Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

İşte Halk Muhtırası

bozan

Önerilen İletiler

Yanlış hesap siyasette Sandıktan dönüyor...Siz hiçbir şekilde basirete mailk olamayanların, bu halk zaten bilgisizdir, bunlara oy verenler dengesiz ve mantıksızdır gibi kendini temize çıkarmaya programlı reflekslere kulak asmayın..

Siyasette gerginlik nereden doğar? Gerginliği bu ülkede başlatanlar siyasi zeminde doğrudan siyasetle ilgili olmayanları bu zemine davet edenlerdir. Siyasetin altındaki zemini kaydırmaya çalışıp da sivil ve askeri bürokrasiyi oyunun bir parçası haline getiren güçler gerginliğin menbaıdır.

Bu yüzden sandık başında maşeri şuur kendini göstermiştir ve hükümete cumhurbaşkanını sen seç seçtirmezlerse getir bana sandığı ben seçerim mesajı vermiştir. Ve öyle olacaktır. Bir takım emekli devlet memurlarının italyan gazetelerinden gösterdikleri sopalar hiç bir işe yaramayacaktır. Gerseler de dürseler de cumhurbaşkanı demokratik teamüllere uygun olarak çoğunluğun istediği kişi olacaktır. Bundan sonraki cumhurbaşkanı da üniversiteye rektör atarken çoğunluğun oyunu alanları tercih edecektir. Böylece bürokratik geçişlerde de söz çoğunlukta olacaktır..

Yukarıda bir forum yazarı Yök'ü kaldırsaydı ya tek başına iktidardı gibi birşeyler yazmış..Bu kişi anayasa için gerekli çoğunluk kavranmından bihaber olmasa gerek. Ayrıca sözde sol özde militarist parti Yök konusunda anayasa çoğunluğu için peşinen destek vermeyeceğini bildirmiştir, bundan da haberi olsa gerektir. Fakat iktidar partisi diğer üyelerin desteğini bu sefer almış gibi görünmektedir, bu manada yökün kaldırılacağı ve mgk'nın anayasadan çıkarılacağı kesin gibidir. Hükğmet şu sıralarda, özlenen ve beklenen fakat iktidar partisi getirdi diye desteklenmeyen sivil anayasayı meclise taşımak üzeredir.

Teröre gelince terörle mücadele teröristle mücadele demek değildir. Sürekli gitiğim bölgelerde edindiğim izlenimim şudur, yapılan son sosyal çalışmalarla uzun yıllardır bitmeyen terör için artık ömür biçebilirm.

Buradan 2 yıldır çeşitli öngörüler yapıyorum hiçbirinde yanılmadım..2 yıldır yaptığı hiçbir öngörünün tutmadığı bir kamyon adam da görmedim değil bu forumda...Bu manada şunu ısrarla vurguluyorum, terörün Türkiyede en iyimser 3 en fazla 4 yılı kalmıştır. Hemen her hafta bölgedeyim yakında terörün neden bitmek üzere olduğu ile ilgili tespitlerimi de yazacağım. lakin en fazla 4 yıl sonra tüm Türkiye bunu zaten idrak edecek..

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 117
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

halk muhtıra verdi, demokrasi kazandı diye bas bas bağıran köşe yazarlarını okuyorum günlerlerdir.

biraz önce de sosyal demokrat olup da ak partiden mersin milletvekili olan profesör ZAFER ÜSKÜL ün yönetiminde yeni bir sivil anayasa hazırlanacağını okudum. sivil anayasada atatürkçülük olmamalıymış.bu militarizmmiş. atatürk ilke ve inkılaplarının anayasada olmasına gerek yokmuş.

bu hükümetin tamamı nakşibendi tarikatı mürididir.

eğer yurudmuzda bir rejim değişikliği olur da hilafet geri gelirse halkın demokratik hakkını kullanıp demokratik laik rejime geri dönme tercihi olamayacak.

bunu yıllardır anlattık ama kömürü alan,mercümeği alan ,oyunu oraya verdi.tercihtir saygı duymak lazım.ancak halifelik geri gelrise ,ki gelecek, çünkü batı öyle istiyor,

o saattten sonra o halkı asker de kurtaramaz.çünkü yeni cumhurbaşkanı .2 dönem seçilrise en az 4-5 genelkurmaybaşkanı atayacak.her yere olduğu gibi orduya da imam hatipliler dolacak.

antidemokratik teokratik kafayı tercih eden halk geri dönemeyeceğini bilmeli.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

halk muhtıra verdi, demokrasi kazandı diye bas bas bağıran köşe yazarlarını okuyorum günlerlerdir.

biraz önce de sosyal demokrat olup da ak partiden mersin milletvekili olan profesör ZAFER ÜSKÜL ün yönetiminde yeni bir sivil anayasa hazırlanacağını okudum. sivil anayasada atatürkçülük olmamalıymış.bu militarizmmiş. atatürk ilke ve inkılaplarının anayasada olmasına gerek yokmuş.

Yukarıda okudun mu bilmiyorum? ben de aynı kanaatteyim, bütün sol yazarların ve âkil adamların düşündüğü gibi ben de anayasanın değişmesini sivilleşmesini ve hiçbir ideolojiden yana olmamasını savunuyorum...Bunda şaşılacak ve sinirlenecek hiçbirşey yok. Hatta bir adım ötede mümkünse anayasa hiç olmasın, aklı başında siyaset teamüllerle de ilerler...

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Atatürke karsi olanlara degil ona karsi olmak icin dayatanlara bakin,AB yillardir Atatürkle ugrasir ve bizim sivri zekalarimizda AB ni alkislar.Daha durun bakalim bu ülkede gelecek 5 yil icersinde daha neler neler olacak adamlari ABD AB bosuna sectirmedi.Heralde Tayyibin kasina gözüne hayran olduklarindan degil.bekleyin ve görün neler olacak diye.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

respektif. seçim öncesi ben objektif izledim. Objektiftim çünkü ne chp liyim, ne akp liyim.

