Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kürt Sorunu ve Türkiye'nin geleceği hakkında

cozunurluk

Önerilen İletiler

Sn Mavı

Siz kendiniz açıklayamadınız. Kimlikten ne kast ettiğinizi.

Bisürü yazı yazmışsın.

Özetledim. 3 madde al oku.

Cevabı da orda.

Esas siz yazılanı okumuyorsunuz.

Sizde aynı Emine Ayna gibi tutturmuş sunuz bir kimlik sorunu.

Hadı açıklla bakalım deyinde yazı yazmış sın.

3 madde. Bari onu oku.

--0--

Burada bu konuyu bırakmak istiyorum.

Anlamak istenmez ise , anlanmaz.

Sizin kimlik anlayışınız net değil.

Sizin anlayışınızı size bırakıyorum , vede bu başlığa cevap vererek vakit kaybetmek istemiyorum artık.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlamaz sınız derken. Bunu dedim.

Bir Afganlı nın başına gelen olayı yakın bir arkadaşım anlatmıştı.

Batıya gidebilmek için , önce Tacikistana geçmiş , dağlardan , oradan Kırgızistana girmişler yanında eşi 50 aşında , iki yaşlı.

Kırgızistanda biraz yardım girmüşler sonra da Kazakistan a gelmişler yine dağlardan.

Orada da yardım almışlar , sonra Rusya sınırına gelmişler Omsk a. Orada bu iki insana bir başka tanıdıkları yardım etmiş. Trenle , Danimarka yakınlarına yolculuğa çıkmışlar...

Ordan bir yolunu bulup , kuzey ülkelerine geçeceklermiş.

Rusya da tanıdıkları olmasa , adım bile atamazlar. Ama işleri yaver gitmiş , tanıdıkları vardı.

Aynı ortamı paylaştığım bir arkadaşın şahitliğinde olan olay bu.

Vatansızlık bu işte....

Adamın yerin yurdu yok.

Ve buna sebep olan da Taliban.

Talibanı yaratan ne , İslam.

Şimdi anladın mı.

Kusura bakmayin ama siz konulari birbirine karsitiriyorsunuz gibi geliyor bana. Benim yorumlarimla sizin cevabiniz arasinda hic bir baglanti yok. Vatansizlikla T.C. kimliginin ne alakasi var. Afganistan'da Taliban bazilarini vatansiz yaptiysa, Türkiye'de 12 Eylülcüler yapti ve baska ülkelerde de baskala sistemler yapti. Ama gene söyleyeyim siz önce benim konuyla ilgili yazdigimi tekrar okuyun ve sonra cevap verin daha iyi olur.

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Mavı

Siz kendiniz açıklayamadınız. Kimlikten ne kast ettiğinizi.

Bisürü yazı yazmışsın.

Özetledim. 3 madde al oku.

Cevabı da orda.

Esas siz yazılanı okumuyorsunuz.

Sizde aynı Emine Ayna gibi tutturmuş sunuz bir kimlik sorunu.

Hadı açıklla bakalım deyinde yazı yazmış sın.

3 madde. Bari onu oku.

--0--

Burada bu konuyu bırakmak istiyorum.

Anlamak istenmez ise , anlanmaz.

Sizin kimlik anlayışınız net değil.

Sizin anlayışınızı size bırakıyorum , vede bu başlığa cevap vererek vakit kaybetmek istemiyorum artık.

o zaman beni ve kimlik anlayışımı sorgulamayın...iletilerinizde ben ile açıklanacak bir kimlik anlayışını değil;sizin olan kimlik anlayışı ile derdinizi anlatın.herkes düşündükleri ile kalsın!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ay yıldızlı Türk kimliğini beğenmeyen.

Beğendiği yere gider.

Alır kimliğini eline , üstüne de istediği renkleri yapıştırır.

Sonrada içimizda kalıp , kimlik yaygarası koparmaz.

Huzurumuzu kaçırmaz.

Dağdaki teröristle aynı söylemi kullanmaz ,

Askere , polise , öğretmene kurşun sıkmaz.

İyi mi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kusura bakmayin ama siz konulari birbirine karsitiriyorsunuz gibi geliyor bana. Benim yorumlarimla sizin cevabiniz arasinda hic bir baglanti yok. Vatansizlikla T.C. kimliginin ne alakasi var. Afganistan'da Taliban bazilarini vatansiz yaptiysa, Türkiye'de 12 Eylülcüler yapti ve baska ülkelerde de baskala sistemler yapti. Ama gene söyleyeyim siz önce benim konuyla ilgili yazdigimi tekrar okuyun ve sonra cevap verin daha iyi olur.

Saygilar

Anlamaz sın demiştim.

Vatansızlık ne demek.

T.C. Kimliğini kaybedersen bigün ,

anlarsın kıymetini.

Umarım bu cümlem anlaşılmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlamaz sın demiştim.

Vatansızlık ne demek.

T.C. Kimliğini kaybedersen bigün ,

anlarsın kıymetini.

Umarım bu cümlem anlaşılmıştır.

Bilmece oynuyoruz galiba burada. Ne yi anlayacagiz kardesim ? Söyledikya su an var ama ne ise yariyor? Nereye gitsen kapilar kapali yurtdisinda. Siz hangi senaryoyu yaziyorsunuz simdi? T.C. kimligimi kaybetmemi beklersem hayatta bir sey anlayamam, cünki kaybetmeyecegim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilmece oynuyoruz galiba burada. Ne yi anlayacagiz kardesim ? Söyledikya su an var ama ne ise yariyor? Nereye gitsen kapilar kapali yurtdisinda. Siz hangi senaryoyu yaziyorsunuz simdi? T.C. kimligimi kaybetmemi beklersem hayatta bir sey anlayamam, cünki kaybetmeyecegim.

