Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

NEVRUZ

kaplan-200

Önerilen İletiler

Sevgili uçan sahin sanırım başlık yazısını tam okumadınız daha öncede bahs ettim bunun tek suçlusu geçmişteki siyasilerimizdir dedim.

Eğer sen kendi adetine,bayaramına sahip çıkmasan birileri sahip çıkar.dedim(bu birileri bugün pkk teröristleridir)

Yanı şunu anlayacağınızı sanırım düşünün diğer türk devletleri bunu resmi olarak kutluyor.

Bizde türk olduğumuza göre biz neden kutlamıyoruz,bunu demirellere ve kenan evrene sormak lazım bence.

saygılar.

Sayin kaplan-200, ben baslik yazisini cok iyi okudum. Evet siz suclu olarak gecmisteki siyasileri gösteriyorsunuz, ama benim bildigim ne gecmiste nede günümüzde bu kutlaniyor Türk'ler tarafindan. Bir de anlamadigim bir sey var, siyasiler izin verincemi Türk halki kutlayacak?? Neden Türk halki dün kutlamadigi gibi bugünde kutlamiyor?? Burada benim aklima gelen cevap su oluyor. Bu bayramin bizim bayramimiz olmadigi ve kendimizin olmadigi ve kutlamadigimiz bayrama bedendir anlamam ama sahip cikmammiz. Sadece nevrozunuz kutlu olsun demekle kutlanmaz diye düsünüyorum. Ülkemizdeki kürtler kutluyor diye onlarin degilde bizim diyemi acaba sahipleniyoruz diye aklima sorular geliyor. Arkadasin biri Türklerin 2600 yilindan beri nevruzu kutladigini söylüyor ama herhalde bizler sagir ve körüzki hayatimda böyle bir sey yasamadim, ne ailemden nde dogdugum bölgede gördüm, Kürtler haric tabiiki.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zaten sayın kaplan-200 sizin onaylamanızı beklemiyorum görüşlerimi inkarcı ve imhacı yapıyı savunuyosunuz...Ayrıca bu işin tek suçlusu geçmişteki siyasetçilerimiz değildir şu andaki siyasetçilerimizdirde ve eğer gerçekten bu sorunun çözümü yanlısıysanız lütfen bu sorunun sizce nasıl çözüleceğini söylermisiniz....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iste televizyonlarda PKK nin Nevruzunu tüm dünya seyrediyor,kan dökmekten zevk alan,kan dökerek haklilik iddiasinda bulunanlarin gercek yüzleri Nevruzla ortaya birkez daha ciktiki terör her imkani kullanarak kan dökecektir.

Terör yaparak kan dökenlerin,emniyet güclerince ve serefli ordumuzca takip edilmesi ve temizlenmesi bir vatan borcudur.Cünkü terör Türkiyenin tüm insanlarini ayni sekilde tehdit etmektedir bu tehditler ancak kati kararlarla ve güc kullanarak önlenir. sonu neye varirsa varsin,teröristler cezalarini cekmelidirler.Demokrasi ve özgürlük kilifina girerek kimse bu ülkeyi bölemez,ve etnik bir kesime özel ayricalik taninmasini talep edemez.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Baran diye bir çocuk olsun.

Dağda koyun otlatsın baran. keçileri davarları olsun. tek geçim kaynağı hayvancılık olsun, evi mezranın ortasında mezar kelimesine yakın. 1995 olsun yıl. baran 9 yaşında olsun. okula gidemesin. zaten okul ötede. zaten okul uzakta. olsa da öğretmeni yok. terör belası denmiş. baran’ın mezrası her yere uzak zaten. günün birinde 10 haneli mezraya eli kaleşli adamlar gelsin. dişleri dökülmüş, gözleri kanlı. silahı doğrultsun baran’nın babasına, yemek istesin. bu gece buradayız desin. baran’ın babasının he demekten başka şansı mı var ? he diyecek. adamlar kendi dilini konuşuyor anlamadım mı diyecek ?

Ertesi gün bu kez yeşiller giymiş bir grup adam gelsin mezraya. “nerede lan sakladıkların” desin baran’ın babasına. baran’ın babasının adı da mehmet olsun ironi ya. “ne bileyim, silahı doğrultular, bir koyunumu kestiler, kavurdular, koyunum gitti beyim, biliyorsanız siz söyleyin” desin.

Mehmet’in kafasına silah dayansın. taze tezek var orada, önce burnu sokulsun o tezeğe sonra yedirsinler tezeği zorla. “geldiklerinde seni vursalar da vermeyeceksin lan istediklerini” desinler. baran’a iki tokat atsınlar. annesi ağlasın tek kelime türkçe de bilmez. neyin ne olduğunu da anlamaz.

Bir hafta sonra yine gelsin kaleşli adamlar. mehmet “olmaz” desin, dinleyen kim. silahı dayadılar başına. can tatlı, 25 başlık sürüden bir koyun daha gitti işte.

İki gün sonra yine geldi yeşil giymiş adamlar. bu kez zorla çıkardılar mehmet’i ailesini evden. mezrayı yakıyorlar. “nereye gideriz beyim” diyor mehmet. dinleyen kim ? “*******”, “kanı bozuk teröristler” diyorlar sadece. mehmet’in dedesi kurtuluş savaşında şehit düşmüş. mehmet terör kelimesinin anlamını bile bilmiyor. tek bildiği, evi bildiği yeri yakanın devlet olduğu.

Diyarbakır’a gittiler. kalan koyunları inekleri satıp bir gecekondu diktiler. baran gelmiş 12 yaşına okul görmemiş. hap,esrar, barbut başka bir şey yok. baba işsiz. anne el emeği göz nuru dantel satıyor. baran çalıyor, aile yemek yüzü görüyor.

18 yaşında baran, askere alıyorlar. gidiyor ne yapsın. kendi evini yakan adamların arasında bir yabancı. kırık dökük türkçesi. okuma yazma öğretiyorlar önce baran’a o kadar da kötü değil belki bu adamlar diyor. bir gün annesini arıyor baran. parası yok ama aylığı var. iki jetonu var sesini duyacak. komşularını çaldırıyor iki defa aralıklı. jeton gitmesin diye. annesini çağırıyorlar. telefonun işi ne evlerinde. annesi açıyor telefonu. kürtçe konuşuyor baran, neyce konuşacak. annesi bilmiyor ki başka dil. bir asker görüyor komutana gidiyor direkt. telefonun ahizesini kafasında kırıyorlar baran’ın, bir hafta dayak atıyorlar her gün. bir ay discoda kalıyor. bitiriyor askerliği, açlıktan nefesi kokarak geri geliyor evine.

Baba var ama yok, esrardan gözleri gitmiş. kız kardeşlerinden birini 50 yaşında bir adama satmışlar. başlık için 14′ünde kınalı kuzu. evde ekmek yok. kardeşlerinden biri istanbul’da ne eder bilinmez. evden kaçan kızlardan biri eve para gönderiyormuş, nasıl yolladığı belli değil. aslında belli de belli değil konduramıyorlar. yan komşunun kızını severdi baran gizliden, kız işe çıkıyor polisle, askerle, ilkokul öğretmeni ile. baran ölmüş baran bitmiş. hala isyan etmemiş.

