Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bir Anayasa Profesörü

Taylan Abi

Önerilen İletiler

Atatürk milliyetçiliğinin, ilke ve inkilaplarına bağlılığın Anayasa'dan çıkarılmasını isteyerek tartışma başlatan AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül, TÜSİAD için hazırladığı raporda Atatürkçülüğün Siyasi Partiler Yasası’ndan da çıkarılmasını önerdi. Üskül, Yükseköğretim Yasası’nda "Atatürk" adının geçtiği maddelerin bilim özgürlüğü ile bağdaşmadığını öne sürdü. Üskül, sadeleştirilmesini önerdiği cumhurbaşkanı andında "Atatürk ilkelerine bağlılık ve tarafsızlık" kavramlarının korunmasını önerdi.

TÜSİAD, bu rapora yazdığı önsözde, “TÜSİAD, Türkiye’de, Atatürk’ün çağdaş uygarlık hedefine ve ilkelerine sadık toplumsal yapının gelişmesine ve demokratik sivil toplum ve laik hukuk devleti anlayışının yerleştirilmesine yardımcı olur" dedi.

Üskül, ilkbahar aylarında kamuoyuna açıklanan “Türk Demokrasisi’nde 130 Yıl: Prof. Dr. Bülent Tanör’ün Anısına ’Türkiye’de Demokratikleşme Perspektifleri’ 10. Yıl Güncellemesi" adlı raporunda, Tanör’ün geçmiş yıllarda kaleme aldığı benzer raporlardan hareket etti.

"Tanör’ün Siyasi Partiler Yasası’yla ilgili gerçekleşmeyen önerilerini aynen benimsediklerini" kaydeden Üskül, 4. maddedeki "Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olarak çalışırlar" ibaresi ile 78. maddedeki "Anayasa’nın başlangıç kısmında belirtilen esasları değiştirmek amacı güdemezler" ibarelerinin metinden çıkartılması önerilerini anımsattı.

Üskül, aynı raporda Yükseköğretim Yasası’ndaki Atatürk ile ilgili bölümlere de değindi. Üskül, yükseköğretimin amaçlarından birinin "öğrencileri Atatürk inkilapları ve ilkeleri doğrultusunda Atatürk milliyetçiliğine bağlı yetiştirmek" olduğu ifadesinin bulunduğu 4. madde ile "Öğrencilere, Atatürk inkilapları ve ilkeleri doğrultusunda Atatürk milliyetçiliğine bağlı hizmet bilincinin kazandırılması sağlanır" hükmünü içeren 5. maddesinin, "bilim özgürlüğünü daraltıcı düzenlemeler öngördüğünü" kaydetti.

Belirli tip insan

"4. madde, öğrencilere bilimin öğretilmesini, bilimsel bilgilerin aktarılmasını değil, belirli bir tip insan yetiştirilmesini öngörmektedir" diyen Üskül, bu iki madde için şunları kaydetti:

"Bu iki uzun maddeyi bilim özgürlüğüyle bağdaştırmak mümkün değildir. Bu iki madde, bilim insanlarının ifade özgürlüğün de ihlal edilmesine yol açmaktadır. Üniversitelerde çok sayıda öğretim üyesi hakkında bu maddelere dayanılarak soruşturma açıldığı, ceza verildiği, sicillerinin olumsuz düzenlendiği bilinmektedir. Son olarak Gazi Üniversitesi’nin bir öğretim üyesi hakkında (Atilla Yayla) bir panelde yaptığı konuşma nedeniyle soruşturma açılmış, sözkonusu öğretim üyesi, tedbir olarak ders verme görevinden uzaklaştırılmıştır."

28.07.2007, Milliyet, ANKA.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SEÇİMDEN zaferle çıktılar ve cadı kazanları hemen kaynatılmaya başlandı. AKP’nin Zafer Üskül isimli bir "anayasa hukukçusu" var. Şimdi Mersin’den seçildi.

1994’te SHP’den Bakırköy Belediye Başkan adayı, 1999’da ise Mersin’de CHP’den milletvekili adayı idi. Çizgisi tutarlı! Fevkalade ilkeli bir arkadaş!

"Anayasa uzmanlığı" konusunda ise rivayet muhtelif! Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde Prof. olmuş. Doçentlik tezinin konusu Anayasa ile pek ilgili değil ama olsun varsın: "Kamu Yönetimi Açısından Türkiye’de Ticaret ve Sanayi Odaları." Burası Türkiye, olur böyle şeyler.

Şimdi AKP milletvekili seçilen bu "anayasa hukukçusu" konuşmaya başladı. Sözleri Sabah Gazetesi’nde dün yer aldı. Haberin başlığı: "Kemalizm Anayasa’dan çıksın. Anayasa’da Atatürk ilke ve inkılaplarına (devrimlerine) gerek yok." Söylediklerini özetliyorum:

"Atatürk milliyetçiliği, Atatürk ilke ve inkılapları gibi kavramların Anayasa’da yer alması gereksiz. Bunlar milletvekili yemininde de yer alıyor. Bu ifadelerin çıkarılması lazım. Bize herhangi bir ideolojiyi öngörmeyen sivil ve renksiz bir Anayasa gerekir. Bizim Anayasamız ise Kemalizm (Atatürkçülük) ideolojisinin izlerini taşıyor."

Ya neyi taşıyacaktı?

Seçimden önce bu ifadeleri kullanamayanlar, şimdi seçim sonrasında coştular.

