Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

yaratılış gayesi!

b@diCAN

Önerilen İletiler

Ateistler hakkında hiç bir bildiğiniz yok,gelmiş burda boş boş konuşuyor,daha doğrusu iftira ediyorsunuz. ******** ********* ******** bir teknolojiniz yok müslümanlar olarak ama başkalarına çamur atarsınız. Sizler islamın manevi zannetiğiniz uyuşturcusunu asırlardır kullanırken onlar harıl harıl labaratuvarlarda, bilim yuvalarında insanlığın menfaati için kafa patlatan, araştıran insanlar. Müslümanlar kestirmeden cennete ulaşmak için harıl harıl adam keserlerken onlar nasıl insan hayatı kurtarırız diye tıb bilimini geliştiren insanlar.

Derhal sahip olduğunuz tüm tenknolojik aletleri bilgisayarda dahil bir kenara atın,kullanmayın.Çünü onlar yemek ve çiftleşmekten başka bir şey düşünmez diye yerin dibine batırdığınız insanlar.Doktora hastaneyede gitmeyin sabah akşam kuran okuyun. Allah size istediğnizi verir nasıl olsa.

:devil:

gelip burda boş boş konuşan sensin katakuta..bazı şeyleri bilim adı altında nicki,nizle bağdaştırıp katakutaya getirmryr çaşılmak sizin işiniz...!!!müslümanlık adı altında dini islamla bağdaşmayan adam kesmek boş boş oturup sadece ibadet etmek gibi ihtamları burda haketmeyen 10larca insana nasıl olurda camur atarsınız..!!!sizi kendinize gelmeye davet ediyorum ve sakin olmaya davet ediyorum. şuanda şu ihtamlarınızla birini andırıyorsunuz kimimi??:ebuleheb i...

saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 84
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

savunduğunuz şeyler bunlar değilmi badican siz öldürüyorsunuz demiyor kimse dininiz öyle emrediyor e sizde müslümansanız bunlarıda kabul etmek zorundasınız. Bu ayetler size öldürmeyi emrediyor peki ne için? görmediğiniz bir allah için

bakara 191. ayeti:

"Onları nerede yakalarsanız öldürün.sizi çıkardıkları yerden (Mekke'den) sizde onları çıkarın.zulüm ve baskı adam öldürmekten daha ağırdır.Yanlız,Mescidi haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça sizde onlarla savaşmayın.Sizinle savaşırlarsa (sizde onlarla savaşın) onları öldürün.Kafirlerin cezası böyledir."

nisa 89. ayeti:

"Arzu ettilerki kendileri küfre saptıkları gibi sizde sapasınız beraber olasınız.Bu sebeple onlar allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin.Eğer bundan yüz çevirirlerse yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün.Onlardan ne bir dost edinin ne de bir yardımcı."

nisa 91. ayet:

"Hem sizden hem de kendi toplumlarından emin olmak isteyen başkalarını da bulacaksınız. Bunlar her ne zaman fitneye götürülseler ona baş aşağı dalarlar (daldırılırlar). Eğer sizden uzak durmaz, sulh teklif etmez ve ellerini çekmezlerse onları yakalayın, rastladığınız yerde öldürün. İşte onlar üzerine sizin için apaçık yetki verdik."

tevbe 5. ayeti:

"Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir."

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gelip burda boş boş konuşan sensin katakuta..bazı şeyleri bilim adı altında nicki,nizle bağdaştırıp katakutaya getirmryr çaşılmak sizin işiniz...!!!müslümanlık adı altında dini islamla bağdaşmayan adam kesmek boş boş oturup sadece ibadet etmek gibi ihtamları burda haketmeyen 10larca insana nasıl olurda camur atarsınız..!!!sizi kendinize gelmeye davet ediyorum ve sakin olmaya davet ediyorum. şuanda şu ihtamlarınızla birini andırıyorsunuz kimimi??:ebuleheb i...

saygılar...

Boş boş kimin konuştuğu belli.Sen atesitlerin yemekten, çiftleşmekten başka gayesi yoktur demedin mi? Peki bunu neye dayanarak söylüyorsun ? Atesitlerin kutsal bir kitabı varda ordanmı öğrendin?

Ulvi gaye diye methettiğin şey allaha kulluk/ yağcılık değilmi? Ve bunun mükafatı cennet değilmi.Cenette yemekten ve çiftleşmekten başka ne var diye sordum,cevap yok.Zaten yokki cevap verebilesin. Sadece çok şeyler olduğuna eminim dedin. Senin neye emin olduğun beni ilgilendirmez. Varsa bu konuda ayet çıkarın ortaya koyarsın.

E nolldu dön babam dön yine aynı kapıya çıkmadımı ? Dünyada yemek çiftleşmek ve allaha yağcılık, ahirette yine yemek çiftleşmek. Değişen ne oldu?

Yani insan birilrine çamur atarken acaba benim dinimde neler var diye bakar değilmi?

Ben sana adam kesiyorsun dedimmi, üstüne alıyorsun.Ama islama dayanarak asırlardır binlerce, milyonlarca insan öldürüldü.İbadet konusuna gelince evet eynen dediğin gibi boş boş zaman öldürmekten başka bir şey değildir. Bunu aşağıdaki linkte isbatladım bakabilrisin.

http://www.turkish-media.com/forum/index.php?showtopic=93221

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

savunduğunuz şeyler bunlar değilmi badican siz öldürüyorsunuz demiyor kimse dininiz öyle emrediyor e sizde müslümansanız bunlarıda kabul etmek zorundasınız. Bu ayetler size öldürmeyi emrediyor peki ne için? görmediğiniz bir allah için

bakara 191. ayeti:

"Onları nerede yakalarsanız öldürün.sizi çıkardıkları yerden (Mekke'den) sizde onları çıkarın.zulüm ve baskı adam öldürmekten daha ağırdır.Yanlız,Mescidi haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça sizde onlarla savaşmayın.Sizinle savaşırlarsa (sizde onlarla savaşın) onları öldürün.Kafirlerin cezası böyledir."

nisa 91. ayet:

"Hem sizden hem de kendi toplumlarından emin olmak isteyen başkalarını da bulacaksınız. Bunlar her ne zaman fitneye götürülseler ona baş aşağı dalarlar (daldırılırlar). Eğer sizden uzak durmaz, sulh teklif etmez ve ellerini çekmezlerse onları yakalayın, rastladığınız yerde öldürün. İşte onlar üzerine sizin için apaçık yetki verdik."

tevbe 5. ayeti:

"Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir."

Her zaman söylüyorum...

Kur'an-ın bu tabirleri değil bugüne, ortaya çıktığından 30yıl sonrasına bile hitap etmez.

Çok açık bir mantık hatanız var...

Sureler, açık ve net bir şekilde "O Döneme Ait" olarak ortaya çıktıklarını belli ediyorlar.

İbareleri koyulaştırdım, farketmemek mümkün değil...

Ayetlerin indirildiği durumlar ve zamanda incelenirse, o anki duruma ait olarak belirtildikleri çok kolay anlaşılır.

Kesinlikle bugüne hitap etmezler.

Bugünkü müslümanları ilgilendirmez o ayetler.

Benimseyip benimsememeleri önemli değildir hatta benimsemelerini gerektirecek bir durumda yoktur.

Ne bugün tartıştığınız herhangi bir Müslüman, bir Dinsiz tarafında Mekke'den atılmıştır, ne de herhangi bir Dinsiz'in herhangi bir Müslümanı Mekkeden atma ya da Mescid-i Haram yanında Müslümanlarla savaşma niyeti vardır. İnançlar artık bireyselleşmiştir/bireyselleşmelidir ve dolayısıyla Medeni Toplumlarda "İnançlara" dayalı bir toplumlaşma olmayacağı için böyle İnançsal kaygılarda olmayacaktır.

Kısacası bugün hiç kimse;

"Ulan bu mişrikler bizi Mekke'den çıkarmışlari gelin hemen öldürelim" diye bir Ateist'i ya da Dinsiz'i öldürmez.

Çünkü Kur'an-da öldürülmesi belirtilen kimseler, kanlı bıçaklı (ki her iki taraf için geçerlidir bu ibare), savaş halindeki düşmanlardır.

Dikkati çekmek istediğim husus şudur ki;

Bence yanlış yorumlanıyor bu ibareler.

Çünkü sorarım öncelikle,

Bugünkü herhangi bir Müslümanın, bir İnançsızdan nefret etmesi için bir neden var mıdır?

Somut bir neden var mıdır?

Hangi İnançsız, bir Müslümanı bugün Mekkeden def etmiş ki?

Ya da bu forumda tartışan Dinsiz ve Müslümanların Mescid-i Haram yanında savaşma ihtimalleri var mıdır ki?

Ayrıca bugünün Medeni toplumları, Ortaçağ Toplumlarındaki gibi "İnanç" bazında mı kamplaşmıştır? Tabi ki Ortaçağ Zihniyetini "İnatla" yaşatan toplumlar hariç...