Sonra çocukluk arkadaşlarından birinin ölüm haberini alıyor baran. dağda çatışırken ölmüş. baran zaten ölmüş. gitmiş taş atıyor yeşile, maviye. baran zaten çoktan ölmüş. yaşamamış baran.

Terörist dediklerinizden ********* dediklerinizden birinin hikayesi bu. belki onunun, belki bininin. hep söylüyorum orada yaşayan çoğunluk hala devlete bağlı ise bu o adamların yüceliğindendir. söyleyin bana baran ne yapsın ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Baran diye bir çocuk olsun.

Dağda koyun otlatsın baran. keçileri davarları olsun. tek geçim kaynağı hayvancılık olsun, evi mezranın ortasında mezar kelimesine yakın. 1995 olsun yıl. baran 9 yaşında olsun. okula gidemesin. zaten okul ötede. zaten okul uzakta. olsa da öğretmeni yok. terör belası denmiş. baran’ın mezrası her yere uzak zaten. günün birinde 10 haneli mezraya eli kaleşli adamlar gelsin. dişleri dökülmüş, gözleri kanlı. silahı doğrultsun baran’nın babasına, yemek istesin. bu gece buradayız desin. baran’ın babasının he demekten başka şansı mı var ? he diyecek. adamlar kendi dilini konuşuyor anlamadım mı diyecek ?

Ertesi gün bu kez yeşiller giymiş bir grup adam gelsin mezraya. “nerede lan sakladıkların” desin baran’ın babasına. baran’ın babasının adı da mehmet olsun ironi ya. “ne bileyim, silahı doğrultular, bir koyunumu kestiler, kavurdular, koyunum gitti beyim, biliyorsanız siz söyleyin” desin.

Mehmet’in kafasına silah dayansın. taze tezek var orada, önce burnu sokulsun o tezeğe sonra yedirsinler tezeği zorla. “geldiklerinde seni vursalar da vermeyeceksin lan istediklerini” desinler. baran’a iki tokat atsınlar. annesi ağlasın tek kelime türkçe de bilmez. neyin ne olduğunu da anlamaz.

Bir hafta sonra yine gelsin kaleşli adamlar. mehmet “olmaz” desin, dinleyen kim. silahı dayadılar başına. can tatlı, 25 başlık sürüden bir koyun daha gitti işte.

İki gün sonra yine geldi yeşil giymiş adamlar. bu kez zorla çıkardılar mehmet’i ailesini evden. mezrayı yakıyorlar. “nereye gideriz beyim” diyor mehmet. dinleyen kim ? “*******”, “kanı bozuk teröristler” diyorlar sadece. mehmet’in dedesi kurtuluş savaşında şehit düşmüş. mehmet terör kelimesinin anlamını bile bilmiyor. tek bildiği, evi bildiği yeri yakanın devlet olduğu.

Diyarbakır’a gittiler. kalan koyunları inekleri satıp bir gecekondu diktiler. baran gelmiş 12 yaşına okul görmemiş. hap,esrar, barbut başka bir şey yok. baba işsiz. anne el emeği göz nuru dantel satıyor. baran çalıyor, aile yemek yüzü görüyor.

18 yaşında baran, askere alıyorlar. gidiyor ne yapsın. kendi evini yakan adamların arasında bir yabancı. kırık dökük türkçesi. okuma yazma öğretiyorlar önce baran’a o kadar da kötü değil belki bu adamlar diyor. bir gün annesini arıyor baran. parası yok ama aylığı var. iki jetonu var sesini duyacak. komşularını çaldırıyor iki defa aralıklı. jeton gitmesin diye. annesini çağırıyorlar. telefonun işi ne evlerinde. annesi açıyor telefonu. kürtçe konuşuyor baran, neyce konuşacak. annesi bilmiyor ki başka dil. bir asker görüyor komutana gidiyor direkt. telefonun ahizesini kafasında kırıyorlar baran’ın, bir hafta dayak atıyorlar her gün. bir ay discoda kalıyor. bitiriyor askerliği, açlıktan nefesi kokarak geri geliyor evine.

Baba var ama yok, esrardan gözleri gitmiş. kız kardeşlerinden birini 50 yaşında bir adama satmışlar. başlık için 14′ünde kınalı kuzu. evde ekmek yok. kardeşlerinden biri istanbul’da ne eder bilinmez. evden kaçan kızlardan biri eve para gönderiyormuş, nasıl yolladığı belli değil. aslında belli de belli değil konduramıyorlar. yan komşunun kızını severdi baran gizliden, kız işe çıkıyor polisle, askerle, ilkokul öğretmeni ile. baran ölmüş baran bitmiş. hala isyan etmemiş.

Sonra çocukluk arkadaşlarından birinin ölüm haberini alıyor baran. dağda çatışırken ölmüş. baran zaten ölmüş. gitmiş taş atıyor yeşile, maviye. baran zaten çoktan ölmüş. yaşamamış baran.

Terörist dediklerinizden ********* dediklerinizden birinin hikayesi bu. belki onunun, belki bininin. hep söylüyorum orada yaşayan çoğunluk hala devlete bağlı ise bu o adamların yüceliğindendir. söyleyin bana baran ne yapsın ?

O baranın mehmedin masumiyetini nevruzlarda,1 mayıslarda,dünya kadın günlerinde görüyoruz,görüyoruz 3-5 yaşındaki çocukların ellerine pkk paçavarlarını nasıl verdiklerini,görüyoruz pkk başı teröst apo babalarının posterlerini 3 yaşındaki baranlarının ellerine nasıl tutuşdurduklarını.

bırkın bu duygu edebiyatını..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin kaplan-200, ben baslik yazisini cok iyi okudum. Evet siz suclu olarak gecmisteki siyasileri gösteriyorsunuz, ama benim bildigim ne gecmiste nede günümüzde bu kutlaniyor Türk'ler tarafindan. Bir de anlamadigim bir sey var, siyasiler izin verincemi Türk halki kutlayacak?? Neden Türk halki dün kutlamadigi gibi bugünde kutlamiyor?? Burada benim aklima gelen cevap su oluyor. Bu bayramin bizim bayramimiz olmadigi ve kendimizin olmadigi ve kutlamadigimiz bayrama bedendir anlamam ama sahip cikmammiz. Sadece nevrozunuz kutlu olsun demekle kutlanmaz diye düsünüyorum. Ülkemizdeki kürtler kutluyor diye onlarin degilde bizim diyemi acaba sahipleniyoruz diye aklima sorular geliyor. Arkadasin biri Türklerin 2600 yilindan beri nevruzu kutladigini söylüyor ama herhalde bizler sagir ve körüzki hayatimda böyle bir sey yasamadim, ne ailemden nde dogdugum bölgede gördüm, Kürtler haric tabiiki.