Ben AKP ye oy verenlere karşı yoğun karalama kampanyası falan görmedim. AKP nin eleştirildiğini, ithamlarda bulunulduğunu çok gördüm. Ama AKP ye oy veren şöyledir böyledir diye sadece Erbakan'ın "AKP ye oy veren cehenneme gider" lafından başka bir aşağılama görmedim. Onun haricinde ne seçim kampyanyalarında ne medyada. Bu tür ithamlar, yada AKP ye oy veren insanlara yönelik ithamlar görmedim. Sen gördüysen benide aydınlatırsan sevinirim.

.

.

.

AKP bunlara başlamadan, CHP ye "muhalefet yapmayan ağzını açmayan" parti diye eleştiriler yapılmıyormuydu ?

ben bir dosya konusu bile yaparım bunu tek tek inceleyerek. Bu ülkede gerginlik doğduysa bunun mimarı AKP dir.

:clover::clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yukarıda okudun mu bilmiyorum? ben de aynı kanaatteyim, bütün sol yazarların ve âkil adamların düşündüğü gibi ben de anayasanın değişmesini sivilleşmesini ve hiçbir ideolojiden yana olmamasını savunuyorum...Bunda şaşılacak ve sinirlenecek hiçbirşey yok. Hatta bir adım ötede mümkünse anayasa hiç olmasın, aklı başında siyaset teamüllerle de ilerler...

bozan

atatürk ilke ve inkılapları bellidir.bu ilkeleri, anayasadfa kimlerin niye istemediklerine kısaca değinelim.

laiklik günlük yaşamda şeriat istenildiği için istenmiyor.

milliyetçilik arap milliyetçisi,ümmetçi oldukları için türk ulusunun çıkarlarının savunulması işlerine gelmez.

inkılapçılık muhafazakar=yeniliğe kapalı insanların düzeni bozulacağı için işlerine gelmiyor

devletçilik devletin mallarını peşkeş çekmek ve devleti zayıflatmak zor olacağı için yok edilmek isteniyor

halkçılık sosyal adaletin gelişmesi ve herkesle eşit olmak tarikat şeyleri ve aşiret ağalarının işine gelmez

cumhuriyetçilik siyasi yönetimde tamamen din ve kuran hakimiyeti,hilafet istenildiği için istenmiyor

batı dünyası türkiyeyi hem ezmek, hem dışlamak ,hem de sömürmek için bu 6 ilkeden hep nefret etti.işte şimdi bu ilkeleri benimsememiş kitlelerin ov verdiği adamlara tüm kredi musluklarını açarak, bir şeyelr yapıyor görünmelerine yardımcı olarak halkı bu 6 ilkedne uzaklaştırdı.türk halkı ksıa vadeli düşünmenin bedelini etiyopya gibi olunca ödeyecek.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

YÖK, ben Yöke karşıyım. ne için kurulduğunuda biliyorum. Ama neticede anayasal bir kurumdur. Nedir ? Yök yanlışmı, gereksizmi. Bunu mecliste halledersin. tek başına iktidarsın. Ama AKP ne yaptı. YÖK üyelerine karşı gerek hükümet olarak gerek yandaş medya desteğiyle kişisel savaş başlattı. Sonra elindeki iktidar gücüyle, Üyelere düzmece iddialarla dava açtı, tutuklattı. Kimi intihar etti, kimi akıl sağlığından oldu. Toplumun önüne bu insanlar, hırsızlar, soyguncular diye sunuldu. Sonunda ne oldu, beraat ettiler. Ülkenin en önemli akademisyenlerinden birine, kelepçe takarken ağlayan polis memurunu unuttukmu ?

yök için araya giriyorum.

yök ün ve avanesinin savunulacak hiç bir tarafı yok.

diger kurumlar gibi vesayetçi demokrasinin bir uzantısı..

anayasal bir kurum olmasıda hiç bir şey ifade etmez.bir şeyin yasal olması dogru olması anlamına gelmez, red buradan başlayacak..

bu ülkenin en temel sorunu askeri vesayet sistemidir, öncelikle askeri vesayetden kurtulacak, ilk yapılması gereken bu.

bu iş akp nin boynunun borcu, yapamassa, başkada hiç bir şey yapamaz, digerleri gibi çeker gider...

bu ülkede ki en büyük sorunlardan biride 'bagımsız yargı' sorunudur, daha dogru ifadesi, ideolojik yargı sorunu..

vicdanları tatmin edemediginiz sürece, şekilsel olarak bir takım kararlar alabilirsiniz.

sakın, yargı bagımsız falan demeye kalkmayın...

vatandaşların, ülkenin hangi kurumuna karşı bir önyargısı yok ki..

öyle veya böyle, bu bile başlı başlı başına bir ülke için çok büyük sorundur.

sorun, şu parti, bu parti meselesi de degil, bu, toplumun tümünün meselesidir.askeri vesayet, yök, yargı... bu ülkenin en temel anayasal kurumları içerik itibariyle sorunludur.

bu ülke her açıdan hazin bir manzara arz ediyor..şimdilik..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ne demektir ya.. <_< Biri çıkmış halka ''*****'' demeye getiriyor,diğeri akıldan yoksun,sadece yoksulluk ve garibanlıktan oy vermiş gösteriyor milleti..

Kendinize gelin lütfen..Demokrasinin gereği seçim yapılmış ve her birey demokratik hakkını kullanarak seçimini yapmıştır.Bu futbol maçı değildir.Hele hele incinen egonuzu tamir edeceğiniz bir yer asla değildir..

