Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Pkk neyin mücadelesini veriyor?

KesKiNkAleM

Önerilen İletiler

Bugün 2 sehidimizi topraga verdik.Bunlar Kur'an kurslari yasaklandi tarikatlar yasaklandi diye sehit olmadilar.

saygilarla

bu tam bir absürtlük.

konuları karıştırıyorsunuz.

kusura kalma bu seviye anladıgım bir dil degil.

nerden çıktı şimdi şehitlik..

kimin kavramlarıyla kimi yargılamaya kalkıyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 83
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

[ Bundan bir kaç yıl öncesine kadar Beyazıt Meydanı hemen her Cuma türban eylemine şahit olurdu... Şimdi olmuyor ama türban sorunu halledilmiş değil nereye gitti bu sorunu olanlar belli değil... selamlar[/b]

sayın sardunyam;

siz bilginiz olmadıgı konularda konuşuyorsunuz.

şimdi türban eylemi olmuyor he...

bişi demiyorum bundan sonra

siz bildiginiz gibi yazın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tüm dünyada laikliğin uygulandığı ülkelerde kendi sıkıntı yaratan durumlarına göre şekillendirirler...

selamlar[/b]

buda laikligin nasılda uygulandıgı halkların kültürleriyle uyuşmadıgının kanıtı olsa gerek.

farklı farklı kültürler olduguna göre farklı laiklik uygulamalarıda olacaktır, bu kalsik bir itiraf

selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

[... kültürel fark değil buradaki sorun siyasal eksiklik ve kandırmacadır...

[/b]

yani 'laik'ligin siyasal eksikligi ve kandırmacası olmadıgına inanmak gerek önce....sanmıyorum

bu mantıklı bir açıklama degil ...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bunu mantıklı bulmanız ya da bulmamanız benim sorunum değil... gerçekte olan budur, din ile insanları kullananlar ve aldatanlar var ve onlar için laik uygulama engeldir, bu yaygarayı koparanlarda bizzat kendileri...

laikliğin siyasal eksikliği ya da kandırmacası yok, siyasete kandırmaca ve eksiklik ile bazı uygulamayaları alet etmek isteyenler var...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

laikliğin siyasal eksikliği ya da kandırmacası yok, siyasete kandırmaca ve eksiklik ile bazı uygulamayaları alet etmek isteyenler var... [/b]

laikligin eksikligi ve kandırmacası yoktur demek hiçde 'rasyonel' degil.

bu mümkün degil.

seküler bir aklın söyleyebilecegi bir şey degil.

laiklik 'evrensel' bir düşüncemi, Türkiyedekini geçtik (bunu zaten söz konusu etmek gerekmiyor)( yani bizde reel anlamda bir laik zihniyet yok devlet yönetiminde)

Batı laikligini evrensel kabul ediyormusunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu mümkün degil.

laiklik 'evrensel' bir düşüncemi, Türkiyedekini geçtik (bunu zaten söz konusu etmek gerekmiyor)( yani bizde reel anlamda bir laik zihniyet yok devlet yönetiminde)

Laiklik kaldirilsin yani Atatürkcülük,seyhler yani tarikat seyhleri yönetimi eline alsin aynen Irandaki gibi.Basi acik kim varsa Taliban modeli hazir.Dinden dönenmi var,öldürün gitsin.Laiklik jakobenliktir.Atatürkcülükte! Seriat gelsin,seriat mahkemelri kurulsun.mollalar karar versin Allah adına öldürmek sevaptir.

Iste Türkiyedeki bazi müslüman kesimlerin özlemi bunlardir.Iste özleminiz budur.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Laiklik kaldirilsin yani Atatürkcülük,seyhler yani tarikat seyhleri yönetimi eline alsin aynen Irandaki gibi.Basi acik kim varsa Taliban modeli hazir.Dinden dönenmi var,öldürün gitsin.Laiklik jakobenliktir.Atatürkcülükte! Seriat gelsin,seriat mahkemelri kurulsun.mollalar karar versin Allah adina öldürmek sevaptir.

Iste Türkiyedeki bazi müslüman kesimlerin özlemi bunlardir.Iste özleminiz budur.

saygilarla

sevgili politika neden anlamadan, duygusal tepkilerle yazıyorsunuz.

benim yazdıklarımdan bunları anladıysan, valla söyleyecek bir şey bulamam.

Türkiye'de, Batılı anlamda laik zihniyet devlet yönetiminde bulunmuyor ya da etkili degil demek istedim açıkcası.

