Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Ahmet Türk'ün soyadı neden Türk?

Misafir Domuzbağı

Önerilen İletiler

Sn Dogrucudavut, sn ibrahimevren'in ne oldugundan degil, o arkadasinda ülkemizdeki asimilasyonu kabul ettiginden bahsediyoruz. Karistirmiyoruz, cünki burada Atatürk milliyetciligini de tartismiyoruz. Tartisilan konu sn Ahmet Türk'ün soyismi ve yorumcu arkadas bunu asimilasyon politikasina baglamis. Demekki konuyu karistiran yok. Isimize gelmeyen bazi itiraflarda bulunan arkadaslarin yorumlarini burada görmek istemeyeler var galiba.

Türklükte birleştirme demek, asimilasyon demek değildir. Etnik grupları yok saymak değildir. O arkadaş Atatürk'ü öyle yorumladı diye doğru mu oldu şimdi. Bence, siz işinize geleni kabul ediyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 122
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Atatürk'ün yanlış yaptığını mı söylemişim yada eleştirmişyim.hayır!!

sadece Atatürk'ün uygulamasını söylemişim.bunu inkar etmek Atatürk milliyetçiliği değildir!!!

Üstteki soruma yanıt vermedniz. Peki, başka bir soru sorayım. Atatürk'ün uygulamaları nelerdir, rica etsem özetlermisiniz ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi veya Değişimi, 1923 yılında Lozan Antlaşması'na ek protokol uyarınca Türkiye'deki Rumların (Rum denilenlerin arasında, Türkçe'den başka dil bilmeyen ve konuşmayan Karamanlı Hıristiyan Türkler de vardır) Yunanistan'a, Yunanistan'daki Müslüman türklerin Türkiye'ye zorunlu göçü sürecine verilen addır. Mübadelede 1.500.000 ila 2.200.000 Rum Yunanistan'a, 350.000 ila 500.000 Türk Türkiye'ye göçmüştür. Türkiye'de sadece İstanbul kenti ile Gökçeada ve Bozcaada'da oturan Rumlar, Yunanistan'da ise sadece Batı Trakya'da oturan Türkler mübadeleden muaf tutulmuşlardır.

Değişimin çok büyük bir bölümü 1923-1924 yıllarında gerçekleşmiş, ancak geriye kalan az sayıda sayıda olayda 1930 İnönü-Venizelos sözleşmesine dek zorunlu göç uygulamasına devam edilmiştir.

Zorunlu göç gerek Türk gerek Yunan ekonomisinde yaklaşık 20 yıl süren ağır bir krize yol açmıştır. ( Vikipedi )

Soyadı kanunu hangi yılda çıkarıldı ? 1934!...

Bu aciklamanizin Yunanistanda yasayan Yunanlilarin soyisimlerini Türkce olmasi ile ne alakasi var? Sorumuz Türkce soyismi almalarinin aciklamasi nedir?

Soru göc ne zaman olmustur degil?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi veya Değişimi, 1923 yılında Lozan Antlaşması'na ek protokol uyarınca Türkiye'deki Rumların (Rum denilenlerin arasında, Türkçe'den başka dil bilmeyen ve konuşmayan Karamanlı Hıristiyan Türkler de vardır) Yunanistan'a, Yunanistan'daki Müslüman türklerin Türkiye'ye zorunlu göçü sürecine verilen addır. Mübadelede 1.500.000 ila 2.200.000 Rum Yunanistan'a, 350.000 ila 500.000 Türk Türkiye'ye göçmüştür. Türkiye'de sadece İstanbul kenti ile Gökçeada ve Bozcaada'da oturan Rumlar, Yunanistan'da ise sadece Batı Trakya'da oturan Türkler mübadeleden muaf tutulmuşlardır.

Değişimin çok büyük bir bölümü 1923-1924 yıllarında gerçekleşmiş, ancak geriye kalan az sayıda sayıda olayda 1930 İnönü-Venizelos sözleşmesine dek zorunlu göç uygulamasına devam edilmiştir.

Zorunlu göç gerek Türk gerek Yunan ekonomisinde yaklaşık 20 yıl süren ağır bir krize yol açmıştır. ( Vikipedi )

Soyadı kanunu hangi yılda çıkarıldı ? 1934!...

Sayın Doğrucudavut

Soyadı kanunu çıkmadan önce Yunanistan'a göç edenler Yunanistan'da niye Türk Soyadı alsınlar, anlamadım?