Seçim yapılmış ve ''X'' parti ilktidara layık görülmüşse,diğerlerine sadece sonuca saygı göstermek gerekir.Medeni olmanın temelinde bu yok mu.Yada sizin medeniyet anlayışınız sadece kendi fikirlerinizi savunanlara mı geçerli..

Seçim sonuçları milletimize hayırlı olsun.Umarım yanlış arama gayretinden başınızı kaldırıp yapılan güzel işleri de görebilirsiniz..

..

çok iyi biliyorsunuz ki akp yoksulları mahalle mahalle tespit etti ve milletin kesesinden sadaka dağıtarak insanları resmen satın aldı. bunun etkileyici tarafı da bu mahalleden bize oy çıkmazsa yardımlar kesilir tehdidiydi.bunu herkes biliyor.

tarikat şeyhinin emriyle oy veren

aşiret ağasının emriyle oy veren, toplumun yaptığı seçime milletin hür iradesi diyemezsiniz. kendinizi kandırmayın.o köyde ağanın istemdiği partiye tek oy çıkarsa ağa o köyü darmadağın eder.

bizim medeniyet anlayışımız demokrasinin getirdiği özgür ortamın nimetlerini kullanarak antidemokratik teoratik hilafet rejimi geri getrimeye çalışanları demokrat olarak nitelemez. DEMOKRASİ AMAÇ DEĞİL ARAÇTIR diyenler,

CAMİLER KIŞLA, MÜ MİNLER ASKER,KUBBELER MİĞFER, MİNARELER SÜNGÜ, BELEDİYELER PALASKA, KURAN KURSLARI BOT,TARİKAT OKULLARI ONBAŞI PIRPIRI anlayışını red eder. bu antidemokratlıksa antidemokratız evet.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

çok iyi biliyorsunuz ki akp yoksulları mahalle mahalle tespit etti ve milletin kesesinden sadaka dağıtarak insanları resmen satın aldı. bunun etkileyici tarafı da bu mahalleden bize oy çıkmazsa yardımlar kesilir tehdidiydi.bunu herkes biliyor.

tarikat şeyhinin emriyle oy veren

aşiret ağasının emriyle oy veren, toplumun yaptığı seçime milletin hür iradesi diyemezsiniz. kendinizi kandırmayın.o köyde ağanın istemdiği partiye tek oy çıkarsa ağa o köyü darmadağın eder.

bizim medeniyet anlayışımız demokrasinin getirdiği özgür ortamın nimetlerini kullanarak antidemokratik teoratik hilafet rejimi geri getrimeye çalışanları demokrat olarak nitelemez. DEMOKRASİ AMAÇ DEĞİL ARAÇTIR diyenler,

CAMİLER KIŞLA, MÜ MİNLER ASKER,KUBBELER MİĞFER, MİNARELER SÜNGÜ, BELEDİYELER PALASKA, KURAN KURSLARI BOT,TARİKAT OKULLARI ONBAŞI PIRPIRI anlayışını red eder. bu antidemokratlıksa antidemokratız evet.

Matematiğiniz sağlam mı..? AKP'nin aldığı oy sayısına bir bakın ve bu herkese mercümek(Sizin deyiminizle) ve kömür vermesinin nekadar olası olduğunu bir hesaplayın bakalım..

Ağa zoruyla,şeyh zoruyla oy diyorsunuz..Halkın yarısı AKP'ye oy vermemiştir.Demek ki bu zorlama safsatasıda pek gerçekçi görünmüyor..

Son olarak;Oy karşılığı garibanlara yiyecek ve kömür yardımı yaptığını savunduğunuz hükümet önemli bir oy potansiyeli barındıran memuruna ve işçisine geçmişteki partiler gibi popülist bir yaklaşımla % bilmem kaç zam yapmamıştır.Memurun aldığı zam % 4 ve düşük çıkan enflasyon nedeniyle enflasyon farkı da yok..Hatırlarsanız bu ülkede seçim rüşveti olarak %100'e varan zamlar yapılmıştır geçmişte..

Zam alamayan memuru işçisi,iktidarına güvenerek oyunu mevcut hükümetten yana kullanmıştır..Ben nerden mi biliyorum.Siz mercimekleri nerden biliyorsanız ordan..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Herseyi bilir ayaklarina yatanlar nedense AKP nin hangi sartlarda secilmis degil sectirilmis oldugunu bilmezden gelirler,oylarini AKP ye vermis olduklarindan artik gercekler onlari ilgilendirmiyor.Eger bu secimde sonuclarin tam tersi olsa idi bugün halka sövalyelik yapanlar simdi halki eletirir olacaklardi.Sanki bunlari biz bilmiyoruzda birileri bize bunlari ögretmeye kalkiyor.Satilmis medya dersin,bilirler ama bilmez gibi yapar hani nerde diye aranirlar,Tarikatci dersin bilmezlere yatar hadi ya sende derler,Siyonizim dersin,zararsiz hanesine gecerler ve Siyonizmle herkes is yapiyor biz niye yapmayalim derler.Halkin yüzde 55 i bu partii herseye ragmen istememis,hadi ya yüzde 47 istedi ya derler.Halka hicbirsey vermeyenler secimde 12 ye 5 kala Belediyeleri harekete gecirip mercimekten tutunda kömürüne kadar AKP adina hediyeler dagitir ve kensdilerini yoksullarin dostu gibi lanse ederek oy avciligi yaparlar.Gemiler gemicik olur ve daha neleeer neler.Simdi bütün bu gercekler ortada iken hala birileri halkin muhtirasi diyerek sözüm ona TSK ya kilcik atarlar,ama bir medeni cesaret sahibi AKP li veya Milli Görüscü veya din tüccari cikipta *Ey!millet biz seni aldattik,hakkini helal etdemez,ama herkesten helallik almasi gereken basbakan yüzü dahi kizarmadan ben herkese hakkimi helal ettim diyebiliyor*Piskinligin bu kadarinin adi baskadir ama sansürlenecegimi bildigim icin yazmiyorum anlayan anlamistir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Matematiğiniz sağlam mı..? AKP'nin aldığı oy sayısına bir bakın ve bu herkese mercümek(Sizin deyiminizle) ve kömür vermesinin nekadar olası olduğunu bir hesaplayın bakalım..