Elbette siyasiler bunu yasallaştırcakki bu bayram kutlansın ,Daha öncede söyledim bu bayram zaten kutlanıyordu yani bir kurban-ramazan bayramı gibi değil elbette ama bu bayramı herkes kendi çaponda kutluyordu.

öncelikle buna kürtler kutluyor demeyelim (şu anki durum için)pkk yandaşları kutluyor çünkü nevruzuda diğer dünya kadınlar günü gibi,1mayıs gibi vs özel günleri kendine sahip ediyor.

hiç aklınıza geldimi bu 1 mayıs kürtleremi ait acaba her 1 mayısta,dünya kadınlar gününde pkk yanadaşları boy gösterip sahip çıkıyor.

nevruzuda aynı amaçlar için kullandığını anlayamıyormusunuz hala.

İşte ispatı buyrun bakın türk devletleri azerbeycan sitesine girin,özbeklerin sitesine girin ve görün.

geçmişteki siyasiler kadar şimdikilerde aynı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her sene olduğu gibi bu sende kutlanılan nevruz bayramı pkk yandaşlarının ayaklanma ve kışkırtma eylemi yatmaktadır. . nevruz bayaramı adı altında düzenlenen gösteriler imralıda yatan hainin posterleri ve pkk paçavralarını sergileme gününe dönmüştür. Baharın gelişi bahane.... devletin güçleriyle çatışmayı taş sopa atmayı fırsat biliyorlar bugünlerde.....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Kaplan-200

alin nevruz bayrami sizin olsun tepe tepe kutlayin... ben buyasima kadar boyle bir bayram kutlamadim ve bundan sonrada kutlamayi dusunmuyorum kutlamak isteyenede engel olmam.. ama bir bayramida teror mal etmenizi hic anlamiyorum hic mantikli gelmiyor bana...

Ben zaten biliyordum sizlerin bu bayarmı kutlamadığınızı, o zaman bu uğraş ne?Ayrıca ,bayarm kutlamaları pkk terörist başının posterleri ile polise-askere saldırarak değil adam gibi kutlanır.

Adam gibi kutlasalar kimseninde itirazı olmaz...

Bayramı teröre mal ediyormuşuz !bunuda anlamıyorsun ha!

vay be sanırım izlediğiniz haberlerde polise-askera saldıran ortlalığı yağmalayan terörist yandaşlarını görmüyorsunuz,yada haberiniz yok,demek masum kutluyorlar bayaramı,bizde teröre mal ediyoruz.

NAsıl mantıkli olması gerek caba gerçekten görmüyormusunuz pkk yandaşlarının terörist posterleri ve paçavraları ile yaptıkları gösterileri...

bumu bayram kutlamak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her zaman söylerim her olayı kendi çıkarlarına mal eden bunlar gibi başka bir topluluk daha yoktur..

Kendilerini Türk'lerden farkli bir millet olarak gören kürtlerin nevruzla ne ilgisi var?

Bu fotoğraf herşeyi açıklıyor değilmi!!!!

Hala bu bayrama neden teröre mal ediyoruz diye anlamıyorlarmış :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Elbette siyasiler bunu yasallaştırcakki bu bayram kutlansın ,Daha öncede söyledim bu bayram zaten kutlanıyordu yani bir kurban-ramazan bayramı gibi değil elbette ama bu bayramı herkes kendi çaponda kutluyordu.

öncelikle buna kürtler kutluyor demeyelim (şu anki durum için)pkk yandaşları kutluyor çünkü nevruzuda diğer dünya kadınlar günü gibi,1mayıs gibi vs özel günleri kendine sahip ediyor.

hiç aklınıza geldimi bu 1 mayıs kürtleremi ait acaba her 1 mayısta,dünya kadınlar gününde pkk yanadaşları boy gösterip sahip çıkıyor.

nevruzuda aynı amaçlar için kullandığını anlayamıyormusunuz hala.

İşte ispatı buyrun bakın türk devletleri azerbeycan sitesine girin,özbeklerin sitesine girin ve görün.

geçmişteki siyasiler kadar şimdikilerde aynı.

Sayin kaplan-200, bu yasima geldim hayatimda bir Türk olarak nevruz falan kutlamadim ve yasadigim bölgede, ic anadoluda da kimse kutlamadi bu güne kadar, kürt vatandaslar haric. Aciklamaniz bana malesef mantikli gelmiyor. Azerbeycan ve diger bazi ülkelerin kutlamalari dogrudur, biliyorsunuz Iran'da da kutlaniyor, Kuzey Irak'taki kürtlerde kutluyor. Neden bu sadece Türklerin bayrami oluyor ve eger öyleyse 70 milyon Türk kutlamiyor. Kim nasil kutluyormus haberimiz yok. Dedikleriniz dogruysa herhalde Türkler evlerinde gizli kutluyorlarki kimse görmüyor. Ve bu bayramin amaci ne, ne mesaj veriyor.

Dieger taraftan dünya kadinlar günü ve 1 mayis tüm ezilen kadinlarin ve emekcilerin bayrami. Her milletten kadinlar ve emekciler bu bayrami cosku ile kutlayabilir ve kutlamasida gerekli. PKK bunu kendi politikasi icin istismar yapiyor dogrudur, ama bu istismar bu bayramlarin yapilip yapilmamasi gerektigini sorgulamaz. Benim bildigim saymis oldugunuz bayramlarin Türkiye'de sadece PKK'lilar tarafindan yapilmadigi. Görmemiz gereken 70 milyonluk bir ülkede bu bayramlar tüm emekciler, kadinlar, köylüler ve yurseverler tarafindan beraberce kürdüyle, Türküyle, cerkeziyle, ermenisiyle, laziyla ve diger azinliklarla beraber kutlaniyor. Lütfen sadce PKK'nin olaylarini öne sürerek bu güzel dayanisma bayramlarini kutlayanlari ayni kefeye koymayalim.

Diyorsunuzki hakli olarak PKK yandaslari bu bayramlari kendi amaclari icin kullaniyor. tabiiki bizler meydani onlara birakirsak sizin deyisinizle kendi bayramimizi bile cosku ile beraberce ku´tlamiyorsak, 1 mayis hala resmi tatil günü olarak ve coskulu bir sekilde kutlanmasi engelleniyorsa, bosuna sikayet etmeye hakkimiz yok. 70 milyon kutlarsa nevruzu, dünya kadinlar gününü ve 1 mayis isci bayramini, PKK gibi üc bes kisilik terör örgütleri bu coskulu kalabalik karsisinda erir gider ve hic bir varlik gösteremez. Önce biz sahiplenelimki sonra baskasina kendi cikariniza kullaniyorsunuz diye karsi gelelim. 1 mayis geliyor, kutlayalim beraberce emekcilerin bayramini, gidelim meydanlara ve PKK gibileri bu meydani bos bulmasin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iste televizyonlarda PKK nin Nevruzunu tüm dünya seyrediyor,kan dökmekten zevk alan,kan dökerek haklilik iddiasinda bulunanlarin gercek yüzleri Nevruzla ortaya birkez daha ciktiki terör her imkani kullanarak kan dökecektir.