Ve bu laikligin yani Batı'lı anlamda (ki ordan çıktı) laikligi 'evrensel' kabul edip edemeyecegini sordum sardunyam'a sadece ve verecegi cevaba göre münazaraya devam etmeyi umuyorum/dum, ama siz öyle alakasız, mesnetsiz şeyler yazıyorsunuz ki bunlara söyleyecek bir laf bulmak inanki çok zor geliyor.

lütfen şuur altınızda olanları yazmayınız, ki bu yazdıklarınız başka yerden çıkmaz. reha muhtar ya da hürrüyet vb. gazetelerin agzıyla yorum da yapmayın, yarı yolda kalırsınız..

birde yazdıgınız hezeyanların gerçeklikle hiç alakası yok ve başka millet ve devletleride kendiniz kadar bagımsız ve özgür oldugunu unutmayın, asgari saygıyı elinizden bırakmayın...zulme rızadar oldugunuz kadar mazlumada taraf olun derim....

vesselam

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gercekleri ve istenilenleri görmenin Reha Muhtar ve Hürriyetle ne alakasi var simdide ben anlamadim,yoksa Yeni Safakcimi Milli gazetecimi olalim.Yillardir dincilerin ne istediklerini bütün Türkiye bilmektedir.Sokaklarda yesil bayraklarla seriat isteriz diye biz bagirmadik,Istanbul'un kaldirim kenarlarini yesile biz boyamadik.Beni hezeyanla itham edebilmeniz icin söylediklerimi cürütebilmeniz lazim ancak ondan sonra hezeyan olur.Laikligin aksak ve noksanliklarinin oldugunu defalarca dile getirdik ama hala takildiginiz yerdesiniz.Laiklik noksan veya aksak uygulaniyorsa bunda laikligin degil yönetimlerin noksani vardir ve 50 yildir sanirim konservatif partiler iktidarda ama bi türlü laikligi gercek anlamda düzeltelim demediler.ama bol bol imam-hatip okullari ve kuran kurslari actirttilar ve halkevlerini köy enstitülerini kapattilar.

Ayrica saygida kusur ettikse kusura bakmayin,amacim o degildi

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gercekleri ve istenilenleri görmenin Reha Muhtar ve Hürriyetle ne alakasi var simdide ben anlamadim,yoksa Yeni Safakcimi Milli gazetecimi olalim.Yillardir dincilerin ne istediklerini bütün Türkiye bilmektedir.Sokaklarda yesil bayraklarla seriat isteriz diye biz bagirmadik,Istanbul'un kaldirim kenarlarini yesile biz boyamadik.Beni hezeyanla itham edebilmeniz icin söylediklerimi cürütebilmeniz lazim ancak ondan sonra hezeyan olur.Laikligin aksak ve noksanliklarinin oldugunu defalarca dile getirdik ama hala takildiginiz yerdesiniz.Laiklik noksan veya aksak uygulaniyorsa bunda laikligin degil yönetimlerin noksani vardir ve 50 yildir sanirim konservatif partiler iktidarda ama bi türlü laikligi gercek anlamda düzeltelim demediler.ama bol bol imam-hatip okullari ve kuran kurslari actirttilar ve halkevlerini köy enstitülerini kapattilar.

Ayrica saygida kusur ettikse kusura bakmayin,amacim o degildi

saygilarla

reha ve hürriyet bir metafordu ve yerleşik medyayı düşün.

şunu oku yada bunu oku demiyorum ama yerleşik medya gazetecilik yapmıyor sadece yapıyormuş gibi davranıyor..

üç beş kişiden hareketle ve çogu sisi gibi senaryolardan ibaret durumları kendinize örnek almayın.

kaldırımlar yeşile boyanınca mı 'şeriat' geliyor. ya şimdi sarıya boyanınca ne gelecek...yapmayın diyorumya yerleşik medyanın fazla etkisinde kalmışsınız..

biraz İslam tarihi okursan neyin nasıl gelebilirliginide az çok anlarsın aslında..

laikligin aksak ve noksanlarını kabul ettikten sonra zaten sorun kalmıyor.ama hangi türden bir eksiklik, kim nereye takılıp kalmış hele bir söyleyinde bilelim...

laikligin bir kusuru yokda ne demek şimdi ; laiklik nesnel bir şey mi? bu tür düşüncelere hangi metodlarla varıyorsunuz meraka mucip yani..

imam hatip okullarını bol bol açanlar dikkat edin Laikligin yılmaz savunucuları, bakın istatiklere, iyi bakın kim ne kadar açmış...

halk evleride açılsın, Kur'an okullarıda açılsın benim gocunmamı gerektiren bir durum olmaz..bilakis özgürlük kaliteyi arttırır ve yasaklar, haksız itibar kazandırır..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kaldırımlar yeşile boyanınca mı 'şeriat' geliyor. ya şimdi sarıya boyanınca ne gelecek...yapmayın diyorumya yerleşik medyanın fazla etkisinde kalmışsınız..

Kimse kaldırımlar yeşile boyandı diye şeriat tehlikesi demedi. Bu ülkede başbakan koltuğunda oturan adam "geçiş kanlı mı olacak kansız mı olacak" diyince söyledi. 38 kişi bir otelde alevi oldukları için diri diri yakılınca söyledi. Meclisten katillere "gazanız mübarek olsun" dendiği için söylendi. Adalet Bakanlığı koltuğunda oturan adam gidip sivas katliamı sanıklarının avukatlığını üstlenip safını belli ettiği için söylendi. Mizansenleştirmeyelim.

imam hatip okullarını bol bol açanlar dikkat edin Laikligin yılmaz savunucuları, bakın istatiklere, iyi bakın kim ne kadar açmış..

