende cevap veremeyeceksin arkadaşım...[/b][/size][/font]

Sorulara akıl mantık ve bilimsel açıdan gerekli cevaplar verildi.Cevabı kabul etmemek cevap verilmedi demek değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece yayılmasının değil korunmasında da milletimiz İslamiyetin Kalesi olmuştur.

Sebepler açısından bakarsak evet yayılmasında neden olarak görülse de Cenab-i Allah'ın bir takdiri ve milletimize olan bir lutfudur.

Mensubu olmaktan hoşnut olmamıza ve şeref duymamıza bir neden de budur sanırım.

Bu da görecelidir, bunlar mevzu bahis olamaz, kaldıki bu iddanın ne derece çürük olduğununa bir cevaptır Macaristan ve Bulgaristan..

Birde burda araplaşan türkler ifadenisine dikkat buyrun.

Birincisi saldırgan ve gayet kaba bir ifadedir.

İkincisi bir ırkın mensubu olmak o kişiye bir üstünlük yada alçaklık yüklemez.

Uçüncüsü, diger muslumanların Arap milletini Peygamber Efendimizin mensubu oldugu millet olarak necip bilmek görmesi de araplaşması değildir.

Dördüncüsü, inancını gönül hoşluğu ve iman lezzetiyle yaşayan aziz milletimize yapılan basit ve boş bir yakıştırmadır.

Evet ben bir türk olarak türklüğümden gurur duyarım bilinen nedenlerin yanına bir de İslam öncesi dönemde de ekseriyetle tevhid inancına sahip olmasını sevincle ilan ederim.

Sorulara akıl mantık ve bilimsel açıdan gerekli cevaplar verildi.Cevabı kabul etmemek cevap verilmedi demek değildir.

Sevgili SELENGE ;

T E B R İ K L E R...

Eğer nasıl yapıldığını bilseydim, Size şu çiçek benzeri ikonlar dan birini gönderirdim.

Lakin Yanıt ve Başlıklar dan, bunları öğrenebilmeye hiç vaktim olmadı.

Size Gönülden Kopmuş değil bir çiçek Bir Gülistan verebilmeyi Temenni Ediyorum.

Siz yine de, bu yazımı bu Tasvir ile kabul ediniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili SELENGE ;

T E B R İ K L E R...

Eğer nasıl yapıldığını bilseydim, Size şu çiçek benzeri ikonlar dan birini gönderirdim.

Lakin Yanıt ve Başlıklar dan, bunları öğrenebilmeye hiç vaktim olmadı.

Hep tartışacak değilizya dostum. Biraz da yardımlaşalım. Eğer şaka yapmıyorsan; yazı yazarken yukarda gördüğün insan ifadesinin yanındaki ok işaretine tıklayıp, aşağıya açılan penceredeki yonca işaretine tıklayacaksın. İmleç nerde ise oraya belirecektir. Hepsi o kadar. Haydi bakalım, yardımım için ilk çiçeği bana borçlusun. Kolay gelsin, pratik olsun. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hep tartışacak değilizya dostum. Biraz da yardımlaşalım. Eğer şaka yapmıyorsan; yazı yazarken yukarda gördüğün insan ifadesinin yanındaki ok işaretine tıklayıp, aşağıya açılan penceredeki yonca işaretine tıklayacaksın. İmleç nerde ise oraya belirecektir. Hepsi o kadar. Haydi bakalım, yardımım için ilk çiçeği bana borçlusun. Kolay gelsin, pratik olsun. :)

Çok TEŞEKKÜR EDERİM, sevgili Bilimselci.

Bu nazik hareketiniz yardımseverliğiniz ile ben den İlk çiçeği de Yine Siz hakkediyorsunuz ;

Kabul Buyurunuz ;

:gul:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya hu sana Bilimsel veriler de sökmüyor ki?

Sana Bilimsel veriler de koyduk ortaya zamanında

Ama sen yine kestirip attın, sorgulamak yemedi çünkü...

Hem bana Bilimsel olmaktan dem vurana bakar mısınız?

