Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

"YA SiZ YANILIYORSANIZ!"

Kullanışlıtavşan

Önerilen İletiler

Drumert kardeşim, ne söylediğinin farkında mısın?

"Mantığın bitiği yerde inkar ediyosunuz" demişsin. Yani İnanmanın mantıksız olduğunu kendin dile getiriyosun, bize söyleyecek fazla bişey kalmadı.

Hem Tanrı'ya inanmanın mantık dışı olduğunu söyleyip, hemde aklınızla Tanrıyı bulun diyerek ne kadar çelişkili ve tutarsız bir inanç sistemi içinde olduğunu kendin dile getirmiş oldun.

Neyse..

mantigin bittigi yer mesela big bang ten onceki ortam.ne zaman var ne madde.ve biz burada inannci ortaya koyariz peki size gore big bang ten once ne vardi.vereceginiz cevabi bi zahmet stephen hawking e de yollayin cunku o da yillardir bu sorunun cevabini ariyor.onada bildirinki adam bosuna aramasin.

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mantigin bittigi yer mesela big bang ten onceki ortam.ne zaman var ne madde.ve biz burada inannci ortaya koyariz peki size gore big bang ten once ne vardi.vereceginiz cevabi bi zahmet stephen hawking e de yollayin cunku o da yillardir bu sorunun cevabini ariyor.onada bildirinki adam bosuna aramasin.

saygilar

Sayın Seth_

Sorunuzun konu ile alakası yok, big bang mantığın bittiği yer değildir. Bilgimiz dahilinde olduğu sürece mantığımızla açıklayamayacağımız hiçbirşey yoktur.

Sorun şu, bir kavram mantığın dışındaysa kabul edilemez, adı üstünde "MANTIK DIŞI"

Big bang konusuna gelince,

Big bang öncesine Tanrı'yı asla koyamayız, bu bilimin önünü tamamen tıkamak olur.

Bilimin amacı doğayı anlamaktır,

Ama sizin amacınız doğayı anlamak değil, Tanrı'yı bulmak.

Ancak size kötü bi haberim var,

Evrenin oluşumuna dair elde edilen her bilgi, bizi Tanrı'ya yakınlaştırmayı bi kenara bırakın, ondan uzaklaştırıyor.

Bir bilim adamının söylediği gibi "ortaya çıkardığımız her yeni bilgi, evren için Tanrı'ya ihtiyaç olmadığını gösteriyor"

Evren yoktan varolmamıştır, kendisinden önce mevcut bir maddeden çıkmıştır.Evrenin çıktığı bir varlık varsa, o varlığın içinde bulunduğu bir ortlam da var demektir.

Buraya kadarı düz mantık..

Anlaşılması kolay..

Bundan sonraki senaryoların nasıl geliştiğini iyi bilmiyoruz..

Ama soru Big Bang öncesini ilgilendirdiği için, gelişmeler nasıl cereyan ederse etsin, şurası kesindir ki, Big Bang öncesi mevcuttur..

Big Bang öncesinin varlığının başka kanıtları var mıdır?

Vardır..

Vaküm denen boşlukta bir enerji olduğunu biliyoruz.

Ona vaküm enerjisi deniyor.

Bu konu ile kuantum fiziği yakından ilgilenmektedir.

Bu boşlukta virtual particle denen yalancı zerreler vardır.

Onlar karşıtları ile birlikte bir kıvılcım gibi açığa çıkarlar, 10^-21 saniye kadar var olduktan sonra kaybolurlar.

Onlardan biri bu süre dolmadan false vacuum olmuş ve evreni oluşturmuştur.

Bu teori genişleme kuramı olarak bilinir ve şimdiye kadar ortaya atılan teorilerin en tutulanıdır.

Herşeyi açıklamaktadır..

Yalancı zerreler her yerdedirler.

Ve hiçbirşeyliği doldurmuşlardır.

Hiçbirşeylikteki vaküm enerjisinden sorumludurlar.

Bu gözlemler açıkca Big Bang öncesinin bir yalancı zerre olduğunu gösteriyor.

