Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Anlayamadıklarım?

emrahh

Önerilen İletiler

• Cevaplar 60
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

" Kur'an'da bulunan çelişkileri, forumun muhtelif konuları arasında bolca tartıştık. Ayrıca ortada bir "nesh" gerçeği varken, bir ayette bile çelişki olmadığı iddianız gerçekçi değildir. Kur'an, kendinden önce bilinmeyen hiç bir şeye açıklık getirmemiştir. Kaldı ki, bir çok konuda da eski inanışları aktarmış, yanlış duruma düşmüştür. (7 Gök inancı, Göktavan inancı, Yıldızlarla Şeytan taşlandığı inancı, Yıldızların insanlar yön bulabilsinler diye yaratıldığı inancı, Dağların "yer" den sonra ve insanlar sarsılmasınlar diye yerleştirildiği inancı vs.vs.) alıntı yam yam"

Sayın yam yam

Çelişki ile tercihleri karıştımayın mesela siz armut seversiniz ben sevmem bu bir tercihtir ama 2x2} 5 dersem bu bir çelişkidir

Böyle bir tane olsun yazabilirmisiniz

Nesh'ten maksadınızı anlayamadım Kur'anda nesh diye bişey yoktur

Yıldızla yön tayini gerçektir ve de astronomi okumuş biri olarak bence siz baltayı taşa vurdunuz

Kutup yıldızı olmasa yön diye bişey kalmaz çünkü ondan başka her şey hareketli bir tek o hep yerinde durur

herkesin mülkiyet sınırı ve aldığı doğrultu onun sayesindedir

Neyse bunu sonra tartışırız

Sizden beklediğim bir tane olsun bir ayet çelişkisi ortaya koymanızdır

Lütfen copy past olmasın tek tek yazın sizinde bildiğiniz bişey olsun

Bunu başka forumlarda da dile getirdim uzun uzun kopyalamalar sunuldu sorsan ki ne kopyaladın kendiside bilmez

Bekliyorum

selam[/b]

Nesh: "Bir şeyi başka bir şeyle değiştirmek"...“Şer’i bir hükmü yine şer’i bir emirle kaldırmak"

Benim katımda söz değiştirilmez ve ben kullara zulmedici değilim.” (Kaf Suresi 29)

"Biz bir âyeti değiştirip yerine başka bir âyet getirdiğimiz zaman -ki Allah neyi indireceğini gayet iyi bilir-...." (Nahl Suresi 101)

"Biz herhangi bir âyetin hükmünü yürürlükten kaldırır veya onu unutturur (ya da ertelersek), yerine daha hayırlısını veya mislini getiririz...." (Bakara Suresi 106)

"Allah dilediğini siler, dilediğini de sabit kılıp bırakır. Ana kitap (Levh-i Mahfûz) O’nun yanındadır." (Ra'd Suresi 39)

Hani tanrı katında söz değiştirilmiyordu?

"Şüphesiz, inananlar (Müslümanlar) ile, Yahudiler, Hıristiyanlar ve Sâbiîlerden13 (her bir grubun kendi şeriatında) “Allah’a ve ahiret gününe inanan ve salih ameller işleyenler için Rableri katında mükafat vardır; onlar korkuya uğramayacaklar, mahzun da olmayacaklardır” (Bakara Suresi 62)

"Kim İslam’dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır." (Âl-i İmran Suresi 85)

Hani Yahudiler, Hristiyanlar ve Sabiiler de mahzun olmayacaklardı?