Bende yok TC kimligi, insan gibi yasiyorum Hollanda kimligiyle ve istedigim dili konusuyorum gerek Turkce olsun gerek Kurtce olsun. Istedigim partiyi ve dusunceyi elestirebiliyorum. Benim Hollandamda Almanyamda Ingilteremde basi ortulu musluman hanimlarimiz polis bile olabiliyor be kardesim! Bedava yuksek lisans egitimim bile var kimligim sayesinde. Ve kimse beni Kurt oldugumdan dolayi hor gormuyor bu kimlikle. Ustelik bu kimlik sayesinde istedigim ulkelere istedigim zaman vizesiz gidip geliyorum guzel ve bu kimlik sayesinde cok ta guzel bir isim var...

Simdi soralim TC bu imkanlari her TC kimligi sahibine sagliyor mu?

- Kurtler dillerini konusabiliyor mu TC kimligiyle?

- Hanimlarimiz turbanla okullara gidebiliyor mu TC kimligiyle?

- Isteyen istedigi fikiri savunabiliyormu? Istedigi syeleri elestirebiliyor mu? Fikir ozgurlugumuz var mi TC kimligiyle?

- Herkese bedava egitimve saglik sigortasi var mi TC kimliginizle?

- Herkese is ve calisma olanagi var mi?

- Yahudi de olsaniz, Musluman da olsaniz, sakat ta olsaniz, escinsel de olsaniz TC kimliginiz sizlerin haklarini guvence altina alabiliyor mu?

HAYIR HAYIR e HAYIR! Artik pembe hayallerinizden ve milliyetci ve asilsiz soylemlerinizden vazgecin! Komik geliyor kulaklarimizia!

Soyleyin bakalim, milliyetci duygularinizdan ziyade size ne YARAR sagliyor TC kimliginiz?

Iste mucadele etmemiz gerekn noktalar... Egitim, Fikir ozgurlugu, Esitlik, Hak...Ataturk bu devleti kurarken sizler zorla guzellik yapasiniz diye kurmadi.

Isin komik yani ne biliyormusunuz? Eger benim Kurt ve dindar dedelrim torunlarina boylesine muamele edilecegini bilselerdi Kurtlus Savasi yillarinda emin olun savasmazlardi! Siz savasirmiydiniz? Ama bizde NAMUS ve SORUMLULUK anlayisi var. VATAN anlayisi var ya, iste o bizi yakti! O yuzden yine micadelemizi beraber ettik!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Söylediklerinin tabi ki hiçbir anlamı yok sadece basit bir kişilik sorunu haline getirmişsin yazdıklarımı; bunu da çok basit iki örnekle açıklamam kafidir:

Ben askerdeyken Alay komutanımız Kürt bir Kurmay Albay'dı...

Kurmay Albay'dan sonra hangi rütbe gelir bilirsiniz değil mi?

Basit bir akıl yürütmedir bu: Eğer sistemin istediği gibi davranırsan seni kabul eder ve seni sever. Ne zaman ki sistemin sana biçtiği rolün dışına çıkarsan -ki bunun için bilgi ve cesaret gereklidir, sen de olmayan yani- o zaman sistem seni "düşman" olarak görür ve savaşı başlatır. Bunu bir 20-30 yıl sonra kabullenceğini umut ediyorum, o potansiylel sende mevcuttur...

Aleviler hakkındaki hassasiyetim bu forumdaki herkesçe bilinir, boşuna provakatif yazılar yazmayın isterseniz...
İşte budur: resmen "hamili kart yakınımdır" demişsin...

Efe'm inanın bana çok güldüm...

Vatansızlık ne demek.

Vatansızlık, varsayılan sınırları kabul etmemektir...

Kant bu konuda müthiş şeyler söylemiştir. Hepimizin sadece toprağın misafiriyiz der ve bu yüzden birbirimizi de misafir olarak ağırlamalıyız; birilerinin çizdiği sınırları kendine bir varoluş nedeni çizenler o sınırların değiştiğine tanık olması durumunda neler yaşadıklarını izlemek hoş olurdu. Basitçe tarihe bakanlar sınırların analmsızlığını kolayca anlarlar. Tek önemli şey vardır, öyle ya da böyle, sınırlardan bağımsız ya da sınırlar içinde mutlu olmak ve mutlu edebilmek için çaba harcamaktır...

Gerisi sadece rant ve sahtekarlıktır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o zaman beni ve kimlik anlayışımı sorgulamayın...iletilerinizde ben ile açıklanacak bir kimlik anlayışını değil;sizin olan kimlik anlayışı ile derdinizi anlatın.herkes düşündükleri ile kalsın!

İnanın ki ısrarla sordum,gösterin de şu iletileri.bakalım ne yazmış bu mavi diye.Sadece suçlamalar.Mavi çok güzel bir söz vardır;ne kadar bildiğin değil,nasıl anlaşıldığın önemli oluyor diye.Arkadaş seni anlamamış,anlamak istediğini yazmış.Kaldı ki iletileri gösteremiyorsa bu onun nasıl da yanlış noktalarda çıkış yaptığını gösterir.

Sakın diğer arkadaşımıza dediğiniz gibi beni de avukatlık ile suçlamayın.Kendisini ifade edemeyenler için avukatlık yapılır burada.Kimse avukatlık yapmıyor;sadece inada rağmen açıklanma isteniyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Söylediklerinin tabi ki hiçbir anlamı yok sadece basit bir kişilik sorunu haline getirmişsin yazdıklarımı; bunu da çok basit iki örnekle açıklamam kafidir:

Basit bir akıl yürütmedir bu: Eğer sistemin istediği gibi davranırsan seni kabul eder ve seni sever. Ne zaman ki sistemin sana biçtiği rolün dışına çıkarsan -ki bunun için bilgi ve cesaret gereklidir, sen de olmayan yani- o zaman sistem seni "düşman" olarak görür ve savaşı başlatır. Bunu bir 20-30 yıl sonra kabullenceğini umut ediyorum, o potansiylel sende mevcuttur...

