Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ahmet Türk'ün soyadı neden Türk?

Misafir Domuzbağı

Önerilen İletiler

Vermis oldugunuz bilgilerin ne kadar dogru oldugu tabiiki tartisilir ama nasil kabulerdesek edim, dogru veyya yanlis veya eksi, ama ne anlatmaya calisiyorsunuz ? Bir Kürt vatandasin soy isminin Türk olmasi cokmu garip veya yanlis? Gidin bakin Yunanistanda bir cok vatandasin soyismi Türkce isimlerden olusuyor. Onlardami acaba ayni hikayeyi yasadilar dersiniz? Biraz kendi kendimize sormak gerek, eger baska ulustan birileri Türk soyisimlerini almislarsa bunun sebebleri nedir diye. Bizler irdelemek ve arastirmak yerine hikayeler uydurarak, güya bazilarini hain i´lan etmeye calisiyoruz, ama nafile.

Sayın dünyahepimizin

Anlatmak istediğim şu. Sayın Türk DTP gibi bir partinin en üst noktasında görev yapmış biri. Etnik kökeninin Kürt olduğunu ve Türk olmadığını ısrarla belirtiyor. Türkiye'lilik kavramına yakın dururken, Türk olarak adlandırılmak istemiyor. Ama bir yandan da Türk soyadını taşıması ilginç bir durum. İnsan doğal olarak merak ediyor sebebini. Soyadlarının genel olarak ailelerin soyadı kanunu sonrasında kendi tercihleri ile oluştuğunu biliyoruz. Ailesinin Soyadını Türk olarak tercih etmesi ve bugün Sayın Türk'ün duruşu arasındaki fark ortada. Ailesinden Ahmet beye gelinceye kadar bakış açısının neden değiştiğini anlamak istedim. Sizin de takdirinizdir ki yüzlerce yıldır Kürt ve Türk çok yakın dost halklardı. Arada ara sıra olan anlaşmazlıklar her zaman aşılmış ve omuz omuza çok mücadeleler vermişlerdi. Bildiğim kadarıyla 80'lerden evvel genel olarak Türkler, Kürtlere ve Kürtler de Türklere karşı negatif duygular beslemiyordu. İstisna varsa onu saymıyorum. Karşılıklı anlayışsızlık ve duyarsızlıklar bugünkü hale gelmemize yol açtı. Belki kültürel farklılıklar sebebiyle doğulu ve batılı diye ayırdığımız toplum, bu kez etnik olarak Türk-Kürt şeklinde ayrılmaya başladı. Ahmet Türk'ün ailesinin ve kendisinin arasındaki anlayış farklılığının iyi anlaşılması, toplumumuzdaki bu değişimin de daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur diye düşündüm. Tabi bu konu karmaşık bir ağacın bir dalı sadece. Hepsini oturup tek tek ama empatiyle konuşmak, anlamak, çözmek ya da uzlaşmaksa yapabileceğimiz tek şey.

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 122
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Sayın dünyahepimizin

