Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Allahın varlığına deliller

mavis034

Önerilen İletiler

Bıkmadan usanmadan bu soruya yine aynı cevabı veriyorum..

Bir şeyin varlığı illaki direkt algılanacak diye bir şart yok..

Dağın ardındaki sesten bahsettim..

Bir dağın ardından ses geliyorsa orada bir ses kaynağı vardır..

Kainattaki bilinçli yapı, bilinç sahibinin olduğunun kanıtıdır..

Ama siz kainatı bilinçli bir yapı olark değil, tesadüi bir yapı olarak ele aldığınız için, o sesi yani dağın ardından gelen sesi reddediyorsunuz, oradan ses falkan gelmiyor diyorsunuz...

Bütün mesele kainatı iyi okumak ve anlamak..

Bir protein molekülünün, kendi kendine oluşma olasılığının 10 üzeri 300 olduğu bilgisi bile tek başına tasarımın ıspatıdır..

Kaldıki geride binlerce ekanizma vardır ve aynı anda aynı yerde oluşmaları gerekiyorki canlılık kopmadan sürsün

cvpnı bu cümle veriyor sana tşklerrrr

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 196
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Sayin kral ortada olan sesi kanitlarim ben tabi ama tanriyi sese benzettiniz simdide sesden siyrilip vicdani bir algilamadan bahsediyorsunuz....Vicdani algilamaya inanma kisinin kendi inancidir ve buna kimsenin karismaya hakki yoktur....Ancak!!!

Eger tanriyi sese benzetip,isde sana kanit derseniz sizi orda durdururum cunku iddialar gercek olucakki kabul gorsun...

Laboheme tekrar okurmusun ne yazmışım..

Alamıyorum yazıları okumadan mı cevap veriyorsunuz..? :)

Ben sesi Allah'a benzetmiyorum, ses, bir ses kaynağından çıkmak zorundadır diyorum..

Dağın ardından gelen bir ses varsa o sesin mutlaka bir kaynağı vardır diyorum, siz o kaynağı görmesenizde, o kaynak vardır diyorum..

Yani kainat bir tasarımsa bu tasarımın bir tasarlayıcısı vardır, siz görmesenizde vardır diyorum anlaşıldı..?

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dağın ardından gelen bir ses varsa o sesin mutlaka bir kaynağı vardır diyorum, siz o kaynağı görmesenizde, o kaynak vardır diyorum..

1. Sesin kaynağı olduğunı nereden biliyorsun

2. Allah'ın varlığını nerden biliyorsun

1 ve 2 ye kendince cevap ver ikisinin birbiriyle ilgisi olmadığını gör !!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1- Ses varsa kaynak olmak zorundadır..

2- Kainat bu şekliyle kendi kendine oluşamayacağından bir yapanı vardır..

Saygılar..

Bu kadar basit aslında anlamayacak bişey yok :clover:

Aynı mantığı kullanmaya devam edelim bakalım, neyle karşılaşacağız:

1- Ses varsa kaynak olmak zorundadır..

Tanrı varsa kaynak olmak zorundadır.

Tanrı göksel/semavi dinlerde tarif edildiği şekliyle kendi kendine oluşamayacağından bir yapanı vardır..

Bu kadar basit aslında, anlamayacak bişey yok.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

- Ses varsa kaynak olmak zorundadır..

Tanrı varsa kaynak olmak zorundadır.

Tanrı göksel/semavi dinlerde tarif edildiği şekliyle kendi kendine oluşamayacağından bir yapanı vardır

Tebrikler, BrainSlapper

xlark tades, sorumun cevapları bu değil, bak ben ne sormuşum

"1. Sesin kaynağı olduğunı nereden biliyorsun "

sende şu desteksiz cevabı vermişsin

"1- Ses varsa kaynak olmak zorundadır.."

nerden biliyorsun ? diyorum !!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizler gelin bırakın bu dinsizliğide YÜCE ALLAHIN varlığına birliğine inanıp HZ.MUHAMMEDİN onun elçisi olduğuna şehadet edip sünnet olunda hem cehennemden hemde dinsizlikten kurtulun bir an önce yoksa sonunuz çok kötü ebedi cehenneme gidersiniz

Tavsiyen için sağol.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kaniti nerde?

Madem bole olusmuyor,yapan NERDE!!!

Yukarda açıklamıştım, madem okumadın tekrar edeyim..