Yalancı bir zerre false vacuum olup genişlerken içine enerji pompalanmıştır.

Daha sonra bu enerji maddeye dönüşmüştür..

Evet.. Hiçbirşeylik vardır.. Ve sınırları sonsuzdur.. İçindeki enerji de sonsuzdur..

O enerjinin dalgalanması evreni ve muhtemelen diğer evrenleri oluşturmuştur..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Seth_

Sorunuzun konu ile alakası yok, big bang mantığın bittiği yer değildir. Bilgimiz dahilinde olduğu sürece mantığımızla açıklayamayacağımız hiçbirşey yoktur.

.

.

.

Evet.. Hiçbirşeylik vardır.. Ve sınırları sonsuzdur.. İçindeki enerji de sonsuzdur..

O enerjinin dalgalanması evreni ve muhtemelen diğer evrenleri oluşturmuştur..

Ben iletide akıl yerine mantık kelimesini kullanmışım yanlış oldu orda.Siz de kaleyi boş görünce golü atıyorsunuz hemen.Herneyse evet aklın tıkandığı,çözemediği birsürü olay var.Aklın herşeyin üstünde,herşeyi çözebilir olduğunu iddaa edenler aslında aklı putlaştırmış,akla tapıyordur.Bu da çok tehlikeli bence.Bakın ben size çok basit bir soru sorayım:Bir yunanlı:'Bütün yunanlılar yalancıdır' dese doğru mu söylemiş olur yalan mı?Hadi çalıştırın bakalım aklınızı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

her soylediklerinize cevabimi yazdim ama duzgun yollayamadim usendim tekrar yazmaya zaten sizde biseyi degistirmeyecegi icin tekrar yazmiyorum kusura bakma.

peki size bir sorum olacak o zaman biz muslumanlar yada tek allah inancina sahip insanlar diyim yani hz ibrahim (a.s) ve dahada onceleri her peygamber sunu soylemistir evreni yaratan allahtir ve bu evrenin bir sonu gelecektir (kiyamet).biz hicbir delile sahip olmaksizin bu inanca sahiptik oysa ki ateistlerin fikirleri surekli degismektedir.mesela bundan cok degil 100 yil oncesine kadar evren sonsuzdan beri vardi ve sonsuza kadar var olacak diyen o zeki akilli okul okumus bilim adamlarimi hakli yoksa bundan bin yillarca once ilkel mi ilkel bir ortamda yasayan peygamberlerin soyledikleri mi dogru.sen simdi big bang i istesende istemesende kabul ediyorsun peki ya bilim adami olan ateist atalarin onlara yazik olmadimi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

oysa ki ateistlerin fikirleri surekli degismektedir.mesela bundan cok degil 100 yil oncesine kadar evren sonsuzdan beri vardi ve sonsuza kadar var olacak diyen o zeki akilli okul okumus bilim adamlarimi hakli yoksa bundan bin yillarca once ilkel mi ilkel bir ortamda yasayan peygamberlerin soyledikleri mi dogru.

Ateistlerin tek bir kaynağı vardır: Bilimsel gerçekler...

Bilim değişir. Değişmek zorundadır!

Tekrar ediyorum:

Bilimi din gibi dogmatik düşünmen çok yanlış.

Eğer yüz yıl önce olsaydım o zamanın bilimsel gerçeklerini savunurdum.

Yüzyıl sonra dünyaya gelseydim yüzyıl sonrasının gerçeklerini savunacaktım...

Ama sen, yüz yıl önce de aynı şeyi diyor olacaktın, şimdide diyorsun ve yüzyıl sonra da aynı şeyi diyor olacaksın...

Gelelim senin dininin söylediklerine...

Dine göre kıyametin varlığı bu evrenin sonu demek değildir. Asıl siz değişmez dogmalarınızı bilime ayak uydurup revize etmekten vazgeçmelisiniz.

Dine göre insanların tümü ölecek. Kıyamet dediği bu. Tüm ölenler de canlanacak.

Bu bir hurafedir. Ölenler canlanamaz.

