Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Hristiyanlık

sarıgöl

Önerilen İletiler

• Cevaplar 107
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

aslan34

demiştin ki

Tevhid tarihi içinde İsa(as) her zaman müslümanlar nezninde müstesna yere sahiptir.

bende dedimki

ama ona inananlar cehenneme gidiyor

sonra dedinki

Vakti zamanında İsa islamı vaz ediyordu.

şimdi ben yineliyorum

ama ona inananlar cehenneme gidiyor

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Al-i İmran 55 Allah buyurmuştu ki: Ey İsa! Seni vefat ettireceğim, seni nezdime yükselteceğim, seni inkar edenlerden arındıracağım ve sana uyanları kıyamete kadar kafirlerden üstün kılacağım. Sonra dönüşünüz bana olacak. İşte o zaman ayrılığa düştüğünüz şeyler hakkında aranızda ben hükmedeceğim.

İsaya uyanlar müslümanlar değil,hıristiyanlar.Hıristiyanlık bildiğim kadarı ile, islam gibi toplumu yöneten kanunlar (şeriat) içermediği için değişime ayak uyudurabilmiş.Hıristiyan avrupa gerçektende bilimde,refah seviyesinde,tıbta,teknolojide müslümanlardan üstün durumda. Bu gidişlede hıristiyanların müslümanlardan kıyamete kadar üstün olacağı gözüküyor.

Sayın müslümanlar, bence imtihanın sırrı bu ayette.Hatırlarsanız ben '' İslam hak din mi'' başlıklı bir topik açmıştım.Bu ayet tezimi destekliyor.

Bu ayete göre islam ve muhammede inanmak tuzak gibi duruyor.Ne dersiniz ilginç değilmi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Al-i İmran 55 Allah buyurmuştu ki: Ey İsa! Seni vefat ettireceğim, seni nezdime yükselteceğim, seni inkar edenlerden arındıracağım ve sana uyanları kıyamete kadar kafirlerden üstün kılacağım. Sonra dönüşünüz bana olacak. İşte o zaman ayrılığa düştüğünüz şeyler hakkında aranızda ben hükmedeceğim.

İsaya uyanlar müslümanlar değil,hıristiyanlar.Hıristiyanlık bildiğim kadarı ile, islam gibi toplumu yöneten kanunlar (şeriat) içermediği için değişime ayak uyudurabilmiş.Hıristiyan avrupa gerçektende bilimde,refah seviyesinde,tıbta,teknolojide müslümanlardan üstün durumda. Bu gidişlede hıristiyanların müslümanlardan kıyamete kadar üstün olacağı gözüküyor.

Sayın müslümanlar, bence imtihanın sırrı bu ayette.Hatırlarsanız ben '' İslam hak din mi'' başlıklı bir topik açmıştım.Bu ayet tezimi destekliyor.

Bu ayete göre islam ve muhammede inanmak tuzak gibi duruyor.Ne dersiniz ilginç değilmi ?

Sayın katakuta.

Hırıstiyan oldunda haberimizmi yok. Malumaliniz "derin bilgi birikiminiz" e güvenerek Hz. İsa aynı zamanda islam peygamberidir.

Doğru diyorsunuz batı teknoloji,hayat standart ı olarak şu an üstün bakarsın bir gün devran döner ama hırıstiyanlığınız hayırlı olsun.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sonra da hep dönüşünüz Bana olacak ve o zaman anlaşmazlığa düştüğünüz şeyler hakkında aranızda hükmü Ben vereceğim." Bununla birlikte hileye başvurdular, Allah da onların hilelerini boşa çıkardı. Allah, hileyi boşa çıkaranların en hayırlısıdır.

Al-i İmran ; 55

yani Kur'an'ın tek hakikatligini kabul ediyorsun

:)

tarihsel süreç için de bir şey demeye gerek yok kanımca....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evet,

kuranı incelediğimiz zaman sürekli olarak inanmayanların cehennemde nasıl yanacağından bahseder, oysa hıristiyanlık daha çok tanrı sevgisi üzerine kurulu gibi.

Ve buda hıristiyanlığı daha sevimli bir din haline getiriyor değilmi....

arabesk ateist başka ne diyebilirki :lol:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın katakuta.

Hırıstiyan oldunda haberimizmi yok. Malumaliniz "derin bilgi birikiminiz" e güvenerek Hz. İsa aynı zamanda islam peygamberidir.

Doğru diyorsunuz batı teknoloji,hayat standart ı olarak şu an üstün bakarsın bir gün devran döner ama hırıstiyanlığınız hayırlı olsun.

Lütfen meseleyi kişişelleştirmeyin.Konuyu açan siz değilmisiniz,bende katkıda bulundum işte.İsa,yı bir yandan islam peygamberi olarak nitelerken diğer yandan hıristiyan olmayı yadsımanız başlıbaşına bir çelişkidir.Eğer hıristiyan olsam hiç çekinmeden söylerim,kimseden çekindiğim yok.İsa,nın kuranda adının geçmiş olması, onun islam peygamberi olduğu anlamına gelmez.İsa,da dahil kuranda adı geçen tüm peygamberler yahudi,dir.

Neden verdiğim ayeti görmezden geliyorsunuz ? Neden soruya cevap vermiyorsunuz ? Ayet apaçık isaya uyanların kıyamete kadar üstün kılınacağından bahsediyor ?

Sizlerin iddia ettiği gibi islam hak din ise,muhammed son peygamber ise,neden Muhammede uyanlar değilde,İsa,ya uyanlar Kuran ininceye kadar değilde,kıyamete kadar üstün olacak deniliyor?

Dua edinki bu forumda bir hıristiyan arkadaş yok.Bir tek bu ayet bile kuranı, onların açısından çökertmeye yeterli.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Lütfen meseleyi kişişelleştirmeyin.Konuyu açan siz değilmisiniz,bende katkıda bulundum işte.İsa,yı bir yandan islam peygamberi olarak nitelerken diğer yandan hıristiyan olmayı yadsımanız başlıbaşına bir çelişkidir.Eğer hıristiyan olsam hiç çekinmeden söylerim,kimseden çekindiğim yok.İsa,nın kuranda adının geçmiş olması, onun islam peygamberi olduğu anlamına gelmez.İsa,da dahil kuranda adı geçen tüm peygamberler yahudi,dir.