Dağın ardından bir ses geliyor buradaki ses kainattaki kusursuz (size göre kusurlu) yapıyı temsil ediyor..

Bu ses varsa ve geliyorsa mutlaka bir kaynağı vardır, o kaynağı göremesekte ses kendi kendine var olamaz bir kaynaktan çıkması lazımdır.

Kainattaki bu mükemmel yapı da kendi kendine oluşamaz, kainatın bir yaratıcısının olması şart, kesin, kat'i, mutlak, net, açık, seçik..........................

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yukarda açıklamıştım, madem okumadın tekrar edeyim..

Dağın ardından bir ses geliyor buradaki ses kainattaki kusursuz (size göre kusurlu) yapıyı temsil ediyor..

Bu ses varsa ve geliyorsa mutlaka bir kaynağı vardır, o kaynağı göremesekte ses kendi kendine var olamaz bir kaynaktan çıkması lazımdır.

Kainattaki bu mükemmel yapı da kendi kendine oluşamaz, kainatın bir yaratıcısının olması şart, kesin, kat'i, mutlak, net, açık, seçik..........................Saygılar..

mademki kainatın bir yaratıcısının olması şart, kesin, kat'i, mutlak, net, açık, seçik........................ Allah kainattanda mükemmel herşeyin bir yaratıcısı varsa onunda var öyleyse yani 1 değil yani ondan büyükleride var

hadi biz görmediğimiz şeylere inanamıyoruzda siz görülen gerçeklere inanmamayı nasıl başarıyorsunuz çok merak ediyorum

görülen gerçekler Allah varsa şayet kitapla defterle işi olmamıştır dinler birer sömürge aracı olarak çıkarılmıştır ve haala günümüzde sömürge aracı olarak kullanılmaktadır ve siz fallara ve batıl inançlara ve diğer dinlere nasıl bakıyorsanız biz inanmayanlarda size öyle bakıyoruz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

herşeyin bir yaratıcısı varsa onunda var öyleyse yani 1 değil yani ondan büyükleride var

evet herşeyin bir yaratıcısı var mantığı Allah'ta bitiyor, o yaratılmadı hep vardı zamandan ve mekandan beri..

Sizler maddeye ezeliyet yüklerken nasıl aklınız alıyorsa, buradada aynı..

Allah varsa şayet kitapla defterle işi olmamıştır dinler birer sömürge aracı olarak çıkarılmıştır ve haala günümüzde sömürge aracı olarak kullanılmaktadır ve siz fallara ve batıl inançlara ve diğer dinlere nasıl bakıyorsanız biz inanmayanlarda size öyle bakıyoruz

Yatratılnalarla bir şekilde irtibat gerekiyordu, çünkü yaratılma gayemiz kulluk etmek ve Allah'ı bilmekti..

Durum böyle olunca, defter senin sözün ama kitap olması gerekiyordu, bunuda elçileri vasıtası ile bizlere bildirmiştir..

Ayrıca fallarla ve batıllada işim olmaz belirteyim...:)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet herşeyin bir yaratıcısı var mantığı Allah'ta bitiyor, o yaratılmadı hep vardı zamandan ve mekandan beri..

Sizler maddeye ezeliyet yüklerken nasıl aklınız alıyorsa, buradada aynı..

İkisi aynı şey değil sayın kralx,

Neden?

1. Maddenin ezeli olduğunu düşündürmeye iten deneysel veri: bugüne kadar, maddenin üretilememiş ve yokedilemmiş olmasıdır. Allah için böyle bir veri sözkonusu değildir.

2. Maddenin ezeli olduğunu söyleyenler, "herşeyin bir yaratıcısı var" mantığını kullanmadıkları için, maddeye bir yaratıcı atfetmek zorunda değildirler. Ancak "herşeyin bir yaratıcısı" var diyenlerin elindeki tek "kıstas/method" bu mantık (herşeyin bir yaratıcısı olması gerektiği mantığı) olduğu için, herşeye aynı mantığı uygulamak zorundadırlar. Ortaya koyduğun kuralı keyfi olarak biryerde sonlandıramazsın.

Yatratılnalarla bir şekilde irtibat gerekiyordu, çünkü yaratılma gayemiz kulluk etmek ve Allah'ı bilmekti..

