Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

En ünlü ateist: Artık Tanrı'ya inanıyorum

olivera02

Önerilen İletiler

1235345634stif.jpg

Dünyanın en tanınmış ateistlerinden (tanrı tanımaz) biri olan İngiliz Profesör Antony Flew, "Araştırmalar gösteriyor ki, hayatın

varoluşunun ardında yüce bir varlık bulunuyor" diyerek Tanrı'ya inanmaya başladığını açıkladı

Reading Üniversitesi'nden emekli olan felsefe profesörü Antony Flew 50 yıldır savunduğu inancından çark etti. 81

yaşındaki Flew gerekçesini ise şöyle açıkladı: "Hayatın var olması için gereken ve içinde inanılmaz bir karmaşık

düzen barındıran DNA araştırmaları, hayatın var olmasının ardında zeki bir varlığın bulunduğunu gösteriyor." 1950'de

yazdığı "Teoloji ve Aldatmaca" adlı makalesi birçok dilde 40 baskı yapan Flew'in Tanrı'ya dönüşü, şu ana kadar onun fikirlerinden etkilenen ateist çevrelerde de büyük tepki uyandırdı. Londra'daki University College'ın biyoloji

profesörlerinden Lewis Wolpert, "Sadece bir filozof bu kadar budala olabilir. Gerçek şu ki Tanrı'nın varlığını

kanıtlayacak bilimsel bir veri yok" diyerek tepkisini dile getirdi. Babası rahip olmasına rağmen 15 yaşından beri

kendini ateist olarak tanımlayan Antony Flew, "İnsanların benim önceki fikirlerimden etkilendiğini düşünecek

olursak, sebep olduğum bu büyük zararı telafi etmeye çalışacağım" diyerek özür diledi.

Dünya çapında yankı uyandıran açıklamasında Flew, yeni bilimsel keşiflerin, evrenin yaratılışının arkasında ilahi bir

varlığın bulunabileceğini gösterdiğini söylerken, Danvin'in Evrim Teorisi'nin kendisini tatmin etmediğini de belirtti.

İlk canlının cansız bir maddeden türemiş olabileceğine inanmadığını ifade eden profesör, bununla birlikte, bir

Hıristiyan olmadığını, ayrıca Hıristiyanlık'la İslamiyet'teki tanrı inancına katılmadığını savundu.

23 kitabı var

Tanrı'nın varlığının ispatının ya da yalanlanmasının imkansız olduğuna inandığı için kendini "olumsuz ateist" olarak

tanımlayan Flew, Oxford, Aberdeen ve Keele üniversitelerinde de eğitim vermişti. Profesör, halen 23 kitabından

biri olan "Tanrı ve Felsefe" adlı çalışmasının giriş bölümünü, yeni edindiği fikirlere göre değiştirmekle uğraşıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 59
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

İlk canlının cansız bir maddeden türemiş olabileceğine inanmadığını ifade eden profesör, bununla birlikte, bir

Hıristiyan olmadığını, ayrıca Hıristiyanlık'la İslamiyet'teki tanrı inancına katılmadığını savundu.

sevdim bu adamı

o da bizim gibi dinsiz ve tanrının var olabileceğine(olasılığına) inanıyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sevdim bu adamı

o da bizim gibi dinsiz ve tanrının var olabileceğine(olasılığına) inanıyor

O da dinleri reddediyor. Ayrıca semitik dinlerin görünmez putlarını da reddediyor.

Geldiği nokta agnostisizm olmuş. Var mı yok mu bilinemez. Olabilir de (kendisinin söylediği gibi) veya olmayabilir de.

Zaten Tanrı var mı yok mu cevaplanamayacak bir sorudur.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu topici yayınlayan arkadaşa sonsuz teşekkürler bunun örnekleri çok aslında sayın tarafsız ve brain slapperi burda görünce şaşırmadımm doğrusu sizde en sonunda bu duruma gelebilirsiniz kesin demiyorum.OLASILIK................................................................................

