Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

BURADA HER SORUYA CEVAP VERİLİR

Önerilen İletiler

Saygıdeğer Arkadaşlar,

Muhtemelen herkes;

Kim bu kendini bilmez, Bu nasıl bir kibir dir böyle, ve de buna benzer ifadeler ve düşünceler içerisindesinizdir.

Ben de sizler gibi, böyle bir iddaa yı dünya da ilk kez gerçekleştirebilmiş olan ;

AZİZ ÜSTAD ımın hakkında (ALLAH affetsin) onu tanımadan önce bu şekilde önyargılarda bulunmuş idim.

Lakin, eğer beni (mana alemin de) kendi talebeliğine kabul buyurmuşlar ise,

Ve ben de telif ettikleri eşsiz risalelerini anlayabilmiş, onlardan bir hisse alabilmiş, ve ilim tahsil edebilmiş isem,

Evet ben de O ÜSTAD ın talebesi olmanın verdiği izzet ve şeref ile diyorum ki,

(İman Hakkında)

BURADA HER SORUYA CEVAP VERİLEBİLİR VE ALLAH IN İZNİ İLE VERİLECEKTİR...

Saygılarımla. Pek Aciz ve Kusurlu, Dualarınıza Pek Muhtaç Kardeşiniz;

Doğan Gülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet ben de O ÜSTAD ın talebesi olmanın verdiği izzet ve şeref ile diyorum ki,

BURADA HER SORUYA CEVAP VERİLEBİLİR VE ALLAH IN İZNİ İLE VERİLECEKTİR...

bir varmış hiç yokmuş diye mi ?

çünkü genelde dini konularda sorulara bu şekilde cevap veriliyor

umarım siz bize gerçek cevapları verebilirsiniz

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

soru :

Adem ile Havvan'ın çocuklarının, nasıl çocukları olmuş ?

saygılar

Hz.Adem ile Hz.Havva. Yani İslam inancına göre ilk yaratılan insanlar.

Öncelikle İslam olabilirlik dinidir, bu ne demek

Şu demek;

Misalen;

İslam , fizik biliminde N Ş A (normal şartlar altında) diye tabir edilmiş durumların dışında kalan hal ler de,

felsefe de olmak ya da olmamak diye bahse konu olan meseleler de, şeriat ın dışına çıkmaya müsaade verir.

anlaşılabilir bir örnek vermek gerekirse,

ölüm anında, başka hiçbir alternatifin mümkün olmadığı gerçeği ile yüzyüze kalındığında, aslen haram olan etlerin yada yenilebilecek şeylerin

yenmesine , sadece o durum geçerliliğini yitirene kadar olmak şartı ve koşulu izin verir, müsaade eder.

Bu açıklamanın ardından deriz ki,

Hz.Adem ve Hz.havva nın çocukları insanlık tarihi boyunca ilk ve son kez olabilirlik koşulu ile kardeş evliliğine izin verilmiştir.

Bunun aksi düşünüldüğünde ne siz bana bu soruyu sorabilir. ne ben size cevabını vermiş olabilir, ve ne de biz diye bir şeyin varlığından söz edilebilirdi.

[Not;Cuma Namaz ı münasebeti ile aranızdan ayrılmıştım henüz gelebildim,biraz geç oldu mazur görününüz.]

Saygılarımla.DoğanGülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hz.Adem ve Hz.havva nın çocukları insanlık tarihi boyunca ilk ve son kez olabilirlik koşulu ile kardeş evliliğine izin verilmiştir.

Ama Tengeriin Boşig, YARASA ve demirefe, bunun mümkün olamayacağını ve sakat doğumlardan dolayı neslin çoğalamayacağını söylüyorlar !

o da mı bir kereden bir şey olmaz mantığıyla açıklanıyor dinde ?

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama Tengeriin Boşig, YARASA ve demirefe, bunun mümkün olamayacağını ve sakat doğumlardan dolayı neslin çoğalamayacağını söylüyorlar !

saygılar

Bahsettiğiniz arkadaşların kim oldukaları hakkında bir bilgim yok. Ama yazdıklarını okuyacağım, ve tarafımca cevap verilecektir.

lütfen siz de onlara benim yazılarımı okumalarını tavsiye ediniz.

Sakat doğumlar birer geçektir.

Lakin Yüce ALLAH

Hiristiyan aleminin tanrı bizim ise peygamberdir dediğimiz Hz.İsa nın katledilmesine müsadee etmemiş,

ve mucizevi biçimde O nu muhafaza etmiş ve katına yükseltmiş ise,

insan soyunun devamı için de Adem ile Havva nın çocuklarının sakat doğum yapmalarına izn vermeyecek kadar da, Yüce dir.