Dikkat ediniz, bu sözleri seçimden hemen sonra söylüyor.

28.07.2007 Hürriyet.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Medyadaki yorumları takip ettim,şimdi başlığı gördüm ve dedim ki kendime: Türkiye'nin tek tip insancı düşünceden sıyrılmak için çooooook zamana ihtiyacı var; hele aslına aykırıca dogmalaştırılmış olan meseleler yok mu...

Neyse, hala siyaset ilminin hapis, darbe, susturulma korkusuyla yapıldığı bir ülkeyi Atatürk görse çağdaşlaşmayı bu ülkeye ne için hedef olarak çizidiğini hatırlatmak isterdi sanırım...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Forum bazen bizi geriden takip ediyor. Seçimin ardından yazmıştım yineliyorum, bu anayasa değişecek ve yerine sivil bir anayasa gelecek. Yök bitecek, mgk anayasadan çıkacak ilk başta olduğu gibi kararname ile yürütülecek..Zamanla ülkemiz sivilleşecek, demokratikleşecek...

Zafer abiyi yakından tanırım, gayet zekidir, söylediklerinde halkıdır, bozan zafer abiye sonuna kadar destek vermektedir. militarist endişelerle neyin ne olduğunu bilmeden zafer abiye karşı çıkmak komikliktir....Ak.Partinin seçim beyannamesini okumayanlara hatırlatırım, bu adamlar bunu yapacaklarını vaatettiler ve yapıyorlar, sinirlenmeye gerek yok, sakin olun, yavaş yavaş herkes sivilleşecek...

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anayasa profösörü değil....

akp profösörü demelisiniz.

bu düşüncelerle yönetileceğiz...cok acı.

erbakan koalisyon döneminde yaşadık ve gördük...

şimdi neler göreceğiz ? yaşayacağız... bu zihniyetle

teşekkür edrim arkadaş.. :clover:

özgür yaşamamı engelleyemezler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anayasa profösörü değil....

akp profösörü demelisiniz.

bu düşüncelerle yönetileceğiz...cok acı.

erbakan koalisyon döneminde yaşadık ve gördük...

şimdi neler göreceğiz ? yaşayacağız... bu zihniyetle

teşekkür edrim arkadaş.. :clover:

özgür yaşamamı engelleyemezler...

Arkadaşım kim özgürlüğüne laf etti...

Konuşmak istemiyordum bu konuda fazla ama o kadar dramatize ediyorsunuz ki...

Üskül, sadeleştirilmesini önerdiği cumhurbaşkanı andında "Atatürk ilkelerine bağlılık ve tarafsızlık" kavramlarının korunmasını önerdi.

Bakın bu da var...

4. madde ile "Öğrencilere, Atatürk inkilapları ve ilkeleri doğrultusunda Atatürk milliyetçiliğine bağlı hizmet bilincinin kazandırılması sağlanır" hükmünü içeren 5. maddesinin, "bilim özgürlüğünü daraltıcı düzenlemeler öngördüğünü" kaydetti.

Belirli tip insan

"4. madde, öğrencilere bilimin öğretilmesini, bilimsel bilgilerin aktarılmasını değil, belirli bir tip insan yetiştirilmesini öngörmektedir" diyen Üskül, bu iki madde için şunları kaydetti:

"Bu iki uzun maddeyi bilim özgürlüğüyle bağdaştırmak mümkün değildir. Bu iki madde, bilim insanlarının ifade özgürlüğün de ihlal edilmesine yol açmaktadır. Üniversitelerde çok sayıda öğretim üyesi hakkında bu maddelere dayanılarak soruşturma açıldığı, ceza verildiği, sicillerinin olumsuz düzenlendiği bilinmektedir. Son olarak Gazi Üniversitesi’nin bir öğretim üyesi hakkında (Atilla Yayla) bir panelde yaptığı konuşma nedeniyle soruşturma açılmış, sözkonusu öğretim üyesi, tedbir olarak ders verme görevinden uzaklaştırılmıştır."

Özgürlüğe karşı mı sence de???

Burada açıklamayı yapan şahıstır, partiden de tepki görmüştür ve aslında anlatmak istediği birilerinin hala ilkeler üzerinden siyaset yaparak özgür düşünce ortamını zedelediğidir; kendisinin sözlerinden bir kısmını da okumuştum; orada da Atatürkçülüğün kullanılmasından bahsediyordu...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Forum bazen bizi geriden takip ediyor. Seçimin ardından yazmıştım yineliyorum, bu anayasa değişecek ve yerine sivil bir anayasa gelecek. Yök bitecek, mgk anayasadan çıkacak ilk başta olduğu gibi kararname ile yürütülecek..Zamanla ülkemiz sivilleşecek, demokratikleşecek...