İşte budur: resmen "hamili kart yakınımdır" demişsin...

Efe'm inanın bana çok güldüm...

Vatansızlık, varsayılan sınırları kabul etmemektir...

Kant bu konuda müthiş şeyler söylemiştir. Hepimizin sadece toprağın misafiriyiz der ve bu yüzden birbirimizi de misafir olarak ağırlamalıyız; birilerinin çizdiği sınırları kendine bir varoluş nedeni çizenler o sınırların değiştiğine tanık olması durumunda neler yaşadıklarını izlemek hoş olurdu. Basitçe tarihe bakanlar sınırların analmsızlığını kolayca anlarlar. Tek önemli şey vardır, öyle ya da böyle, sınırlardan bağımsız ya da sınırlar içinde mutlu olmak ve mutlu edebilmek için çaba harcamaktır...

Gerisi sadece rant ve sahtekarlıktır...

Seferogullari...

Nerelisiniz?

Lutfen iletilerinize devam edin.. Guzel oluyor...

"Efe'm" dediginize gore Egeli olabilirsiniz...Ne guzel ya... Turk arkadaslar da artik olaylarin farkinda! Ne guzel...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bende yok TC kimligi, insan gibi yasiyorum Hollanda kimligiyle ve istedigim dili konusuyorum gerek Turkce olsun gerek Kurtce olsun. Istedigim partiyi ve dusunceyi elestirebiliyorum. Benim Hollandamda Almanyamda Ingilteremde basi ortulu musluman hanimlarimiz polis bile olabiliyor be kardesim! Bedava yuksek lisans egitimim bile var kimligim sayesinde. Ve kimse beni Kurt oldugumdan dolayi hor gormuyor bu kimlikle. Ustelik bu kimlik sayesinde istedigim ulkelere istedigim zaman vizesiz gidip geliyorum guzel ve bu kimlik sayesinde cok ta guzel bir isim var...

- Isteyen istedigi fikiri savunabiliyormu? Istedigi syeleri elestirebiliyor mu? Fikir ozgurlugumuz var mi TC kimligiyle?

- Yahudi de olsaniz, Musluman da olsaniz, sakat ta olsaniz, escinsel de olsaniz TC kimliginiz sizlerin haklarini guvence altina alabiliyor mu?

HAYIR HAYIR e HAYIR! Artik pembe hayallerinizden ve milliyetci ve asilsiz soylemlerinizden vazgecin! Komik geliyor kulaklarimizia!

Soyleyin bakalim, milliyetci duygularinizdan ziyade size ne YARAR sagliyor TC kimliginiz?

Iste mucadele etmemiz gerekn noktalar... Egitim, Fikir ozgurlugu, Esitlik, Hak...Ataturk bu devleti kurarken sizler zorla guzellik yapasiniz diye kurmadi.

Isin komik yani ne biliyormusunuz? Eger benim Kurt ve dindar dedelrim torunlarina boylesine muamele edilecegini bilselerdi Kurtlus Savasi yillarinda emin olun savasmazlardi! Siz savasirmiydiniz? Ama bizde NAMUS ve SORUMLULUK anlayisi var. VATAN anlayisi var ya, iste o bizi yakti! O yuzden yine micadelemizi beraber ettik!

Gülebilirsiniz tabii ama gülerken de şunları da bir düşünün derim:

1- Hollandanda Kürtler Cumhurbaşkanı,Başbakan olabiliyorlar mı?

2- Hollandanda Cumhurbaşkanının,Başbakanın eşi türbanlı mı?

3- Almanyanda PKK neden yasak?

4- Almanyanda Nazi partisi kurulabilir mi?

5- Hollanda,Almanya, İngiltere vs. bu duruma gelebilmek için hangi merhalelerden geçmiş, kendi burjuva devrimlerini nasıl yapmış, hangi ülkeleri, halkları sömürerek sanayi devrimlerini finanse etmiş?

6- Belçikada flaman ve volanları, Fransada Breton, Normanve Basklıları incelediniz mi?

7- Kurtuluş savaşında savaşan onurlu Kürtleri tenzih ederek soruyorum ( Nur içinde yatsınlar) Kürt Teali cemiyetini uzaylılar mı kurmuş?

8- Ve Cumhuriyete ve ulusçuluğa bağladığınız bugünkü durumu ABD destekli hangi hükümetler oluşturmuş ve oluşturmakta hiç sorguladınız mı?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

5- Hollanda,Almanya, İngiltere vs. bu duruma gelebilmek için hangi merhalelerden geçmiş, kendi burjuva devrimlerini nasıl yapmış, hangi ülkeleri, halkları sömürerek sanayi devrimlerini finanse etmiş?

6- Belçikada flaman ve volanları, Fransada Breton, Normanve Basklıları incelediniz mi?

7- Kurtuluş savaşında savaşan onurlu Kürtleri tenzih ederek soruyorum ( Nur içinde yatsınlar) Kürt Teali cemiyetini uzaylılar mı kurmuş?

8- Ve Cumhuriyete ve ulusçuluğa bağladığınız bugünkü durumu ABD destekli hangi hükümetler oluşturmuş ve oluşturmakta hiç sorguladınız mı?

Saygılar.

1-Olur tabi hemde kendi kimliğini inkar etmeden.

2-Kel alaka?

