Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Din Değiştirmek

pandomim

Önerilen İletiler

Merhaba.

İnananlar saygım sonsuz ama ben son zamanlarda dinden ayrılmış biriyim. şu anda hiçbir dine mensup değlim. tekrar bir başka dini denemek istediğimi düşünmeyin. ben sadece din değiştirenlerin dinlerini ne şekilde değştirdiklerini merak ettim. Benim annem hiristiyanken babamla evlendiği sırada islama geçmiş. birkaç gün önce merak ettim ve islama geçerken kuranı okuyup okumadığını sordum. bana verdiği cevap hayır okumadım oldu.

Yani sadece insanlardan aldığı bilgilerle müslüman olmuş. birkaç kezde kuranı okumaya çalışmış ama pek birşey anlayamamış ve vazgeçmiş. Zaten hristiyanlığındada çok dindar olmadığı gibi müslümanlığındada bunu çok önemsememiş.

Bence bir din değiştirken ilk yapılack en önemli şey o dinin kitabını okumak olmalı. yoksa buna inanmak bile diyemeyiz. benim merak ettiğim şey; aranızda hiç din değiştirmiş kimse varmı? varsa din değiştirirken geçtiği dinin kitabını okumuşmu? yada böyle tanıdıklarınız varmı? bildiğiniz din değiştiren kişiler o dinin kitabını okumuşlarmı?

Benim birkaçda din değiştirmiş tanıdığım insan var. onlara henüz sormadım ama geçtikleri dinin kitabını okuduklarını hiç sanmıyorum zira hiç böyle birşeyden bahsetmediler.

konuya katkılarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunarım

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 126
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bir insan kendi önemsedigi bir olgudan yada bir kaç olgudan, her hangi bir dinin açılımlarını ama okuyarak, ama da pratiklerini görerek kabul etmiş olabilir.Bunda bir sakınca yoktur kanımca, gayet dogal bir durumdur.Dinlerde asıl olan kişinin samimiyetidir.Bilgi olarak insanın herşeyi kuşatması zaten düşünülemez.Temel kıstaslarda bilgi ve yaşayışlar tatminkar geliyorsa bu kabul normal olmalıdır.

Sizin sözünü ettiginiz kişilerin durumu tam olarak anlaşılmıyor.Eski ile yeni arasında bir fark oluşmuyorsa tabiki bu çelişki arz edecektir.Dogru zamanda dogru kişilerle bir arada olmakda bir noktaya kadar makul olabilir.Ama kişinin gerçekten bir emek sonucu, belli bir bilinç düzeyinde hiç bir toplumsal baskı olmadan sırf kendi çabalarıyla herhangi bir dini kabul etmesi öncelikle kendi kişiligi açısından saglıklı olacaktır.

saygılar.......

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

din değiştirmenin hiçbir önemi yok ! yani hristiyanlıktan müslümanlığa, ya da müslümanlıktan hristiyanlığa geçmiş bir insan sonuçta inanan kişidir. Bu bakımdan bir önem taşımaz.

Önemli olan insanın dinden çıkmasıdır. Çok sorgulayan, şüpheci, araştıran bir insan mutlaka dinlerdeki tutarsızlıkları, çelişkileri, insan yapımı olduğunu ve kaosu görecektir.

Kişisel görüşümdür. Kimseyi bağlamaz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

din değiştirmenin hiçbir önemi yok ! yani hristiyanlıktan müslümanlığa, ya da müslümanlıktan hristiyanlığa geçmiş bir insan sonuçta inanan kişidir. Bu bakımdan bir önem taşımaz.

Önemli olan insanın dinden çıkmasıdır. Çok sorgulayan, şüpheci, araştıran bir insan mutlaka dinlerdeki tutarsızlıkları, çelişkileri, insan yapımı olduğunu ve kaosu görecektir.

Kişisel görüşümdür. Kimseyi bağlamaz.

sınırlı bir kişisel görüş oldugunu da söylemen gerekirdir:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Din değiştirmek öyle bilinçli yapılan bir şey değildir. Tabii ki samimi olan bir ikmse için. Yani "Ben din değiştireceğim" demekle din değitirilmez. Öncelikle inandığının dinin sizi tatmin etmemeye başlamış olması ve huzursuz etmiş olması gerekir. Bu sizi güdüler ve bir arayışa sokar. Bu arayışta sizi tatmin edecek bilgileri toplamanız ve sonunda olmanız gereken kişi olmanız için bir süreç içersine sokar. Ondan sonra siz kendinizi keşfeder ve ya bir din mensubu olup çıkarsınız yada hiç bir dini seçmezsiniz, başka bir felsefeye inanır hale gelirsiniz. Yani din öyle karpuz seçer gibi seçilmez ve değiştirilmez hemencecik... Bu bir süreçtir ve öyle olmadığı sürece sadece adınız olur hangi dine mensubsanız o din... Bir din hakkında bilgi edinilecekse yada bir dinin kitabı okunacaksa bu o dine mensub olmadan önce yapılmalıdır. Önce inanıp, sonra okumak ya bilgisizliği doğurur yada gelişi güzel bir inanmayı. Hiç bir değeride yoktur. Bu arayış sırasında da isimsizsinizdir. Çok sıkıntılı bir süreç içersindesinizdir ve kendinizi adlandıramazsınız. Dinsizimde diyemezsiniz, dinsizimde diyemezsiniz. Bir-Beş aylık bir süreç değil, kimi zaman yıllar alabilen bir süreçtir. Kendinizi hemencecik adlandıramazsınız...