Terör yaparak kan dökenlerin,emniyet güclerince ve serefli ordumuzca takip edilmesi ve temizlenmesi bir vatan borcudur.Cünkü terör Türkiyenin tüm insanlarini ayni sekilde tehdit etmektedir bu tehditler ancak kati kararlarla ve güc kullanarak önlenir. sonu neye varirsa varsin,teröristler cezalarini cekmelidirler.Demokrasi ve özgürlük kilifina girerek kimse bu ülkeyi bölemez,ve etnik bir kesime özel ayricalik taninmasini talep edemez.

saygilarla

Sayin politika nevruzun biz Türklerin oldugu iddaa ediliyor ve kürtlerle alakasi olmadigi söyleniyor, bilmem siz buna ne derece katiliyorsunuz. Eger katiliyorsaniz önce bir kendimize sormamiz gerek, 70 milyonluk bir Türkiye kendi bayramini neden kutlamiyor?? Yatip kalkip PKK'lilarin nevrozda ne yaptiklarini anlatacagimiza mademki bizim bayramimiz neden coskuyla beraberce kutlayarak meydanlari bos birakiyoruz? Sikayet edip yakinacagimiza kendimize hesap sormamiz gerek?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürt kültürü diye bir şeyin varlığına inanmıyorum. Nedeni, düğünlerinde bakıyorum, aslı Türkçe olan türküleri Kürtçe sözlerle okuyorlar. Farsçayı çok iyi anlayabiliyorlar, Kürtçe denilen dil büyük oranda Farsça. Biraz Arapça ile de karışmış, olmuş Kürtçe. Bu Nevruz da öyle. Fars kültürüne ait ve Orta Asya'da yayılmış bir değer. Kürtlere özgü bir yanı yok. Her ne yapsalar Kürt kimliğini özelleştirecek bir kültür değeri yok.

Ben Lazları da çok iyi bilirim. Lazca tamamen kendine özgü bir dildir, bir parça Gürcüceye benzer ama çok az, büyük ölçüde özgün bir dildir. Karmaşık ve özgün bir fonetiği vardır. Ama Lazlarda herhangi bir kültürlerini öne çıkarma, ayrılıkçılık iddia etme eğilimi sıfır düzeyindedir. Tamamen Türkiye Cumhuriyetine bağlıdırlar.

Türkiye adı tamamen bir izafedir, ırkçı bir yanı yoktur. Nasıl Osmanlı devleti adı kurucusundan geliyorsa, Türkiye adı da Anadolu'yu vatanlaştıran insanlardan gelmektedir. Kimsenin şeceresi araştırılıp karışık kanı var mı diye bakılmıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Türk deniliyor. Kökeni Laz da olsa, Gürcü de, Boşnak da, Tatar da, Çeçen de, Çerkez de olsa "Türküm" demekten gocunan ve bunun ırkçı bir çağrışım yaptığı kimseyi görmedim. Bu, "Orta Asya'dan gelip Anadolu'yu vatan haline getiren halka verilen addan esinlenerek adı Türkiye konan ülkenin vatandaşı" demektir. Sadece Kürtler bundan ajite oluyor. Bu da bir alet olma kokusu çıkarıyor...

Yalnız Kürtler aslında Türkmüş, karda yürürlerken kürt kürt sesi çıktığı için Kürt adını almışlar gibi uydurmalarla birlik sağlanmaz. Bu ırkçı bir yaklaşımdır. Birlik, anayasal vatandaşlık bilinci ile sağlanır. Nasıl Selçuklu deyince Selçuk beyle, Osmanlı deyince Osman beyle ülkedeki herkesin soy birliği yoktuysa, her Türk vatandaşı da ırk olarak Türk olmak zorunda değil. Nasıl bir Gürcü "Osmanlıyım" diyorduysa, her TC vatandaşı da "Türküm" diyebilmelidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin kaplan-200, bu yasima geldim hayatimda bir Türk olarak nevruz falan kutlamadim ve yasadigim bölgede, ic anadoluda da kimse kutlamadi bu güne kadar, kürt vatandaslar haric. Aciklamaniz bana malesef mantikli gelmiyor. Azerbeycan ve diger bazi ülkelerin kutlamalari dogrudur, biliyorsunuz Iran'da da kutlaniyor, Kuzey Irak'taki kürtlerde kutluyor. Neden bu sadece Türklerin bayrami oluyor ve eger öyleyse 70 milyon Türk kutlamiyor. Kim nasil kutluyormus haberimiz yok. Dedikleriniz dogruysa herhalde Türkler evlerinde gizli kutluyorlarki kimse görmüyor. Ve bu bayramin amaci ne, ne mesaj veriyor.

Dieger taraftan dünya kadinlar günü ve 1 mayis tüm ezilen kadinlarin ve emekcilerin bayrami. Her milletten kadinlar ve emekciler bu bayrami cosku ile kutlayabilir ve kutlamasida gerekli. PKK bunu kendi politikasi icin istismar yapiyor dogrudur, ama bu istismar bu bayramlarin yapilip yapilmamasi gerektigini sorgulamaz. Benim bildigim saymis oldugunuz bayramlarin Türkiye'de sadece PKK'lilar tarafindan yapilmadigi. Görmemiz gereken 70 milyonluk bir ülkede bu bayramlar tüm emekciler, kadinlar, köylüler ve yurseverler tarafindan beraberce kürdüyle, Türküyle, cerkeziyle, ermenisiyle, laziyla ve diger azinliklarla beraber kutlaniyor. Lütfen sadce PKK'nin olaylarini öne sürerek bu güzel dayanisma bayramlarini kutlayanlari ayni kefeye koymayalim.

Diyorsunuzki hakli olarak PKK yandaslari bu bayramlari kendi amaclari icin kullaniyor. tabiiki bizler meydani onlara birakirsak sizin deyisinizle kendi bayramimizi bile cosku ile beraberce ku´tlamiyorsak, 1 mayis hala resmi tatil günü olarak ve coskulu bir sekilde kutlanmasi engelleniyorsa, bosuna sikayet etmeye hakkimiz yok. 70 milyon kutlarsa nevruzu, dünya kadinlar gününü ve 1 mayis isci bayramini, PKK gibi üc bes kisilik terör örgütleri bu coskulu kalabalik karsisinda erir gider ve hic bir varlik gösteremez. Önce biz sahiplenelimki sonra baskasina kendi cikariniza kullaniyorsunuz diye karsi gelelim. 1 mayis geliyor, kutlayalim beraberce emekcilerin bayramini, gidelim meydanlara ve PKK gibileri bu meydani bos bulmasin.

evet bu konuda çok haklısınız size katılıyorum, fakat nevruzu kürt vatandaşlarının ne zamandan beri kutladığını biliyormusunuz?

pkk olaylarından önce kutladıklarını açık yüreklilikle söyleye bilirmisin.