"Dinde zorlama yoktur.... " (Bakara Suresi 256)

"Hayır, düşündükleri gibi değil! Şüphesiz bu (Kur’an) bir uyarıdır. Artık kim dilerse ondan öğüt alır." (Müdessir Suresi 54-55)

"Haram aylar çıkınca bu Allah’a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. Eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir." (Tevbe Suresi 5)

"Arzu ettiler ki kendilerinin küfre saptıkları gibi siz de sapasınız da beraber olasınız. Bu sebeple, onlar Allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin. Eğer bundan yüz çevirirlerse onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün. Onlardan ne bir dost edinin, ne de bir yardımcı." (Nisa Suresi 89)

"Ey peygamber! Kafirlere ve münafıklara karşı cihad et ve onlara karşı çetin ol. Onların varacakları yer cehennemdir. Ne kötü bir varış yeridir orası!" (Tevbe 73)

"Ey Peygamber! Kafirlere ve münafıklara karşı cihad et, onlara karşı sert davran. Onların varacağı yer cehennemdir. Ne kötü varılacak yerdir orası!" (Tahrim 9) (Bir mükerrer ayet daha)

"Kendilerine kitap verilenlerden Allah’a ve ahiret gününe iman etmeyen, Allah’ın ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din İslam’ı din edinmeyen kimselerle, küçülerek (boyun eğerek) kendi elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın." (Tevbe 29)

Hani dinde zorlama yoktu?

"....Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir." (Hac Suresi 47)

"Gökten yere kadar bütün işleri Allah yürütür. Sonra bu işler, süresi sizin hesabınızla bin yıl olan bir günde ona yükselir." (Secde Suresi 5)

"Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir." (Mearic 4)

Tanrı Katında 1 gün, Bin yıl mı, 50 Bin yıl mı?

"Göktekinin sizi yere geçirivermeyeceğinden emin mi oldunuz? (O zaman) bir de bakarsınız yer yüzü şiddetle çalkalanıyor." (Mülk Suresi 16)

"Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir." (Mearic Suresi 4)

"Gökten yere kadar bütün işleri Allah yürütür. Sonra bu işler, süresi sizin hesabınızla bin yıl olan bir günde ona yükselir." (Secde Suresi 5)

Tanrı Gökte midir?

Bunlar Kur'an'ın kendi içindeki çelişkilerinden bazıları...

Bilimle olan çelişkilerine örnek içinde bknz: http://www.turkish-media.com/forum/index.p...indpost&p=37371

