Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

KÜRTÇE BİLİNMEYEN BİR DİL Mİ?

Ahmet AY

Önerilen İletiler

Nihat bir Alman (Germen ırkından) değil bir Alman vatandaşı yani sizin burada yaptığınız gibi krimine birey/toplum olmadan yaşamak istiyor. Sizler insanları alevi-sünni, Kürt-Türk-Laz-Çerkez tanımadan herkesi Türkleştirme oyunlarına başvurdunuz. Oysa biz Kürt olarak, alevi, sünni, Laz, Arap vs. olarak kimliğimizi sahiplenerek eşit vatandaşlıkla yaşamak istiyoruz. Fark bu...

Alman vatandasi olupta Türk kimligi tasiyan kimseyoktur Almanyada.Eger kimlikte ALMAN yaziyorsa Almandir geriside teferruttir.Insanlari ayiran sizlersiniz.BAKIN AYIRMIS OLDUGUNUZ YUKARIDAKI YAZIDA COK ACIK OLARAK BELLIDIR.Bu ülkede hic kimse bir digerinin sünni veya alevi,Kürt veya Laz oldugunu bilmezken bu ayirimi yapanlar Kürtcüler olmustur.Türk vatandasi olmak ne Kürtlügünü kaybetmek ne lazligini yitirmektir,BUNU SIZLER CARPITARAK TÜRK VATANDASI OLMAYI ASIMILE OLMAKLA ESIT TUTTUNUZ.

Alman vatandasi olan etnik kökenliler gerektiginde Alman Milli Marsini söylemekten asla gocunmaz ve benim olmayan marsi bana söyletemezsiniz demez.Alman Milli Marsi sonucta bir milletin marsidir.O kimligi tasiyan herkesin marsidir.O marsi söylemek istemeyenlerin o ulusun kimligini tasima hakkida yoktur o ülkede eger gerekmiyorsa kalma hakkida yoktur.

Siz önce Kürtlestirilen Türklerin ve Ermenilerin hesabini verin sonrada Türklestirilmekten bahsedin.

Almanya ki Türk kökenli milletvekilleri ne mahkemelerde ne mecliste Türkce konusmak icin kavga vermezler cünkü orada ki resmi dil ALMANCADIR.Almanca bilmeyen Alman milletvekilide olamaz.EGER OLMUSSA ALMANCA KONUSMALIDIR.Türk ulusunun meclisinde Kürtce konusma kavgasi veriliyor sonrada TÜRKLESTIRILMEKTEN BAHSEDILIYOR.Almanyada eger bir yabanci kökenli kisi milletvekili veya bakan oldugunda ülke capinda bir ugultu furyasi baslar.Türkiye'de ise Cumhurbaskani bile olabilen Kürtleri bu millet Kürt bizi yönetiyor diyerek dislamaz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alman vatandasi olupta Türk kimligi tasiyan kimseyoktur Almanyada.Eger kimlikte ALMAN yaziyorsa Almandir geriside teferruttir.Insanlari ayiran sizlersiniz.BAKIN AYIRMIS OLDUGUNUZ YUKARIDAKI YAZIDA COK ACIK OLARAK .

.

.

.

saygilarla

Saygıdeğer politika,

Biz aynı ülkeden mi bahs ediyoruz?

Ben Türkiye'den söz ediyorum. Bu ülkede Kürt diye ayrı bir halkın yaşadığı daha yeni kabul edildi. Hayret vallahi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nihat bir Alman (Germen ırkından) değil bir Alman vatandaşı yani sizin burada yaptığınız gibi krimine birey/toplum olmadan yaşamak istiyor. Sizler insanları alevi-sünni, Kürt-Türk-Laz-Çerkez tanımadan herkesi Türkleştirme oyunlarına başvurdunuz. Oysa biz Kürt olarak, alevi, sünni, Laz, Arap vs. olarak kimliğimizi sahiplenerek eşit vatandaşlıkla yaşamak istiyoruz. Fark bu...

Sizler dedigin kim?

Bizler desek daha iyi olur cünkü bizler her birimiz, birbirimizi vatandas gözüyle bakariz bu ülkenin vatandasi olarak görürüz bizim ülkemizde yasayan her kimse herkes birbirine vatandas gözüyle bakar.. öylemi arkadasim o zaman bu degirmenin suyu nerden geliyor !!! Kim kime sorguluyor vatandas gözüyle bakmak icin sen hangi irka aitsin diye varmi böyle olgu ülkemizde... Bir avuc bölücü kendi kendine gelin güvey oluyorsa o ayri dava onlari kendi ruh hallerine birakmak gerekiyor...