Yok sineğin kanadını mı yapsaymışım,

İncir çekirdeğini mi icat etseymişim...

Bunu diyen bir insan benden Bilimsellik bekliyor, şaşarım...

Ben kimim, neyim şeklindeki sorgulara cevap vermiştim yakın zamanda...

Bulup okuyun, feyz alın...

Sorun şu; (ya hu sana bilimsel veriler'de sökmüyor) yazıp sanki ben karşılığını yazamamışım intibasını uyandırmak tengeriin boşig, olayları (yazılan) polemik boyutunda bile ele alamıyorsun, fark,farkedenlerce bilinir...

Sonra yazılanları çarpıtmamak gerekir'ki şöyle yazmışsın.

"Ya kainatı birisinin yarattığını düşünen sensin...

Bu yazının üzerine bende " Bencil olmayan kişi,üstelik sorgulayan? bana bir tek incir çekirdeği ve yahut bir sineğin,kanadını yap icat et ve sonrada Kainattaki muhteşem yaşama,dengeye bak karar ver ben kimim,neyim acaba bir saniye sonrasını kontrol edebilirmiyim de

yapamazsın,yapılamaz..." yazmışım...

GEÇ...

Arkadaşım ne alaka şimdi Beyaz Piramitler?

Ha yani "Ne var kardeşim, beyaz piramitleri bende biliyorum" iması mı bu?

Tamam tamam, bir iki başlık bulmuşsun google'dan, kabul ediyorum...

Kazım Mirşan'ı da duymayacaktıysam bırakırdım Tarihçiliği...

Ya siz bekleyin o başlığı hele...

Kastettiğim şey plastik sanatlar, piramitler, ezoterizm ya da ***** değil, anlamadınız siz hala ne demek istediğimi...

Normaldir, daha önce de hiç anlamadığınızı düşünürsek, bunu da anlamamanız gayet normal...

Sabırsızlanmayım...

Bekleyin biraz...

Sorun 2- Anlamadığımı ima edip "İSLAM" ı Arap kültürü deyip, sanki ben TÜRKLER hiç Devlet kurmamışlar veya Kültürleri yokturmu yazıyorum, hayır olay şu, inançsızlığınızdan dolayı, Dine,Dinlere olan bakışınız mecburi istikamet eski Türklerde olan, (bazı kavimlerinde) Gök Tanrı ınancını ortaya sürme ihtiyacını gerektiriyor ve Gök Tanrı İnancının aslında İslam olmayı (Müslüman) Türkler arasında dahada yaygınlaştırdığı malum bu itibarla "MEDENİYET" deyip "DİN" ile özdeş kılıp üstüne, üstlük Arap gelenek,göreniği polemiği yapıp bir sürü ıvır zıvır...

GEÇ...

Sizinle büyük iletişim sorunları yaşıyoruz farkındasınız değil mi?

Mesnetsiz ve temelsiz iddialar ve buna rağmen bilimsel olma iddianız hala devam ediyor...

Aramızda bir yazışma geçmişti hatırlatırım "Takyon" deyip eksi sayılara gelmiştik...

"BİLİMSELLİK ADINA"...

Not.

Entropi yasasını'da hatırlatırım "TERMO DİNAMİK" adına...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bana bir tek incir çekirdeği ve yahut bir sineğin,kanadını yap icat et ve sonrada Kainattaki muhteşem yaşama,dengeye bak karar ver ben kimim,neyim acaba bir saniye sonrasını kontrol edebilirmiyim de

yapamazsın,yapılamaz...