Demek ki senin inandığın şeyler bir yerlerde hata etmiş.

Bu da sonsuz yaşam sevdasından kaynaklanıyor olsa gerek. Bu sevda senin dininin öncesinde de vardı. Ölenler sevdiği eşyaları yanına alacağğını sanıyordu. Yazık...

Bilimi daha iyi anlamanız dileğiyle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bende Yarasaya katiliyorum...Dinin en buyuk hatasi surekli olmus seyleri orneklendirmesi ve ileriye donuk olamamasidir...Dindeki bilgiler surekli,din adamlarinin sozleridir ve bunun hicbir bilimsel dayanagi olamaz...Yok Musa denizi ikiye boldu,yok firavunun cesedi sapa saglam kaldi vs....vs... Pekala sorabilirim NIye gunumuzdede olmuyor?Nuh geldi kurtardi,kim inanirki bu cocuk masallarina...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bende Yarasaya katiliyorum...Dinin en buyuk hatasi surekli olmus seyleri orneklendirmesi ve ileriye donuk olamamasidir...Dindeki bilgiler surekli,din adamlarinin sozleridir ve bunun hicbir bilimsel dayanagi olamaz...Yok Musa denizi ikiye boldu,yok firavunun cesedi sapa saglam kaldi vs....vs... Pekala sorabilirim NIye gunumuzdede olmuyor?Nuh geldi kurtardi,kim inanirki bu cocuk masallarina...

Biraz da Firavun'un ölü cesedinden bahsedin... Niye hâlâ çürümemiş acaba ! (ileriye dönük değil ya o bakımdan..ibret olsun ibret...)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ne kadar sacma degılmı!..ateiszm dunyaya hakım oldugunda.......evet gloria birgun trafık dunyada durdugunda milyonlarca insan ölmeyecek, evet gloria bir gün yagmurlar kesildiğinde artık kimse selden veya yıldırım carpmasından ölmeyecek, evet gloria bir gun dogal gaz hattı türkiyeyi tamamen ele gecirince sobadan kimse zehirlenmeyecek, evet gloria bir gun sizin gibi düşünenler kalmadıgında gerçekten dünyada insanlık huzura kavusacak.....

Ben şahsınıza daha once hiçbir şekilde tek bir kelime etmedim, hakaret içeren kötü hiçbir bir söz kullanmadım... Bunu siz de yapamazsınız... O nedenle ismimin geçtiği şu kırmızılı yerden itibarenini aynen size geri iade edeceğim... Boşuna yazmışsınız, ismim geçmemiş olsaydı içinde ne üzerime alınırdım bu yazdıklarınızı ne de kabul ederdim... Gerçi ismimin geçmiş olması da birşey ifade etmez, ben yine kabul etmiyorum... Buyrun alın size lazım olur, siz kullanın kendiniz için tüm bu sarfettiğiniz sözleri...

Saygılarımla

Gloria -_-

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biraz da Firavun'un ölü cesedinden bahsedin... Niye hâlâ çürümemiş acaba ! (ileriye dönük değil ya o bakımdan..ibret olsun ibret...)

Bu denizin en önemli özelliklerinden biri aşırı tuzlu olmasıdır. Hatta Kızıldeniz dünyanın en tuzlu denizidir. Tuzlanan şey de kola kolay bozulmaz... Bu nedenden dolayıdır ki turşular genelde tuzlu olur :tongue: acaba Firavun da bu sebepten bozulmamış olabilir mi ki :biggrin::w00t:

Bu arada asıl bilmeniz gereken "Firavun'un cesedinin neden hala çürümediği" değil de bu cesedin Firavun'a ait olup olmadığı konusudur. Nitekim bilim adamları bunun gerçek olmadığını tamamen efsaneden ibaret oldugunu yaptıları araştırmalar sonucunda ortaya çıkarmışlardır. Öyle ki British Museum da sergilenen ve Kızıldenizden çıkarıldığı iddia edilen bu sözde firavun cesedi resmi kayıtlara göre, Geç Hanedan Öncesi Dönem'e ait olan (M.Ö. 3500-3250 arası) bir cesettir ve Yukarı Mısır'daki Cebeleyn kasabasında yapılan resmî bir kazıda bulunmuştur. Ayrıca kazı mahallinin Kızıldeniz'e olan aşırı uzaklığı -ortalama 300 km.- bu iddiayı coğrafî açıdan da geçersiz kılmıştır.