Bakin Avrupa´da öyle birsey yok bir polonyali´da olsa savas yillarindan kalmis olsa dahi o ülkenin vatandasi gözüyle bakilmaz ister siyasi acidan olsun isterse kapi komsusu olsun. O bir yabancidir yabanci... Ayni dini tasisada ayni renge sahip olsada ayni dili konussada o bir baska sürünün icinde geziniyormus gibi hisseder O kadar yabanidir IRKCILIK

Sonra üzülme bu ülkede herkes ekonomi disinda finansal acidan bunun disinda herkes ama herkes kendini en iyi sekilde vatandas hissediyor hemde birinci sinif...Hissetmeyen sucluluk icindedir vardir bir yarasi !!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bizde farklı bişey söylemiyoruz,bu ülkenin resmi dili Türkçedir,bu halkın Anadilide Kürtçedir,insanlar en iyi anadillerinde düşünür ve meramını anlatır,mahkemede kendini savunurkende anadilini kullanması gayet doğal bir haktır,mahkeme anadilinde savunma yapmak isteyen herkesede tercüman sağlamak zorunluluğundadır,tabi eğer amaç KCK adı altında bir seçimde belediye sayısını 56'dan 99'a çıkartmış olan BDP'yi etkisizleştirmek değilse,sonrada sorarlar,''neden siyasi yollarla hak aramıyorlarda dağa gidiyorlar diye''...

Almanlarda zaten ne zaman nihat gelecekte bizim ülkemizi yeniden kuracak diyordu :)

Atatürkçü olduğunu söyleyen ancak özünde bu ülkeyi bölmek için çaba sarfeden bazı kesimler herkesi bu saydığım portre içerisine sokma çabasındadırlar,hemde 1960'lardan bu yana....

Bakin insanlari yaniltmaya calismak olmaz ben Avrupa´da ben kürtüm diyerek iltica eden bir sahsin kendini kürtce izahat ettigini görmedim gittikleri kapida Türk danisdir kendi vatandasindan yardim ister oralarda barzanin bürolari da vardir oralara gitmezler..Türkiye´de yasayan kim olursa olsun en iyi dil olarak Türkceyi telafüz eder gerisi tefarattir

Belki senin bahsettigin Türkiye´e göc eden barzanin bir kac pesgermesi olabilir..

Almanlarda zaten ne zaman nihat gelecekte bizim ülkemizi yeniden kuracak diyordu

Evet aynen öyle diyorlardi AHIRLARDAKI bir makineyi fabrikaya dönüstüren binlerce nihat geldi bu ülkeye !!!

Almanya göcle neleri kazandi bir oku o tarihi belki cözmede yardimci olur..

Bakin Sayin basbakan ne diyor..

Merkel, partisinin Karlsruhe kentinde bugün başlayan kurultayında yaptığı konuşmada, uyum politikası konusuna da değinerek, "Burada yaşamak isteyenlerin Almanca öğrenmesi lazım. Bunu yapanı memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Göçmenlerin Almanya'nın yasalarını ve değerlerini kabul etmesi gerektiğini ifade eden Merkel, bunları kabul etmeyen göçmenlerin de kendilerine yönelik yaptırımlara katlanması gerektiğini kaydetti.

Soruyorum kim bunlar? burada dogup büyüyen cocuklar mi?

Eger onlar diyeceksen soruyorum Türkceyi mi Almancayi mi daha iyi telafüz ederler !!!

Ekleyelim..

Ne istiyor bu basbakan !!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Saygıdeğer politika,

Biz aynı ülkeden mi bahs ediyoruz?

Ben Türkiye'den söz ediyorum. Bu ülkede Kürt diye ayrı bir halkın yaşadığı daha yeni kabul edildi. Hayret vallahi.

Türkiye'de Kürt diye ayri bir halk yasadigi yeni kabul edilmis.Kim kabul etmis bunu birde onu aciklasanizda fikir kaynaginizi ögrenelim.Baskin Oran mi?Cengiz Candar mi?Ahmet Mehmet Altan gibi ikinci cumhuriyetciler yani cemaatcilermi?Ali Bayramaoglumu?Fehmi Koru yani ISMAILAGA CEMAATIMI?Oral Calislar mi?Yoksa Cemsit Bender denilen ve gecmis medeniyetlerin tarihlerini Kürt tarihi yapan tiyatrocularmi?kim söyledi bunu.Meclisteki PKK'dan bunlari duymaktayiz,AB-D'nin icazeti ile yönetenlerden duymaktayiz.Evet kim söyledi bunu ki Türkiye'de Kürt diye bir ayri halk varmis.

Türkiye'de ayri halklar yoktur. Her ülkede etnik kökenliler vardir ama bunlarin hicbirisi birtakim Kürtcüler gibi dis güclerin taseronluguna soyunmaz.Cünkü onlar yasadiklari topraklara,birlikte olduklari insanlara saygi duyarlar.

Türkiye'de Kürt halki diye bir halk yoktur,Türkiye'de TÜRK HALKI VARDIR.Dogusuyla Batisiyla,Kuzeyi Güneyiyle bribirine kaynasmis bir tek halk vardir oda TÜRK HALKIDIR.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

3 yil öncesine kadar ve hatta 8 yil öncesine kadar mahkelemelerde Kürtce ifade verelim diye bir dayatma olmuyordu cünkü Kürtte olsa Lazda olsa Türkte olsa ayni dili konusan insanlardi bunlar.Kürtcenin serbest olmasinin asil amaci anadil olmadigini biz yüzlerce defa yazdik ama her defasinda HAYIR ANA DIL konusma amaclidir diye elestiri aldik.Görüyoruz ki amac ana dil konusmasi degildir.AMAC KÜRTCENIN TÜRKCENIN YANISIRA IKINCI RESMI DIL OLARAK KABUL EDILMESIDIR.Bunun icin savas veriyorlar.Kürt kültürü dedikleri seyde aynidir.Yani tamamen siyasi amacli ve art niyetlidir.AMAC TÜRKIYE'NIN BÖLÜNMESIDIR.Bu na bastaki iktidar olmak üzere,cemat medyasi,cumhuriyet karsiti,Lozan'i hazmedememis olanlar yardim etmektedirler.Lozan'i hazmedemediler,cünkü Lozan ne ERMENISTANA NE DE KÜRDISTANA IZIN VERMEDI.Budur bunlarin verdigi savasin ardindaki gercek.Sevr'i imzalayan Osmanli ile bugün Türkiye'de Kürt sorunu vardir diyen zihniyet ayni zihniyettir.