Bu O nun için zorluk teşkil etmez. Aslen hiçbir şeyin de etmeyeceği gibi...

Saygılarımla. DoğanGülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili tarafsız,

Siz benim ''İNKAR EDİLEMEYECEK ŞEKİLDE ALLAH IN İSPATI'' başlıklı yazımı okudunuz mu?

eğer okumuş iseniz lütfen eleştirel yada tastikler nitelikteki kıymetli yorumlarınızı paylaşırmı sı nız..?

Saygılarımla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

saygılar

Ayrıca ben artık insanlara (o arkadaşlar da dahil olabilir) maymun dan gelmiş olamayacağımızı anlatmaktan da yoruldum.

internet te bir kaç dakika içerisinde bir araştırma yapılacak olsa bile,

her evrim iddasına karşılık en az on yalanlama ve yaradılışın ispat ı hakkında yorum düştüğüne herkes tanık olur...

Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

insan soyunun devamı için de Adem ile Havva nın çocuklarının sakat doğum yapmalarına izn vermeyecek kadar da, Yüce di

Anladım !

Eğer ortada bir mantık varsa ve mantık ters gliyorsa , Yüce Allah'ınız mutlaka onu bir şekilde düzenlemiştir ve buna gücü yeter.

Bu verdiğiniz kalıptaki cevaplar, bütün sorulan soruların cevabı olabileceği için benim soru sormamın bir mantığı kalmamıştır.

Soyut kavramlar oluğu için sizinde anlattığınız gibi, herhangi bir deneylenecek tarafı yoktur, yani siz siyaha beyazda deseniz, Allah'ın o siyahı beyaz yapma gücü olacağı için soru sormanın bir mantığı olmayacaktır !

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anladım !

Eğer ortada bir mantık varsa ve mantık ters gliyorsa , Yüce Allah'ınız mutlaka onu bir şekilde düzenlemiştir ve buna gücü yeter.

Bu verdiğiniz kalıptaki cevaplar, bütün sorulan soruların cevabı olabileceği için benim soru sormamın bir mantığı kalmamıştır.

Soyut kavramlar oluğu için sizinde anlattığınız gibi, herhangi bir deneylenecek tarafı yoktur, yani siz siyaha beyazda deseniz, Allah'ın o siyahı beyaz yapma gücü olacağı için soru sormanın bir mantığı olmayacaktır !

saygılar

Üzülerek söylüyorum ki tam olarak anlayamadım,

ALLAH ın sonsuz kudret sahibi oluşu niçin sizin bana soru sormanıza engel teşkil ediyor?

Eğer ben ALLAH herhangi bir fiililini akli mantıki ve de delillendirerek açıklayamaz isem bu söylediğinize,

bütün açık yürekliliğimle ben de katılırım.

Fakat burada en azından şimdilik böyle bir durum söz konusu oldumu, oldu ise hata benimdir.

uyarınız ve bana düzeltmem için bir fırsat veriniz...

Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir varmış bir yokmuş hocam Uzayın sonu varmıdır?

sevgili abraham öncelikle hocalık kesinlikle benim haddim değildir.

Ben kendimi inandığı ve sahip olduğu değerleri sonuna kadar ispata ve savunmaya hazır herhangi bir müslüman olrak görüyorum.

Sorunuzun yanıtı;

Uzay 3. boyut itibari ile ( en boy derinlik) sonsuz,

lakin 4. boyut olan zaman itibari ile sonlu bir kavram dır...

Saygılarımla. Doğan Gülbudak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Üzülerek söylüyorum ki tam olarak anlayamadım,

şöyleki

bilimsel olarak oval gözlü bir çiftten çekik gözlü bebek, veya zenci bir çiftten beyaz bir bebek çıkmaz

ben şimdi size sorsam, hocam, çekik gözlü ırk adem ile havvadan nasıl oluşmuştur ?

siz hemen cevap vereceksiniz

Adem ile Havva'nın genleri zenci, çekik gözlü vs. bir kaç ırk birden taşıyordu, daha sonra bu çocuklara karışık olarak geçti, çocuklar ensest ilişkilerden melez değilde, ayrı ayrı zenci çekik gözlü sarışın mavi gözlü bir ırk oluşturdular sonra bunlar yine melezleşmeden (tabi bunlar Allah'ın gücüyle oluyor, yoksa böyle bir şey olmaz) yeterli sayıda ırk oluşturdular, bu yeterli sayıdan sonra artık ırklar kendi nesillerinin devamlılığını şimdiki gibi sürdürdüler.