3-yasak çok eski değil, birçok ülkede de serbest.(Avrupa terör listesine alalı çok olmadı)

4-Ne alakası var?

DTP=PKK mi diyorsunuz!

O zaman cevap verin lütfen DTP ye oy veren 2.000.000 dan fazla insan teröristlere destek mi veriyor?

Cevabın HAYIR SA!

2.000.000 dan fazla insanı birşey anlamaz yerine mi koyuyorsun?

Yok EVET SE!

2.000.000 dan fazla insanın oy verdiği başka bir terör örgütü dünyada var mı? Açıklar mısın?

5.En azından onlar yok saymamışlar o halkları inkar etmemişler.

6.Belçika bölünmek yerine federatif bir yapıyı benimsemiş kötümü etmiş bir tarafta hollandaca konuşan flamanlar diğer tarafta fransızca konuşan volanlar(artık ulus devlet dönemi bitti artık türkiye ve fransa son örnekleri)

7.Bugün ABD Kürtleri kullanarak Irak a saldırmadı mı? Kurtuluş Savaşı döneminde de İngilizler Kürtleri kullanmak adına yoğun çalışmalar yapmıştır kısmen de başarılı olmuştur.Atatürk ün Kürtleri kurtuluş savaşı sonrası yoksaymasının nedeni sömürgeci güçler tarafından(özellikle İngiltere) kullanılmaya müsait bir yapıda olmaları.Atatürk o gün öyle düşünmüş olabilir fakat dünya değişti artık eski bakış açısıyla hareket etmenin anlamı yok...

8.Sorun bir iç sorun olmakla beraber tek başına belli hükümetleri işaret etmek yanlış olur... Türkiye nin bu soruna bakışı sürekli inkar düzeyinde idi şimdi Kürt var deniyor ama okadar altı boş. Bunun dışına çıkmak isteyen liderlerde(T.ÖZAL) garip bir şekilde pasifize ediliyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saygılar.

- Ornek verdiginiz Belcika da uc resmi dil var ulusal marslari bile fransizca, Almnaca ve Flamanca okunuyor.. Gittik biliyoruz...

- Hollanda Musluman olmamasina ragmen turbanlilar istedikelri yerde calisip istedikleri okula gidebiliyor. Ingiltere de boyle Fransa da! Yani sizin ornek verdiginiz ulkelere bir bakin! Ingiltere de sokaklarda basi kapali polisler oldugundan haberiniz var mi? Yoktur tabii olamaz!

- Kurt cemiyetini siz Turkler mi kurdunuz? Neden cemiyet diyorsunuz bize hala israrla, millet desenize!

- Nazilerle tek eslestirilecek insanlar asiri milliyetcilik yapanlardir. Trukiye'de hangi kesim kimin dilini kulturunu yasakliyor onlari *******kiyaslasaniz nasil olur? :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yine sorayim:

1 - Kurtler kurtce egitimde bulunabilir, cocuklarina Kurtce isimler taksa, Bilkent ya da ODTU bir Kurdolohji bolumu acsa, Diyarbakir belediyesi Kurtce hizmetverse KIYAMET MI kopar?

2 - Hangi Ataturk, hangi peygamber, hangi bilim adami "turbanlailari sakin ha hic bir universiteye sokmayin" dedi? Cumhurbaskanimizn esi turbanli degil mi? ne oldu? Kiyamet mi koptu?

Iste cevaplanmasi gereken i ki soru...

Belcika'dan, Hollanda'dan bahsediyorsunuz... Bu ulkelerde insan ve azinlik haklari tamamiyle saglanmis duruma. Biz nerde onlar nerede! Birakin Allah askina...

Belcika'da uc resmi dil var, Hollanda'da Frisler ve Lumburglular ozerk statuye sahip.. Fransa'da basklar kendi sivelerinde egitim yapip kendi tarihlerini okuyor... Amerika'da bile Ispanyolca neredeyse ikinci resmi dil olacak... Finlandiya'da Sivecce resmi dil, ISvec ve Norvec'te komsu ulkelerden azinliklar var ve bunlarin dilleri bile resmi... Isvicre'de 4 resmi dil var... Kanada'da iki resmi dil var...Sayayim mi daha? Ve tum resmi kuruluslar Ispanyolca hizmet verioyor. Cunku bu ulkelerde onemli olan INSANLARDIR, bir takim alisligelmis uydurmaca SAPLANTILAR degildir...

Yasadik biliyoruz beyefendi... Ezber konusmuyoruz!

Allah askina birileri su sordugum i ki soruyu cevaplasa ya...CUnku Turkiye'de cevaplanmasi gereken iki buyuk soru bu iste!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu pkk ve onun gibi lanetlerin sayesinde ne yazık sizin hollanda gibi olamadık.

propagandalara aldanmayın isteyen istediği gibi dilinide konuşuyor,kültürünüde yaşıyor.

benim kimliğim derken !! hangisi senin kimliğin?

kürt kimliğimi

hollada kimliğimi

siz kendi kiliğinizin arayışı içide değilmiydiniz?şimdi hollanda benim kimliğim diyorsunuz!

Hollandada kendi kimliğini araya biliyormusun?görüyorsunuz size kendi kimliğini nasıl kabul ettirmiş hani siz kürt kimlği arayışı içindeydiniz?

-Kürtler dillerini konuşuyor elbette, ne münasebet konuşamıyor denmek, ne demek!bu güne kadar kürtçe konuşanlara ne yapıldı ,cezamı verildi yoksa jandarma polis evinizde sizimi gözetlledi?Allaha inacınızın olduğunu söylüyorsunuz fakat böylesine .......... yalan söyleyerek iftirada bulunuyorsun.