Eğer bir Tanrı varsa, yukarıda iddia ettiğiniz "gaye" Tanrı'ya hakarettir.

Böyle bir gaye olduğunu iddia etmek, Tanrı'ya "narsist, megaloman ve kendini beğenmiş" demekle eşdeğerdir.

Bunu anlamak için şöyle bir deney yap:

Çocukların varsa, yeterince büyüdüklerinde onlara şöyle de.

Çocuklar sizi niye dünyaya getirdiğimizi (neden yaptığımızı/doğurduğumuzu) sorup duruyorsunuz. İşte cevabı veriyorum:

Benim için çalışasınız, beni sevesiniz ve beni bilesiniz, benim gücümü ve büyüklüğümü göresiniz diye.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1. Maddenin ezeli olduğunu düşündürmeye iten deneysel veri: bugüne kadar, maddenin üretilememiş ve yokedilemmiş olmasıdır. Allah için böyle bir veri sözkonusu değildir

Yok edilemeyişi kesin ve sonsuza yok edilemeyeceği anlamına gelmez..

Ayrıca yok edilemeyişinin sebebi evrendeki enerji-madde döngüsü gereğidir..

Bu ezeliyetin delili olamaz..

Eğer bir Tanrı varsa, yukarıda iddia ettiğiniz "gaye" Tanrı'ya hakarettir.

Böyle bir gaye olduğunu iddia etmek, Tanrı'ya "narsist, megaloman ve kendini beğenmiş" demekle eşdeğerdir.

Bu hakaret olamaz..

Neden..?

Övgüye layık olan ancak o dur, onunla eş değer yada ondan daha üstün bir güç kuvvet yada ilah olsa haklısınız..

Kur'an-ı okuduğunuzu idda eden siz hiç böyle ayetlere rastlamadınızmı..? :)

Yaratılış gayesin kulluk olunca bu sorularınızın otomatikman düşmüş oluyor..

Kullu hepsini kapsar, kulluk etmemizi isteyen kendini övmeye layıktır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yok edilemeyişi kesin ve sonsuza yok edilemeyeceği anlamına gelmez..

Bugüne kadar yok edilememiş olması, yokedilemeyeceği anlamaına gelmez, haklısınız.

Ben de zaten "bugüne kadar" dedim alıntı yaptığınız yazımda.

Bizim elimizde en azından bugüne kadar yanlışlanamamış bir veri var, dini inançta böyle bir veri var mı?

Ayrıca yok edilemeyişinin sebebi evrendeki enerji-madde döngüsü gereğidir..

Bu ezeliyetin delili olamaz..

Hiçbir dayanak ve destek olmadan Allah ezelidir demek doğru oluyor da, enerji-madde döngüsünün sürekliliği neden ezeliyete kanıt olmasın? Bizim elimizde en azından enerji-madde döngüsü var kanıt olarak, dinin inançta ne var delil niyetine?

Bu hakaret olamaz..

Neden..?

Övgüye layık olan ancak o dur, onunla eş değer yada ondan daha üstün bir güç kuvvet yada ilah olsa haklısınız..

Kur'an-ı okuduğunuzu idda eden siz hiç böyle ayetlere rastlamadınızmı..? :)

Yaratılış gayesin kulluk olunca bu sorularınızın otomatikman düşmüş oluyor..

Kullu hepsini kapsar, kulluk etmemizi isteyen kendini övmeye layıktır..

Kuran baştan sona "ben öyle güçlüyüm, ben şöyle yüceyim, ben şunu yaparım, ben bunu da yapmaya muktedirim" laflarıyla dolu.

Kendi kendini öven, yücelten kişilerin psikolojik irdeleesini yapmak ve hakaret tartışmalarına girmek istemiyorum yeniden.

Sadece şunu söyleyeyim: kendine güven duymayan; kendinden emin olmayan; eksiklikler, yetersizlikler duyan; korkular taşıyan insanlar sürekli kendi kendilerini överler ve güçlerini sürekli hatırlatma gereği duyarlar. Bu bir hastalıktır. Ahlaken de övünmek, başkalarını küçümsemek yanlıştır.

"Yaratılış gayesi kulluk diyerek, hala -eğer varsa- Tanrı'ya hakaret etmeye devam ediyorsun.

Size söylediğim testi yapınız yetişkin çocuklarınız varsa, veya çocuklarınız büyüyünce yapınız.