Ayrıca kendinizi bir Felsefeye yada bir dine mensub hissetmek istemeniz sadece "Yalnızlıktan" ve "Çaresizlikten" kaynaklanan bir süreçtir. Oysa herkes kendi bilgisini üretebilir. Sonra bakarsınız ki, sizi en iyi anlatan inanç yada felsefe ne ise

O'sunuzdur. Eğer adlandırılmak istiyorsanız illa ki, kendinizi o isimle adlandırabilirsiniz.

Ancak herşeyden önce yapmanız gereken, kendi arayışınızda başkalarının kurbanları olmamanızdır. İnançlı yada inançsız bir çok insan bunun kurtluğunu yapmaktadır bence. Bunlara yem olmamak lazım. İnananları tebliğci olmakla suçlayanla tebliğci, İnanmayanları "Yönlendirici" olmakla suçlayanlarda yönlendirici olabilmektedirler. Hepsi için önemli olan onlara inanmanızdır... Eğiliminzdir. Yapmanız gereken ise "Kendinize Güvenmenizdir" "Önyargılardan Kurtulmanızdır" "Herkesi İnsan Olarak Görmenizdir" "İnananları Kötü/Art Niyetli Görmemenizdir" "İnanmayanları Kötü/Art Niyetli Görmemenizdir"... Hoşgörüden bahseden bir çok İnanan/İnanmayan burada birbirlerine methiyeler düzebilirken, gerçek hayatta birbirlerine "Sahte" olarak bakmaktadırlar. Neye inandığınız yada inanmadığınız önemli değildir. Hangi dini hangi dine seçtiğinizde önemli değildir. Önemli olan insan olmanızdır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hepinize tekrar merhaba ve katıldığınız için teşekkürler. yorumlarınızın hepsi çok güzel fakat benim asıl söylemek istediğim bir dinin kitabını okumadan o dine nasıl geçiş yapıldığıdır. yukarda arkadaşlardan biri insanların tavsiyesiylede olabilir demiş fakat bence bu doğru bir yöntem olmamalı. çünkü neticede her ayrı dinden birçok insan kendi dinini tavsiye edebilir. Fakat asıl önemli olan o dinin kitabının içinde ne yazdığı olmalıdır. zira neticede inanılması veya inanılmaması gerken şey insanların tavsiyesi değil o kitabın kendisidir.

Bence bir dine girmeden önce o dinin kitabını alıp baştan aşağı incelemek ve mantıklı olup olmadığına karar vermek gerekir. yada o din bir gerçekmidir yoksa değilmidir bu ancak o kitap okununca karar verilmesi gereken birşeydir. kitap mantıklı geldikten sonra başka şeylerede bakılabilir fakat en önemlisi o kitabı okumaktır sanırım.

Düşününki bir dine inanıyorsunuz ama o dinin kitabında ne yazıyor bilmiyorsunuz. Sanırım din değiştirmemiş insanlar bile çoğunlukla bunu yapıyo. çoğumuz kendi dinimizin kitabını bir kere olsun elimize alıp okumamışızdır. Ama birisi sorduğu zaman evet inanıyoruz deriz.

Ben şahsen islama inandığımı sandığım zamanlarda yani kendimi müslüman olarak lanse ettiğim zamanlarda bir kere bile kuran okumamıştım. okulda öğretilmiş birkaç duayı bile manasını bilmeden arasıra nadirende olsa okuyodum.

hadi bunların hepsi bi kenara çünkü babadan gelme bi din sahibiydik. ama erişkin bi yaştayken din değiştiriyosak o zaman hiç olmazsa merak edip içinde ne yazıyor diye bakıp ona göre inanmak yada inanmamak lazım diyorum.

katkılarınıza tekrar teşekkürler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben şahsen islama inandığımı sandığım zamanlarda yani kendimi müslüman olarak lanse ettiğim zamanlarda bir kere bile kuran okumamıştım. okulda öğretilmiş birkaç duayı bile manasını bilmeden arasıra nadirende olsa okuyodum.

Aradığın cevap, kendi yazında gizli..

Sen Kur'an-ı Kerim'i okumadan nasıl dinden ayrıldınsa, dine girenlerde okumadan pekala girebilir..

Yani sen islam dininin ne olduğunu ne kadar biliyordunda dinden ayrıldın..

İslam dini, öğretmeninden duyduğun bir kaç duadan mı ibaret..