Önceden mahkemelerde Kürtce ifade verelim diye kimse dayatmazken son yillarda bunun hemde bir hakmis gibi dayatilmasi zaten bölücülügün hangi noktalara tirmandigini gösteriyor.Bugün Türkiye'deki bölücülük AB ve ABD destekli olup icraatini da Türkiyedeki iktidar sahiplerine birakmislardir.Türkiye'nin son yillarda Avrupa ve Amerika tarafindan cok basarili gibi gösterilmesinin ve destek görmesinin altindaki neden Türkiye'nin bölünme projesini halktan saklamak ve IKTIDARI HALKIN GÖZÜNDE COK BASARILI GÖSTERMEKTIR.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türkiye'de Kürt diye ayri bir halk yasadigi yeni kabul edilmis.Kim kabul etmis bunu birde onu aciklasanizda fikir kaynaginizi ögrenelim.Baskin Oran mi?Cengiz Candar mi?Ahmet Mehmet Altan gibi ikinci cumhuriyetciler yani cemaatcilermi?Ali Bayramaoglumu?Fehmi Koru yani ISMAILAGA CEMAATIMI?Oral Calislar mi?Yoksa Cemsit Bender denilen ve gecmis medeniyetlerin tarihlerini Kürt tarihi yapan tiyatrocularmi?kim söyledi bunu.Meclisteki PKK'dan bunlari duymaktayiz,AB-D'nin icazeti ile yönetenlerden duymaktayiz.Evet kim söyledi bunu ki Türkiye'de Kürt diye bir ayri halk varmis.

Türkiye'de ayri halklar yoktur. Her ülkede etnik kökenliler vardir ama bunlarin hicbirisi birtakim Kürtcüler gibi dis güclerin taseronluguna soyunmaz.Cünkü onlar yasadiklari topraklara,birlikte olduklari insanlara saygi duyarlar.

Türkiye'de Kürt halki diye bir halk yoktur,Türkiye'de TÜRK HALKI VARDIR.Dogusuyla Batisiyla,Kuzeyi Güneyiyle bribirine kaynasmis bir tek halk vardir oda TÜRK HALKIDIR.

saygilarla

Efendi Türkler'le yaptığımız bir tartışmadada tamda bunu tartışmıştık ''herkese zorla Türk olmayı dayatma'' konusunu,bu konu ve başörtüsü konusu okadar şaşırtıyorki beni,ben başörtüsü kısmından yazayım cevabımı,olurda yasadışı bişey söylersem Akp yanlısı diye serbest kalırım belki,malum Kck diye alırlarsa yandık vallahi :) Bir Kız düşünün ülkeye şeriat gelsin istiyor,bunun için her yolu mübah görüyor dini inançları gereğide başını örtüyor,bu kızın emellerini gerçekleştirmesi için okulunu bitirip bir mevki sahibi olması ve bu mevkiden mücadele etmesi gerekiyor,bu kızın içinde bu art niyet varsa bu kız başını açıp okula gidince bu art niyetinide çıkarıp atmışmı olacak,mantık bumudur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygilarla

Sevgili politika,

Özür diliyorum! duyduğunuzu sanmıştım da. Demek ki Kürt diye bir halkın varlığını duymamışsınız, o zaman benden duyun ben Kürdüm ve bu ülkede benim gibi 20 milyona yakın (ve belki de aşkın) Kürt yaşıyor. 1991 yılında o güne kadar 70 yıl boyunca inkar edilen Kürt halkını devlet kabul etti. Dönemin başbakanı DEMİREL ve Yardımcısı İNÖNÜ Diyarbekir meydanında "Kürt realitesini tanıyoruz" derken ne demek istediler?

İşte o halkın adı da Kürt Halkıdır.

İyi bayramlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili politika,

Özür diliyorum! duyduğunuzu sanmıştım da. Demek ki Kürt diye bir halkın varlığını duymamışsınız, o zaman benden duyun ben Kürdüm ve bu ülkede benim gibi 20 milyona yakın (ve belki de aşkın) Kürt yaşıyor. 1991 yılında o güne kadar 70 yıl boyunca inkar edilen Kürt halkını devlet kabul etti. Dönemin başbakanı DEMİREL ve Yardımcısı İNÖNÜ Diyarbekir meydanında "Kürt realitesini tanıyoruz" derken ne demek istediler?

İşte o halkın adı da Kürt Halkıdır.

İyi bayramlar.