İnsanların yıldızlara bakarak yön tayin edebildikleri doğrudur. Buna bir itirazım yok. Ancak yıldızlardan yön tayin etmekte faydalanmak başkadır, yıldızların insanlar yönlerini bulabilsinler diye yaratılmış olduğu iddiası başka...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaslar açıkca söyleyeyim benim öyle derin bir bilgim yok bu konularda ve zamanında ben de bu tür çelişkileri çok yasamış biri olarak söylüyorum, şimdi hep islamın ve diğer dinlerin tarihi hakkında geçmiş üzerine tartışıyoruz ama bence bütün bunların dışında normal insan yasamı üzerine oturup düşünelim doğuyoruz belirli bir süre yasıyoruz bu 1 dk da olabiliyor 70 yılda hatta ölü doğanlar bile oluyor neyse biz diyelim ort. olarak 55-60 yıl ve allaha inanmadığımızı , ölümden sonra bir hayat olmadığını varsayalım şimdi ben diyorumki eğer dünyada tek etkin güç insanlar ise bu güç neden tam olarak adaleti sağlayamıyor hangimiz diyebiliriz işte şurda adalet tam anlamıyla sağlanıyor ? peki burda bizleri dolandıranlar ve bu dünya üzerinde ki iyi niyetli insanların sırtından gecinen diğer insanların yaptığı şeyler yanlarına kar kalcak öylemi ? Bence biz öyle aciz yaratıklarızki kendi kendimizi bile yönetemiyoruz yönetirsekte çıkarlarımız doğrultusunda oluyor bu işte allahın bize peygamber göndermesindeki amaçlardan biride budur örnek bir insan teşkil etmesi açısından böyle bir lutufta bulunmuştur ve bu yüzdende saygı duyulması gerekir. şimdi baska bi konuya geceyim su dünya içerisinde öyle yasamlar varki aralarında ucurumlar var kimisi açlıktan ölümle burun buruna yasıyor kimisininde yediği önünde yemediği arkasında sizce bu insan dediğimiz kendiliğinden bir takım olusumlarla dünyaya gelmiş bu varlık bu dengeyi neden sağlayamıyor düşünsenize hayatı boyunca kimseye minnet etmeden fakir bir şekilde yasayan bir insanın ne sucu varda sükrederek o şekilde yasamaya devam ediyor eğer onu tutan bir güç olmasa illegal yollarla çok kolay zengin olabilir degilmi ? ee peki onu tutan ne yasalarmı ? hiç sanmam istedikten sonra yasaları bile kılıfına uyduruyor çünkü onu yapanda o ve işin komik tarafıda bu madem yasam için kurallar koyuyoruz ama bu kuralları çiğneyen cezasız kalıyor :) evet arkadaslar yani sizce bizlerin üstünde bir güç bir yaratıcı yokmu yani ? evet bunuda geciyorum baska yasam örneklerine bakalım mesala bir insan doğarken sakat doğuyor ve bu yüzden hayatı boyunce çeşitli zorluklarla karşılasıyor sizce bu insanın yasamdaki yeri nedir arkadaslar sucu nedir de doğarken acı çekmek için doğuyor ? evet o insan dediğimiz yüce varlık buna bir çözüm getirsin o zaman? arkadaslar inanınki dünyadaki her canlının bu dünya üzerinde yasaması için bir sebebi var ve bizlerin bunu bilmeye akli irademizin gücü yetmez evet biz insanlar çok yetenekliyiz üreticiyiz birçok iyi ve kötü özelliklerimiz var ama illaki bir sınırımız var ve o sınırdan sonrasına gücümüz yetmiyor yani çok çok daha büyük yaratıcı bir gücün Allah'ın olduğu kesin bunun ispatını geçmişte aramanıza gerek yok kendi yasantınızda ve hayattaki herseyde görebilirsiniz yeterki dikkatlice ve mantıklıca düşünün son olarak söylemek istediğim ben islama inanan birisiyim çünkü gercekten her acıdan mantıklı gelen bir din ama diğer dinlerede saygı duyuyorum inanmayan arkadaslarada tabi çünkü herkesin bir düşüncesi var ve hepimiz bu soruların cevaplarını en sonunda öğreneceğiz arkadaslar kim bilir belki 1 sn sonra belkide 70 yıl sonra ölüm kapımızı nerde ne zaman calarsa artık herkese saygılar :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Mr. Yamyam

1-Lokman hekim ve Zülkarneyn ile ilgili verdiğiniz bilgileri ve kaynakları (!) okudum çok faydalandım desem yalan olur. Büyük Larousse’daki ilgili maddeleri yazan kişilerin çok büyük âlimler oldukları ve o konudaki bütün (Hıristiyan, Yahudi, İslam, eski yunan, ilkçağ …) literatürü tarayıp ondan sonra sizin gibilerin faydalanması için sunduklarından kuşkum yok. Benim verdiğim ve “sizin yanıltıcı ve saçma” diye ifade ettiğiniz bilgi; batıya, kendi düşünür ve filozoflarının kitaplarını şerh ederek onlara öğreten İslam filozoflarının kitaplarından alınan y.y. dır medreselerde okutulan kitaplardaki bir bilgidir.

“Sözlerini araştırırsan uzak bölgelerde olmalarına rağmen Hz. Peygamberin sözleriyle benzerliklerini bulursunuz” ifadeniz için: Bu benzerlikleri burada gösterin ki, üzerinde tartışalım…” sizin işiniz bu değil mi? Bilgi doğrumudur değimlidir, gerçekten kaynaklarda varmıdır? Araştırma yapmadan buna ihtiyaç bile duymadan size verilen bilgiler üzerinde ve kendinizi hâkim konumda görerek kendi sığ mantığınıza vurarak beyin jimnastiği yapmak, öyle ya nasılsa kendi bilginize ters gelen her şeyi reddetmek gibi çok basit alışkanlığınız var.