Bakalım arkadaşım istatistiklere, Turgut Özal mı laikliğin yılmaz savunucusu :)

Birde ülkemizde bir şey vardır. Mesela kuran kursları örneği. Ne deniyor, Kuran kurslarını kapatıyorlar. Ne amaçla söyleniyor belli.

Zira : Kişinin kuran kurslarına bakışı ve o kurslardan beklediği. Öğrencilere kuran okumayı öğretmekse. Kişi niye rahatsız olsun bu kursların milli eğitim bakanlığına bağlanmasına ve bakanlığın kontrolunde olmasından. Bilakis sevinmesi lazım. Zira uzman eğitmenlerce kaliteli bir eğitim verilir çocuklara. Ama yok Kuran kurslarından beklediği kuran eğitiminden başka bir şeyse mesela oralarda örgütlenme yapmaksa o zaman tabiki bundan rahatsız olur.

Meslek liseleri. Dünyanın her yerinde meslek liseleri üniversiteye öğrenci yetiştirmek için değil. Piyasaya ara eleman ve teknik personel yetiştirmek için vardır. Ülkemizde şu an olan sistem tüm dünyada geçerli olan sistemdir. Çok basittir. Meslek lisesinin adı neyse, mesela sağlık meslek lisesimi, ne yetiştireceği ve neiçin bu okulun olduğu yazar. İstersen kayıt ettirirsin öğrencini istersen ettirmessin. Öğrencinin liseyi bitirip tercihen iki yıl yüksek öğrenim alıp bir anca önce piyasada işe başlamasını istiyorsan bu okula kayıt ettirirsin. Yok ünviersiteye gitsin diyorsan düz liseye kayıt ettirirsin. bu kadar basit

İmam-Hatip liseleri, diyanetin ihtiyaç duyduğu teknik uzman kadrosunu yetiştirmek için vardır. İhtiyaç kadarıyla. Ama yok bu okullar bu işlevinin dışında birer ideolojik kurum olarak görürsen fetişleştirirsin buraları "katsayı zulmu" dersin.

böyle bir bakış açısı var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bu mümkün degil.

aslan34 açık olmadığınızı düşünüyorum... bakın kaçıncı seferdir yazıyorum... Türkiye'nin sıkıntıları bellidir, laiklikten rahatsızlık duyanlarda bellidir... Ve onlarda bunu açıkça ifade etmezler ama laikliği tartışmaya açarak farklı yorumlarla anlaşılmasına uğraşırlar... Batıda da laiklik onlarında kendi sorunlarına göre uygulanıyor... Bakın bundan bir kaç yıl öncesine kadar Avrupa'da başörtüsü ile okullara gidilebiliyordu şimdi oralarda da yasaklanıyor, peki neden? Çünkü tarikatler Avrupa'da da yaygınlaşmaya başladı... Yeşil Devrimciler en çığırtkan seslerini Almanya'dan duyuruyorlardı... Bunlar önce Avrupa için tehtid değildi ve sözde özgürlük vardı serbesttiler... Çünkü bu yeşil devrimcilerin mücadelesi Türkiye içindi... Avrupa o yüzden onları destekledi... Ancak zamanla kendileri içinde sıkıntı yaratmaya başladılar bir anda laik uygulamada değişiklik oldu...

Anlatabildim mi, devletler kendi yönetimlerini tehtid eden unsurları kontrol altına alırlar... Malum Türkiye'de yeşil devrim sevdalıları mevcut... Yoksa kimse ben ibadetimi uygulayamıyorum diye laiklikten yana şikayet etmiyor... Başka sıkıntıları var... Batı laikliğini evrensel kabul görmüyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

reha ve hürriyet bir metafordu ve yerleşik medyayı düşün.

şunu oku yada bunu oku demiyorum ama yerleşik medya gazetecilik yapmıyor sadece yapıyormuş gibi davranıyor..

üç beş kişiden hareketle ve çogu sisi gibi senaryolardan ibaret durumları kendinize örnek almayın.

biraz İslam tarihi okursan neyin nasıl gelebilirliginide az çok anlarsın aslında..

laikligin aksak ve noksanlarını kabul ettikten sonra zaten sorun kalmıyor.ama hangi türden bir eksiklik, kim nereye takılıp kalmış hele bir söyleyinde bilelim...

laikligin bir kusuru yokda ne demek şimdi ; laiklik nesnel bir şey mi? bu tür düşüncelere hangi metodlarla varıyorsunuz meraka mucip yani..

imam hatip okullarını bol bol açanlar dikkat edin Laikligin yılmaz savunucuları, bakın istatiklere, iyi bakın kim ne kadar açmış...

halk evleride açılsın, Kur'an okullarıda açılsın benim gocunmamı gerektiren bir durum olmaz..bilakis özgürlük kaliteyi arttırır ve yasaklar, haksız itibar kazandırır..