Sineği insanoğlu yapamıyor (şimdilik!) diye onu bir yaratanın yapmış olması lazım. Mantık ideal bir biçimde düz. Biz zamanlar vebanın da çaresi yoktu. Neyse, yynı mantıkla:

Sen benim yapabildiğim bir çok şeyi yapamazsın. Bu durumda senin yaratıcın ben miyim? :) GEÇ :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sorun 2- Anlamadığımı ima edip "İSLAM" ı Arap kültürü deyip, sanki ben TÜRKLER hiç Devlet kurmamışlar veya Kültürleri yokturmu yazıyorum, hayır olay şu, inançsızlığınızdan dolayı, Dine,Dinlere olan bakışınız mecburi istikamet eski Türklerde olan, (bazı kavimlerinde) Gök Tanrı ınancını ortaya sürme ihtiyacını gerektiriyor ve Gök Tanrı İnancının aslında İslam olmayı (Müslüman) Türkler arasında dahada yaygınlaştırdığı malum bu itibarla "MEDENİYET" deyip "DİN" ile özdeş kılıp üstüne, üstlük Arap gelenek,göreniği polemiği yapıp bir sürü ıvır zıvır...

Not.

Entropi yasasını'da hatırlatırım "TERMO DİNAMİK" adına...

Ya tamam bir iki tane bilimsel kelime öğrenmişsiniz, Kazım Mirşan falan, termodinamik...

Ama bunları okuyan kişi en azından küçükte olsa pozitif bir yargıya varır...

O da yok sizde...

Neyse, biraz sabredin siz...

Bu arada bana İslam'ı bilmiyor muşum muamelesi yapmayın...

İster geçmiş iletilerimi okuyun, ister bir bilene sorun,

Sizin müspetsizliğinizi ispat edecek kadar Bilimden ve İslamdan haberdarım...

Sadece biraz sabır...

Şu bilgisayarın formatını bitireyim, geliyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Varsayalım ki ; Siz bu hadiseyi bizzat ve şahsen içerisinde olmak yakınlığında yaşadınız. Diyelim ki, Size birileri gelip böyle tekliflerde bulundu.

Şimdi bu hadise Bizlere ne konuda bir Hüküm verir. Yani bunun olması, Ne Sebeple, Hangi Hakla, ve Kimlere Mal Edilebilir.

Biliyorsunuz ki Temel Hak ve Hukuk doğrultusunda; tartışılamaz ve Evrensellik arzeden bir Madde vardır ;

Kimse Bizzat İşlemediği bir Suç yüzünden yargılanamaz, Kimse Bir başkasının Suçu ile ortak tutulup Yargılanamaz.

Kanunlarda belirlenmiş her Suç, O suçu işleyen kişi yada kişileri Bağlar , Ve/Veya Suça Teşvik Yardım ve Yataklık İle ilgili fiilleri işleyenleri Kapsar.

Bunların dışında kalan hiç bir birey hiç bir şekilde Yargılanamaz.

Yani diyelim ki; birileri Sizin başına geldiğini varsaydığımız hadiseyi kınamıyor, hatta yerinde bir iş olarak nitelendiriyor, ve tastik ediyor.

Kesinlikle bu kişi bu düşüncesinden dolayı Yargılanamaz. Biliyorsunuz Demokrasi ler de Hiç Bir Düşünce Kesinlikle Yargılanamaz.

Demek ki ; Anlatılan hadise, bu fiili işleyenlerin dışında kimseyi Bağlamaz, Faillerin dışında, farklı Kişi ya da Kişiler hakkında Hüküm Verilemez.

Benzetme de bulunulamaz. Örnekleme yapılamaz.

''Bu Fail ler Şöyle kişiler idi ,Bir takım şahsi Özellikleri mevcut idi ; demek ki O na benzeyen kişiler de aynı Hükümde değerlendirilebilir,

Aynı Suç onlara benzeyen herkese İsnat edilebilir'' D E N İ L E M E Z ...

Buna Tam Manası ile Adaletsizlik denir. Hakka ve Hukuka Aykırıdır.

Böyle bir hadisenin ; Güya aslında bu Vatan ı bekleyen potansiyel bir Din Devletinin habercisi olduğunu varsaymak tümüyle Psikotik bir Hezeyan dır.

Paranoya dır, Asılsız dır.

Sizi Tenzih Ederim. Zaten Bunların hiçbirini Siz Söylemediniz belki İma bile Etmdiniz. Ben Yalnızca Fikir paylaşımı Nev in den aktarımlarda bulundum.

