Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

haşema..haşema..haşema

Efendi Türkler

Önerilen İletiler

Insanlara acilmayi dayatan bir toplum veya devlette bazilarinin kapanma hakkini, kapanmayi dayatan sistem ve toplumlarda da acilma hakkini savunan biri olarak bu baslik altinda israrla cagdas olmanin gereginin acilmayla esdeger kilinmasi karsisinda saskina dondum. Her toplumun kendi icinden bir yol bulmalari gerektigine inanirim. Bu nasil olur? Herhangi bir kesimin haksizliga ugramasi durumu haric, herkesin kendi deger yargilari icinde hayat tarzini belirleme hakki vardir. Cagdas olmak yerel olmaktir, yerelligini evrensel normlar isiginda donusturebilmektir. Yoksa kendine tamamen yabanci bir kulturu taklidi olarak yasamak degil...

Karga ile bulbulun hikayesini bilir misiniz? Karga bulbulun sesini duydugunda, o kadar imrenir ki, bulbul gibi sakimak ister. Gunlerce, aylarca onu taklit etmeye, sesini degistirmeye, onun gibi otmeye calisir. Ama nafile, bir turlu bulbul gibi olmayi beceremez. Bu gercegi goren karga taklitciliginden vazgecip tekrar karga olmaya karar verir. Fakat o da ne; artik karga gibi otmesini de unutmustur. Artik ne kargadir ne de bulbul...

Selam ile..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 75
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bunlar zaten evrensel normlar değil mi? Evet...

Problem dayatmacı mantığın işin içine girmesi örneğin: Bugün kü başlıklarda gördüğüm bir İRAN haberi gibi...

Yani korku olayını ortadan kaldırmak gerekiyor yoksa özellikle islam üleklerinde bu işin kolay kolay çözülebileceği görünmüyor ve bu gerçeğin üzerine gitmek istediğinizde insanlar farklı yaklaşımlar ortaya koyuyorlar...

İnsanlar kendi özgür benliğini ve dışa açılımını yakaladıklarında kendileri olabiliyorlar.

Bunu yakalamadığınız sürece zaten içinizdeki siz hep oyun oynamaya devam ediyor.

bu özgür benliği yakaladığınızda Toplum normları sizin onu yaşayıp yaşayamadığınıza karar veriyor.

bunlar batılı toplumlarda ölüm riski getirmiyor ama İslami kurallar göre yönetilen ülkelerde getiriyor.

Aşırısından en basitine kadar.

Bu tür bir toplumu oluşturmanın en önemli basamağı hukuk sisteminin kendisinde yatıyor...

Ayrıca bu taklitcilik olayınında üstünde duralım.

Kendini arayan insanların bir çok şeyi denediğini biliyoruz. Bizim toplumumuzda taklitçilik olayı veya Müslüman toplumlarda taklitçilik kelimesi çok yaygın olarak kullanılıyor çünkü Müslüman mantığın dışına çıkan herkes TAKLİTÇİ oluyor....

Sevgiler

Dusuncelerinize katiliyorum. Ozellikle toplumu olumlu yonde donusturmenin ilk basamaginin hukuk sistemi oldugu gercegine katilmamak elde degil. Demokrasiyi halkin kendi yoneticilerini secmesinden ibaret goren ve kurumlarla sinirli birakan anlayisa karsi demokrasinin aslinda bir hukuk duzeni oldugunu seslendirmek gerekiyor. Hukuk ise, hep altini cize cize belirttigim, evrensel degerler icinde ele alinmali ve bilimsel veriler isiginda surekli olarak yenilenmeye acik olmalidir. Demokratik bir hukuk sistemi icinde bireyler kendi hayat tarzlarini belirleme hakkina sahiptirler. Herhangi bir hayat tarzi devlet icin tehdit unsuru olamaz. Ama bazi hayat tarzlarini diger kesimlere dikte eden zihniyetle, belirttiginiz gibi, hukuk basa cikabilir. Bunun da demokratik yolu, ornegin ben size zorla oruc tutturmaya calistigimda benim oruc tutusumun yasaklanmasi gibi komik bir uygulama olmamali. Duzgun isleyise sahip bir hukuk duzeni, vatandaslarin zihni yapisini zamanla istenilen duzeye getirme kudretine de sahiptir.