Kaldirimlarin sari beyaz boyanmasi uluslararasi trafik ve sehir planlamaciligi ile iliskindir.

Laiklerin imam-hatip okullari actigini yaziyorsunuz,Imam-Hatip okullarinin acilmasi herne kadar bir ihtiyaca cevap vermek amacini tasiyordu isede ihtiyac fazlasi acilmis olmasida laikiz diyenlerin aslinda gerckci olmadiklarini sadece oy amacli bunlari yaptiklarini gösterir.

Laikligin aksak ve noksan uygulanmasindan bahsederken Türkiyedeki laiklik anlayisini ifade etmeye calistim.Laiklik muhakkakki noksansiz degildir ama dinsizlik hic degildir.Laikligi kullanip inanc sahiplerine hakaret edenler laikligin dinsizlik oldugunu dogrulamaz.Kur'an okullari devletin gözetiminde yeterince acilmistir ama halkevleri köy enstitüleri hala kapalidir,aradaki özgürlük farki bu iste.

Ben Islam tarihini yeteri kadar okuyorum sayin aslan34 ama bana sakin filancanin Islam tarihini okuyun demeyin.

Benim okudugum gazetenin adi önemli degil ben yeri gelir her gazeteyide okurum,Reha Muhtar beni Türkiyede en az ilgilendiren kisi oldu,aynen Fetulah Gülen vb. gibi kisiler.

Türkiyenin noksanlarini Türkiyenin degerlerini hice sayarak degil Türkiyenin degerleriyle beraber o noksanlari düzeltmeyi denemeliyiz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakalım arkadaşım istatistiklere, Turgut Özal mı laikliğin yılmaz savunucusu :)

Birde ülkemizde bir şey vardır. Mesela kuran kursları örneği. Ne deniyor, Kuran kurslarını kapatıyorlar. Ne amaçla söyleniyor belli.

Meslek liseleri. Dünyanın her yerinde meslek liseleri üniversiteye öğrenci yetiştirmek için değil. Piyasaya ara eleman ve İmam-Hatip liseleri, diyanetin ihtiyaç duyduğu teknik uzman kadrosunu yetiştirmek için vardır. İhtiyaç kadarıyla. Ama yok bu okullar bu işlevinin dışında birer ideolojik kurum olarak görürsen fetişleştirirsin buraları "katsayı zulmu" dersin.

böyle bir bakış açısı var.

Yanlış biliyorsun ; en çok imam-hatip açan Demirel'dir.bunu iyi araştır.

Kur'an Kurslarını milli egitim denetlesin ama bu seferde laik olmamız açısından sorun yaşıyoruz.

Hem Kur'an Kurslarından 'örgütlenme' varsa bu kanunun ilgilenecegi bir durumdur, yoksa yasaklamakla istenen elde edilemez ( egerki öncelik kaliteyse tabi) düşünsenize yüzlerce yıldır insanların degerli gördügü bir şeyle mücadele etmek akıl karı degildir ve boş çabalardır, yasaklamakla, koguşturmakla, baskı altına almakla varılacak bir yer yok ve tarih bunun örnekligiyle dolu...

falanca üniversitede de bir iki 'terörist' çıktı diye kapatmak mı lazım ya da yasaklamak mı gerekiyor ?

ama ben niyetlerin 'kalite' olduguna inanmıyorum.

İmam-Hatipler meslek lisesi degildir ve imamlık ya da 'din uzmanı' ( bu ne demekse) meslek degildir ve bu yanlıştan dönülmelidir. Temelde 'akılsızlıgın' sonuçlarından dolayı açılmışda olsa bu okullar, evrilince yani insanların biraz daha az biraz fazla diger okullardan dini egitim açısından tercihi olmuştur.İmam-Hatip okullarına bu açıdan bakmak lazımdır.

Bana kalsa çogu şey temelden yanlıştır ve istege baglı olarak doyurucu din egitimi olanakları tüm okullarda saglansa yeridir.

meslek dedigimiz şey zanaatkarlık dedigimizle aynı şeydir ve mesela bir valide bu anlamda bir meslek sahibi degildir.(meslek daha evrensel bir olgudur)

Ülkemiz anormal siyasi yapısından dolayı hiç bir şeyi dogru dürüst konuşup anlamlandıramıyoruz malesef.

ve bunun en büyük müsebbibi 'yasakcı' kafa yapısıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

aslan34 açık olmadığınızı düşünüyorum... bakın kaçıncı seferdir yazıyorum... Türkiye'nin sıkıntıları bellidir, laiklikten rahatsızlık duyanlarda bellidir... Ve onlarda bunu açıkça ifade etmezler ama laikliği tartışmaya açarak farklı yorumlarla anlaşılmasına uğraşırlar... Batıda da laiklik onlarında kendi sorunlarına göre uygulanıyor... Bakın bundan bir kaç yıl öncesine kadar Avrupa'da başörtüsü ile okullara gidilebiliyordu şimdi oralarda da yasaklanıyor, peki neden? Çünkü tarikatler Avrupa'da da yaygınlaşmaya başladı... Yeşil Devrimciler en çığırtkan seslerini Almanya'dan duyuruyorlardı... Bunlar önce Avrupa için tehtid değildi ve sözde özgürlük vardı serbesttiler... Çünkü bu yeşil devrimcilerin mücadelesi Türkiye içindi... Avrupa o yüzden onları destekledi... Ancak zamanla kendileri içinde sıkıntı yaratmaya başladılar bir anda laik uygulamada değişiklik oldu...