İletimde genellemeyle ilgili yanlışlığa ben de değinmiştim:

Ben ve bazı tanıdıklarım İstanbul'un birçok semtinde bazı fakir kişilerin belirlenip para karşılığı tesettüre sokulduklarına ve etraftakileri de kapanmaya teşvik ettiklerine şahit olduk.Bunları yapanlar çoğunlukla bilmem hangi şeyhe bağlı,ona bağlı olmadan cennete giremeyeceklerine inanan,hayatta hiçbir şey olamamış ve bu yolla birşey olabileceklerini zanneden sıfatsız kişiler.Şimdi bunların yüzünden kendi halinde,başkalarına yönelik bir amaç gütmeden kapanan,saçının görünmesini istemeyen kişilerin de zan altında bırakılmaması gerekir.Her başı açık gezene karşı hınç güdülmesinin insanlıkdışı olması gibi.

Yani benim kapananlarla bir sorunum yok,gayrisamimi şekilde insanların ekonomik ihtiyaçları üzerinden sömürülüp kapatılmalarına dikkat çekmek gereklidir.Ülkemizde bu tür,dinin içine parasal meseleleri ve teşviği sokarak büyümeye çalışan oluşumlar olduğunu sanırım hiçbirimiz inkar edecek değilizdir.Benim gibi düşünenler için bu tür faaliyetler devlet için tehlikelidir.İster kanunen suç sayılsın ister sayılmasın.Belki çoğu kişi farkında olmayabilir,ama aslında din için daha da çok tehlikelidir.Bir şekilde para imanın bir kısmına ortak olmaktadır.İnsanlara para ve ekonomik menfaat,ayrıcalık teklif ederek tarikatlara sokmak,küçücük çocuklarının başlarını kapattırmak kimileri için yerinde bir davranışsa buyursunlar devam etsinler.Ama unutmasınlar ki dünyanın başka bir yerinde birileri bilimsel atılımlar gerçekleştiriyor,politikadan ve ekonomiden çok iyi anlıyor,doğunun ve güneyin cahilliği sayesinde hissettirmeden dünyaya ve paraya hepten hakim oluyor.İşte onlar da azgelişmiş ülkelerdeki üzerinde tartıştığımız olayların yapılmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyorlar.Çünkü rakipler sürekli azalıyor.

Ama biz kendi içimizde birbirimize karşı şeffaf olursak,insanlara ve çocuklara özgür bilinç aşılayabilirsek,kapanmayı istediği takdirde dahi bunu saman altından su yürüten birileri yüzünden değil,sırf kendisi istediği için seçerlerse ülke biraz daha sakin bir ortama kavuşabilir ve çözülmesi gereken öncelikli sorunlarımıza odaklanıp daha güçlü olabiliriz.

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya tamam bir iki tane bilimsel kelime öğrenmişsiniz, Kazım Mirşan falan, termodinamik...

Ama bunları okuyan kişi en azından küçükte olsa pozitif bir yargıya varır...

O da yok sizde...

Neyse, biraz sabredin siz...

Bu arada bana İslam'ı bilmiyor muşum muamelesi yapmayın...

İster geçmiş iletilerimi okuyun, ister bir bilene sorun,

Sizin müspetsizliğinizi ispat edecek kadar Bilimden ve İslamdan haberdarım...

Sadece biraz sabır...

Şu bilgisayarın formatını bitireyim, geliyorum...

Sayın tengeriin boşig.

Sonra ikide bir yok "google, kelime öğrenmişsiniz,vs vs" nakaratlarınız'dan **** geldi,yoksa siz google'den faydalanmıyormusunuz (pozitif bilim adına,pozitivizm değil) elinizden geleni ardınıza koymayın (sanalda tartışma).

Birde sizinle, benim aramda geçen her tartışma'da durum meydanda,burada tevazu göstermeyeceğim daima sizin aleyhinize fikir dumuru oluşuyor, buda şuradan belli'ki her yazışmamızın sonunda biraz sabır şunu veya bunu bitireyim geliyorum havası, geleceğiniz varsa göreceğinizde var (fikir bazında).

Ben buradayım...