Taklitcilige gelince.. Bu kavramin daha cok dini bir arguman oldugunu biliyorum. Ama farkli bir manada kullandigimi siz de farketmissinizdir. Ekonomik ayricaliga sahip her kultur, ister dogru ve yararli olsun isterse yanlis ve zararli, diger kulturleri dogrudan etkileme gucune sahiptir. Kulturel emperyalizm sozu de buna isaret ediyor. Frantz Fanon'un "Siyah Deri Beyaz Maske" adli kitabini okumus musunuz bilmiyorum. Kitap, kulturel taklitciligin bir toplumu nasil savunmasiz biraktigina dair guzel ornekler icerir. Kisacasi soylemeye calistigim sey; bir tur asa..lik kompleksinin neden oldugu ozenti sonucu edinilmis davranislar ve yasam tarzinin toplumsal ilerlemeye herhangi bir katki saglamayacagidir. Bu sozden, hicbir seyin alinmamasi gerektigi sonucu cikarilmamali. Ama ozguvene dayali bir secicilik devrede olmali diye dusunuyorum.

Selam ile..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Karga ile bulbulun hikayesini bilir misiniz? Karga bulbulun sesini duydugunda, o kadar imrenir ki, bulbul gibi sakimak ister. Gunlerce, aylarca onu taklit etmeye, sesini degistirmeye, onun gibi otmeye calisir. Ama nafile, bir turlu bulbul gibi olmayi beceremez. Bu gercegi goren karga taklitciliginden vazgecip tekrar karga olmaya karar verir. Fakat o da ne; artik karga gibi otmesini de unutmustur. Artik ne kargadir ne de bulbul...

Selam ile..

:clover:zaten bır toplum yada birey için en kötü durum kimlik kaybı ve kargaşasıdır.saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konuştuğun kelimeleri kulağın duyuyormu senin.Sen kendini ne zannediyorsunda böyle bir hakarette bulunuyorsun.Senin gibi inançsız bir kişiye yakışacak sözler gerçi ama kendine gelmeni tavsiye ediyorum.Senin yaptığın insanları kışkırtıp propaganda yapmak senin gibi insanların bu ülkeyi bölmesine hiçbirzaman müsade etmedik etmeyeceğizde.

O çarşaflar,haşemalar seni çokmu gerdi sana ********* arkadaşım.Herkes istediği gibi giyinmekte özgürdür.Memnun değilsen bırak bu ülkeyi git çünkü senin gibi ******* ihtiyacı yok bu ülkenin.

Bu yanıtın sahibi olan şahıs kimin dinli kimin dinsiz olduğuna bilgisayarının karşısından karar verebiliyor. İslamı, kendince uydurdukları kalıplarla yaşayan ve yaşatanlara yöneltilmiş bir eleştiriye cevap veriyor bu arkadaş. Ve eleştiri hoşuna gitmediği için gecikmeden karşı tarafı bölücülükle suçluyor. Meğer ülkenin bölünmesine izin vermeyenler onlarmış. (onlar kimse?) yani ülke onlar sayesinde bütünlük içinde yaşıyormuş.

Bu şahıs bu kadarla yetinmedi yorumunu beğenmediği; bölücülükle suçladığı, dinsiz olduğunu hemen anladığı kişiye bu ülkeyi bırakıp gitmesini söyledi. Yazıdaki yıldızlardan anladığımız kadarıyla da bunları söylerken hakaret ve küfür içeren bir şey daha söylemiş.

Şimdi ben de kısa bir cevap vermek istiyorum: bölücü olan, başkalarını kesin suretle haksız görüp onlara yaşam hakkı tanımayan, ülke babasından mirasla şahsına intikal etmiş gibi, başkalarını ülkeden kovanlardır. Bu nasıl bir cürettir anlamak mümkün değil.