O çağdaş Hollanda ve Almanyanızda resmi yerlerde kürtçe konuşup yazabiliyormusun?Her kurumda sizin için kürtçe bilen memur atamışlarmı? Ordada Savcılığa kürtçe dilekçeler verebiliyormusun?size verilen cevaplar kürtçemi oluyor?Ordada resmi kürtçe eğitim görüyormusunuz?

bu kimliği yanlız türkiyedemi arıyorsunuz birazda hollandada arayın,hollanda hükümetinden isteyin, hele birde kürtçe dilimi kullanmak istiyorum diye oralarda eylem yapın, kaldırım taşı söküp polise atın. yapabilirseniz!!!

-isteyen istdiği fikri savunuyor elebette hemde senin hollanda ve almanyanda olmadığı kadar.

Diğer konularda ise pkk ve onun gibi lanet terör örgütleri sayesinde vatan haini ,hırsız siyastçiler yüzünden ekonomi nedeni ile bir çok eksiğimiz var elbette ,hiç şüpheniz olmasınki daha iyi olacaktır, içimizdeki hainler ve bu terör yandaşları imana gelene kadar sabredeceğiz,eskiden nasılsa yine aynı hatta daha sıkı sıkıya bağlanarak içimizdeki münafıklar bir bir deşifre oluyor insanımız gerçeği görüyor artık.

Siz kimliğini taşıdığınız hollandanızda kalın lütfen, siz hollandanın kalkınması için çaba gösterin biz türkiyede kendi sorunumuzu hallederiz allahın izniyle, artık bilincsiz bırakılan doğu halkım uyandı!

siz zahmet edipte bizim için çaba sarfetmeyin.....yinede sağolun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1-Olur tabi hemde kendi kimliğini inkar etmeden.

İsmet İnönü, Cemal Gürsel, Turgut Özal hiçbir zaman ben Kürt değilim dememiştir. Ben Türküm demenin etnik bir aidiyet anlamı yoktur. Ulus-Millet tanımında da etnik birlik lafı geçmez.

2-Kel alaka?

Alaka şu kendilerine yönelik bir tehdit yok, kimse Hollanda Cum. 'ni yıkıp şeriat devleti kuralım demiyor orda.

3-yasak çok eski değil, birçok ülkede de serbest.(Avrupa terör listesine alalı çok olmadı)

Evet, tehdit olmaya başlayınca yasakladılar. Tebrikler!

4-Ne alakası var?

DTP=PKK mi diyorsunuz!

O zaman cevap verin lütfen DTP ye oy veren 2.000.000 dan fazla insan teröristlere destek mi veriyor?

Cevabın HAYIR SA!

2.000.000 dan fazla insanı birşey anlamaz yerine mi koyuyorsun?

Yok EVET SE!

2.000.000 dan fazla insanın oy verdiği başka bir terör örgütü dünyada var mı? Açıklar mısın?

DTP bölgesel ve ırkçı bir partidir. Oy veren insanlar alternatifsizlikten ve iyi niyetle vermiş olabilirler.Tıpkı o bölgede ve diğer bölgelerde AKP'ye nasıl oy veriliyorsa.

5.En azından onlar yok saymamışlar o halkları inkar etmemişler.

Evet yok saymamışlar, sadece Afrika, Kuzey-Güney Amerika yerlilerini yok etmişler.

6.Belçika bölünmek yerine federatif bir yapıyı benimsemiş kötümü etmiş bir tarafta hollandaca konuşan flamanlar diğer tarafta fransızca konuşan volanlar(artık ulus devlet dönemi bitti artık türkiye ve fransa son örnekleri)

Flamanların ayrılık taleplerine Volanların nedediğini de söyleseniz.

7.Bugün ABD Kürtleri kullanarak Irak a saldırmadı mı? Kurtuluş Savaşı döneminde de İngilizler Kürtleri kullanmak adına yoğun çalışmalar yapmıştır kısmen de başarılı olmuştur.Atatürk ün Kürtleri kurtuluş savaşı sonrası yoksaymasının nedeni sömürgeci güçler tarafından(özellikle İngiltere) kullanılmaya müsait bir yapıda olmaları.Atatürk o gün öyle düşünmüş olabilir fakat dünya değişti artık eski bakış açısıyla hareket etmenin anlamı yok...

Ben zaten o dönemi anlattım. Benim tepkim şu anki durumun CHP'ye mal edilmesi.

8.Sorun bir iç sorun olmakla beraber tek başına belli hükümetleri işaret etmek yanlış olur... Türkiye nin bu soruna bakışı sürekli inkar düzeyinde idi şimdi Kürt var deniyor ama okadar altı boş. Bunun dışına çıkmak isteyen liderlerde(T.ÖZAL) garip bir şekilde pasifize ediliyor.

İnkar, yasaklar ve baskı 12 Eylül döneminde olmuştur. O darbenin de ABD destekli olduğunu bilmeyen yok. 1.soruyu cevaplarken Özalın kimliğini inkarettiğini söyemiştiniz.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu pkk ve onun gibi lanetlerin sayesinde ne yazık sizin hollanda gibi olamadık.

propagandalara aldanmayın isteyen istediği gibi dilinide konuşuyor,kültürünüde yaşıyor.

benim kimliğim derken !! hangisi senin kimliğin?

kürt kimliğimi

hollada kimliğimi

siz kendi kiliğinizin arayışı içide değilmiydiniz?şimdi hollanda benim kimliğim diyorsunuz!

Hollandada kendi kimliğini araya biliyormusun?görüyorsunuz size kendi kimliğini nasıl kabul ettirmiş hani siz kürt kimlği arayışı içindeydiniz?