Anlatabildim mi, devletler kendi yönetimlerini tehtid eden unsurları kontrol altına alırlar... Malum Türkiye'de yeşil devrim sevdalıları mevcut... Yoksa kimse ben ibadetimi uygulayamıyorum diye laiklikten yana şikayet etmiyor... Başka sıkıntıları var... Batı laikliğini evrensel kabul görmüyorum...

ben gayet açıgım lütfen böyle ithamlar yapmayın.

ben açıkca ülkemizdeki laiklik uygulamalarından rahatsızım ve çok kişi bunu belirtiyor.

neden avrupada başörtüsü (ki bu İslam'ın görünür bir yüzüdür ve hakim güçler tarafından yasaklamaya müsaittir) yasaklanıyor biliyormusunuz ? aslında parantez içinde söyledim ve bu konu hakkında yanlış bir yorumla sizde belirtmişsiniz.

Avrupa bütün çabalarına ragmen İslam'ı gündemden düşüremiyor.

siz öncelik olarak başörtüsünü bir ibadet çerçevesinin dışında tutmakla 'ibadet' hakkındaki bilginizi ele veriyorsunuz.

o zaman laiklik bir din ve Kur'an yorumu yapsın bu konular hakkında ve insanlara bunu sunsun.

Kendi kültürümde, başkasının inancına alabildigine özgürlük anlayışı ve bunun bir çok tarihi uygulamaları mevcutken, kendimi başkasının kavram ve anlam dünyalarıyla açıklamak inan ki zoruma gidiyor.

yani sizde batı laikligini evrensel olarak görmediginizi söylemişken isterseniz konuyu fikirsel düzeyde devam ettirelim.

yok yeşil devrim, olmadı sarı devrim, yani bu tür argümanlarla devam etmek istemiyorum .

magluplar galipleri taklit eder ; bu zihni ve pratik durumdan kurtulmak lazımdır.

Batı, hiçbir kayıt ve şart tanımayan ekonomik, siyasi ve askeri egemenligi sebebiyle, bütün dünyayı kendi gibi olmaya zorlamaktadır. Sınırsız ilerleme ve sınırsız büyüme masalının nasılda gayesiz, şuursuz ve yobaz bir yaşama insanları mahkum ettiginin farkına varılmalı. Batı kültür ve ideolojileriyle kendisini haklı göstermekten başka birşey yapmıyor, ama bu sorunların artmasının en büyük nedenidir. Bu hegomanyacı zihniyetinden vazgeçmedigi müddet ne dünya insanlarına nede dünyamıza rahat yoktur.

İnsanı, 'aşkınlık' ve 'cemaat' gibi insani boyutlarından koparan zihniyet pek tabiki her demde laik politikları savunacaktır.

Geçen bin yıllık zaman açısından, Batı, tarihin en büyük canisidir. Bu caninin kavramsal dünyasıyla kendimi ifade etmek çok agrıma gidiyor, işte bütün mesele bu...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Avrupada uygulanan İslam İslam'mıdır? Masum vatandaşlardan bağış ve faizsiz kazanç adı altında toplanan paralarla kimlerin Türkiye aleyhine propaganda yaptığını görmedin mi arkadaş? Ellerinde yeşil bayraklar Kemalistliğe ve Mustafa Kemal'e ölüm naraları atanlar mı müslüman? Düne kadar Avrupa Hizbullah'a da destek veriyordu, pkk'ya da hala veriyor. Bu onları demokrat ya da laik mi yapıyor yoksa dolaylı yoldan Türkiye'ye ve müslümanlara zarar vermek mi istiyorlar?

Başörtüsü ile okullara gidebiliyordu müslüman hanımlar yavaş yavaş yasaklanıyor. bunu nedeni hiçte söylediğin gibi İslam'ın Avrupa'da yaygınlaşması değil. Aksine zamanında destek verdikleri bu konular ve şahıslar geri tepiyor. Çünkü orada uygulanmak istenen İslam'da Siyasal İslam. Yani Allah'ın adını kullananlar kirli emellerine bir kılıf arıyorlar. Türkiye'de ve Avrupa'da insanlar inançlarını rahatlıkla yaşamakta. Tek sorun başörtüsünü kullanan karanlık kafalar. başörtüsü siyasi simge olarak adlandırılmamış olsaydı bu sorunlar yaşanmazdı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Avrupada uygulanan İslam İslam'mıdır? Masum vatandaşlardan bağış ve faizsiz kazanç adı altında toplanan paralarla kimlerin Türkiye aleyhine propaganda yaptığını görmedin mi arkadaş? Ellerinde yeşil bayraklar Kemalistliğe ve Mustafa Kemal'e ölüm naraları atanlar mı müslüman? Düne kadar Avrupa Hizbullah'a da destek veriyordu, pkk'ya da hala veriyor. Bu onları demokrat ya da laik mi yapıyor yoksa dolaylı yoldan Türkiye'ye ve müslümanlara zarar vermek mi istiyorlar?