Zafer abiyi yakından tanırım, gayet zekidir, söylediklerinde halkıdır, bozan zafer abiye sonuna kadar destek vermektedir. militarist endişelerle neyin ne olduğunu bilmeden zafer abiye karşı çıkmak komikliktir....Ak.Partinin seçim beyannamesini okumayanlara hatırlatırım, bu adamlar bunu yapacaklarını vaatettiler ve yapıyorlar, sinirlenmeye gerek yok, sakin olun, yavaş yavaş herkes sivilleşecek...

bozan

sivilleşmek neye göre..

akp anayasasına göremi.?

istemiyorum arkadaş ..

bu zihniyetle demokratikleşmek ve sivilleşmek.

bu zihniyet değişime uğramış ..gerçek değil..inandırıcı değil.

milli görüş zihniyetinden değişime uğramış bir düşüncedir..

bize ne verebilir ki..?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sivilleşmek neye göre..

akp anayasasına göremi.?

istemiyorum arkadaş ..

bu zihniyetle demokratikleşmek ve sivilleşmek.

bu zihniyet değişime uğramış ..gerçek değil..inandırıcı değil.

milli görüş zihniyetinden değişime uğramış bir düşüncedir..

bize ne verebilir ki..?

bakınız erdal aktaş olarak bu forumda yazı yazan kişi. İstemiyoruzla, milli görüş yaftasıyla olmaz. Böyle diye diye Türkiye'de solu bitirdiniz. size bir önerim var 1924 anayasasını okuyun üstüne 1961 anayasasını okuyun onun üstünede 1982 anayasasını okuyun. sonra neye karşısın yazarsın, fikir beyan edrsin ama kimseyi yaftalayamazsın. Sen anayasa değişecek sivilleşecek diyen herkese milli görüşçü dersen zafer beyin solcu olduğunu unutursun bu bir, ikincisi de herkesin sana bir yafta yapıştırma hakkı olur, sonra şurada fikir tartışmak yerine uyarı alıp dururuz. Siyasi hukuki meseleleri tartışmak, forum oyunlarından farklı bir zihni yapılanmayı gerektirir. Kimse kimseyi yaftalayamaz.

Şunu da ilave edeyim âkil her düşünür gibi ben de 61 anaysasını daha demokratik bulmaktayım, zafer abi de öyle. Siz de isterseniz anayasaları okuyun sonra devam edelim...

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SEÇİMDEN zaferle çıktılar ve cadı kazanları hemen kaynatılmaya başlandı. AKP?nin Zafer Üskül isimli bir "anayasa hukukçusu" var. Şimdi Mersin?den seçildi.

1994?te SHP?den Bakırköy Belediye Başkan adayı, 1999?da ise Mersin?de CHP?den milletvekili adayı idi. Çizgisi tutarlı! Fevkalade ilkeli bir arkadaş!

.

.

.

Dikkat ediniz, bu sözleri seçimden hemen sonra söylüyor.

28.07.2007 Hürriyet.

Sayin Taylan abi,birileri birilerinden haysiyet ariyor bende diyorum ki acaba tesadüfmüdür Üskül gibi haysiyet dolu!! adamlar AKP de bir araya geliyorlar.Hatirlarsiniz tayyip Erdoganda dokunulmazlik sözü vermis ve 22 Temmuza kadar büyük bir haysiyet örnegi sergilemisti.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

80 Anayasının değiştirilmesini ve sivil bir anayasa oluşturulmasını canı gönülden destekliyorum.

(özellikle 80 anayasası diyorum) Bu yüzyıla bu anayasayla devam etmek mümkün değildir.

Türkiye gerçeklerinden apayrı bir anayasadır ki ( kimler hazırlamış ve türk halkına dayatmıştır iyice incelemek gerekir )

Anayasının bir maddesi hakkında fikri olmayanlar kulaktan dolma bilgilerle karşı çıkıyorlar.

Atatürk ilke ve inkilaplarını sanki Atatürk koydurdu bu anayasaya...Onun kadar demokrat

olamadıkları için bir takım yazar tayfasıda başladı mızırdanmaya. Peki hiç bir resmi tarih

yada anlı şanlı atatürkçü proflar,Atatürkün 1918 Temmuz ile 1919 Mayıs arasında

neler yaptığından haberi varmıdır? Atatürk öncelikle Vahdettinin kızıyla evlenmek istemiştir.

Bu olmayınca İstanbulda muhalif bir gazete kurup mücadeleyi buradan sürdürmek istemiştir.

Bu amacınada ulaşamıyacağını anlayınca her onurlu türk vatandaşı gibi ulusal kurtuluş savaşının

kıvıılcımı olan samsun çıkarmasını yapmıştır. Yani tarih kitapları cumhuriyetimizin tarihini

19 Mayıs 1919 dan başlayarak yazmışlardır.O bir yıllık süreçte Atatürkün sivil mücadelesi

asla gündeme getirilmemiştir. Çünki getirilmekte istenmemiştir açıkçası.Türkiyede sıkı

bir bürokratik hegemonya hakimdir düzene.Bu hegemonya kırılmadıkça ülke iki ileri bir geri

adım atmak zorunda kalacaktır.Bazı kemalist yazarlarıda hayretle izliyorum( lafın gelişi )

Hani devrimciydiniz.Hani halkçıydınız.Hani egemenlik kayıtsız şartsız halkındı.Hani yenilikçiydiniz.

Bu ülkede en katı muhafazakarlar şüpehesiz onlardır.Hala küçük bir çemberin içerisinde debelenmekten

akılalmaz bir zevk almaktadırlar.Hep söylüyoruz,çağ ilerleme ve entegrasyon çağı.Yüzyıllık gelenekçi

yapıyla bu çağın çıtasında yerinizi bulmanız imkansız.Daha çok demokrasi daha çok özgürlük,

toplumun gelişmesi adına inanılmaz bir ivmedir.Faslı şair Abdellatif Laebi ( sıkı solcudur haaa)

"Demokratik olmayan toplumlar hasta toplumlardır" demiş. Cumhurbaşkanını halkın seçmesinden

korktuğunuz yetmedi, şimdide sivil anayasadan korkar oldunuz. Vallahide billahide pes.............