Neden verdiğim ayeti görmezden geliyorsunuz ? Neden soruya cevap vermiyorsunuz ? Ayet apaçık isaya uyanların kıyamete kadar üstün kılınacağından bahsediyor ?

Sizlerin iddia ettiği gibi islam hak din ise,muhammed son peygamber ise,neden Muhammede uyanlar değilde,İsa,ya uyanlar Kuran ininceye kadar değilde,kıyamete kadar üstün olacak deniliyor?

Dua edinki bu forumda bir hıristiyan arkadaş yok.Bir tek bu ayet bile kuranı, onların açısından çökertmeye yeterli.

Sayın katakuta eğer meseleyi kişiselleştirdiğim intibasını uyandırdı isem özür dilerim maksadım o değildi. "İsa,İslam peygamberidir derken Hırıstiyanlığı yadsıdığımı siz söylüyorsunuz ben değil. İsa a.s. ın Kur,an da adının geçmesi onun ve bütün(semitik dinler) öbür

Peygamberlerin İslam peygamberi olduğunu anlamına gelir. Kur,an da adı geçen Tüm peygamberlerin Yahudi olduğunu söylemek tam bir abesle iştigaldir sebebi de yanlız iki isim "Adem ve Nuh) yeter. Verdiğin Ayet Dikkat edersen Kur,an da ve İsa a.s. a uyanlar diyor Kur,an da adı geçen peygamberlerinde hepside İslam peygamberidir buradaki üstünlüğü "teknoloji" olarak alırsan alır öyle anlarsan o zamanda şu sorulabilir İsa a.s. devrinde teknolojik olarak kim üstündü "ROMA" şimdi varmı velhasıl olayı uzatmaya gerek yok İsa da İslam peygamberidir Muhammed a.s.v. da İslamın son Peygamberidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hımm, peki engizisyon, skolastik düşünce, ortaçağ hristiyanlığı dönemi karanlık avrupası.

Sayın katakuta benmi yanlış hatırlıyorum, yoksa hristiyanlık değişime ayak mı uydurdu yoksa, hristiyanlıkla savaşmak için avrupalı sanatçıların ve bilimadamlarının kurdukları tarikatlar (illumianti) gibi. Vatikan karşısında zafer kazanıp yenibir hristiyanlık mezhebimi çıkardılar ortaya.

Avrupa bilimde, teknolojide ileri noktaya hristiyan kimliğiylemi yoksa, Hristiyanlığın bağnaz noktalarını by pass ederek mi geldi ?

Arkadaşım Hristiyanlık Avrupa kıtasında şerri hükümleriyle uygulandığında avrupa o bildiğimiz karanlık devirlerini yaşadı ve matematik astronomi gibi bilim dallarında motor vazifesini müslüman bilimadamları gördüler. Ancakki Hristiyanlık içinde yapılan reform hareketleriyle Hristiyanlığın şerri yanları by pass edildi.

Yani şimdi size göre reform ve ronesans hristiyanlığın değişime ayak uydurması mı yoksa, Hristiyanlığın geri noktalarının by pass edilmesi mi ?

Dünyanın en büyük problemlerinden birisi olan Irkçılıkla, hristiyanlık arasında bir bağ kuramıyor musunuz. Yoksa tarihin ilk büyük ırkçısı Protestan mezhebinin kurucusu Martin Luther değil miydi ?

Bugün dünyada bilimin en büyük düşmanı olarak kimler gösteriliyor ?

Yine ben yanılmıyorsam Hristiyan tarikatlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilim ve din sözkonusu olunca, bütün semitik dinler aynı.

Al birini vur ötekine.

Saygılar.

Bilim ve din konusunda Hristiyanlığın ayrı bir yeri vardır.

Hristiyanlık bilimle çok savaşmıştır. hemde bunu en vahşi yöntemlerle yapmıştır. Avrupada bilimin ilerleyişi ancak hristiyanlığı o ünlü hareketlerle bypass ederek mümkün olmuştur.

Hristiyanlığın ortodoksları ( ortodosk mezhebini kastetmiyorum) bu günde bilimle savaşmaktadır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilim ve din konusunda Hristiyanlığın ayrı bir yeri vardır.

Hristiyanlığın bilimle kavgasında işin suyunu çıkarmasının nedeni "teşkilatlı" olmasındandır.

Yoksa, bütün semitik dinler bilimle mücadele eder. Çünkü dinlerin "tek, değişmez, sorgulanmaz" doğruları vardır. Sorgulayan günahkar olur, zındık olur, kafir olur.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım Hristiyanlık Avrupa kıtasında şerri hükümleriyle uygulandığında avrupa o bildiğimiz karanlık devirlerini yaşadı ve matematik astronomi gibi bilim dallarında motor vazifesini müslüman bilimadamları gördüler. Ancakki Hristiyanlık içinde yapılan reform hareketleriyle Hristiyanlığın şerri yanları by pass edildi.

Avrupa'nın da karanlık dönemlerden geçtiği doğrudur. Ne yazık ki bu durum, değişmez hükümler içerdiğine inanılan her öğreti için geçerlidir. Ancak müslüman bilimadamlarının motor vazifesi gördüğü dönem ne yazık ki çok kısıtlı bir dönemdir. 11. yüzyılın sonlarına doğru vahyin akıldan üstün olduğu görüşü ağır basıp içtihad yolunun kapanmasıyla İslam dünyasındaki yeniliklerin ve gelişmelerin de önü tıkanmış oldu. Halbuki, İslamiyet'in ilk bir kaç yüzyılında insanlar yeni ve farklı düşünceleri çok daha kolay benimseyebiliyor, karşılaşılan her yeniliği yorumlayabilecek bir yöntem bulabiliyorlardı. 11. yy.da kapanan bu yol, ne yazık ki günümüzde İslam dünyası adına ortaçağ engizisyonunu aratmayacak sahneleri sergileyebiliyor. Ne yazık ki bu bağlamda İslam dünyası, bugün için Hristiyanlığın yüzyıllarca gerisinde kalmış görünüyor.