Din değiştirenlerin din değiştirmesi, tıpkı senin Kur'an-ı Kerim'i okumadan dinden ayrılmanla eş değerdir..:)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Zorla olmasinin nedeni ise karsidaki bunu sart kosar(annene belki baban zorlama yapmadi ama yapanlarda var.)

katıldığın için teşekkürler la boheme. babam anneme zorlama yapmamış ama bence babaannemim aşırı isteği ve arzusu bi manada zorlama anlamınada gelebilir.

Onun disinda benim muslumanliga gecen bir fransiz arkadasim vardi neden gectin dedigimde"Kiyamet alametlerini okudum,cok gercekci geldi"demisti.....Yani bole sacma nedenlerlede gecenleri de es gecmemek lazim...

Son derece haklısın sevgili la boheme. :clover: kuran okumak yerine kıyamet alametlerini okumuş ve islama karar vermiş. bu bencede çok mantıksız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dinler mahiyetleri itibarıyle görünür yanları olan ve şekli pratikleri hiçde önemsiz sayılmayan hayat görüşleridir.

İnsanların bu görünürlerden etkilenip din degiştirmeleri hadisesi sıklıkla yaşanan durumlardandır.Okumak ve araştırmak beyni tatmin ediyorsa, ritüellerde aynı derecede kalbi tatmin ederler.Aslında birbirinden ayrılmazdırlar.Tabi bunlar kesin yargılar degildir.Her kişinin mizaç ve algılama derecesi farklı oldugu için bu durumlar da farklılık arz edecektir.Kimine göre ritüel önden gelecektir kimine göreyse belki teorisi önden gelecektir.

Geleneksel anlamda yaşanan ve sorgusuz sualsiz kabuller bu çerçevenin dışındadır.

Lakin kişisel, toplumsal etkileşimler önemlidir.İlk deneyimler için kitabi bilgi de zorunlu degildir.

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Aradığın cevap, kendi yazında gizli..

Sen Kur'an-ı Kerim'i okumadan nasıl dinden ayrıldınsa, dine girenlerde okumadan pekala girebilir..

Yani sen islam dininin ne olduğunu ne kadar biliyordunda dinden ayrıldın..

İslam dini, öğretmeninden duyduğun bir kaç duadan mı ibaret..

Din değiştirenlerin din değiştirmesi, tıpkı senin Kur'an-ı Kerim'i okumadan dinden ayrılmanla eş değerdir..:)

Saygılar..

sayın xlark tades. siz heralde beni yanlış anladınız. ben kuranı şimdiye kadar hiç okumadım demedim. aksine son zamanlarda en çok okuduğum kitap kurandır. zaten okumaya başlayınca dinden çıktım. okumasaydım belki hala inanıyor olacaktım. tabiki bunda bu sitenin (özellikle arkadaşlardan bir tanesinin) katkısı olmadı diğil. ama kuranı anlamaya çaılşarak okuyunca fikirlerim tamemen değişti. sanırım anlatabilmişimdir. neresi mantıksız diye sorarsanız konu değişir o yüzden oralara girmezsek sevinirim. sadece din değiştirirken kitabın okunup okunmaması konu olarak kalsın isterim. teşekkürler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın xlark tades. kuranı okuyupda dinden ayrıldığımı o yazımda yazmaya gerek duymamıştım. ama siz okumadan dinden çıktığımı zannedince bende size okumadan çıkmadığımdan bahsettim. konu benim dinden nasıl çıktığım olsaydı onuda yazardım mutlaka ama ben insanların kitabı okumadan nasıl din değiştirdiklerini merak ettim hepsi bu. saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın xlark tades. kuranı okuyupda dinden ayrıldığımı o yazımda yazmaya gerek duymamıştım. ama siz okumadan dinden çıktığımı zannedince bende size okumadan çıkmadığımdan bahsettim. konu benim dinden nasıl çıktığım olsaydı onuda yazardım mutlaka ama ben insanların kitabı okumadan nasıl din değiştirdiklerini merak ettim hepsi bu. saygılarımla

Haksız sayılmazsınız, ben nasıl Kur'an'ı okudugumda inancım artıyorsa, tersi sizde okuyunca Kur'an'a olan inancınız azalarak bitmişdir. Kitap tek ve aynı ;

ya siz yanılıyorsunuz ya da ben yanılıyorum.

''okumak var okumaktan içeri'', sizin içinde böyle benim içinde...

saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O halde "beni yanlış anladın sayın xlark tades demicektin.."

"Ben ifade edemedim" dicektin..:)

Çünkü hiç bir kimsenin yazısını sonuna kadar okumadan cevap vermem..

Aslan34 e de hak veriyorum..

Bende Kur'an-ı Kerim okuyorum ve çok zevk alıyorum, ruhuma iyi geliyor..

Ve imanım bir kat daha güçleniyor..

Ama sana öyle olmamış..