Ben bu yaz fırsat bulduğumda aynı sahilde denize gireceğim. Hiç kimse beni, denize mayoyla girdiğim için sahilden kovamayacak. Hiç kimse uygarlığı savunduğu için ülkesini terk etmeyecek. Ama, onları, haddini aşarak defetmeye çalışan zihniyet, bu ülkenin sınırlarının dışında kalacak, “HERZAMAN”…

Bu zihniyet "ya sev, ya terket"çi zihniyettir. Kafatasçı modelleri olduğu gibi böyle örümcek sevenleri de bulunur. Hiç itibar etmeye değmez. Değer verip cevaplamayınız bile derim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu zihniyet "ya sev, ya terket"çi zihniyettir. Kafatasçı modelleri olduğu gibi böyle örümcek sevenleri de bulunur. Hiç itibar etmeye değmez. Değer verip cevaplamayınız bile derim.

Sevgili ***** *****, Dogarim siyahim,Büyürümsiyahim,Güneslenirim siyahim,Üsürüm siyahim,Korkarim siyahim

, Hastalanirim siyahim Ve ölürüm, hala siyahim Ve sen ***** ****** Dogarsin pembesin,Büyürsün beyazsin, Güneslenirsin kizarirsin,Usursun *******,******** sararirsin,Hastalanirsin yesilsin Ve ölürsün grisin Ve hala ********* bana renkli dersin...

Alıntı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Modern giyinişli bir insanım ama insanların denize girerken vücutlarını cömertçe sergilemek istemiyorlar diye eleştirmesini rahatsızlık verici buluyorum...Sonuçta kendi bedeni, kendi iradesi ve resmi bir alan da değil, inisiyatiflerine bırakmak lazım...

:clover::clover::clover:

Saygılar...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Modern giyinişli bir insanım ama insanların denize girerken vücutlarını cömertçe sergilemek istemiyorlar diye eleştirmesini rahatsızlık verici buluyorum...Sonuçta kendi bedeni, kendi iradesi ve resmi bir alan da değil, inisiyatiflerine bırakmak lazım...

Arkadasim bizler bu konuyu tartisma ortamina getirirken cirilciplak soyunmak icin getirmedik ,herhalde aramizda öyle kafasi bulanik bir arkadasin olacagina inanmiyorum...

simdi yazina bakiyorum kendi kendine celiskiye düstügünü görüyorum ,modern giyinisli bir insanim diyorsun ,

benim anladigim modernlik ..insanlarin icindeki ortama göre sade cagdas giyinmesidir...

denize giren biriside mayosuyla girer ..herhalde ciplak girmez..

kendisini sergilemek isteyen..bir pantolonlada sergileyebilir..!!

dikkatleri üzerine cekmek isteyen ...bir sakiz cignemeylede cekebilir...bir dudak rimeliylede fefkalede basarabilir..

bu yazinlada neyi dikkat cekmek istedin anlayamadim...biraz acarsan memnun olurum...

Saygilar

:shuriken: yamyam frankfurt

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cagdas dusunmek budur iste!.. Bu bakis acisidir ihtiyacimiz olan...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadasim bizler bu konuyu tartisma ortamina getirirken cirilciplak soyunmak icin getirmedik ,herhalde aramizda öyle kafasi bulanik bir arkadasin olacagina inanmiyorum...

simdi yazina bakiyorum kendi kendine celiskiye düstügünü görüyorum ,modern giyinisli bir insanim diyorsun ,

benim anladigim modernlik ..insanlarin icindeki ortama göre sade cagdas giyinmesidir...

denize giren biriside mayosuyla girer ..herhalde ciplak girmez..

kendisini sergilemek isteyen..bir pantolonlada sergileyebilir..!!

dikkatleri üzerine cekmek isteyen ...bir sakiz cignemeylede cekebilir...bir dudak rimeliylede fefkalede basarabilir..

bu yazinlada neyi dikkat cekmek istedin anlayamadim...biraz acarsan memnun olurum...