Kısaca demek istiyorum ki;

Bahsedilen ve "Müslümanların Benimsemeleri Gerektiği" şekliden tabir edilen Ayetler ve Hükümler, 1400yıl öncesinin "Din" bazında kamplaşan/kümeleşen Arap Toplumuna hitap etmektedir ve bugün bu gibi hükümleri benimseyip benimsememenin "Dindar" ya da "Müslüman" olup olmamakla hiç bir alakası bulunmamaktadır.

Hangi kefeye konulurum bilmiyorum ancak, ben bu gibi hükümlerin bugün hiç bir geçerliliğinin ve kabul edilebilirliğinin olduğuna inanmıyorum ve zaten öyle bir amaçta olduklarını da sanmıyorum.

1400yıl öncesinin yargılardır bunlar, o kadar...

Sayın Abraham...

Alıntıladığınız ayetlerdeki ibareler doğru ya da yanlış, bunun yorumunu yapmıyorum.

Lakin görünen bir gerçek var ki o ayetler bugünün Müslümanlarına hitap etmiyor.

Ve o ayetlerin haksızlığını, bugüne ölçerek ispatlamanız mantık olarak hata yapmanıza neden oluyor.

O yüzden "O Gün/O Dönem" için o ayetler ne kadar doğrudur ve gereklidir, bunu tartışmak çok daha verimli olur...

Emin olun bu konuda hiç bir fikir belirtmiyorum, sadece konudan nasıl verim alabiliriz bunu söylemeye çalışıyorum...

Umuyorum ki açık olabilmişimdir...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yooo böyle olmaz.Ya hep ya hiç.O dönemin ayetleri ise kuranın tamamı için o dönemim kitabı denilecek.

Evet ya hep yahiç. Müslüman Kur'anı Kerim'i her şeyiyle bilir, idrak eder ve savunur. Her kelamı Allah'tandır. Bu yüzden evrenseldir. Zaten ateistlerin ateist olmasının nedenide bunu anlayamamaları değil mi? Biraz uğraşsalar kabullenmemek görmemek mümkün değil. Ama inat işte, neylersin...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet ya hep yahiç. Müslüman Kur'anı Kerim'i her şeyiyle bilir, idrak eder ve savunur. Her kelamı Allah'tandır. Bu yüzden evrenseldir. Zaten ateistlerin ateist olmasının nedenide bunu anlayamamaları değil mi? Biraz uğraşsalar kabullenmemek görmemek mümkün değil. Ama inat işte, neylersin...

Bunu bana yazacağına müslüman boşig kardeşine yazman gerkemezmi? Kuranın yarısını geçersiz kılan benmiyim yoksa omu ?

Bak sen farkında olmadan boşig,e ateist yakıştırması yaptın. Söyleyecek bir sözü vardır muhakkak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her zaman söylüyorum...

Kur'an-ın bu tabirleri değil bugüne, ortaya çıktığından 30yıl sonrasına bile hitap etmez.Çok açık bir mantık hatanız var...

Sureler, açık ve net bir şekilde "O Döneme Ait" olarak ortaya çıktıklarını belli ediyorlar.

İbareleri koyulaştırdım, farketmemek mümkün değil...

Ayetlerin indirildiği durumlar ve zamanda incelenirse, o anki duruma ait olarak belirtildikleri çok kolay anlaşılır.

Kesinlikle bugüne hitap etmezler.

Bugünkü müslümanları ilgilendirmez o ayetler.

Benimseyip benimsememeleri önemli değildir hatta benimsemelerini gerektirecek bir durumda yoktur.

Ne bugün tartıştığınız herhangi bir Müslüman, bir Dinsiz tarafında Mekke'den atılmıştır, ne de herhangi bir Dinsiz'in herhangi bir Müslümanı Mekkeden atma ya da Mescid-i Haram yanında Müslümanlarla savaşma niyeti vardır. İnançlar artık bireyselleşmiştir/bireyselleşmelidir ve dolayısıyla Medeni Toplumlarda "İnançlara" dayalı bir toplumlaşma olmayacağı için böyle İnançsal kaygılarda olmayacaktır.

Kısacası bugün hiç kimse;

"Ulan bu mişrikler bizi Mekke'den çıkarmışlari gelin hemen öldürelim" diye bir Ateist'i ya da Dinsiz'i öldürmez.

Çünkü Kur'an-da öldürülmesi belirtilen kimseler, kanlı bıçaklı (ki her iki taraf için geçerlidir bu ibare), savaş halindeki düşmanlardır.

Dikkati çekmek istediğim husus şudur ki;

Bence yanlış yorumlanıyor bu ibareler.

Çünkü sorarım öncelikle,

Bugünkü herhangi bir Müslümanın, bir İnançsızdan nefret etmesi için bir neden var mıdır?

Somut bir neden var mıdır?

Hangi İnançsız, bir Müslümanı bugün Mekkeden def etmiş ki?

Ya da bu forumda tartışan Dinsiz ve Müslümanların Mescid-i Haram yanında savaşma ihtimalleri var mıdır ki?

Ayrıca bugünün Medeni toplumları, Ortaçağ Toplumlarındaki gibi "İnanç" bazında mı kamplaşmıştır? Tabi ki Ortaçağ Zihniyetini "İnatla" yaşatan toplumlar hariç...

Kısaca demek istiyorum ki;

Bahsedilen ve "Müslümanların Benimsemeleri Gerektiği" şekliden tabir edilen Ayetler ve Hükümler, 1400yıl öncesinin "Din" bazında kamplaşan/kümeleşen Arap Toplumuna hitap etmektedir ve bugün bu gibi hükümleri benimseyip benimsememenin "Dindar" ya da "Müslüman" olup olmamakla hiç bir alakası bulunmamaktadır.

Hangi kefeye konulurum bilmiyorum ancak, ben bu gibi hükümlerin bugün hiç bir geçerliliğinin ve kabul edilebilirliğinin olduğuna inanmıyorum ve zaten öyle bir amaçta olduklarını da sanmıyorum.

Sayın Abraham...

Alıntıladığınız ayetlerdeki ibareler doğru ya da yanlış, bunun yorumunu yapmıyorum.

Lakin görünen bir gerçek var ki o ayetler bugünün Müslümanlarına hitap etmiyor.

Ve o ayetlerin haksızlığını, bugüne ölçerek ispatlamanız mantık olarak hata yapmanıza neden oluyor.

O yüzden "O Gün/O Dönem" için o ayetler ne kadar doğrudur ve gereklidir, bunu tartışmak çok daha verimli olur...

Emin olun bu konuda hiç bir fikir belirtmiyorum, sadece konudan nasıl verim alabiliriz bunu söylemeye çalışıyorum...

Umuyorum ki açık olabilmişimdir...

Saygılarımla...

Sayın Tengeriin Boşig kusura bakma ama şimdide kuranı haftalık dergiye benzettiniz ya bu dediklerini senden başka bir müslüman daha onaylamaz. Yani ha böyle dediniz ha kuranı kerim kul yapısı dediniz aynı şey.

diyelimki sizin dediğiniz gibi o döneme ait bazı yazılar peki bize neden kitap göndermiyor allah ? herkes müslümanmı olduki? üstelik bu dönemde çelişkiler daha çok hadi haftayı bırakalımda asırda bir kitap hakkı değilmi yeni nesilin

o dönemdeki insanlar torpillimi peşpeşe 4 kitap gönderiyor onlara neler yapacaklarının talimatlarını veriyor allah bizi ise salıveriyor ne ederseniz edin misali :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ateistler hakkında hiç bir bildiğiniz yok,gelmiş burda boş boş konuşuyor,daha doğrusu iftira ediyorsunuz. ******** ********* ******** bir teknolojiniz yok müslümanlar olarak ama başkalarına çamur atarsınız. Sizler islamın manevi zannetiğiniz uyuşturcusunu asırlardır kullanırken onlar harıl harıl labaratuvarlarda, bilim yuvalarında insanlığın menfaati için kafa patlatan, araştıran insanlar. Müslümanlar kestirmeden cennete ulaşmak için harıl harıl adam keserlerken onlar nasıl insan hayatı kurtarırız diye tıb bilimini geliştiren insanlar.

Ateistler hakkında bilgim yok mu??? Algılayamadığnız şeylere iman etmede benden ilerdesiniz. Teşekkür ederim.

Teknolojim yoksa adam değilim öyle mi? Anlayışın bu yani??? Teknoloji üretmemiş geri millet hmm. Teknoloji üretmiş muhteşem millet. İşte tam da hitlervari bir yaklaşım. tam da darwinist bir yaklaşım. ırkçılık kokuyor. Buna göre hiç teknoloji üretmemiş afrikalıların bu dünya yönetimi hakkında bir sözü olmamalı. Söz hep beyaz zengin batılı da olmalı öyle mi? Üreten o ya! Kimdik kim olduk! Vay be!