Anlatmak istediğim şu. Sayın Türk DTP gibi bir partinin en üst noktasında görev yapmış biri. Etnik kökeninin Kürt olduğunu ve Türk olmadığını ısrarla belirtiyor. Türkiye'lilik kavramına yakın dururken, Türk olarak adlandırılmak istemiyor. Ama bir yandan da Türk soyadını taşıması ilginç bir durum. İnsan doğal olarak merak ediyor sebebini. Soyadlarının genel olarak ailelerin soyadı kanunu sonrasında kendi tercihleri ile oluştuğunu biliyoruz. Ailesinin Soyadını Türk olarak tercih etmesi ve bugün Sayın Türk'ün duruşu arasındaki fark ortada. Ailesinden Ahmet beye gelinceye kadar bakış açısının neden değiştiğini anlamak istedim. Sizin de takdirinizdir ki yüzlerce yıldır Kürt ve Türk çok yakın dost halklardı. Arada ara sıra olan anlaşmazlıklar her zaman aşılmış ve omuz omuza çok mücadeleler vermişlerdi. Bildiğim kadarıyla 80'lerden evvel genel olarak Türkler, Kürtlere ve Kürtler de Türklere karşı negatif duygular beslemiyordu. İstisna varsa onu saymıyorum. Karşılıklı anlayışsızlık ve duyarsızlıklar bugünkü hale gelmemize yol açtı. Belki kültürel farklılıklar sebebiyle doğulu ve batılı diye ayırdığımız toplum, bu kez etnik olarak Türk-Kürt şeklinde ayrılmaya başladı. Ahmet Türk'ün ailesinin ve kendisinin arasındaki anlayış farklılığının iyi anlaşılması, toplumumuzdaki bu değişimin de daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur diye düşündüm. Tabi bu konu karmaşık bir ağacın bir dalı sadece. Hepsini oturup tek tek ama empatiyle konuşmak, anlamak, çözmek ya da uzlaşmaksa yapabileceğimiz tek şey.

Saygılar...

Sn Domuzbagi, siz bu forumda görüslerine deger verdigim bir yorumcu arkadassiniz. Tabiiki devamli görüslerimiz ayni olmuyor ve buda gayet dogal. Cok görüslülük devamli iyidir. Sizin yorumlarinizi takip ederken gercekten herhangi bir kötü niyet görmedim ve bu benim icin cok sevindirici bir olay, cünki sizin gibi önyargisiz yazanlar malesef cok az. Bu konu daki samimiyetinize inaniyorum, ama soyisimlerden cikarak Kürt Türk iliskilerini ve sorunlarini mayasaya yatirmamiz ve anlamaya calismamiz bizi bir yerlere götürmez. Söylediginiz gibi Kürt ve Türk olarak bizler bir et ve tirnak gibiyiz. Bizler ic ice yasayan akraba olmus birer milletin cocuklariyiz. Dolayisiyla zaten kimse bizi birbirimize düsüremez. Sn Türk'ün ailesi söyle diye kendisininde aynisi olmasi gerekmez, bir taraftan herkesin kendi iradesini kullanarak söylemlerde bulunmasini istiyoruz, yani feodal yapiyi bozup aileden kalma geleneklere göre siyasi görüsümüzün olmamasi gerektini söylüyoruz, diger taraftan sn Türk'ün ailesi söyledi ama kedisi onun zitti diyerek sonunu getiremeyecegimiz bir tartismaya gidiyoruz ve ayni zamanda da Kürt düsmanligi yapanlara bazi firsatlar vermis oluyoruz.

Ben size söylemistim, arastirirsaniz göreceksiniz, belkide biliyorsunuzdur, Yunanistan'da bir cok Türkce soyisimli Yunan vatandaslari var. Soyisim benim icin o kadar belirleyici degil. Umarim tepkimi anlamissindir. Tesekkürler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Söylediginiz gibi Kürt ve Türk olarak bizler bir et ve tirnak gibiyiz. Bizler ic ice yasayan akraba olmus birer milletin cocuklariyiz.

Sn.dünyahepimizin, Türkiye'de, Türkler ve de Kürtler diye ayrı milletler yoktur. Miilet kelimesini herhalde dikkatsizlikten etnik grup anlamında kullandınız. Çünkü, Türkler ve Kürtler için iki ayrı milletten söz etmek sosyolojik bir hata olur. Siz de iyi biliyorsunuz ki, millet ( ulus ) oluşumu için bir devlet gerekir. Bu yüzden zaten Türk milleti tabiri, Türkiyedeki insanların azınlıklar hariç tümü için kullanılır. Bunun aksi olduğunu öne süren kafatası ırkçısı Türkçüler ve Kürtçüler hariç tabii.

Ben size söylemistim, arastirirsaniz göreceksiniz, belkide biliyorsunuzdur, Yunanistan'da bir cok Türkce soyisimli Yunan vatandaslari var. Soyisim benim icin o kadar belirleyici degil. Umarim tepkimi anlamissindir. Tesekkürler.