-Kürtler dillerini konuşuyor elbette, ne münasebet konuşamıyor denmek, ne demek!bu güne kadar kürtçe konuşanlara ne yapıldı ,cezamı verildi yoksa jandarma polis evinizde sizimi gözetlledi?Allaha inacınızın olduğunu söylüyorsunuz fakat böylesine .......... yalan söyleyerek iftirada bulunuyorsun.

O çağdaş Hollanda ve Almanyanızda resmi yerlerde kürtçe konuşup yazabiliyormusun?Her kurumda sizin için kürtçe bilen memur atamışlarmı? Ordada Savcılığa kürtçe dilekçeler verebiliyormusun?size verilen cevaplar kürtçemi oluyor?Ordada resmi kürtçe eğitim görüyormusunuz?

bu kimliği yanlız türkiyedemi arıyorsunuz birazda hollandada arayın,hollanda hükümetinden isteyin, hele birde kürtçe dilimi kullanmak istiyorum diye oralarda eylem yapın, kaldırım taşı söküp polise atın. yapabilirseniz!!!

-isteyen istdiği fikri savunuyor elebette hemde senin hollanda ve almanyanda olmadığı kadar.

Diğer konularda ise pkk ve onun gibi lanet terör örgütleri sayesinde vatan haini ,hırsız siyastçiler yüzünden ekonomi nedeni ile bir çok eksiğimiz var elbette ,hiç şüpheniz olmasınki daha iyi olacaktır, içimizdeki hainler ve bu terör yandaşları imana gelene kadar sabredeceğiz,eskiden nasılsa yine aynı hatta daha sıkı sıkıya bağlanarak içimizdeki münafıklar bir bir deşifre oluyor insanımız gerçeği görüyor artık.

Siz kimliğini taşıdığınız hollandanızda kalın lütfen, siz hollandanın kalkınması için çaba gösterin biz türkiyede kendi sorunumuzu hallederiz allahın izniyle, artık cahil bırakılan doğu halkım uyandı!

siz zahmet edipte bizim için çaba sarfetmeyin.....yinede sağolun.

Kurt Kimligi beyefendi...Hayir bazi arkadaslar KAGITparcasindan soz etmis o zaman ben de Hollanda kimliginden bahsettim. Benim dedelerimin ugruna savastiklari topraklar bana bir Hollandalilar ya da belcikalilar kadar bile deger vermiyor.. Neden soylermisiniz bana?

Hala Dil kisitlanmasini inkar ediyorsunuz? Hala inkar ediyorsunuz.. Aman Allahim. Diyecek laf bulamiyorum size! Inanin artik soyleyecek bir laf yok! Sizi ciddiye almiyorum!

Oyle bir fikir ozgurlugu var ki, dindarlar turbanli diye iokullara alinmiyor... Nobel odulu sahibi Orhan Pamuk neredeyse iceri atilacakti. Leyla Zana "bu yemini Kurt ve Turk halklarinin kardesligi i cin ediyorum" dedigi icin iceri tikilyor.. Allah askina birakin yalan dolan uydurmacalari... Turkiye'de halkin yuzde 90 fikir ozgurlugu YOK diyor.. Siz istediginiz kadar inkar edin!

Efendi, bizler olsek te kopmayiz topraklarimizdan.. Gurbetci Turklere de benzemeyiz, merak etmeyin.. Siz kalin Kars'ta.. Birakin Diyarbakir'i MArdin'i bizlere...Ben siz ve sizin gibilr icin delimiyim ki caba sarfedeyim! Beni tek kendi milletim ilgilendirir ve demokratik dusunebilen Turk arkadaslar. Sizin gibilerle zaten isim yok!

Neden mi Hollanda'dayiz? Devletimiz sahip cikamadi, ustune ustluk IMHA etmeye calisti, ondan!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendi, bizler olsek te kopmayiz topraklarimizdan.. Gurbetci Turklere de benzemeyiz, merak etmeyin.. Siz kalin Kars'ta.. Birakin Diyarbakir'i MArdin'i bizlere...Ben siz ve sizin gibilr icin delimiyim ki caba sarfedeyim! Beni tek kendi milletim ilgilendirir ve demokratik dusunebilen Turk arkadaslar. Sizin gibilerle zaten isim yok!

Neden mi Hollanda'dayiz? Devletimiz sahip cikamadi, ustune ustluk IMHA etmeye calisti, ondan!

Kimlik anlayışını sorgularken burada resmen karalama yapan,forumdaşlarını anlamayan,üstelik tüm ısrarlarımıza rağmen bölücülük iddia eden iletileri göstereneyen arkadaşlara,birileri bu gerçeği haykırmalı.Bu gerçeği haykırmaya devam Diyarbakırlı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlamıyorum aydınlanma diyince rönesansın yandan yemişinni getiren sözde vatanseverler (jön türkler)kendi cıkartıklarıları kimlik icin herseyi mübah gördüler..... kendi kimliginin hakkını arayan diger ırkataki insanlara neden bukadar sinirleniyor bu yeni nesil jön türkler bunu da anlamıyorum....siz bu toplumun icine faşizmi getirmediniz mi eee neden bukadar sinirleniyorsunuz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yine sorayim:

1 - Kurtler kurtce egitimde bulunabilir, cocuklarina Kurtce isimler taksa, Bilkent ya da ODTU bir Kurdolohji bolumu acsa, Diyarbakir belediyesi Kurtce hizmetverse KIYAMET MI kopar?

2 - Hangi Ataturk, hangi peygamber, hangi bilim adami "turbanlailari sakin ha hic bir universiteye sokmayin" dedi? Cumhurbaskanimizn esi turbanli degil mi? ne oldu? Kiyamet mi koptu?

Iste cevaplanmasi gereken i ki soru...