Ama ben söylüyorum Kars-ığdır-ardahanda yaşayan Azeri kökenli vatandaşlarımız bu bayramı kutluyorlardı.

Taki pkk bunu sahiplenene kadar.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başta newrozun ne olduğunu kimin için ne ifade ettiğini bilmeden lütfen yazmayınız...

NEWROZ; new, ve ruj yani roj kelimelerinden oluşmaktadır new yeni demektir(ingceyede farsçadan geçmiştir.) roj gün manasına gelmektedir.

yani yeni gün manasında.

bence yerleşik hayatın bi bayramıdır tarımcılarım emekçilerin bayramıdır;

günün uzaması bereket kazanması dır bence...

kürtlere olan anlamına gelince kawanın yazın gelişiyle baş kaldırış isyanının sembolüdür.

Newroz Nedİr?

Newroz, Kürt halkının demirci Kawa önderliğinde Dehak zulmüne isyan ateşini tutuşturduğu ve zaferle taçlandır dığı gündür .New: Yeni, Roz: gün, "Yenigün" anlamına gelir .Bahar yeniliktir . Hareketlilik ve canlılıktır kışın tembellliğin,monotonluğunun ve donukluğunun silkinişidir.Bahar mevsimi mücadele ve başkaldırı günleriyle doludur.Aradan 2616 yıl geçmesine rağmen, direniş özünü kaybetmeksizin her 21 Mart günü coşkuyla Kürt ve İran halklarınca kutlanan Newroz, halkların özgürlüge olan özlemini ve inancını da taşır yüzyıllardır , tarihteki soykırımlara, katliamlara,Halepçelere, yok etme politikalarına rağmen bugüne dek içeriği zenginleşerek, güncel olaylarla birleşip gelen Newroz'un giderek serhildanlarla daha az yayılması aynı zamanda Kürt kültürünün köklerinin zenginliğini de göstermektedir. Bu başkaldırı ve zalimleri yakan ateş son yıllarda daha fazla dağı,daha fazla meydanı ve daha fazla alanı aydınlatıyor.Yeni Dehaklar ateşi söndüremiyorlar, ama özgürlük ateşi yeni Dehak'ları da yakıp daha da gürleşecek ve din, dil, ırk, ulus, cins farklılığı gözetmeksizin tüm emekçilerin birlikte kavgasının yolunu aydınlatacaktı.

Kürt tarihinde Newroz Bayramının çıkışı ve tarihi bir kaç şekilde anlatılmaktadır. B.Nikitin, Newroz'un ) tarihinin çok eski yıllara dayandığını ve mitolojik bir kabukta, somut tarihi olaylann saklı olduğunu ve onu efsaneleştirdiğini belirtiyor. Yazılı kanıtların çok az olduğu dönemlerde Newroz'un tarihsel gelişimini sagııklı bir şekilde yazmak tarihçileri zorlamışbr .Kürt tarihçileri, Kürtlerin en eski dini olan Zerdüşt'ün Kitabı Zendavester'de, Firdevs'in Şerefnamısinde Ömer Hayyam'ın Newroz namesinde ve Şerefxan'ın Şerefnamısinde ve günümüzde çeşitli yazılı eserlerde Newroz değişik şekillerde işlenmiş, bugüne taşınmıştır .

Bir efsaneye göre, M.O. 612 yılında Asur İmparatorlugu Mezopotamya halklarına, Kürtlerin ataları olan Medlere, lran'lıların ataları Perslere, Ermenilerin ataları Urartulara ve şimdi soyları tükenen Hurilere, Babillere, Elamlılara çok zulüm yapıyordu. Med Generali Keyasker tüm halkların da desteğini alarak Asur zulmüne ve zalim Dehak'a karşı ayaklanır. 21 Mart 612 yılında Asurluların başkenti Ninova'yı kuşatır .Zalim Kral Dehak'ı sarayıyla birlikte yakar . Keyasker'e eski Med ve Pers dilinde "lider, önder, komutan, Ozan" anlamına gelen ''Kawa'' denilir. Bu günden sonra, bütün Mezopotamya halkları özgür olur.Ve bugüne Kürtçe ''Newroz'' (yenigün) derler.Her 21 Mart günü zalim Dehak'ın sarayını yakan ateşi yakıp Newroz'u bir bayram olarak kutlarlar.

Başka bir efsaneye göre, M.Ö. 1896 yılından 1176 yılına kadar egemenlik kurmuş olan Kassitli Kürtler, egemenliklerinin ilk yıllarında Babil'i ikinci kez işgal ediyorlar. Söylenceye göre, Kral Cemşid bir taht üzerinde Kürt kenti olan Demawed'den Babil'e götürülürken, yüzü o kadar parlıyor ki, halk onu güneşe benzetir ve gök iki güneş gördü derler , bugüne Newroz denir. Cemşid'in Babil'e girdiği gün 21 Mart'tı. Bugün her yıl bayram olarak kutlanır. Bununla bağlantılı olarak bir başka söylence de şöyle: Cemşid'den itibaren kutlanan Newroz . tôrenlerinde Kürtlerin ateşe bagıılıkları nedeniyle ,dağlarda, alanlarda ateşler yakılır , oyunlar oynanır . M.Ö. 612 yılında Demirci Kawa her yıl kutlanan bayramlardan yararlanıp, bayram için toplanan halkın varlığından yola çıkarak dağlarda Newroz ateşi yaktırıp , isyanı başlatmıştır .Aradan geçen zaman içinde Newroz bayramı ile bu başkaldırı birleştirilmiştir. Firdevs'in Şeyhnamısine (974-999 yıllarında yazılmış) göre, zalim Asur Kralı Dehak'ın omuzunda iki yılan çıkmıştır .Onlara her gün iki Kürt gencinin beyninin verilmesini Dehak'ı etkisi altına alan bir ifrit şeytan önerir. Ve her gün iki Kürt gencinin beyni bu yılanlara yedirilir .Ancak, insaf sahibi bazı kişiler-bir söylenceye göre Demirci Kawa-bir süre sonra ikinci beyin olarak kestikleri hayvan beynini vererek zulmü yumuşatmaya çalışırlar .Kaçırdıkları ikinci genci dğlıara yollarlar. lşte bu dağlarda toplananlar Kürt halkını oluşturmuşlardır.

Demirci Kawa da beyinleri Dehak'ın yılanlarına yedirilen 17 Kürt gencinin babasıdır .Y akalanan 18.oğlunu kurtarmak için Dehak'ın sarayını basar. Şeyhnamıye göre, Kawa saraydan çıkarken sarı- kırmızı-yeşil renkli deri önlüğünü isyan bayrağı olarak kulanır. lsyan zaferle sonuçlanır, yönetim Feridun'a (Med Kralı) teslim edilir.Med yenilgisinden sonra bu bayrak lran'a götürülür ve bir anı olarak saklanır. .İs1amiyete kadar gelip geçen hanedanlıklar çeşitli mücevherlerle bayrağı süsler, lslamiyetin yayılmasıyla birlikte bayrağın üzerindekiler ganimet olarak askerler tarfından paylaşılırken, bayrak da yakılır.