Saygılar sunar, çalışmalarınızda başarılar diler, fikir alanında yeni ufuklar açmanızı dilerim. Bizde acizane karşı yazı yazarız eğer müsade ederseniz zataliniz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın tengeriin boşig.

Sonra ikide bir yok "google, kelime öğrenmişsiniz,vs vs" nakaratlarınız'dan **** geldi,yoksa siz google'den faydalanmıyormusunuz (pozitif bilim adına,pozitivizm değil) elinizden geleni ardınıza koymayın (sanalda tartışma).

Birde sizinle, benim aramda geçen her tartışma'da durum meydanda,burada tevazu göstermeyeceğim daima sizin aleyhinize fikir dumuru oluşuyor, buda şuradan belli'ki her yazışmamızın sonunda biraz sabır şunu veya bunu bitireyim geliyorum havası, geleceğiniz varsa göreceğinizde var (fikir bazında).

Saygılar sunar, çalışmalarınızda başarılar diler, fikir alanında yeni ufuklar açmanızı dilerim. Bizde acizane karşı yazı yazarız eğer müsade ederseniz zataliniz...

Sevgili Sarıgöl ;

Buyuruyorsunuz ki ;

geleceğiniz varsa göreceğinizde var Ben buradayım... Alıntı Sarıgöl

Bu söz üzerine başka da ne söylenebilir ? , Üzerine daha Ne eklenebilir ? Bimiyorum. Ama Yine de kabul buyurursanız, Bizzat Derim ki ;

Yalnız Değilsiniz. Bizler de Buradayız. Kararlıyız. Bekliyoruz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Uzun zamandır yazılanları dışarıdan takip ediyorum ve görüyorum ki sayfalarca yazı yazılmasına onlarca topic açılmasına rağmen her iki tarafta o sayfalarda dönüp dolaşıp aynı şeyleri yazıyor ve karşı tarafı bir türlü ikna edemiyor, bundan sonra yazılanlarda bunun devamı olacak gibi...Cevaplar veriliyor ancak taraflar cevabı mantığına uymadığı için ya cevap gelmedi diyor ya da bu cevap değil saçmalıktır diyor, benim dini bölümde gördüğüm ve okuduğum tek şey bu sayın tengeriin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Uzun zamandır yazılanları dışarıdan takip ediyorum ve görüyorum ki sayfalarca yazı yazılmasına onlarca topic açılmasına rağmen her iki tarafta o sayfalarda dönüp dolaşıp aynı şeyleri yazıyor ve karşı tarafı bir türlü ikna edemiyor, bundan sonra yazılanlarda bunun devamı olacak gibi...Cevaplar veriliyor ancak taraflar cevabı mantığına uymadığı için ya cevap gelmedi diyor ya da bu cevap değil saçmalıktır diyor, benim dini bölümde gördüğüm ve okuduğum tek şey bu sayın tengeriin...

Sayın Mimoza,

Soruya karşılık olarak birşeyler karalandığı zaman, ne yazık ki buna "Cevap" demiyoruz...

Mesela:

2+2=? diye sorduğumuzda, bize;

2x2=4 denirse, bu cevap değildir öyle değil mi?

Muhatab olduğumuz arkadaşlarımız bana bir kaç kere soru sordular:

Varlığını sorguluyo musun?

Niçin bu dünyaya geldin?

Amacın nedir?

kabilinden...

Lakin bu ve bu gibi sorulara onların inançları doğrultusunda karşılık vermediğim için güya cevap verememişim...

Ve asıl cevapları kendi inançları doğrultusunda verdiklerinde de kalkıp;

"Ahanda bak seni çürüttük" diyebiliyorlar...

Oysa cevap nasıl olur?

Asıl cevap, konuyu ilgilendiren ve tatmin eden şekilde olur...

Ve tabii ki herkesi ortak paydası üzerinden verilmiş cevaplar, en genel geçer ve kabul edilebilir cevaplardır...