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir İroni

İnanmıyorum diyen neye inanmadığına inanıyor. İnanıyorum diyenlerden ne kadarı gerçekten (Ebedi cehennem korkusu veya çaresizlik sonucu değil) inanıyor , İnanç nedir ? Kuran hangi inançtan bahsediyor.Şahsi görüşüm : Dil ile söylemek yetmez , Cehennem korkusu , cennet umudu , çaresizlik veya çevre etkisi sonucu inanmış görünmek ve dahası inanmayı istemek de yetmez.Önce kendimizle hesaplaşalım.

Cevapları tahmin edebiliyorum. Yukarıdaki yazı beni anlatıyor. Düşündüm ki İnsan İnsana benzer.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yukaridaki yazi size benzemi bilemem,ancak yukaridaki yazinin psikolojik yonden aciklanabilecegine ben son derece inaniyorum...

Inanmayan bir insani,ki bu insan bu amacla kitaplar yazmis,dusuncelerini belirtmis,birden vazgeciren neden sadece OLUM KORKUSUDUR...Bundan baska sey de olamaz.....

Sizde öyle bir korku yokmu la_bohéme.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece Antony Flew değil, araştırdıkça Allah'a vasıl olan bir çok bilim adamı var..

Ama tabi gündem tek taraflı takip ediliyor bunlar görülmüyor..

Ateistler ateist sitelerden takip ediyorlar,sorularını ve savunmalarını bile oralardan kopyalıyorlar..

Ateist arkadaşların sordukları yada cevap verdikleri yazıların bir kısmını bir arama motoruna yazıp arattırın karşınıza ateist sitelerden başka birşey çıkmaz..

Bu durumda gerçek onlar için sadece oralarda vardır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece Antony Flew değil, araştırdıkça Allah'a vasıl olan bir çok bilim adamı var..

Ama tabi gündem tek taraflı takip ediliyor bunlar görülmüyor..

Ateistler ateist sitelerden takip ediyorlar,sorularını ve savunmalarını bile oralardan kopyalıyorlar..

Ateist arkadaşların sordukları yada cevap verdikleri yazıların bir kısmını bir arama motoruna yazıp arattırın karşınıza ateist sitelerden başka birşey çıkmaz..

Bu durumda gerçek onlar için sadece oralarda vardır..

Saygılar..

KURANIN ALLAHına vasıl/ulaşan ( sedat bey lütfen türkçe yazalım,herkes burda arapça bilmiyor) tek bir bilim adamı yoktur.

Niye sürekli elalemin dinsizlerinden islama haklılık payı çıkartıyorsunuz,yoksa şüphenizmi var ? Niye elalemin TANRILARINI KURANIN ALLAHIna şirk koşuyorsunuz? KURANIN ALLAHı size demiyormu bende başka ilahları kabul etmeyin yoksa sizi ebedi cehenneme atarım diye.Niye başkalarının TANRISINI,KURANIN ALLAHına ortak koşarak kendi kutsal kitabınzı ayaklar altına alıyorsunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Niye sürekli elalemin dinsizlerinden islama haklılık payı çıkartıyorsunuz,yoksa şüphenizmi var ? Niye elalemin TANRILARINI KURANIN ALLAHIna şirk koşuyorsunuz? KURANIN ALLAHı size demiyormu bende başka ilahları kabul etmeyin yoksa sizi ebedi cehenneme atarım diye.Niye başkalarının TANRISINI,KURANIN ALLAHına ortak koşarak kendi kutsal kitabınzı ayaklar altına alıyorsunuz?

Yazımda Kur'an-ı Kerimden bahsettim mi arkadaşım..?

Bir yaratıcıya inanmalarından bahsediyorum..

İsimler farklı olabilir, algılamada farklı olabilir, zaten kim Allah'ı hakkıyla idrak edebilirki..

Anlatmak istediğim şey farklı yani..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yazımda Kur'an-ı Kerimden bahsettim mi arkadaşım..?