F16 ne teknolojik değil mi? İnsanlığın menfaati mi? Gülerim bunlara sayın katakuta. Bilimsel ilerlemenin amacı batıda insanlığın menfaati değil burjuvazinin menfaatidir. İnsan hayatını kurtarırken kazanacağı parayı düşünmektedir o. İbn-i Sina imiş o hayır için adam kurtaran. Pek beğenmezsin ama o da bir müslüman. Fotoğrafa iyi bak asıl düşmanın orada. Yere göğe sığdıramadığınız, öve öve bitiremediğiniz batı medeniyetinin piyadesi o. Hepsini temsil ediyor, çağı, amerikayı, avrupayı, uluslararası tekelleri, petrol ve silah godamanlarını, akılcılığı, teknolojikolikliği hepsini temsil ediyor ama insanlığın menfaatlerini temsil etmiyor. Böyle bir yalan atmayın bana.

Bu dünyadaki savaşlarda hiç adam kesilmemiştir. Bu dünyada hiç savaş olmamıştır. Sadece müslümanlar adam kesmişlerdir. Onlar olmasaydı savaş da olmazdı zaten. Amerikanın keşfini okuyun ne kadar kişi katledilmiş. Beyaz adamın afrikada yaptıklarına bir bakın. Sonra da kafa kesen müslümanlardan bahsedersiniz bana. Muhteşem teknoloji ürününün hiroşima ve nagazaki'de yaptıklarını öğrenin de gelin ondan sonra müslümanlardan bahsedin bana. Rasyonalist çağların katliamları karşısında sinek ısırığıdır Müslümanın cihadı ve kendi içinde bir etiği vardır. Burjuva humanizmasının ne olduğu da anlaşıldı zaten.

Derhal sahip olduğunuz tüm tenknolojik aletleri bilgisayarda dahil bir kenara atın,kullanmayın.Çünü onlar yemek ve çiftleşmekten başka bir şey düşünmez diye yerin dibine batırdığınız insanlar.Doktora hastaneyede gitmeyin sabah akşam kuran okuyun. Allah size istediğnizi verir nasıl olsa.

Batının burjuvası böyle demez. Teknolojik aletleri satmak ve kar elde etmek için uğraşır. Niye bırakacakmışım teknolojik aletleri? Hayır diye mi verdi de geri istiyorsun şimdi. Yazık şu Türklere de bu yenilikleri sunalım mı dedi? Yahu müslümanlar bakın biz birşeyler bulduk ama size de yazık alın paylaşalım mı dedi? Paramla aldım. Müşteri olarak gördü beni de sattı. Para kazanmak için yani. Neymiş aslolan bu dünyada maddi çıkarmış. Çıkar, çıkar... başka birşey yok. Eğer ateist isen çıkarından daha mühim birşey kalmaz. Aksine kimse inandıramaz beni. Hoş müslümanım diyenlerin de çoğu aynı durumda. Ama burada tartıştığımız olay etik. Ateist ahlak sorumludur dünyanın bu halinden.

Saygılar takatuka. Unutmayın yeterince uğraşılırsa her görüş çürütülebilir. Geriye sadece inançlarımız kalır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

HER KIM MUSLUMAN OLDUGUNU KABUL EDERSE BU SAHIS kurani kerim in basindaki(B) harfinden sonundaki(S)harfine kadar kabul etmek ve onlara uymak zorunda dir kitabimiz 1400 yil once dunya ya inmistir ve tam olarak 23 yilda tamamlanmistir ve ayet ayet inmistir farzedelim bugunden sonra daha 20000 yil daha yolumuz olsa kiyamete kadar kurani keriminin hic bir harfinde degisiklik yapilmasinin imkani yoktur o kitabi koruyan allah(c.c) dir muslumanlik veya islamiyet hic bir toplulugu teknik ve moderen bakimdan geride kalmisliklan bir alakasi yoktur bunun tek kanitiben su anda avrupa da yasiyorum ve burda ki insanlarin islamiyeti benimsedigini ve bir cok kisinin islamiyete girip musluman olduklarina sahitlik ediyorum farzedelim avrupa ve amerika ve japonya musluman olsa yani desek bunun olmasi kesindir gidisad onu gosteriyor o zman butun muslumanlar modern ve uygar ve teknige sahip insalar olacak oyleallah c.c bizim ipimizi uzun birakmis dilimizide yumusak sicak kapali bir yere koymus tukuruk bezeride fevkalede guzel calisiyor ooo agzimiza geleni soylerim cok basit ama bir resturantan cikarken bilene hesabi sormadan kasaya ugramadan disari cikamiyoruz yiyeli icelim ve hesabsiz kitabsiz hopla disari yooo yooo yemzler herkes tips tips hesap sorulacak ne yaptin kitaplarimiz sana okundugunda dinledin mi yoksa kohne eskimis uydurma mi dedin anlaat senin sonun sonsuz cehennemdir hadi gitt bakalim oraya orda olum yok sonsuzdur orda tam 19 tane cehennem melekleri var bakalim eger bu onumuzdeki 2007/2008.... sicaklarina dayana bilirsek 50 bin yilik mahser meydanindan sonra cehennem nasil oacak guneslenmek isteyenler simdiden ilk sirda yaradani inkar etsinler acele etmeyin biletler sonsuzdur SAKIN OLA BEN ORAY 3/5 GUNDE ALISIRIM YA VEYA BIR KAC SEN GECERSE SICAKLARA ALISIRIZ Haaaaa Bu dunyada KANSER veya VEREM veya SARA v.s Hastaliklara kim dayana biliyor veya kim alisa biliyor bana birisi bunu anlatsin bakim acizligini nasil caresizligini olumu bir an once bekler sabirsziliklan iste onun o acilardan kurtulusu var bu dunyada ama orda bu firsat kacmis olcak

HAA cennetekilerine gelincede YA SONSUZ BIIR HAYAT NASIL HERSEY SERBEST YE IC YAT ALIS ALISA BILDIGIN KADAR BU NASIL OLACAK DERSENIZ BU DUNYADA SORSAN BIR SIGARA ICEN ADAMA BIRAK SU MERETI DON DUNYA YA DA YASA SAGLIKLI BIR SEKILDE ADAM KABULETMEZ ONUN ICIN DUNYA DA 1000000 YIL OMURUNU OLDUGUNU BILSE BUNU HEPSINI SIGARA VE ALKOL TUKETMEKTE KULANIR SONZUZ OMRUMUZ OLSA OLUMU OLDUREBILSEK BENDE SIGARAYA ICKIYE BASLIYACAM AMA ISTE ELIMIZDE BOYLE BIR IMKAN YOK MECBURUZ SONUDA KABIRE GIRMEYE yok ben girnmiyecem ulan ben olmuyorum diyeniniz varsa bizde soylesinde bizde ona uyalim amam yoookkk allah hu tala kimseyi zorlamiyor kitabinda belirtmis zaten <ISTEYEN KUFR ETSIN KAFIR OLSUN ISTEYEN IMAN ETSIN MUMIN OLSUN>NE KADAR MERHAMET DEGILMI YARADAN KEDISINE ISTEDIGINIZI SOYLEMEMIZDE BIZLERI SERBET BIRAKIS BEN ARTIK NE DIYEYIM ALLAH BIRAKMIS AMMA 301 BIRAKMIYOR ISTEDIGIMIZ GIBI KONUSMAYI AHH SU 301 BIR KALKSA TURKIYE TOPTAN GERCEK MUSLUMAN OLACAK YA ISTEET AAAH SU INSANLARIN KANUNLARI YOK MU NEYSE ARKADASLAR FAZLA KONUYU DAGITMADAN SIRDA BEKLIYEN OLUR ATAIST VEYA KENDISINE DINSIZ GOREN ARKADASLAR VEYA OYLE HISDENELER YOL YAKINKEN GELIN DONUN HAK DINE HUZUR ISALMDA DIR SIM SIKI SARILIN ALLAHIN IPINE KURTULUS ORDA DIR GERCEK ISALM I ARASTIRSA BIR INSAN KESINLIKLEN HAK DIN OLDUGUNU GORECEKTIR SON TEMENIM ALLAH HEPMIZE HAYIR INANMAYANLARDA HIDAYET NASIP EYLESIN ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Boş boş kimin konuştuğu belli.Sen atesitlerin yemekten, çiftleşmekten başka gayesi yoktur demedin mi? Peki bunu neye dayanarak söylüyorsun ? Atesitlerin kutsal bir kitabı varda ordanmı öğrendin?

Bodican demedi katakuta ben dedim. Hem "ateistlerin" değil "insanların" gayesi budur dedim. Ateistler böyle dediği için dedim. Forumu okumaya başladığım için sizin üslubunuzdan kaptım biraz. Hoşunuza gitmedi ama sizin üslubunuz bu. Galiba sinirlendirmiş sizi. Kime saldırdığınızın farkında değilsiniz. Evet ateistlerin yazdığı birçok kitap var. Ateizm duruşunu kabul eden felsefelerin insana bakışı bu.