Yunanistandaki Türklerin hakları Lozanda güvence altına alınmıştır. Bu gibi haklar Yunan hükümetinin lütfu değildir. Bunun mukabili de ülkemizdeki Rum azınlığıdır. Onların da isimleri Rumcadır. Kürt asıllı Türkler ise, Ahmet Türk'ün ataları örneği gibi, İstiklal savaşında mücadeleden yana olduklarından yeni kurulan Cumhuriyette ortak dil olarak benimsenen Türkçe soy adları almaktan gocunmamışlardır. Çünkü, Kürtler, Yunanistandaki Türkler gibi azınlık değildir. Şimdi azınlık olduğu işlenmeye çalışılmaktadır AB öne sürülerek. Ancak, AB'nin de üzerinde anlaştıkları bir azınlık kriteri henüz oluşturulamamıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın dünyahepimizin

Her kim herhangi bir halka karşı düşmanlık yapıyorsa, yanlış düşünüyordur ve yaptığının yanlışlığı anlatılmalı. Bu arada nickiniz de oldukça anlamlı. Ben köken olarak o kadar karmaşık bir aileden geliyorum ki, etnisite benim için hemen hiçbir şey ifade etmiyor. Sadece bireysel olarak insanların iyi veya kötü olmasına önem veriyorum. Kendimi de dünya vatandaşı olarak görüyorum. Etnisite benim için insanların ve toplumların araştırılacak bir yönü o kadar. Şu halk iyiymiş, bu canavar halkmış, öteki hainmiş gibi yaklaşımlarla ilgilenmiyorum. Hiç bir dini görüş, etnik yapı, kültürel farklılığın diğerini aşağı görmemesine inanıyorum. Bazen görüyorum falanca köyü derneği. O köyden bir sürü insan oturmuş, uyum sağlayamadıkları toplumsal yalnızlıklarını gidermeye çalışıyorlar. Benim bir köyüm de yok ki, şöyle yöredaşlarımla oturup, "yok yok en iyisi bizim halk, gerisi yalan" muhabeti yapayım. Bana kalsa dünya hepimizin ve tek ülke, tek dil olmalı. Herkesin herkesle nereli olduğunu bilmeden yaşamayı öğrendiği günleri özlemle bekliyorum. Belki de torunlarımız görür o günleri.

Yunanlıları da araştıracağım.

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın dünyahepimizin

Her kim herhangi bir halka karşı düşmanlık yapıyorsa, yanlış düşünüyordur ve yaptığının yanlışlığı anlatılmalı. Bu arada nickiniz de oldukça anlamlı. Ben köken olarak o kadar karmaşık bir aileden geliyorum ki, etnisite benim için hemen hiçbir şey ifade etmiyor. Sadece bireysel olarak insanların iyi veya kötü olmasına önem veriyorum. Kendimi de dünya vatandaşı olarak görüyorum. Etnisite benim için insanların ve toplumların araştırılacak bir yönü o kadar. Şu halk iyiymiş, bu canavar halkmış, öteki hainmiş gibi yaklaşımlarla ilgilenmiyorum. Hiç bir dini görüş, etnik yapı, kültürel farklılığın diğerini aşağı görmemesine inanıyorum. Bazen görüyorum falanca köyü derneği. O köyden bir sürü insan oturmuş, uyum sağlayamadıkları toplumsal yalnızlıklarını gidermeye çalışıyorlar. Benim bir köyüm de yok ki, şöyle yöredaşlarımla oturup, "yok yok en iyisi bizim halk, gerisi yalan" muhabeti yapayım. Bana kalsa dünya hepimizin ve tek ülke, tek dil olmalı. Herkesin herkesle nereli olduğunu bilmeden yaşamayı öğrendiği günleri özlemle bekliyorum. Belki de torunlarımız görür o günleri.

Yunanlıları da araştıracağım.