siz sadece avrupadaki türkleri mi müslüman sayıyorsunuz..

sadece belli bir kaç şablona odaklanmışsınız...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve eski DEP milletvekili Leyla Zana hakkında dün fuar alanındaki Nevruz kutlamaları sırasında yaptıkları konuşma nedeniyle inceleme başlattı.

Ahmet Türk, dünkü konuşmasında; terör örgütü başı Öcalan'a ''Sayın'' diye hitap ederken, Leyla Zana, Kürtlerin 3 liderinin bulunduğunu; bunlardan birinin Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, ikincisinin Mesut Barzani, üçüncüsünün ise terör örgütübaşı Öcalan'ın olduğunu söylemişti.

Nevruz etkinliğinde yapılan konuşmaları incelemeye alan savcılık, Türk ve Zana hakkında dava açılıp açılmamasına karar verecek.

Haklarında dava açılırsa Türk ve Zana, TCK'nın ''Suç ve suçluyu övme'' suçunu içeren 215. maddesi uyarınca yargılanacak.

DTP Genel Başkanı Türk, bir süre önce Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde bir açıklamasında ''Sayın Öcalan'' dediği gerekçesiyle yargılandığı davada 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında, terör örgütü lehine slogan atıp ve örgüt elebaşısının posterini taşıdıkları gerekçesiyle aralarında 7'si çocuk 48 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan göstericilerin Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgulamalarının devam ettiği bildirildi

İşte o Konuşma...

"Kürtlerin 3 yoldaşı vardır. Bu üçü de çok değerledir. Kürtlerin yüreğinde önemli bir yere sahiptir" dedi. Zana, "Bircinsi Celal amca (Celal Talabani), Irak Devlet Başkanı, bir Kürt lideri ve kardeşliğe inanıyor, hepimizi de kabul ediyor. İkincisi Mesut amcadır. Kürdistan Bölge Başkanı, yani o da bizi kabul ediyor. Üçüncüsü hepimizin dile getirdiği gibi siz ona reber, başkan diyorsunuz. Hepimizin yüreğinde Kürt halkının iradesi olarak anlatıldığı başkan Öcalan’dır. Üçü de yüzümüzün akıdır, kulağı, yüreği ve beynidir. Yüreğimizde yer edinmişlerdir"

SİZİ İNANÇSIZ GÜÇSÜZ GÖRDÜM

"Hiçbir halk dilsiz, tarihsiz ve kültürsüz millet olmamıştır. Varlığınıza sahip çıkın, özgürlüğünüze sahip çıkın. 2.5 yıldır sizin içinizde dolaşıyorum, sizi inançsız, güçsüz gördüm. Gün be gün inancınızı güçlü tutun. Özgürlük, barış, eşitlik ve büyük umutlarınızı kaybetmeyin. Büyük umutlarımıza mutlaka kavuşacağız, bu konuda inancınızı yitirmemenizi istiyorum” Zana, Kürtçe yaptığı konuşmasının sonunda ise Türkçe hitap ederek şunları söyledi:

KÜRTLER KORKULU RÜYA DEĞİLDİR

“Türkçe konuşacağım şimdi de, biliyorum, siz de biliyorsunuz ki benim Türkçem çok kıttır. Ama Türk yetkililerine bir mesajım var, bundan dolayı Türkçe konuşacağım. Nevruz coşkudur kardeşliktir kim bayram olarak görmek istemiyorsa, onun bayramı değildir. Nevruz, kendine bayram olarak gören herkese kutlu olsun. Bu ülkenin geleceğini düşünen her insan bilmelidir ki Kürtler, halkların kardeşliğini istiyor. Yani Kürtler, korkulu bir rüya değildir. Kürt halkı, Çanakkale ve Kıbrıs’ta bunu ispatlamışlardır. Hiçbir zaman sırtını Türklere dönmemiştir ama her zaman sırtından vurulmuşlardır. Önemli ve dürüst bir halktır. Kimseyi incitmeye asla izin vermeyiz.