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben dünde yazdim bugünde yaziyorum,bekleyin ve yasayin bu ülkede daha neler olacak.Bu ülke ABD-AB-Siyonizm(Israil)-Tüsiad-Tarikat talimatlari ile yönetildigi sürece göreceksiniz bu ülkenin hicbir temel yapisi saglam kalmayacaktir.Mandaci zihniyet ancak emirlerle hareket eder,Yukarida saydigim güc unsurlari yillardir bu ülkede milli ekonomiye bagimsizliga üniter yapiya Atatürkcülüge,karsi siyaset yapmislar ve simdi kirli emellerini gerceklestirme imkanina kavusmuslardir.Sivil denilen anayasa AKP ideolojisi dogrultusunda hazirlanacak bir anayasadir,AKP nin demirbas takimi gecmiste gerek Lailige gerek Atatürkcülüge gerekse Cumhuriyete dil uzatacak kadar hadlerini bilmez adamlardir,bunlari bu ülkenin basina oturtanlar herseyin hesabini planini cok önceden yapmislardir.Tayyibin 15 kez ABD ye ucmasi bosuna degildir.Tayyip bu ülkenin temelini dinamitlemis bir basbakandir.Büyük Israil projesini desteklemsi tamamen bu dinamitlemeyle baglantilidir.Zafer Üskül denilen adamin gexcmisi ortadadir,tabiiki simdi Atatürk karsiti birisi onu cok iyi tanidigini iddia edecek ve kafasi calisir diyede onu akillilar sinifina koyacaktir,gercek ise onu tanimadigidir,sadece provakasyon neden ile herzamanki tarzini devam ettirmektedir.Kendisi bir numarali seriatci Atatürk ve LAIKLIK karsiti ve hatta CUmhuriyet karsitidir,onun yazilarini dikkatle okuyan herkes onun hangi amaclara hizmet ettigini hemen anlar.Ismindendeanlasilacagi gibi görevi sadece manipule etmektir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

türkiye sivillesecek ve demokrasisi yükselecek. :D tabii bunun için atatürkçülük her manada ve her kurumdan her metinden, temizlenecek.böylece pusulasını ve yönünü yitirip nereye sürüklendiği belli olmayan bir ülke haline gelicek.bunuda üretmeden,tüketmeye çalışan son 40 yılda nüfusunu 1 misli arttıran, ortalama eğitim düzeyi3,5 yıl olan, bahşişe göre oy veren geniş halk kitlelerinin aracılığıyla kendi elleriyle yapıcak.- kendi düşen ağlamazmış-önümüzdeki yıllarda arjantinden beter bir hale gelip,açlık isyanları çıkarıcak olanlar,atatürkçülük,mgk,olmayan sivil anayasanızla kuracağınız ileri demokrasiniz hayırlı olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

80 Anayasının değiştirilmesini ve sivil bir anayasa oluşturulmasını canı gönülden destekliyorum.

(özellikle 80 anayasası diyorum) Bu yüzyıla bu anayasayla devam etmek mümkün değildir.

Türkiye gerçeklerinden apayrı bir anayasadır ki ( kimler hazırlamış ve türk halkına dayatmıştır iyice incelemek gerekir )

.

.

.

Cumhurbaşkanını halkın seçmesinden

korktuğunuz yetmedi, şimdide sivil anayasadan korkar oldunuz. Vallahide billahide pes.............

Sizin yaptiginizda tamamen farkli bir Atatürk karsitligi.Bu degerli bilgileri kimden aldiginizi pek merak etmiyorum cünkü nereden almis olabileceginizi tahmin etmekteyim ama su kadarini söylemekte yarar vardir o iddalarin hicbirisi gercek degildir tamamen ******* Atatürkü Vahdettinin kiziyla evlenemid diye ona karsi olan birisi olarak gösterme amaclidir yani kisacasi düzmece ve art niyettir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk dönemini yok sayıp, Fatih dönemine döneceğiz galiba. Ya bunlar ne yaptıklarının farkındalar mı acaba?

:clover:

Rüyalarin ülkesi olduk ciktik, yatip kalkip rüya göreceksin,,fakat rüya degil tam bir kabus

sanatcilar agit yakacak,,gazteciler gazteciligi birakip..! destan yazacak

gidiyoruz ,ama nereye .? herkes kafa kafaya vermis ,,bir tedirginlikle yolunu ilkesini bulamiyor.

anlayacagin durum cok vahim

herkesin bir derin nefese ihtiyaci varya,, o nefeste kaybolmus.?

seriat özlemi yok ediyor bir koca ulusu kimse olayin büyüklügünün farkinda olmak istemiyor.

farkinda oldugu halde

sanki seriata gecen ülkeler anasinin karninda gecti.! o gecen ülkeler cokmu istiyordu seriati tam anlamiyla

ama mönü kondu önüne ,yedirdiler zorla.

vede yedirirler

gemiyi veren .? kaptanini beraber gönderir.!