Bunun yanısıra dünyanın pek çok yerinde doğal mumyalar bulunmaktadır. Bunların oluşması içinde sadece gerekli şartların bir araya gelmesi yeterli olmaktadır. Yani anlayacağınız herhangi bir mucizeye gerek yoktur. Firavun olduğu iddia edilen cesede benzer görünümdeki bir çok mumyaya Mısır'ın çöllük bölgelerinde ve Peru'nun Nazca ovasında da rastlanılır. Peki bu durumda acaba bu mumyalar hangi peygamberin mucizeleridir? :biggrin:

Ayrıca Firavun olduğu ve Musa'nın peşinden giderken kızıldenizde boğulduğu iddia edilen kişinin aynı zamanda II. Ramses olduğu söylenir. Oysa ki onun mumyası 1881'de Krallar Vadisi'ndeki özel mezarında bulunmuştur ve Kahire'deki Mısır Müzesi'nde sergilenmektedir. Kendisi şudur:

ramses2_2.jpg

Eger siz de British Museum'un web sitesine girerek EA 32751 (Firavun olduğu iddia edilen cesedin sınıflama numarası) yazarsanız şu bilgilere ve resme ulaşacaksınız ki resim Kızıldeniz'de bulunduğu iddia edilen Firavun resmiyle aynıdır:

ps319242_m.jpg

Predynastic Egyptian Man

A reconstructed Egyptian grave-pit

Said to be from Gebelein, Egypt
Late Predynastic period, around 3400 BC

This man died more than five thousand years ago. The reconstruction of his grave-pit illustrates the early Egyptian custom of placing the body in a contracted position. Before mummification was developed around 2700 BC, bodies were placed in shallow desert graves, in direct contact with the sand. This meant that they frequently did not decay, because the hot dry sand absorbed the water that constitutes 75% by weight of the human body. Without moisture bacteria cannot breed and cause decay, and the body is preserved. This body has been remarkably well preserved, even down to the hair and toe- and finger-nails.

Even in later times, those who could not afford the cost of mummification were buried in a very simple fashion not unlike this man, although after the earliest phases of Egyptian culture the body was usually laid straight out. The excavation of Predynastic graves has provided most of the information we possess about the early stages of settlement in the Nile Valley. This body is surrounded by various kinds of grave-goods, all authentic items from graves of the Predynastic period (4000-3100 BC). The distribution of the objects is also typical, with jewellery near the head.

W.R. Dawson and P.H.K. Gray, Catalogue of Egyptian antiquit (London, 1968)

C.A.R. Andrews, Egyptian mummies (London, The British Museum Press, 1984)

Ayrıca müzenin web sitesindeki search bölümüne pharaoh, pharaon (firavun), mousa (musa), The Red Sea, Red Sea (Kızıldeniz) gibi anahtar kelimelerden herhangi birini girin, göreceksiniz ki ellerinde bununla ilgili hiçbir eser mevcut degil...

saat çok geç oldu, ben bu kadar ugraştım, yazıyı çevirirdim ama uykum çok geldi, birisi artık çeviriversin :smile:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

her soylediklerinize cevabimi yazdim ama duzgun yollayamadim usendim tekrar yazmaya zaten sizde biseyi degistirmeyecegi icin tekrar yazmiyorum kusura bakma.

peki size bir sorum olacak o zaman biz muslumanlar yada tek allah inancina sahip insanlar diyim yani hz ibrahim (a.s) ve dahada onceleri her peygamber sunu soylemistir evreni yaratan allahtir ve bu evrenin bir sonu gelecektir (kiyamet).biz hicbir delile sahip olmaksizin bu inanca sahiptik oysa ki ateistlerin fikirleri surekli degismektedir.mesela bundan cok degil 100 yil oncesine kadar evren sonsuzdan beri vardi ve sonsuza kadar var olacak diyen o zeki akilli okul okumus bilim adamlarimi hakli yoksa bundan bin yillarca once ilkel mi ilkel bir ortamda yasayan peygamberlerin soyledikleri mi dogru.sen simdi big bang i istesende istemesende kabul ediyorsun peki ya bilim adami olan ateist atalarin onlara yazik olmadimi ?