Ve bu tarikatların İslam ülkelerindeki şürekası...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hımm, peki engizisyon, skolastik düşünce, ortaçağ hristiyanlığı dönemi karanlık avrupası.

Sayın katakuta benmi yanlış hatırlıyorum, yoksa hristiyanlık değişime ayak mı uydurdu yoksa, hristiyanlıkla savaşmak için avrupalı sanatçıların ve bilimadamlarının kurdukları tarikatlar (illumianti) gibi. Vatikan karşısında zafer kazanıp yenibir hristiyanlık mezhebimi çıkardılar ortaya.

Avrupa bilimde, teknolojide ileri noktaya hristiyan kimliğiylemi yoksa, Hristiyanlığın bağnaz noktalarını by pass ederek mi geldi ?

Yani şimdi size göre reform ve ronesans hristiyanlığın değişime ayak uydurması mı yoksa, Hristiyanlığın geri noktalarının by pass edilmesi mi ?

Dünyanın en büyük problemlerinden birisi olan Irkçılıkla, hristiyanlık arasında bir bağ kuramıyor musunuz. Yoksa tarihin ilk büyük ırkçısı Protestan mezhebinin kurucusu Martin Luther değil miydi ?

Sayın CYRANO,sizde soruya cevap vermiyorsunuz,meseleyi kişişelleştirip beni hıristiyan sempatizanı durumuna sokuyorsunuz.Nedir sizlerdeki bu kişişelleştirme hevesi anlamak mümkün değil. En önemli meseleyi atlamışsınız .Ben iletimde '' bildiğim kadarı ile demişim.Bu,yanılabilirim iddia etmiyorum anlamına gelir.Ancak siz bana eleştiri getirirken kendiniz çelişkiye düşmüşsünüz

Bırakın şimdi geçmişi,ben bugünden bahsediyorum. Kuranın by pas edilecek tarafları olduğunu müslümanlar kabul edebilirlermi? Asla!! Demekki ne şeklide olursa olsun,nasıl tanımlarsanız tanımlayın bir değişim olmuş.

Bu ayetle ilgili olarak sorduğum soruya cevabınız varsa alayım,yoksa bundan sonra konunun dağılmasına vesile olan iletilere cevap vermiyeceğim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

delilin ne, bu ayetde geçmişten bahsedilmedigine dair

bir kaç ayet yukardan bie kaç ayetde devamından okuyunca herşey ortada, hiç araştırmaya bile gerek yok.

keşke bir kaç Hıristiyan arkadaş olsaydı, onlarla konuşmak temelden daha yararlı olurdu.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın CYRANO,sizde soruya cevap vermiyorsunuz,meseleyi kişişelleştirip beni hıristiyan sempatizanı durumuna sokuyorsunuz.Nedir sizlerdeki bu kişişelleştirme hevesi anlamak mümkün değil. En önemli meseleyi atlamışsınız .Ben iletimde '' bildiğim kadarı ile demişim.Bu,yanılabilirim iddia etmiyorum anlamına gelir.Ancak siz bana eleştiri getirirken kendiniz çelişkiye düşmüşsünüz

Bırakın şimdi geçmişi,ben bugünden bahsediyorum. Kuranın by pas edilecek tarafları olduğunu müslümanlar kabul edebilirlermi? Asla!! Demekki ne şeklide olursa olsun,nasıl tanımlarsanız tanımlayın bir değişim olmuş.

Bu ayetle ilgili olarak sorduğum soruya cevabınız varsa alayım,yoksa bundan sonra konunun dağılmasına vesile olan iletilere cevap vermiyeceğim.

"

şimdi öncelikle sakin arkadaşım boks ringinde falan değiliz. kişiselleştirme falanda yok ortada.

"İsaya uyanlar müslümanlar değil,hıristiyanlar.Hıristiyanlık bildiğim kadarı ile, islam gibi toplumu yöneten kanunlar (şeriat) içermediği için değişime ayak uyudurabilmiş.Hıristiyan avrupa gerçektende bilimde,refah seviyesinde,tıbta,teknolojide müslümanlardan üstün durumda. Bu gidişlede hıristiyanların müslümanlardan kıyamete kadar üstün olacağı gözüküyor."

böyle bir şey yazmışsınız. bizde yorum yapmışsız. Ama "sizler bizler" ifadesiyle lafa girip kişiselleştirmeye düşende sizsiniz burada.

Ayrıca konu hristiyanlık, yani konu sizin sorduğunuz sorudan ibaret değil. o yüzden konu dağılmıyor. bizzat konu bu. Yani biri soru soracak diğerleride cevap verecek şeklinde yürümüyor burada işler. Yazdığınız şeylerde yanlış gördüğüm, yanlış bilgi olarak gördüğüm ibareleri eleştiririm düzeltirim. Bildiğim kadarıyla demiş olsanda hristiyanlıkta toplumu yöneten kanunlar yani (şeriat) içerir. En basiti Katoliklerin toplumsal yaşamına bakarsın böyle kanunlar olup olmadığını anlarsın. En basiti katolikler şiddetli geçimsizlik yaşasalar bile dini inançları yüzünden boşanmazlar genelde dimi.

Müslümanlıktada "içtihat" denen bir kurum vardır. Yani kuranın indirildiği devrin şartlarına göre olan hükümleri yorumlanır. Kuranın indirildiği devirde şirk çok ciddi bir tehlikeyken yürürlükte olan "resim ve heykel" yasağı vardır. Ancak bu gün müslümanlar arasında "resim ve heykel" yasağı uygulanmaz dimi. Dolayısıyla resim ve heykel yasağı bypass edilmiştir zaten. Soru sormuşsun Kuranın bypass edilecek tarafları olduğunu müslümanlar kabul edermi. Evet ederler, bizzat yine islamın emrettiği içtihat kurumuyla Emirler yeniden yorumlanır. Kimi emirler vardır indirildiği çağın yakın tehlikeleri içindir. O tehlike artık ortadan kalkınca, o emirde yorumlanır. resim ve heykel konusunda olduğu gibi.

soruna gelince. burada biraz kelime oyunu oluyor gibi geliyor.

zira "İsa'ya" uyanlar. bu tanım müslümanları olduğu gibi hristiyanlarıda kapsar. Müslümanlar islam peygamberinin yanında diğer peygamberlerede uyarlar değil mi ? Nedir müslümanlar Hz Muhammed'i kabul edip diğer peygamberleri yadsırlar mı ? Onlara uymazlar mı ? Onların söylediklerini kabul etmezler mi ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Forumda Hıristiyan olmayabilir ancak sizin Hıristiyanlıktanda zerre kadar anlamadığınızı görmüş bulunuyorum. Öncelkikle şunu sormak istiyorum: Bu bilgileri, bu sefer kimlerden, daha okumadan kopyala/yapıştır yaotınız... Hani kaynak belirtmek açısından...

