Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Madde Nereye Kadar Parçalanabilir..?

kralx

Önerilen İletiler

• Cevaplar 111
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Parçalanmanın sonu var mıdır..

Mantık olarak yoktur, çünkü parçalanmak demek daha küçük parçalara ayrılmak demek olduğu için, sadece deneyleyebildiğimiz kadar parçalayabiliriz, ama sonuçta her bir parça varlık olarak düşünüldüğü için o parçanında daha küçük parçalardan meydana geldiği düşünülür. Ne kadar düşünürsek düşünelim, hep geriye bir varlık kalacağı için, varlıktan daha küçük bir varlık olacağı sonsuza kadar gidecektir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mantık olarak yoktur, çünkü parçalanmak demek daha küçük parçalara ayrılmak demek olduğu için, sadece deneyleyebildiğimiz kadar parçalayabiliriz, ama sonuçta her bir parça varlık olarak düşünüldüğü için o parçanında daha küçük parçalardan meydana geldiği düşünülür. Ne kadar düşünürsek düşünelim, hep geriye bir varlık kalacağı için, varlıktan daha küçük bir varlık olacağı sonsuza kadar gidecektir.

Evet mantık bunu söylüyor..

Böyle düşünüldüğünde madde içerisinde ya bir yokluk yada bir sonsuzluk olduğu anlaşılıyor..

Yada ismini cismini bilemediğimiz ikinci bir boyuta, kanala gidiyor..

Bilmiyoruz..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazdıklarımın ulaşıp ulaşmadığından emin değilim. Ama evrenin genişlemesi ve maddelerin parçalanması konusunda bir şeyler söylemek istedim.

yakın zamana kadar bende evrenin genişlediğini düşünüyordum. Ama bir yerlerden evrenin küçülmeye başladığını duydum.

Ne kadar doğru bilemiyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yakın zamana kadar bende evrenin genişlediğini düşünüyordum. Ama bir yerlerden evrenin küçülmeye başladığını duydum.

Ne kadar doğru bilemiyorum

Big Crunch teorisini okuyunuz.

Yıldızların birbirinden uzaklaştıkları gözlemlenmiştir ama bu evrenin sürekli genişlediği anlamına gelmiyor, çünkü bu gözlem bir insan ömrü kadar zamanda yapılmış bir gözlemdir, kainatın 15 milyar yıllık bir süreci düşünülürse, bir insan ömrü kadar olan genişleme süreci gözlemlerinin nereye kadar devam edeceği belli değil. Bu bağlamda big crunch teorisinde evrenin tekrar büzülerek daralarak sıkışacağı düşünülüyor.

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yakın zamana kadar bende evrenin genişlediğini düşünüyordum. Ama bir yerlerden evrenin küçülmeye başladığını duydum

İnternette yada diğer kaynaklarda şu an'a kadar böyle bir şeye rastlamadım..

Aslında o teoriler arasında birde durgunluk teorisi var yani genişleme-durgunluk-içe çöküş...

Bırakın içe çöküşü yani Big Crunch'u, durgunlaşma ile ilgilide bir bilgiye rastlamadım..

Ki, zaten teoridir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evrenin genişlemesinin yaklaşık olarak 40 milyar yıl daha devam edeceği düşünülüyor. Peki ya sonra?

Bir cismin kütleçekimi etkisinden kurtulabilmek için gerekli olan hıza "kaçış hızı" denir. Bu hız Dünya için 11 km/sn dir. Yani bir cisim saniyede 11 km hızla hareket edebiliyor ise, o cisim Dünya'nın kütleçekiminden kurtulabilir.

Peki evrenin kendi içine kapanmasını önleyecek kaçış hızı nedir?

İşte bunu öğrenebilmemiz için en azından evrendeki toplam kütle miktarını bilmemiz gerekiyor. Ancak bu bilgiye ulaşmak da şu an için bir ütopya gibi görünüyor.