Yine de kendi inançlarına dair apaçık bir çelişkiyi ortaya koyduğumuzda dahi

Buna verilen cevap:

"Yok efendim, en iyisini Allah bilir." demekse eğer,

Bu 2+2=? sorusuna 2x2=4'tür demek olur ve cevap değildir...

Ve varoluş ile ilgili bir soru sorulduğunda:

"Bakın işte Bilim şunu açıklayamıyor, demek ki Tanrı var!" demekte bir cevap değildir...

Dolayısı ile "Cevap" ispatlanabilir ortak gerçeklikler üzerine inşa edilirse tam anlamı ile "Cevap" olur...

Yoksa gerisi Laf kalabalığıdır...

Arkadaşlarımızın ve benim iletilerime birde bu açıdan bakarsanız,

Kimin cevap verip veremediğini daha rahat kavrarsınız diye düşünüyorum...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

... ve karşı tarafı bir türlü ikna edemiyor...

Sayın mimoza, ikna olmak oldukça zor iştir. Ancak günlük hayatta bir ikilemde kaldığınız zaman nasıl davranmanız gerektiği konusunda ikna olabilir ve bir tarafı seçersiniz. Ama genel konularda, hayat ile, dünya ile ilgili görüşlerde bir kanı sahibi olmak çok uzun zaman, en az birkaç yıl alır.

Benim bir anım var bu konuda. Üniversitede sosyoloji psikoloji derslerine gelen bir hocamız vardı. Kendisine çok soru sorar, hatta tartışır ve söylediklerinden pek de ikna olmazdım. Ancak mezun olduktan sonra onun tüm kuramlarının kafama yerleştiğini gördüm. Hatta beni daha geniş konuşmak için evine bile davet etti. Fakat evli ve genç sayılacak bir bayan olduğu için gitmeyi pek doğru bulmadım. O an bunu neden doğru bulmadığımı bilmiyorum.

Arkadaşlar alay etmişlerdi ve o yaşlarda insan böyle şeylere duyarlı oluyor. En içten arayışların ardında aganigi naganigi durumları aranmasına fitil oluyordum. Bence bir insana hakaret etmektense, duyarlıklarını alaya almak daha yıkıcıdır. Fakat ironi ile alayı karıştırmamak gerek. Biz en çok bu ince ayrımı yapamadığımız için kaybediyoruz. İroni yöntemince ve incelikle yapılırsa faydalı bir yöntemdir.

Şimdi onu bulmayı ve bir soruma yanıtını hayranlıkla dinlemeyi susamışçasına özlüyorum. Hiç unutmam, içgüdü konusunda saygı sınırlarını aşan bir şekilde, hatta şimdi eleştirdiğim alaycı tavırla itiraz etmiştim. Fakat benim onu anladığımı hissediyor olmalıydı, bir kez öfkeye kapıldığını görmedim. Ve yanıt vermekten asla kaçınmadı, yanıtlarını mantığımda tarttığımı biliyordu. Hayatımda en saygı duyduğum insanlar arasındadır. Suriye hocamı saygı ve minnetle anıyorum. Beni tüm karşı çıkmalarım ve alaycı tavırlarım için affet değerli ve güzel hocam... Hayatta ıskaladığım en değerli ve güzel şeydin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili MİMOZA ;

inanınız ki ; Ben de, haftalardır Bunu anlatmaya çalışıyorum, ama nafile. Cevaplarımızı beğenmiyor.

İlla da kendi aklından geçen yanıtları verirseniz, Sizi kabul edebilir, Bence. Başka türlü mümkün değil.

Olmamış işte, Kabul Etmeyiz diyor başka da bir şey yok.

ALLAH ı İspat Etsek ; Cevap hazır ; Olmamış. Peki Sebep Ne; Yok. Sadece Olmamış. Ha bir de Bilimsellik var. Bilimsel Değil diyor.

Yahu ne yapmamız gerekiyor, Buradaki herkesin ekranında bir anda Gaib den, ALLAH vardır Mesajı mı gelecek.

Ben de Keramet yok ki göstereyim. Bilimsel olmaya Çalışıyoruz. Bir türlü olamıyoruz.