Ağa zoruyla,şeyh zoruyla oy diyorsunuz..Halkın yarısı AKP'ye oy vermemiştir.Demek ki bu zorlama safsatasıda pek gerçekçi görünmüyor..

Son olarak;Oy karşılığı garibanlara yiyecek ve kömür yardımı yaptığını savunduğunuz hükümet önemli bir oy potansiyeli barındıran memuruna ve işçisine geçmişteki partiler gibi popülist bir yaklaşımla % bilmem kaç zam yapmamıştır.Memurun aldığı zam % 4 ve düşük çıkan enflasyon nedeniyle enflasyon farkı da yok..Hatırlarsanız bu ülkede seçim rüşveti olarak %100'e varan zamlar yapılmıştır geçmişte..

Zam alamayan memuru işçisi,iktidarına güvenerek oyunu mevcut hükümetten yana kullanmıştır..Ben nerden mi biliyorum.Siz mercimekleri nerden biliyorsanız ordan..

Saygılar..

akpnin il ilçe ,genlik ve kadın kolları tüm partilerden faaldir.(türk halkı her zaman güçlünün yanındadır.çünkü çıkarını düşünür) kömür ve mercümek dağıttıklarını dünyea ealem biliyor.ve bunu en ücra yere kadar yaptılar.adamların teşkilatçılığını kutlamak lazım. başarılılar.

bu ülkede tarikatların ve aşiretelrin milyonlarca oyu var ve çıkarım olur belki oğlanı işe sokarım, kıza koca bulurum, belki beleş bişeyler verirler diye çok da taraftarı var.beyinsel sefalet de bunun bir sebebi.

aşiret yapısı ve ağalık da maalesef çok güçlü ve hangi köeden kime ne oy çıkacağı önceden belli.tulup çıkmazsa o köyü perişan eder ağalar. bunlar ülkemizin gerçekleri.o kadr da özgürce olmuyor bu tercihler.

evet memura adam gibi zam vermedielr ama çok daha kötüsünü yapılar.yüxzbinlrce kişiyi, işe aldılar.ben de içindeyim memurların.sürekli yenileri geliyor ama yaşı dolanların da hiç birinin emekli olmaya niyeti yok.yüzbinlerce kişiyi işe alırsan tabi ki kamyonla oy alırsın. ihtiyaç var mıydı acaba...o kadar adama

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok İsterdim Ki AKP bu seçimi kazanmasa idi..

Geçmiş Hükümetler hakim olsa idi seçimlerede bu ülkede 21 banka daha batsa idi..

Hortumcular birbir yurtdışına kaçsa idi..

Bu Ülkede Anayasa Kitabı Fırlatılıp bir gecede bu ülkeden 50 milyar dolar para yurt dişina çıksa idi...

BU Ülkede Bir çok kez daha ekonomik Kirizler olsa idi..

Ekmek süt benzin gaz tüp kuyrukları olsa idi..

Kamu alanları belli ideolojilerin üstü olsa idi..

Keşke Kazanmasa idi AKP bu seçimleri..

SaygıLar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu Ülkede Anayasa Kitabı Fırlatılıp bir gecede bu ülkeden 50 milyar dolar para yurt dişina çıksa idi...

SaygıLar...

bu ülkede hiç kimse yasaların üzerinde değil. X partisi %99 oy alsa bile o yasalara uymak zorunda.siz demokrasiyi ne zannediyorsunuz.limitsiz özgürlük rejimi mi.

sezer anayasayı fırlatmış da 50 milyar dolar yurt dışına çıkmış.cumhurbaşkanı o anayasayı fırlatırken 50 milyar doların sahipleri de odada mıymış!

bu ülkenin siyasi rejimi yüzbinlerce şehitle kuruldu. çok acılar çekilerek kuruldu.ve bedeli 50 milyar dolar kadar ucuz değil.

ülkede rejim padişahlıkla yönetilen bir arap ülkesi haline gelirse 500 milyon dolar da versen o içten içe nefret ettikleri ama hilafeti geri getirmek için de büyük bir zevkle sömürdükleri demokrasiyi geri getiremezsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok İsterdim Ki AKP bu seçimi kazanmasa idi..

Geçmiş Hükümetler hakim olsa idi seçimlerede bu ülkede 21 banka daha batsa idi..

Hortumcular birbir yurtdışına kaçsa idi..

BU Ülkede Bir çok kez daha ekonomik Kirizler olsa idi..

Ekmek süt benzin gaz tüp kuyrukları olsa idi..

Kamu alanları belli ideolojilerin üstü olsa idi..

Keşke Kazanmasa idi AKP bu seçimleri..

SaygıLar...

Çok güzel ifade etmişsiniz...

Katılıyorum...

Saygılar...

Sevgiler...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hemen hemen tüm yorumların ortak bir noktası zaten oluşmuş durumda.BU SEÇİMLERİN ZAFERİ AKP DEĞİLDİR.DEMOKRASİ DURUŞUNU TAMAMLAMIŞ BİR HALKIN ZAFERİDİR.

Bundan sonraki evreler iktidar için çok zorlu geçecektir.Asıl önemli olan bu duruşun bir defalık olmasının önüne geçmektir.Daha çok demokrasi ve adaletin oluşumuna katkıda bulunmaktır.

Sürekli dogruları savunarak ,yapılan yanlışları tartışarak ortak çıkışların platformunu oluşturmak bu ülkeyi seven insanların ortak sorumluluğundadır ve asla esnek olmamalıdır.