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hiçbir dayanak ve destek olmadan Allah ezelidir demek doğru oluyor da, enerji-madde döngüsünün sürekliliği neden ezeliyete kanıt olmasın? Bizim elimizde en azından enerji-madde döngüsü var kanıt olarak, dinin inançta ne var delil niyetine?

Big-bangtaki sıfır hacimli noktada enerji varmıydı yokmuydu diye kesin bir bilgi yok sadece varsayım var..

Bu durumda made-enerji döngüsü sıfır noktasındna sonraki bir iştir ve ezeliyete kanıt teşkil etmez..

Varsayımlar kanıt değildir..

Sadece şunu söyleyeyim: kendine güven duymayan; kendinden emin olmayan; eksiklikler, yetersizlikler duyan; korkular taşıyan insanlar sürekli kendi kendilerini överler ve güçlerini sürekli hatırlatma gereği duyarlar. Bu bir hastalıktır. Ahlaken de övünmek, başkalarını küçümsemek yanlıştır.

Evet halkısın ama bu insanlar için geçerlidir..

Yaratıcı için geçerli değildir, o övünmeyede layıktır, övgüyede..

Ondan büyük bir kuvvet ve kudret olmadığı için bu söyledikleriniz geçersiz olmuş olur..

"Yaratılış gayesi kulluk diyerek, hala -eğer varsa- Tanrı'ya hakaret etmeye devam ediyorsun

Hakareti ayetlerle ıspatla, kendi fikrin benim için kıstas değildir..

Kulluk yapmamızla ilgili yüzlerce ayet getirebilirim..:)

Dedimya Kur'an-ı Kerim'i okuyarak dinden çıktığını idda ediyordun hiç mi rastlamadın böyle ayetlere..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

xlark tades, bir günde kanıtlı yada gerçek bir şey söylersen dişimi kıracağım, sürekli masal aleminden örnekler veriyorsun

ben senin gibi hayalperest düşünsem hiçbir dediğimi yanlışlayamazsın

Allah'ın yaratıcısı vardır, çünkü dağın ardından gelen sesin nasılki bir kaynağı varsa Allahı'nda kaynağı vardır, desem !!! beni sonsuza kadar bile yanlışlayamazsın

Kendi gösterdiği delilde boğulmak diye buna derim. Herşeyin kaynağı varsa herşeyin kaynağı vardır, bunu yanlışlayacak en ufak bir delilin bile YOK !!! hatta bunu doğrulayan deliller sunuyorsun, ses örneği gibi.

Sürekli olarak yaptığın mantık hatasını burada sürekli olarak hatırlatmak, hoşuma gitmeye başladı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Big-bangtaki sıfır hacimli noktada enerji varmıydı yokmuydu diye kesin bir bilgi yok sadece varsayım var..

Bu durumda made-enerji döngüsü sıfır noktasındna sonraki bir iştir ve ezeliyete kanıt teşkil etmez..

Varsayımlar kanıt değildir..

Varsayımlar kanıt değildir. Haklısın.

Bilimsel dşünceye alışıyorsun. Bu bir ilerleme.

İnançlar, hayaller, tahminler, keyfi olarak istediğin yerde bitirdiğin mantık zincirleri de kanıt değildir.

Evet halkısın ama bu insanlar için geçerlidir..

Yaratıcı için geçerli değildir, o övünmeyede layıktır, övgüyede..

Övünmek kötüdür. Herkes için, herşey için.

Övgüyü hakeden kişi övülürse, bunda bir kusur yok. Çünkü başkaları övüyor. O zorlamamış, talep etmemiş.

Yani Övmekte sakınca yok. Övünmekte psikolojik bozukuk göstergesi.

Ondan büyük bir kuvvet ve kudret olmadığı için bu söyledikleriniz geçersiz olmuş olur..

O'nun var olduğuna ilişkin elimizde bir kanıt var mı ki, Ondan büyük güç var mı diye arayayım?

Onun varlığına veya yokluğuna ilişkin düşüncelerden, inançlardan ve hayallerden başka birşey var mı?

Hakareti ayetlerle ıspatla, kendi fikrin benim için kıstas değildir..

Kulluk yapmamızla ilgili yüzlerce ayet getirebilirim..:)

Dedimya Kur'an-ı Kerim'i okuyarak dinden çıktığını idda ediyordun hiç mi rastlamadın böyle ayetlere..