Saygılar...

Gercekten tümüne katiliyorum, ayni düsünceyi paylasiyoruz. benim icinde kisinin etnisitesi hic önemli degil, sadece insan olsun ve kimseyi hor görmesin yeter.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn.dünyahepimizin, Türkiye'de, Türkler ve de Kürtler diye ayrı milletler yoktur. Miilet kelimesini herhalde dikkatsizlikten etnik grup anlamında kullandınız. Çünkü, Türkler ve Kürtler için iki ayrı milletten söz etmek sosyolojik bir hata olur. Siz de iyi biliyorsunuz ki, millet ( ulus ) oluşumu için bir devlet gerekir. Bu yüzden zaten Türk milleti tabiri, Türkiyedeki insanların azınlıklar hariç tümü için kullanılır. Bunun aksi olduğunu öne süren kafatası ırkçısı Türkçüler ve Kürtçüler hariç tabii.

Yunanistandaki Türklerin hakları Lozanda güvence altına alınmıştır. Bu gibi haklar Yunan hükümetinin lütfu değildir. Bunun mukabili de ülkemizdeki Rum azınlığıdır. Onların da isimleri Rumcadır. Kürt asıllı Türkler ise, Ahmet Türk'ün ataları örneği gibi, İstiklal savaşında mücadeleden yana olduklarından yeni kurulan Cumhuriyette ortak dil olarak benimsenen Türkçe soy adları almaktan gocunmamışlardır. Çünkü, Kürtler, Yunanistandaki Türkler gibi azınlık değildir. Şimdi azınlık olduğu işlenmeye çalışılmaktadır AB öne sürülerek. Ancak, AB'nin de üzerinde anlaştıkları bir azınlık kriteri henüz oluşturulamamıştır.

Ben Kürt'lerden bahsederken etnik köken olarak kast etmistim. Bazan yanlis yaziyoruz, özür dilerim.

Yunanistan örnegini veririken oradaki Türk'lerden degilde Yunanli olupta Türk soyismini tasiyan insanlardan bahsetmistim. Burada bir yanlis anlasilma oldu galiba. baslik soyisimle alakali oldugu iicn ben arkadasa öyle bir örnekten bahsetmistim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben Kürt'lerden bahsederken etnik köken olarak kast etmistim. Bazan yanlis yaziyoruz, özür dilerim.

Yunanistan örnegini veririken oradaki Türk'lerden degilde Yunanli olupta Türk soyismini tasiyan insanlardan bahsetmistim. Burada bir yanlis anlasilma oldu galiba. baslik soyisimle alakali oldugu iicn ben arkadasa öyle bir örnekten bahsetmistim.

:) Özüre gerek yok, hepimiz insanız hata yaparız. Demek ben yanlış anlamışım, ben özür dilerim de, verdiğiniz örneğin başlıkla alakasını henüz anlayamadım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) Özüre gerek yok, hepimiz insanız hata yaparız. Demek ben yanlış anlamışım, ben özür dilerim de, verdiğiniz örneğin başlıkla alakasını henüz anlayamadım.

Verdigim örnekle, soyisimlere dayanarak bir insanin Türk veya Türkiye ile barisik olabileceginden bahsedemeyiz demek istedim. Yani bir Kürt vatandasinin Türk soyismi almasi onun Türkiye hakkinda nasil düsündügünü otomatikmen belirlemez, bir Yunan vatandasininda (bati tirakya Türklerinden bahsetmiyorum) soyisminin Türkce olduguna dikkat cekerek, soyisimlerin belirleyici olamayacagini belirlemek istedim. Umarim örnegimin maksadini anlamissinizdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Verdigim örnekle, soyisimlere dayanarak bir insanin Türk veya Türkiye ile barisik olabileceginden bahsedemeyiz demek istedim. Yani bir Kürt vatandasinin Türk soyismi almasi onun Türkiye hakkinda nasil düsündügünü otomatikmen belirlemez, bir Yunan vatandasininda (bati tirakya Türklerinden bahsetmiyorum) soyisminin Türkce olduguna dikkat cekerek, soyisimlerin belirleyici olamayacagini belirlemek istedim. Umarim örnegimin maksadini anlamissinizdir.