““Astvar” kelimesinin alınarak “övülmüş” kelimesine ulaşılmasına bir diyeceğim yok ama, bu kelimenin “Muhammed” ismine bire bir çevrilebileceği iddiası beni ziyadesiyle tebessüm ettirdi.” Demişsiniz aman bayım lütfetmişsiniz siz tebessüm etmişsiniz ama ben bu sözünüze kahkaha attım. “Astvar” kelimesinin anlamını biliyorsunuz da “Muhammed” kelimesinin tefil babından ismi meful olduğu ve aynı manaya geldiğini ya bilmiyorsunuz ya da işinize gelmediği için tecahülü arif sanatı uyguluyorsunuz bu da olsa olsa küfri inadinizi gösterir.

2-Brahmanizm deki “MOHAMMAD kelimesini ya da “Sana bağlı kalacağım. Sen ey Parbatis Nath/Beşeriyetin Efendisi, Arabistanın sakini. Sen şerri yok etmek için büyük bir güç topladın. Ve o, Melekha'lı düşmanlardan kendi kendini korudu. .....ben senin kölenim, beni ayaklarının altına yatır." Ve “Sen gittiğin zaman bize kim öğretecek?" Mukaddes kişi şöyle cevapladı; "Ben, yeryüzüne gelen ilk mukaddes kişi değilim. Benden sonra bir başka mukaddes kişi gelecek. Bu kişi, tam anlamıyla aydınlatılmış ve davranışları hikmet dolu bir kişidir. Hayırlıdır. Kainatı bilir. Eşi olmayan bir önderdir. Benim şimdi ilan ettiğim şekilde en mükemmel ve en saf dini bir hayatı ilan edecektir. Onun bağlılarının sayısı binlerce olacaktır. Oysa benimki yüzlercedir “ Cümlelerini ve diğerlerini görmemezlikten gelmeniz nedense beni hiç yadırgatmadı. Hani hangi medeniyetmiş o, peygamber nerede varmış o sizin dogmalarınızdır diyen haykırışlarınıza ne oldu?

2- Öyle ya siz Afrika, Mezopotamya, Amerika, Çin, eski yunan medeniyetlerini en ince ayrıntısına kadar araştırmış, 1985 te bulunan Yonaguni piramidleri ve Taiwan açıklarındaki Hujing su altı kenti hakkında yeterli araştırmaları yapmış ve hatta o bölgeye gidip, dalarak gerekli tüm belgeleri araştırmacılardan önce bulmuşsunuzdur. Evet, inanırım Türkiye’deki Üniversitelerdeki araştırmaların Yunanistan’daki Üniversitelerdeki araştırmalardan daha az olmasına rağmen ya da Türkiye’deki Üniversitelerin hiç birisinin Dünyada ilk 500’e girememesine rağmen bunu yapmışsınızdır hatta ve hatta siz bizim üniversitelerdeki Prof ve doçentlerin yaptıkları araştırmaları ve bir kısım intihalleri de (!) kendinize delil göstermekte hiçbir sakınca görmezsiniz. Nasılsa sizin düşüncelerinizi destekleyen görüşleri var ya... Hem ne yapacaksınız Sir Leonard Wooley isimli amatör bir İngiliz arkeoloğun yaptığı kazıları, Sümer yazıtlarını bulan arkeologların belgelerin ne kadarını topluma sunduklarını, ya da özellikle "Yaratılış" ve "tufan" gibi tek tanrılı dinlerde de karşılaşılan ilk dinsel anlatılar önce Sümerler ve sonrasında diğer Mezopotamya toplumları tarafından kayıt edildi." cümlesinden bir ilkokul öğrencisi zekâsına sahip birisinin de anlayacağı gibi "kayıt" başka "ilk defa onlar tarafından yazıldı" ifadelerini, işinize gelmediği zaman tali konulara geçivermeyi ne güzel de biliyorsunuz…. Öyle ya zaten tufan denilen olay da 9 000 yıl önce büyük buzulların çözülmesi sonucu olan bir su yükselmesinden başka bir şey değildir.