Sayın kralx, KURAN insanlara Allah'a kulluk edin diyor. Buna itiraz ettim mi? Yüzlerce ayet var.

Ben sana şunu söylüyorum: Tanrı'nın kendine kulluk edilmesini talep ettiğini söylemek, -eğer varsa- Tanrı'ya hakarettir.

Ve Kuran baştan sona "Allah'a kulluk edin" laflarıyla doludur. Kuran'da yapılan Tanrı tanımı, -varsa eğer- Tanrı'ya hakarettir. Çünkü Kuran'da, sürekli kendisinin övülmesini isteyen, kendisine kulluk edilmesini isteyen, sürekli ne kadar güçlü kuvvetkli olduğunu söyleyip duran, ona sevgi gösterilmediği zaman ne kadar vahşi işkenceler yapacağını anlatan psikopat, megaloman, narsist, kendini beğenmiş bir ilah tanımı var.

Ne demek istediğimi anlamak için, çocuklarını çevrene topla ve onları niçin yaptığını/doğurduğunu şöyle diyerek açıkla:

Benim için çalışasınız, beni sevesiniz ve beni bilesiniz, benim gücümü ve büyüklüğümü göresiniz diye.

Seni Tanrı inancın varsa, ki var, sırf ona saygın gereği Kuran'daki Tanrı'ya yönelik hakaretleri görmen lazım.

Ben şuraya çıksam ve forumun bir yerinde senin için şöyle bir tanım yapsam: (Adminlerden rica ediyorum "kişiselleştirme" olarak görüp silmesinler, bu örnek kişiselleştirme değildir, övgü nedir, hakaret nedir anlaşılması için örnekliyorum):

kralx en yüce insandır. Ondan daha yücesi yoktur. onun yüce olduğunu kabul etmeyenin kafasını keser.

zaten kralx sürekli "en yüce benim!!!!" diye bunu açık seçik her zaman söyler.

kralx dünyadaki en zeki adamdır. Ondan daha zekisi yoktur. onun zeki olduğunu kabul etmeyenin kafasını keser.

zaten kralx sürekli "en zeki benim!!!!" diye bunu açık seçik her zaman söyler.

kralx en yakışıklı adamdır. Ondan daha yakışıklısı yoktur.her kadının ona aşık olmalıdır.ona aşık olmayan kadınlar beyinsizdir ve cezayı hakederler.

zaten kralx sürekli "en yakışıklı benim!!!!" diye bunu açık seçik her zaman söyler.

benim bu söylediklerim sana övgü müdür, hakaret midir sevgili kralx?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilimsel dşünceye alışıyorsun. Bu bir ilerleme

Merak etme bilme çok çok önem veriyorum, bilimsel tartışmaları ve araştırmları severim..

Ama siz evrimi çıktı çıkalı teori olan ve bir gün kanunlaşır ümidiyle kanıtlanmış gibi savunursanız benim buna karşı koymam size bilme karşıymışım izlenimi verebilir..:)

Övünmek kötüdür. Herkes için, herşey için.

Övgüyü hakeden kişi övülürse, bunda bir kusur yok. Çünkü başkaları övüyor. O zorlamamış, talep etmemiş.

Yani Övmekte sakınca yok. Övünmekte psikolojik bozukuk göstergesi.

Evet bizler için öyle..

O'nun var olduğuna ilişkin elimizde bir kanıt var mı ki, Ondan büyük güç var mı diye arayayım?

Evet kanıt çok hemde herşey kanıt, iki yıldır bunu anlatımaya çalışıyorum..

Allah bu şekilde iman etmemizi kendimizin onu bulmamızı dilemiştir, o kendisini gözlermizden kulaklarımızdan ve duyularımızdan zati olarak gizlemiştir yada bu duyularımızı onu göremeyeceğimiz bir şekilde yaratmıştır, sen görebildiklerinden yola çıkarak onu bulacaksın..

Yani sanattan sanatçıyı kavrama meselesi..! :)

Sayın kralx, KURAN insanlara Allah'a kulluk edin diyor. Buna itiraz ettim mi? Yüzlerce ayet var.

Ben sana şunu söylüyorum: Tanrı'nın kendine kulluk edilmesini talep ettiğini söylemek, -eğer varsa- Tanrı'ya hakarettir.