Üçüncü dünya kategorisinden istifa etme zamanı gelmiştir.

Hepinize sevgi ve saygılarımla,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

BU SEÇİMLERİN ZAFERİ AKP DEĞİLDİR.DEMOKRASİ DURUŞUNU TAMAMLAMIŞ BİR HALKIN ZAFERİDİR.

,

halkımız,

beyanlarıyla devletimizin değiştirilemsi teklif dahi edilemeyecek maddelerine muhalefet ettiği için (atatürk ilkesi olarak da anayasamızda bulunan LAİKLİK, CUMHURİYETÇİLİK, HALKÇILIK, DEVLETÇİLİK,İNKILAPÇILIK,MİLLİYETÇİLİK) çalıştığı parti kapatılmış,ömür boyu siyasetten yasaklanmış olan sabıkalı bi adama oy vererek bu ilkeleri onaylamadığını göstermiştir.türk halkı şu haliyle halifelik de gelse gıkını çıkarmaz.çünkü neymiş efenim, istikrar varmış.

tabi dükkan işlesin de para gelsin,hanım da başını kapatsın sorun değil.olay bu

LAİKLİĞİ benimsememiş bir halkın demokratlığı nasıl tanımlanabilir ya.bu nasıl bir demokrasi anlayışı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Generaller yine provokasyon peşinde

Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları TBMM’de milletvekili yemini sırası Ankara iline geldiğinde yapılacak saygı duruşundan sonra DTP'lileri protesto için Genel Kurul'u terkedecekler.

Generaller Yeni Bir Provokasyon Peşinde

Akşam Gazetesi"nin manşetinde yer alan “Askerin Yemin Tavrı” başlıklı haberin muhtevası Psikolojik Harp Dairesinin yeni bir tezgah peşinde olduğunu kamuoyuna ilan ediyor. Resmi ideolojinin sindirim sisteminde oluşturduğu sorunlar nedeniyle seçim sonuçlarını bir türlü hazmedemeyen silahlı bürokrasinin ağaları anlaşılan o ki; seçim meydanlarında kaybedilenleri karanlık birtakım ilişki ağlarını örerek geri almaya çalışıyorlar. Bugünkü Akşam Gazetesi"nin manşetine taşınan haber de bunun işaretlerinden biri sayılır.

Akşam Gazetesi"nin haberine göre Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları TBMM"de milletvekili yemini sırası Ankara iline geldiğinde yapılacak saygı duruşundan sonra Genel Kurul Salonu'nu terk ederek protestolarını açığa vurmayı planlıyorlar. Çünkü Ankara"dan önce sıralamada yer alan Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray ve Amasya illerinde DTP"ye katılacak bağımsız milletvekili bulunmuyor. Generaller DTP"li vekillerin Öcalan için “sayın” ifadesini kullanmış olmalarını kabullenmediklerini belli etmek ve Meclis'te Kürtçe yemin etme ihtimalleri dolayısıyla taşıdıkları kaygılardan bütün kamuoyunu haberdar etmek için bu tür bir protestoyu tercih ediyorlar.

Generallerin bu tarz bir protestoyu daha önce de organize ettikleri biliniyor. Dönemin Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları 6 Kasım 1991 yılındaki yemin töreninde Hatip Dicle ve Leyla Zana"nın yemininden önce TBMM"den ayrılmışlardı.

Generaller benzer bir şekilde 2 Mayıs 1999 tarihinde de başörtüsüyle Genel Kurul"a giren Merve Kavakçı"yı dinlemeden Meclis"ten ayrılmıştı. Ancak aynı dönemde başörtülü olarak seçilen, fakat Genel Kurul'da başörtünü çıkaran MHP Antalya milletvekili Nesrin Ünal"ı generaller büyük bir sevinçle alkışlayarak takdirlerini beyan etmişlerdi.

22 Temmuz seçimlerinin resmi sonuçları ortaya çıkınca iç ve dış basında mağluplar listesinin başında yer alan TSK/Genelkurmay gazetelere sızdırdığı bu haberle bir nevi sessizliğini bozmuş oluyor. Generallerin bu haberi gayri resmi kanallardan kamuoyunun gündemine sızdırarak önce bağımsız olarak Meclis'e giren DTP"lilere, ardından da tek başına iktidarın yolunu açan ve cumhurbaşkanlığı seçimini kazasız belasız atlatmak isteyen AK Parti'ye ilişkin bir dizi karşı politik manevraları yürürlüğe koyduğunu gösteriyor.

Kemalist bürokrasi ve sivil uzantıları tarafından bir türlü siyasetten elleri kesilemeyen İslami ve Kürt karakterli çevrelerin neredeyse Anayasayı değiştirecek bir çoğunluğu elde etmesi karşısında, generallerin daha milletvekillerinin yemin törenleri yapılmadan Meclis"e karşı bir boykot örgütlemek ve seçilenlerin meşruiyetini tartışmaya açmak gibi bir hedef peşinde oldukları anlaşılıyor.

27 Nisan muhtırası ve STK"lara toplumsal refleks çağrısı başta olmak üzere seçim sürecini hengameye getirmek için her türlü girişime hız veren fakat buna rağmen seçim sandığında halktan okkalı bir şamar yemekten kurtulamayan askeri sınıf şimdi yeni bir taktik ile kamuoyunun karşısında. Cumhuriyet ve laiklik mitingleriyle terbiye edemedikleri halkı, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, YÖK ve CHP gibi barikatlarla engelleyemedikleri siyasi yönelimleri yeni bir psikolojik harp operasyonunu ile akamete uğratmaya çalışıyorlar.

