Jump to content
Sign in to follow this  

MIT Jell-O benzeri Midede Genişleyen Bir Hap Tasarladı

By Admin, 02/12/2019
  • 90 views
  • 0 comments

MIT Jell-O benzeri Midede Genişleyen Bir Hap Tasarladı. MIT mühendisleri, mideye ulaştıklarında midede uzun süre kalabilecek kadar büyük, yumuşak, ezik bir ping pong topunun büyüklüğüne hızla şişen, yutulabilen, Jell-O benzeri bir hap tasarladılar.

MIT mühendisleri, mideye ulaştıklarında midede uzun süre kalabilecek kadar büyük, yumuşak, ezik bir ping pong topunun büyüklüğüne hızla şişen, yutulmaz, Jell-O benzeri bir hap tasarladılar.
Şişirilebilir hap, midenin sıcaklığını 30 güne kadar sürekli izleyen bir sensöre sahiptir. Hapın mideden çıkarılması gerekiyorsa, hasta, hapı hızla orijinal boyutuna küçülmesini ve vücuttan güvenle geçmesini tetikleyen bir kalsiyum çözeltisi içebilir.
Yeni hap iki tip hidrojelden yapılmıştır - Jell-O'nun tutarlılığına benzeyen polimer ve su karışımları. Kombinasyon, midenin çalkalanan asitli ortamına karşı geçirimsiz kalırken, hapın midede hızlı bir şekilde şişmesini sağlar.
Hidrojel esaslı tasarım, midede sadece birkaç gün kalabilen ya da gastrointestinalden daha sert olan sert plastikten veya metalden yapılmış olan mevcut sindirilebilir sensörlere göre daha yumuşak, daha biyouyumlu ve daha uzun ömürlüdür yolu.
MIT'deki makine mühendisliği profesörü Xuanhe Zhao, “Rüyada bir kez yutulan ve hastanın sağlığını bir ay gibi uzun bir süre izleyen bir Jell-O benzeri akıllı hapı kullanmak” diyor.
Zhao ve üst düzey işbirlikçi Giovanni Traverso, 2019 yılında MIT fakültesine katılacak misafir bilim adamı ve lider yazarlar Xinyue Liu, Christoph Steiger ve Shaoting Lin ile birlikte bugün Nature Communications'ta yayınlandı.

Recommended Comments

Comments

There are no comments to display.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.