Belcika'dan, Hollanda'dan bahsediyorsunuz... Bu ulkelerde insan ve azinlik haklari tamamiyle saglanmis duruma. Biz nerde onlar nerede! Birakin Allah askina...

Belcika'da uc resmi dil var, Hollanda'da Frisler ve Lumburglular ozerk statuye sahip.. Fransa'da basklar kendi sivelerinde egitim yapip kendi tarihlerini okuyor... Amerika'da bile Ispanyolca neredeyse ikinci resmi dil olacak... Finlandiya'da Sivecce resmi dil, ISvec ve Norvec'te komsu ulkelerden azinliklar var ve bunlarin dilleri bile resmi... Isvicre'de 4 resmi dil var... Kanada'da iki resmi dil var...Sayayim mi daha? Ve tum resmi kuruluslar Ispanyolca hizmet verioyor. Cunku bu ulkelerde onemli olan INSANLARDIR, bir takim alisligelmis uydurmaca SAPLANTILAR degildir...

Yasadik biliyoruz beyefendi... Ezber konusmuyoruz!

Allah askina birileri su sordugum i ki soruyu cevaplasa ya...CUnku Turkiye'de cevaplanmasi gereken iki buyuk soru bu iste!

Sn Diyarbakırlı

aslında Kürtlerin ne istediği konusunda da tam bir netlik yok ortada

farklı nitelikte,derecede istekler var

farklı çözüm önerileri, beklentiler var.

Bu gerçekten sorunu anlamak isteyen samimi Türk ler için önemli bir sorun

güven sorunu yaşayan insanlar var haklılar

örneğin;

Tüm resmi yazışmalarda ve devlet işlerinde Türkçe kullanılsın hatta yerel yönetimlerde dahi

fakat Kürtler anadil lerinde eğitim veren okullar açsın kendi dilini,kültürünü,tarihini öğrensin

bu okullarda çalışacak insanların

Kürt dili ile ilgili eğitim alacakları bölümler üniversitelerde açılsın

ancak resmi dil yine türkçe olsun bu okullarda Kürtler Türkçeyi de öğrensin tüm resmi işlemlerde Türkçe kullanılsın

birçok Kürt buna razı

Ha karşı çıkanda var Kürtler bu ülkenin asli kurucusudur anayasal güvence olmalıdır diyenlerde var onlarada saygı duyulmalıdır

Ama bir orta yol bulunmalıdır

Türkiye Türklerindir mantığı çok yanlış

bu düşünce Kürtlerin aidiyet duygusunu zedeliyor

Sonra bu Türklük meselesi var?

Bunun bir ırk anlamını taşımadığı falan söyleniyor bu çok inandırıcı değil,

bu iyice açılmalıdır. Türk olmakla Türkiyeli olmak aynı şeymi? Yoksa bir aldatmacamı?

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn Diyarbakırlı

aslında Kürtlerin ne istediği konusunda da tam bir netlik yok ortada

farklı nitelikte,derecede istekler var

farklı çözüm önerileri, beklentiler var.

.

.

Benim bildigim Kürt'lerin ve diger azinlik ve hatta azinlik olmadigi halde haklari verlilmeyen insanlarin, halklarin istekleri Türkiye'den ayrilip baska bir ülke falan kurmak degil Hepsinin ortak istekleri ansanca muamale görmek, ayni topraklarda kendi benliklerini, dillerini ve kültürlerini kaybetmeden baris ve kardeslik icerisinde yasmaktir. Yok efendim su surada ayrilmak istedi diyenler olacaktir, evet diyenler vardir inkar etmiyorum, ama onlar herb toplumda oldugu ibi burada da sadece oyun bozanlar ve olayi kötüye kullanmak isteyen irkci ve milliyetci kisilerdir, aynen biz Türk'lerin icinde de oldugu gibi. Türk'ler ile Kürt'ler etten tirnak gibidir, isteselerde ayrilamazlar. Onlari birbirinden ayiracak bir güc tanimiyorum piyasada. Malesef icimizdeki irkcilar ve inkarcilar, bayagida var bu irkcilardan ne yazikki ülkemizde, siyasi yapilari icabi baskalarina tahammülleri olmadigi icin ve birde herkesi asimile yapmak istedikleri icin olaylar günümüze kadar cig gibi büyüyerek gelmistir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim bildigim Kürt'lerin ve diger azinlik ve hatta azinlik olmadigi halde haklari verlilmeyen insanlarin, halklarin istekleri Türkiye'den ayrilip baska bir ülke falan kurmak degil Hepsinin ortak istekleri ansanca muamale görmek, ayni topraklarda kendi benliklerini, dillerini ve kültürlerini kaybetmeden baris ve kardeslik icerisinde yasmaktir.

Sn dünyahepimizin

bu tam bir ''VİZYON'' diyebileceğimiz bir cümle olmuş.

Daha bi alt başlıklarla desteklemek lazım...

Yani bu vizyon ışığında Türkiye de yaşayan bir insanın MİSYON u ne olmalıdır?

Ve bu misyon doğrultusunda kısa vadede, uzun vadede neler yapılmalıdır?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnkar, yasaklar ve baskı 12 Eylül döneminde olmuştur. O darbenin de ABD destekli olduğunu bilmeyen yok. 1.soruyu cevaplarken Özalın kimliğini inkarettiğini söyemiştiniz.

Sn Dogrucudavut

Diyarbakır’lı, Van’lı, Erzurum’lu, Trabzon’lu, İstanbul’lu, Trakya’lı ve Makedonya’lı, hep bir ''IRKIN'' evlatları, hep aynı cevherin damarlarıdır.

Buradaki IRK kelimesi ne anlama geliyor Türkiyeyi kuran halklar mı? bunlar hangi ırkın evlatları?