Nevroz Bayramı farklı biçimlerde tarihe geçse de,ortak bir kaç noktada anlamını bulur. İlk olarak Newroz, 2616 yıllık yıllık geçmişiyle en eski özgürlük bayramıdır. İkinci

olarak, Kürt halkının Demirci Kawa önderliğinde zulme, sömürüye, baskıya karşı bir başkaldırı günüdür. Üçüncüsü, Newroz'un isyan ve özgürlük ateşi diğer ezilen ve sömürülen halkları da sarıp giderek evrenselleşmiş, aradan geçen yüzyıllara rağmen, özündeki başkaldırı ve direniş geleneğini yitirmeksizin somut olaylarla örülerek özgürlük mücadelesi yürüten halkların elinde günümüze değin yaşaya gelmiştir .

Newroz ateşle bütünleşmiştir.onun içindir ki dağlarda ateşler yakılır.Çünkü ateş aydınlıktır , karanlığa meydan okumanın adıdır.Yüzyıllardır her 21 Mart'ta ülkenin dört bir yanında

Newroz ateşi yakıp, mücadele çoşkusunu yükselten ezilen Kürt ulusu kendi kimliğine sahip çıkıyor.Yıllarca örülen korku duvarları yerle bir ediliyor. Son yıllarda mücaadelede hızla ön safalara fırlayan Kürt emekçileir , ulusal kurtuluş mücadelesinde aktif olarak yerini alırken, yeni Kürdüyaratıyor .Dünya ve Türkiye , kamuoyu Kürt Sonununu' ve mücadelenin boyutlarını Kürt serhildanlarında ve elde silah gerilla mücadelesine korkusuzca, katılan Kürt emekçilerinin mücadelesinde görebiliyor.

Kürt ulusal mücadelesi Newroz kutlamalarıyla yeniden dirilişin ve özgürlük yoluna düşüsün tarihini yazdılar ve burjuvaziye korku sldırlar.bir zmanlara yasaklanna nwerozların şimdilerde önünün açılması zorunluluğu kürt emkçileirnin bu zorlu savaşımlarıyla başarılmıştır.

21 Mart'lardaNewroz ateşinin Kürdistan'ın her tarafını sardması, kadınlarıyla, çocuklarıyla, öğrenci ve esnafıyla Kürt ulusunun ezici , çoğunluğunu mücadeleye kattığını gören aydınlıktan korkan beyinlerin, yüreklerin karanlıkta kalmasında, körelmesinde, naylonlaşmasında çıkarı olan egemen sınıfları ve çağdaş Dehakları telaşlandırdı ve taktik değiştirmeye zorladı.

1990 Mart'ında faşist diktatörlük "Türk Bayramı'' adı altında Newroz'u valiliklerce törenlerle "kutla''maya başladı. Yine o bayatlamış taktiği ileri sürdüler .Ne de olsa devlet güçlüydü ve bir avuç eşkiyaya pirim veremezdi (!) ( Faşist dikütatörlük Newroz'un özünü boşaltma, pasifize etmek ve onun Misak-ı Milli sınırlarına zarar vermesini engellemek ve ne kadar demokrat (!) ( olduklarını kanıtlamak için böyle bir manevraya ) girişip Newroz'un öz be öz Türk bayramı olduğu demagojisini ileri sürdü.Sözümona, Türkler Orta Asya'da Ergenekon dağında mahsur kaldıklarında, tam nesilleri tükenmek üzereyken Asena'' adındaki bir kurt çıka gelmiş ve 21 Mart günü Türklerin atalarına yol göstererek Anadolu'ya getirmiş ve Türkler, o günden beri 21 Mart'ı Türk bayramı olarak kutluyorlarmış. Ancak, yüzyılardan beri bu bayramı ; illegal kutluyor olacaklar ki, kimse de duyamamış!

Diktatörlüğün bu manevrası da sökmedi,.Bu komedya’ya Türk halkı da inanmadı.

Bu yalan, diktatörlüğün çaresizliğinin, çürümüşlüğünün yeni bir kanıtı oldu. Kürt halkı kendi

bayramını yasal olsa da olmasa da coşkuyla, ülkenin .dört bir yanını Newroz ateşiyle aydınlatarak kutluyor.

Her Acem ve Kürt halkları Newroz bayramını direniş ve başkaldırı günü olarak kutlaya geldiler.Botan'da tutuşturulan Newroz ateşi ülkenin batısından doğusuna her yerde yakılarak hakların kardeşleşme şıarı ile bütünleştirildi.

Yine her yıl Newroz ateşini daha gür yakan Kürt emekçileri emperyalistler ve uşaklarına karşı özgürlük mücadelesini geliştirip ileriye taşı*********** tüm ezilenlen ve sömürülenleri emekçilere yürnmeis gereken yolu gösterdiler.

Tarih yapraklarına direniş ve özgürleşme günü olarak geçen Newroz bayramı tüm emekçi halklara kutlu ve mutlu olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben newroz un bayram olduğu kanısında değilim evet bayram olarak kutlanılabilir

örneğin türklerin ergenondan çıkışı kürtlerin zalim dehakı yenişi veya başka bir milletin kendi tarihinden başka bir kesiti olabilir

ancak nedeni ne bayram nede hoş bir gün olması değil kürt halkının efsanesi olan demirci kawanın o tarihlerdeki zulme başkaldırısının bir ürünüdür 21 mart yoksa baharın gelişi ile alkası yoktur o zaman ki durum ve şartta zalimlere karşı mücadele de bir sembol olmuştur newroz ve şimdiye de ışık tutmaktadır bizlere bir bayram gibi dayatılmasının da bilinçli bir politika olduğunu düşünüyorum ve tekrar söylüyorum

ne 1 mayıs

ne 8 mart

ne 21 mart

BAYRAM DEĞİL FAŞİZME ,KAPİTALİZME ,EMPERYALİZME karşı mücadele günlerinin adlarıdır...........

Newroz..Herkes eminim aynı anlamı çıkarıyor bu kelimeden. EMPERYALİZM ve FAŞİZM'in , gruplaşan, kutuplara ayrılan bu dünyada dönen oyunların karşısında durmaktır. Ben Dünya'lıyım,Türkiye'liyim,ve her bayramda hakkım var diyebiliyorum. Sizlerin de böyle düşündüğünü buradan okuyabilmek isterim. Paylaşmayı bildiğimiz sürece yaşayabilir ve ayakta kalabiliriz. Başka yol yok.Güzel bir şiirle baglamaktan yanayım......