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

demek bu forumda da var soruya soruya karşılık verme!! ilginç gerçekten!!

Bu ve benzeri başlıklarda daha önce neler yazılmış diye okuma gereği duymadan konuya dahil olup, hap bilgi isteyen anlayış bu forumda da var maalesef!

http://www.turkish-media.com/forum/index.p...mp;#entry765182

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu aciklamanizin Yunanistanda yasayan Yunanlilarin soyisimlerini Türkce olmasi ile ne alakasi var? Sorumuz Türkce soyismi almalarinin aciklamasi nedir?

Soru göc ne zaman olmustur degil?

Sizin, Ahmet Türk tartışması için bu örneği vermeniz alakasız olmuştu o yüzden bunu ispatlamak için göç olayını gündeme getirdim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çünkü hepimiz bir soyadın çelişkisini konuşuyoruz...

Tartışılan bir soyadı çelişkisi bağlamında asimilasyon yapılıp yapılmadığı; Türk soyadının, gönüllü mü yoksa zorla mı alındığı. Çelişki ise her iki durumda da alınmış olsa da neden değiştirmek için mahkemeye gidilmediği.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tartışılan bir soyadı çelişkisi bağlamında asimilasyon yapılıp yapılmadığı; Türk soyadının, gönüllü mü yoksa zorla mı alındığı. Çelişki ise her iki durumda da alınmış olsa da neden değiştirmek için mahkemeye gidilmediği.

Kardesim neden ne olacagini bilmiyormus gibi konusuyorsunuz? Turkiye bu, ne olur soyleyelim:

Adam TC mahkemesine basvurur "Turk"soyadini degistirmek icin

Adamdan nedenleri sorulur,

Adam ne desin "ben kurdum, Turk soyadi bana asimilasyon sonucu verilmis, degsitirin" der --> ki dikkat edin en dogur ve durust neden bu!

Adam, hele bir de adı fisli bir "Ahmet Turk" ise, boluculukten hapis yatar...

:)

Yetti mi "adam neden degistirmek icin mahkemeye basvurmamis?" sorunuza?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya sn Türk'ün soyismi sizi neden o kadar rahatsiz ediyor. Sizi rahatsiz ediyor diye illada onuda mi rahatsiz edecek? Bosuna kafa yormaya gerek yok, demekki sn Türk soyisminden o kadar rahatsiz degil, olsa herhalde gündeme getirirdi ve dolayisiyla mahkemeye de basvururdu. ben Türk degilim Kürdüm demek herhalde otomatikmen Türk düsmaniyim anlamina gelmez. Sn Türk'ün Kürt olmasindan rahatsiz olanlar onun soyisminden de rahatsiz oluyorlarki bu kadar gereksiz cagirtganlik yapiyorlar.

Magazin olsun diye yorum yapiyoruz burada. Ama aslinda reytingede ihtiyacimiz yok ama, genede o hevesle yazanlar var burada.

Bakin size bir sorum var, bugünki kanuna göe, bir yabanci Türk vatandasligina gecerken, ismini ya türkceye degistirmek yada türkce olarak ikinci bir isim almak zorundami degilmi? Lütfen bunun cevabini alalim!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Asıl çelişki,hepimiz aynı ülkenin vatandaşıyız söylemlerinden sonra bir Kürt siyasetçisini soyadı ile yargılamaktır.

O siyasetçinin nerede durduğu değil,ondan ne istediğiniz çelişkinin can acıtan diğer yönü...

herkese iyi geceler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ya sn Türk'ün soyismi sizi neden o kadar rahatsiz ediyor. Sizi rahatsiz ediyor diye illada onuda mi rahatsiz edecek? Bosuna kafa yormaya gerek yok, demekki sn Türk soyisminden o kadar rahatsiz degil, olsa herhalde gündeme getirirdi ve dolayisiyla mahkemeye de basvururdu. ben Türk degilim Kürdüm demek herhalde otomatikmen Türk düsmaniyim anlamina gelmez. Sn Türk'ün Kürt olmasindan rahatsiz olanlar onun soyisminden de rahatsiz oluyorlarki bu kadar gereksiz cagirtganlik yapiyorlar.

Magazin olsun diye yorum yapiyoruz burada. Ama aslinda reytingede ihtiyacimiz yok ama, genede o hevesle yazanlar var burada.