Hayır, kimseye yazık olmadı,

Onlar olmasaydı şu an sahip olduğumuz verilere nasıl ulaşacaktık?

Bilimde herşey gibi evrilerek gelişir, hiçbir bilgi dinlerde anlatıldığı gibi gökten zembille inmiyor malesef.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İbret olsun evet katılıyorum!

Gloria'nın açıklamaları yeterince ibret olmuştur sanırım!

Neye ibret olsun? Bilimden uzak beyinlerin kafalarında uydurablecekleri hayallere ibret!

Bu denizin en önemli özelliklerinden biri aşırı tuzlu olmasıdır. Hatta Kızıldeniz dünyanın en tuzlu denizidir. Tuzlanan şey de kola kolay bozulmaz... Bu nedenden dolayıdır ki turşular genelde tuzlu olur :P acaba Firavun da bu sebepten bozulmamış olabilir mi ki :D:w00t:

Bu arada asıl bilmeniz gereken "Firavun'un cesedinin neden hala çürümediği" değil de bu cesedin Firavun'a ait olup olmadığı konusudur. Nitekim bilim adamları bunun gerçek olmadığını tamamen efsaneden ibaret oldugunu yaptıları araştırmalar sonucunda ortaya çıkarmışlardır. Öyle ki British Museum da sergilenen ve Kızıldenizden çıkarıldığı iddia edilen bu sözde firavun cesedi resmi kayıtlara göre, Geç Hanedan Öncesi Dönem'e ait olan (M.Ö. 3500-3250 arası) bir cesettir ve Yukarı Mısır'daki Cebeleyn kasabasında yapılan resmî bir kazıda bulunmuştur. Ayrıca kazı mahallinin Kızıldeniz'e olan aşırı uzaklığı -ortalama 300 km.- bu iddiayı coğrafî açıdan da geçersiz kılmıştır.

Bunun yanısıra dünyanın pek çok yerinde doğal mumyalar bulunmaktadır. Bunların oluşması içinde sadece gerekli şartların bir araya gelmesi yeterli olmaktadır. Yani anlayacağınız herhangi bir mucizeye gerek yoktur. Firavun olduğu iddia edilen cesede benzer görünümdeki bir çok mumyaya Mısır'ın çöllük bölgelerinde ve Peru'nun Nazca ovasında da rastlanılır. Peki bu durumda acaba bu mumyalar hangi peygamberin mucizeleridir? :D

:clover:

Teşekkürler Gloria

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu denizin en önemli özelliklerinden biri aşırı tuzlu olmasıdır. Hatta Kızıldeniz dünyanın en tuzlu denizidir. Tuzlanan şey de kola kolay bozulmaz... Bu nedenden dolayıdır ki turşular genelde tuzlu olur :P acaba Firavun da bu sebepten bozulmamış olabilir mi ki :D:w00t:

...

eee inanmamak için yok saymak gerekiyor ; başka çıkar yolları da yok işin içinden çıkmak için :D

Hadi Firavun bu sebepten dolayı yıllardır cesedi çürümedi ya diğerleri ? Diğerlerinden hiç haber yok ama Firavun'dan var. (İbret olsun ibret !)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

eee inanmamak için yok saymak gerekiyor ; başka çıkar yolları da yok işin içinden çıkmak için :D

Hadi Firavun bu sebepten dolayı yıllardır cesedi çürümedi ya diğerleri ? Diğerlerinden hiç haber yok ama Firavun'dan var. (İbret olsun ibret !)

Arkadaşım o ceset Firavun'a ait değil.