Ulvi gaye diye methettiğin şey allaha kulluk/ yağcılık değilmi? Ve bunun mükafatı cennet değilmi.Cenette yemekten ve çiftleşmekten başka ne var diye sordum,cevap yok.Zaten yokki cevap verebilesin. Sadece çok şeyler olduğuna eminim dedin. Senin neye emin olduğun beni ilgilendirmez. Varsa bu konuda ayet çıkarın ortaya koyarsın.

Evet ulvi gaye onun emir ve yasaklarına uymak. Bu dünyaya sadece dünya nimetlerini tatmak için gelmediğini görmek.

Cennete gidip gelmediğim için bilemem. Bu konuda ayetin olmaması neyi gösterir ki?

E nolldu dön babam dön yine aynı kapıya çıkmadımı ? Dünyada yemek çiftleşmek ve allaha yağcılık, ahirette yine yemek çiftleşmek. Değişen ne oldu?

Bana Hedonizmi savunsaydın daha inandırıcı olurdun.

Yani insan birilrine çamur atarken acaba benim dinimde neler var diye bakar değilmi?

Ben sana adam kesiyorsun dedimmi, üstüne alıyorsun.Ama islama dayanarak asırlardır binlerce, milyonlarca insan öldürüldü.İbadet konusuna gelince evet eynen dediğin gibi boş boş zaman öldürmekten başka bir şey değildir. Bunu aşağıdaki linkte isbatladım bakabilrisin.

Asıl sen bu milletin dinine dil uzatırken savunduklarında neler var bir bak bakalım sayın katakuta.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet ya hep yahiç. Müslüman Kur'anı Kerim'i her şeyiyle bilir, idrak eder ve savunur. Her kelamı Allah'tandır. Bu yüzden evrenseldir. Zaten ateistlerin ateist olmasının nedenide bunu anlayamamaları değil mi?

Sayın boşig, sayın scgksk ve sayın abraham sana gerekli cevabı vermiş.

Ben de sevgili katakuta gibi senin vereceğin cevabı merak ediyorum.

Biraz uğraşsalar kabullenmemek görmemek mümkün değil. Ama inat işte, neylersin...

Bir dinsizin, bir ateistin inat etmesiiçin herhangi bri gerekçe yok. Bu işten bir çıkarı yok çünkü.

Semitik din mensupları, bu hurafeler için birazcık düşünseler, bu masallara inanmanın mümkünatı olmadığını anlayacaklar. Ama hurafelere, sonsuz süre yeme içme ve sonsuz süre çiftleşme umudu satıyor, neylersin...

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet ulvi gaye onun emir ve yasaklarına uymak. Bu dünyaya sadece dünya nimetlerini tatmak için gelmediğini görmek.

Cennete gidip gelmediğim için bilemem. Bu konuda ayetin olmaması neyi gösterir ki?

Allah'ın varlığı veya yokluğu ispat edilemez diyen, ama varlığı yokluğu bile ispat edilemeyen bir Allah'tan gediği iddia edilen kitaptaki talimatları tek gerçekmiş gibi kabul eden bir mantık.

Asıl sen bu milletin dinine dil uzatırken savunduklarında neler var bir bak bakalım sayın katakuta.

Milletin dinine dil uzatıyor katakuta?

Kuran'daki allah, "narsist, megaloman, işkenceci" olarak tanıtılmıyor mu?

Bunları biz söyleyince hakaret mi etmiş oluyoruz?

6. yüzyılda Arap kabileleri arasında yaşanan iktidar mücadelesinde sıralanan sloganların "Allah'tandır" diye evrensel değer olarak pazarlanmaya kalkılmasına itiraz etmek hakaret mi oluyor?

İnsan oaklına, insan onuruna hakaret etmeyi bırakarak, öncelikle kendinize saygı duyun.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah'ın varlığı veya yokluğu ispat edilemez diyen, ama varlığı yokluğu bile ispat edilemeyen bir Allah'tan gediği iddia edilen kitaptaki talimatları tek gerçekmiş gibi kabul eden bir mantık.

Milletin dinine dil uzatıyor katakuta?

Kuran'daki allah, "narsist, megaloman, işkenceci" olarak tanıtılmıyor mu?

Bunları biz söyleyince hakaret mi etmiş oluyoruz?

Ulvi bir gayesi yoksa eğer insanın o zaman hayvandan bir farkı yoktur dünyada. Bu dünyadaki amacı yemek, içmektir dediğimde bu hakaret mi oluyor? İftira mı oluyor?

6. yüzyılda Arap kabileleri arasında yaşanan iktidar mücadelesinde sıralanan sloganların "Allah'tandır" diye evrensel değer olarak pazarlanmaya kalkılmasına itiraz etmek hakaret mi oluyor?

Bu mudur yani namaz kılarak 7. yüzyıl Arap kabilelerinin iktidar mücadelesinde taraf mı oluyorum? İslamiyetten anlamam gereken bu mu? Neyin evrensel değer olduğunu bilemezsin. "Evrensel değerler" sözü bir yutturmacadan ibarettir. Evrensel değerleri savunanlar Irak'ı işgal etti. Hangi görüşün içinde ne kadar "evrensel değer" var iyi bakın sayın slapper.

İnsan oaklına, insan onuruna hakaret etmeyi bırakarak, öncelikle kendinize saygı duyun.

1.Niye bu nasihatleri veriyorsun ki bana? Ne çıkarın var bunlardan?

2.Oldukca ciddi ithamlar bunlar. Şu sonuçlara varılabilir mi? Müslüman akılsızdır. İnsan onuruna ve akla hakaret eder. Kendine saygısı yoktur. (?) Sizin şahsınızdan çıkan bu görüşler yeni değil ne yazık. Bu anlayışı biliyoruz. Zorla döve döve halkı adam etme anlayışı bu. Şamarlamaya devam edin. Ama olmuyor işte "cahil halk" istediğiniz kalıba girmiyor.

İllaki de inanacağım diyor, adam olmuyorlar işte.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ulvi bir gayesi yoksa eğer insanın o zaman hayvandan bir farkı yoktur dünyada. Bu dünyadaki amacı yemek, içmektir dediğimde bu hakaret mi oluyor? İftira mı oluyor?

Düşüncenizdir, saygı duyarız.

Ne zamanmücadele ederiz biliyor musun? Kendi düşüncelerine göre herkesi dizayn etmeye kalkarsan ve buna insanları zorlarsan o zaman mücadele ederiz.

Bu mudur yani namaz kılarak 7. yüzyıl Arap kabilelerinin iktidar mücadelesinde taraf mı oluyorum? İslamiyetten anlamam gereken bu mu?

Kuran'daki kesme, biçme, öldürme, katletme ayetleri iktidar mücadelesinin sloganlarıdır.

İnancınızın beni ilgilendiren yeri burası, bu kıstasları bugün uygulamaya kalkarsan, sadece terörist olursun.

Namaz, oruç, haram aylar vs gibi şeyler, putperest inançların devamıdır.

Burası beni ilgilendirmez. İster at'a tap, ister ot'a tap. tapınma biçimin secdeye kapanarak mı olur, kendine zincirlerle işkence ederek mi olur, çivili yatağa yatarak mı olur, bilemem, bu senin tercihin. Ve karışamam.

Ama tutar da İran'daki gibi, Suudi Arabistan'daki gibi herkes benim inancıma göre giyinecek, yemek yiyecek, sevişecek vs. vs. dersen, o zaman sana karşı geliriz.

Neyin evrensel değer olduğunu bilemezsin. "Evrensel değerler" sözü bir yutturmacadan ibarettir.

Evrensel değer bir yutturmaca değildir.

Tarihin başangıcından bu yana insanların hukuk sistemi oluştururken kullandıkları iki sistem vardır.

1. Sana yapılanı, sen de başkasına yap (Göze göz, dişe diş)

2. Sana yapılmasını istemediğin şeyi, sen de başkasına yapma.

Birinci maddedeki anlayış negatif hukuk anlayışıdır. Kötümserlik ön plandadır. Adalete güçlünün gözünden bakar. En zirvedeki örneği Hammurabi kanunlarıdır. Hammurabi kanunlarında nerdeyse, ota püsüre ölüm cezası verilir.

İkinci maddedeki anlayış, pozitif hukuk anlayışıdır. İyimserlik ön plandadır. Adalete zayıfın gözünden bakar. En zirvedeki örneği, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'dir.

Hukuk sistemleri bu ikisinin karışımı olagelmiştir. Ama İlk çağlardan bu yana birinci anlayıştan, ikinci anlayışa doğru bir ilerleme vardır. İkinci anlayış evrensel değerleri tespit etmenin yoludur. Yani evrensel değerler bir yutturmaca değildir.

Evrensel değerlere nasıl ulaşırsın? Örnek: Tüğrkiye'de misyonerlik.

Türkiye'de misyonerlik faaliyeti yürütülmesi yanlış mıdır? Suç olmalı mıdır?

Bu olaya karşı evrensel tutum ne olmalıdır belirleyebilmek için kendini zayıfın yerine koyacaksın.

