Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Tanrı ve Kötülük

yam_yam

Önerilen İletiler

“Tanrılar kötülükleri yeryüzünden kaldırabilir mi veya kaldıracak mı veya istese de kaldırabilir mi; yoksa bunu yapamaz mı, yoksa yapmayacak mı, veya nihayette Tanrılar hem yapabilir ve hem de yapmak istiyorlar mı?.. Eğer Tanrılar yeryüzünden kötülükleri kaldırmak istiyorlar da kaldıramıyorlarsa o zaman onlar her şeye gücü yeten değillerdir. Eğer yapabilirler de, yapmak istemiyorlarsa o zaman onlar iyiliksever değillerdir. Eğer onların kötülüğü kaldırmaya ne güçleri ne de istekleri varsa o zaman onlar ne her şeye gücü yeten, ne de iyilikseverlerdir. Ve son olarak eğer Tanrı’lar kötülüğü kaldırma gücüne sahipseler ve kaldırmayı istiyorlarsa o zaman kötülük nasıl ortaya çıkmıştır?”

Epiküros

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1- Yaratıcımız Allahtır, ona tanrı yada tanrılar demek uygun değildir..

2- O Allahki herşeye gücü yeter..

3- Bu dünyada imtihanın bir gereği olarak, hem iyilikler hemde kötülükler olacaktır..

4- Hayır ve şer meselesi imanın şartlarındandır..

5- Bunun böyle olmasını Allah murad etmiştir...

6- Kötülükleri kaldırma görevini kullarına vermiştir, kaldırabildiğin ölçüde mükafatlandırılırsın..

7- Eğer istese bırak kötülükleri kaldırmayı, evrenide topyekün yok edebilir..

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kotuluk olmasaydi iyiligi bilebilirmiydik?Kotuluk iyilik ortaya ciksin diye varolmus olamaz mi?Peki ateistler sadece iyiligin varoldugu bir evren dusleyerek ne kadar gercekci dusunuyorlar?

Yamyam kisitli dusunuyorsun,bak ben sana yardim edeyim.Size bir soru simdi;

Bir orman yanginini dusunun,dogal sebeblerden dolayi cikmis bir orman yangini ve bir geyik ateslerin arasinda kapana kisiliyor ve aci cekerek yavas yavas yanarak oluyor.Bu geyigin bu sekilde olmesinin iyilik-kotuluk arasinda ki iliski acisindan sebebi nedir?Bu geyigin bu sekilde olmesi kime ne ders verebilir ki?Kisilerden ve olaylardan bagimsiz olarak aci ceken bir yaratiga nedensellik acisindan baktigimizda bir neden bulamiyorsak sizce Allah neden sebebsiz aci veriyor?

Saygilar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

EĞER BU DÜNYADA KÖTÜLÜKLER OLMASAYDI....BU DÜNYAYA DÜNYA DEĞİL,...CENNET DERDİK....

KÖTÜLÜKLER OLMASAYDI....İYİLİKLERİN DEĞERİNİ BİLEMEZDİNİZ....

HASTALANMADAN,...SAĞLIĞINIZIN...

AÇ KALMADAN,...TOKLUĞUN...

FAKİR DÜŞMEDEN...ZENGİNLİĞİN DEĞERİNİ BİLEMEDİĞİNİZ GİBİ....

tanrı kötülüklerin içine sokmuş bizi bunu mu diyorsunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sana sunu anlatayım bari sayın erman moroğlu gibi yorum yaparsın peşimden

aman geçççççççççççççkalma erken gel

çabukkkkkkkk geç kalma erken gel

bu parçayıda sana armagan ediyorum ***********

berber traş ettigi müşterisiyle sohbete başlar

berber: bence allah yoktur.

müşteri: neden

berber: çünkü allah olsaydı kötülükler olmazdı

Allah olsaydı kimse sokaklarda yaşamaz açlıkdan ölmezdi

Allah olsaydı şavaşlar olmazdı ve masum insanlar ölmez di

Allah olsaydı herkes bolluk içinde yaşar ve huzurlu olurdu

diye devam eder bi kaç konu daha sayar ve müşterinin cevap vermesini bekler.

müşteri hiç bu konuyla ilgilenmek bile istemez gereksiz gördüğü için parasını öder ve dışarı çıkarken sokakda saçı sakalı birbirine karışmış birini görür ve berber e söle der.

müşiteri: bence berber yoktur der

berber : neden ben burdayım... der

müşteri: eger berber olsaydı sokaklarda saçı sakalı birbirine karışmış insanlar olmazdı.

berber: ama BANA GELMEZLERSE ben ne yapabilirim.

müşteri : kesinlikle dogru der..