Bir yaratıcıya inanmalarından bahsediyorum..

İsimler farklı olabilir, algılamada farklı olabilir, zaten kim Allah'ı hakkıyla idrak edebilirki..

Anlatmak istediğim şey farklı yani..

Saygılar..

Size ne elalemin ÇİRKİN YARATICILARından.

Allah size demiyormu başka yaratıcılar çirkin en güzeli benim diye.

Müminun 14 Sonra nutfeyi alaka (aşılanmış yumurta) yaptık. Peşinden, alakayı, bir parçacık et haline soktuk; bu bir parçacık eti kemiklere (iskelete) çevirdik; bu kemikleri etle kapladık. Sonra onu başka bir yaratışla insan haline getirdik. Yaratanların en güzeli olan Allah pek yücedir

Saffat 125 Yaratanların en güzelini bırakıp da Ba'l'e mi taparsınız? demişti.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ama nedenlerin toplandigi tek neden "korku"dur...

Sonuçta Allah'ın varlığına inamışki, korkuyor yada korkmuyor..

Allah'ın varlığına inanmasa neden korksunki..?

Bir yerde yazmıştım..

Aslında Allah'ı reddeden hiç bir akıl yoktur yeryüzünde..

Yani bence Antony Flew öncedende inanıyordu Allah'a, ama bazı sebeplerden dolayı başka şeyleri savunuyordu..

Yarın sizinde iman etmeyeceğiniz ne malüm..

Sebebi korkuda olsa, var olandan korkulur..

Ve Allah vardır..!

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir yerde yazmıştım..

Yani bence Antony Flew öncedende inanıyordu Allah'a, ama bazı sebeplerden dolayı başka şeyleri savunuyordu..

Ve Allah vardır..!

Saygılar..

Keşke herkes korkmadan ona iman etse,yüceliğine inansa :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Keşke herkes korkmadan ona iman etse,yüceliğine inansa :clover:

Bu tartışmadan dinliler neden kendilerine bir pay çıkarmış anlamadım. Adam agnostist.

Bir Tanrı var dememiş ki. OLABİLİR demiş. OLMAYABİLİR de.

Bunu ben de diyorum. Beni de alıntılayın :D

Sadece olup olmadığı bilinemez. Bu cevaplanamayacak bir sorudur.

Varsa bir ilah, o ilahın, bu ilah kesnlikle semitik dinlerin ilahı değildir. Bildiğimiz tek şey bu.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sadece olup olmadığı bilinemez.

Var derken olup olmadığı bilinemez diyorsunda..

Yok derken neden kesin yok diyorsun..

Varsa bir ilah, o ilahın, bu ilah kesnlikle semitik dinlerin ilahı değildir. Bildiğimiz tek şey bu.

Kesinlikle semitik dinlerin ilahi değildir derken bir şey biliyorsunuzki bu yargıya varıyorsunuz..

Peki aslı nedir öyleyse..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iyi KORKMALAR oyleyse....

Allah'ı sevdiğim için ondan korkarım..

O'na karşı asi olmaktan korkarım..

Beni cezalandırması ayrı bir konu..

İkisi çok farklı şeyler..

Evet Allah'ın cezalandırmasıda çok çetindir ve korkulmaya değer.

Ama asıl korkum bana bu sıhati, bu ömrü, bu rızıkları sağlayan ve beni var edene karşı asi olmaktan korkmaktır..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

iyide bizene sizin kisisel korkularinizdan!!!

Herkezin korkusu onun kendisini baglar,reklama ne gerek var!!!

saygilar....

Neden bunu yazma ihtiyacı duydun..

Bir agresiflik sezdim yazında..

Sizene bizene diye bir şey yok..

Ben senin kişisel inanmayış nedenlerini dinlerken bize ne dedim mi..?

Yani ne yapmaya çalıştığını anlayamadım..

Bize ne diyorsan madem neden cevap yazıyorsun..