Ve Kuran baştan sona "Allah'a kulluk edin" laflarıyla doludur. Kuran'da yapılan Tanrı tanımı, -varsa eğer- Tanrı'ya hakarettir.

Allah vardır en ufak bir şüpem yoktur ve övgğüye layıktır, kendini övmesi ve bizimde kendini övmemezi distemesi onun için çok normaldir çünkü ondan üstün hiç bir şey yoktur..

Burada yadırganacak birşey yoktur..

Bir kral ben kralım bana itat edeceksiniz dese doğru söylemiş olur, büyüklenme hastalığına tutulması anlamsızdır o zaten büyüktür...

Dahada anlaşılır bir dille şöyle yazayım..

Bir kimseye bu büyüklük taslıyor denilebilmesi için, o kimsenin normalde büyük olmayıp ama büyük gibi görünmeye çalışması gereklidir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah bu şekilde iman etmemizi kendimizin onu bulmamızı dilemiştir, o kendisini gözlermizden kulaklarımızdan ve duyularımızdan zati olarak gizlemiştir yada bu duyularımızı onu göremeyeceğimiz bir şekilde yaratmıştır, sen görebildiklerinden yola çıkarak onu bulacaksın..

bilimle uğraşan bir insanın, masalları hayal etmesi doğaldır ama, bilimselliğe aykırıdır. Bu kadar sözün içinde 1 tane bile gerçek bir veri yok !!!

Yani sanattan sanatçıyı kavrama meselesi..!

Değil !!!!

Sanatçıdan sanat yada sanattan sanatçı, madde olduğu için bilinir bulunur ama bunun bahsettiğiniz yaratıcıyla hiçbir ilgisi yoktur, çünkü bu maddeler için geçerlidir.

Ayrıca hayali düşüncelerinize göre0 Allah'ta bir sanatçıdır

Sanattan sanatçıyı bulma meselesiyse, onunda tesadüfen oluşması mümkün olmayacaktır !!!!!!

zaten bunların hepsi hayali düşünceler, kimi bulursan bul bize ispatlayamadıktan sonra kimliği ve niteliği bir önem taşımıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

adamlar bir kitap yazmışlar mübarek lastik gibi heryana uzuyor

bir hristiyan veya ateist veya budist adam hayatında bir karıncayı bile incitmemiş kimsenin hakkını yememiş icabında yardıma muhtaçlara yardım etmiş tek kelime yalan söylememiş dinle imanlada hiç işi olmamış öldükmü görürüz diye geçiştirmiş aklındaki soruları

şimdi bu adama öldüğü zaman neden müslüman olarak gelmedin diye mühebbet cehennem azabı verilecek

"sebep kuranı kerime inanmadın" bu adam hiç kuranıda okumamış ne incili ne tevratı hiçbişeyi okumamış

ve öldükten sonra inanmanında bir kıymeti kalmıyor geçti bolu pazarı hesabı

neden kıymeti kalmıyor "Ben gizli bir hazineydim, bilinmek istedim ve kainatı yarattım" demiş Allah

niyetin bilinmekse ha o dünya ha bu dünya

niyetin seni sevmemizse görmeden bilmeden nasıl seveyim

niyetin insanların sana ibadet etmesiyse koskoca bir sonsuzluğa ne gerek vardı bir güneş sistemi fazla bile geliyor ve yaptığımız ibadetin amacı ne sana ne faydası var (kainatın kuruluşunun daha ciddi bir sebebi olması lazım değilmi)

niyetin insanları iyiye çağırmaksa adam en iyi şekilde yaşamış hayatını kimseye kötülük etmemiş hak yememiş

kitapların yalan olduğu bukadar açık ve net iken bu kitapları okuyup araştırıp nasıl inanabiliyorsunuz şu anlattığım şeyi nasıl esgeçiyorsunuz

bu yanan adamı farzedinki babanız anneniz veya kardeşiniz nasıl esgeçersiniz ben şahsen böyle bir insanı bu şekilde cehenneme gönderen bir Allah'a gözümle görsemde ibadet etmem..! Hani büyüklük hani kudret Allah olmak okadar basit değil

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanatçıdan sanat yada sanattan sanatçı, madde olduğu için bilinir bulunur ama bunun bahsettiğiniz yaratıcıyla hiçbir ilgisi yoktur, çünkü bu maddeler için geçerlidir.