Bu sözlere katılıyorum. Fakat ilave edeceğim bir şey var; eğer Ahmet Türk adlı zat Kürt kimliğinden başka bir milli kimliği kabul etmiyorsa kendisi için, özellikle de Türklüğü şiddetle reddedip, ısrarla "biz Türk değiliz Kürdüz" diyenlerin parti başkanı olduğuna göre, dürüstlüğün gereği derhal soyadındaki "Türk" kelimesini kaldırıp onun yerine "Kürt" kelimesini getirmeli. Adını Ahmet Kürt şekline dönüştürmeli. Biliyorsunuz artık ülkemizde "kürt" kelimesini kullanmak yasak değil. (Aslında hiçbir zaman yasak değildi.)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu sözlere katılıyorum. Fakat ilave edeceğim bir şey var; eğer Ahmet Türk adlı zat Kürt kimliğinden başka bir milli kimliği kabul etmiyorsa kendisi için, özellikle de Türklüğü şiddetle reddedip, ısrarla "biz Türk değiliz Kürdüz" diyenlerin parti başkanı olduğuna göre, dürüstlüğün gereği derhal soyadındaki "Türk" kelimesini kaldırıp onun yerine "Kürt" kelimesini getirmeli. Adını Ahmet Kürt şekline dönüştürmeli. Biliyorsunuz artık ülkemizde "kürt" kelimesini kullanmak yasak değil. (Aslında hiçbir zaman yasak değildi.)

O isteginizi kendisine yöneltebilirsiniz, ben burada ne sn Türk'ü savunanlardanim nede onun avukatiyim. Ben sadece konuya aciklik getireyim diye yazma ihtiyaci duydum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Onun ''Türk'' soyadını değiştirmek istememesinin nedeni, bence, hem ulusal hem de uluslararası arenada ''asimilasyonu'' vurgulamaya yönelik kendini canlı bir örnek olarak sunma çabası olabilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O Türk ismi taşıyan Yunan vatandaşlarının, Türkiye'den göçmüş olma ihtimalini gözden kaçırmışsınız galiba. Türkiyeden göçüp te Türkiye'ye düşman olmamaları da size bir şeyler anlatabilir diye düşünüyorum. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O Türk ismi taşıyan Yunan vatandaşlarının, Türkiye'den göçmüş olma ihtimalini gözden kaçırmışsınız galiba. Türkiyeden göçüp te Türkiye'ye düşman olmamaları da size bir şeyler anlatabilir diye düşünüyorum. :)

Evet sebep bu olabilir, katılıyorum. Ama belki Osmanlı zamanında da bazıları bu tür isimlere sahip olmuş olabilir...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaslar isterseniz bir mini referandum yapalim isteyen tlfla baglansin isteyen smslle ahmet turkun soyadi neden turktur diye.. Bir soyadindan sayfalarca yazi cikiyor ve anlasilan oki bizimde magazincilerden pek bir farkimiz kalmayacak bu gidisle.. :) ama hadi hayirli sonucu merakla beklemekteyim..

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demekki Türkiye'de yasamakla alakaliymis. Kimin bize düsman veya dostumuz oldugu da gene soyismegöre belirlenemez. Konuyla alakasi olmayan yorumlar yapici olmuyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

herkesin bildiği üzere soyadı kanunu Atatürk'ün devrimlerinden birisidir ve 1934 yılında yapılmıştır.yani ahmet Türk'ün dedelerinin Osmanlı'ya bağlılığını göstermez.bu ancak Atatürk'ün asimile çalışmalarının sonucu olabilir.ben bir Türk milliyetçisi olarak bunu inkar etmiyorum.Türkiye'de asimile çalışmaları yapılmıştır ancak başarısız olduğu bugünlerde açıkça görünmektedir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