Benim yada Antony flew'in korkusu kime ne o zaman..?

Neden tartışma konusu oldu madem..?

Yani bir şeyler yazıyoruz şuraya, tartışıyoruz, konuşuyoruzda bazen öyle çıkışlar yapıyorsunki şaşırmamak mümkün değil..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence sevinceğine ağlaman gerekir çünkü sizden biri olan ateist bir yaratanın olduğunu kabul ediyor buda büyük başarı

biz atesit değilki, bir tanrı olabilleceği(olasılık) fikrine açığız, ama hakkında hiçbir bilgimiz yok, flew de bizi desteklemiş en sonunda, o yüzden mutluyuz

sonuçta biz ateist olmadığımız için, flew'in eski fikri bizi ilgilendirmiyor, yeni fikri bizi ilgilendiriyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir yerde yazmıştım..

Ve Allah vardır..!

Saygılar..

Yeri gelir,KURANIN ALLAHına inanan vahhabileri yerin dibine batırırsınız,yeri gelir başkalarının ÇİRKİN YATATICILARını bile sahip çıkarsınız.Bu nasıl bir mantıktır, anlamak mümkün değil.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Var derken olup olmadığı bilinemez diyorsunda..

Yok derken neden kesin yok diyorsun..

kralx, ne yazdığımı biliyorum.

Bütün forumu ara, herhangi biryerde "Tanrı kesin yok" demiş miyim bul. Tutumum her zaman aynıdır. BU SORUNUN YANITI YOKTUR. BİLİNEMEZ. BU SORUYU YANITLAMAYA ÇALIŞMAK DA BEYHUDEDİR.

Kesinlikle semitik dinlerin ilahi değildir derken bir şey biliyorsunuzki bu yargıya varıyorsunuz..

Peki aslı nedir öyleyse..

Biliyoruz. Bildiğimiz şey şu: Eğer bir yaratıcı varsa, yarattığı HERŞEYİ BİLİR. Bak şurada bir tartışma sürüyor. Güncel olduğu için onu örnek veriyorum. Semitik dinlerin ilahı matematik bilmiyor.

Semitik dinlerin ilahı kendine kavim seçiyor.

Semitik Dinlerin ilahı, kendi kavminin tarihinden başka tarih bilmiyor.

Semitik dinlerin ilahı yarattıklarının bir kısmını, diğer bir kısmına köle/cariye olmayı yasalaştırıyor.

Semitik dinlerin ilahı kadını ikinci sınıf yapıyor.

Semitik dinlerin ilahı megaloman, kendine güveni yok, işi gücü naralanmak.

En nihayetinde, semitik dinlerin ilahı bir put.

Görünmez put.

Güneş/Nur ilahı Aten'in görünmezlik zırhı giydirilmiş ve yerel kültürlerle sıfatları şişirilmiş hali.

Sen nasıl ki Lat, Uzza, Menat ilah değildir puttur diyorsun, hiç bir tereddüt bırakmadan...

Biz de aynı şekilde tereddüt bırakmadan şunu söylüyoruz: Semitik dinlerin ilahı da bir puttur.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bütün forumu ara, herhangi biryerde "Tanrı kesin yok" demiş miyim bul. Tutumum her zaman aynıdır. BU SORUNUN YANITI YOKTUR. BİLİNEMEZ. BU SORUYU YANITLAMAYA ÇALIŞMAK DA BEYHUDEDİR

Zaten direkt söylemiyorsun, örneğin tasarım konusu tartışılırken, madde düşünebilire kadar giderek, canlı organizmanın maddenin tesadüfü hareketleri yada düşünerek yaptığı işlemler sonucunda oluştuğunu savunarak, yaratıcının omadığını söylemiş oluyorsun ve hatta çok yerde ironik bir dille yaratıcının olmadığını söylüyorsun.