KISSADAN HİSSE

anlayana sivrisinek saz

anlamayana pavarotti az

Tarih: Düzenleyen: Admin
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

geyik muhabbeti yapan bilgiç arkadaş geyik yapıp durma bunu allah böyle olsun demişse o öyle olur şimdi diyeceksin ki açıklayamayınca böyle diyorsunuz. sen evrim teorisini ilk canlının var oluşunu ve allahın olmadığını gezegenlerin nasıl düzenli hareket edişlerini açıkla ben ondan sonra açıklayayım bunları. o geyiğide onun gibi binlerce canlıyıda yaratan allahtır. onlar hakındaki hükmü o verir muhakkak ki o adildir onun bildigi birşeyler vardırda biz anlayamayız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kotuluk olmasaydi iyiligi bilebilirmiydik?Kotuluk iyilik ortaya ciksin diye varolmus olamaz mi?Peki ateistler sadece iyiligin varoldugu bir evren dusleyerek ne kadar gercekci dusunuyorlar?

Yamyam kisitli dusunuyorsun,bak ben sana yardim edeyim.Size bir soru simdi;

Bir orman yanginini dusunun,dogal sebeblerden dolayi cikmis bir orman yangini ve bir geyik ateslerin arasinda kapana kisiliyor ve aci cekerek yavas yavas yanarak oluyor.Bu geyigin bu sekilde olmesinin iyilik-kotuluk arasinda ki iliski acisindan sebebi nedir?Bu geyigin bu sekilde olmesi kime ne ders verebilir ki?Kisilerden ve olaylardan bagimsiz olarak aci ceken bir yaratiga nedensellik acisindan baktigimizda bir neden bulamiyorsak sizce Allah neden sebebsiz aci veriyor?

Saygilar...

O geyiğin yanmasını sonuçta bir insan yandıktan sonra yada yanarken görecek..

Hiç bir şekilde yanmış bir geyik görmemek zaten konumuuzn dışında..

Biz görülfdüğünü farzedelim..

Şimdi:

Burada en doğrusunu Allah bilir fakat benim yorumumca..

1- O geyiğin yandığını gören insanlara; Vicdanlarını, kusurlarını, yaşantılarını, kötülüklerini asılı velkelam bütün bir haytını gözden geçirmelerini, zira Allahın gazab sıfatınında olduğunu, merhameti gazabını geçmiştir fakat, i,man etmeyenlere bundan daha büyük cezalar verebleceğini göstermek istiyor olabilir...

2- Aynen yukarda geçen tartışmalarda olduğu gibi.. "Eğer Allah olsaydı kötülükleri kaldırırdı ve bir geyiğe durup dururken bu acıyı çektirmezdi" sözünün gelebileceğine atfen bir imtihandır ki, yukarda bazı arkadaşlarımız bana göre bu imtihanı kaybetmiş olabilirler..

3- Belkide yarattığı dünya kanunlarına çok az istisnalar olamakla birlikte müdahale etme gbi bir iradesinin oması olabilir..

4- Bu kanunlarla da gene insanları imtihan etmektedir..

5- O geyik senin imtihanına alet edilmiştir, kimbilir belkide o geyik sadece senin görmen için yanmış ama acı çektirilmemiştir..!!

Not: Unutmayınki bu dünyaya geliş amacımız imtihandır, o yüzden hayatta karşılaştığınız herşey ama herşey bu imtihanın gereğidir...