Öncelikle "İslam Dini"nden niçin anlamadığınızı tek bir cümle ile açıklamak isterim, zira bunu da anlamlandıramazsanız eğer ve hala anlamlandıramayanlar olursa diyebilecek tek bir şeyim bile olmayacak ve artık sıkıldığım tartışmalardan uzak durmaya devam edeceğim:

İslam'a göre, ilk peygamberden son peygambere kadar inmiş tüm peygamberler, tek bir dini tebliğ etmişlerdir.

Yine Kur'an-a göre, müslümanlar tam da bu yüzden bir peygamberi diğerinden ayırmazlar...

Ve Kur'an hiç bir zaman diğer din kitaplarını yalanmamış, sadece onu okuyanların okuduklarını anlamadıklarını söylemiştir. "Ehl-i Kitaplar" demesinden de anlaşılır zaten, Kur'an kendisine referans olarak hep İncil-Tevrat ve Zebur'u göstermiştir. İndirilmiş olan kitapları göstermiştir.

Hz. İsa'dan tutun Hz. Musa'da dahil tüm peygamberlere inanılır, çünkü hepsi aynı dini tebliğ etmişlerdir.

Her Peygamberin "Yahudi" olması konusuna gelince...

Hz. İbrahim Yahudi miydi?

Hz. İshak'ın, İsmail'in babası...

Hz. İsa, Musa ve Muhammed'in ortak ataları...

Yoksa Yahudilik ondan sonra mı bir isim oldu...

Ya da Hz. Nuh Yahudi miydi?

Hz. Adem?

Hz. İsa "Yahudi Olmadığını" iddia etti mi ki hiç?

Ya da ömr-ü hayatınızda bir kere bile olsa Yahudiliğin "Kabbala Öğretisi"ne dair bir kitap, bıkrakın bir kitabı bir sayfalık bir anekdot falan okudunuz mu hiç?

En tuhaf kırmızıladığım nitelemenizdir...

Bunu kanıtlamanızı isteyeceğim...

Nereden vardınız bu yargıya?

Kur'an-ın neresinde bu söyleminizi destekleyen bir yargı var?

Zaten mavilediğim nitelemenizinin mesnedsizliği ortadadır...

Neyse, iletinizi tahlilini yapacak kadar mühim bulmuyorum...

Ancak size şiddetle tavsiye ederim, gidin hayatınızda bir kere bile olsa Kur'an-ı, İncil'i, Tevrat/Zebur'u ve bunların tarihteki gelişimlerini okuyun...

Yukarıda sanırım Hıristiyanlığın "İslam" gibi siyasallaşmadığından bahsetmişsiniz...

İşte bu nitelemeniz bile Hıristiyanlık tarihini bir kere bile üstünkörü de olsa okumadığınızın belli başlı kanıtıdır...

Çünkü Hıristiyanlık, Milattan sonraki dönemde en çok siyasallaşan tek dindir.

Avrupa "Paganizm"i, Hıristiyanlığın siyasallaşması ile terketmiştir ve devlete olan bağlılık "Din" temelli olmuştur. İslam bundan yüzyıllar sonra ortaya çıkmış ve ancak Emeviler döneminde siyasallaşabilmiştir ki o da sadece görüntü olmaktan öteye gidememiştir. İslam Hıristiyanlığın yarısı kadar bile siyasallaşamamıştır. Aksini iddia edebiliyorsanız bunu kanıtlamanızı sizden özelikle istiyorum...

Avrupadaki her türlü oluşum, Hıristiyanlığın adım adım yorumlanmasıyla olmuştur ve ilk adımı zaten Hıristiyanlığın Resmi Devlet Dini olarak kabul edilmesi ile olmuştur.

Bugün bildiğiniz gibi Vatikan başlı başına bir Din-Devletidir. Hiç bir İslam ülkesi onun kadar koyu bir dini yönetim yaşamamaktadır... Bugün şeriatle yönetilen İslam Devletleri ise ortaçağ Hıristiyan Avrupasının devletlerinin günümüzdeki versiyonlarıdırlar ve güdümlü olarak "Şeriat" ile yönetiliyorlar. Hrıistiyan Avrupa, ortaçağdaki "Dinsel Yönetimin" insanları karanlığa boğduğunu deneyimlediği için, bu ülkelerde de bu yöntem bugün kapalıdan dikte ediliyor... Arabistan'ın yöneticileri nedense Abd'de okuyup yetişip kendi ülkesinde şeriat uyguluyor. Hatırlayın bugünkü ürdün kıralı nerede okumuştu ve nerede yetişmişti? Araştırın bulun... Sonra sorun bakalım; yav bu adam taa oralarda okumuş ama niye şeriatla yönetiyor acaba? Azıcık bir sorun kendinize yaa, zor değil... Ondn sonra bir daha sorun: Yav acaba o toplumların geri kalmasının nedeni İslamiyet mi, yoksa ben biyerlerden mi uydurmuşum bunu? diye... Tek bir babayiğit bile, doğu toplumlarının geri kalmışlığını "İslam"a yükleyip te bunu ispatlayamaz... Zira bunu ispatlayabileceğini iddia eden kimse, öncelikle yukarıdaki iki soruyu sormalı... Sonra şu sorumu cevaplamalı: Acaba, Araplar İngilizlerin ve Fransızların güdümüne girmeselerdi zamanında, bu gün o ülkeler "Şeriat" ile yönetiliyor olur muydu? Yoksa aşağı yukarı Türkiye gibi mi olurlardı... Bence "Sömürgecilik Tarihi" ile ilgili bir konu açın ve toplumların niçin geri kaldıklarını yada bırakıldıklarını orada tartışalım, siz İslam'a yükleyin ben tarihten bulup anlatayım... Bunun ile ilgili küçük bir ayrıntı: Daha M. Kemal Atatürk hayatta iken, Afganistan kralı Amanullah mesela... Eşinin bile başı açık, kadınların başlarından o çarşafları kaldırmak istiyor mesela, gerilik olarak niteliyor... Gerçi kendisi devrimi rayından çıkarıp devrilmiştir ancak bugünkü Afganistan'a bakın birde...