Kainatı sanat eseri olarak görmezseniz elbette bu kainatın bir tasarımcısının bir sanatçısının olduğunu düşünmezsiniz..

Çok merak ediyorum acaba ağaçlar köşeli olsaydı, yada doğal olarak ağaçta bir buıton olsaydı bu butona bastığımız zaman birden bire çiçekler açsaydı..?

O zaman bu buton ve bu sistem tesadüf oluşmuştur diyemezdiniz..

Ama emin olun inceleyin ve görünki, hem canlılardaki hemde cansızlardaki sistem öylesine mükemmel, öylesine teknik ve öylesine karmaşıkki butonlu ağaç bunun yanında sönük kalıyor.. :)

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama emin olun inceleyin ve görünki, hem canlılardaki hemde cansızlardaki sistem öylesine mükemmel, öylesine teknik ve öylesine karmaşıkki butonlu ağaç bunun yanında sönük kalıyor..

1. butonlu ağaç mı olur !!! , doğanın yapımı ile insan yapımı şeyleri karıştırıyorsunuz, bir motor ile bir ağaç aynı değildir, insanlar doğanın yaptığı hiçbir şeyi yapamazlar, ancak taklit ederler, ama o da doğal olmaz. Doğanın meydana getirdiği hemen hemen herşey insana göre olağanüstü bir yapıdadır, insanın kendi yapısı bile !

2. Diyelimki yukarıdaki hayaliniz doğru (sanat sanatçı), ama o zamanda şöyle bir hayal oluyor (bunu sürekli işinize gelmediği için görmezden geliyorsunuz) sanat eserinin tasarımcısı mutlaka varsa (hayal olarak) , bu sonsuza kadar gider, sonunu getirip bu Allah'tır dediğiniz an, bütün bu argümanınız çöpe gider, çünkü sanatın sanatçısını hiçbir mantıklı sebep yokken görmezden geliyorsunuz !

Ama emin olun inceleyin ve görünki, hem canlılardaki hemde cansızlardaki sistem öylesine mükemmel, öylesine teknik ve öylesine karmaşıkki butonlu ağaç bunun yanında sönük kalıyor..

bu mükemmellik kavramını daha önce tartışmıştık, hiçbir şey sandığınız kadar mükemmel değil, çünkü daha iyisi daha mükemmelide vardır, örneğin butonlu ağaç, butonsuz ağaçtan daha mükemmel olur !!!

siz nasıl hayal görürseniz o hayal size o kadar gerçek görünür, ama kimseyi bağlamaz, hayaller masallar aleminde yaşayanlara diyecek bir şeyimiz yok, inanmaya devam edin ama, biz gerçeği aradığımız için ve siz gerçeğin ucundan bile tutamadığınız için bize bir faydası yoktur.

saygılar ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

1. butonlu ağaç mı olur !!! , doğanın yapımı ile insan yapımı şeyleri karıştırıyorsunuz, bir motor ile bir ağaç aynı değildir, insanlar doğanın yaptığı hiçbir şeyi yapamazlar, ancak taklit ederler, ama o da doğal olmaz. Doğanın meydana getirdiği hemen hemen herşey insana göre olağanüstü bir yapıdadır, insanın kendi yapısı bile !

Sayın Tarafsız,

İşte tam da bu yüzden Doğa'nın bir zekasının olduğuna inanıyorum.

İnsanlar, mevcut zekaları ile taklit ettikleri doğaya nasıl hükmediyorlar ve lakin sonuçta doğa nasıl öcünü alıyor...

Denge...

Uyum...

Yasa/İrade...

İnsanların "Akıl" ile yaptıklarına bakın.

Doğa'nın yaptıklarına bakın...

Akılsız güç yıkar ancak yapamazmış...

Bakın,

İşaretlediğim nitelemenize bakın, çok güzel söylemişsiniz...

"İnsanın gücünün yetmediği

Lakin Tanrı'nın gücünün yettiği şeyler..."

Herşey "Oluş"tan ibaret.

Güzel bir Tanrı mı arıyoruz: Burnunuza kokan kelebeğe bakın...

Güçlü bir Tanrı mı arıyoruz: Depremlere bakın mesela...

Acımasız bir Tanrı mı arıyoruz: Gücünüzün ölüme karşı yetmeyişine bakın...

Tanrı'mı arıyoruz: Kendinize bakın bence...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.