KÜRTLERİN YÜZDE 90’I BİRLİKTEN YANA

Ve istediği, sizden küçük bir parça olarak diliyorum onun için barışı söylüyorum ve Türkiye’deki akademisyenlere, aydınlara, hükümet yetkililerine sesleniyorum. Bir anket yapsınlar ve Kürtlere şöyle sorsunlar: Sizler tek başınıza yaşamak istiyor musunuz, yoksa eşit koşullarda, birlikte özgür mü olmak istiyorsunuz? Bunu araştırsınlar. Hiç kimse halkın üstünde değildir. Bu iradeye inanmak lazım. Hiç kimse korkuların esiri olmaz. İnanıyorum ki halkın yüzde 90’ı birlikte yaşamaktan yana olduğunu açıklayacaktır. Bölünme sanal bir bölünmedir."

Sayin Sardunyam,Leyla ZANA hakkinda savciligin suc duyurusunda bulunmasi hatta ceza almasi neyi degistirecektirk i,nasil olsa AKP nin basbakani mahkemeye müdahale ederek Zana'yi veya Türk'ü beraat ettirecektir.Biz bunlari daha önce yasamadikmi,mahkemenin Türk milletine hakaretnedeniyle hakkinda ceza öngörülen Ermeni sempatizani yazarlarda bunu cok acik ve net olarak gördük.Basbakanin kendisi bile zamaninda Sayin demis,Zana dese cok mu önemli.Tehlike her gecen gün biraz daha Türkiyeye yaklasmaktadir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

mevzumuz siyasal islam ve Avrupada yaygınlaşmak isteyende budur. Avrupa'da yaşayan diğer müslümanlarda aynı sıkıntıları yaşamaktalar. Ama Almanya'da yaşayan Türk asıllı müslümanlar sayıca daha fazla ve orada yaşananlar Türkiye'yi etkiliyor.

sizde hiç bir şeye odaklanmamışsınız Akp'ye ve Siyasal İslama odaklandığınız kadar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış biliyorsun ; en çok imam-hatip açan Demirel'dir.bunu iyi araştır.

Kur'an Kurslarını milli egitim denetlesin ama bu seferde laik olmamız açısından sorun yaşıyoruz.

Hem Kur'an Kurslarından 'örgütlenme' varsa bu kanunun ilgilenecegi bir durumdur, yoksa yasaklamakla istenen elde edilemez ( egerki öncelik kaliteyse tabi) düşünsenize yüzlerce yıldır insanların degerli gördügü bir şeyle mücadele etmek akıl karı degildir ve boş çabalardır, yasaklamakla, koguşturmakla, baskı altına almakla varılacak bir yer yok ve tarih bunun örnekligiyle dolu...

falanca üniversitede de bir iki 'terörist' çıktı diye kapatmak mı lazım ya da yasaklamak mı gerekiyor ?

ama ben niyetlerin 'kalite' olduguna inanmıyorum.

İmam-Hatipler meslek lisesi degildir ve imamlık ya da 'din uzmanı' ( bu ne demekse) meslek degildir ve bu yanlıştan dönülmelidir. Temelde 'akılsızlıgın' sonuçlarından dolayı açılmışda olsa bu okullar, evrilince yani insanların biraz daha az biraz fazla diger okullardan dini egitim açısından tercihi olmuştur.İmam-Hatip okullarına bu açıdan bakmak lazımdır.

Bana kalsa çogu şey temelden yanlıştır ve istege baglı olarak doyurucu din egitimi olanakları tüm okullarda saglansa yeridir.

meslek dedigimiz şey zanaatkarlık dedigimizle aynı şeydir ve mesela bir valide bu anlamda bir meslek sahibi degildir.(meslek daha evrensel bir olgudur)

Ülkemiz anormal siyasi yapısından dolayı hiç bir şeyi dogru dürüst konuşup anlamlandıramıyoruz malesef.

ve bunun en büyük müsebbibi 'yasakcı' kafa yapısıdır.

Iste kardesim Laiklik burada devreye girer.Okullarda din egitimi verilmesinden yanasiniz, ozaman bütün farkli inanc sahiplerinin inaclarinada okullarda yer verilmesi gerekir.Din egitim istege göre verilmelidir.Mecburi ders olarak konulamaz.Herkes din egitimini istemeyebilir.BU nedenle meslek okulllari olarak Imam-Hatip okullari acildi.Imam-Hatiplik bir meslektir sayin aslan34.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

üstelik kızlardan imam ya da hatip olmayacakken Erbakan efendinin üstün yeteneği ile kızlarıda imam/hatipli yaptılar. bu bir meslek lisesi ve o mesleği hiç bir zaman uygulayamayacak olan çocuklar sırf ebeveynlerinin talebi doğrultusunda bu okullara gönderiliyor. oysa kızların yapacağı meslekler ve bunların okulları mevcut. amaç kızlara meslek edindirmek değil amaç başka.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iste kardesim Laiklik burada devreye girer.Okullarda din egitimi verilmesinden yanasiniz, ozaman bütün farkli inanc sahiplerinin inaclarinada okullarda yer verilmesi gerekir.Din egitim istege göre verilmelidir.Mecburi ders olarak konulamaz.Herkes din egitimini istemeyebilir.BU nedenle meslek okulllari olarak Imam-Hatip okullari acildi.Imam-Hatiplik bir meslektir sayin aslan34.

saygilarla

evet ben tüm kalbimle bütün farklı inanç sahiplerine kendi inançları dogrultusunda egitim verilmesi taraftarıyım ve seçmeli olarak, kesinlikle zoraki olarak degil.