Saygilar

Gayet açık ve net konuştum..Modern giyimliyim dedim, denize haşema ile giriyorum demedim, çelişki nerde? Ama girsem bile bu sadece beni ilgilendirir...

Sergilemek her yerde ve her şekilde yapılır , konu başlığı haşema olduğu için sadece bu konudaki fikrimi yazdım ve sabittir..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gayet açık ve net konuştum..Modern giyimliyim dedim, denize haşema ile giriyorum demedim, çelişki nerde? Ama girsem bile bu sadece beni ilgilendirir...

Sergilemek her yerde ve her şekilde yapılır , konu başlığı haşema olduğu için sadece bu konudaki fikrimi yazdım ve sabittir..

Evet yazdiginla celiski burda ..!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani kişi tercihi kullanıp öyle girmek isterse mani mi olacağız yoksa taciz mi edeceğiz kapalı girdi diye?

Yıllar önce bir olaya şahit oldum ;Didim'deyiz bir bayan haşema giymişti o denizde iken beyefendinin birisi bayana hitaben kaçın kaçın ninja kaplumbağa geliyor dedi....Sonrası şemsiye saplarının havada uçuştuğu bir kavga ve akan kanlar...Böyle mi olmalı , tercihi bu yönde olanlara sataşılmalı mı?

Tek taraflı bakmıyorum olaya, açıklar için de küçümseyici bakışlar fırlatan, laf atan kimi kapalı insanlar var..Bu da yanlış çok..Demem o ki sonuçta tercih meselesi ve bunu eleştirmek yersiz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Modern giyinişli bir insanım ama insanların denize girerken vücutlarını cömertçe sergilemek istemiyorlar diye eleştirmesini rahatsızlık verici buluyorum...

Evet bu yazi ne anlama geldigini aciklamak ...,, evet artik hic birsey anlamak istemiyorum..!!

Arkadasim bu yazi ,,

ya hasemayla gireceksin yada vucudunu sergileyeceksin...

bunu aciklaman zormu...

kalkip bana kavgayi anlatiyorsun...!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani kişi tercihi kullanıp öyle girmek isterse mani mi olacağız yoksa taciz mi edeceğiz kapalı girdi diye?

Yıllar önce bir olaya şahit oldum ;Didim'deyiz bir bayan haşema giymişti o denizde iken beyefendinin birisi bayana hitaben kaçın kaçın ninja kaplumbağa geliyor dedi....Sonrası şemsiye saplarının havada uçuştuğu bir kavga ve akan kanlar...Böyle mi olmalı , tercihi bu yönde olanlara sataşılmalı mı?

Tek taraflı bakmıyorum olaya, açıklar için de küçümseyici bakışlar fırlatan, laf atan kimi kapalı insanlar var..Bu da yanlış çok..Demem o ki sonuçta tercih meselesi ve bunu eleştirmek yersiz...

Evet bu yazi ne anlama geldigini aciklamak ...,, evet artik hic birsey anlamak istemiyorum..!!

Arkadasim bu yazi ,,

bunu aciklaman zormu...

Ikili polemiklerin arasina dalip munasebetsiz biri gibi ortada siritmanin hic sevmedigim bir durum oldugunu belirtmeliyim oncelikle. Ama ilgimi ceken bir sey oldu: O da, farkli dusunceleri celiski olarak addetmenin kendi fikrimiz haricinde hicbir seyi anlayamadigimizdan kaynaklandigi hususudur. Ah bir anlayabilsek... O zaman sorun kalmayacak zaten.

Simdi sevgili efendi turkler, hazir dalmisken araya, anlayamadiginiz dusunceyi ben acayim biraz izninizle;

ilyada, kendisinin modern giyimli birisi oldugunu belirttikten sonra konuya iliskin dusuncelerini soyle siraladi:

1. Sozkonusu olan sey kisinin kendi bedenidir. Kamusal alan degildir yani. Dolayisiyla herkes bu konuda insiyatif sahibidir. Isteyen vucudunu comertce sergiler, isteyen hasema giyer.