Yani bırakın Tarihteki Hıristiyanlığı, Bugünkü Hıristiyanlıktan bile hiç haberiniz yok...

Hıristiyan değilim ancak Hıristiyanlık hakkında az da olsa bilgim var diye düşünüyorum.

Bence sizde birazda olsa temel bilgileri edindikten sonra yazın isterseniz...

Şunu da eklemek istiyorum, bilmem biliyor musunuz...

Hz. İsa, İslam'ı tebliğ ettiği gibi ona uyanlarda İslam oluyorlar...

Ve ayette, Hz. İsa'ya uyanların aynı şekilde mükafatlandırılacağını yazması gayet normaldir...

Bunu nasıl anlamlandıramadınız hala anlamış değilim...

Bugünkü Hıristiyanlar ise kastınız eğer, Hz. İsa'ya uymuş olanlar olarak,

Hz. İsa'ya ne kadar uyduklarını ispatlamanız gerekmektedir.

Yani Hıristiyanlık hakkındaki bilgilerinizi istiyorum, ki Kopyala/Yapıştır yapmadan,

Kendi öz bildiklerinizle yapınız bunu...

Neyse, iletilerinizin samimiliğini yada öyle olmamaklığını açığa vurmak benim işim değil...

"ilginç değil mi?" diye bir de soru sormuşsunuz...

Hakkaten ilginç...

Bilmeden atıp tutabilmek...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Forumda Hıristiyan olmayabilir ancak sizin Hıristiyanlıktanda zerre kadar anlamadığınızı görmüş bulunuyorum. Öncelkikle şunu sormak istiyorum: Bu bilgileri, bu sefer kimlerden, daha okumadan kopyala/yapıştır yaotınız... Hani kaynak belirtmek açısından...
Sayın boşig,kimseden kopyalama,alıntı yapmadım. Bana kaynak sorma gibi bir lüksünüz olamaz, hele sizin hiç olamaz. Şu ana kadar islam hakkkında yazdıklarınıza bakın,hiç bir kaynak olmadan sadece uzun felsefik yazılar.

Öncelikle "İslam Dini"nden niçin anlamadığınızı tek bir cümle ile açıklamak isterim, zira bunu da anlamlandıramazsanız eğer ve hala anlamlandıramayanlar olursa diyebilecek tek bir şeyim bile olmayacak ve artık sıkıldığım tartışmalardan uzak durmaya devam edeceğim:

İslam dininden anlayıp anlamadığımın kararını siz veremezsiniz. Bırakın bu basit oyunları.Sıkıldı iseniz okumazsınız olur biter.

İslam'a göre, ilk peygamberden son peygambere kadar inmiş tüm peygamberler, tek bir dini tebliğ etmişlerdir.
Müsade ederseniz islama göre öyle olduğunu bende biliyorum.Muhammed tanrı adına uydurduğu yalanları inanılır kılabilmek için,tevrat ve incilden kopya ettiği kısımları kurana eklemiş,gayet mantıklı.Ben onun yerinde olsam aynısını yapardım.

Yine Kur'an-a göre, müslümanlar tam da bu yüzden bir peygamberi diğerinden ayırmazlar...

Elleri kolları mahkum mecbur inanacaklar çünükü kuranda adları geçiyor.

Ve Kur'an hiç bir zaman diğer din kitaplarını yalanmamış, sadece onu okuyanların okuduklarını anlamadıklarını söylemiştir. "Ehl-i Kitaplar" demesinden de anlaşılır zaten, Kur'an kendisine referans olarak hep İncil-Tevrat ve Zebur'u göstermiştir. İndirilmiş olan kitapları göstermiştir.
Daha önce dediğim gibi,tanrı adına yalan uydurma şeklinde süregelen bir kültür var.Muhammed bu kültürden istifade etmiş,birazda değişikler yapmış olay bundan ibaretttir

Hz. İsa'dan tutun Hz. Musa'da dahil tüm peygamberlere inanılır, çünkü hepsi aynı dini tebliğ etmişlerdir.

Dedimya eliniz kolunuz mahkum elbette böyle inanacaksınız.

Her Peygamberin "Yahudi" olması konusuna gelince...

Hz. İbrahim Yahudi miydi?

Hz. İshak'ın, İsmail'in babası...

Hz. İsa, Musa ve Muhammed'in ortak ataları...

Yoksa Yahudilik ondan sonra mı bir isim oldu...

İbrahimin yahudilerin atası olduğu kaynak vermeye gerek kalmayacak kadar meşhur ve bilinen bir konudur.Bi zahmet tevratı açın okuyun görürsünüz.

Bakara 140- "Yoksa siz, İbrahim de, İsmail de, İshak da, Yakup da ve torunları da hep yahudi ve hıristiyan idiler mi demek istiyorsunuz?" De ki: "Siz mi daha iyi bilirsiniz, yoksa Allah mı?" Allah'ın şahitlik ettiği bir hakikatı bile bile inkar edenden daha zâlim kim olabilir? Allah, yaptıklarınızdan ****** değildir.

Bunu söyleyen muhammed zamanındaki yahudiler ve elbette adamlar haklı. Muhammed ise tereciye tere satmaya çalışıyor. mademki bütün peygamberler islam peygamberi idi ise, ve islamı tebliğ ettiler ise neden muhammed zamanındaki ehli kitap Muhammede inanmamış ?

bakara 135- Bir de: "yahudi veya hıristiyan olunuz ki, hidayet bulasınız." dediler. Sen onlara de ki: "Hayır! Hanif olarak hakka tapan İbrahim'in dinine (uyarız) ki, o hiçbir zaman müşriklerden olmadı."