Yorum yok..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hepinize tekrar merhaba ve katıldığınız için teşekkürler. yorumlarınızın hepsi çok güzel fakat benim asıl söylemek istediğim bir dinin kitabını okumadan o dine nasıl geçiş yapıldığıdır. yukarda arkadaşlardan biri insanların tavsiyesiylede olabilir demiş fakat bence bu doğru bir yöntem olmamalı. çünkü neticede her ayrı dinden birçok insan kendi dinini tavsiye edebilir. Fakat asıl önemli olan o dinin kitabının içinde ne yazdığı olmalıdır. zira neticede inanılması veya inanılmaması gerken şey insanların tavsiyesi değil o kitabın kendisidir.

Bir dinin kitabı okunmadan o dine geçmek çok mantıksız... Lakin sizin buna hangi açıdan baktığınıza bağlı. Belki de anneniz kendisini "Müslüman" olarak adlandırınca daha iyi hissetti?!. Bilemiyorum... Lakin bence şöyle bir şey var ki, İncil yada Kur'an yada Tevrat, Zebur... Bir kitabın içinde ne yazdığı önemlidir tabii ki ancak sizin o yazanlara hangi anlamda baktığınızdır asıl sizi şekillendirecek olan... Bu kitaplara "Mantıksız" yada başka bir konuda bir arkadaşımızın öyle yapmamızı tavsiye ettiği gibi "Yanlış" ön yargısı ile okursanız, o kitaplarda Mantıksızlıktan ve Yanlışlıktan başka bir şey göremeyeceksinizdir. Yine bir kitabı okurken "Mantıklı" ve "Doğru" önyargısı ile de okumamalıyız. Bir kitap okunacaksa "Acaba Doğru Olan Ne?" sorusu ile okunmalıdır.

Bence bir dine girmeden önce o dinin kitabını alıp baştan aşağı incelemek ve mantıklı olup olmadığına karar vermek gerekir. yada o din bir gerçekmidir yoksa değilmidir bu ancak o kitap okununca karar verilmesi gereken birşeydir. kitap mantıklı geldikten sonra başka şeylerede bakılabilir fakat en önemlisi o kitabı okumaktır sanırım.

Düşününki bir dine inanıyorsunuz ama o dinin kitabında ne yazıyor bilmiyorsunuz. Sanırım din değiştirmemiş insanlar bile çoğunlukla bunu yapıyo. çoğumuz kendi dinimizin kitabını bir kere olsun elimize alıp okumamışızdır. Ama birisi sorduğu zaman evet inanıyoruz deriz.

Eğer illa ki bir dine mensub olmak şart ise, yani bunu tartışıyorsak, hiç bir Dini Kitap din değiştirmek için okunmaz zaten... "Bakayım bu nediyor, doğru diyorsa inanırım" mantığı zaten "Yönlendirilmeye Hazır" yani "Olgunlaşmamış" bir kişiliğin göstergesidir. Bu tür insanlar çok kolay Atesit olabildiği gibi, çok kolayda bir dine geçebilmektedir ve ya din değiştirebilmektedir. Çünkü kendi doğruları yoktur ve rüzgar nerden eserse oraya eğilirler bir manada... Oysa insanın bir Din Kitabını okumadaki amacı, o dine girmek değil, o dini anlamak olmalıdır. Bir din kitabını okuyor olmanız o dine inanacak olmanızı gerektirmez... Ancak inanmaktan korkmanızı da gerektirmez... Önemli olan, o kitabı kendi öğrenmenize kendinizin katmanızdır. Eğer o kitabı size başkası öğretiyorsa, yani başkasının yönlendirmesiyle okuyorsanız, sizi yönlendiren inanıyor yada inanmıyorsa, o kişinin mantığını kavrayacaksınızdır... Değişimin nedeni başkası olacaktır, kendiniz değil... Bakın; "Dünya Görüşleri" "Fikir ve İnanç Özgürlüğü" ve benzer başlıklı konularda bunlara değindik, inceleyin isterseniz...

hadi bunların hepsi bi kenara çünkü babadan gelme bi din sahibiydik. ama erişkin bi yaştayken din değiştiriyosak o zaman hiç olmazsa merak edip içinde ne yazıyor diye bakıp ona göre inanmak yada inanmamak lazım diyorum.

katkılarınıza tekrar teşekkürler.

Bakın Sayın Pandomim... Sizin yada benim yada bir başkasının neye inanıp inanmadığının hiç bir önemi yoktur. Önemli olan; Dünyayı kendiniz mi anlamlandırdınız? Kendinize yöneldiniz mi? Dünya size anlamlı geliyor mu? İnsanlara "İnsan" gözüyle bakabiliyor musunuz inançlarını umursamadan?

Siz şu an inanmayan bir insan olarak, sadece Kur'an-ı okudunuz sanıyorum. Lakin diğer dinler hakkında bir birikimiz yok! Sadece Kur'an-a bakarak inanmamakta çok mantıksız bence? Belki İncil'i mantıklı bulacaktınız, belki de Tevrat'ı? Yani daha arayışın başında olan bir insan olarak hemen kendinizi adlandırmayın bence... Önemli olan kendimizin dünyayı nasıl kavradığımızdır. Bence diğer dinler hakkında da bilgi sahibi olun derim... Bırakın bir kalıba girecekseniz, başkaları alıp sizi bir kalıba sokmasın, siz kendi kalıbınızı kendiniz yaratın...