Kürt realitesini tanimakla Kürt halki var demek arasinda eger siz bir ayirim yapamiyorsaniz kusura bakmayin ama ayrimcilik yapiyorsunuz.Türkiye kuruldugunda da Kürtüyle Laziyla tek bir ulus vardi bu ülkede. Insanlari Allahla aldatan yalanci seyhler ve seyitler bu ülkede masum insanlarin kanlarinin akmasindan zevk aldilar.Onlarin simdiki torunlarida ayni yolda yürümekte ve daglarda asker avlamaktadirlar.

Türkiye bir bütündür,Federasyon degildir.Türkiye'nin halkina TÜRK HALKI denir. Sizin Kürt olmaniz sizi baglar Türk milletini degil.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kürt realitesini tanimakla Kürt halki var demek arasinda eger siz bir ayirim yapamiyorsaniz kusura bakmayin ama ayrimcilik yapiyorsunuz.Türkiye kuruldugunda da Kürtüyle Laziyla tek bir ulus vardi bu ülkede. Insanlari Allahla aldatan yalanci seyhler ve seyitler bu ülkede masum insanlarin kanlarinin akmasindan zevk aldilar.Onlarin simdiki torunlarida ayni yolda yürümekte ve daglarda asker avlamaktadirlar.

Türkiye bir bütündür,Federasyon degildir.Türkiye'nin halkina TÜRK HALKI denir. Sizin Kürt olmaniz sizi baglar Türk milletini degil.

saygilarla

Neden Türk halkı densinmiş?

Türk olanlara Türk halkı, Kürt olanlara Kürt halkı denir. Siz belirleyemezsiniz, doğa/Allah ne derseniz deyin Kürtü Kürt, Türkü de Türk yaratmışsa neden bir isim verilsin. Vallahi hayret...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Neden Türk halkı densinmiş?

Türk olanlara Türk halkı, Kürt olanlara Kürt halkı denir. Siz belirleyemezsiniz, doğa/Allah ne derseniz deyin Kürtü Kürt, Türkü de Türk yaratmışsa neden bir isim verilsin. Vallahi hayret...

O zaman kendinize bir devlet kurun ve adinada Kürt halkinin devleti deyiverin.Ama Türkiye'de Türk halki vardir yani tek bir halk vardir birkac halk degil.Bunu belrlemek Türkiye Cumhuriyeti Devletinin isidir,sizin degil.Siz bunu belirlemeye calistikcada bu ülkede kan dökülecektir bunun sebebide Kürtcülerdir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman kendinize bir devlet kurun ve adinada Kürt halkinin devleti deyiverin.Ama Türkiye'de Türk halki vardir yani tek bir halk vardir birkac halk degil.Bunu belrlemek Türkiye Cumhuriyeti Devletinin isidir,sizin degil.Siz bunu belirlemeye calistikcada bu ülkede kan dökülecektir bunun sebebide Kürtcülerdir.

saygilarla

Biz bu devleti kurduk,bu topraklarda yaşayan Türk ve diğer halklarla omuz omuza,şimdi bazı Türkçü bölücülerin hepimizi tek bir elbiseye sığdırmaya çalışmaları ülkeyi bölme çabasıdır,buna asla izin vermeyeceğiz,bu ülkenin Silahlı kuvvetleri gerektiğinde silahını Türkçü bölücülerede çevirecektir....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biz bu devleti kurduk,bu topraklarda yaşayan Türk ve diğer halklarla omuz omuza,şimdi bazı Türkçü bölücülerin hepimizi tek bir elbiseye sığdırmaya çalışmaları ülkeyi bölme çabasıdır,buna asla izin vermeyeceğiz,bu ülkenin Silahlı kuvvetleri gerektiğinde silahını Türkçü bölücülerede çevirecektir....

Bu ülkede herkes huzur icinde yasamistir,Bu huzuru Kürtcüler disinda hicbir etnik grup kacirmaya kalkismamis onlar bu ülkenin sadik insanlari ve vatandaslari olmuslardir.Her ihanetin Kürtcülerden gelmis olmasi ise Türkiye üzerinde Kürtcü taseronlarin nasil bir oyuna yeltendiklerini gösterir.

Bölücüler Kürtcülerdir hemde yeni degil ta isgal günlerinden bu yana hep dis güclerin adami olarak görev yapmis ne Kurtulus savasinda ne de Canakkale savasinda sadakatlarini göstermislerdir.Bu ülkeyi biz kurduk yalanlarina artik Kürtcüler ve yandaslaric disinda inanan kalmadi.

Türkiye'de TÜRKCÜLÜK yoktur Türkcülük denilen bahane sadece bölücü Kürtcülerin ve onlarin yandasi medya ve aydin müsveddelerinin ortaya attiklari ERGENEKON SENARYOSU tarzi yalanlardir.Türkiye'de TÜRKCÜLÜK YOKTUR AMA TÜRK VARDIR.Devletin sahibi ve kurucusuda Türklerdir.

Türk ordusuna gelince,bugüne kadar o orduya atmadiginiz iftira,karalama kalmadi simdide ona sahip cikmayi deniyorsunuz.Bu ülkenin bu milletin ordusu bu ülkeyi bölmeye calisanlarin karsisinda hep olmustur ve olacaktir.Ordunun verdigi bu mücadeleyi hazmedemeyip simdi ona sarilir gibi görünmekte ayri bir tiyatronun perdelerindendir.