"Ben nüfusu %99 hirstiyan olan bir ülkede İslanm'ı birilerine anlatsam, bana suçlu muamelesi yapılmasını istermiyim? İstemem." O zaman ben de burada hristiyan misyonerliği yapan adama suçlu gözüyle bakmamalıyım.

Evrensel değerlere böyle ulaşıyor insanoğlu.

Evrensel değerleri savunanlar Irak'ı işgal etti. Hangi görüşün içinde ne kadar "evrensel değer" var iyi bakın sayın slapper.

Irak'ı işgal edenler maalesef Neo-Conlar, yani İslamcıların judeo-hristiyan versiyonu, yani Irak'ı işgal edenler evrensel değer sahipleri değil.

Bush hazretlerini dinlemedin mi hiç? Allah'tan vahiy almış da o nedenle işgal etmiş ya Irak'ı! Yeni Haçlı seferi lafları ettiğini duymadın mı? ben Allah'ın görevlendirdiği bir kişiyim dediğini duymadın mı?

Clinton dinsiz bir adamdı. Gençliğinde Viet-Nam savaşı haksız diye askerden kaçmış. Başkanlığında Müslüman-Hristiyan demeden, Kosova'daki trajediyi durdurmadı mı? Hritiyan Sırpların tepesine bomba yağdırmadı mı?

Amerika sevilmeyen bir ülke iken, Amerikaya olumlu bakış onun zamanında zirve yapmadı mı? Clinton'u sevmedi mi Türk halkı?

Kusura bakma ama, Irak'ı işgal edenler de islamcıların judeo-hristiyan versiyonu, yani evrensel değer sehipleri değil.

1.Niye bu nasihatleri veriyorsun ki bana? Ne çıkarın var bunlardan?

2.Oldukca ciddi ithamlar bunlar. Şu sonuçlara varılabilir mi? Müslüman akılsızdır. İnsan onuruna ve akla hakaret eder. Kendine saygısı yoktur. (?) Sizin şahsınızdan çıkan bu görüşler yeni değil ne yazık. Bu anlayışı biliyoruz. Zorla döve döve halkı adam etme anlayışı bu. Şamarlamaya devam edin.

Sana tavsiye vermek değildi amacım. Tutup katakuta'ya inançlarımıza hakaret ediyorsun demişsin de, ben de asıl hakareti kendine yapmakta olduğuna dikkat çektim. Yoksa bana ne.

Ama olmuyor işte "cahil halk" istediğiniz kalıba girmiyor.

İllaki de inanacağım diyor, adam olmuyorlar işte.

Benim haklarıma, yaşayışıma karışmadıkça halk ne yaparsa yapsın, ister ineğe tapsın, ister ata tapsın, istar ota tapsın. Beni ilgilendirmez.

Sadece halk bana müdahale etmeye hakkı olmadığını anlasın yeter.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ateistler hakkında hiç bir bildiğiniz yok,gelmiş burda boş boş konuşuyor,daha doğrusu iftira ediyorsunuz. ******** ********* ******** bir teknolojiniz yok müslümanlar olarak ama başkalarına çamur atarsınız.
Düşüncenizdir, saygı duyarız.

Ne zamanmücadele ederiz biliyor musun? Kendi düşüncelerine göre herkesi dizayn etmeye kalkarsan ve buna insanları zorlarsan o zaman mücadele ederiz.

Ama sayın katakutanın görüşü bu değil. Dediğim gibi ben de bir zamanlar ateisttim. Ama önyargılı yaklaşımı ne oldu sayın katakutanın: “Ateistler hakkında hiçbir bilginiz yok.”

Kim kimi nasıl dizayn etmeye çalışıyor? Bu memlekette zaten Müslümanların oranı belli. Yaşam tarzları da belli. Onların halinden memnun olmayıp onları dizayn etmeye çalışan sizsiniz.

Kuran'daki kesme, biçme, öldürme, katletme ayetleri iktidar mücadelesinin sloganlarıdır.

İnancınızın beni ilgilendiren yeri burası, bu kıstasları bugün uygulamaya kalkarsan, sadece terörist olursun.

Bak dizayn ediyorsun kendi düşüncelerine göre beni. İnancımı bırakacağım senin bana empoze edeceğin adam olacağım. Etrafına baktığında kesilip biçilen insanları çok görürsün. İktidar mücadelesi hayatın bir parçasıdır. Ama haksız yere adam öldürenin tüm insanlığı öldürmüş gibi olacağını söyleyen ayeti görmezden gelirsin. İnsan sevgisi diye bir şey yok modern ya da ateist dünyada. Senin masal dediğin Kuran ya da hadisler insan sevgisini vaaz ediyor en azından.

Ama tutar da İran'daki gibi, Suudi Arabistan'daki gibi herkes benim inancıma göre giyinecek, yemek yiyecek, sevişecek vs. vs. dersen, o zaman sana karşı geliriz.

Demesem de karşı geliyorsun zaten ama benim de sana karşı gelme hakkım var.

Evrensel değer bir yutturmaca değildir.

Tarihin başangıcından bu yana insanların hukuk sistemi oluştururken kullandıkları iki sistem vardır.

1. Sana yapılanı, sen de başkasına yap (Göze göz, dişe diş)

2. Sana yapılmasını istemediğin şeyi, sen de başkasına yapma.

Birinci maddedeki anlayış negatif hukuk anlayışıdır. Kötümserlik ön plandadır. Adalete güçlünün gözünden bakar. En zirvedeki örneği Hammurabi kanunlarıdır. Hammurabi kanunlarında nerdeyse, ota püsüre ölüm cezası verilir.

İkinci maddedeki anlayış, pozitif hukuk anlayışıdır. İyimserlik ön plandadır. Adalete zayıfın gözünden bakar. En zirvedeki örneği, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'dir.

Hukuk sistemleri bu ikisinin karışımı olagelmiştir. Ama İlk çağlardan bu yana birinci anlayıştan, ikinci anlayışa doğru bir ilerleme vardır. İkinci anlayış evrensel değerleri tespit etmenin yoludur. Yani evrensel değerler bir yutturmaca değildir.

Öyle sen onu git Filistinli çocuklara anlat. Bosnalıları soykırımdan geçiren anlayışa ve bu anlayışı soykırımcılıkla suçlamayan evrensel lahey adalet divanına anlat. Ama aynı anlayış seni daima ermeni soykırımcılığı ile suçlar.

Evrensel değerlere nasıl ulaşırsın? Örnek: Tüğrkiye'de misyonerlik.

Türkiye'de misyonerlik faaliyeti yürütülmesi yanlış mıdır? Suç olmalı mıdır?

Bu olaya karşı evrensel tutum ne olmalıdır belirleyebilmek için kendini zayıfın yerine koyacaksın.

"Ben nüfusu %99 hirstiyan olan bir ülkede İslanm'ı birilerine anlatsam, bana suçlu muamelesi yapılmasını istermiyim? İstemem." O zaman ben de burada hristiyan misyonerliği yapan adama suçlu gözüyle bakmamalıyım.

Evrensel değerlere böyle ulaşıyor insanoğlu.

Sayın slapper ya çok ***sınız ya da açıkça misyonerim diyemiyorsunuz. Ama gençlerimizi agnostik tavırlarla dininden soğutup hristiyanlığın kucağına da atmaya çabalamayınız. Bunu yapanlar da var. Milli dini değerleri yonta yonta bir şey bırakmadınız zaten. Ama ne diyeyim “İnsanlar layık oldukları gibi yönetilirler.” Hala gafletteyiz..

Irak'ı işgal edenler maalesef Neo-Conlar, yani İslamcıların judeo-hristiyan versiyonu, yani Irak'ı işgal edenler evrensel değer sahipleri değil.

Bush hazretlerini dinlemedin mi hiç? Allah'tan vahiy almış da o nedenle işgal etmiş ya Irak'ı! Yeni Haçlı seferi lafları ettiğini duymadın mı? ben Allah'ın görevlendirdiği bir kişiyim dediğini duymadın mı?

Clinton dinsiz bir adamdı. Gençliğinde Viet-Nam savaşı haksız diye askerden kaçmış. Başkanlığında Müslüman-Hristiyan demeden, Kosova'daki trajediyi durdurmadı mı? Hritiyan Sırpların tepesine bomba yağdırmadı mı?

Amerika sevilmeyen bir ülke iken, Amerikaya olumlu bakış onun zamanında zirve yapmadı mı? Clinton'u sevmedi mi Türk halkı?

Kusura bakma ama, Irak'ı işgal edenler de islamcıların judeo-hristiyan versiyonu, yani evrensel değer sehipleri değil.