AK Parti"nin cumhurbaşkanı adayını önce “Kemalizme sözde değil, özde bağlılık” kriteriyle; o da yetmeyince e-muhtıra ve Anayasa Mahkemesi"ne verdirilen karar ile saf dışı bırakmaya çalışan bizzat Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'tı. Aynı süreçte Org Büyükanıt, 16 Mart 2007 tarihinde Harp Akademileri"nde basına kapalı olarak yaptığı konuşmada, eski DEP"lilerin Meclis"ten emekli milletvekili maaşı ve temsil tazminatı almalarını eleştirmişti. Büyükanıt, tepkisini, “Bu teröristler arasında TBMM ile irtibatı hâlâ devam edenlerin bulunmasının, yüce Meclis"in itibar ve saygınlığı ile katiyen bağdaşmadığını bu vesileyle huzurlarınıza getirmek istiyorum.” sözleriyle Meclis Başkanı Arınç"a iletmişti.

22 Temmuz seçimlerinin asıl ve öncelikli mağlubu olan Silahlı Bürokrasi kısa bir sessizliğin ardından yine ve yeni dumanlı havalar oluşturmak istiyor. Generaller, Atatürkçülük adındaki militarist ideoloji ve işleyişe sadakat göstermemekte direten her türden siyaseti imha etmeye, eğer beceremezlerse etkisiz kılmaya çalışmaktalar. Bunu yaparken de bazen bildik yöntemlere bazen de yeni birtakım reçetelere başvurmaktalar. Atatürkçülük ideolojisi ve bu ideolojinin muhafızları ellerine geçirdikleri en ufak bir fırsatı kaçırmıyor ve ülke insanlarının bir an için olsun özgürlüğün tadına varmamaları adına tüm imkanları seferber ediyorlar.

“Bizans"ta oyun bitmez!” diye bir söz var ki bu sözün 1908'den beri istikrarlı olarak askeri müdahalelere muhatap olan ülkemizde “Karargahta oyun bitmez!” şeklinde değiştirilmesi daha doğru olur herhalde.

Kenan Alpay / HAKSÖZ-HABER

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Generaller yine provokasyon peşinde

Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları TBMM?de milletvekili yemini sırası Ankara iline geldiğinde yapılacak saygı duruşundan sonra DTP'lileri protesto için Genel Kurul'u terkedecekler.

Generaller Yeni Bir Provokasyon Peşinde

.

.

.

Kenan Alpay / HAKSÖZ-HABER

HAKSÖZ Haberden ancak bu kadar saygisizca bir yazi beklenebilirdi.Asker bu ülkede haysiyetlerini kaybetmis olan yöneticilere karsi Türkiye Cumhuriyetinin mensuplari olarak gereken görevi yerine getirceklerdir.bunu hazmedemeyenler,ABD ****** yüzleri kizarmadan önlerini herdefasinda kesen saygideger ordumuza saldirmakla karakterlerini zaten kendileri ispat etmektedirler.Türkiye Cumhuriyetinin ordusundan ve onun serefli üyelerinden ancak ona hasim olanlar nefret ederler.Türkiye üzerinde kirli emelleri olanlar Türkiye Cumhuriyetinin ordusuna ve onun üyelerine saldirarak kendilerini tatmin etmeye calisirlar.O kirli emellerki Türkiyeyi bölmeye calisanlarla omuz omuza hareket eder ve Türkiyeyi savunmakla yükümlü TSK ya ates püskürürler,bunlarin ******* bile süphe edilmelidir.

********.Bu saatten sonra ordu düsmanligi dahada artarak devam edecektir.Cünkü onlarin icazet aldigi odaklar böyle emrediyor,bütün gücünüzle elinizden gelen her türlü hile ve dümen ile Türk devletinin ordusunu karalayacaksiniz hakaret edeceksiniz ve onlari halkin gözünde iki paralik edeceksiniz cünkü ordu Atatürk ilke ve inkilaplarina sonuna kadar baglidir ve bunlara karsi cikanlar ordunun sesini duymaktan kacamiyacaklardir.Bütün gocunmalari hazimsizliklari budur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tsk'yı Dtp'lilerin arkasında gören bir zihniyetin acınası ifadeleri...

Generaller tehlike unsuru ama Dtp'li bağımsızlar demokrasinin emanetçileri öylemi?

Dtp'nin, pkknın ne demek olduğunu bilmeyen kimse yok bu memlekette... Mecliste Kürtler vekillik yapamıyorlarmıydı da şimdi bu dalkavuklar Kürt halkını temsil edecekler? Buradan anlaşılıyor zaten bu şahısların Kürtleri ve haklarını savunmadıkları onlar terörü savunuyorlar, onlar terörist başını lider görüyorlar...

Dtp'liler devlete kafa tuttukları kadar ağalara kafa tutabilselerdi, aşiretlerin altında ezilen gerçek Kürt halkı için gerçek anlamda bir iyilik yapmış olurlardı... Avrupa Birliğinden gelerek dtplilerle görüşen heyetler Kürt halkı için Güneydoğuda bir yatırım yapsalardı, hastane, okul, eğitim merkezleri, aktivite salonları açmak yerine insan hakları adı altında dernekler kurup halkları birbirine düşürmeyi görev edindiler... bu millet artık bunu görmeli...