:shuriken: yamyam frankfurt

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

türkiye sivillesecek ve demokrasisi yükselecek. :D tabii bunun için atatürkçülük her manada ve her kurumdan her metinden, temizlenecek.böylece pusulasını ve yönünü yitirip nereye sürüklendiği belli olmayan bir ülke haline gelicek.bunuda üretmeden,tüketmeye çalışan son 40 yılda nüfusunu 1 misli arttıran, ortalama eğitim düzeyi3,5 yıl olan, bahşişe göre oy veren geniş halk kitlelerinin aracılığıyla kendi elleriyle yapıcak.- kendi düşen ağlamazmış-önümüzdeki yıllarda arjantinden beter bir hale gelip,açlık isyanları çıkarıcak olanlar,atatürkçülük,mgk,olmayan sivil anayasanızla kuracağınız ileri demokrasiniz hayırlı olsun.

Deniz bir tek şeyin cevabını ver öyleyse...40 yıldır eğitim düzeyi 3,5 yıl olan bu halkın ......e bir don biç....

Salt eleştiri yeterli değil birazda üretim................

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iste tam da bu yuzden, bir 40 yil daha kaybetmemek icin sivil anayasa sart..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iste tam da bu yuzden, bir 40 yil daha kaybetmemek icin sivil anayasa sart..

toplumun dışında değilim restpektif.görebildiğimi, anlayabildiğimi, kendi tecrülerimle birleştirip aktarmaya çalışıyorum.türkiyede ne zaman tabandan gelen bir demokrasi talebi oldu.demokrasi kültürünü içselleştirmeden,özel hayatında yaşamadan üst yapı kurumlarının yapılarıyla oynayıp ,sadece kanunları yeniden yazmaklamı ulaşacağız demokrasiye.halkımız genel manada,orman ve kamu arazilerini talan etmek ister,kanunların etrafından dolaşmayı çok sever,vergi vermeyi sevmez,rüşvet ve yolsuzluk liginde, uzun yıllardır en iyi derecelerin sahibidir.bedavadan yaşamaya,siyasi rüşvet almayada son derece meraklıdır.peki yazar, çizer kadronun dışında gerçekten demokrasi isteyen kaç kişi ile karşılaştınız.karşılaşmamışsınızdır çünkü böyle bir şey yok.keşke gerçekten demokrasiyi talep edicek,demokrasi kültürünü benimsemiş olgunlukta bir insan yapımız olsa.unutmayalım hala töre için kendi kızını kesen insanlarla,empati denen kavramın yanından geçmiycek bencilliklerle yaşayan bir toplumuz.sivil anayasayı yapalım tabii,ama türkiyeyi birarada tutan kuruluş koşullarını ve prensiplerini unutmadan.abd ve ab nin uzun vadeli türkiye konumlandırmalarına zemin yapmak için değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Deniz bir tek şeyin cevabını ver öyleyse...40 yıldır eğitim düzeyi 3,5 yıl olan bu halkın ......e bir don biç....

Salt eleştiri yeterli değil birazda üretim................

40.yildir seriatin pesinde kosanlarla bu kadar egitim düzeyi olur.?

........................

donda bicersek ,tokatlanan yesil magdurlarin tekrar oyunu o yönlere ucurmasi.!

üretime gelince ,üretenleri görecegiz, gecen bes senede sifir .? bu dönem bakacagiz ne üretecekler yerli mali

müslümanin mali.? artik Türkün mali demekte tarihe karisacak sayin Bahcelinin sayesinde.!

bayagi kuvvetlendi ikdidar. hadi hayirlisi

sonra su egitimide sekiz seneden ,ya bes seneyi indirin yada onbir seneye cikarin cok siritiyor.

:shuriken: yamyam frankfurt

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zafer hocaya bozan'dan sonra bir destek de Ahmet altan'dan..

Kemalizm ve demokrasi

Yıl 2007...

Hálá...

Sıkılıp, utanmadan aynı şeyi tartışıyoruz: Demokrasi mi, Kemalizm mi?

Çok uzun zamandır, objektif bir gazeteciliği bırakıp fanatik militanlığı seçen Cumhuriyet gazetesi manşet atmış: Hedefleri Kemalizm.

Halbuki... ‘Hedefleri demokrasi,’ manşeti çok daha dürüst olurdu.

Nedir?

Kanal 24’de,Yuvarlak Masa Programı’nda ağırladığımız ve anayasa değişikliğini tartıştığımız Prof. Dr. Zafer Üskül bize söylediğini bir kez daha tekrarlamış:

- Kemalizm veya başka bir ideoloji anayasada yer almamalı...

Ve devam etmiş:

-İdeolojilere yer vermeyen renksiz bir anayasa düşünüyorum.

Dün baktım, statüko cephesi avaz avaza..

Neden?

Tek parti ideolojisi olan Kemalizm’e karşı çoğulcu, çok sesli ve her vatandaşa eşit mesafede demokratik bir anayasa talep edildiği için.

Ana Britannica Ansiklopedisi’ni alın... Kemalizm maddesini açın... O sizi ‘Atatürkçülük’ maddesine yollayacaktır.

Bakın orada ne yazıyor:

‘...Cumhuriyet Halk Partisi’nin 1935 tarihli tüzüğünden 1937’de, 3115 sayılı yasayla Anayasa’ya geçirilen ilkeler, Altı Ok, Kemalizm diye adlandırılır.’

Neymiş?

Kemalizm, ‘Altı Ok’ demekmiş.

Ne zaman anayasaya konuyor?

Tek partili dönemde... O zaman sadece CHP var... Başka parti yok.

HHH

Türkiye güya 1946 yılında çok partili sisteme geçti.

Güya diyorum, çünkü 2007’de bile tek parti döneminin ideolojisinin demokrasiyi yere çalması istenmekte... Savunulmakta.