Amerikan emperyalizminin tahlilini doğru koymalısınız ortaya. Amerikan ekonomisi savaşlarla ayakta duruyor. Bunu ben değil kendileri söylüyor. Kapitalizmde işlerin üretilen malların tüketilmesi gerekir. Yoksa krizler yaşarsınız. En pahalı tüketim yolu ise savaştır. Peki kiminle savaşmalı? SSCB çöktü. Etrafta düşman kalmadı. O zaman kendimize bir düşman bulalım. Samuel P. Huntington adlı “düşünür” ne diyor biliyor musun? 21. yüzyılın din ağırlıklı bir uygarlıklar çatışması ile belirleneceğini söylüyor. Peki bunu söyleyen Hungtington kimin adına konuşuyor? Ne için böyle bir savaş tellallığı yapıyor? Din için mi? Değil. Beyaz batılı silah sanayici ve tacirlerinin isteğini dile getiriyor burada. Peki bu adamların dini inancı var mı? Cevap:Yok. Çünkü batı dini çoktaaan aşmış. Mühim olan çıkar, onlara göre. Onlara göre dünyada doğru söyleyen iki kişi var şu ana kadar Darwin ve Marks. Darwin malum bir çatışmadan söz etmiş. Bu çatışma işlerine geliyor. Ama Marks foyalarını ortaya çıkarmış küfretmiş onlara. Ne olduklarını aynen söylemiş suratlarına. Bu adamlar dini inançları varmış gibi gösteriyorlar kendilerini uyutuyorlar yani akıllarınca seni beni. Neo-Conservatistlik falan hikaye. Ama sadece bu söylem savaşa yeter mi? Hayır. Ne olması lazım? Uzaktan kumandalı içi boş savaş kargo uçaklarının dışının boyanması ve kaçırılmış yolcu uçağı diye yutturularak ikiz kulelere çarptırılması. -İyi fikir ama o uçaklar kulelere çarpınca binalar yıkılmaz ve fazla ölen olmaz. -O zaman birileri daha önceden gidip bomba yerleştirsin ve yıksın binaları biz de uçaklar yıktı deriz. -İnanırlar mı buna? -İster inansınlar ister inanmasınlar. Ne yapabilirler ki? Zaten bu itirazlar yükselinceye kadar Afganistan’a depolarda bekleyen yüzbinlerce ton bomba yağmış Irak çoktaaan işgal edilip petrollerine el konulmuştu bile. Bu yüzden hristiyanlarla bir alakası olmadığını bil bu savaşın. Bu savaş tam aksine senin temsil ettiğin ateist düşüncenin bir ürünüdür.

Şimdi böyle bir dünyada senin dem vurduğun evrensel değerlerden söz edilebilir mi? Hukukun üstünlüğünden falan. Dünyanın süper gücü adalet falan takmam diyor sen taksan ne takmasan ne?

Sana tavsiye vermek değildi amacım. Tutup katakuta'ya inançlarımıza hakaret ediyorsun demişsin de, ben de asıl hakareti kendine yapmakta olduğuna dikkat çektim. Yoksa bana ne.

Tarihimi biliyorum bu millet gerekli cevabı hep verdi, yine verecek ümidim var. Bu yüzden bu milletin herhangi bir evladına hakaret edemem. Ben günaha karşıyım günahkara değil.

Benim haklarıma, yaşayışıma karışmadıkça halk ne yaparsa yapsın, ister ineğe tapsın, ister ata tapsın, istar ota tapsın. Beni ilgilendirmez.

Sadece halk bana müdahale etmeye hakkı olmadığını anlasın yeter.

Bu ülkede aydınlar genellikle halk için halka rağmen düsturunu benimsemişlerdir. Zorla adam edilecek güruhtur halk onlara göre. Aptal dediler, eşek dediler ama her zor durumda o cahil bırakılmış halk irfanıyla doğru yolu gördü.

Onun yanında olmadan onun için çalıştığınızı kanıtlayamazsınız.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama sayın katakutanın görüşü bu değil. Dediğim gibi ben de bir zamanlar ateisttim. Ama önyargılı yaklaşımı ne oldu sayın katakutanın: “Ateistler hakkında hiçbir bilginiz yok.”

Hadi ya??

Ateist olsa olsa Agnostist'e dönüşür.

En fazla Deist olur.

Hurafe takipçisi olmaz, olabilemez. Bunu başaramaz. Uçaktan inip, yayan yürünmez.

Siz maşallah hem de en çok hurafe barındıran dinlerden birine dönmüşsünüz.

Neden ateist olmuştunuz? Allah varsa bebekler neden ölüyor, kuşlar neden ötmüyor, ağustos böcekleri neden şarkı söylemiyor diye mi ateist olmuştunuz?

Kim kimi nasıl dizayn etmeye çalışıyor? Bu memlekette zaten Müslümanların oranı belli. Yaşam tarzları da belli. Onların halinden memnun olmayıp onları dizayn etmeye çalışan sizsiniz.

Kimseyi dizayn etmeye kalkmıyoruz. Sadece bu ülkede başka yaşam tarzlarına ve inançlara saygı gösterme kültürünün gelişmesini istiyoruz ve bunu kendi hayat tarzımızı tehlikede gördüğümüz için istiyoruz. Başka Madımaklar, başka Sorgunlar olmasın diye istiyoruz.

Bak dizayn ediyorsun kendi düşüncelerine göre beni. İnancımı bırakacağım senin bana empoze edeceğin adam olacağım. Etrafına baktığında kesilip biçilen insanları çok görürsün. İktidar mücadelesi hayatın bir parçasıdır. Ama haksız yere adam öldürenin tüm insanlığı öldürmüş gibi olacağını söyleyen ayeti görmezden gelirsin. İnsan sevgisi diye bir şey yok modern ya da ateist dünyada. Senin masal dediğin Kuran ya da hadisler insan sevgisini vaaz ediyor en azından.

Gerçekten mi? Humanizm akımını müslümanlar icat etti o zaman?

İnsan hakları örgütlerini müslümanlar kurdu o zaman?

Demesem de karşı geliyorsun zaten ama benim de sana karşı gelme hakkım var.

Öyle sen onu git Filistinli çocuklara anlat. Bosnalıları soykırımdan geçiren anlayışa ve bu anlayışı soykırımcılıkla suçlamayan evrensel lahey adalet divanına anlat. Ama aynı anlayış seni daima ermeni soykırımcılığı ile suçlar.

Filistinlilerle uğraşan İslamiyetin babasına inananlar, ateistler/dinsizler değil.

Hem siz ne kadar insancıl bir anlayışa sahipsiniz?

Bosnalıları ve Filistinlileri görüyorsunuz, ama nedense hiç Darfur'u görmezsiniz, Küçücük Rus okul çocuklarının katledildiği Beslan'ı görmezsiniz.

Sayın slapper ya çok ***sınız ya da açıkça misyonerim diyemiyorsunuz. Ama gençlerimizi agnostik tavırlarla dininden soğutup hristiyanlığın kucağına da atmaya çabalamayınız. Bunu yapanlar da var. Milli dini değerleri yonta yonta bir şey bırakmadınız zaten.

Kimin misyoneriyim? Babası belli olmadığı için "ben Allah'ın oğluyum" diye ortalıkta gezinen adamın dininin misyoneri mi?

Yüzyıllarca Avrupa'da şeytan girdi diye insanları canlı canlı yakan bir dinin misyoneri mi?

Amerika kıtasında soykırım yapanların dininin misyoneri mi?

Kimin misyoneriyim ben?

Ha müslüman ha kardeşi Hristiyanlık, ha babaları Musevilik. Ne farkeder de, birinin misyonerliğini yapacağım?

Amerikan emperyalizminin tahlilini doğru koymalısınız ortaya. Amerikan ekonomisi savaşlarla ayakta duruyor. Bunu ben değil kendileri söylüyor. Kapitalizmde işlerin üretilen malların tüketilmesi gerekir. Yoksa krizler yaşarsınız. En pahalı tüketim yolu ise savaştır. Peki kiminle savaşmalı? SSCB çöktü. Etrafta düşman kalmadı. O zaman kendimize bir düşman bulalım. Samuel P. Huntington adlı “düşünür” ne diyor biliyor musun? 21. yüzyılın din ağırlıklı bir uygarlıklar çatışması ile belirleneceğini söylüyor. Peki bunu söyleyen Hungtington kimin adına konuşuyor? Ne için böyle bir savaş tellallığı yapıyor? Din için mi? Değil. Beyaz batılı silah sanayici ve tacirlerinin isteğini dile getiriyor burada. Peki bu adamların dini inancı var mı? Cevap:Yok. Çünkü batı dini çoktaaan aşmış. Mühim olan çıkar, onlara göre. Onlara göre dünyada doğru söyleyen iki kişi var şu ana kadar Darwin ve Marks. Darwin malum bir çatışmadan söz etmiş. Bu çatışma işlerine geliyor. Ama Marks foyalarını ortaya çıkarmış küfretmiş onlara. Ne olduklarını aynen söylemiş suratlarına. Bu adamlar dini inançları varmış gibi gösteriyorlar kendilerini uyutuyorlar yani akıllarınca seni beni. Neo-Conservatistlik falan hikaye. Ama sadece bu söylem savaşa yeter mi? Hayır. Ne olması lazım? Uzaktan kumandalı içi boş savaş kargo uçaklarının dışının boyanması ve kaçırılmış yolcu uçağı diye yutturularak ikiz kulelere çarptırılması. -İyi fikir ama o uçaklar kulelere çarpınca binalar yıkılmaz ve fazla ölen olmaz. -O zaman birileri daha önceden gidip bomba yerleştirsin ve yıksın binaları biz de uçaklar yıktı deriz. -İnanırlar mı buna? -İster inansınlar ister inanmasınlar. Ne yapabilirler ki? Zaten bu itirazlar yükselinceye kadar Afganistan’a depolarda bekleyen yüzbinlerce ton bomba yağmış Irak çoktaaan işgal edilip petrollerine el konulmuştu bile. Bu yüzden hristiyanlarla bir alakası olmadığını bil bu savaşın. Bu savaş tam aksine senin temsil ettiğin ateist düşüncenin bir ürünüdür.