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın boşig,

katakuta'ya misyoner dediniz, numara yapıyor dediniz, dönmüş ayağına yatıyor dediniz.

Bilemeyiz. Bizi de ilgilendirmez.

Ama İslam'ı bilmiyor demeyiniz. İslam'ı bu forumda en iyi bilenlerden biri.

Bu foruma en çok katkı yapanlardan biri ayrıca :clover:

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın boşig,

katakuta'ya misyoner dediniz, numara yapıyor dediniz, dönmüş ayağına yatıyor dediniz.

Saygılar.

Teşekkür ederim sevgili BrainSlapper; Müslümanlara göre zaten islamı eleştiren herkes,islam hakkına hiç bir bilgisi olmadığı halde sırf islamı yok etmek için uzaydan gelen yaratıklar. Yıllarca bu memlekette müftülük yapan turan dursunda zaten ne islamı ne arapçayı biliyordu.

İş olsun macera çıksın diye birden bire islam muhalfi oldu.Zaten turan dursun hiç bir bilgisi olmadığı için onun eleştirilerine cevap yazma gereği bile görmedi müslümanlar.Oda baktıki kimse kendisini kaale almıyor kahrından intihar etti garibim.

Onun zamanında eleştirilerine cevap veremeyen müslümanlar şimdi bol keseden habire atıyorlar turan dursun hakkında. Nasıl olsa kendilerine cevap verecek durumda değil. madem o kadar bilginiz vardı da neden cevap veremeyip, susturma yolunuz seçtiniz diye sormazlar mı adama.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tarihsel süreci ve bu süreçte İslam'ı anlamamışsınız katakuta

en azından sormayı deneyin

İbrahimin israilogulları ve arapların atası olması neyi degiştirir.

İbrahimde en nihayetinde Adem'e dayanmıyor mu? soy anlamında bunlar konun özüyle alakası olmayan konuşmalar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Haksöz/Katakuta'ya "Misyoner" demedim ancak "Dönmüş Ayağına Yattığını" gerçekten düşünüyorum. Bana kendisi hiç mi hiç inandırıcı gelmiyor ne yazık ki...

İslam'ı Bilmiyor diyebiliyorum ve bunu kendime yontarak söylüyorum...

Yaptığı katkılar açısından ise kendi öz katkıları olduğunu düşünmüyorum, çünkü merak etmeyin tartışmalarda sunulan fikirleri ya da kaynakları hep tetkik ediyorum ve nedense aynılığıyla karşıma çıkıyorlar başka yerlerde... Neyse, bir keresinde böyle yaptığım zaman olayı fazlasıyla kişiselleştirmekle itham edildim oysa ki dürüst ve açık olmak lazım diye düşünüyorum.

Lakin sizin katkılarınıza tek bir söz dahi edemem Sayın BrainSlapper, sizin paylaşımlarınızdan eminim.

Sayın boşig,kimseden kopyalama,alıntı yapmadım. Bana kaynak sorma gibi bir lüksünüz olamaz, hele sizin hiç olamaz. Şu ana kadar islam hakkkında yazdıklarınıza bakın,hiç bir kaynak olmadan sadece uzun felsefik yazılar.

İslam dininden anlayıp anlamadığımın kararını siz veremezsiniz. Bırakın bu basit oyunları.Sıkıldı iseniz okumazsınız olur biter.

Siz "Doğruluğundan" ve "Gerçekliğinden" emin olduğunuzu söylediğiniz ve nasıl bir yönteme bağlı olduğu belli olmadan ortaya koyduğunuz paylaşımlar sunacaksınız, Kendi "Kur'an Yorumunuzu" Kesinlikle Doğru Yorum olarak addeceksiniz ve bende sizden kaynak istemeyeceğim... 20nci yüzyılın komedya türü de bu olsa gerek...

Ayrıca ben her zaman söylüyorum: Kendi Anladıklarımı Yazıyorum...

Bu açıdan "Felsefik"te olsa bana ait...

Kendi öz düşüncem...

Ve her ne kadar söylediğim herşeyin tam doğru olduğunu iddia edemesemde,

Çürütülebildiğimi düşünmüyorum.

Zaten haksız ya da yanlış anladığım zaman bunu açıkça da yazıyorum ve kabul ediyorum,

Sabit fikirli değilimdir yani...

Lakin bunu ne sizde ne de her iki taraftan pek kimsede göremiyorum nedense.

Eğer o kadar Felsefik ise yazdıklarım, size bu forumda yönelttiğim ve artık usandığım bir çok sorum vardı ve bunları tekrar tekrar üstelememe rağmen hep cevapsız kaldı. Bilirsiniz Felsefe, başka bir Felsefece alt edilebilir. Bulun o sorularımı ve çürütün, tek istediğim budur. Yapamadığınız sürece her zaman "bilmediğinizi" iddia edeceğim, çünkü aksini gösteremiyorsunuz bana.

Müsade ederseniz islama göre öyle olduğunu bende biliyorum.Muhammed tanrı adına uydurduğu yalanları inanılır kılabilmek için,tevrat ve incilden kopya ettiği kısımları kurana eklemiş,gayet mantıklı.Ben onun yerinde olsam aynısını yapardım.

Sorunda burada Sayın Haksöz/Katakuta... Bunu bildiğinz halde yanlış anlamlara çekiyorsunuz... Oysa açık açık söylüyor; Ehl-i Kitap diyor... Onların devamı olduğunu söylüyor... Yani onların içeriğine sahip olduğunu zaten kendisi söylüyor... Ve siz sanki bunu biz göremiyormuşuz ki "Aaa bakın, bu onların kopyası" diyorsunuz... "Kopyası Olmak"ı nasıl yorduyorsunuz bilmiyorum ancak Kur'an-ın kabulleri ortadadır. Ve sizin bu konuda birşey bilmediğnizi söylememin nedeni de yukarıdaki diğer yazımda açıktır:

"İsa,nın kuranda adının geçmiş olması, onun islam peygamberi olduğu anlamına gelmez"

Sizce bu gerçekten mantıklı bir akıl yürütme mi?

Nereden çıkardınız bu anlamı?

Kaynağı nedir?

Kur'an-da bunun sizin söylediğiniz anlama geldiğini söyleyen tek bir ayet bile var mı?