İslam'ın tarihten gelen bir zenginligi vardır bu anlamda.

İmam-Hatip bir meslek degildir.

akıl tutulması yaşayan bir siyasal süreçde 'zorunlu' olarak açıldı ve 'din adamı' gibi İslamın ruhuna uygun olmayan bir amaç öncelikti ve bir müddet sonra evrilerek muhafazakar ailelerin çocuklarını göndermekde öncelik kazandı.

bu başlı başına bir yanlıştı, yani dine yönelik geçmiş bir takım politikalar yanlıştı ve yanlışlar yanlış dogurdu ve dahi yanlış algılamalarla beraber, malesef.sonra bu yanlışların üstüne gene yanlışlar ilaahir devam ediyor...

İslam'ın degil ama müslümanların Dini düşünüşte bir yenilige ihtiyacı var.

İmam-Hatipler bir meslek degildir sayın politika belki bir iştir ama bir meslek degildir...diger meslek liselerle karıştırmak kafa karıştırıyor ve kurunun yanında yaşda yanıyor......

ekonominin dinamosu her zaman küçük işletmelerdir....

selamlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet ben tüm kalbimle bütün farklı inanç sahiplerine kendi inançları dogrultusunda egitim verilmesi taraftarıyım ve seçmeli olarak, kesinlikle zoraki olarak degil.

İslam'ın tarihten gelen bir zenginligi vardır bu anlamda.

İmam-Hatip bir meslek degildir.

akıl tutulması yaşayan bir siyasal süreçde 'zorunlu' olarak açıldı ve 'din adamı' gibi İslamın ruhuna uygun olmayan bir amaç öncelikti ve bir müddet sonra evrilerek muhafazakar ailelerin çocuklarını göndermekde öncelik kazandı.

bu başlı başına bir yanlıştı, yani dine yönelik geçmiş bir takım politikalar yanlıştı ve yanlışlar yanlış dogurdu ve dahi yanlış algılamalarla beraber, malesef.sonra bu yanlışların üstüne gene yanlışlar ilaahir devam ediyor...

İslam'ın degil ama müslümanların Dini düşünüşte bir yenilige ihtiyacı var.

İmam-Hatipler bir meslek degildir sayın politika belki bir iştir ama bir meslek degildir...diger meslek liselerle karıştırmak kafa karıştırıyor ve kurunun yanında yaşda yanıyor......

ekonominin dinamosu her zaman küçük işletmelerdir....

selamlar.

Bizleri sasirtiyorsunuz sayin aslan 34,ne demek Islamin ruhuna uygun olmayan bir amac öncelikti?Yani Islami yanlis ögretecek insanlarmi yetistirmekti amac?Tekke ve medreselerin kaldirilmasi ile Islama ihanetmi edildi,bunu mu demek istiyorsunuz.Insanlarin hurafe yerine okullarda dinlerini gercek olarak ögrenmelerinin Islamin ruhuna uygun olmayan yönü neresi.Bugün o okullardanyetismis binlerce insan var,yani bunlar Islamin ruhuna uygun olmayarakmi yetistiler.Müslümanlar dinlerini tam olarak ögrenmeleri okulla olur.Bu nedenle Imam.-Hatip liseleri ve Ilahiyat fakülteleri vardir.Bana Imam-Hatipligin is oldugunu ama meslek olmadigini yazmissiniz.Imam-Hatiplik aynen eczacilik.doktorluk,Manavlik,Gazetecilik gibi bir meslektir.Is benim bildigim kadari ile meslektir.Ama pekte önemli degil.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bizleri sasirtiyorsunuz sayin aslan 34,ne demek Islamin ruhuna uygun olmayan bir amac öncelikti?Yani Islami yanlis ögretecek insanlarmi yetistirmekti amac?Tekke ve medreselerin kaldirilmasi ile Islama ihanetmi edildi,bunu mu demek istiyorsunuz.Insanlarin hurafe yerine okullarda dinlerini gercek olarak ögrenmelerinin Islamin ruhuna uygun olmayan yönü neresi.Bugün o okullardanyetismis binlerce insan var,yani bunlar Islamin ruhuna uygun olmayarakmi yetistiler.Müslümanlar dinlerini tam olarak ögrenmeleri okulla olur.Bu nedenle Imam.-Hatip liseleri ve Ilahiyat fakülteleri vardir.Bana Imam-Hatipligin is oldugunu ama meslek olmadigini yazmissiniz.Imam-Hatiplik aynen eczacilik.doktorluk,Manavlik,Gazetecilik gibi bir meslektir.Is benim bildigim kadari ile meslektir.Ama pekte önemli degil.

saygilarla

yani 'din adamı' islamın ruhuna uygun degil

buna teşne olan diyanetde sorumlu

yarın devam ederiz

selametle

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.