Gercekten cok guzel ve anlamli olmus....Demek istedigim Bu forumda sunu farkettim karsidaki haksiz olsa bile sirf belli bir tarafi savundugu icin destekleniyor....Onemli olan bir birimizi pohpohlamak degil

Karsilikli dusunceleri savunmak.....bIRBIrimizi dinlemek....Ne bileyim karsidaki ateist olsa bile ona haklisin demek zor gelmemeli...Sanirim bunlarda insan olmanin getirdigi guzel seyler olsa gerek...

Sevgili la-boheme farkında mısın bilmiyorum ama, beni ikinci defa anlayan forumdaki ilk Ateist arkadaşımsın... :) Bence karşınızdaki insanı değerlendirmeniz için, onun inancını bir kenara koymak gerekli. Bakın benim öğretmenim, sınav kağıtlarımızı okurken şöyle bir yöntem uygulardı; herkesin ismini sayfanın arkasına yazdırırdı ve katlattırırdı. Okurken isime göre not vermemek, etkilenmemek ve tarafsız olmak için... Bende bunu uyguluyorum. İşte insanlarla etkileşimimizde de... Buraya yazılmış bir yazı gördüğümüzde, kimin yazdığına bakmadan eleştirebilmeliyiz... Yanlışlarını söyleyebilmeliyiz. Ama ne yazık ki ne İnançlı ne de İnançsız arkadaşlarım arasında, burada bunu yapabilene pek sık rastlayamadım... Bunu yapabilen tek tük arkadaşlarım var ve onlar kendilerini biliyorlar. Yapamayanlarda biliyor tabii ki...

İnsanlar Kitabı okumadan nasıl din değiştirir? Sanırım bu belli bir arayıştan yada belli bir şartlanmadan/koşullanmadan kaynaklanmakta. Bakın Misyonerliğin çok temel bir yapısı vardır mesela: Önce mensubu olduğu inancı yüzeysel olarak kavramış ve o inancına soğuk bir kimse bulunur. Kişiye samimi ve dost yaklaşılır, iyiliği isteniyormuşçasına bir etki yaratılır ve sonsuz bir güven hissi verilir. Kendisinde "Psikolojik" bir yönlendirme ile bir "Arayış" tetiklenir. Sonralıkla kişide, mensub olduğu inançdan dolayı bir "Aşağılık" duygusu yaratılır, ki bu aşama için güvenin çok iyi ve sorgusuz kazanılmış olması gerekir. Sonra artık o kişi işlenmeye hazır hale getirilmiş olur... Kişi artık Hıristiyan olmak için tam kıvamındadır. İncil'i okumadan, öğütlerle Hıristiyan olur. Sonra İncil okunur, sonra da belli bir eğitim verilir. Kişiye bu süreç sorulduğunda "Özgür İradesi" ile seçtiğini söyler... Psikolojide bile bu yöntem araştırma konusudur, Şartlanma (Klasik ve Operant Şartlanmalar) adı ile ele alınır, inceleyiniz. Bu yapı her din için geçerli bir yapıdır. Hatta İnançsız bir insan yaratmak içinde bu sistem kullanılır ve kullanılmaktadır zaten. Ancak Hıristiyan Misyonerliğinde yüzlerce yıllık deneyim var tabi, diğer dinler bu kadar başarılı olamıyor...

Yani anneniz bazı duygularına yenik düşmüş olmalıdır bence... Bir şekilde psikolojik olarak yönlendirilmiş, arayışı kullanılmış ve öğütlerle bile Müslüman olur hale getirilmiş olabilir.

Müslüman arkadaşlarım bana kızmasınlar lütfen. Ben öncelikle İnançlı bir insanım, Müslümanım. Ancak bi insanın ancak özgür irade ile bir inanca sahip olması gerektiğini savunuyorum... Kişi kimseye yem olmamalıdır. Duyguları kullanılmamalıdır. Psikolojik oyunlarla aldatılmamalı ve yönlendirilmemelidir. Kandırılmamalıdır. Arayışı kullanılmamalıdır. İyi niyeti suistimal edilmemelidir. Bir insan başkasının doğrularına, etki altında kalarak inanıyorsa ne o insandan nede inandığı inançtan yada felsefeden (Deizm, Ateizm, Teizm, Agnostisizm, Nihilizim vs vs vs...) hiç bir hayır gelmez. Kişi en iyi kendi ürettiği ve düşünceleri anlayabilir, kavrayabilir, öğrenebilir ve savunabilir, başkalarının öğrettiği ve benimsettiği düşünceleri değil ne yazık ki... Başkalarının "Yönlendirmesi" ile ve başkalarının "Benimsettikleri" ile yaşayan insanlar "Köle" olmaktan kurtulamazlar... Zihinleri zincirlenmiştir bence ve ne hikmetse o insanlar hep "Özgür Tercihleri ile bir seçim yaptıklarını" iddia ederler. Kimin neye inandığı beni zerre kadar ilgilendirmiyor ama belki biraz büyük ve abartılı bir bir iddia olacak; kendi özgür iradesi ile Ateist ve Müslüman olmuş çok az insan var hayatta ve forumda. Yanlış bir düşüncemi bilmiyorum ama bana öyle geliyor... Yine de herkesin inancı kendince...