Ve ne büyük bir görmezliktir ki bu yaptığınız şey "Katkı" olarak değerlendiriliyor... Oysa sizde görüyorsunuz, apaçık... Birazcık dürüstlük: Bu söyleminiz çok çok mantıksız ve tutarsız...

Elleri kolları mahkum mecbur inanacaklar çünükü kuranda adları geçiyor.

Daha önce dediğim gibi,tanrı adına yalan uydurma şeklinde süregelen bir kültür var.Muhammed bu kültürden istifade etmiş,birazda değişikler yapmış olay bundan ibaretttir

Dedimya eliniz kolunuz mahkum elbette böyle inanacaksınız.

Bakın, sizin böyle inanmanıza kesinlikle tek bir kelime dahi edemem... Bunu yorumlayamam... Çünkü size ait oluşturduğunuz bir düşüncedir. Ancak Kur'n-da adları geçiyor olduğunda değildir onlara inanmış olmanın nedeni... Tüm peygamberler aynı Tanrı tarafından görevlendirilmişler. Aynı gerçeği nitelemişler. Ben bu yüzden bugün hıristiyanlığı yadsıyamam, Yahudiliği yadsıyamam... Ya da aynı kökene dayandığını düşündüğüm hiç bir dini yadsıyamam... Bu konuda çok örnek ve deyiş verdim ben bu forumda... Aynı gerçeği farklı şekillerde nitelemişler, olay budur. Ateizm bile aynı gerçeği "Madde" olarak ele alıyor... Çok açık ve net: Ne Olursan Ol Gel... Hepsi Bir...

İbrahimin yahudilerin atası olduğu kaynak vermeye gerek kalmayacak kadar meşhur ve bilinen bir konudur.Bi zahmet tevratı açın okuyun görürsünüz.

Merak etmeyin Tevrat, İncil ya da Kur'an-ı okumuşluğum var. Lakin şunu bilmek gerek;

"Yahudilerin Atası Olmak" ayrıdır,

"Yahudi Olmak" ayrıdır...

Hz. İbrahim aynı zamanda Hz. İsmail'den dolayı Kureyşlerin yani Hz. Muhammed'in de Atasıdır.

Hz. İshak'tan dolayı Yahudilerin de Atasıdır.

Öyleyse Hz. İbrahim'e aynı zamanda "Kureyşlidir"de demeli miyiz?

"Yahudi" adının nereden geldiğine bakmak lazım...

"Yahudilik" nedir?

"İbrani Olmak" nedir?

"Musevi Olmak" nedir?

Bunlar aynı şeyleri nitelemiyorlar aslında ama siz nedense bunları da aynı anlama bürüyorsunuz ve hala bildiğinizi iddia edebiliyorsunuz. Ayrıntılara dikkat etmedikçe pek fazla bir katkınız olamıyor ne yazık ki...

Bakın bu çok küçük bir mantık yürütme ve çok basit...

Bunu söyleyen muhammed zamanındaki yahudiler ve elbette adamlar haklı. Muhammed ise tereciye tere satmaya çalışıyor. mademki bütün peygamberler islam peygamberi idi ise, ve islamı tebliğ ettiler ise neden muhammed zamanındaki ehli kitap Muhammede inanmamış ?

Hz. Muhammed, Ehl-i Kitap'ın okuduklarının yanlış şeyler olduklarını söylememiş ki hiç?! Okuduklarını Anlamadıklarını söylemiş. Tıpkı Hz. İsa gibi... Hz. İsa'da Tevrat'taki yazdığı söylenen bilgileri düzenlemek için gönderildiğini söylüyordu. Mesela artık diğer toplumlara üstünlük taslanmamasını ve onlara iyilikle yaklaşılmasını tebliğ ediyordu... Hz. Muhammed'de yine yanlış anlaşılan ya da zamanla yanlış anlamlandırılan tebliğleri belirtiyordu... Ve Yahudiler nasıl ki Hz. İsa'yı yadsımışlarsa Hz. Muhammed'i de yadsımışlardır. Bakın Tevrat'ta yazar:

"Bir kurtarıcı gelecek ve

Hükümranlık asasını alacak"

Peygamberlik Hz. İshak'tan sonra hep İshakoğullarına gelmiştir.

İshakoğulları Hz Yakup'tan sonra "İsrael/İsrailoğulları"adını almışlardır.

"Yahudi" adı ise Hz. Yakup2un 12 oğlunda biri olan "Yahuda"nın adından gelmektedir.

Yani bu adlandırmalar hep Hz. İbrahimden sonra olmuştur.

"İbrani" adı ise çok tartışmalı:

-Ya Hz. İbrahim'in adından gelmektedir.

-Ya da "Suyun Öteki Tarafından Gelenler" anlamında, Hz. İbrahim ile gelen tüm herkesi nitelemek için kullanılmıştır.

Neyse, sonuçta, bu hükümdarlık asasını ya da peygamberlik statüsünü İsrailoğullarından alacak olan kişini "İshakoğlu" olmaması gerekir.

Hz. İsa bir "İshakoğlu" olduğu için bunu yapabilecek kişi olamaz, çünkü aynı soya mensub...

Yahudiler ise bu asanın alınmasını Mehdi'ye bağlarlar ve hala onu beklerler.

Oysa ki o asayı alan kişi Hz. Muhammed'dir.

Hz. İsa ise sadece bir müjdecidir.

Yahudiler bu yüzden inanmamıştır Hz. Muhammed'e, makamın gitmesini istemedikleri için.

Ve bunu müjdelediği için de Hz. İsa'yı da yadsımışlardır.

Herneyse, daha fazla bir şey yazmak istemiyorum, çünkü her zaman gördüğüm bir şey var bir çok sorum ya da öğrenmek istediklerim görmezden geliniyor. Konu değişiyor nedense. Oysa yukarıdaki yazımda bir kaç öğrenmek istediğim şey vardı ve cevapsız kaldı doğal olarak ve genelde olduğu gibi...

Neyse, cevaplamanız gerekmiyor ve ben alacağım cevabı zaman içinde görüyorum zaten...

Sizlere başarılar...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Konu değişiyor nedense. ...