2. Bir insanin, yalnizca kendi insiyatifinde olan vucudunu gosterip gostermemesi konusunda ucuncu sahislarin mudahale hakki olamaz. Bireysel tercihlere herkes saygi gostermelidir.

3. Vucudunu orten insanlara mudahale ne kadar yanlissa, ortmeyenlere mudahale de o olcude yanlistir. Bu saygisizliktir ve farkli yasam sekillerini tercih eden insanlar arasinda dusmanligin olusmasina neden olur. Kavga ornegi de bunu temellendiriyor.

Acaba celiski aciklanan dusuncenin, bakis acisinin kendisinde mi yoksa sabitlesmis bazi onkabullerle uyusmadigindan oturu varolan bir celiski mi? Kesinlikle ikincisi.

Selam ile..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadasim bu yazi ,,

bunu aciklaman zormu...

O alıntı yaptığın cümlede haklısın arkadaşım, yanlış kelimeler kullanmışım... Vücudunu göstermek istemiyorsa diye düzelteyim...

Sergilemek kelimesini kullanırken aslında anladığın şekilde değildi amacım..Yanlış kelime seçmişim sezarın hakkı sezara şimdi...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Insanlara acilmayi dayatan bir toplum veya devlette bazilarinin kapanma hakkini, kapanmayi dayatan sistem ve toplumlarda da acilma hakkini savunan biri olarak bu baslik altinda israrla cagdas olmanin gereginin acilmayla esdeger kilinmasi karsisinda saskina dondum. Her toplumun kendi icinden bir yol bulmalari gerektigine inanirim. Bu nasil olur? Herhangi bir kesimin haksizliga ugramasi durumu haric, herkesin kendi deger yargilari icinde hayat tarzini belirleme hakki vardir. Cagdas olmak yerel olmaktir, yerelligini evrensel normlar isiginda donusturebilmektir. Yoksa kendine tamamen yabanci bir kulturu taklidi olarak yasamak degil...

Selam ile..

Biz Türk'üz bizim kültürümüzde hasema veya türban yoktur,bunlar Arap kültürünün parcalaridir hatta daha ileri giderek ,rahibelrin kiyafetleri Italyan köylerinde kadinlarin kiyafetleri,Iran kiyafetleri Yunan köylüsünün tradisyonel kiyafetleri bugün müslüman kiyafeti diye yutturulmaya calisilmaktadir.

Tabiiki herkes giyiminide kusaminda özgür olabilmeli ama bu kiyafeti ülkede dayatma araci olarak kullanmamali.Sizlerin istediginiz tamamen budur.Laiklik kalksin Dini bir yönetim gelsin,herkes kapansin yani herkes Arap veya bilmem ne kiyafetleri giysin.Baskalarinin kültürünü niye alalim derken müslümanlik ayagi ile bize Arap ve rahibe kiyafetlerini savunuyorsunuz.Türkiyede haksizliga ugrayan bir kesim yoktur,bununla belki türbanli kizlari anlatmaya calisiyorsaniz cok yanlistir.Üniversiteler herkesin yasasi ile degil üniversitede gecerli yasalarla yönetilir.Bu gercegi nedense kimse ciddiye almadan özgürlük tartismalari yapiliyor.Üniversiteler özgür kuruluslardir.oralarda okuyacak olanlar oranin yasasina uymakla yükümlüdürler.******