Devlet düşmanlığının mazereti olamaz... Türkiye Cumhuriyetinin üniter yapısına müdahale eden herkes bu ülkenin düşmanıdır... ve Her vatandaşının... evet ben askerimiz gibi düşünüyorum ve onlara saygı duymuyorum... ve vekilim kabul etmiyorum... bölücülerin vekilleri benim vekilim olamaz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yök için araya giriyorum.

yök ün ve avanesinin savunulacak hiç bir tarafı yok.

diger kurumlar gibi vesayetçi demokrasinin bir uzantısı..

anayasal bir kurum olmasıda hiç bir şey ifade etmez.bir şeyin yasal olması dogru olması anlamına gelmez, red buradan başlayacak..

bu ülkenin en temel sorunu askeri vesayet sistemidir, öncelikle askeri vesayetden kurtulacak, ilk yapılması gereken bu.

bu iş akp nin boynunun borcu, yapamassa, başkada hiç bir şey yapamaz, digerleri gibi çeker gider...

bu ülkede ki en büyük sorunlardan biride 'bagımsız yargı' sorunudur, daha dogru ifadesi, ideolojik yargı sorunu..

vicdanları tatmin edemediginiz sürece, şekilsel olarak bir takım kararlar alabilirsiniz.

sakın, yargı bagımsız falan demeye kalkmayın...

vatandaşların, ülkenin hangi kurumuna karşı bir önyargısı yok ki..

öyle veya böyle, bu bile başlı başlı başına bir ülke için çok büyük sorundur.

sorun, şu parti, bu parti meselesi de degil, bu, toplumun tümünün meselesidir.askeri vesayet, yök, yargı... bu ülkenin en temel anayasal kurumları içerik itibariyle sorunludur.

bu ülke her açıdan hazin bir manzara arz ediyor..şimdilik..

Bu ülkede YÖK'ten en son şikayet edecek kesim. milli görüş ve onun uzantısı olan partilerdir.

Tarih 1996 6 kasım 1996

Onbinlerce üniversite öğrencisi YÖK'ü protesto etmek için beyazıt meydanında toplandı. Refahyol hükümetinin bu protesto gösterisi için gönderdiği polis sayısı. Bir meydan muharebesi için gönderilen tabur kadardı. Binlerce çevik kuvvet polisi onlarca panzer, yüzlerce akrep.

Polis öğrencilere vahşice saldırdı. Silahsız şiddet içermeyen bir protesto için toplanan onbinlerce öğrencinin üstüne panzerler, akrepler sürüldü. Yüzlerce öğrenci yaralandı. Yüzlercesi gözaltına alındı tutuklandı. Yüzlerce öğrenci üniversitelerden atıldı.

Bir çok ilde, kampuslerde YÖK ü protesto etmek için gösteri yapan öğrencilere MHP liler ve MGV liler saldırdı.

Bugün her sayısında, YÖK ü eleştiren vakit gazetesi 7 kasımda YÖK ü protesto eden öğrencilere demediğini bırakmadı. YÖK'ü protesto etmiş olmak terorist, bozguncu olmaktı vakite göre o günlerde.

Ha keza bugün "eğitim eşitliği" ni savunan vakit gazetesi. öğrenci gençler mecliste "eşit parasız eğitim" pankartı açtığı için, onların ne teroristliğini ne bozgunculuğunu bırakmıştı.

YÖK kendilerinden olmayan öğrencilerin üstünde terör estirirken YÖK ten iyisi yoktu. YÖK'ün azdığı dönemse refahyol hükümetiydi.

Ancak ne zaman 28 şubat oldu ve rüzgarın yönü değişti. YÖK üniversitelerde türban yasağını uygulamaya başladı. Dün YÖK e toz kondurmayanlar birden YÖK ün kötü olduğunu farkediverdiler. Birden akıllarına eşit eğitim fırsatı geldi.

Türban yasağı başladı dönem kampuste sohbet ederdik tanıdığımız eski MGV üyesi öğrencilerle. Dün biz YÖK ü protesto ederken sesiniz çıkmıyordu. Kimi zamanda saldırıyordunuz bize. YÖK saçı uzun erkek öğrencilerin kampuse girmesini yasaklayan genelgeyi yayınlayıncada sesiniz çıkmadı. YÖK yüzlerce öğrenciyi okuldan atarken. binlercesi hakkında soruşturma açarken sesiniz çıkmadı yökten. Bir yandan inanca saygıdan bahsediyorsunuz. Bir yandan bizleri türban yasağını proteste etmeye çağırıyorsunuz. Ama oruç tutumadığı için katledilen Ümit Cihan Tarho ile ilgili ağzınızdan hiçbir şey duymuyoruz. 15 bin öğrenci uğurladı Tarho'yu hanginiz katıldınız.? YÖK türbanı yasaklayıncamı kötü oldu.

hiçbir cevap veremezlerdi.

bu ancak 28 şubat demokratlığı. Yani rüzgar kendilerinden yana eserken. YÖK kendilerinin karşı olduğu kesimler üstünde terör estirirken YÖK iyi onu karşı çıkanlar ise bozguncu terorist. YÖK 28 şubat sürecinin başında kendilerine doğru dönünce. O zaman YÖK kötü, YÖK e karşı olmak ise demokrasi görevi.

O yüzden boşver.

Ha keza, AKP'nin 5 yıl boyunca YÖK'le mücadele tarzıda YÖK'ün mantığıyla aynı. AKP 'nin YÖK le mücadelesi. Elindeki iktidar gücüyle YÖK üyeleri hakkında düzmece iddialarla dava açmak, tutuklatmak. Gazeteleri aracılığıyla üyeleri hedef göstermek. İftiralar karalamalar. Aynen YÖK mantığı işte. Ne oldu peki. YÖK aynen yerinde.