herkesin bildiği üzere soyadı kanunu Atatürk'ün devrimlerinden birisidir ve 1934 yılında yapılmıştır.yani ahmet Türk'ün dedelerinin Osmanlı'ya bağlılığını göstermez.bu ancak Atatürk'ün asimile çalışmalarının sonucu olabilir.ben bir Türk milliyetçisi olarak bunu inkar etmiyorum.Türkiye'de asimile çalışmaları yapılmıştır ancak başarısız olduğu bugünlerde açıkça görünmektedir..

Tesekkür ederim sn ibrahimevren, sizin gibi ülkemizde uygulanan politikalari inkar etmeden masaya oturtan insanlar cogalsak, bir cok sorunu konusarak cözecegiz ama, o zihniyet malesef yok. Söylediginiz gibi Türkiye'de asimilasyon politikasi uygulanmistir, basarili veya basarisiz olmustur, asimilasyon dogrudur veya yanlistir, tabiiki bu konulari baska bir baslik altinda tartisabiliriz. Ama burada bir cok arkadasin bizlere asimilasyon politikalarini degisik anlatmaya calismalari, onlarin ya savunulacak bir yönü olmadigindan dolayi inkar etmek daha kolay oldugu icin öyle söyledikleri yada gercekten asimilasyon nedir tam alarak anlamadiklari icin laf olsun diye konustuklari anlasiliyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaslar isterseniz bir mini referandum yapalim isteyen tlfla baglansin isteyen smslle ahmet turkun soyadi neden turktur diye.. Bir soyadindan sayfalarca yazi cikiyor ve anlasilan oki bizimde magazincilerden pek bir farkimiz kalmayacak bu gidisle.. :) ama hadi hayirli sonucu merakla beklemekteyim..

saygilar

Cok haklisiniz galiba, önümüzdeki sorunlari ciddiye alip cözüm üretmek yerine kolayi secerek söylediginiz gibi magazincilik yapiyoruz. Biri de kalkip sn türk Türklügü red ediyor ve dolayisiyla Türkce konusmasini yasaklamak isteyen bir yazi okursaniz hic sasmayin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Önce Ibrahimevren arkadasa hosgeldiniz diyor ve ilk elestirimi yöneltiyorum:

"Ne Osmanli ne de Atatürk asimile calismasi yapmistir,bilmiyorum bu tespite nereden vardiniz ama bence yanlis bir tespittir.Asimile calismasi sadece soyadini Türk yapmakla olmaz.Öyle olsaydi Türkiye'de bircok Kürt'ün veya baska etnik kökenlilerin soyadlarinin da Türk olmasi gerekmezmiydi?

Diger yanda bugün dünyanin baska cografyalarinda soyadlari Türk olan ,Türk olmayanlari nasil izah edeceksiniz,yoksa sizce onlarda mi asimile calismalarinin kurbanlari oldular.

Eger bu bir bilgi ise yanlis bir bilgidir,yok eger Atatürk'e yönelik bir karalama ise tutulan yol cok yanlistir.Türk milliyetcisi olduguzu yazmissiniz,bu kimseye yanlis bilgi verme özelligini vermez.Atatürk'e karsi yapilan karalama kampanyalarinda Kürtcülerin basroldedir. (örnegin;said Nursi'nin Atatürk düsmanligi ki Said Nursi bir Kürttü.)Heralde onlardan esinlenmis olacaksiniz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tesekkür ederim sn ibrahimevren, sizin gibi ülkemizde uygulanan politikalari inkar etmeden masaya oturtan insanlar cogalsak, bir cok sorunu konusarak cözecegiz ama, o zihniyet malesef yok. Söylediginiz gibi Türkiye'de asimilasyon politikasi uygulanmistir, basarili veya basarisiz olmustur, asimilasyon dogrudur veya yanlistir, tabiiki bu konulari baska bir baslik altinda tartisabiliriz. Ama burada bir cok arkadasin bizlere asimilasyon politikalarini degisik anlatmaya calismalari, onlarin ya savunulacak bir yönü olmadigindan dolayi inkar etmek daha kolay oldugu icin öyle söyledikleri yada gercekten asimilasyon nedir tam alarak anlamadiklari icin laf olsun diye konustuklari anlasiliyor.

