Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

allahın varlığının başlangıcına delil

kursatotcu

Önerilen İletiler

:) yalan atma kardesim istersen yeniden bir hadisleri gözden gecir ben sana mirac hadisesini arastir diye zaman verirken sadece Allah in görünmesi hakinda bir hadis yazacam burada :P maksat sen biraz daha arastirmaci ol

"Ashab Peygambere : Ey Allah'in Resulü Biz Cennete ALLAH i görecekmiyiz? diye sormuslar

Peygamberimiz: Siz ayin ondördünde Dolunayi Görmekte Güclük Cekermisiniz?

Ashab :Hayir Ey ALlah'in Resulu diye karilik vermis

Peygamberimiz: İste ayin ondördünde nasil ayi gök yüzünde direk görüyorsaniz Allah'i da Cennet'e öyle göreceksiniz"

(Buhari ,Ibn-u Macê,Tirmizi)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 122
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

ya yok mu bu işlerden anlayan?

adam hala gazali cebirici değil diyo ya

cebrici o diyen yok mu ya. kitabından bilem gösterdim ya

hepimiz ne denli gunahkar insanlarız! allahın varliğini tartısmak ne derece doğru once bunu düşünmeliyiz.. elbette insanoğlu allah'ın varliğini kavrayabilecek kadar zeki bi varlık değil. ancak oyle bir zamanda yasıyoruz ki insanlar herseyin en iyisini bildiklerini sanmaktan ve aciz beyinlerinin herseyi kavrayabilecek donanıma sahip olduğu zannına kapılkmaktan kendilerini alamaz oldular. maşallah sevgili kardeşimizin her seye bir cevabı var. allaha karşi bu denli tavır almış birine allah 'ı anlatmak gereksiz bi çaba olur. belliki kalbi muhurlenmiş olanlardan... gercek olan tek şey var ki akıllı bir insanın allah' ın varliğini kavrayabilmek için yapması gereken tek sey kainattaki muthiş intizama bakmak. (bu soz o kadar çok kullanılır olduki sıradan bir cumle etkisi yapmaktan oteye gecemiyor. bu durum insanların ne denli ****** olduklarını nın en acık gostergesi...) biz burada boş boş konuşa duralım allah kur'an ı kerim de herşeyi acıkca belirtmiş aslında; "SAKININ O ATEŞTEN Kİ; O'NUN YAKITI İNSANLAR VE O TAŞTIR." allah sana merhamet etsin onun azabı dünyada bildiğin hiç birşeyle mukayese edilemez.

ya yok mu bu işlerden anlayan?

adam hala gazali cebirici değil diyo ya

cebrici o diyen yok mu ya. kitabından bilem gösterdim ya

hepimiz ne denli gunahkar insanlarız! allahın varliğini tartısmak ne derece doğru once bunu düşünmeliyiz.. elbette insanoğlu allah'ın varliğini kavrayabilecek kadar zeki bi varlık değil. ancak oyle bir zamanda yasıyoruz ki insanlar herseyin en iyisini bildiklerini sanmaktan ve aciz beyinlerinin herseyi kavrayabilecek donanıma sahip olduğu zannına kapılkmaktan kendilerini alamaz oldular. maşallah sevgili kardeşimizin her seye bir cevabı var. allaha karşi bu denli tavır almış birine allah 'ı anlatmak gereksiz bi çaba olur. belliki kalbi muhurlenmiş olanlardan... gercek olan tek şey var ki akıllı bir insanın allah' ın varliğini kavrayabilmek için yapması gereken tek sey kainattaki muthiş intizama bakmak. (bu soz o kadar çok kullanılır olduki sıradan bir cumle etkisi yapmaktan oteye gecemiyor. bu durum insanların ne denli ****** olduklarını nın en acık gostergesi...) biz burada boş boş konuşa duralım allah kur'an ı kerim de herşeyi acıkca belirtmiş aslında; "SAKININ O ATEŞTEN Kİ; O'NUN YAKITI İNSANLAR VE O TAŞTIR." allah sana merhamet etsin onun azabı dünyada bildiğin hiç birşeyle mukayese edilemez.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