Ne tartışıyorsunuz siz? Ben takip edemedim. Dağıldım :stuart:

Şu Yahudileri takdir ediyorum hakkaten.

Dinlerini dünyanın dinleri,

Liderlerini, dünyanın peygamberleri,

Masallarını dünyanın masalları,

Mevzularını da dünyanın mevzusu yapmayı başarmışlar.

Baksanıza oturmuş onların dedelerini tartışıyoruz.

Ne diyelim... Helal olsun adamlara...

İnsanlar böyle oldukça, onlar daha dünyayı çok güderler...

Gözüm de yok, nefretim de yok.

Sadece takdir edip, şapka çıkartıyorum.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Siz "Doğruluğundan" ve "Gerçekliğinden" emin olduğunuzu söylediğiniz ve nasıl bir yönteme bağlı olduğu belli olmadan ortaya koyduğunuz paylaşımlar sunacaksınız, Kendi "Kur'an Yorumunuzu" Kesinlikle Doğru Yorum olarak addeceksiniz ve bende sizden kaynak istemeyeceğim... 20nci yüzyılın komedya türü de bu olsa gerek...
Sayın boşig;eğer bunu komedi olarak değerlendiriyorsanız,bu konuda sizin ve bu forumdaki müslümanların eline su dökemem.Altını çice çize tekrar söylüyorum. Yorum ayrı şey,kaynak ayrı şeydir.Kaynak vermeden yorum yaptığım bir iki yazı hariç,tek bir yazı bana göstermemezsiniz.Onlarıda müslümanlara tepki olarak yaptım.Çünkü habire islam hakkında bir şey söylüyorlar ama ne ayet veriyorlar ne hadis, nede üslam tarihçilerinden bir kaynak.Sadece kendi hayallerinde ürettikleri şirin islamı anlatıyorlar.

Ayrıca ben her zaman söylüyorum: Kendi Anladıklarımı Yazıyorum...

kendi anladıklarını yazdığını iddia eden bir insan, muhatabına islamı zerre kadar anlamıyorsunuz diyemez.Kendinizle çelişmeyin.

Eğer o kadar Felsefik ise yazdıklarım, size bu forumda yönelttiğim ve artık usandığım bir çok sorum vardı ve bunları tekrar tekrar üstelememe rağmen hep cevapsız kaldı. Bilirsiniz Felsefe, başka bir Felsefece alt edilebilir. Bulun o sorularımı ve çürütün, tek istediğim budur. Yapamadığınız sürece her zaman "bilmediğinizi" iddia edeceğim, çünkü aksini gösteremiyorsunuz bana.
felsefe dediğiniz şey bana göre kelimelere takla attırmaktan başka bir şey değildir.Bunlarla uğraşacak zamanım yok.

"(katakuta)İsa,nın kuranda adının geçmiş olması, onun islam peygamberi olduğu anlamına gelmez"

Sizce bu gerçekten mantıklı bir akıl yürütme mi?

Nereden çıkardınız bu anlamı?

Kaynağı nedir?

Kur'an-da bunun sizin söylediğiniz anlama geldiğini söyleyen tek bir ayet bile var mı?

Ve ne büyük bir görmezliktir ki bu yaptığınız şey "Katkı" olarak değerlendiriliyor... Oysa sizde görüyorsunuz, apaçık... Birazcık dürüstlük: Bu söyleminiz çok çok mantıksız ve tutarsız...

Kurana göre ademden başlayarak muhammede kadar tüm peygamberler islam peygamberi addedilir.Zaten bir önceki iletimde islama göre böyle olduğunu söylemiştim. Ben zaten İsa islam peygamberi değil derken kuranı referans almıyorum ki bunu açıklayacağaım.İslam muhammedin icad ettiği bir dindir.

Bakın, sizin böyle inanmanıza kesinlikle tek bir kelime dahi edemem... Bunu yorumlayamam... Çünkü size ait oluşturduğunuz bir düşüncedir. Ancak Kur'n-da adları geçiyor olduğunda değildir onlara inanmış olmanın nedeni... Tüm peygamberler aynı Tanrı tarafından görevlendirilmişler. Aynı gerçeği nitelemişler. Ben bu yüzden bugün hıristiyanlığı yadsıyamam, Yahudiliği yadsıyamam... Ya da aynı kökene dayandığını düşündüğüm hiç bir dini yadsıyamam... Bu konuda çok örnek ve deyiş verdim ben bu forumda... Aynı gerçeği farklı şekillerde nitelemişler, olay budur. Ateizm bile aynı gerçeği "Madde" olarak ele alıyor... Çok açık ve net: Ne Olursan Ol Gel... Hepsi Bir...

İşte benim üstüne basa basa değinmek istediğim nokta burası.Hayır sadece siz değil,tüm müslümanlar sırf kuranda geçtiği için böyle inanmak zorundalar diyorum.Tüm peygamberlerin aynı tanrı tarafından görevlendirildiğine dair olan iddia sadece kuran kaynaklıdır. Kuran dışında böyle bir kaynak yoktur diyorum.Bundan dolayıda muhammed hariç hiç bir sözde peygamber islam peygamberi değildir diyorum.. Eğer öyle olsa idi,sümerliler onlarca tanrıların yemesinden içmesine,evliliklerine,savaşlarına varıncaya kadar her şeyi taşlara kazıyarak kayıtlara geçirmişler..Allahın ismi yok,rahman ismi yok yehova ismi yok.Kutsal ruh,kutsal baba yok.İslamın peygamberlerine, islamın allahına dair en ufak bir kırıntı yok.

Kurana göre ilk insan/peygamber adem olduğuna göre sümer tabletlerinde bir tane bile olsa peygamber ismi geçmesi gerekmezmiydi? Bu insanlar yemini billah edip,islama ait ne varsa yok etmiş olamazlar değilmi ? tek tanrılı dinlerin mısır kıralı akheneton,dan geriye gitmediğide bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.Bunda zatan spiegel dergisinden alıntılamıştım.

Eğer benim iddiamı çürütmek istiyorsanız,(muhammed hariç hiç bir peygamber islam peygamberi değildir,islam, tevrat ve incilden kopyalayarak muhammedin icad ettiği bir dindir) Semitik dinlerin haricinden bir kaynak getirmeniz gerekir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.