Sn İbrahimevren kendisini Türk milliyetçisi diye tanımlıyor. Biz ise burada, Anayasadaki Atatürk Milliyetçiliği tanımını tartışıyoruz, karıştırmayalım isterseniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sn İbrahimevren kendisini Türk milliyetçisi diye tanımlıyor. Biz ise burada, Anayasadaki Atatürk Milliyetçiliği tanımını tartışıyoruz, karıştırmayalım isterseniz.

Sn Dogrucudavut, sn ibrahimevren'in ne oldugundan degil, o arkadasinda ülkemizdeki asimilasyonu kabul ettiginden bahsediyoruz. Karistirmiyoruz, cünki burada Atatürk milliyetciligini de tartismiyoruz. Tartisilan konu sn Ahmet Türk'ün soyismi ve yorumcu arkadas bunu asimilasyon politikasina baglamis. Demekki konuyu karistiran yok. Isimize gelmeyen bazi itiraflarda bulunan arkadaslarin yorumlarini burada görmek istemeyeler var galiba.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İyi de o dedikleriniz Yunanistana, mübadele ile yani soyadı kanunundan önce göçmüş. Dolayısıyla, bu soyadlarını kendi iradeleri ile Yunanistanda almışlar. :)

Acaba? ben kesin bir sey söyleyemeyecegim. Siz söylediginize göre herhalde bir kaynaginiz ve birde bunun bir aciklamasi vardir umarim. Yunanistan'da yasayan Yunanli bir vatandasin Türk soyismini alabilecegini 1000 yil düsünsem aklima gelmez, ama siz burada öyle oldugunu söylüyorsunuz. Daha neler duyacagiz. Kaynak ve aciklama umarim yakin bir süre icerisinde okuruz uradan.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Acaba? ben kesin bir sey söyleyemeyecegim. Siz söylediginize göre herhalde bir kaynaginiz ve birde bunun bir aciklamasi vardir umarim. Yunanistan'da yasayan Yunanli bir vatandasin Türk soyismini alabilecegini 1000 yil düsünsem aklima gelmez, ama siz burada öyle oldugunu söylüyorsunuz. Daha neler duyacagiz. Kaynak ve aciklama umarim yakin bir süre icerisinde okuruz uradan.

Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi veya Değişimi, 1923 yılında Lozan Antlaşması'na ek protokol uyarınca Türkiye'deki Rumların (Rum denilenlerin arasında, Türkçe'den başka dil bilmeyen ve konuşmayan Karamanlı Hıristiyan Türkler de vardır) Yunanistan'a, Yunanistan'daki Müslüman türklerin Türkiye'ye zorunlu göçü sürecine verilen addır. Mübadelede 1.500.000 ila 2.200.000 Rum Yunanistan'a, 350.000 ila 500.000 Türk Türkiye'ye göçmüştür. Türkiye'de sadece İstanbul kenti ile Gökçeada ve Bozcaada'da oturan Rumlar, Yunanistan'da ise sadece Batı Trakya'da oturan Türkler mübadeleden muaf tutulmuşlardır.

Değişimin çok büyük bir bölümü 1923-1924 yıllarında gerçekleşmiş, ancak geriye kalan az sayıda sayıda olayda 1930 İnönü-Venizelos sözleşmesine dek zorunlu göç uygulamasına devam edilmiştir.

Zorunlu göç gerek Türk gerek Yunan ekonomisinde yaklaşık 20 yıl süren ağır bir krize yol açmıştır. ( Vikipedi )

Soyadı kanunu hangi yılda çıkarıldı ? 1934!...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.