*** Allah iman etmeyeceğini bildiği kimseye iman etmesini emretmiş midir?

*** Allah’ın olacağını bildiği bir olayın, olmaması mümkün mü yoksa imkansız mıdır?

*** Allah kulları için yaptığı şeylerden daha iyisini yapmaya kadir midir?

dedi: belliki kalbi muhurlenmiş olanlardan

cevap: kim mühürledi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bilgi için ara: googleden: kursatotcu, Herşey Allah’ın dilemesiyle mi olur? Zina yapanlar var, Allah’a sövenler var. Bunlarda mı Allah’ın dilemesiyle oldu? Hani herşey Allahın dilemesiyle oluyodu ya? Allah bizim ne yapacağımızı önceden biliyosa hiç böyle imtihan olur mu? Son peygamber hür irademiz yok dedi inanmazsan kader hadislerine bak Allah zorla günah işletiyo gördün mü (bakalım uyuyabilecek misin)

Chatte millete bunu sor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

*** Allah iman etmeyeceğini bildiği kimseye iman etmesini emretmiş midir?

*** Allah’ın olacağını bildiği bir olayın, olmaması mümkün mü yoksa imkansız mıdır?

*** Allah kulları için yaptığı şeylerden daha iyisini yapmaya kadir midir?

dedi: belliki kalbi muhurlenmiş olanlardan

cevap: kim mühürledi

hala merak ettiğim bişey var bazı kimseler gercektende gorunmeye caliştıkları kadar zekimi? sanırım allaha iman ettiğim için beni sığ beyinli bi yobaz olarak goruosun.. ve kendini de modern bi materyalist yada ateist. ve her soylenene cok mantıklı! (olduğunu sandığın) felsefi sorular yapiştırıosun. peki nereye ulaşmaya calişiosun bi gun ölüp gittiğinde geride kalan insanların;" ahhh cok güzel sorular sorardı"

deyip bu sitede sana ozel bi bolum ayırıp her yıl donumunde seni anacaklarını falanmı sanıosun. bu doğru olsa bile sen ölüp gittikten sonra bu ne işine yararki? diyeceğim o ki madem(haşa) allah yok diosun neden boş işlerle uğrasıosun ne zaman oleceğin ve sonsuza dek yok olacağin belli değil (tabii sen oyle sanıon buyuk bi hesap beklio seni) git gununu gun et. "CEHENNEMDE İNSANLAR MELEKLERE SOYLE DER; BİZİ TEKRAR DUNYAYA GONDERİN HER ANIMIZI İBADETLE GECİRELİM.. VE ONLARDA DERKİ ZATEN ORADAN GELMEDİNİZMİ?" hadi bununlada dalga gec yada zekice bi soru daha sor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kalyoncu kardesim sonuna dek haklisin :) ben ne kadar yanlislarini ortaya koysamda adam anlamamkta diretiyor ve konuyu basa cekiyor sil bastan basliyoruz tam tekrar bitiyor yeniden aliyor :) bakalim nereye kadar

allah insana şah damarından bile daha yakındır. ve bazıları onu gormemek için diretiyor. allahın yarattiği beyinle allahı sorgulamaya kalkışiolar. koca kainatın tesadüfler sonucu olustuunu düşünecek kadar zeki! bir insana biz daha fazla neyi ispat edebilirizki? orta okulda okuduum enerji ve hayat adlı bi kitapta soyle diyordu.. "su molekulleri dağinık bi şekilde hareket eder. ve eğer bir bardak su daki molekuller tesadufen aynı anda aynı yone hareket edersemasada uslu uslu duran o bi bardak su tıpkı bir fuze gibi tavanı delip fırlayacak kadar enerjiye sahip olur. ve arastırma soyle devam ediyor. bunun gercekleşme ihtimali 10 üzeri 2799999........999 dir. (noktali yerde 18 tane dokuz var) yani 10 'un arkasına yanda yazdığım sayının değeri kadar sıfır koyacaksın. ve ben az evvel kainatın kendiliğinden oluşma ihtimalini değil bir bardak su daki molekullerin aynı yonde hareket etme ihtimalini verdim. diğerlerini bizden daha zeki! olan materyalist arladaslarımız hesaplasın. sen elinden geleni yapıosun kardesim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kursat yav güldürme admami yaninda dinden ve mezhepler tarihinden anlayan yokmu