Saygılarımla...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence hiç de öyle bir dinden diğer bir dini tercih edip o dine mensup olma sürecinde illa din kitapları okunması gerekmez.

Bunu şu basit örnekle açıklamak istiyorum kendi tabiatımca

Bir insanın Alman vatandaşlığından kendi rızasıyla kendi vatandaşlığını bırakıp Türk vatandaşı olması için illa Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını, Türk Ceza Kanununu, Tüketici hakları kanunu vs. vs. okumak öğrenmek zorunda değildir. Türklerin misafirperverliğini, cana yakınlığını, kültürel bağlarını, Aile yaşantısını bilmesi ve bunlara hoşgörüyle bakması ve benimsemesi yeterlidir.

Bir insanın hristiyan olması yahudi olması müslüman olması budist olması veya başka bir inanca mensup olması için de illa o inancın dinin kitabını okuması gerekmez

kendi dünya görüşüne uyuyorsa ve kendi dünya görüşünü yansıtıyorsa bunu gözlemleyerek ve araştırarak da öğrenebilir.

Ve şunu unutmamak gerekir ki Müslüman olarak son din islamiyettir tek bozulmamış kitap Kurandır diyoruz. O zaman bir insan Hristiyanlığı seçeceği zaman bozulmuş bir kitabı okuyup seçecek bize göre ve bu ne kadar doğru gelir ?

Ve ben Annemden doğduğumda kuranı kerim okumadım ve biliyorum ki şuan müslümanım diyen birçok insan (bana göre çoğunluk) kuranı kerimi baştan sona okumamıştır henüz. Ama yinede müslümanlar.

saygılar herkese,

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın arkadaşlar. fikirleriniz için çok teşekkür ederim. gördümki konu zorla benim üzerime doğru çekilmek isteniyor.Konunun benim kuranı okuyup okumamamla bir ilgisi olmadığını birkaçkez anlatmama rağmen malesef hala anlamak istemeyenler yada anlayamayanlar var. konu bu olmadığı halde son defa tekrar etmek istiyorum.

Ben kuranı baştan sona okudum. Ve okuduktan sonra dinden çıktım.Başkalarının fikirleriyle dinden çıkmadım. siz konuyu zorla bu manaya getirmek istiyorsunuz ama boşuna uğraşıyorsunuz. Bu sitedeki dini konulardaki ateist yada dine inanmayan arkadaşların bunda tabiki etkisi oldu. ama hemen "tamam işte yakaladık" mantığına girmeyin.

Ben ateist arkadaşlardan kuranın okunması gerektiği fikrini kaptım ve bu bana yeterli oldu. Okumayanlarada okumalarını tavsiye ederim. umarım bu sefer ne demek istediğim anlaşılmıştır.

Ayrıca kimseden fikir almayacağız diye bir kuralda olamaz. o halde kitapda okumayalım. kitapları neden okuyoruz? yazarlarının fikirlerinden faydalanmak için diilmi? şimdide bu forum kitapmı demenizden önce şunu belirteyimki bu forumda en değerli kitapları bile yazacak kadar değerli dinsiz insanlar var. Yeterki onları görmesini bilin.

Nt: özel nedenlerden dolayı topice başka cevap yazamıcam. bunun sizlerle ilgisi yok. lütfen kimse üstüne alınmasın.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın pandomim..

Bu topicin konusu "insanlar din değiştirken geçtikleri dinin kitabını okuyorlarda mı o dine intikal ediyorlar" dimi..

Ve sen böyle bir arkadaşımız var mı aramızda diye sordun..

Şu an'a kadar böyle bir arkadaş yazmadı..

Bende konuyu tersine çevirerek, tartışmaya renk katmak istedim ve şu şekilde sordum..

Sen dinden ayrılırken Kur'an-ı Kerim'i okudunda mı ayrıldın dedim..

Evet okudum dedin..

Olay bundan ibaret..

Kimi okumadan ayrılır, kimi okurda ayrılır..

Ama genellikle okumadan ayrılırlar..:)

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nisa 79. Sana ne iyilik gelirse Allah'tandır. Sana ne kötülük gelirse kendindendir. (Ey Muhammed!) Seni insanlara bir peygamber olarak gönderdik. Şahit olarak Allah yeter. (llah'la konusup gorusemedigimiz icin sahitligi gecersiz olmuyor mu? Yani bu suna benziyor: Bir adam bir adami oldurmus ve tek sahit te mahkemeden iki gun once vefat etmis.)