Efenim, bu konu ile ilgili ufak bi araştırma yapmıştım vakti zamanında, Londra’daki British Museum’da korunan şu ünlü “bozulmamış firavun cesedi" gerçekte firavunlukla hiçbir ilgisi olmadığı, bundan yaklaşık beş bin yıl önce Yukarı Mısır’da yaşamış zavallı bir köylünün mumyası olduğu söylenmektedir.

Araştırmacı Ali Murat Güven, Kur’an-ı Kerim’de bahsi geçen ‘Firavun’un gerçekte bulunup bulunmadığını merak edince, British Museum’a gider, devamını kendi ağzından dinleyelim;

"Müzenin Eski Mısır Eserleri bölümüne geçip de Firavun’un teşhir edildiği noktayı bulduğumda, ilk izlenimim derin bir hayâl kırıklığı oldu. Adamımız, piyasada yıllarca dolaşan soluk fotoğrafında göründüğünden çok daha perişan bir hâldeydi. Öyle ki üç kıtada belgesel filmler çekerken farklı kültürlere ait sayısız insan kalıntısı görmüş biri olarak, Peru’nun ünlü Nazca Ovası’nda düzinelercesini yakından incelediğim, hem de bin yılı aşkın süredir açık arazide duran mumyalardan bile daha fazla yıpranmış olduğunu söyleyebilirim. British Museum yetkilileriyle ayaküstü yapmış olduğum sohbette kendilerine malûm cesetle ilgili söylentileri anlattığımda, gülerek bana şu karşılığı verdiler: “Müze envanterimizde bunlardan en az on-on beş tane daha kayıtlı. Hepsi de aynı bölgede ve İngiliz arkeologlarca bulunmuş doğal mumyalar. Ne yani, bunların hepsi mi Firavun, hepsi mi dinsel mucize? Eğer bu adam kutsal kitaplarda anlatılan Firavun olsaydı, onu zaten Müslümanlardan önce Musevîler kutsal bir ziyaretgâh noktası ilan ederlerdi!”

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunun bilimsel açıklaması da mutlaka vardır.Bulunduğu yerdeki toprak bileşimlerinin çürümesini engelleyebileceği aklınıza gelmiyor mu acaba?Yoksa bazı arkadaşlar gibi aklınızı kullanmak yerine vahiy mi bekliyorsunuz bu konuda?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunun bilimsel açıklaması da mutlaka vardır.Bulunduğu yerdeki toprak bileşimlerinin çürümesini engelleyebileceği aklınıza gelmiyor mu acaba?Yoksa bazı arkadaşlar gibi aklınızı kullanmak yerine vahiy mi bekliyorsunuz bu konuda?

Hayır vahiy beklediklerini sanmıyorum...

Kendi düşüncelerini haklı çıkarabilmek adına kimin bile belli olmadığı cesetlere sarılmak...

Cesetlerden medet umar hale gelmek...

İşte ibret bu olsa gerek!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bunun bilimsel açıklaması da mutlaka vardır. Bulunduğu yerdeki toprak bileşimlerinin çürümesini engelleyebileceği aklınıza gelmiyor mu acaba?

Aynı yerde helak edilen bir kavimden geriye tek kalanın Firavun olması ibret-i âlem olsa gerek !

Yoksa bazı arkadaşlar gibi aklınızı kullanmak yerine vahiy mi bekliyorsunuz bu konuda?

Varolan vahiyler yeter de artar. Biz varolanları tefekkür etme yoluna başkoyduk. Rabbimizden de ilmimizi arttırmasını isteriz ki kurân'ı daha iyi anlayabilelim, hikmetlerini bakıpta görmeyenlerden olmayalım. Aklımızı da Allah'a havale ettik.

Her şeyi bilemeyecek kadar fakir bir beyni , her şeyi bilen bir Âlim olan Allaha tercih edecek değiliz. Sadakat(bir şeyi dendiği gibi yapmak) ve Sebat(kararlı olma) şart yoksa muvaffakiyet için gerekli ortam hazırlanmamış olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aynı yerde helak edilen bir kavimden geriye tek kalanın Firavun olması ibret-i âlem olsa gerek !