Safii yide Cebriyeci etti bende safii yim ama Safii Mezhebinin Es'ari mezhebi olmadigini her yerde okudum en basta Büyük Safii ilmihallerinde

sana sunu sölim Safii ler Cebriyeyi savunmaz Es'ariligide istersen Imam Safii nin hayatinida oku bak adam nasil tüm Islam ülkelerinin din konularini bir araya toplamis ama es'ari olmamis ve Cebriye firkasini nasil elestirmis :) unutmadan ikinci bir sorum

Safii Mezhebinden olan kisi Cebriyeyi savunur mu? savunmaz mi? ( Yukarda yazdiklarimida iyice okuduktan sonra cevapla bende Safii yim ona göre )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kusat Komiksin Komik gülecem ve hatta güldüm HAHAHA HEHHE :D Safiiler Cebriyeciymis puhahah :D Yav Allah askina yaninda dinden ve hatta mezhepler tarihinden anlayan yokmu ? bende safii yim ve Cebrriyeyi savudugmuzu bilmiyordum :D nedendir bilinmez İmam-i Safii kitaplarindada söylememis ve Safii ansiklopedilerindede öle bise yok... saka maka sen Talk Show yap Beyaz yada Okan Bayülgen gibi :D

simdi sana tekrar bir soru Safii Mezhbinden birisi Cebriyeyi savunur mu? ( yazdiklarimida gözden gecir unutma bende saffiyim )

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yav kardesim Allah askina dalga gecmeyi birak hele bir nette Gazaliyi arat bakam Cebriyecimi degil mi? ben sana olmadigini acikca kanitladim sen hala diretiyorsun .... Safii Mezhebinin Tarhini bir tekrar oku İmam Safii tüm İslam dunyasinin firikirlerini bir araya topalamistir. İmam-i Malik bile diyor ki Allah in sözünde ve Peyagmberin sünnetinde Safii en yisidir...sana diyorum İmam Safii nin kitaplarinda Es'arilik diye bir sey yok Cebriye ise kökten yok. Safii ilmihalerinde de durum böyle ve Gazzaliye gelince Gazzali Mu'tezille firkasini küfre saplanmakla sucluyor inanmazsan Bkz.İhya-u Ulud-din 3. Cilt Helak edici Seyler : Dilin Afetleri 20. Afet Allah in sifatlariyla ilgili konusmak

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gazali Cebriyei degildir Raziyi tanimam etmem ama unutma eger Safii ise Cebriyeci olamaz Cebriyeci ise Safii olamaz ben ehl-i sünnetin bir sürü kitabini okudum ve maliki hanbeli safii hanefii hepside cebriyeyi savunmayan mezhepler olarak geciyor... Raziyide arastiracam bir ktabini söylersen bulmaya ve okumaya calisirim o zaman onun hakindada konusrum bilmedigim seyler hakinda konusmak edebimin disindadir ben bazilari gibi istesemde olamiyorum

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Bir dine mensup olup olmamak yada inanıp inanmamak en doğal hakkınız.

amaaaaaaaa

tanrıya inanmıyorum demek yaşamınızdaki hiç bir şeye inanmamak demektirki bu cevap yanlıştır.

daha ayrıntılı bilgi almak isteyen tüm arkadaşlarımı sohbet etmeye davet ediyorum

[email protected]

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

*** geçmiş geleceği değişmez biçimde belirler mi

*** gençken hatta çocukken en dehşet verici cehennem resimleri gösterildiğinde bile kılım dahi kıpırdamazdı. o günlerde de bu günlerde de bana hiçliğin kendisi kadar başka hiçbir şey daha korkutucu gelmemiştir (Miguel de Unamo)

*** aklını kullanmak uğrunda gözüpek ol (Horatius)

*** neden varolan var da varolmayan yok?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.