Neo-Conlar hikaye değildir, akrabanızdır. Onlar da judeo-hristiyan inancının dincileridir.

Düşüncelerini uygulamaya geçirmek için saf bir dindara ihtiyaçları vardı, onu da buldular.

Şimdi böyle bir dünyada senin dem vurduğun evrensel değerlerden söz edilebilir mi? Hukukun üstünlüğünden falan. Dünyanın süper gücü adalet falan takmam diyor sen taksan ne takmasan ne?

Adaleti takmayan Süper gücün direksiyonunu elinde tutan dinciler.

Clinton Kosova'yı kurtarıp, İsrail'i Filistin devletini kabul etmeye zorlamaya başladığı için, onu iktidardan uzaklaştımak için Levinki'yi piyasaya süren neo-conlar.

Bu ülkede aydınlar genellikle halk için halka rağmen düsturunu benimsemişlerdir. Zorla adam edilecek güruhtur halk onlara göre. Aptal dediler, eşek dediler ama her zor durumda o cahil bırakılmış halk irfanıyla doğru yolu gördü.

Onun yanında olmadan onun için çalıştığınızı kanıtlayamazsınız.

Halka rağmen halkı kurtarmay çalışıp, rüya aleminde yaşayan devrimci solcu olmaya hiç niyetim yok.

Bu halk başkalarının hayat tarzına, başkalarının inançlarına, düşüncelerine saygı göstermeyi öğrensin yeter. Başka Madımaklar, başka Sorgunlar olmasın yeter. Halktan istediğim bu kadar. Neye taparsa tapsın. Huri mi alır, nuri mi laır beni ilgilendirmez.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yooo böyle olmaz.Ya hep ya hiç.O dönemin ayetleri ise kuranın tamamı için o dönemim kitabı denilecek.

Sayın Katakuta ve Sayın Scgksk...

Aslında bunu defalarca açıkladım lakin hala aynı sulardayız sanıyorum.

Bakınız, Kur'an-ın "Toplumsal Nitelikli Yargıları" bundan teeee 1400yıl öncesi Arapları içindir.

Sayın Katakuta aslında çok iyi bilirler, bir çok ayet savaşlar sırasında veya hemen öncesinde ortaya çıkmıştır öyle değil mi?

Hatta size göre; Hz. Muhammed bir çok yerde kendi menfaati için "O An" uydurmuştur... Mesela ganimet elde etmek için falan...

Dolayısıyla aslında söylediğim şeyi normalde sizin savunmanız gerekiyor, lakin sanıyorum ki aksini savunmak biraz işinize geliyor...

Bakınız;

Kur'an-ın yukarıdaki koyulaştırdığım ayetlerde de açıkça geçtiği üzere mesela bir ayetinde "Mekkeliler"e göre hitap edildiği belli. Mekkelilerin yaptıklarına "Karşı" olarak bir eylem ya da tavır sergilenmesi isteniyor. Bugün hangi Müslüman için "Mekkeliler" ya da "Ebu Cehil" tehlikesi vardır? Ya da diğer ayetteki gibi Mescid-i Haram yanında o kast edilen müşriklerle savaşma olasılığı vardır.

Veya şöyle ele alalım, o dönemde "Kısas" normal bir uygulamadır ve tavsiye edilmiştir. Bugün bu uygulamanın bir geçerliliği ve medeniliği yoktur.

Ya da Kur'an-da geçiyor diye bugünün medeni toplumlarında köleliği mi getirelim? Var mı mümkünü? Getirebilir misiniz? Dolayısıyla bu hükümde teee 1400yıl öncesinin toplumlarına ait bir hükümdür.

Ya da 4 eşle evlenmek meselesi... Bugünün medeni toplumlumlarında, savaş olsa bile kaç kadın ikinci eş olmayı kabul eder? Ya da kabul etse bile "Toplum" buna mahal verir mi? Mesela ben yörüğüm ve ailem Sünni, ki ben sünniliği benimsemiyorum. Bizim sülalede ne olursa olsun, isterse hastalıktan kırılsın, ikinci bir eş lafını ağızına alsa bile bir koca, adamı tefe koyarlar... E nerde kaldı dinin hükmü? Geçerliliği nerede? Kurtuluş savaşı sırasında bile o erkeklerin çoğunluğunun harbe katıldığı yıllarda bile öyle evlilikler görülmemiştir hiç. Bugün yapılan çoklu evliliklerde zaten Kur'an-a uyularak yapılmıyor ama kılıfı o... Neyse...

Dolayısıyla Türk toplumu o hükümlerin geçerliliğini çoktan eskitmiştir.

Yani demek istediğim aslında çok açık ve aksini kimse savunamaz.

Ben o hükümleri reddediyor değilim. Yani o hükümler "O Günkü Araplar İçin" geçerlidir, kabul edilebilir ve belki de uygundur... Lakin bugüne hitap etmez ve etmemesi gayet normaldir. Bundan daha doğal bir şey yoktur... "Ediyor" diye bir ton kitap yazılmış ve bir çoğunu okudum ya da en azından inceledim diyebilirim. Hepsinde aynı martaval, aynı kasmaca mantık... Hep koşullanma peşinde gidilmiş. Oysa bu kuralları reddetmenin dinle ya da imanla alakası yoktur. Eğer varsa bugün tüm Türklerde zerre kadar Müslümanlık yoktur. Çünkü ben şimdiye kadar kısas cezasının uygulandığını yada uygulanmasını talep edeni görmedim. Ya da birden fazla eşle evlenme gayretinde olanı da görmedim bizimkilerde falan.

Söylemek istediğim açık ve nettir ve aksi ispat edilemez.

Su götürmeyecek kadar açıktır.

Sayın Tengeriin Boşig kusura bakma ama şimdide kuranı haftalık dergiye benzettiniz ya bu dediklerini senden başka bir müslüman daha onaylamaz. Yani ha böyle dediniz ha kuranı kerim kul yapısı dediniz aynı şey.

diyelimki sizin dediğiniz gibi o döneme ait bazı yazılar peki bize neden kitap göndermiyor allah ? herkes müslümanmı olduki? üstelik bu dönemde çelişkiler daha çok hadi haftayı bırakalımda asırda bir kitap hakkı değilmi yeni nesilin

o dönemdeki insanlar torpillimi peşpeşe 4 kitap gönderiyor onlara neler yapacaklarının talimatlarını veriyor allah bizi ise salıveriyor ne ederseniz edin misali :)

Sayın Abraham.

Kur'an-ı haftalık dergi yapmadım.

Bu konuda yazdığım bir çok yazı mevcuttur forumda.

Bulup okuyabilirsiniz.

Hz. Muhammed öldükten daha 30 yıl geçmeden Kur'an-ın bir çok Toplumsal Hükmü uygulamadan düşüyor. Hemde Hz. Muhammed'in vahiy katibi olan Muaviye tarafından yapılıyor bu...

Hani Vahiy Katipleri daha doğrusu Sahabe cennetlikti? Madem öyle, kaldı ki adamlar Hz. Muhammed'in vahiy katipliğini yapmış, onlardan daha iyi mi bileceksiniz? Muaviye şurayı kaldırıp Veraset sistemini getirmiştir... Yalan mı? Gidin bakın tüm kitaplar yazar... E Müslümanlar demiyor mu, Kur'an "Şura"yı tavsiye eder diye? Şimdi Muaviyeyi kutsayıpta birde bunu diyen adam çelişkide değil mi? Demek ki Kur'an-ın bir takım hükümleri, o hükümleri kaleme alanlarca bile uygulamadan düşürülebiliyormuş, yerine daha yeniye hitap edeni getirilebiliyormuş...

Bu bir yana Aşere-i Mübeşşere'den biri var ki Hz. Osman... Hz. Muhammed cennetle müjdelemiş değil mi onu... Bakın bakalım Kur'an-ın kaç hükmünü uygulamış ya da kafasına göre neler yapmış ve niçin öldürülmüş? Ya bu adam cennetlik... Kaç yerde uygulamış Kur'an-ı... Niye öldürülmüş? Hemde Müslümanlarca... Kur'an-a sadık Müslümanlarca... Hangisi daha sadıktı? Cennetle müjdelenip Kur'an-ın hitaplarını yapmayan yada onları geliştirip uygulayan Osman mı? Onu öldürenler mi?