Atomlar dan Bahsediyoruz. Hangi Güç Elektronları sürekli Çekirdeğin etrafında sistemli ve Yörüngesel olarak döndürüyor.

Bu döngü Kainat Var Olduğundan beri nasıl değişmeden Süregelebiliyor, İşte bunu sağlayan Güç e biz ALLAH deriz. diyoruz.

Bunu bile reddediyor. Hadi ALLAH ı kabul etmeyin ama Bir Düzen var Bir Güç var diyoruz. Onu da kabul etmiyor.

Hatta bazı arkadaşlar, Güya bize KUANTUM FİZİĞİ nden ne kadar ilim sahibi olduklarından bahsediyorlar.

Kendilerine Kuantum un tarifi ni yapıyoruz, Yanlışlarını Düzeltiyoruz. Sonuç; Olmamış Kabul Etmiyoruz.

Sanırım, bu Tartışmalar da böylece uzar, gider. Yine Biz Bilimsel Olamayız. Olsun Bakalım. Biz de Bilimsel Olmayalım artık. Ne Yapalım. Hayırlısı Olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili XprensesX

İnanın bir kaç gün forumdan uzak kaldığımda aklım hep burada oluyor, ve endişelenmekten kendimi alamıyorum.

Lakin Sizin gibi Kıymetli ve Değerli Dostlarım, benim kaygılarımın yersiz olduğunun en büyük kanıtıdır.

Yazılarınızı büyük bir dikkat ve Hayranlık ile Okudum ve Sizi Alkışladım.

Ne mutlu Bana ki; Sizin gibi değerli Dostlara sahibim.

Sizi Gönül den Tebrik Ediyorum , ve İçtenlikle Teşekkür lerimi Sunuyorum.

allah razı olsun doğan abimiz.. :)

lluvia;

Din ahlak ve terbiyeden bahsetmissiniz. Korku yoksa sakinmak da yoktur bence demissiniz. Yani inananlar Allah'tan korktuklari icin kotulukten sakiniyorlar oyle mi?. Yani cennete gitmek ugruna iyi olmaya calisiyorlar. Siz de mi oylesiniz? Inanmiyor olsaydiniz nasil bir insan olacaktiniz acaba? Inanmayan bir insan ahlaksiz midir sizce?

Kaldi ki kapanmak denilen olay... Ben cok gordum kafasi kapali fakat baska yerleri acikta olan kadinlari... Malum kapaniyorsan eger onu da gerektigi gibi yapmak lazim gelir! Vucut hatlarini belli eden kiyafetler giyenler var, kot giyenler var ama kapali, ee saclarini gormuyoruz bir tek de baska heryerinin kivrimlarini netce gorebiliyoruz.

Din gerekli olabilir, cunku sadece korktuklari icin ahlakli olan insanlar var, yani korkmasalar neler yapacaklar kim bilir. Inancli olup da bu kadar suc islenebiliyorsa, inancsiz hallerini dusunemiyorum insanlarin. Demek ki Muhammet cok zeki adammis bak goruyor musun insanlari kontrol etmeyi iyi basarmis.

Ama bana soracak olursan ahlak korkudan kaynaklanmamali. Korkudan kaynaklanan ahlaki ben ne ediyim ki? Pek bi ahlaklica sayilmaz bence!

buradaki korkudan kastım allah rızasını gözetmekti.. allah rızası için yapılır herşey..

sırf korktuğu için ahlaklı olan dediğiniz kişiler elbet bir gün bi yerden patlak vereceklerdir... korku tek başına yeterli değildir.. imanda lazım.. ve tabbi sevgi de.... ama korku da bunların için de olmalı...

osmanlıyı düşünün suç oranını düşünün.. bunun tek nedeni belki denilebilir ki imandır.. ki bunu objektif bakan tüm tarihçiler de böyle söyler....

ve niçin sürekli bana sataşmaya çalıştığınızı anlayamadım...:S ben sadece bildiklerimi paylaşmak için buradayım....

ve tüm yazılarımın sonuna saygılar ibaresini eklerim yanlış anlaşılmayı önlemek için..

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.