Varolan vahiyler yeter de artar. Biz varolanları tefekkür etme yoluna başkoyduk. Rabbimizden de ilmimizi arttırmasını isteriz ki kurân'ı daha iyi anlayabilelim, hikmetlerini bakıpta görmeyenlerden olmayalım. Aklımızı da Allah'a havale ettik.

Her şeyi bilemeyecek kadar fakir bir beyni , her şeyi bilen bir Âlim olan Allaha tercih edecek değiliz. Sadakat(bir şeyi dendiği gibi yapmak) ve Sebat(kararlı olma) şart yoksa muvaffakiyet için gerekli ortam hazırlanmamış olur.

İşte altı çizili yer herşeyi açıklıyor.Düşünmenize gerek yok zaten.Siz sorgulamadan kabule şartlandırılmışsınız.Başka söze hacet yok.Varlığınıdan bile emin olunmayan masallara inanmak aklınızı nasıl kullandığınıza da işaret ediyor .Allahtan ilmini arttırmasını isteseniz ne olacak aklınızı başkalarına havale ettikten sonra.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aklını biryerlere havale ettikten sonra ne görmeyi ne anlamayı beklersin ey halkım!

Olaya sizin açınızdan bakalım. Siz de aklınızı bilime havale etmediniz mi ? Bilim bu doğrudur derken siz yanlış der misiniz yoksa demez misiniz ?

Şimdi bu kıyas benim de kendi aklımı Allah'a havale etmekle aynı. Allah bu doğrudur derse doğru derim, bu yanlıştır derse bende yanlış derim.

Aklımı havale ettiğim hâlde hür düşünebiliyorum bunun hür düşünmemeyle alakası nedir ?

Basit bir örnek:

Ben de kendimi inançsız bir kişi olarak düşünebilirim. Çünkü :

Tahayyül-ü küfür, küfür olmadığı gibi, tevehhüm-ü küfür dahi, küfür değildir.

(Küfrü hayal etmek küfür olmadığı gibi küfrü vehmetmek(kuruntulanmak, evhamlanmak) dahi küfür değildir.)

İnançsız (ya da batıl inançlı) bir kişinin tüm düşündüklerini düşünebilirim.

Hem her insan ister istemez böyle şeyler de düşünebilir.(bkz. lümme-i şeytaniye,vesvese)

Sorumluluk ancak iradî fiiller içindir!

Herhangi bir vatandaş uyması gereken kurala uymadı ve polis onu uyardı daha sonra bu kişi sinirlenip onu hayalen dövse ve öldürse bunun zararı nedir ? Hiç bir şey. Çünkü eylem yok, fiil yok !

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olaya sizin açınızdan bakalım. Siz de aklınızı bilime havale etmediniz mi ? Bilim bu doğrudur derken siz yanlış der misiniz yoksa demez misiniz ?

Ben aklımı hiçbir şeye havale etmedim, etmem de!

Eğer dediğiniz gibi yapsam, nerede kalır ben?

Sorgulamak için akıl lazım. Onu havale edersek sorgulayamayız.

Ben birilerinin yaptığı bilimi akıl ve mantık süzgecimden geçirmeden kabul etmiyorum ki?

Bilimi hala anlamamışsınız, din gibi dogma sanıyorsunuz. Çok yanılıyorsunuz...

Hele hele bilim yapmaya kalkışırsanız, bilimin yaptıklarına da şüpheyle yaklaşmalı ve sorgulamalısınız...

Aksi taktirde bilim nasıl gelişebilir ki?

Herkesin daha önce yapılan şeyleri kabul edip sorgulamadığını düşünün. Bİlim adamı kalır mı dünyada? Bilim yapılır mı? İlerler mi?... HAYIR!

Bilimi dogmatik düşüncelerinizle bir tutup karıştırmayın lütfen. Bu bilimin kendi doğasına aykırıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burada ne demek istediğinizi biraz daha açık anlatsanız, anlamadım ben..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.