Nisa 84. (Ey Muhammed!) Artık Allah yolunda savaş! Sen ancak kendinden sorumlusun! Mü'minleri de savaşa teşvik et. Umulur ki Allah inkar edenlerin gücünü kırar. Allah'ın gücü daha üstündür, cezası daha şiddetlidir. (Allah'in "Artik Allah yolunda savas, Mu'minleri de savasa tesvik et" demesi bana hic mantikli gelmiyor. Bu inkar etme olayi ve bunun sonucunda cezalandirilma olayi sanki Allah'i inkar degil de, Muhammed'i inkar edenleri carpacaga benziyor.)

Yani bu sadece iki ornek, baslangicini ve devamini okudukca bana kabul ettirilmek istenilen Kuran'daki Allah beni yaratan Allah olamaz diye dusundum ve kendi Allah'imi kendim yarattim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Ancak o kimselere dokunmayın ki, sizinle aralarında anlaşma olan bir kavme sığınmış bulunurlar. Yahut ne sizinle, ne de kendi kavimleriyle savaşmayı gönüllerine sığdıramayıp tarafsız olarak size gelmişlerdir. Eğer Allah dileseydi, onları size musallat kılardı, onlar da sizinle savaşırlardı. Eğer onlar sizden uzak dururlar, sizinle savaşmayıp size barış teklif ederlerse, Allah, sizin için onlar aleyhine bir yol vermemiştir." Nisa-90

Dedimya Kur'an-ı Kerim'i gerçekten okumak gerekiyor..

Özellikle koyu kısmı dikkatli oku..

O vermiş olduğun ayetten sonraki ayetleride okumalısın, öncekileride..

Hangi konudan bahsettiğini anlamak açısından bu çok önemli..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dedimya Kur'an-ı Kerim'i gerçekten okumak gerekiyor..

Bence de.

"Ancak o kimselere dokunmayın ki, sizinle aralarında anlaşma olan bir kavme sığınmış bulunurlar. Yahut ne sizinle, ne de kendi kavimleriyle savaşmayı gönüllerine sığdıramayıp tarafsız olarak size gelmişlerdir. Eğer Allah dileseydi, onları size musallat kılardı, onlar da sizinle savaşırlardı. Eğer onlar sizden uzak dururlar, sizinle savaşmayıp size barış teklif ederlerse, Allah, sizin için onlar aleyhine bir yol vermemiştir." Nisa-90

Bakalım anlaşma yapıp barış teklif edenlere, ne gözle bakıyormuş, Muhammet.

(Not: Ayet içlerindeki köşeli parantez içindeki kalın/Times Roman yazı karakterli kısımlar [bu örnekteki gibi]benim yorumum olup, ayetin orjinalinde yoktur.)

Tevbe-1: Allah ve Resûlünden kendileriyle antlaşma yapmış olduğunuz müşriklere bir ihtar!

Tevbe-2: (Ey müşrikler!) Yeryüzünde dört ay daha dolaşın. İyi bilin ki siz Allah'ı âciz bırakacak değilsiniz; Allah ise kâfirleri rezil (ve perişan) edecektir.

Tevbe-4: Ancak kendileriyle antlaşma yaptığınız müşriklerden (antlaşma şartlarına uyan) hiçbir şeyi size eksik bırakmayan ve sizin aleyhinize herhangi bir kimseye arka çıkmayanlar (bu hükmün) dışındadır. Onların antlaşmalarını, süreleri bitinceye kadar tamamlayınız. Allah (haksızlıktan) sakınanları sever.

Tevbe-5: Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. [Yani Müslüman olurlarsa mı kurtulabiliyorlar?] Allah yarlığayan, esirgeyendir.

Tevbe-6:Ve eğer müşriklerden biri senden aman dilerse, Allah'ın kelâmını işitip dinleyinceye kadar ona aman ver, sonra (müslüman olmazsa) onu güven içinde bulunacağı bir yere ulaştır. [Ne demek bu? Sürgün mü yoksa iyilik mi? Hz. Ali, Medine yahudilerinin kafasını keserken, Muhammed'in öğlen sıcağından ve kesilecek kafanın çokluğundan dolayı yorgun düşmesinden dolayı "Ya Ali öğleden sonraya bırak istersen, biraz hurma verin yesinler, öğleden sonraya kadar beklesinler" demesi gibi bir iyilik (!) mi? ] İşte bu (müsamaha), onların, bilmeyen bir kavim olmalarından dolayıdır.

Tevbe-7: Mescid-i Haram'ın yanında kendileriyle antlaşma yaptıklarınızın dışında müşriklerin Allah ve Resûlü yanında nasıl (muteber) bir ahdi olabilir? [Bak sen!! Onların ahdine de güvenmiyor] Onlar size karşı dürüst davrandıkları müddetçe siz de onlara dürüst davranın. Çünkü Allah (ahdi bozmaktan) sakınanları sever.