Bu ne demek?

‘Birçok farlı parti olsa da, herkes mecburen ve zorla CHP’li olmak zorundadır’ demek.

Medya bunu utanmadan sıkılmadan tartışma konusu yapabilmekte.

22 Temmuz seçimlerinde CHP ne kadar oy aldı?

-Yüzde yirmi.

Tüm topluma, ‘o partiye oy veren ve Altı Ok’u seçenler gibi düşünmek zorundasınız’ denebilir mi?

Anayasa’ya CHP ilkelerini koymak, herkesi ‘zoraki CHP’li yapmakla aynı şey...

Bu, demokrasiyle bağdaşabilir mi?

Bunu dayatmak...

Bunu tartışmak ayıp değil mi?

Kemalizm tek parti ideolojisi olduğu için demokrasiyi içermez... Ama demokrasi doğallıkla Kemalizm’i içerir..

Demokrasilerde CHP gibi Kemalist partiler olur... Ama anayasal maddelerle herkes zoraki CHP’li yapılamaz.

Bunun tersini savunanlar, gerçek bir demokraside böyle bir şey olmayacağını bilmiyorlar mı?

Zaten işin en hazin yanı da bu... Bal gibi biliyorlar... Ama sahtekarca davranmaktan kaçınmıyorlar... Bu sahtekarlık bu çağda, demokrasi tercihini açıkça ortaya koymuş bu ülkede ne işlerine yarayacaksa?

‘Kemalizm mi, demokrasi mi?’ tartışmasında hala ‘Kemalizm demokrasiden iyidir’ diyebiliyorlar.

Rahmetli Bülent Tanör, on yıl önce TÜSİAD için yaptığı ‘demokratikleşme perspektifleri’ adlı çalışmasında, dünyada anayasasında ‘şahıs adı’ geçen üç ülke olduğunu yazdı.

Türkiye dışında biri İran, diğeri de Kuzey Kore...

Benzediğiniz iki ülke zaten anayasamızın durumunu ortaya koymaya yetmiyor mu?

Türkiye’de statüko, Mustafa Kemal Atatürk, Kemalizm ve demokrasiyi ‘aynı şey’ gibi sunarak durumu idare etti.

Mustafa Kemal bu toprakların tarihsel bir lideridir... Kemalizm ya da Atatürkçülük, tek parti ideolojisidir... Demokrasi ise çoğulculuktur.

Şimdi Zafer Üskül’ü hedef tahtası haline getirmek ne oluyor?

Deniz Baykal’ı anlarım... O halktan alamadığı oyu ‘başka yerlerden’ almak peşinde... Demokrasiyle bir ilgisi kalmamış artık.

Ama diğerlerine ne oluyor?

Hele daha ilk adımda Zafer Üskül’ü satmaya kalkan AKP’lilere?

Anladık politikacısınız, anladık aklınız fikriniz ‘zamanlamada’ ama artık politika değişiyor...

Ve Üskül gibi dürüst, cesur ve açıksözlü insanlar politikaya giriyor.

Üskül’e benzemek, onun bilgisine ve cesaretine sahip olmak kolay değil.

Ama hiç olmazsa çelme takmayın.

O savunduğu doğruyu anlatır.

Halk da anlar.

Çünkü artık anlatmanın zamanı geldi.

alıntılayan bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

anayasa,yasaların anası bir bakıyosunuz bir madde ayrı ayrı yüzlerce biçimde yorumlanabiliyor.nasıl anayasa....

ama zafer amcanın dediği kolay olacak birşey değil.bazı şeyler olur gibi de değil. ki ona mı kaldı bu iş:)

bugün akşam gazetesinde bir haber gördüm.yapıştıralım;

AKP’den Mersin Milletvekili seçilen Zafer Üskül sadece Anayasa’dan değil, Siyasi Partiler Yasası’ndan da Atatürk adının çıkarılmasını önermişti. Üskül, Yükseköğretim Yasası’nda Atatürk adının geçtiği maddelerin ise bilim özgürlüğüyle bağdaşmadığını öne sürmüştü. Üskül’ün Atatürk adının yasalar ve Anayasa’dan çıkarılması önerileri, TÜSİAD için hazırladığı bir raporda yer aldı.

Üskül’ün TÜSİAD için hazırladığı demokratikleşme raporu özellikle MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin büyük tepkisini çekmişti. Bahçeli’nin raporla ilgili “PKK patentli” açıklamalarının ardından dönemin TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı da, “Parti başkanlarından daha akılcı açıklamalar bekliyoruz” demişti. Üskül’ün raporunda yer alan ve “İmam hatipler yeniden düzenlensin, kız öğrenci alınmasın” ifadeleri de AKP içinde sıkıntı yaratmıştı. TÜSİAD tarafından Üskül’e hazırlatılan rapor, “Türk Demokrasisinde 130 Yıl” ismini taşıyordu. İşte Üskül’ün kıyamet koparan raporundan başlıklar.

MGK KALDIRILSIN

Raporda, MGK’nın varlığının demokratik yapıya ters olduğu savunularak, “Türkiye’de “milli savunma” ve “iç güvenlik” arasındaki farkın ortadan kaldırılması gerektiği savunuldu. Üskül, Anayasa’nın 117’nci maddesinde yer alan “milli güvenlik” tanımının “milli savunma” olarak değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

AKP milletvekili raporunda askeri yargı konusunda da fikirlerini açıkladı. Üskül, “Askeri yargı”nın da yargı sisteminden çıkarılması gerektiğini ve askerlerin de bağımsız mahkemelerde yargılanması gerektiğini savundu.