Saygılar-Sevgiler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yaw kirmak amacli soylemiyorum ama bu Lena`nin demek istediklerini anlayan var mi Allah askina?Lena kusura bakma ama bircok dediklerin birsey ifade etmiyor agbi.Cok bastan savma, aklina geldigi gibi yaziyorsun ondan herhalde;biraz daha dusunerek ve imlana dikkat ederek yazsan daha verimli olabilirsin kanisindayim!

Neyse gelelim su "geyik muhabbetine",herseyden once Kralx `e verdigi cevaplardan oturu tessekkurler,bircok seyi acikliyor.Zaten bende ateist olmadigimi da daha once soyledigim gibi bu soru bana da yoneltilseydi buna benzer cevaplar verirdim.

Yani Zaman arkadas,bazi konularda ayni fikirde degiliz belki (evrim teorisi gibi) ama hicbir zaman "Allah yoktur" gibi birsey demedim.Beni yanlis anlamissin.Yalniz olaylara olabildigince objektif yaklastigimdan dolayidir herhalde,bir konuyu degisik yonleriyle irdelemeyi severim.Bu konuda da bircok ateistin bile gozunden kacan birseyi ortaya sundum ki bana gore bircok ateistte kendi acilarindan kisitli dusunurler.Tabii ayni sey inananlar icinde gecerli.

Simdi bu "geyik olayi" aslinda olayin temeline inme cabasidir,sorulan soru sudur;Allah anlamsiz aci verdirirmi?Allah sonucundan iyilik veya kotuluk cikmayacak bir aciyi bu masum hayvanciga neden verdirir?

Kralx`in de dedigi gibi bunun degisik sebebleri olabilir ama Zaman,senin aciklaman "Allah böyle olsun demişse o öyle olur",turu aciklaman bir ateisti ne kadar tatmin edebilir,onu bilemem.

Simdi bundan sonra ki yazacaklarim ozellikle ateistler icin;

Kotuluk problemi Allah`in varligi aleyhinde kullanilan en eski ve en iddiali argumanlardan biri.Bircok Teist bu problemleri cevaplarken zorlanmistir ama kotuluklerin varligindan hareketle Allah`in yoklugunun cikarilmasi zordur.Sayet cikarilacak olursa buna karsilik mevcut iyiliklerden hareketle ne sonuca varilacagi sorusu akla gelir.Kaldi ki var olan iyiliklerle varolan kotulukleri bir oranlayin bakalim,ne cikacak?

Onun icin nisbi kotuluklerin varligindan hareketle inancsizliga dusmek yerine mevcut guzellik ve iyiliklerden hareketle Allah`in varligina gitmek daha tutarli olur kanisindayim.

Saygilar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BilgiEr: Ben fakülte mezunu filan deyilim ikincisi akşamın saat 21 i olmuş yani saatim gelmiş üçüncüsü 24 bin güne yaklaştık. Gelelim konumuza kimse neden anlamak istemiyor evrenin malzemesiyle yaratılmışız bu konu genlerin ayıklanabildiği gibi ayıklansaydı iyilik ve kötülükde ayıklanabilirdi demekki imkan yok. Mesala korku geni keşfedildi yaratılırken bu gen ayıklanabilirse insan hiç korkmaz bu durumda sakıncalı zaten hayatda kalınamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

klişe olduğu kadar da doğru bir cevaptır'' iyinin nedeni kötülüktür ''.gerçekten kötü olmasaydı iyi kavramı olamazdı. bunlar birbirine mutlak suretle bağlıdırlar. hem tanrı herzaman iydir lafı çok iddialı ve yanlış. ceza , cehennem ve haram kavramları tanrını her zaman iyi olmadığının en açık göstergesidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birde yüce yaratanımıza tanrı diye hitap etmesek diyorum..

Bakınız bunu daha öncede açıkladık..

İslam dinin hiç bir döneminde innananlar yada islami litaratür Allaha tanrı dememiştir..

Çünkü o birdir, tektir..

Tanrı kelimesi sonuna ek alır ve tanrılar söylemini de gerektirir(su tanrısı, güzeş tanrısı, aşk tanrısı vs...)

Oysa o' na Allah demek lafızların en güzelidir..

Allah ismi şerifi yalnızca Allaha müstakildir...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.