Bakalım dürütlüğün ölçüsü neymiş?

Tevbe-8: Nasıl olabilir ki! Onlar size galip gelselerdi, sizin hakkınızda ne ahit, ne de antlaşma gözetirlerdi. Onlar ağızlarıyla sizi razı ediyorlar, halbuki kalpleri (buna) karşı çıkıyor. Çünkü onların çoğu yoldan çıkmışlardır.

Hmm.. A şahsı bana şiddet uygulamıyor, ama biliyorum ki sevmiyor. Şimdi dürüst değil diye "ahdi"mi bozacak mıyım onla?

Tevbe-11:Fakat tevbe eder, namaz kılar ve zekât verirlerse, [Hmm. Kurtuluş yolu varmış: müslüman olmak.]artık onlar dinde kardeşlerinizdir. Biz, bilen bir kavme âyetlerimizi böyle açıklıyoruz.

Tevbe-12: Eğer antlaşmalarından sonra yeminlerini bozarlar, ve dininize saldırırlarsa, küfrün önderlerine karşı savaşın. Çünkü onlar yeminleri olmayan adamlardır. (Onlara karşı savaşırsanız) umulur ki küfre son verirler.

[Adamların yeminine bile güvenmiyorsun, senin için anlamsız, değeri yok. Yani kökten bozuk yemin sana göre yani, tepe tepe kullan, istediğin gibi yorumla!]

İnsanlık açısından tam numunelik bir atyet şimdi de! Dinler iyiliği emreder, iyilik yapan "müşriklerle, inançsızlarla" İslam'ın bir sorunu yok diyenlerin dikkatine aşağıdaki ayet getirilir.

Tevbe-19: (Ey müşrikler!) Siz hacılara su vermeyi ve Mescid-i Haram'ı onarmayı, Allah'a ve ahiret gününe iman edip de Allah yolunda cihad edenlerin imanı ile bir mi tutuyorsunuz? Halbuki onlar Allah katında eşit değillerdir. Allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez.

Tevbe-20: İman edip de hicret edenler ve Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad edenler, rütbe bakımından Allah katında daha üstündürler. Kurtuluşa erenler de işte onlardır.

Hmm. Neymiş burda müşriklerin suçu? Hacılara su vermek. Mescid-i Haram'ı, yani Kabe'yi onarmak. Demekki Allah'ın tek istediği iyilik değilmiş. Müşriklerin çölden gelmiş insanlara su vermelerinin Allah katında değeri yokmuş. Allah için önemli olan Allah'a inanmakmış, ahirete inanmakmış, Allah yolunda cihad etmekmiş. Yoksa, ben kötülük yapmadım, açları, susuzları doyurdum, çamaşır makinesini icat ettim, telefonu icat ettim, araba ve uçak yaptım insanları kavulturdum demenin Allah katında hiçbir faydası yokmuş. Allah katında kimler makbulmüş? İman edenler, Allah yolunda cihad edenler, yani kısacası Allah'ın egosunu tatmin edenler!! Hakkaten bu İslamiyet iyillik ve güzellik dini (!)

Devam ederiz yine.

Ben ateist arkadaşlardan kuranın okunması gerektiği fikrini kaptım ve bu bana yeterli oldu. Okumayanlarada okumalarını tavsiye ederim.

Yine büyük bir iddiada bulunuyorum: Müslüman kalmanın en iyi yolu Kuran okumamaktır.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kur'anı Kerim okuyan biri hiçbirşey anlamaz.

Din alimlerine ihtiyaç vardır

Alimler olmadıkça, Kur'an dan hiçbirşey anlamazsınız. Size masal kitabı gibi gelir. Yani masal kitabı tadında anlarsınız.

O kadar çok karışık anlamlar yüklüdür ki, din alimleri bile işin içinden çıkamamıştır. Çünkü hepsinin yorumu birbirinden farklıdır.

Dinden çıkanlar Kur'anı mutlka baştan sona anlayarak okumuşlardır. Tabi alimlerin tefsir, mealleriyle (çünkü onlara ihtiyaç vardır.)

Ama önemli olan husus,

Dinden çıkmak için, Kur'anın çelişki ve hata içindeki bir suresine bile bakmak yeterli. Çelişkilere yanıt alamıyorsanız Kur'an itibarını kaybeder. Ayetler bazen herşeyi tek başına anlatmıyor, bıu yüzden sureyi olduğu gibi değerlendirmek gerekiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Önemli olan insan olmaktır bence;iyi niyetinle onurlu sevgi dolu bir yaşam yaşıyorsan

hangi dine mensup olduğunun bir önemi kalmaz..Ama şu da bir gerçekki bazı dinler

''gerektiğinde birtakım zümrelerin çıkarları uğruna kullanılmak gayesiyle'' mensuplarını

birarada tekbir kuvvet olarak tutmak için dinden çıkılmaması için korkutucu

tehditler de sunmuştur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.