Raporun asıl kıyameti koparan bölümü ise “Kürt sorunu” oldu. Üskül’ün raporunda, “Türk vatandaşlarının Türkçe dışındaki anadilleri en azından okullarda seçimlik ders olarak okutulmalıdır” ifadesi yer aldı.

Üskül’ün TÜSİAD için hazırladığı raporun bazı bölümleri de AKP içinde sıkıntı yarattı. Raporda yer alan, “Dinsel özgürlük kapsamında kimlik belgesindeki ‘din’ hanesi çıkarılmalı. Din dersi zorunlu olmaktan çıkarılmalı” ifadeleri AKP’lileri çok rahatsız etti.

İmam hatip liselerinin laik öğrenim birliğini bozduğunu savunan Üskül, bu liselerin yeniden düzenlenmesi gerektiğini ve kız öğrencilerin alınmaması gerektiğini savundu. Üskül, din derslerinin seçmeli olmasını da önerdi.

Zafer Üskül, söz konusu raporunda Türkiye’de yerleşim yerlerinin adları ile ilgili sorunların da devam ettiğini ve bunun düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

--------------------

yani benim demek istediğim iş bu amcaya kalırsa kimse memnun kalmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anayasının bir maddesi hakkında fikri olmayanlar kulaktan dolma bilgilerle karşı çıkıyorlar.

Atatürk ilke ve inkilaplarını sanki Atatürk koydurdu bu anayasaya...

Sen önce altı ilke anayasaya ne zaman eklenmiş. Ve kim tarafından eklenmiş onu öğren ondan sonra, yine millet hakkında teşhis koy.

13 şubat 1937 de, 1924 anayasasına "Türkiye devleti, cumhuriyetçi, milliyetçi, halkçı, devletçi, laik ve devrimcidir" ilkesi eklendi.

Onun kadar demokrat

olamadıkları için bir takım yazar tayfasıda başladı mızırdanmaya. Peki hiç bir resmi tarih

yada anlı şanlı atatürkçü proflar,Atatürkün 1918 Temmuz ile 1919 Mayıs arasında

neler yaptığından haberi varmıdır? Atatürk öncelikle Vahdettinin kızıyla evlenmek istemiştir.

Bu olmayınca İstanbulda muhalif bir gazete kurup mücadeleyi buradan sürdürmek istemiştir.

Bu amacınada ulaşamıyacağını anlayınca her onurlu türk vatandaşı gibi ulusal kurtuluş savaşının

kıvıılcımı olan samsun çıkarmasını yapmıştır. Yani tarih kitapları cumhuriyetimizin tarihini

19 Mayıs 1919 dan başlayarak yazmışlardır.O bir yıllık süreçte Atatürkün sivil mücadelesi

asla gündeme getirilmemiştir.

Şuna ben yeni öğrendim. O halde bu gündeme getirilmemiştir, anlatışmamıştır gibi bir mantık yürütüyorum desene. Atatürk'ün mücadeleye daha askeri lise öğrencisiyken başlamasından, ölümüne kadar anlatılır merak etme.

Sen okumadın diye, tarih kitapları yazmıyor demek değildir dimi. Yada ben sana, 1917-1918-1919 her yıl Atatürk'ün neler yaptığını anlatan yüzlerce tarih kitabı ve bir sürü belgesel önerebilirim.

Tarih kitapları cumhuriyetimizin tarihini, 1879 dan beri anlatır. Birinci meşrutiyetten itibaren.

Yani sen okumadın diye, bu asla anlatışmamış ve gündeme getirilmemişmi oluyor? E şimdi ben sana Atatürk'ün 18-19 arası verdiği mücadeleyi anlatan onlarca kitap önersem bir çırpıda :)

. Cumhurbaşkanını halkın seçmesinden

Anayasanın sivil olmamasının sebebi Atatürk ilkelerimidir?

Atatürk anayasaya bu maddeleri sivil anayasa olmasın diyemi eklemiştir. Anayasanın sivil olmasıyla, atatürk ilke ve inkilaplarının anayasadaki varlığının ne alakası var. Bu ilkeler siviller tarafından benimsenmiyor mu. Sadece askerler ve resmi makamlar tarafındanmı benimseniyor bu ilkeler. Yoksa toplumun ortak ilkeleri mi ?

açık ol dostum. Bu ilkelerden hangisine karşısın da Anayasada bulunmalarına karşı çıkıyorsun. Yada bu ilkelerden hangisinin varlığı rahatsızlık veriyor ?

Kimsenin sivil bir anayasaya karşı çıktığı yok.

Atatürk ilke ve inkilaplarını anayasadan çıkarma gayretinin ise sivil anayasa istemiyle hiçbir alakası yok.

Bu ilkeler cumhuriyetin kuruluş ilke ve amaçlarıdır.

Dün akşam NTV de. Anayasa hukukçuları tartışıyordu. İçlerinde AKP lilerde vardı. ve hepsi Burhan Kuzu'da dahil. Atatürk İlke ve inkilaplarının anayasadan çıkarılmasının söz konusu dahi olamıyacağını. Anayasanın sivil olup olmamasıyla Atatürk ilke ve inkilaplarının anayasadaki varlığının herhangi bir ilgisi olmadığını belirtti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani birde 82 anayasasının sivil olmayan bölümleri bunlarmış gibi.