Bu devlet var oldugu sürece,Türkiye'nin birlik ve bütünlügünü bozmaya kimsenin gücü yetmyecektir.Türkiye'de resmni dil TÜRKCEDIR.Kamu alanlarinda Türkce konusulur,isinize gelir veya gelmez bu iktidar varken elinizi cabuk tutun cünkü bu iktidarin gitmesi ise Türkiye'nin huzura kavusmasi demektir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygilarla

Bir halkın adını devletler belirleyemez. Siz devletlerin halklara ad belirleme hakkının var olduğunu düşünüyorsanız çok acaip şekilde yanılıyorsunuz. Sorun da bu zaten. Allah veya doğa hangisine inanırsanız o bizlerin hangi halklardan olduğumuzu belirlemiştir. Değil Türkiye Cumhuriyeti Kainat Krallığı bile bir halka başka bir ad ve-re-mez.

Gelelim ayrı devlete;

Biz bu ülkede bu devletle bazı gelişme ve değişmelerle kıyamete değin beraber olmak istiyoruz. İnadına ayrılmayacağız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir halkın adını devletler belirleyemez. Siz devletlerin halklara ad belirleme hakkının var olduğunu düşünüyorsanız çok acaip şekilde yanılıyorsunuz. Sorun da bu zaten. Allah veya doğa hangisine inanırsanız o bizlerin hangi halklardan olduğumuzu belirlemiştir. Değil Türkiye Cumhuriyeti Kainat Krallığı bile bir halka başka bir ad ve-re-mez.

Gelelim ayrı devlete;

Biz bu ülkede bu devletle bazı gelişme ve değişmelerle kıyamete değin beraber olmak istiyoruz. İnadına ayrılmayacağız.

Kelimeleri carpitmadan tartisalim.Halkin kendine ne ad verdigi degildir devleti baglayan,devleti baglayan bir ülkenin birligi ve bütünlügüdür.Türkiye bir üniter devlettir.Bunun bu statüsünü degistirmek bir zümrenin bir etnik grubun harci degildir.Bunu yapmak istediginiz icin 30 yildir kan dökülüyor bu topraklarda.Türkiye'de tek bir ulus vardir.Kökeni ne olursa olsun kimligi Türk vatandasi olanlarin olusturdugu bir birliktir bu.Bu birligi kim bozmaya kalkisirsa karsisinda kendinden baska herkesi bulacaktir.Sizin Kürt olmaniz degil Türkiye'nin kimligidir önemli olan.Türkiye'nin kimligide U L U S D E V L E T tir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kelimeleri carpitmadan tartisalim.Halkin kendine ne ad verdigi degildir devleti baglayan,devleti baglayan bir ülkenin birligi ve bütünlügüdür.Türkiye bir üniter devlettir.Bunun bu statüsünü degistirmek bir zümrenin bir etnik grubun harci degildir.Bunu yapmak istediginiz icin 30 yildir kan dökülüyor bu topraklarda.Türkiye'de tek bir ulus vardir.Kökeni ne olursa olsun kimligi Türk vatandasi olanlarin olusturdugu bir birliktir bu.Bu birligi kim bozmaya kalkisirsa karsisinda kendinden baska herkesi bulacaktir.Sizin Kürt olmaniz degil Türkiye'nin kimligidir önemli olan.Türkiye'nin kimligide U L U S D E V L E T tir.

saygilarla

Ulus devlet sancılarını yaşadı. Artık tek tipçi ulus devlet değil, halkların kültür, dil ve etnik yapısını kabul eden demokratik, sosyal hukuk devletleri var. Türkiye de öyle bir devlet olma sürecini tamamlamak üzere... Yok öyle Çerkeze, Kürde, Boşnaka Türk halkı demek. Ha Türkiye halkı, Türk vatandaşı ise kabulümüzdür.

Yani Türkiyenin kimliği Türkiye Cumhuriyetidir. Türk Devleti değil. Türkiye kuşatıcı bir addır ve sorun taşımıyoruz.

Biz Türk kardeşlerimizin hiç bir hak ve hukukunu yadırgamıyoruz.

Eşit olmak hakkımızdır.

TRT6,

Üniversitelerde Kürt diliyle ilgili çalışmalar,

bu gelişmeler ülkemizde bizi kendileri gibi gören anlayışın eseridir.

Evet,

Ayrılık yok,

Beraberlik var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah veya doğa hangisine inanırsanız o bizlerin hangi halklardan olduğumuzu belirlemiştir.

Dinlerin milletler için ayrım yaptığı görülmüştür de,(mesela israiloğulları üstündür) ya doğa? Doğa yaparmı? Burada haksızlık yapıyorsun. Doğa senin farklı bir millet olduğunu nasıl belirlemiş merak ettim doğrusu? Anlatırmısın?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ulus devlet sancılarını yaşadı. Artık tek tipçi ulus devlet değil, halkların kültür, dil ve etnik yapısını kabul eden demokratik, sosyal hukuk devletleri var. Türkiye de öyle bir devlet olma sürecini tamamlamak üzere... Yok öyle Çerkeze, Kürde, Boşnaka Türk halkı demek. Ha Türkiye halkı, Türk vatandaşı ise kabulümüzdür.

