İçeriğe atla

Fotoğraf

EVRENİN GERÇEK FOTOĞRAFLARI

Bu başlığa 282 cevap verilmiş

#276 Aries

Aries

Kıdemli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 2.089 İleti

Gönderi Tarihi: 26 Aralık 2009 - 04:57

Gönderilen Fotoğraf

Boğumlu Bulutsu

Gönderilen Fotoğraf

Cluster of Stars

Gönderilen Fotoğraf

Gönderilen Fotoğraf

Gönderilen Fotoğraf

Hilal Bulutsusu

#277 Aries

Aries

Kıdemli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 2.089 İleti

Gönderi Tarihi: 26 Aralık 2009 - 05:06

3 görüntü de kutup yıldızına ait

Gönderilen Fotoğraf

kendini içine çeken bir görüntüsü var

Gönderilen Fotoğraf

Kutup yıldızının yakın görüntüsü

Gönderilen Fotoğraf

#278 AED

AED

Deneyimli Üye

• Φ Yeni Üyeler
  • PipPipPip
  • 887 İleti

Gönderi Tarihi: 26 Aralık 2009 - 13:17

sevgili @Aries,unuttun galiba kara delikler hakkında brifing verecektin.. :rolleyes:
verdiğin bulutsuları ben NASA resimlerinden eklemiştim. :unsure:

...Sonra birden anladım ki, yıllardır, ama uzun yıllardır bu trende yaşıyorum...ama, bunu nasıl, neden anladığıma hâlâ şaşıyorum.. ve hep aynı büyük, aynı umutlu türküyü söyleyerek, sevdiğim şehirlerle sevdiğim kadınlardan boyuna uzaklaşıyorum, ve hasretlerini etimin içinde işleyen bir yara gibi taşıyorum,.ve bir yerlere yaklaşıyorum, bir yerlere yaklaşıyorum...

NAZIM HİKMET

#279 Aries

Aries

Kıdemli Üye

• Φ Üyeler
  • PipPipPipPip
  • 2.089 İleti

Gönderi Tarihi: 26 Aralık 2009 - 16:17

unutmadım karadelikler 1-2 günde hazırlanacak konu değil :)

ben uydu eart den kaydettim resimleri NASA'nın sayfalarından değil (yani eart den kendim çektim) :)

yine de var silelim dersen sorun değil sevgili AED :)

en kısa sürede karadelikleri ekleyeceğim arkadaşım

#280 AED

AED

Deneyimli Üye

• Φ Yeni Üyeler
  • PipPipPip
  • 887 İleti

Gönderi Tarihi: 27 Aralık 2009 - 18:20

Gönderilen Fotoğraf 27 ARALIK 2009 GÜNÜN GÖKBİLİM GÖRÜNTÜSÜ

Gönderilen Fotoğraf

Kedi Gözü Bulutsusu

Açıklama : Üç bin ışıkyılı ötede ölmekte olan bir yıldız, ışıldayan gaz kabuklarını üzerinden atıyor. Hubble Uzay Teleskobu'ndan alınan bu görüntü, Kedi Gözü Bulutsusu'nun bilinen en karmaşık gezegenimsi bulutsulardan biri olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Gerçekten de Kedi Gözü'nün görünen özellikleri öylesine karmaşıktır ki; gökbilimciler merkezdeki parlak nesnenin aslında bir ikili yıldız sistemi olabileceğinden şüphelenmektedirler. Bu tür nesnelerin genel sınıfını tanımlamak için kullanılan gezegenimsi bulutsu terimi aslında yanıltıcıdır. Bu nesneler küçük teleskoplarda yuvarlak ve gezegen benzeri görünseler de, yüksek çözünürlüklü görüntüler, bunların yıldız evriminin sonlarına doğru fırlatılmış gaz kozalarıyla çevrelenmiş yıldızlar olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

Katkı Sağlayanlar : J. P. Harrington (Maryland Üniversitesi) ve K. J. Borkowski (Nikolas Kopernik Üniversitesi) Hubble Uzay Teleskobu (HST), Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)

...Sonra birden anladım ki, yıllardır, ama uzun yıllardır bu trende yaşıyorum...ama, bunu nasıl, neden anladığıma hâlâ şaşıyorum.. ve hep aynı büyük, aynı umutlu türküyü söyleyerek, sevdiğim şehirlerle sevdiğim kadınlardan boyuna uzaklaşıyorum, ve hasretlerini etimin içinde işleyen bir yara gibi taşıyorum,.ve bir yerlere yaklaşıyorum, bir yerlere yaklaşıyorum...

NAZIM HİKMET

#281 AED

AED

Deneyimli Üye

• Φ Yeni Üyeler
  • PipPipPip
  • 887 İleti

Gönderi Tarihi: 29 Aralık 2009 - 20:41

Gönderilen Fotoğraf 28 ARALIK 2009 TARİHLİ GÜNÜN GÖKBİLİM GÖRÜNTÜSÜ

Gönderilen Fotoğraf

Çubuklu Sarmal Gökada NGC 6217

Açıklama : Birçok sarmal gökada, merkezleri boyunca uzanan çubuklara sahiptir. Hatta kendi gökadamız Samanyolu'nun da gösterişsiz bir merkez çubuğunun olduğu düşünülmektedir. Belirgin bir çubuğa sahip olan sarmal gökada NGC 6217, yukarıda, yörüngedeki Hubble Uzay Teleskobu'nun yeni onarılan Gelişmiş Araştırma Kamerası tarafından çekilen ve kısa süre önce yayımlanan muhteşem ayrıntılara sahip bir fotoğrafta görülüyor. Görüntüde yer alanlar arasında; koyu renkli lifler halinde toz şeritleri, parlak mavi renkli genç yıldız kümeleri, ışıldayan hidrojen gazından meydana gelen kırmızı salma bulutsuları, merkez boyunca uzanan ve yıldızlardan oluşan parlak uzun bir çubuk ile büyük bir olasılıkla çok büyük kütleli bir kara deliğe ev sahipliği yapan parlak ve canlı bir çekirdek sayılabilir. Işığın, Küçükayı Takımyıldızı yönünde yer alan ve yaklaşık 30.000 ışıkyılı genişlikte olan NGC 6217'den bize ulaşması yaklaşık 60 milyon yıl sürmektedir.

Katkı Sağlayanlar : ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Avrupa Uzay Dairesi (ESA) ve Hubble Bakım Seferi 4 Takımı

NAZIM HİKMET

#282 Kisiliksizsin

Kisiliksizsin

Yeni Üye

• Φ Yeni Üyeler
  • Pip
  • 10 İleti

Gönderi Tarihi: 08 Ocak 2010 - 21:43

cok güzel paylasim tesekkür ederim

"Ben Senin Yalan ve Hilelerinle Baş Edemedim Bu Bana Dert Oldu.
Ben de Senin Önün de Egilmedim Buda Sana Dert Olsun.."

#283 Misafir_FIDAN_*

Misafir_FIDAN_*
  • Misafirler

Gönderi Tarihi: 28 Haziran 2015 - 20:03

DUNYAYA BILGIM COK ARAŞTIRARAK  BELKI BIRSEY BULURUM DIYE BAKIYORDUM COK ILGINC BIRSEYLER BULDUM VE UMARIM  DAHA FAZLA BILGILERE SAHIP OLURUMoriginal.gif rolleyes.gif

Cevap ekle