Bakin size bir sorum var, bugünki kanuna göe, bir yabanci Türk vatandasligina gecerken, ismini ya türkceye degistirmek yada türkce olarak ikinci bir isim almak zorundami degilmi? Lütfen bunun cevabini alalim!!!

Öncelikle, böyle bir zorunluluk olduğuna dair kanıtınız nedir, bunu alalım sizden ? Var mı bir kanun maddesi ?

Türkiye'nin vatandaşlık başvuru koşulları :

-Müracaat tarihinden geriye doğru Türkiye'de (5) beş yıl ikamet etmiş olmak. Bundan kasıt, beş yıl içinde toplam 6 aydan fazla Türkiye dışında bulunmamaktır.

-Türkçe'yi en az meramını anlatacak kadar konuşabilmek ve söyleneni anlamak; (bunun onaylanması için Başkonsolosluğumuza bizzat gelinmesi gerekir).

-İyi ahlak sahibi olmak.

-Sağlıklı olmak

-Türkiye'de yerleşmeye karar verdiğini, taşınmaz mal edinmek, evlenme, ticaret ve is merkezini başka memleketten Türkiye'ye nakletmek, sermaye yatırımı yapmak gibi davranışlarla teyit etmiş olmak.

-İyi bir gelire veya mesleğe sahip olmak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Asıl çelişki,hepimiz aynı ülkenin vatandaşıyız söylemlerinden sonra bir Kürt siyasetçisini soyadı ile yargılamaktır.

O siyasetçinin nerede durduğu değil,ondan ne istediğiniz çelişkinin can acıtan diğer yönü...

herkese iyi geceler.

Biz burada, Ahmet Türk'ün, soyadından yola çıkıp da onu yargılasaydık, söylediklerinizde haklı olurdunuz :) Oysa, bizim dediğimiz, onun siyasi duruşundan ve Türk kavramından anladığı ile soyadından rahatsız olup olmadığının sorgulanması ve eğer, rahatsız oluyorsa, bu çelişkiyi gidermek için, neden herşeyi göze alıp mahkemeye gitmediği, olay bu. Yoksa, gitsin de değiştirsin diye bir istek yok. Belki daha net anlatabilmişimdir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardesim neden ne olacagini bilmiyormus gibi konusuyorsunuz? Turkiye bu, ne olur soyleyelim:

Adam TC mahkemesine basvurur "Turk"soyadini degistirmek icin

Adamdan nedenleri sorulur,

Adam ne desin "ben kurdum, Turk soyadi bana asimilasyon sonucu verilmis, degsitirin" der --> ki dikkat edin en dogur ve durust neden bu!

Adam, hele bir de adı fisli bir "Ahmet Turk" ise, boluculukten hapis yatar...

:)

Yetti mi "adam neden degistirmek icin mahkemeye basvurmamis?" sorunuza?

Kardeşim, bu adam, mantıken kendi soyadından rahatsız olması gerekir. Çünkü, onun anladığı 'Türk' kavramı, etnik Türk anlamında yani alt kimlik olarak 'Türk' kelimesi onun mantığı ile, üst kimlik olan 'Türk' kelimesine eşit. Bu durumda normal olarak değiştirmesi gerekir.

Mahkeme belki bu isteğini 'bölücülük' olarak değerlendirebilir. Ancak, onun gibi bu davaya soyunmuş, 'Yiğit' birinin bunu göze alması, paşa paşa içeri girip, gururla yatması gerekir.

Yetti mi 'neden tartışılıyor' sorunuza ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biz burada, Ahmet Türk'ün, soyadından yola çıkıp da onu yargılasaydık, söylediklerinizde haklı olurdunuz :) Oysa, bizim dediğimiz, onun siyasi duruşundan ve Türk kavramından anladığı ile soyadından rahatsız olup olmadığının sorgulanması ve eğer, rahatsız oluyorsa, bu çelişkiyi gidermek için, neden herşeyi göze alıp mahkemeye gitmediği, olay bu. Yoksa, gitsin de değiştirsin diye bir istek yok. Belki daha net anlatabilmişimdir.

Değerli dostum,inanın ki hala bu yaklaşımda ki mantığı çözemedim.

Türk,rahatsız olduğunu mu ifade etti soyadından veya soyadı ile ilgili çıkarımlarda mı bulundu.

Ben,adlara takılmayalım derim.Bu bizlere yakışmaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.