Yani Türkiyenin kimliği Türkiye Cumhuriyetidir. Türk Devleti değil. Türkiye kuşatıcı bir addır ve sorun taşımıyoruz.

Eşit olmak hakkımızdır.

TRT6,

Evet,

Ayrılık yok,

Beraberlik var.

Nuri Şahin in hangi kökenden olduğunu bilmiyorum ama çocuk evden içeri girince TÜRKÜM diyor, bize göre de TÜRK oğlu TÜRK.

Türkiye denmesini kabul ediyorsunuz, Türkiye kuşatıcı oluyor ama Türk kuşatıcı olmuyor. Neden Türkiye denmiş?

Her vatandaş eşit haklara sahiptir yani herkes kanunlara uymak kaydıyla eşittir. Evet ayrılık yok denerek Kürtler arası beraberlik isteniyor. Artık yetti! Beni istemeyeni ben de istemiyorum. Yolunuz açık olsun!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Artık yetti! Beni istemeyeni ben de istemiyorum. Yolunuz açık olsun!

Sizin istediginiz sadece herkesin size amen demesi, demeyenide zaten istemiyorsunujz. Bu yeni bir sey degil. Türk olmadigini söyleyen ehrkes sizin iicn istenmeyen listesinde. Trk olmak ayri Türk vatandasi olmak ayri. Mesela ben bir Türküm ama alman vatandasiyim. Siz Türklügü devamli vatandaslik bazinda degerlendiriyorsunuz, bu anlamda ben ve benim durumumdaki milyonlarca insan simdi Türk olamiyorlarmi?

Yapmayin, etmeyin, birakin bu anlamsiz direnisi. Birazda karsi tarafi anlamaya calisin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Eşit olmak hakkımızdır.

TRT6,

Evet,

Ayrılık yok,

Beraberlik var.

Nerdeymis bu bahsettiginiz ülke veya ülkeler bir örnek verinde faydalanalim,hatirlatayim bugün Almanya meclisinde Almancanin Anayayasa alinmasi oylandi herhalde duymadiniz.

Sayin Ay,dünyada esi emsali olmayan bir modeli Türkiye'de denemek istediginizi biliyoruz.Bugün Türkiye'den daha cok demokrasi isteyen Avrupanin hemen her ülkesi ULUS DEVLETTIR.Amerika bile bir ULUS DEVLETTIR.Lütfen bu gercekler isiginda savunmanizi yapin.Cünkü inandirici degil.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinlerin milletler için ayrım yaptığı görülmüştür de,(mesela israiloğulları üstündür) ya doğa? Doğa yaparmı? Burada haksızlık yapıyorsun. Doğa senin farklı bir millet olduğunu nasıl belirlemiş merak ettim doğrusu? Anlatırmısın?

Ben Allah derim, müslümanım. Ancak "doğa" diye inananlar da var, ona binaen söyledim. Yoksa Allah inancım tamdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nuri Şahin in hangi kökenden olduğunu bilmiyorum ama çocuk evden içeri girince TÜRKÜM diyor, bize göre de TÜRK oğlu TÜRK.

Türkiye denmesini kabul ediyorsunuz, Türkiye kuşatıcı oluyor ama Türk kuşatıcı olmuyor. Neden Türkiye denmiş?

Her vatandaş eşit haklara sahiptir yani herkes kanunlara uymak kaydıyla eşittir. Evet ayrılık yok denerek Kürtler arası beraberlik isteniyor. Artık yetti! Beni istemeyeni ben de istemiyorum. Yolunuz açık olsun!

Değerl, kardeş,

bir halkın adı neyse odur. Biz bu adı beğenmedik bizim adımızı kullanın olur mu?

Allah aşkına bibere marul diye isim verirseniz ne kadar komik değil mi?

Şunun şurasında ben Kürdüm, ve bu topluluğun adı da Kürt topluluğu/toplumu/halkı...

Ne var bunda?

Bana ille de başka ad takmanın ne anlamı var?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pkk terörünü emperyalizmden farklı,bir hak ve eşitlik mücadelesi olarak görenlere ve ayrıca Kürtçe tv, Kürtçe eğitim vs. kısaca Kürtçe'ye resmi bir dil havası vermeye çalışanlar için faydalı olacağını ummuduğum bir araştırmayı buraya aktarmak isterim.

"TRT dışında yapılan araştırmalarda, beğenelim ya da beğenmeyelim; ama ortada gerçekler var. Ankara Odalar Birliği'nin Doğu Ergil'le yaptığı bir araştırma var. Ardından Konda'nın İstanbul'da 15.667 kişi üzerinde yaptığı bir araştırma var. Ümit Özdağ'ın gerek bölgede; gerek bölgeden göç edenler üzerine yaptığı bir araştırma var. Prof. Dr. Orhan Türkdoğan'ın Gaziantep, Diyarbakır gibi illerde yaptığı araştırmalar var. Araştırmalarda %13-20 arası Kürtçe bildiğini söylemesine rağmen,kendini Kürt kimliği içinde görenler %4.