NEVROZ

İçimde Nevroz ateşi

Her Mart ayı geldiğinde

Alev alev yoktur eşi

Her Mart ayı geldiğinde

özgÜrlÜğe doğru böyle

Uç uçta git gÜvercinim

Git de bize barış getir

Uç uçta git gÜvercinim

özgÜrlÜğÜn meşalesi

Döner gözÜmde haresi

Hep yanıyor tam şurası

Her Mart ayı geldiğinde

özgÜrlÜğe doğru böyle

Uç uçta git gÜvercinim

Git de bize barış getir

Uç uçta git gÜvercinim

NEWROZ HEPİMİZİN BAYRAMIDIR..Ve diyorum ki umarım TÜRK ve KÜRT ayrımı yapmaksızın bu günleri birlikte kutlıyacagımız günler uzak degildir....................

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben zaten biliyordum sizlerin bu bayarmı kutlamadığınızı, o zaman bu uğraş ne?Ayrıca ,bayarm kutlamaları pkk terörist başının posterleri ile polise-askere saldırarak değil adam gibi kutlanır.

Adam gibi kutlasalar kimseninde itirazı olmaz...

Bayramı teröre mal ediyormuşuz !bunuda anlamıyorsun ha!

vay be sanırım izlediğiniz haberlerde polise-askera saldıran ortlalığı yağmalayan terörist yandaşlarını görmüyorsunuz,yada haberiniz yok,demek masum kutluyorlar bayaramı,bizde teröre mal ediyoruz.

NAsıl mantıkli olması gerek caba gerçekten görmüyormusunuz pkk yandaşlarının terörist posterleri ve paçavraları ile yaptıkları gösterileri...

bumu bayram kutlamak.

Evet dogru kutlamiyorum kutlamakta istemiyorum kutlamamaktami yasak, ayrica bende hayvan gibi kutlanir demedim eger yazimi dikkatli okumus olsaydiniz nedemek istedigimi cok daha iyi anlar ona gore yorumunuzu yapardiniz.. masumca kutlayan bir cok insan var nevruz bayramini ve ustelikte insanlar kutlamalara giderken okadar guvenlik kontrolunden gecmektedirler ve o kontrollerden nasil senin sozunu etttigin posterleri geciriyorlar ilginc dogrusu demekki oyun icinde oyun oynaniyor.. okadarina benim aklim ermiyor adam gibi kutlamadiklarina dair cunku o civil kalabaligin icinde eminimki binlerce sivil polis gezinmekte ve yine eminimki bolgeye nasilki takviye ve cevik kuvvet gonderilmekte illaki her bayramin olayli gecmesi birilerinin isine geliyor hem teror guclerinin hemde baska guclerin .. eee kutlamalar olaysiz gecmezse boylelikle medyayada yapacak haber kalmaz ve halki birbirine dusurmez

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet bu konuda çok haklısınız size katılıyorum, fakat nevruzu kürt vatandaşlarının ne zamandan beri kutladığını biliyormusunuz?

pkk olaylarından önce kutladıklarını açık yüreklilikle söyleye bilirmisin.

Ama ben söylüyorum Kars-ığdır-ardahanda yaşayan Azeri kökenli vatandaşlarımız bu bayramı kutluyorlardı.

Taki pkk bunu sahiplenene kadar.

Saygılar.

Kürtler en zamandan beri Newroz kutlar buna aramizdaki kürt arkadaslar daha iyi cevap verir diye düsünüyorum. Azaeriler'de kutlayabilir, soru zaten bu degilki. Soru biz 70 milyn Türk'ün neden kutlamadigi, eger sizin dediginiz gibi bu bayram Kürtlerin degilde Türklerin ise. Kutlamayisimiz sadece duyarsiz politikacilara bagli degil, bu tam inandirici gelmiyor. Ve diger taraftan Newruzun özelligi neki PKK buna sahiplensin, neden PKK bu bayrami Türklerin elinden almaya calisiyor bunun cevabini bulabilirsem sevinirim. Biliyorsunuz Iran'da da kutlanir. Tek kutlamayan bölgede bildigim kadariyla Türkiye, hemide kendi bayramini. Anlasilacak gibi degil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürtler en zamandan beri Newroz kutlar buna aramizdaki kürt arkadaslar daha iyi cevap verir diye düsünüyorum. Azaeriler'de kutlayabilir, soru zaten bu degilki. Soru biz 70 milyn Türk'ün neden kutlamadigi, eger sizin dediginiz gibi bu bayram Kürtlerin degilde Türklerin ise. Kutlamayisimiz sadece duyarsiz politikacilara bagli degil, bu tam inandirici gelmiyor. Ve diger taraftan Newruzun özelligi neki PKK buna sahiplensin, neden PKK bu bayrami Türklerin elinden almaya calisiyor bunun cevabini bulabilirsem sevinirim. Biliyorsunuz Iran'da da kutlanir. Tek kutlamayan bölgede bildigim kadariyla Türkiye, hemide kendi bayramini. Anlasilacak gibi degil.

Sayin ucansahin bu senin sordugun tek bir cevabi olabilir oda kendi kulturumuze milli degerlerimize nekadar sahip ciktigimizin bir gostergesidir.. Dusun artik bugun ulkemizde ABDnin Halloween bayrami kutlanir ve sahip cikilirken, newruz pkk bayrami diye yillardir kullanmiyor acaba bunun gibi bilmedigimiz kac bayramimiz var onlari hangi teror orgutu kutladigi icin kutlamiyoruz.. Ben ilk okula giderken yerli mali haftasi vardi peki o neden simdi kutlanmiyor ???? Kusura bakmayin ama biz kendi milli degerlerimize ve kulturumuze sahip cikarsak buna ne pkk nede baskasi sahiplenir.. En basit ornek baklava ve lokum milli tatlilarimiz ve patentini yunanlilar aldilar neden.. Unutmayalim atalarimizin bir sozu vardir yemeyenin malini yerler diye...

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir milletvekilinin kürtçe olarak bana su getirin demesi onun ve partisinin suçlanma sebebi sayılyorken bu insanların newrozu kabullenmelerini beklememeliyiz zaten,ancak ben tüm türkiyeye yayılmaya çalışılan o faşizan milliyetçilik dalgasının başarısız olacağı kanısındayım çünkü bizi birbirimize bağlayan ırki özelliklerimiz değildir....(ANLAYAN ANLADI)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin ucansahin bu senin sordugun tek bir cevabi olabilir oda kendi kulturumuze milli degerlerimize nekadar sahip ciktigimizin bir gostergesidir.. Dusun artik bugun ulkemizde ABDnin Halloween bayrami kutlanir ve sahip cikilirken, newruz pkk bayrami diye yillardir kullanmiyor acaba bunun gibi bilmedigimiz kac bayramimiz var onlari hangi teror orgutu kutladigi icin kutlamiyoruz.. Ben ilk okula giderken yerli mali haftasi vardi peki o neden simdi kutlanmiyor ???? Kusura bakmayin ama biz kendi milli degerlerimize ve kulturumuze sahip cikarsak buna ne pkk nede baskasi sahiplenir.. En basit ornek baklava ve lokum milli tatlilarimiz ve patentini yunanlilar aldilar neden.. Unutmayalim atalarimizin bir sozu vardir yemeyenin malini yerler diye...