Biliyoruz. Bildiğimiz şey şu: Eğer bir yaratıcı varsa, yarattığı HERŞEYİ BİLİR. Bak şurada bir tartışma sürüyor. Güncel olduğu için onu örnek veriyorum. Semitik dinlerin ilahı matematik bilmiyor.

Semitik dinlerin ilahı kendine kavim seçiyor.

Semitik Dinlerin ilahı, kendi kavminin tarihinden başka tarih bilmiyor.

Semitik dinlerin ilahı yarattıklarının bir kısmını, diğer bir kısmına köle/cariye olmayı yasalaştırıyor.

Semitik dinlerin ilahı kadını ikinci sınıf yapıyor.

Semitik dinlerin ilahı megaloman, kendine güveni yok, işi gücü naralanmak.

En nihayetinde, semitik dinlerin ilahı bir put.

Görünmez put.

Güneş/Nur ilahı Aten'in görünmezlik zırhı giydirilmiş ve yerel kültürlerle sıfatları şişirilmiş hali.

Sen nasıl ki Lat, Uzza, Menat ilah değildir puttur diyorsun, hiç bir tereddüt bırakmadan...

Biz de aynı şekilde tereddüt bırakmadan şunu söylüyoruz: Semitik dinlerin ilahı da bir puttur.

Bunlar iddadan öteye geçemez..

İddalarını gerekçeleriyle birlikte tek tek yazarsan hepsine makul ve mantıklı cevaplar veririm, aslında geçmişte bu iddaların hepsine en güzel cevapları verdim yada verildi..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zaten direkt söylemiyorsun, örneğin tasarım konusu tartışılırken, madde düşünebilire kadar giderek, canlı organizmanın maddenin tesadüfü hareketleri yada düşünerek yaptığı işlemler sonucunda oluştuğunu savunarak, yaratıcının omadığını söylemiş oluyorsun ve hatta çok yerde ironik bir dille yaratıcının olmadığını söylüyorsun.

Direkt olarak söyleyebilmem için, kesin bilgi sahibi olmalıyım. Bu bilgi ne sende var, ne bende, ne de başka birinde.

Bilmediğim birşeye var veya yok diyemem, dersem, dediğim şey kendi inancımdan/teorimden/tahminimden/sangımdan öteye geçmez.

Sen var diyorsun, ben de sana, var olduğuna ilişkin kanıt olarak sunduğun şeylerin kanıt olmadığını sana gösteriyorum.

Sen "Tanrı yarattı" diyorsun, ben de, söylediğin sözün doğrulanamayacağını göstermek için "şeytan yarattı", "uçan spagetti canavarı yarattı", "yaratıcı bir değildi, birsürüydü, işbirliği yaparak yarattılar" şeklinde, yine senin iddian gibi doğrulanması veya yanlışlanması mümkün olmayan şeyler söylüyorum.

Sen "herşey mükemmel, bu mükemmellik kendi başına olamaz, bir Tanrı olmalı mantığı ile Tanrı var" diyorsun.

Ben de, senin mantığını kullanarak "herşey mükemmel, bu mükemmellik kendi başına olamaz, tesilerce tanımlanan Tanrı da mükemmel, o da kendi başına olamaz, onun da bir yaratıcısı olmalı" diyerek sana mantık hatasını gösteriyorum.

Bunlar iddadan öteye geçemez..

İddalarını gerekçeleriyle birlikte tek tek yazarsan hepsine makul ve mantıklı cevaplar veririm, aslında geçmişte bu iddaların hepsine en güzel cevapları verdim yada verildi..

kralx, bunları zaten sürekli konuşuyoruz.

Makul ve mantıklı dediğin cevaplar akla mugayir cevaplar.

İşin içinden çıkamayınca maddeyi reddiyeye kadar vardın.

Maddeyi reddetmenin "kendi inancını bile kökten yokettiğini, Tanrı'ya atfettiğin yaratma sıfatını bir hayal haline getirdiğini" bile görmek istemedin.

Yine konuşmak istiyorsan şuradan başla, konu güncel.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.