TRT'nin 4-5 sene Güneydoğu Anadolu'da Kürt asıllı vatandaşlar üzerinde yaptığı araştırmalarda "dil sorunu vardır, programlar Türkçe olduğu için anlamıyoruz" diyenlerin oranı 0/00 6. Mahalli radyoların, mahalli televizyonlardan daha fazla dinlendiğini görüyoruz. yüzde 34'lere varıyor. Yine bakıyoruz yabancı kanalların izlenme oranı yüzde 12. 90'lı yılların sonları bunlar. Tamamen Kürtçe yayın izlenmesi %5. Zannediyorum 80'li yılların ortalarında bizim dost ve müttefiklerimiz ortak bir Kürtçe yaratabilmek için yani Kırmanca Kuzey Irak'taki Goran ve diğer İran'da ki Farsça'nın daha fazla etkisinde kalmış olan bu mahalli lehçe ve ağzı daha fazla geliştirip bir dil haline getirilebilmesi için Amerika'nın Sesi özel program yapıyor. Amerika'nın Sesi son 10-12 senedir bununla uğraşıyor. Ortak alfabe nasıl yaratabiliriz ? Zannediyorum yanlışları telafi edici bu konuda güzel eserler var. Mesela Prof. Dr. Orhan Türkdoğan'ın "Etnik Sosyoloji" kitabını hepinizin okuması lâzım. Bizim "Etnik Tuzak" kitabımıza da bakılabilir. Yoksa her şeyi İnternet sayfasına sığdırmak zordur. Etnik tuzak önümüze konuyor. 1993 Konda araştırmalarında ortaya çıkan 15.667 kişi üzerinde yapılmış, kendini Türk kimliği dışında görenlerin oranı yüzde 4. Peter Andrews bir Alman. Kitabın başında diyor ki -tabi Almanlar Orta Doğu ile çok yakından ilgili - Almanya çok ciddi bir devlet, büyük oynayan bir devlet. Burada diyor ki "Bu araştırma Orta Doğu'nun bütününü ele almasına karşılık siyasi amaç taşımamaktadır." Diyor. Yalan tabi. Yani demek istiyor ki, burada bir helva var, Vallahi içinde şeker yok, un yok, su yok, bu yok. Yine bu araştırmalarda, Türkiye bir mozaik değil, yani bunun arka planı var mı? Bu talebin arka planı var mı, gerekçeleri var mı, bilimsel bir zemine oturtulabiliyor mu diye baktığınız zaman mesela Güney Doğu Anadolu bölgesinde 92, 94, 98, 2000yıllarında 15 ilde 14 ve yukarı yaşta 2.500 dernek üzerinde yapılan araştırmada 2000 yılı Haziran İtibarıyla yabancı televizyonların izlenme oranı yüzde 12 dir. %8 i Suriye'dir. Tüm yayınların Kürtçe olan TV kanallarının izlenme oranı %5 tir. Yani bugün bu talep çoğunluk adına istenmiyor. %5 adına isteniyor ve dışarıyla iş birliği yapan insanlar, enişte adayları adına isteniyor, bu da çok dikkat çekicidir.

Kürtçe eğitim isteyenlerin oranı yapılan araştırmalara göre yüzde 15. Yani kimse akılsız mı ülkeye kapalı olacak, fırsat eşitsizliklerini arttıracak? " -http://www.aydinlarocagi.org/detay.php?islem=ayrinti&haber=9-

Bir ülkenin etnik bir çeşitlilik olarak tarif edilebilmesi için etnik farklılıkların olaması yeterli sebep değildir sosyologlara göre.Kültürel hakların yerini alan ayrı millet,ayrı egemenlik,ayrı hükümranlık talepleri hiçbir ülkede demokrasi ile çözümlenmiş değildir.Demokrasi, milli birliğini sağlamış,etnik eğilimleri ve ırkçılığı aşmış , ortak değerleri ve birliktelikleri dışlayıp farklılıkları kutsallaştırmaya çalışmayan toplumların rejimidir, gürültü yapan kalabalıkların değil.Demokrasi çok kimliklilik adına MİLLİ KİMLİĞİ reddetmek değildir.Türkiye şimdiye dek kimlik dayatması yapan bir devlet olmamıştır.Kimlik dayatan bir devlet 1954 yılında Milliyetçiler Derneği'ni kapatır mıydı? 1944 yılında Türkçülük olaylarıyla bu ülkenin seçkin aydınlarına işkence yapar mıydı?Kimlik dayatan bir ülkede yer ve kuruluş isimlerinde Türkçe'ye bu kadar saygısızlık olur muydu? Belki de İNSAN kimliğinde buluşmak en doğrusu olacaktır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Pkk terörünü emperyalizmden farklı,bir hak ve eşitlik mücadelesi olarak görenlere ve ayrıca Kürtçe tv, Kürtçe eğitim vs. kısaca Kürtçe'ye resmi bir dil havası vermeye çalışanlar için faydalı olacağını ummuduğum bir araştırmayı buraya aktarmak isterim.