Şimdi bana o dönemde milli birlik bütünlüğü sağlamak amaçlı söylenmiş falan dersen yemem bilesin...!

Özal neden öldü? Eşi saç örneğini neden yurtdışında inceletti? Neden şüpheleniyordu? Ölmeden önceki açılımları ile ölümü arasında bir ilişki var mı?

Bırak şimdi Falamanlar yok Valonlar

orda durum farklı

şimdi bir federatif yapı var ilerde nolur bilemem

konfederal bir yapımı olur yoksa Belçika tarihe mi karışır?

Bir insanın kendi anadilinde okumak istemesi ırkçılık mı?

Türkiyede ki ırkçılığın eşi benzeri yok!

Bir insanın ırk ı doğuştan gelir seçme sansı yoktur

Türküm diyorsa Türktür! var mı böle birşey? (gerçi demesen de Türksün)

Türklerin kendi ırkları için hiç bir sorun yokken

Her gün TÜRKÜM TÜRKÜM diye bağırmaları ırkçılıktır...

Arada Kürdün biri çıkıp yahu ben Türk değilim Kürdüm derse ırkçılık oluyor...

Bu ülkede Sivas katliamı olduğunda kimdi iktidarda CHP DEĞİLMİ?

AKP nin bu kadar oy almasında CHP nin katkısı ne kadar?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kimlik anlayışını sorgularken burada resmen karalama yapan,forumdaşlarını anlamayan,üstelik tüm ısrarlarımıza rağmen bölücülük iddia eden iletileri göstereneyen arkadaşlara,birileri bu gerçeği haykırmalı.Bu gerçeği haykırmaya devam Diyarbakırlı.

yani bu kadarıda olmaz bölücülük içeren yazılara cevap veriyorsun birde nerde diyorsun....

Diyarbakırlının barzani savunması-öldürülen pkk teröristinin propagnada yapması bölücülük olmuyormu?

Size göre normal olabilir ,ama bu ülkenin 35 bin şehidi var !bu teröristlerin propagandasını görmezden gelemeyiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurt Kimligi beyefendi...Hayir bazi arkadaslar KAGITparcasindan soz etmis o zaman ben de Hollanda kimliginden bahsettim. Benim dedelerimin ugruna savastiklari topraklar bana bir Hollandalilar ya da belcikalilar kadar bile deger vermiyor.. Neden soylermisiniz bana?

Hala Dil kisitlanmasini inkar ediyorsunuz? Hala inkar ediyorsunuz.. Aman Allahim. Diyecek laf bulamiyorum size! Inanin artik soyleyecek bir laf yok! Sizi ciddiye almiyorum!

Oyle bir fikir ozgurlugu var ki, dindarlar turbanli diye iokullara alinmiyor... Nobel odulu sahibi Orhan Pamuk neredeyse iceri atilacakti. Leyla Zana "bu yemini Kurt ve Turk halklarinin kardesligi i cin ediyorum" dedigi icin iceri tikilyor.. Allah askina birakin yalan dolan uydurmacalari... Turkiye'de halkin yuzde 90 fikir ozgurlugu YOK diyor.. Siz istediginiz kadar inkar edin!

Dedenin savaştığı topraklar sana değer vermeye bilir ama diğer kürtlere o değeri veriyor, çünkü hiçbir sorun olmadan cumhurbakanı-bakan-m mekili-brokrat -amir- müdür-asker-polis olabiliyor.

Kendini değersiz görenler ise bu vatanı bölmek isteyenler ve onların kendi kompleksleridir.

Sizin ciye alıp almamanız biliyorsun benim için hiç önem arz etmiyor çünkü sizin niyetiniz belli, sizi ne kadarda cidiye almasamda size cevap vermek zorundayım çünkü siz dünyayı kendi görüşünüzden ibaret sanıyorsunuz.

Her fırsatta dini ortaya atıp bunu kendin için haklı çıkar yolu göstermeye çalışmayın.

Bütün ülkelerde hakarete,iftirya ve bölücülüğe yasak vardır(301. maddenin kalkmasıyla türkiye hariç.)o nedenle senin leyna zanan türkçe yemin etmesi gerekirken kürtçe yemin ederek tepki almak istemiştir bunuda sizde bilirsinizki teröist başı öcalanın emri ile yapmıştır.

gündem olmak ve ortaya nifak sokup meclisi ve insanları tahrik etmektir amacıda..

orası yüce meslistir nasıl konuşulup nasıl yemin edileceği kanunlarla açıklanmıştırki leyla zananında zihniyeti bellidir.

Bizim iki liderimiz var biri terörist başı öcalan diğeri ise barzani diyen zana değilmiydi?

Emin olunki o diyarbakırın çoğunluğu sizin gibi düşünmüyor siz çabanızı diyarbakırda değil bence k ırakta barzaninin yanında verin.

diyarbakırla bizim sorunumuz yok sorun dtp belediyeyi aldıktan sonra diyarbakırda boy göstermeye çalışan terörist yandaşlarıyla...

Bu münafıklar kars ve ardahan gibi yerleri bozamadılar.

Önce siz devletinize sahip çıkınki devletinizde size sahip çıksın,siz türkiyeye en büyük zararı veren barzaniye ve **** devletini,pkk teröristlerini haklı gördükçe bu zihniyete nasıl sahip çıksın....

2 milyona yakın yaşayan insan var onlara sahip çıkıyorda sizemi sahip çıkmıyor...?yoksa bu 2 milyon insan hainde sizmi doğrusunuz.

nasıl imha bu cumhurbaşkanına varana kadar makamlara sahip oluyorsun birde imha ediliyoruz diye iftira atıyorsun...insaf yani allahı hatırlatırım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.