Ya da Hz. Ebubekir, Hz. Ömer... Ne kadar uygulamışlar Kur'an-ı? Devir değiştikçe neler sokmuşlar uygulamaya ya da hangi hükümleri görmezden gelmişler?

Ya da Mutezile mezhebi Kur'an-ın nelerini tartışmış ve niye tartışmış? "1001 Gece Masalları"nın ortaya atılması bile apayrı bir meseledir bu yüzden, ayrı bir önem taşır...

Hadi onu geçin Osmanlı'ya gelin... Kur'an-da olmadığı halde kaç tane Ferman verilmiştir Şeyhulislamlarca "Dine Uygundur" diye? Ya da kaç ferman dine uydurulmuştur...

Bunu bana yazacağına müslüman boşig kardeşine yazman gerkemezmi? Kuranın yarısını geçersiz kılan benmiyim yoksa omu ?

Bak sen farkında olmadan boşig,e ateist yakıştırması yaptın. Söyleyecek bir sözü vardır muhakkak

Sayın boşig, sayın scgksk ve sayın abraham sana gerekli cevabı vermiş.

Ben de sevgili katakuta gibi senin vereceğin cevabı merak ediyorum.

Vereceğim cevap mutlaka var ve her zaman söylerimde...

Verilen cevaplar pek bir şey ifade etmiyor, zira Sayın Abraham'a verdiğim yanıtta zaten aradığı cevaplar açık ve net olarak koyulaştırılmış olarak var...

Kur'an-a haftalık ya da asırlık dergi demiyorum.

Kur'an-ın hükümlerinin "Neliğinden" bahsediyorum.

Kim ne derse desin bu ayrım vardır.

Çünkü açık ve net...

Bakın, gidip ayetlerin nerede ne zaman ve hangi suretle indirildiğini okuyun...

Bunları Sayın Katakuta belkide benden daha iyi biliyor.

Sizde biliyorsunuz.

Açık ve net...

Lakin "Bugüne Yaymak" işinize geldiği için savunuyorsunuz belkide, üzgünüm...

Oysa o türlü ayetler bugüne hitap etmez, edemez, imkansız...

O ayetlerin ortaya çıktığı ilgili savaşlar o dönemde olmuş bitmiştir, bunun ötesi yoktur...

Uhud Gazası için ortaya çıkan ayetler o savaş içindir Preveze deniz savaşı için değil...

Bedir için olanlar Çanakkale Savaşı için değil...

Mekkelilerin Müslümanları evlerinden atmalarına koşut olarak çıkan ayetler, Yunanlıların İzmir'i İşgali için geçerli değil...

Yani bunu daha nasıl anlatabilirim ki?

Mesela "Kafirleri bulup öldürün" şeklindeki ibareler, o an için mücadele halinde olunan kafirlere hitabendir. Bugün Müslümanları ilgilendirmez. Bugün çıkıpta "Kur'an-da böyle demiş, bulup öldürelim" diyen adamın zerre kadar aklı çalışmıyordur. Ve buna dayanarak "Ben Ateist'ten arkadaş edinmem" diyen adamında aklı hiç çalışmıyordur... Ya da ben Müslüman değilim, çünkü nedense arkadaşlarımın çoğu ya Ateist, ya Dinsiz, ya Alevi, ya Şii yada benim gibi kendi halince takılıyor işte... :)

Açık ve net söylüyorum.

Hangi ayet ne zaman inmişse, bunu Tarih Bilimine dayanarak okuyunuz.

Görmemeniz için imkan yoktur.

Gelelim şu "Kur'an Tanrı'dan mı İnmiştir?" meselesine...

Benimbu konudaki görüşüm açıktır ve daha öncede yazdım.

Sanıyorum ki Sayın Katakuta beni biraz zorlamak istiyor, muziptir kendisi biraz sağolsun ve affetsin ;)

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Niteleme farkı..

Sizin yaya diye tabir ettiğiniz şey bana göre uçak, uçak diye tarif ettiğiniz şeyde bana göre yaya..

Bu durumda yaya iken uçağa binmiştir..

Alıntıladığınız ifadenin anlatmak istediği şu yada bu şekilde dolaşmak değil...

Mecazi anlamda aşağıdaki ifadeleri desteklemek için kullanılmış...

Hadi ya??

En fazla Deist olur.

Hurafe takipçisi olmaz, olabilemez.

Anlatılmak istenen kişinin gerçekleri ifade etmediğidir...

Siz anlamış olmalısınız aslında ateistken "hurafe takipcisi olamaz" ın ne anlama geldiğini...

Ve yazının tamamı okunduğunda o kişinin popilist yaklaşımlar içinde olduğu vurgulanmış...

özetle o kişinin "sağ gösterip sol çakmaya çalışan" zihniyeti sergilenmek istenmiştir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Açık ve net söylüyorum.

Hangi ayet ne zaman inmişse, bunu Tarih Bilimine dayanarak okuyunuz.

Görmemeniz için imkan yoktur.

Gelelim şu "Kur'an Tanrı'dan mı İnmiştir?" meselesine...

Benimbu konudaki görüşüm açıktır ve daha öncede yazdım.

Sanıyorum ki Sayın Katakuta beni biraz zorlamak istiyor, muziptir kendisi biraz sağolsun ve affetsin ;)

Saygılarımla...

Sayın Boşig.

Kur'an, Allah'ın yada Muhammedin de olsa, senin matığına göre güncel yada güncel olmayan ayetleri mevcutmuş.

Güncel olmayan ayetlerin yürürlükte kalmayışının nedeni/kaynağı olan sosyal nedenler, güncel olanlar için de devam ediyormu, etmiyormu ?

Cevabını Kur'an'a göre değilde bilimsel tespitlere göre verirsen sevinirim.

Zira Kur'an'ın hükümlerini sadece Kur'an kendisi doğruluyor.

Örneğin; insan psikolojisi ve ahlakı bilimlerine önem veren, araştıran birisi olarak, islamın beş şartının güncel geçerliliğinin sosyal (bilimsel) nedenlerini, güncel, evrensel değerleri/imkanları da dikkate alarak söyleyebilecekmisin ?

Selamlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın, gidip ayetlerin nerede ne zaman ve hangi suretle indirildiğini okuyun...

Bunları Sayın Katakuta belkide benden daha iyi biliyor.

Sizde biliyorsunuz.

Açık ve net...

Lakin "Bugüne Yaymak" işinize geldiği için savunuyorsunuz belkide, üzgünüm...

...

Sayın boşig,

İşimize geldiği için böyle demiyoruz.

"Kuran evrenseldir, tüm zamanları kapsayıcıdır" iddiası bizim iddiamız değil. Bu iddianın sahibi Müslümanlar, bu iddiaya göre yorum yapıyoruz.

Biz de zamanında, senin şu anda savunduğun şeyleri savunduk.

Önce bazı hadislere uydurma dedik. Zira kafamızdaki İslam'a uymuyordu.

Sonra okuyunca ürperdiğimiz, Yaratıcı'ya yakıştıramadığımız ayetlere, "hükmü kalmamıştır" dedik.

O kadar ayıkladık, temmizledik ki, ortada İslam kalmadı.

Bizim temizlenmesi gerektiğini düşündüğümüz şey aslında İslam'ın ta kendisiydi.

Yani o zaman hatalıydık, İslam'ı "kafamızdaki İslam'a uydurmaya çalışıyorduk", şimdi İslam'a "olduğu gibi" bakıyoruz.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hadi ya??

En fazla Deist olur.

Hurafe takipçisi olmaz, olabilemez. Bunu başaramaz. Uçaktan inip, yayan yürünmez.

Benim bildiğim epey örnek var. Ama sen bilmiyorsan ben ilk olayım. Herşeyin de bir ilki vardır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim bildiğim epey örnek var. Ama sen bilmiyorsan ben ilk olayım. Herşeyin de bir ilki vardır.

Yanılıyorsunuz ilk değilsiniz...

Bu foruma kendini olduğundan farklı göstermeye çalışarak ajitasyon yapmaya çalışan bir çok kişi geldi gitti...

Ama belkide siz bir ilk olabilirsiniz...

Ama bildiğiniz o epey örnekleri masalımsı olmayan bir üslupla sıralayarak...

Ve geçmişte olduğunuzu ifade ettiğiniz "ateist bakış açısının" ne olduğunu anlatarak...

Sizin bir ilk olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz...

Yine de bir açmazınızın olduğunu düşünüyorum...

Ateizmin ne menem bir şey olduğunu kanıtlamak için süper bir zekayla düşünerek yarattığınız kişilikle...

Bir ateiste onun eleştirdiği "islami pencereden" bakarak ateist düşüncenin temelini anlatmaya çalışmak biraz zor olabilir...

Aslında bu ayak oyunlarına hiçte gerek yok...

insanlar düşünce ve inanışlarını bu yaklaşımlara gerek duymadan da savunabilmeli...

Galiba siz savunulamıyacağını düşünüyor olmalısınız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.