"TRT dışında yapılan araştırmalarda, beğenelim ya da beğenmeyelim; ama ortada gerçekler var. Ankara Odalar Birliği'nin Doğu Ergil'le yaptığı bir araştırma var. Ardından Konda'nın İstanbul'da 15.667 kişi üzerinde yaptığı bir araştırma var. Ümit Özdağ'ın gerek bölgede; gerek bölgeden göç edenler üzerine yaptığı bir araştırma var. Prof. Dr. Orhan Türkdoğan'ın Gaziantep, Diyarbakır gibi illerde yaptığı araştırmalar var. Araştırmalarda %13-20 arası Kürtçe bildiğini söylemesine rağmen,kendini Kürt kimliği içinde görenler %4.

TRT'nin 4-5 sene Güneydoğu Anadolu'da Kürt asıllı vatandaşlar üzerinde yaptığı araştırmalarda "dil sorunu vardır, programlar Türkçe olduğu için anlamıyoruz" diyenlerin oranı 0/00 6. Mahalli radyoların, mahalli televizyonlardan daha fazla dinlendiğini görüyoruz. yüzde 34'lere varıyor. Yine bakıyoruz yabancı kanalların izlenme oranı yüzde 12. 90'lı yılların sonları bunlar. Tamamen Kürtçe yayın izlenmesi %5. Zannediyorum 80'li yılların ortalarında bizim dost ve müttefiklerimiz ortak bir Kürtçe yaratabilmek için yani Kırmanca Kuzey Irak'taki Goran ve diğer İran'da ki Farsça'nın daha fazla etkisinde kalmış olan bu mahalli lehçe ve ağzı daha fazla geliştirip bir dil haline getirilebilmesi için Amerika'nın Sesi özel program yapıyor. Amerika'nın Sesi son 10-12 senedir bununla uğraşıyor. Ortak alfabe nasıl yaratabiliriz ? Zannediyorum yanlışları telafi edici bu konuda güzel eserler var. Mesela Prof. Dr. Orhan Türkdoğan'ın "Etnik Sosyoloji" kitabını hepinizin okuması lâzım. Bizim "Etnik Tuzak" kitabımıza da bakılabilir. Yoksa her şeyi İnternet sayfasına sığdırmak zordur. Etnik tuzak önümüze konuyor. 1993 Konda araştırmalarında ortaya çıkan 15.667 kişi üzerinde yapılmış, kendini Türk kimliği dışında görenlerin oranı yüzde 4. Peter Andrews bir Alman. Kitabın başında diyor ki -tabi Almanlar Orta Doğu ile çok yakından ilgili - Almanya çok ciddi bir devlet, büyük oynayan bir devlet. Burada diyor ki "Bu araştırma Orta Doğu'nun bütününü ele almasına karşılık siyasi amaç taşımamaktadır." Diyor. Yalan tabi. Yani demek istiyor ki, burada bir helva var, Vallahi içinde şeker yok, un yok, su yok, bu yok. Yine bu araştırmalarda, Türkiye bir mozaik değil, yani bunun arka planı var mı? Bu talebin arka planı var mı, gerekçeleri var mı, bilimsel bir zemine oturtulabiliyor mu diye baktığınız zaman mesela Güney Doğu Anadolu bölgesinde 92, 94, 98, 2000yıllarında 15 ilde 14 ve yukarı yaşta 2.500 dernek üzerinde yapılan araştırmada 2000 yılı Haziran İtibarıyla yabancı televizyonların izlenme oranı yüzde 12 dir. %8 i Suriye'dir. Tüm yayınların Kürtçe olan TV kanallarının izlenme oranı %5 tir. Yani bugün bu talep çoğunluk adına istenmiyor. %5 adına isteniyor ve dışarıyla iş birliği yapan insanlar, enişte adayları adına isteniyor, bu da çok dikkat çekicidir.

Kürtçe eğitim isteyenlerin oranı yapılan araştırmalara göre yüzde 15. Yani kimse akılsız mı ülkeye kapalı olacak, fırsat eşitsizliklerini arttıracak? " Benin Linkim

Bir ülkenin etnik bir çeşitlilik olarak tarif edilebilmesi için etnik farklılıkların olaması yeterli sebep değildir sosyologlara göre.Kültürel hakların yerini alan ayrı millet,ayrı egemenlik,ayrı hükümranlık talepleri hiçbir ülkede demokrasi ile çözümlenmiş değildir.Demokrasi, milli birliğini sağlamış,etnik eğilimleri ve ırkçılığı aşmış , ortak değerleri ve birliktelikleri dışlayıp farklılıkları kutsallaştırmaya çalışmayan toplumların rejimidir, gürültü yapan kalabalıkların değil.Demokrasi çok kimliklilik adına MİLLİ KİMLİĞİ reddetmek değildir.Türkiye şimdiye dek kimlik dayatması yapan bir devlet olmamıştır.Kimlik dayatan bir devlet 1954 yılında Milliyetçiler Derneği'ni kapatır mıydı? 1944 yılında Türkçülük olaylarıyla bu ülkenin seçkin aydınlarına işkence yapar mıydı?Kimlik dayatan bir ülkede yer ve kuruluş isimlerinde Türkçe'ye bu kadar saygısızlık olur muydu? Belki de İNSAN kimliğinde buluşmak en doğrusu olacaktır.

O zaman endişe edilecek bir durum yok. Kürtçe ile ilgili bir sıkıntı yaşatılmasın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.