3-Sizin hakikat dediğiniz şey de, sizin bilginize ve mantığınıza ve kafa yapınıza uyan şeydir zaten ona uymayan dogmadan başka bir şey değildir değil mi?

4- فَضَّلْتُكُمْ kelimesindeki ırki üstünlüğü nereden çıkardığınız. Biraz dürüst olun en azından Yahudi ve Hıristiyan oryantalistler kadar dürüst olun. Onlar bari sarf, nahiv, bedi, beyan, usulu fıkıh, usulu tefsir, usulu hadis okuyup İslam’ı öyle tenkit etmeye çalışıyorlar. Siz ve sizin kafanızdakiler buna tenezzül etmeden tercümelerden hareket edip, kelimelerin etimolojik yapısını bilmeden anlamlar çıkarıp kendiniz saptığınız gibi sapıttırıyorsunuz.

5- “Kaç kavmin helak olduğu konusunda yapılmış kaç araştırma var ki bunu yazıyorsunuz” demiştim.

6-Öylesine lebaleb bilgiyle dolusunuz ki başka bilgiye ne gerek var değil mi zaten sizin bilmediğiniz bilgi de “bilgi” değildir. Nasılsa işinize gelen, size malzeme olacak bilgi her yerde var ve kolayca ulaşırsınız. Bilgiyi sapmışlığınıza alet etmek nasıl bir duygu acaba?

7-Yazdıkça sapkınlıklarınız ortaya çıkıyor, fuhuş işinize geliyor değil mi? Dini nikah kıyan birisi sapık ve kadın düşkünü oluyor başkasının eşiyle ve kızıyla yatan da modern ve çağdaş erkek. Halk arasındaki tanımıyla İbn…ler cinsel tercihlerini o yönde kullanan zavallı ve hormonel bozuklukları sebebiyle tedavi göremeyecek olan, yetiştirilmelerinde ailelerinin hiçbir suçu olmayan zavallı insanlar. Batıda örnekleri görülen ensest ilişkilere de okey demeniz nedense beni hiç şaşırtmaz.

8-Kuranda Allah müslümanları “Müslüman ırkından” oldukları için mi? Üstün tutyor.?

9-Konuyla ilgili ayet ve hadisleri, hadislerin şerhlerini önünüze koyun oturup düşünün demeyi isterdim ama ne gerek var ki siz bilginin mükemmeline ulaşmışsınız zaten ne gerek var buna?

10-11- Fichte’nin gerçek ateistlerin hiçbir ahlaki görüşe sahip olamayacaklarını söylediğini aktarmıştım itiraz ettiniz “benim kendimce ahlaki görüşlerim var” diye, ahlaki görüşlerinizin bir kısmını gördük gerisini almayalım. “Men dagga dukka “der bir arap atasözü.

12- Hz. Haticenin mal varlığının ne olduğunu bildiğimi söylemiştim nasıl sarfedildiği konusunda sizin araştırmaya ihtiyacınız var, cevabı ben vermeyeceğim siz bulacaksınız nasılsa benim vereceğim kaynaklar sizce muteber değil siz B. Larousse ve genel kültür ans. Okumaya devam edin. Ben ilmi ehil olana veririm.

13-“ kutsal kitaplar kendilerinden önce bilinmeyen hiçbir şeye açıklık getirmemişlerdir” sözünüze internetten gerekli bilgileri bulabilirsiniz doğru yerde doğru bilgiyi aramak şartıyla derim.