Yani ilk bilimsel olark mümkün olmayan doğumları Allah düzeltti

işte bütün cevaplar buna benzer olacak, Allah her türlü yanlışı mantıksızlığı düzeltecek !

saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şöyleki

bilimsel olarak oval gözlü bir çiftten çekik gözlü bebek, veya zenci bir çiftten beyaz bir bebek çıkmaz

ben şimdi size sorsam, hocam, çekik gözlü ırk adem ile havvadan nasıl oluşmuştur ?

siz hemen cevap vereceksiniz

Adem ile Havva'nın genleri zenci, çekik gözlü vs. bir kaç ırk birden taşıyordu, daha sonra bu çocuklara karışık olarak geçti, çocuklar ensest ilişkilerden melez değilde, ayrı ayrı zenci çekik gözlü sarışın mavi gözlü bir ırk oluşturdular sonra bunlar yine melezleşmeden (tabi bunlar Allah'ın gücüyle oluyor, yoksa böyle bir şey olmaz) yeterli sayıda ırk oluşturdular, bu yeterli sayıdan sonra artık ırklar kendi nesillerinin devamlılığını şimdiki gibi sürdürdüler.

Yani ilk bilimsel olark mümkün olmayan doğumları Allah düzeltti

işte bütün cevaplar buna benzer olacak, Allah her türlü yanlışı mantıksızlığı düzeltecek !

saygılar

sanırım şimdi anladım, teşekkürler

ALLAH her mantıksızlığı mantıklı kılabilir denilirse, o zaman insanın araştırma yapmaya ne lüzumu kalır,

yada gerçekler ve doğruları, yalanlar, yanlışlar ve de mantıksızlıklardan nasıl ayrıştıracağız diyorsun. umarım bu da yalnış değildir.

evet doğru bu saçma olur du.

lakin ben diyorum ki,

ALLAH tam olarak kendi Zat ında ki karar ve hükümleri düzenleme hakkına yine bizzat kendisi sahiptir.

Yoksa dünya da insan eli ve iradesi ile olan hiçbir şeye direkt müdahale etmez.

HAŞA

''Ben buna doğru diyorum doğrudur, yok yok hadi şimdide yalnış diyorum yalnıştır.''

''Doğruyu da, yalnışı da sizin (kulların) akılınızı ve fikrinizi ve cüz i iradenizi yok saymak adına yine ben belirlerim.''

demiyor yada böyle yapmıyor aksine;

yukarıda da dediğim gibi ALLAH ın sadece kendi zatın da ki hükümler için koşulsuz mutlakiyet geçerli olabilir, denilebilir.

Adem i yaratması da, elmayı yasaklamasıda, şeytana Adem e secde etmek emrini vermeside, şeytanı ilelebet huzurundan kovup,

ademi belirli bir müddet için yeryüzüne göndermeside, Adem ile Havva nın; amip ler yada terliksi hayvanlar gibi değilde,

cinsi münasebet yolu ile üreyebilmesini takdir edende, bunun olabilmesi için daha sonra tarih boyunca haram hükmü vereceği bir olguya

(kardeş evliliği) müsaade edende odur.

şimdi bunların doğruluk yada yalnışlığı nı bizimlede paylaşmalı idi yada, bunlar hakkında karar verme yetkisi insan ın kendine ait olmalıydı,

diyebilecek biri için ben iletişim sorunu çektiğime inanırım, bu konuda başka bir şeyde söylemem... Sizi tenzih ederim.

Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir varmış bir yokmuş hocam Uzayın sonu varmıdır?

sevgili abraham sorunuzun sadeliğinden yola çıkarak, ''devamı gelecek'' şeklinde bir tahmin yürütmüş idim,

yanılıyormuyum?

Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevgili abraham öncelikle hocalık kesinlikle benim haddim değildir.

Ben kendimi inandığı ve sahip olduğu değerleri sonuna kadar ispata ve savunmaya hazır herhangi bir müslüman olrak görüyorum.

Sorunuzun yanıtı;

Uzay 3. boyut itibari ile ( en boy derinlik) sonsuz,

lakin 4. boyut olan zaman itibari ile sonlu bir kavram dır...