Eğer evrenin yayılma hızı, gerekli olan kaçış hızından yüksek ise, evren sonsuza kadar yayılmaya devam edecek... Ancak bunun tersi ise, o zaman bir "big crunch" dan bahsedeceğiz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fotonları parçalamaya ne dersiniz?

Fotonlar hem dalga, hem de parçacık özelliği sergiliyorlar. Ancak bunun yanında fotonlar kütlesiz kabul edilirler. Bunun nedeni de ışık hızında hareket ediyor olmaları. Normalde, durağan kütlesi 0'ın üzerinde olan bir maddenin hızı ışık hızına ulaştığında kütlesi sonsuz olmalıdır(hız arttıkça, kütle de artar). Bu yüzden ışık hızında hareket eden fotonların kütlesi 0 kabul edilir. Peki kütlesi olmayan bir maddeyi parçalayabilir misiniz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fotonları parçalamaya ne dersiniz?

Fotonlar hem dalga, hem de parçacık özelliği sergiliyorlar. Ancak bunun yanında fotonlar kütlesiz kabul edilirler. Bunun nedeni de ışık hızında hareket ediyor olmaları. Normalde, durağan kütlesi 0'ın üzerinde olan bir maddenin hızı ışık hızına ulaştığında kütlesi sonsuz olmalıdır(hız arttıkça, kütle de artar). Bu yüzden ışık hızında hareket eden fotonların kütlesi 0 kabul edilir. Peki kütlesi olmayan bir maddeyi parçalayabilir misiniz?

Işık hızı laboratuvar ortamında saniyede 180 bin km ye kadar düşürülebilmiştir..

Soğrulma olmaksızın özel tekniklerle bu işlem başarılmıştır..

Belki ilerde fotonlar yavaşlatılacak hatta durdurulacak, artık durdurulduğunda kütle durumu ne halde olur, kütle kazanır mı, hala dalga özelliğinde midir, parçacık özelliğinde ise sabitlenebilir mi, bölünürmü, bölünmez mi..

Kim bilir..?

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 8 yıl sonra...

Bu konuda fizikte bir kurama rastlamadım..

Varsada bilmiyorum..

Benimki sadece meraktan..

Seninle birlikte bende arıyorum bunun cevabını..

Bütün aradaşların katkılarını bekliyorum..

Sayg

senın dedıgın gıbı dusunelım; bı peynırın yarısını keselım. daha sonra bır kez daha bolelım. 4 esıt parcaya ayrılacaktır. bu parcalar sonsuza dek bolunebılseydı her bırı esıt ve sonsuz parcadan olusacaktı . o zaman o 4 parca peynırden bırı tum parcaya esıt olmalıydı. cunku sonzuz parcadan olusuyorsa buna parcalar eklemek bısey degıstımeyecektır.  yanı peynırın tumu kendısının 4 te 1 ine esıt olacaktı . bu da ımkansızdır. atom bellı bı yere kadar parcalanır ama sonra hep aynı kucuklukte bolunur 

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Hayır..

Bir taşı ikiye bölerseniz sadece onu ikiye bölmüş olursunuz.. smile.gif

madde sonsuza kadar bölünemez zaten onu sonsuza kadar mesela bir bıçakla bölme düşüncesi klasik düşünceye girerki atom ve atom altı parçacıklar kuantumun sınırlayıcı durumlarıyla ele alınmalıdır.Hadi diyelimki mesela tahtadan yapılmış masayı bölmeye kalktık elimizde tahta vardı böldük tahta atomlarına kadar ama ortada tahtaya dair bir özellik kalmadı.Aslında sonsuza kadar bölünce tahta özelliğini kaybetmemesini bekliyorduk ama kaybetti demekki o halde bu durakaldığımız ve değişen durum başka bir duruma geçtiğimizi gösteriyor.Birde siz sonsuza kadar bölmek düşüncesiyle nokta parçacığa ulaşmaya çalışıyorsunuz yani yarıçapının sıfır olduğu durum demek ama yarıçapın sıfır olması sonsuz enerji ortaya çıkacağı anlamına gelir çünkü enerji(w) dediğimiz e^2/r ile orantılıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.