Anayasal bir kurumla hükümet böylemi mücadele eder. Elinin taşın altına koyar, yapar yasa değişikliğini. 100 bin Amerikan askerinin ülkeye gelmesine izin veren Teskereyi kendi tabanına ve milletvekillerine rağmen çıkarmak için kendini parçalayan, denemediğini bırakmayan AKP. Türban ve YÖK konularına gelince parmağını kıpırdattımı.

ha keza, Meclisin yaptığı yasaları uygulayan Danıştayın kararına karşı, yasal düzenleme yapmak yerine. Çıkıp karar veren danıştay üyelerine hücum eden, yandaş yayın organlarıyla üyeleri hedef gösteren bir hükümet. YÖK anti demokratikmiş. o görüşün ağzına yakıştımı. Bunlar YÖK ün uygulamalarından farklı mı ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yökle ilgili yazınıza katılıyorum.sağcılar yöke türban konusu gelene kadar hiç tepki göstermezlerdi.bu toplumda empati yok bi kere.biz hukukun üstünlüğüne inanmayan , kural tanımaz, anarşist ruhlu bir toplumuz.toplumumuzda insanlar hukuğa değil güce inanır.

güce sahip olduktan sonra kimse ne başkasına hak hukuk tanır ne de devletin kanunu tanır. güçlünün güçsüzü ezmemesi için hiç bir ortamda insnalar çok başıboş bırakılmamalı.her uygulaması iyidir demiyorum tartışılır ama bu topluma adam gibi yönetilen bir yöke her zaman ihtiyacç vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ülkede YÖK'ten en son şikayet edecek kesim. milli görüş ve onun uzantısı olan partilerdir.

ben diyorum ki, sadece yök degil, milletin kursagına lök diye oturmuş askeri vesayet sisteminin kendisi ve payandalarıyla mücadele etmeyen her kim olursa çeker gideeerrr.

falan parti, filan parti beni baglamaz.

eger ki ak parti toplum iradesine dayalı demokratikleşme hamlelerini becerebilirse alnernatif olmayı sürdürür, yoksa çeker gider.

milli görüşün devletçiligi beni baglamaz ve bu zamana kadar Erbakana oy vermiş degilim.

kafandaki şablonlara göre herkesi aynı kefeye koyma demiştim sana

yasal olmak dogru olmak anlamına gelmez.

bir şeye karşı olacaksan buradan başla, gerisi kıymati olmayan laflardır neznimde...

not; Ak parti merkezin partisi olursa kaybeder, çevrenin partisi olmak için mücadele etsin, anaplaşmaya gerekyok..

Ankara bu ülkeye dar geliyor, sorun iktidar mücadelesi, bu, bin yıllardır insanlar arasında devam eden bir mücadeledir. fazla kutsallaştırmaya gerek yok....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu topiğin konusu sen değilsin.

Ben bir zihniyetten ve bir siyasi görüşten bahsediyorum.

Bu ülkede YÖK konusunda en son ağzını açacaklardan birisi dediğim gibi Milli Görüş ve onun uzantısı partiler çevrelerdir.

O zihniyet YÖK ün mimarlarındandır. Dün YÖK ün en ateşli savunucuları ve destekçileridirler.

Onların demokratlığı ve YÖK karşıtlığı türban yasağıyla başladı. Sadece kendilerine yasak koyulunca aklına demokrasi gelenler, demokrat falan değildir.

Dün YÖKü protesto edenlere "terorist, bozguncu" diyip. Türban yasağı çıkınca herkesi YÖK ü protesto etmeye çağıranlar demokrat falan değildir.

Dün YÖK ü protesto eden öğrencielere, satırlarla, soplarlarla, cam parçalarıyla saldırıp. Türban yasağından sonra hadi YÖK ü protesto edelim diyenler demokrat falan değildir.

Onların sorunu kurum ve yapı olarak YÖK te değildir zaten. Onların sorunu sadece YÖK ün bugünkü haliyle işlerine gelmememisidir.

Onların sorunu askerin siyasete karışıyor olması falanda değildir aslında. Zirta 12 eylül döneminde asker siyasete karışıp onların önünü açarken. asker ihtiyacın on yirmi katı imam hatip lisesi açarken hiç şikayetleri yoktu ne 12 eylülden, ne askerin siyasete karışmasından. Ne zamanki rüzgar tersine döndü. Bu sefer asker siyasete onlara karşı olacak şekilde karışmaya başladı. O zaman askerin siyasete karışması yanlış bir şey oldu onlara göre. Zira 28 Şubat öncesi, hiç duyulmuşmu Milli Görüş'ün askerin siyasete karışmasından rahatsızlık duyduğu bunu zikrettiği falan.

Ama bu ülkede bir kesim vardır. YÖK e kurulduğu günden beri karşıdır. Onlar YÖK uzun saçlı öğrencileri okula almadığındada karşıdır. Türbanlı öğrencileri okula almadığındada. O kesim demokrasiyi sadece işine geldiği zaman savunup. İşine gelmeyince demokrasiyi araç olarak görmez. her şartta demokrasiyi savunur.

Onlar Askerin siyasete karışmasına her zaman karşıdır. Sola karşı yapılan ve sol ezilirken sağın önünün açıldığı 12 Eylülde de karşıdırlar. Sağa karşı yapılan 28 şubattada karşı çıkarlar.

Onlar gerçek demokratlardır. Milli Görüş ve benzerleri gibi, yılan sadece kendilerini soktuğunda gelmez akıllarına demokrasi. Yada kendinden olmayanlara uygulanan baskıya ve zulme sesini çıkarmayıp, alkışlayıp. Sıra kendilerien gelince sadece demokrasiden dem vurmazlar.

Onlar çetelere karşı her zaman mücadele eder. Dün çeteler kendilerine hizmet ederken, çeteleri protesto edenlere "mum söndü oynuyorlar, gulu gulu dansı yapıyorlar" deyip. Düzen çeteleri kendilerine karşı kullanınca akıllarına gelmez çetelerle mücadele etmek.

Onlar insan haklarını her zaman savunurlar. Onlar insanlık dışı işkencelere maruz kalan solcular içinde insan haklarını savunur. Guantanamoda işkence gören afgan mücahitler içinde insan haklarını savunur.

Onlar dün insan hakları için "cart curt" deyip. Kendileri ezilmeye başlayınca hatırlamazlar insan haklarını.

Onlar gerçek demokratlardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.