14-Önce kafirle müşrik arasındaki farkı öğrenin sonra da hangi devletleri kafir hangilerinin müşrik olduklarını anlarsınız daha sonra kafir devletlerin yaptıklarını kolayca bulursunuz..

15-Sizin müslüman olarak yetiştirilmeye çalışılmış olmanız size üstün bir değer kazandırmaz Turan Dursun ve Aziz nesin de öyle yetiştirildi.

16-“kinayeli ve çirkin ifadeniz” demişsiniz “burada baba kelimesi mi, karı kelimesi mi, hürmet kelimesi mi kaba ve kinayeli?

“Karı”kelimesiyle ilgili epeyce merhale kat ettiniz. Önce “"Karı" kelimesi kocanın sahip olduğu eş anlamına gelir. "ları" eki de çoğul olduğunu belirtir.” Derken, daha sonra “kadın” kelimesinin kaba söyleminden başka bir anlamı da yoktur a geldiniz.

Şunu da belirteyim ki tanımadığım muhterem pederiniz ve muhtereme valideniz için onların ellerini hürmetle öpmekten başka hiçbir düşüncem olamaz. Sadece bir yanlışlığa dikkat çekmek istedim. Aşağıdaki ifade size aitti: İletilerimde, ne olursa olsun karşımdakine saygısızlık etmemek, aşağılayıcı ifadeler kullanmamak için azami özen gösteririm.

Kur’an “Huden lil muttakîn”dir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Havace'ye :

Siz faydalanmayın zaten .. İslami kaynaklar dışında, hiç bir bilgi ve kaynağı kabul etmiyorsunuz. Çünkü en sağlam kaynaklar islami kaynaklardır(!) değil mi? İslami kaynakları dışındaki yüm kaynaklar, islamı karalamak için uydurulmuşlardır. (!) Umarım, sadece bir İmam Hatip Lisesinde görev yaptınız/yapıyorsunuz. Bu zihniyetten sonra, aksini düşünmek istemiyorum. Size yazdığım net cevaplara karşı, sorularıma, yorumlarıma net cevaplar (hatta bir cevap) alamıyorum. Onun yerine kelime oyunları, saptırmalar...

Sizi, tartışamaya değer biri olarak gördüm ve ciddi yorumlar, aktarmalar yaptım, sorular sordum. Ancak görüyorum ki, hiç birine ciddi yorumlar getirecek, cevaplar verecek nitelikte değilsiniz. Bir, benim bir önceki iletime bakın, bir de sizin yazdığınız son iletiye... Hangi birine cevap olabilecek nitelikte ciddi bir yorum getirdiniz? Kaçamak yorumlar yapma konusundaki başarınız takdire şayan doğrusu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne linki istiyorsun daha doğrusu hangi birini istiyorsun..

Bu tartışmalar günlerce sürdü..

Merak edenler bu konuların başlarına doğru bir yolculuk ederlerse göreceklerdir...

Çelişki dediğiniz 7 kat gök meselesi, nuh tufanının nerede geçtiği meselesi, Hz muhammed (s.a.v) nin eş ve evlilikleri vs vs..

Hepsine gerekli cevapları verdik..

Arama butonundan bu konuşları yazanlar gerekli sayfalara ulaşacaklardır..

Ulaşamazsanız ben tek tek hepsini kopyalayacağım...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

YAMYAM

Senden bir şeyi kabul etmeni değil sadece çelişkilerini ve tutarsızlıklarını görmeni istedim ve bunlara işaret ederek yönlendirmeye çalıştım, istedim ki fikirlerindeki tearuzları kendin göresin. İnanan da inkar eden de kendisi için yapar bunu. Dürüst olun gidin arapçayı öğrenin kaynaklara inin kelimeler arasındaki farkı anlayın ondan sonra tenkid edin ki cevaba layık olun.

(Dört ay dışında İ.H.L. de de görev yapmadım bunda da ıskaladın.)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.