Mantığa bakar mısın?

"Askeri yargı kaldırılsın. Askerler sivil mahkemelerde yargılansın"

Yahu bunu nasıl bir anayasacı söyler.

Ordu normal bir devlet dairesimi?

Şöyle düşünelim. Orduda en büyük suçlardan birisi "emre itaatsizlik" tir. Çünkü bu fiil tek başına koca bir ordunun bir çatışmayı savaşı kaybetmesine yol açabilir. Ve ciddi bir cezası vardır askeri yargıda. Bir asker veya subay, bir çatışma sırasında veyahutta komutanların herhangi bir emrine itaat etmedi, yerine getirmedi diyelim.

Şimdi sivil yargı ile yargılanacak bu adam. Neyle, mesela bir devlet memurunun amrinin emrine itaat etmemesiyle. İkisi bir mi ? Bir memur amrinin emrine itaat etmezse, alacağı idam maaş kesme kınama vs dir.

Bir asker emre itaat etmezse, yıllarca hapis cezasına çarptırılır. Eğer teyakkuz ve savaş halindeyse idamla yargılanır. Çünkü bir maliye bakanlığı memurunun emre itaatsizlik etmesiyle, bir birlik komutanının emre itaatsizlik etmesi aynı şey değildir. Biri sorunlara yol açabilir en fazla ve telafisi mümkündür. Diğeri ise, o birlikteki tüm askerlerin hayatına mal olabilir, hemde bütün ordunun savaşı kaybetmesine yol açabilir.

Dünyanın en ilkel ülkelerinden, en uygar ülkelerine kadar, ordudaki en büyük suçlardan birisidir bu.

dahada basitleştirelim. Bir erin, pusudayken sigara içmesi sonucu o tim ateşe maruz kaldı ve askerler öldü. Bu eri sivil yargının hangi maddesiyle yargılayacaksın. Sivil Yargı bir kimseye sigara içti diye en fazla ne kadar ceza verir. Vereceği ceza, bir askerin emre itaatsizlik ederek yaptığı bu hatanın bedeli olabilirmi. Caydırıcılığı ve ordunun ilk ihtiyaç duyduğu koyu ve koşulsuz disipline yardımcı olabilirmi ?

bu küçük örneğin anlattığı gibi. Askeri Yargı kalksın askerler sivil mahkemelerde yargılansın gibi bir öneri hangi akılla, izanla bağdaşmaktadır.

Tsk muhalifliği insanları ne kadar mantıksızlığa götürebiliyor.

Zafer Üskül bir rapor hazırlasın o zaman Cenevre Konvansiyonuda iptal edilsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anayasanın sivil olmamasının sebebi Atatürk ilkelerimidir?

Atatürk anayasaya bu maddeleri sivil anayasa olmasın diyemi eklemiştir. Anayasanın sivil olmasıyla, atatürk ilke ve inkilaplarının anayasadaki varlığının ne alakası var. Bu ilkeler siviller tarafından benimsenmiyor mu. Sadece askerler ve resmi makamlar tarafındanmı benimseniyor bu ilkeler. Yoksa toplumun ortak ilkeleri mi ?

açık ol dostum. Bu ilkelerden hangisine karşısın da Anayasada bulunmalarına karşı çıkıyorsun. Yada bu ilkelerden hangisinin varlığı rahatsızlık veriyor ?

Kimsenin sivil bir anayasaya karşı çıktığı yok.

Atatürk ilke ve inkilaplarını anayasadan çıkarma gayretinin ise sivil anayasa istemiyle hiçbir alakası yok.

Bu ilkeler cumhuriyetin kuruluş ilke ve amaçlarıdır.

Dün akşam NTV de. Anayasa hukukçuları tartışıyordu. İçlerinde AKP lilerde vardı. ve hepsi Burhan Kuzu'da dahil. Atatürk İlke ve inkilaplarının anayasadan çıkarılmasının söz konusu dahi olamıyacağını. Anayasanın sivil olup olmamasıyla Atatürk ilke ve inkilaplarının anayasadaki varlığının herhangi bir ilgisi olmadığını belirtti.

Sevgili CYRANO, sözlerine aynen katılıyorum ve bir kaç şey de ben eklemek istiyorum.

Bu taktik "boş atıp dolu çekme" taktiğidir. AKEPE kurmaylarıın yaptığı şey, nabız yoklanacak konuyu bulup, bu konuda bir maşa seçmek, onu ortaya salmak, halktan gelecek tepkiye göre partinin tepki/destek rotasını belirlemektir. Sayın Üskül parti içindeki görevini başarıyla yerine getirmiştir. Şimdi sıra parti organlarının "çevir kazı yanmasın" politikasını yürütmelerindedir. Neden? Çünkü sivil anayasa ile Atatürk ilke ve inkılaplarının arasında bir bağlantı olmadığını herkes bunların yüzüne çatır çatır ispatladı. Şimdi yanlış anlaşıldık, zamansız çıkış oldu, estek köstek entel dantel lafların zamanıdır. Zafer Hocalarını küstürmeden, ele güne rezil etmeden, yanağından okşayarak geçiştireceklerdir. Bunun da altından çok çabuk bir manevra ile çıkacaklardır.

Ancak senaryoların oluşum, sevk ve idare şekli her seferinde yukarıda anlattığım gibi olacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.