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bazi kendini bilmezler disinda ülkemizde zaten mayo veya hasema ile denize girene kimse karismaz hatta beraberce yanyana bile girenler vardir.Herkesin tabiiki giyim özgürkügü vardir.Mayo ile denize girmeyi vücut sergilemek gibi bir anlayisa tamamen karsiyim.Bu yanlisligin yapilmamasi gerekirdi. Insanlarin birbirinin kilik kiyafeti ile problemleri yok problem ülkede kapanmayi siyasi bir ortama cekmeye calisarak hasema veya tesettürlü olmayanlari farkli göstermek bizden olanlar olmayanlar diye siniflandirmaktir.Müslüman kiyafeti diyerek tesettürlü olmayanlari dinden cikmis bir konuma getirmektir yanlis olan.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bazi kendini bilmezler disinda ülkemizde zaten mayo veya hasema ile denize girene kimse karismaz hatta beraberce yanyana bile girenler vardir.Herkesin tabiiki giyim özgürkügü vardir.Mayo ile denize girmeyi vücut sergilemek gibi bir anlayisa tamamen karsiyim.Bu yanlisligin yapilmamasi gerekirdi. Insanlarin birbirinin kilik kiyafeti ile problemleri yok problem ülkede kapanmayi siyasi bir ortama cekmeye calisarak hasema veya tesettürlü olmayanlari farkli göstermek bizden olanlar olmayanlar diye siniflandirmaktir.Müslüman kiyafeti diyerek tesettürlü olmayanlari dinden cikmis bir konuma getirmektir yanlis olan.

saygilarla

Sayin politika, ben de bahsettiginiz tehlikeye karsi, kendimce demokratik tepkiyi savunuyorum. Sayet birileri tesetturlu olmayanlara yonelik bu sekil suclamalarda bulunuyorsa, bunun yolu o zihniyeti mahkum etmektir. Tersini dusunen zihniyetler icin de gecerli bu. Kurunun yaninda yasi yakmak toplumu keskin cizgilerle bolen bir yaklasimdir ve demokratik degildir.

Selam ile..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hic ustume dusmedigi halde Efendi Turkler hakkinda haddimi asan bir yorumda bulundum. Uslubumdan, konuyu tam anlamadan hic geregi yokken yargida bulunmamdan ve munasebetsizligimden oturu Efendi Turkler'den tum samimiyetimle ozur diliyorum. Umarim hosgoru gosterir ve ofkelense de ofkesinde haklidir.

Saygilar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
Biz Türk'üz bizim kültürümüzde hasema veya türban yoktur,bunlar Arap kültürünün parcalaridir hatta daha ileri giderek ,rahibelrin kiyafetleri Italyan köylerinde kadinlarin kiyafetleri,Iran kiyafetleri Yunan köylüsünün tradisyonel kiyafetleri bugün müslüman kiyafeti diye yutturulmaya calisilmaktadir.

Tabiiki herkes giyiminide kusaminda özgür olabilmeli ama bu kiyafeti ülkede dayatma araci olarak kullanmamali.Sizlerin istediginiz tamamen budur.Laiklik kalksin Dini bir yönetim gelsin,herkes kapansin yani herkes Arap veya bilmem ne kiyafetleri giysin.Baskalarinin kültürünü niye alalim derken müslümanlik ayagi ile bize Arap ve rahibe kiyafetlerini savunuyorsunuz.Türkiyede haksizliga ugrayan bir kesim yoktur,bununla belki türbanli kizlari anlatmaya calisiyorsaniz cok yanlistir.Üniversiteler herkesin yasasi ile degil üniversitede gecerli yasalarla yönetilir.Bu gercegi nedense kimse ciddiye almadan özgürlük tartismalari yapiliyor.Üniversiteler özgür kuruluslardir.oralarda okuyacak olanlar oranin yasasina uymakla yükümlüdürler.******

saygilarla

Evet biz türküz AMA aynı zamanda müslümanız...müslümanlığın gerektirdiği bazı şartlar vardır..eğer siz bunlara karşıysanız neden müslümansınız??bunu bi düşünün..Madem müslümansınız.E bizim kitabımız Kuranı kerim değilmi??bizim için gönderilmiş kutsal bir kitap ve bu kitap ta NUR SURESİ 31.AYETTE BAŞÖRTÜSÜNÜ emrediyor..bu müslüman bir kadının yapması gereken bişey.. ne bilincsizlik sembolü nede bir ARAP KÜLTÜRÜ..Ayrıca müslümansak müslümanlık vazifelerimizi yerine getirmeliyiz...Onlara karşı çıkmamalıyız..**********..Daha bilinçli olun ve söylediğiniz şeylerin ne kadar saçma olduğunu farkedin..Amacım sizi suçlamak değil sadece daha bilinçli olmanızı tavsiye ediyorum..Namaz kılmak nasıl bir kulluk vazifesi ise başı örtmekte bir kulluk vazifesidir..kimisi örter kimisi örtmez..kimisi kılar kimisi kılmaz..kişinin iradesine kalmış bişey..SAYGI DUYMALIYIZ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

En çok zoruma giden şey arap kültürünün 'dinimiz böyle istiyor' diye bize yutturulmak istenmesi...