saygilar

Sayin Yakisikli ben sizim yazdiklarinizin tümüne katiliyorum. Benim sorum bu bayram bizim deyipte kutlamamayisimizin sebebini ögrenmek ve bu arada her seye bosuna sahip cikmamizi ortaya koymak, yeterki kürtler bir sey kutlasinlar hemen onlarin elinden almak gibi bir sey anlayacagin. Cok komik bizim diyoruz ama ne kutluyoruz nede anlamini biliyoruz, cok acayip bir durum yani.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir milletvekilinin kürtçe olarak bana su getirin demesi onun ve partisinin suçlanma sebebi sayılyorken bu insanların newrozu kabullenmelerini beklememeliyiz zaten,ancak ben tüm türkiyeye yayılmaya çalışılan o faşizan milliyetçilik dalgasının başarısız olacağı kanısındayım çünkü bizi birbirimize bağlayan ırki özelliklerimiz değildir....(ANLAYAN ANLADI)

Bakin NEWROZ hakkinda Wikipedia ne diyor. Ilk Ingilizcesini yazayim sonra da tercume edyim Ingilizce konusmayan arkadaslara:

"The word 'Newroz' is Kurdish for 'Nowruz'. The Kurds celebrate this feast between 18th till 21st March. It is one of the few ‘peoples celebrations’ that has survived and predates all the major religious festivals. The holiday is considered by Kurds to be the single most important holiday of every year.

With this festival Kurds gather into the fairgrounds mostly outside the cities to welcome spring. Women wear colored dresses and spangled head scarves and young men wave flags of green, yellow and red, the colors of the Kurdish people. They hold this festival by lighting fire and dancing around it . [11].

The main Kurdish greeting that accompanies the festival is, Newroz pîroz be! literally translating to Holy Newroz, or, simply, Happy Newroz!. Another greeting used is, Bijî Newroz!, simply meaning Long live Newroz!

The festival was illegal until 1995 in Turkey, where the majority of Kurds live [12], and Turkish forces arrested Kurds celebrating Newroz [13]. In Newroz 1992 at least 70 people celebrating the festival were killed in clashes with Turkish security forces [14]. The holiday is now official in Turkey after international pressure on the Turkish government to lift culture bans. Turkish government renamed the holiday Nevruz in 1995, and reclaimed it as a Turkish holiday[15].

Newroz is still largely considered as a potent symbol of Kurdish identity in Turkey. Newroz celebrations are usually organised by Kurdish cultural associations and pro-Kurdish political parties. Thus, the Democratic Society Party was a leading force in the organisation of the 2006 Newroz events throughout Turkey. In recent years the Newroz celebration gathers around 1 million participants in Diyarbakır, the biggest city of the Kurdish dominated Southeastern Turkey. As the Kurdish Newroz celebrations in Turkey often are theater for political messages, the events are frequently criticized for rather being political rallies than cultural celebrations."

'Newroz" kelimesi farsca olan Nowruz'un Kurtce karsiligidir. Kurtler bu bayrami 18- 21 Mart tarihleri arasinda kutler. Newroz gunumuze kadar gelmis ve varligini surdurebilmis ve koku dini bayramlardan bile oncelere dayanan halk bayramlarindan biridir. Bu halk bayrami Kurtler tarafindan yilin en onemli bayrami olarak nitelendirilimistir.

Bu bayramda Kurtler genellikle kirsal alanlarda bir araya gelip baharin gelisini kutlarlar. bayanlar renkli elbiseler giyip basortuler takarlar, erkeler ise Kurt halkinin temsili renkleri olan yesil sari kirmizi renkli bayraklar sallarlar. Kurtler bu bayrami ates etrafinda halkdanslari ederek kutlarlar.

Bu bayramda baslica Kurtce kutlama mesaji "Newroz pîroz be!" 'dir ve tam anlamiyla tercumesi "kutsal Newroz" ya da "Newroz kutlu olsun"'dur. Baska bir kutlama mesaji ise "Biji Newroz" dur ve bunun tam karsiligi ise "Yasasin newroz" dur.

Bu bayram Turkiye'de 1995 yilina kadar Kurtlerin cogunlukta oldugu bolgelerde yasakti, ve Turk guvenlik gucleri Newroz kutlamalari yapan Kurtleri tutukluyordu. 1992 yilinin Newroz kutlamalarinda en az 70 Kurt Turk guvenlik gucleriyle catismalarda hayatlarini kaybettiler. Uluslararasi kamuoyunun Turkiye'ye uyguladigi baskilardan sonra bu bayram Turkiye'de resmi bir bayram olarak ilan edilmistir. Turk Devleti bu bayramin ismini "Nevruz" olarak degistirip bu bayramin bir Turk bayrami oldugunu iddia etmistir.

Newroz Bayrami Turkiye'de yasayan Kurt halkinin kimlik sembolu bir bayram olarak nitelendirilir. Newroz kutlamalari genllikle Kurt kultur merkezleri ve pro-Kurt siyasi partiler tarafindan duzenlenir. HADEP bu bayramin Turkiye capinda 2006 yili kutlama organizasyonunda buyuk rol oynamis bir partidir. Son yillarsa Newroz kutlamalari Kurlerin cogunlukta oldugu Diyarbakir sehrinde bir milyona yakin katilimciyla kutlanmistir. Turkiye' de yapilan kutlmalar ise daha cok siyasi mesaj niteliginde gorulmustur ve kulturel bir bayram yerine siyasi bir olusum olarak elestirilimistir."

Ve simdi yillarca bu bayrami yasaklayan Turk devleti ve halki, bu bayrami kendilerine malediyorlar hic cekinmeden. Komik bir durum. Nevruz dediginz olay ise, koku Iran'a ve Afganistan'a dayanan bir bayramdir, yeni yilin gelisini kutlar. Ve Turki halklarin bu iki devlete sinir olmalarindan sonra Turki halklar tarfindan da benimsenmis bir bayramdir. Yani Turk bayrami degildir bu bir, ve Turkiye ve Turkler tarafindan asirlardir kutlanmis bir bayram degildir, bu da iki. Kardesim hatirliyorum yapilan cirkinlikleri Newroz kutlamalarinda ben kucukken tuylerim diken dike oluyor. Simdi kalkip bir de bunu da Turk bayrami yaptiniz, hem de yillarca YASAKLADIKTAN SONRA!

Kaldiki Newroz'un anlami Kurtler icin diger bolge halklarindan baskadir. Hem yeni yilin baslangicidir hem de Demirci Kawa;nin Dehaq'a baskaldirisinin semboludur. Yani EZILISE BASKALDIRI!

Herkese soyluyorum "NEWROZ PIROZ BE!"

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Agzina saglik Ucansahin...Demekten dilimde tuy bitti zaten! Agzina saglik be kardesim. megerse aramizda gercekleri inkar etmeyen Turk arkadas varmis. Ne guzel! Saglicakla kalin!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.