Saygılarımla. Doğan Gülbudak

henüz sonu gelmemiş olan şey bitmemiş demektir? inşaa devammı ediyor şuan?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

henüz sonu gelmemiş olan şey bitmemiş demektir? inşaa devammı ediyor şuan?

evet arkadaşım tam olarak öyledir.

Yani ALLAH önce evreni yaratmış sonra da öylece oturup olan biteni seyretmekten münezzehdir.

Aynen ilk başta olduğu gibi yaradılış devam etmektedir,

Merak edenler için aslında her doğum un bizzat yaratmak olduğu bilimsel metodların dışına çıkmamak kaydı ile tarafımdan ispat edilebilir...

Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi benim anlamadığım bir iki nokta var.

--Eğer ilk ve son kez neslin devamı için bunlara izin verildiyse; ve başka da bir tür olmadığına göre , bunlar daha sonra hangi insanlarla çiftleşti yok gene kendi aralarında ise olay; biz asırlardır kardeş kardeşe ürüyoruz demektir.Böyle bir yasaklamanın ne mantığı vardır?

----Üstelik ol deyince herşeyi olduran bir tanrı neden sadece Adem ve Havva yı yarattı ,bir kaç çift daha yaratıp , böyle bir ilişkiye göz yummasaydı olmuyor muydu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kusuruma bakmayın ama tam olarak sorunuzu anlayamadım

inşaa nerede sürüyor derken kast ettiğiniz tam olarak nedir?

İslam inancı na göre ALLAH bir şeyi yaratırken bir yol bir metod bir yöntem bir poje bir olanak bir gereksinim ve de bir ALAN a,

ihtiyaç duymaz belki bir inançsız için mantığını kabullenmek, kavramak zordur, ama;

ALLAH BİR ŞEYİ HALK ETMEK İÇİN YALNIZCA KÜN (OL) EMRİNİ VERİR.

Zaten bir şeyi yaratmak için başka birşeye (plan proje alan saha gibi) ihtiyaç duyan bir tanrı da ALLAH olamaz...

Zaman ve Mekan kavramları nı ALLAH yaratmıştır ve başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadığı gibi bunlara ihtiyaç duymaz, bağımlı olamaz.

Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani arkadaşım inşaa halinde olan birşey sonsuz demek değildir inşaa halindedir demek istiyorum. Sen sonsuzdur dedin bende daha derin düşünceye sevk etmek için başka bir soru yönelttim size. Soruları tek tek sormak istiyorumki kıvırma şansı doğmasın size. Yanlış anlamayın bugüne kadar kıvırmadan cevap veren tek bir müslüman çıkmadıda karşıma...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi benim anlamadığım bir iki nokta var.

--Eğer ilk ve son kez neslin devamı için bunlara izin verildiyse; ve başka da bir tür olmadığına göre , bunlar daha sonra hangi insanlarla çiftleşti yok gene kendi aralarında ise olay; biz asırlardır kardeş kardeşe ürüyoruz demektir.Böyle bir yasaklamanın ne mantığı vardır?

----Üstelik ol deyince herşeyi olduran bir tanrı neden sadece Adem ve Havva yı yarattı ,bir kaç çift daha yaratıp , böyle bir ilişkiye göz yummasaydı olmuyor muydu?

öncelikle ALLAH Zatı ve sıfatları itibari ile BİR dir.

BİR olan ALLAH eşrefi mahlukatım (yarattıklarım içerisindeki en şerefli olan) dediği insanı yine kendi ZATI na ve bizim şerefimize layık şekilde,

yani Bir olarak yaratmıştır, Dünya da ki mevcut asalet e bakıldığında görülürki,

Asalet ve şeref daha az sayıda bulunana aititir, (koyun keçi sığır gibi hayvanları, bir antilop a, yada bir sibirya kaplanı na kıyas ediniz)

Kainat ta bir olan mevcud ise böyle bir zat var ise (ki biz buna ALLAH diyoruz) en büyük şeref ve üstünlük ona aiittir.

İnsan da tam olarak bu sırdan dır ki; Bir olarak yaratılmıştır.

Saygılarımla.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yani

sonsuzluk için yarattı, yaratmıştır, oldu, olmuştur diyemeyiz bu kelimeleri sonsuzluk için kullanırsak bu sonsuzluk yok demek olur. Bazı arkadaşların maddeye ezeliyeti yüklemelerine işte buyüzden hak veriyorum. 2. bir boyut yok 2. boyut varsa 3. boyutun olmasıda gerekir ve hatta 4. 5. 6. 7. .......

2 boyut olması 3.4.5.6.7..... boyutların olmaması kanunu bir dayatma olur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.