Hayır efendim benim öyle bir kültürüm yok...

Çağdaş Türkiye hiç bir zaman arap kültürünün boyunduruğuna girmeyecektir...

DİPNOT, MUKİ, Efendi Türkler düşünceleriniz karşısında saygı ile selamlıyorum

Yanlız şunuda iyi anlamanız gerekiyor....

Kimse burada din düşmanlığı yapmıyor. Ne yapıyor: Örümcek Kafalı ve Türkiye Düşmanlarına karşı mücadele veriyor... Toplumu karanlığa götürmek isteyenlere karşı mücadele veriyor...

Saygılar

Siz müslümanmısınız??evet müslümanım diyorsanız;henüz müslümanlığın ne olduğunu kavrayamamışsınız..biz tek ve var olan Allah'a inanıyorsak,onun gönderdiği kitaba inanıyorsak emirlerinede uymalıyız..Bunun ARAP KÜLTÜRÜYLE filan alakası yok..bu bir kültür ayrılığı değil din birliğidir..onlarda müslüman bizde müslümanız..İslam dini:araplara başını ört türklere:örtme! demiyor!Bende türküm Bende Müslümanım ve kapalııyım açıklarada sonsuz saygı duyuyorum..sizinde kapalılara dduymmanız gerekir..Arap kültürüne uyduğumuz filan yok..Nasıl Nmaz kılmak dinimizin getirdiği bir şey ise başı örtmekte öyledir.kimisi kılar kimisi kılmaz NAMAZ KILANLAR ARASINDA AYRIMCILIK YAPILMIYORSA BAŞI ÖRTENLER ARASINDADA YAPILMAMALI NİHAYETİNDE MÜSLÜMAN BİR ÜLKEYİZ...Amacımız ülkeyi ÇAĞDAŞLIKTAN çıkarmak değil..demokratik bir ülke yapmak neden kapalılara ***** gözüyle bakılsınki;??neden eşitlik olmasın??

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Islam da basini ört diye sabit bir emir yoktur,ama ziynetlerini ört emri vardir,zinet ise bas degildir,gögüslerdir mahrem yerlerdir,takilardir.

Hasema diye bir giysi Allahin kitabinda gecmiyor,bu giysi Islami yozlastiranlarin,cagdas giyime karsi dincilerin bir uydurugudur,böyle seyleri reddedenleri sen müslümanligi kavrayamamissin diye kücük düsürmek ise Islamda hic yeri olmayan bir durumdur.Islam kadinlarin öcü yapildigi,sadece bir canli hayaletten öte birsey olarak görülmedigi bir dindir.

Kadini hasemalara sokan zihniyet,gözü disarlarda olan fakat kendi mali olunca sahin kesilen zihniyettir.

Islami carpitmayin,Islam 1400 yil önceki gibi yasamayi emretmiyor insanlara,o zaman kaldirin motorlu araclari herkes deveye binsin.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kuran'daki ilgili surelerden ( Nur-31 ve Azhab 59 ) baş örtüsü zorunluluğu yorumu çıkmaz. Öte yandan, baş örtüsü bir emirdir yorumuna inananlara da saygı duymak gerekir. Ancak, Laik bir ülkede kamu alanında dini simgelere izin verilemez. Üstelik, Baş örtüsü veya Doğramacının bulduğu çözüm olan Türban diyelim ( ben Sıkmabaş tabirini daha uygun buluyorum ) bu sorun ülkemizde siyasallaştırılmış bir konudur ve Sıkmabaş hem dini hem de siyasi bir simge olmuştur. Zaten, kamu alanı dışında kimse Sıkmabaşa karışmıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.